tUtemktt Bloemen Rotterdams comité stopt actie voor Kaap Verdianen „C '70 slechts vakbeurs met een gouden randje" NIEUWE ISRAEL-LP BI) BANKERS f8,95 |95 SLECHTHOREND? DOORGAAN Beeldende kunstenaars in de kou gezet DE HAVENLOODS DONDERDAG 13 NOVEMBER 1969 Het Rotterdamse comité Guinee - Kaap Verde heeft het besluit moeten nemen om de actie, die tot doel had de in Rotterdam wonende Kaap Verdianen aan een eigen te huis te helpen, te staken. Niet om dat er vanuit Rotterdam weinig medewerking kwam. Het tegen deel is waar. Er kwamen geld en goederen binnen en ook op andere manieren werden aanbiedingen ge daan om de Kaan Verdianen te steunen. De reden, waarom het comité de actie heeft moeten stoppen, ligt be schamend veel dieper. Een vorige nu... beduidend goedkoper r hun figuur toch wat willen (corrigeren is deze Lycra panty een uitkomst. Panty van soepele Lycra met een goed inhoudend vermogen. Met of zonder jarretels te dra gen, dus zowel geschikt voor onder de lange broek en in kombinatie met panty-nylons als met nylon kousen. Deze panty met apart ingezet voorpandje garandeert een goe de .buikinhouding,- nu met f 3,- voordeeL-voof nog géén, vier gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze lycra panties met korrektie- vermogen, met apart ingezet buikpand, met of zonder jar retels, in de maten 65 Tob er niet langer mee Ga naar ACOUSTICON Audicien F. M. Bruijns (F.I.D.A. gediplomeerd) nodigt U uit tot het bijwonen van onze HOORTOESTELLEN EN ACCESSOIRES DEMONSTRATIE waar U geheel vrijblijvend kennis kunt maken met de nieuwste ont wikkeling op het gebied van BETER HOREN. Deze demonstratie zal worden ge houden op: zaterdag 15 november a.s. van 10 tot 4 üur in onze winkel Schiedamseweg 209 ROTTERDAM-WEST Makkelijk bereikbaar met de lijnen 1: halte Marconiplein; 6 en 8: halte voor de deur. BON Naam Straat Plaats Verzoekt ACOUSTICON hem/haar gratis het boekje „HOOR" te zenden. de kleur wit maal hebben we reeds geschreven, dat er direct na onze eerste publicatie een sfeer van achterdocht en angst onder de Kaap Verdianen was ont staan. Men heeft geprobeerd dit t.e ontkennen, maar vrijwel niemand durfde eerlijk te praten, omdat men de ander niet vertrouwde. De angst voor de activiteiten van de Pide, die we hebben het al herhaaldelijk ge schreven ook de Kaap Verdianen en de Portugezen in Rotterdam in de gaten houdt, zit er diep in. Sinds kort is die angst nog dieper geworden. Geblekeri is namelijk, dat er momenteel langs de pensions, waar Portugezen en Kaap Verdianen wonen, door bepaalde mensen wordt rondgegaan met lijsten, waarop hand tekeningen worden verzameld. Het plaatsen van een dergelijke handteke ning betekent een loyaliteitsverkla ring ten opzichte van de Portugese re gering. Deze lijsten worden via de ambassade doorgezonden naar Portu gal, waar zij in handen worden ge steld van de Pide. Een van de men sen, die met een dergelijke lijst rond gaat, is indien onze informaties juist zijn Oswoldo Souzo Mentero, de Kaap Verdiaan, die zich Portugees voelt, die wij kort geleden interviewden en die ontkende, dat er op Kaap Verde ook maar iets aan de hand was. Levensgevaar De achtergrond is duidelijk. De handtekeningen worden verzameld onder het motto "wie niet voor mij is, is tegen mij", een gedachtenkronkel, die typerend is voor een dictatuur. Dit betekent echter, dat elke Kaap Ver diaan of Portugees, die weigert zijn handtekening te zetten, verdacht is, zoals hij ook al verdacht is, wanneer hij contacten heeft onderhouden met Silva. Wij hebben vernomen, dat er inderdaad Portugezen en Kaap Ver dianen zijn geweest, die hebben ge weigerd te tekenen. Zij verkeren ech ter in grote moeilijkheden. Wanneer zij terugkeren naar hun land om hun familie te bezoeken, zullen zij onge twijfeld te maken krijgen met de Pide. Toen wii de heer Chr. van Krim pen, voorzitter van het comité, vroe gen naar een reactie op het besluit om de actie te staken, zei hij: „Wij meenden, dat het niet langer verant woord was om er mee door te gaan. Natuurlijk willen wij de Kaap Verdia nen helpen, maar dat mag natuurlijk niet gebeuren, wanneer de kans op repressailles groot wordt. Bovendien was het zo langzamer hand de vraag of het plan om de Kaap Verdianen in Rotterdam een ei gen tehuis te geven, wel succes zou hebben. Daarvoor moet er voor deze men sen eerst een andere sfeer komen, waarbjj de Kaap Verdianen ook we ten welke rechten zij hebben. We zoe ken nu naar andere vormen van hulp. Machteloos Het is een onverkwikkelijke ge schiedenis, die nog tragischer wordt, wanneer men beseft, dat iedereen hier volkomen machteloos staat. De hulp, die men deze mensen wil bieden, kun nen zij, ondanks het feit, dat zij zich in een vrij land bevinden, niet aan vaarden, omdat zij bang zijn voor de gevolgen voor zichzelf en hun familie leden in Portugal of op Kaap Verde. En daarbij kan men zich toch ook niet helemaal aan de indruk onttrekken. passief, maar soms ook actief werken aan deze situatie. Zo blijft bij voorbeeld het verhaal hardnekkig de ronde doen, dat aan boord van een Nederlands schip een Portugees tegen zijn wil terug is gebracht naar zijn land. De politie had hem vlak voor zijn vertrek aan boord gebracht. In de documenten van het schip werd deze passagier niet genoemd. Dit geval schijnt overigens geen uitzondering te zijn. Portugal is een Navo-bondgenoot. Portugezen en de mensen uit de Por tugese koloniën worden in ons land be schouwd als onderdanen van een be vriende mogendheid. Het is voor hen heel moeilijk hier politiek asiel te ver krijgen. De laatste tijd lukt het onder de druk van de publiciteit iets beter. Maar dit neemt niet weg, dat een Por tugees, die hier als vluchteling komt en de weg niet weet, gevaar loopt naar zijn land te worden terugge stuurd. Geruisloos, omdat de verant woordelijke instanties daarover uiter aard geen publiciteit wensen. En de Nederlandse politie werkt via Interpol samen met de Pide, officieel, omdat Portugal een bondgenoot is. De Kaap Verdianen schikken zich in hun lot. Ze komen uit een land waar geen vrijheid bestaat. Ze zijn niet eens verbaasd, dat zij die vrij heid hier ook niet vinden. Ze verdie nen hier hun brood en dat vinden ze al heel wat. Het comité Guinee-Kaap Verde heeft het volgende communiqué uitge geven: De gebeurtenissen die hebben plaatsgevonden na de publicaties in de Havenloods van 24 en 30 oktober 1969 over Kaap Verde en de Kaapver- dianen in Rotterdam, hebben het co mité Guinee-Kaap Verde ertoe ge bracht, zijn activiteiten ten behoeve van een eigen tehuis voor de Kaap- verdianen in Rotterdam voorlopig niet voort te zetten. Vast staat dat, indien het hiermee wél doorging, een niet gering aantal Kaapverdianen in Rotterdam, evenals hun familieleden op Kaap Verde, het slachtoffer zouden worden van repre sailles. Bovendien zou het contact met familieleden op Kaap Verde in gevaar worden gebracht. Voor dit alles kan het comité de verantwoording niet op zich nemen. De vele mensen die voor dit doel geld hebben gestort, zullen deze be dragen gerestitueerd krijgen. Bij de zen spreekt het comité, voor deze gif ten zijn dank uit. Dat het comité zijn activiteiten voor dit specifieke doel voorlopig staakt, betekent niet dat er geen behoefte zou bestaan aan een ei gen thuis voor de Kaapverdianen in Rotterdam, doch dat de tijd hiervoor nog niet rijp lijkt, gezien de druk waaronder deze mensen, zelfs in Ne derland, leven. Evenmin betekent dit, dat het comi té zijn vorige activiteiten staakt. Het zal, zo onopvallend mogelijk, trachten door te gaan met het geven van mate riële en maatschappelijke steun aan de in Rotterdam en elders verblgven- de Kaapverdianen. Ook voor de slacht offers van de oorlog in Portugees Gui nee hoopt het iets te kunnen doen. Fi nanciële bijdragen hiertoe zullen steeds welkom zijn. In dit verband zij nog opgemerkt dat het comité werkt onder auspiciën van de landelijke dr. Eduardo Mond- lane-stichting, die zich ten doel stelt hulp te verlenen aan de bevolkingen van de huidige Portuges koloniën in Afrika. In het comité van aanbeveling van de stichting hebben o.a. mej. N. Barendregt, prof. dr. B. A. M. Barend- se O.P., dr. J. J. Buskes, ds. B. ter Haar, mr. E. C. M. Jurgens en mevr. A. N. Thomassen-Lind zich bereid verklaard zitting te nemen. Een langspeelplaat vól ontroerende en vrolijke songs van de bekendste artiesten, opgenomen in Israël. Door het kopen van deze unieke plaat draagt u ertoe bij de nagedachtenis te eren van een groot man: Robert de Vries. Dankers is van mening dat Robert de Vries een monument verdient, een levend monument, dat tevens een bijdrage kan leveren aan de vreedzame ontwikkeling van Israël. In samen werking met het Joods Nationaal Fonds wordt daarom in Israël een park geplant: HET ROBERT DE VRIES-PARK Een plan dat het verdient een grandioos suc ces te worden. Dankers zal dan ook van elke verkochte plaat f 2,50 afstaan aan het J.N.F. Deze unieke langspeelplaat is uitsluitend bij Dankers verkrijgbaar voor de al even unieke prijs van „C 70 is verkocht aan de gemeenteraad als een volksfeest, maar het is in feite niet meer dan een vakbeurs met een gouden randje. Een dat gou den randje is dan dat gedeelte wat kunstenaars mogen verzorgen". Hans van der Plas, beeldend kunstenaar in Rotterdam, is niet bitter als hij tot bovenstaande constatering komt. Hij constateert zakelijk. Hij heeft wel recht van spreken, want toen C 70 nog een plan in de dop was, heeft hij met een aantal collega's veie uren werk gestoken in een plan dat de stad uiittjL cn.n.cn, zou wordfn aangeboden. De 280.000 die C 70 voor beeldende kunst zou <iat de Nederlandse autoriteiten meest hebben uitgetrokken deden de groep veronderstellen dat de organisatie op plannen zat te wachten, die rederlijkerwijs gerealiseerd konden wor den. Om een misverstand te voorkomen: de groep wilde slechts ideeën le veren noemde zich ook Groep Idee die eventueel door of in samen werking met anderen konden worden uitgevoerd. Een lovenswaardig initiatief, dat volledig aansloot bij het hooggestem de streven alle lagen van de bevol king zo nauw mogelijk bij het „grote buitengebeuren" te betrekken. Het feit dat Ton Frenken op dit ogenblik bezig is een heel ander plan, het pro ject Voorstel, te verwezenlijken, ver duidelijkt dat de Groep Idee buiten spel is gezet. Alweer om een misver stand te voorkomen: de groep heeft niets tegen Ton Frenken en zijn plan. Wat wel wrevel heeft opgeroepen is de wijze waarop de groep van Rotter damse kunstenaars door C 70 en in het bijzonder door de heer Fibbe is behandeld. De Groep Idee ontstond toevalligerwijs toen bekend werd dat de organisatie C 70 onderhands con tact had opgenomen met de Rotter damse Kunststichting om haar licht te doen schijnen over een beeldende kunst-presentatie op het Schouwburg plein. Door de RKS bleken enige na men van kunstenaars te zijn ge noemd: Woody van Amen, Jan van Munster, Anna Verschuren, Ian Pie- ters, Wim Gijzen en Matthieu Fiche- roux. C 70 deed de RKS het verzoek deze activiteit „niet aan de grote klok te hangen". Aldus geschiedde, maar de zaak lekte natuurlijk toch uit. Meedenken Bazaar voor kerkebouw De Chr. Ger. Keilk „Rotterdam- Oost" zal op 19 november een ba zaar houden in zaal yde Uitkomst", Kanaalweg 55, Cape 11e a.d. IJssel. De baten van deze actie komen ten goede aan het fonds kerkefbouw. Naast diverse attracties en verma kelijkheden is er een grote verschei denheid aan artikelen te verkrijgen. Koffie wordt geserveerd en soep in de avonduren. Een ieder die belang stelling heeft is welkom, van 1417 uur en van 2022 uur. Omdat Hans Abelman, Perry Abram- sen, George Belzer, Geert Lebbing, Hans v. d. Plas en Emile Puettmann toch wilden meedenken over een beel dende kunst-manifestatie op het Schouwburgplein formeerden zij de groep Idee, die vele malen bijeen zou komen in het atelier van Van dei- Plas, waar een maquêtte van het Schouwburgplein werd gebouwd en waar vele tientallen ideeën werden geboren, die op uitvoerbaarheid wer den getoetst. In eerste instantie nam de groep contact op met architect Herman Bakker, die zich zeer positief ten aanzien lian Idee opstelde. Gead viseerd werd contact met C 70 op te nemen via architect Hoogstad, die meedeelde dat alle contacten over Fibbe liepen. De brief, waarin de groep Idee haar plannen aankondig de, een brief van 21 maart, speelde hij dan ook door naar Fibbe. die hem drie maanden liet liggen. Hoewel de groep bevreemd was over het lange uitblijven van een antwoord, spen deerde men de tijd met het maken van plannen. Stagnatie ontstond, om dat verschillende plannen door spe cialisten op uitvoerbaarheid bekeken moesten worden. De specialisten kon den geen verstandig woord uitbren gen, omdat niet bekend was hoeveel geld er beschikbaar was. Dat ant woord moest van C 70, van Fibbe ko men. Eindelijk, op 17 juni, kwam het antwoord. Een kort briefje. Naar aanleiding van uw schrijven aan de heer J. Hoogstad d.d. 21 maart 1969 delen wij u mede dat binnenkort een werkgroep van beeldende kunst zal worden geïnstalleerd, die een ge lijknamig project voor ons zal voorbe reiden. Van het inzicht dat wij hopen te verkrijgen wat deze tentoonstelling zal inhouden, laten wij het afhangen of Rotterdamse kunstenaars betrok ken zullen worden in bovengenoemd project". Zo'n briefje van een organisatie die zich zegt bezig te houden met commu nicatie. Men was zeer boos. En liet dat mer ken in een interview in De Tijd-Maas- bode, hetgeen C 70 zwaar op de maag kwam te liggen. Hans Abelman kreeg van secretaris mr. H. Sybesma, een brief met de volgende alinea: ,,Uw commentaar in de pers was onjuist, voorbarig en niet constructief". Tot slot constateerde de secretaris met genoegen dat Abelman kennelijk be reid was een constructieve bijdrage te leveren tot de manifestatie C 70. Het bleef bij deze mededeling, want men hoorde nimmer meer iets van C 70. anderen vijf jaar de tijd hebben") voordat hij tot de kernachtige opmer king kwam dat hij eigenlijk geen tijd voor dit soort secundaire dingen had en dat tenslotte een beeldje nog altijd op het laatste moment kon worden ge plaatst. Hij liet Van der Plas weten hem wel te roepen als hij hem nodig mocht hebben. Fibbe had Van der Plas c.s. al niet meer nodig, want ondertussen was Ton Frenken uitgenodigd de beelden de kunst in C 70 voor zijn rekening te nemen. Frenken zocht prorrjpt contact met de groep Idee om voordat hij met de uitvoering van zijn plannen kon be ginnen de lucht zoveel mogelijk te zui veren. Dat later bleek dat C 70 de in de brief van Fibbe aangekondigde kunstcommissie helemaal niet be stond, doet aan deze affaire nauwe lijks iets af of aan, is alleen een ande re illustratie van hoe onzorgvuldig en diiletantistisch er is gewerkt. Op het moment waarop Frenken contact met de groep Idee opnam had hij nog geen vastomlijnde plannen. Er was vaag sprake van een tentoonstel ling van projecten, uitgevoerd in kunststof, waarvoor de groep even tueel zou worden uitgenodigd. Fren ken en „zijn" kunstcommissie hebben tenslotte een ander plan gepresen teerd, waaraan de groep Idee niet te pas komt. Net zomin als kunstenaars die eerder door de RKS waren voor gesteld. Niemand van de groep Idee die hier bezwaar tegen heeft. Frenken moest met schone lei kunnen begin nen. Fibbe en C 70 hebben zich echter bij deze kunstenaar voorgoed onmo gelijk gemaakt. 25 JAAR ORGANIST Op 4 no vember werd op een gemeente avond van de gereformeerde Kerk van Over- schie (vrijgemaakt) herdacht dat de heren J. H. van Baardewijk en N. Ridderhof, 25 jaar organist waren. Door de kerkeraad en gemeente werd hun een bedrag onder couvert aange boden, terwijl de echtgenotes verrast werden met een plantenbak. Geen tijd Hans van der Plas vond het toen tiid worden Fibbe op te bellen. Het was een onthullend telefoontje, waar in Fibbe eerst het bekende liedje zong („ik moet in een jaar doen, waarvoor KANDEEL De geboortedrank enig in Rotterdam WIJNHANDEL „De Beurs van Schiedam" Schieweg 116 - Rotterdam Telefoon 24.29.71. - 24.25.52. Nu ook voor uw noten en buiten landse kaas. Gisterenavond naar de grote bloe mententoonstelling geweest. Uit me zelf, zoals dat heet, zou ik er mis schien niet zo gauw op gekomen zijn, maar mijn zoon, die hardnek kig aan bloemen en planten de voor keur van zijn interesse blijft geven. sleepte ons mee. Dit moesten en zouden wij zien. Verder leven had geen zin. Zodoende begaven wij ons in de regenachtige avond per auto naar de immense veiling waar alles was uitgestald. Langs allerlei ingewikkelde stands met de nieuwste apparaten om weet ik wat allemaal uit mensenhand over te nemen. Een man legde uit een keurig bosje rozen telkens één exemplaar op een soort zinken strip die met andere strips dan in bewe ging kwam en de bloem verder voerde. Waar het voor was werd mij niet duidelijk en mijn leeftijd brengt mee dat ik wat dit soort din gen betreft niet meer zo onderzoe- kerig ben. Ik liet het dus maar. De bloemen en planten waren verbij sterend van schoonheid. Sommige droegen suggestieve namen als "vuurgloed", een variatie van de begonia die mjj even vasthield. Ik heb altijd van vuur gehouden. Ande re droegen namen uit uitheemse streken of van kwekers. Maar weer andere moesten het gewoon met de aanduiding "wit" of "rood" doen, wat voor mij, als niet kleuren blind zijnde, nu weer wat overbodig Nu moet ik iets bekennen. Een bloem kan mij ontroeren. Maar een bloe mententoonstelling slaat mij dood. 't Verbijstert rnjj gewoon, 't Liefst schuif ik dan een dode hoek van de expositie in om een enkel soort nog eens wat nauwkeuriger te bezien. Bi.ina zou ik nog een merkwaardig voorval vergeten. Ongeveer midden in onze via dolorosa, ja, 't was bij de rozen, hoorden we ineens dat be kende klikje van de luidspreker. Een beetje een metaalachtige juf- frouwenstem deelde ineens aan de duizenden bezoekers mee: „Meneer Blauw, begraafplaats, telefoon voor u! Dat klonk even vreemd. Wat zou er met de begraafplaats zijn? Waren er Aronskelken gestolen en stonden die hier ergens steels te prijken? Was er iemand oproerig geworden? Wij kwamen het niet aan de weet. Misschien had hij z'n vrouw wel ge zegd, bel me even op naar die ten toonstelling, dan weten zo dat ik er ook ben. Maar ja, dat is natuurlijk allemaal te gek. Er zal wel iets heel gewoons geweest zijn. Maar 't blijft toch ha ken. Want een uurtje later waren we bij m'n dochter, om het wiegje te zien en het hoekje dat ze klaar maakt voor nieuw leven in haar ge- zinnetje. En toen zagen we weer allemaal bloemen. Bloemen van de wieg; tot het graf, dacht ik toen. Medemens nu... beduidend goedkoper Als U er voor de winter nog een paar jumpertjes bij wilt hebbenen vooral van afwis seling in Uw garderobe houdt, dan verwachten wij U nu. U kiest nu een flatteuze pull over uit. Een 100% acrylique damespullover, fully fashioned, In modieus model met turtle- neck en in diverse modekleu ren. Een pracht van een pullover voor nog géén tientje. ACRYLIQUE fully fashioned Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze acrylique damespui lovers indi- vecserkleuren, maten 38t/m48 Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen open Géén tat of schrift best Schepping en Geschiedenis De bond van Hervormde mannen- verenigingen op Gereformeerde grondslag, streek Rotterdam, houdt een najaars-streekvergadering in de Paulus-kerkzaal, Mauritsweg 20, naast het Rijnhotel, op vrijdag 14 no vember. Dr. W. Aalders uit Den Haag zal deze avond spreken over het on derwerp: „Schepping en Geschiede nis". Na de koffie is er gelegenheid tot een discuss'ie. Iedereen is welkom. Aanvang 8 uur.

De Havenloods | 1969 | | pagina 9