- \9P NEE TEGEN VAN OER STAAY Leerlingen Havenvakschool naar Hull: I stuk onderwijs in de praktijk Holiday on Ice: veel kleur en knappe schaatstechniek BONTMANTELS De Havenloods in 2 gedeelten Pelgrimskerk neemt orgel in gebruik Weer verkoopdag voor röntgenkamer DE HAVENLOODS Weekblad De Havenloods verschijnt deze week in 2 gedeelten. Wanneer u dit kleinste deel ontvangen hebt, volgt nog het hoofdgedeelte. „Nou mbet u eens kijken naar al die lichters en die oude kranen. Ze moderniseren hier de loodsen wel, maar dat is volgens mij niet nodig. Want alle goederen, die hier worden aangevoerd, worden onmiddellijk weer doorgevoerd. De lotjdsen zijn nagenoeg leeg. Het was beter ge weest, wanneer ze die kranen hadden vernieuwd. Dan hadden ze veel sneller kunnen werken en dat zou dan nog een heleboel geld hebben be spaard". Dat is de mening van de 14-jarige Jan Bonsink, derdejaars leer ling van de Havenvakschool te Rotterdam en een van de dertig scholie ren van deze vakopleiding, die vorige week een bezoek brachten aan de Engelse haven Huil. Zijn opmerking geeft er blijk van, dat hij de dingen goed in zich had opgenomen en er over had nagedacht. Volgend jaar juni doet hij met zijn collega-scholieren examen. Als hij slaagt, komt hij in het leerlingenstelsél, hetgeen betekent, dat hij in de haven gaat werken en daarnaast verder gaat studeren. Eén van de spektakelstukken. elke vrijdagavond ...tot 9 uur open Als U eens even nagaat waar U een plaid al niet voor kunt ge bruiken: voor op de bank in de huiskamer, als extra deken voor logees, in de autodan is 't die twee tientjes dubbel en dwars waard. Extra grote acryl plaids, in di verse kleuren, heerlijk warm en gemakkelijk te wassen. Deze plaid is er een uit de prijsklasse van f 29.75, doch nu als speciale aanbieding voor nog géén twintig gulden. acryl plaids 140 x 200 cm Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de eerste etage deze extra grote acryl plaids, in diverse kleuren, door de grote maat (140 x 200 cm) zeer geschikt voor huis- kamerbank of bed, Oók zaterdagavond tot 9 uur open. Fotoclub A.M.V.J. exposeert De Fotoclub AMVJ is van plan ge durende de maand december te expo seren op de eerste etage van het AMVJ-gebouw aan dé Mauritsweg nr. 2 te Rotterdam. Het is een collectie foto's geworden, die geselecteerd is uit het werk van 21 leden. I£r worden alleen zwart-wit foto's tentoongesteld, variërend van 24 x 30 cm tot en met 1. x 2 m. elke vrijdagavond ...tot 9 uur open Als Uw trouwe vierwieler 's nachts dakloos staatis dat al erg genoeg! Maar als U dan 's morgens in de bijtende koude 'ook nog 's voor het wegrijden een kwar tier de ruiten moet schoon- krabbenis dat meer dan 't zonnigste humeur kan verdra gen. En van die ellende kunt U mor gen afkomen, want in onze afdeling Auto-accessoires ver kopen wij die praktische auto- dakhoezen voor een bespotte lijk lage prijs, voor nog géén tientje. Soepele, waterdichte hoezen, gemakkelijk aan te brengen voor grote of kleine wagens. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op onze vergrote af deling Auto-accessoires, souter rain, deze hoezen, die bevrie zing van autoruiten voorkomen, ftO voor U 5/Ö Oók zaterdagavond tot 9 uur open. Vorige week woensdagavond, om zes uur, vertrokken zij met de „Nor wave" van de North Sea Ferries (Noordzee Veerdiensten). Een uur la ter begon het eten, dat zij in grote hoeveelheden tot zich hadden geno men, omdat een Hollandse jongen nu eenmaal hltijd honger heeft en de zee lucht daar nog een schepje bij doet, in hun magen vervelend te doen. Toen leerden ze wat het betekende, dat de lading „zeevast" gestuwd moest zijn, want bij windkracht 8, schuin voor de boeg, danste de Norwave op een gra cieuze, zij het voor vele mensen hin derlijke, manier over de solven. En kelen hielden het nog uit tot negen uur, maar toen waren ook de laatste scholieren, ietwat groen in het gezicht en met aanmerkelijk legere magen, in hun kooi verdwenen. De volgende morgen hadden ze weer praatjes ge- npeg. Ze waren alleen maar een beet je misselijk geweest, maar voor de rest was er niets'aan de hand, zeiden ze. Eerste groep „Het idee om een bezoek aan Huil te brengen, is in januari van dit jaar geboren", vertelde de heer H. Bos, hoofd van de .„Jan Backx", de oplei dingsschool op de Rechter Maasoe ver. „Toen hadden we het ledendiner van de Scheepvaart Vereeniging Zuid. Ik zat naast de heer M. I. Churcher, general manager van de North Sea Ferries. We zaten wat over de school te praten en toen bood de heer Chur cher ons deze reis aan. Hij vond'clëzè vakopleiding in de haven bijzonder belangrijk en hij meende, dat hij de opleiding moest steunen. Daarna heeft hij nog een bezoek aan de school gebracht en in september hebben we de definitieve afspraak gemaakt. Dit is de eerste groep van dertig, waar van de helft afkomstig is van de „Jan Backx" en de andere helft van de Ha venvakschool aan de Waalhaven. In februari gaat de tweede groep van dertig". Donderdagochtend, iets over ach ten, meerde de Norwave af in de ha ven van Huil. Toen de spanning van de paspoortencontrole en de douane- Vrijdag 28 november, 's avonds om 8 uur, zal in de hervormde Pelgrims- kerk te IJsselmonde het orgel in ge bruik worden genomen dat in de afge lopen maanden door de orgelbouwers, de firma L. Verschueren C.V. te Heythuyzen (L) in deze kerk is op gebouwd. Het instrument is oorspronkelijk ge bouwd door de, vooral uit de vorige eeuw bekende orgelbouwers, de gebrs. Smits uit Reek. Het is afkom stig uit de voormalige oude dorpskerk van Alphen aan de Maas. Het gemis van een enkel oud register en het oor spronkelijke kastwerk is thans ver goed door het aanbrengen van een nieuw register van oud orgelmetaal en een nieuwe orgelkast. Tevens bleek het mogelijk en ge wenst de dispositie van de manualen uit te breiden en het orgel te voorzien van een vrij pedaal. Derhalve telt het instrument thans 19 registers, ver deeld over twee manualen en pedaal. Bij de uitbreiding is rekening gehou den met de mensurering van het oude pijpwerk. Het instrument is gebouwd volgens het mechanisch sleeplade principe. Het orgel zal aanstaande vrijdag avond worden bespeeld door de nieuwbenoemde organist van de Pel- grimskerk, de heer Cor van Heusden, en door de organist Dirk Jansz. Zwart, die adviseur was bij deze orgelbouw. Het programma voor deze avond be staat uit werken van Bach, Pachelbel, Handel, Stainley, Guilmant en ande ren. INDIASE EVANGELIST IN REHOBOTH-KERK In een zaal van de christelijke gere formeerde kerk Rehoboth, Noordsin gel 92 te Rotterdam wordt woensdag 3 december een bijeenkomst gehouden. Voorganger zal zijn evangelist Batht- Singh uit India. De Indiër Batht- Singh, van huis uit Hindoe, behoorde tot de sekte der Sikhs. Hij werd be keerd toen hij in Europa was in ver band met zijn studie voor landbouw- technisch ingenieur. De bijeenkomst begint om acht uur. Iedereen is wel kom. formaliteiten achter de rug was, stap ten de dertig scholieren, die begeleid werden door de leraren H. Bos, B. Dekker en B. J. J. Duyndam, in een bus. Daarmee werd een korte toer door de haven gemaakt. Na een pauze voor een kop koffie brachten de jon gens een bezoek aan de opleiding voor havenarbeiders in Hull, die daar drie weken duurt tegenover drie jaar in Rotterdam. Maar men beschouwt het werken in de haven aan de overkant dan ook heel anders dan hier. Daar geldt, dat, als je nergens anders meer geschikt voor bent, je altijd nog in de "saven kunt 2 a an -verken, 'a Rotter dam betekent in de haven' werken, dat je dan eerst een gedegen vakopleiding achter de rug moet hebben. En daar bij komen jongens, die deze opleiding hebben gevolgd, ook nog wel eens in heel andere beroepen terecht. Engels spreken 's Middags werd een bezoek ge bracht aan York, de vroegere hoofd stad vah Engeland en thans hoofdstad van het Graafschap Yorkshire, een stadje, waarin de Romeinse en mid deleeuwse overblijfselen even veelvul dig zijn als de flatgebouwen in Rotter dam. Daar kregen de jongens een uur vrij om rond te zwerven, waarbij het er vooral op aankwam, dat zij zich met het Engels, dat zij drie jaar lang hadden geleerd, wisten te behelpen. En dat dit ook wel lukte, bleek, toen een van de jongens ons trots een poe-, derdoos toonde, die hij vOor zijn moe der óp de markt had gekocht. Hij had behoorlijk op de prijs weten af te din gen. „Deze dag is een heel groot succes geweest", zei de heer Bos, toen de Norwave 's avonds terugvoer naar Rotterdam. „Ik vind voor deze jon gens de kennismaking met de zee ook heel belangrijk. Ze zullen die ervaring van woensdagnacht nooit meer verge ten en als ze straks in het stuwadoors vak zitten, zullen ze er heus wel voor zorgen, dat het zaakje zeevast zit .Ik vind het ook belangrijk, dat ze het Engels, hebben moeten gebruiken. En het bezoek aan de haven van Hull was gewoon een stuk onderwijs in de prak tijk. Zo iets past volkomen in het schema van de andere excursies, die we maken naar havenbedrijven. Ver geet niet, dat de meesten van deze 14- en 15-jarige jongens nog nooit in het buitenland zijn geweest". De 14-jarige Arie Smits moest er donderdagmiddag helemaal blijk van geven, dat hij de Engelse taal beheer ste. Aan het slot van de lunch bedank te hij zijn gastheren, mede namens zijn collega-scholieren, in keurig En gels voor de uitnodiging. „Ik hoorde een paar dagen geleden, dat ik dat moest doen", zegt hij, „maar ik had liever gehad, dat een ander het had gedaan. Maar de Engelse leraar heeft me geholpen. De tekst heb ik uit mijn hoofd geleerd, met behulp van een bandrecorder". Tank En dan nog het commentaar van de 15-jarige Henk Huisman: „We hebben De cultuur-ideoloog Van der Staay levert schaamteloos onverbloemd het kader voor een cultuurpolitiek, zoals die zeer waarschijnlijk binnen niet al te lange tijd gaat worden gevoerd de cultuurpolitiek die past bij het „management" van het huidige kapi talisme. Wat in de economische, poli tieke en wetenschappelijke sectoren van de maatschappij aan het gebeu ren is, lijkt op het niveau, van de.cul tuur te wórden voltooid: de volledige beheersing van de samenleving door een pragmatische dressuur. Deze dient zichzelf aan als een zuiver „or ganisatorische" zaak, wars van ideo logie maar in feite reproduceert ze, in een uiterst „cleane" gedaante en toegefust met een. effectvolle metho diek, de inhouden en waarden van de burgerlijke civilisatie. Dfe inhouden en waarden, welke werden (en worden) gevormd en gedicteerd door een bepaalde maatschappelijke klasse in een bepaalde historische fase, wil ze nu tot gemeengoed maken. Cul tuurpolitiek als het sluitstuk van de verburgerlijking van.de maatschap pij. Het verbaast me dat de heer De Groot, kennelijk geïmponeerd door Van der Staay's schaalvergrotende denktrant, deze tendens niet doorziet, Van der Staay is toch duidelijk ge noeg: de cultuurpolitiek „zal zich die nen te zien als een klein stukje mani pulatie in het gehele veld van bestu- in Huil een hele grote loods gezien, maar daar lag zo weinig in, dat je er met een tank doorheen kon rijden. Alle goederen worden hier meteen doorgevoerd. Maar ik vond deze reis wel nuttig. Je moet het Engels in de praktijk gebruiken. En je leert met het Engelse geld omgaan. Het ver keer vind ik hier veel beter geregeld, veel overzichtelijker". En zo had dan ieder er iets van meegenomen. „Ik hoop, dat we derge lijke reizen in de toekomst vaker kun nen maken, één keer per japr, bij voorbeeld", zei de heer Bos. Jan Dijkstra Sjoukje Dijkstra en Joan Haan appel zijn ongetwijfeld de favorie te leden van het Holiday-on Ice ge zelschap. Zij hebben er met de goe de reputatie die de show heeft ver worven zeker toe bijgedragen dat er dit jaar een bijzonder grote be langstelling bestaat voor de revue die nog tot en met zaterdag 29 no vember in de Schiedamse Mar griethal gaat. Weinigen zullen te leurgesteld van de show terugke ren, het is een spektakelstuk vol fleur en charme, vol knappe schaatstechniek. Het zijn geweldige avonden gewor den sinds maandag de première ging. Sjoukje schitterde als ster samen met de 29-jarige Joan. Uiteraard was het applaus van cle-enthousiaste toeschou wers bijzonder voor hen beiden en oók (le Roemen ontbraken niet. De vroe gere rivalen tijdens tie grote Wedstrij den, gleden nu als vriendinnen over h^t ijs en speciaal voor de twee voor stellingen in hun vaderland, (Amster dam en Schiedam) studeerden zij een nieuw nummer in de „Dolly Sisters". Het geheel is een samenspel van schaatskunst en variëté, waarbij Sjoukje exe 11 eert in een Amerikaans oogstfeest. De show is een snelle aaneenschake- Bloemen voor Sjoukje en Joan na afloop. ring van de culturele ontwikkeling van het westen en de wereld". Hij heeft het over het „kweken" van „culturele behoeften", over het „aan bieden" van een cultuur; hij blijft on der cultuur vooral „kunst" verstaan en hij ziet het culturele leven slechts onder het aspect van de vrije tijd en consumptie (de arbeidssituatie, bron van de culturele vervreemding, wordt zorgvuldig buiten beschouwing gela ten); zijn referentiekader blijft vol komen kwantitatief bepaald „een toekomstig internationaal cultuurbe leid" en is conformistisch van kwa liteit; zijn „positieve cultuurpolitiek" behelsl een integratie van de artistie ke activiteiten en aanspraken binnen een als harmonisch en organisch opgevatte maatschappelijk orde; het samengaan van cultuur en politiek is bij hem alleen te begrijpen als de ka- pitulatie van het tegendraadse gehal; te van de „traditionele" én de „tegen cultuur" voor de kapitalistische kunstpolitiek. Een dergelijke „politi sering" (want dat is de consequentie van deze integratie) betekent het defi nitieve einde van die tegendraadsheid een einde waarnaar (dit moet ge zegd) friet alleen door mensen als Van der Staay maar ook door menige ar tistieke „supersoon" (de term is van Hannes Postma) wordt toegewerkt. Van der Staay is een ideoloog in de slechte zin van het woord: hij is niet bereid zijn eigen vooronderstellingen ling van artistieke gebeurtenissen, be ginnend met de "VaLse Magnifique" een glinstering van kleuren in een wals. .Joan ontplooide haar gave in de legende van Koning Arthur en de rid ders. waarbij psychedelische lichtef fecten gebruikt werden en de moder ne jeugd een belangrijke plaats in nam. Komische acrobatiek brachten de Maxwells, twee Australiërs, die aanvankelijk tomeeiiartdsten waren, maar zich later op glad ijs Waagden en het er best afbrengen. Met een kla terend "HaJleliujafa" werd de show ai- De Federatie voor Vrouwelijke Vrij willige Hulpverlening hield op zater dag 1 november een verkoopdag ten bate van de Leprabestrijding. Doel was het bijeenbrengen van gelden voof een röntgenkamer in een zieken huis in Kenia. Helaas is door allerlei ooi-zaken het doel niet bereikt. Er was een bedrag nodig van 10.000 en er kwam slechts 6000. Dit is erg jam mer, als men bedenkt dat deze ver schrikkelijke ziekte genezen kan wor den en denmensen die hieraan lijden niet meer als paria's en onreinen be hoeven te leven. De federatie houdt vol en probeert door middel van een tweede verkoopdag alsnog het beno digde bedrag bij elkaqr te krijgen. Deze tweede dag zal worden gehou den op zaterdag 29 november in de school „De Windroos" aan de Noor- derhavenkade 162 en zal geopend zijn van 10 tot 10 uur. Hier gaat men alles wat overgebleven is voor uitverkoop- prijzen van de hand doen. Bovendien verkoopt men boterletters. Kan men niet komen 'en wil men toch kritisch te onderzoeken. Wat hij brengt is slechts een nieuwe vorm van cultureel autoritarisme, minder ouderwets-paternalistisch dan dat van b.v. Klompé want „moder ner", „dynamischer", „efficiënter" en meer „gericht" maar precies hierom ook gevaarlijker. Het is de dy namiek en de gerichtheid van het georganiseerde (corporatieve) kapita lisme, dat nu zelfs het bewustzijn en de behoeften van de onderdanen aan zich onderwerpt. Het enige alternatief voor deze nieuwe manipulatie-strategie is, dat de kunst zich politiseert tegen het es tablishment in. Dat ze deelkrijgt aan een op kwalitatieve verandering ge richte cultuurstrategie. Opdat ze een werkelijk subversieve kracht wordt in een samenleving waarin de mensen zichzelf leren bedrijven, op alle ni veaus. Want één ding valt van Van der Staay te leren: de strijd zal worden beslecht in de politieke sfeer. Ik zal me bevinden onder zijn tegenstan ders. KEES VOLLEMANS Vlaardingen De heer Van der Staay tekent hierbij het volgende aan: „Als de heer Volle- ïnans mijn gehele artikel raadpleegt, zal hij bemerken dat het mij ging om vraagpunten en basisproblemen, -waaraan iedere ideologie vreemd is". gestoten. Een sterk geheel, waarin tal van bekende- namen, voorkomen, zoals Per Larsen, de beste schaatser van Noorwegen, Pa ven Roman en Eva Romanova, broer en zuster en één van de meest bekende ijsdanskampioe- nen ter wereld, Manfred Wóllschlager en Yvette Busieau, waarvan laatstge noemde vele malen kampioene van België was. De "Margriéthal" werd voor de voorstelling uitgebreid van 26()0 tot rond 3000 zitplaatsen. L 't H. helpen, dan kan u een bedrag storten op giro 227770 t.n.v. penningmeester Fed. Vrouwel. Vrijw. Hulpverlening, Rotterdam, met op de strook de ver melding Leprabestrijding. elke vrijdagavond ...tot 9 uur open Speciaal voor de vele huis vrouwen die toch zeker een paar keer in de week bood schappen doen (en dan mis schien tobben meteen te kleine tas of boodschappennetje) een extra voordelige aanbieding. Grote skai boodschappentas met voorvak met rits, 2 solide handvatten, beschermdoppen op de bodem. Een keurig afgewerkte tas met ritssluiting voor nog géén zeven gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij*op de parterre deze royale skai boodschaptassen met voorvak, een tas waar heel wat in kan, kleuren zwart. UWHARTEWENS NU TEGEEF... HAAST CADEAU... VOORSINT-NICOLAAS Als extra attraktie enige zeer chieque, werkelijk tjuitengewoon mooie Specieleeanbieding met 3 jaar schriftelijke garantie, waarde f 475. M Ir» Wi' drukken de prijzen. NU SLECHTS X 1 M Altijd tot 40 procent voordeliger. tmmm '%êJ Kredietservice mogelijk. LA REINE de bontzaak met een enorme sortering en lage betaalbare prijzen. JONKER FRANSSTRAAT75-Rotterdam-Centrum. Telefoon 010-JJ.07.56. Koopavonden geopend!

De Havenloods | 1969 | | pagina 15