Vliegen in het oog 3: IIIMIJMIMI Kerkelijke luchtbrug Biafra vliegt door EVEN IN ISRAËL „Tweede verkeersrevolutie komt nu op gang" xeéev Prof. Kuiler over luchtvaart: DE HAVENLOODS, 27 NOVEMBER 1969 GO De Rotterdamse fotograaf Peter Martenss kreeg een reisbeurs van C.R'M. en K.L.M. Hij vloog naar Israël, zag en hoorde daar uitersten. Verwonderd legde hij vast - de westerse, zakelijke, „to the point" mentaliteit van de Israëliërs tegenover de - relatieve welvaart tegenover bittere armoede. - minachting tegenover haat - het mondaine „Haagse" Tel Aviv tegen over het middeleeuwse, rioolachtige, Arabische deel van Jeruzalem - een glas heerlijke Arabische thee voor een kwartje tegenover een glas zakjesthee van slechte kwaliteit voor f. 1,25 in Tel Aviv- - het moderne Israëlische leger'tegenover het aan feodale kwalen lijdende Egyp tische leger - de orthodoxe jood (hij bidt voor de# komst van de Messias, die DE staat Israël zal stichten) tegenover de moderne jood, die, vooruitlopend op de gebeurtenissen, zijn staat Israël alvast gesticht heeft - 35 graden C. in Eilat (golf van Akaba) terwijl het in Nazareth kil is en dagen achtereen regent - Arabische vrouwen komen niet in café's - van top tot teen (vaak nog met sluier) geklede Arabische vrouwen tegenover hippe Israëlische mini- meisjes (en die komen wel degelijk in het café) - Arabische gezinnen hebben gemiddeld 10 tot 15 kinderen - Arabische kinderen met vliegen in hun ogen (snel volgende blindheid gegaran deerd) - de beste Israëlische soldaten zijn zij, die in de kibboets geboren en opgevoed zijn - een Arabier, die bij de VN werkt, deelt mee: in 1958 gooide koning Idris van Jemen nog gevangenen voor de leeuwen, ten vermake van het hof - Israëlische soldaten laten zich voor de klaagmuur met en door Amerikaanse toe risten fotograferen („you did awonderful job") - Nazareth: het geloof als business: zakjes „holy land" en „laatste, avondmaal"- •wandkleden als souvenir - het rochelen is een cultus (als in vele zui delijke landen) - in de bioscopen draaien vrijwel uitsluir" tend oude Amerikaanse oorlogsfilms, u weet wel: Audie Murphy, Aldo Ray - aan de zwaar bewaakte klaagmuur wordt 24 uur per dag gebeden - een Israëlische jongeman: „agood Arab, is a flat Arab", vergezeld gaande van het bekende gebaar - van Jeruzalem dwars door de Negev- woestijn naar de golf van Akaba, 6 uur in de bus voor een tientje - het uitverkoren volk tegenover de Islam; de klaagmuur tegenover de Al-Aksah mos kee - het meer van Galilea: exclusieve strandjes (compleet met ligstoelen, bar en jukebox) waar je entrée voor moet betalen - erg oude en erg jonge Arabieren verhuren elke vrijdagavond ...lot 9 uur open Wat maakt onze voordelige pla tenserie toch zo uniekna tuurlijk de onbegrijpelijk lage prijsmaar 't meest opval lend is toch wel die enorm grote sortering. Want onze 2.98 serie langspeel platen bestaat nu uit ruim 200 titels, waaronder U elk genre vindt. Wonderaccordeon, een accor deon trio, Zuidamerikaanse muziek. Krontjong Hawai, Di- xieland,Mondharmonica, Coun try en Western, Klassieke Mu ziek, Geestelijke Muziek, Ope ra's, Operettes, een St. Nico- laas- en Kerstrepertoire Dit- is een greep uit deze keur van langspeelplaten, die alle stereo, maar ook mono af speelbaar zijn en waaraan een tal van bekende orkesten, ko ren en artiesten meewerken. Per stuk kost zo'n 30 cm l.p. nog géén drie gulden. zich voor een krats als lastdier en gaan onder enorme ladingen gebukt - na de 6-daagse oorlog werden 150 hui zen, die te dicht bij de klaagmuur stonden, met de grond gelijkgemaakt en de Ara bische inwoners konden elders een onder komen gaan zoeken; een oude Arabische man wilde zijn geboortegrond niet verla ten, nam zijn bed op, zette dit in de dichts- bijzijnde steeg en leeft nu al weer 2 jaar in de open lucht - vraag: wat hebben de onmetelijk rijke Arabische oliebonzen voor de ontwik keling van hun volk gedaan? - in de Arabische delen van Israël zijn veel- bedelaars miet kwalen, waarvan ik dacht, dat ze al lang uitgestorven waren EN DAN - brengt die goeie, ouwe moderne KLM j© in 5 uur terug (op 18 km. hoogte, buiten- temp.- 60 graden C., binnen ishet behaag lijk, zachte muziek, internationale lees map, uitstekende maaltijden, verrukke lijke drankjes) naar het volkstuintje, dat Nederiandheet. De food bidtaandekkagmuur. Een van de organisaties die een luchtbrug onderhouden naar Biafra is „Joint Church Aid". Het gemid delde van de in de afgelopen weken overgevlogen hoeveelheden goede ren en medicijnen is ongeveer 180.000 kg. per nacht. Uitdecijfers en de feiten die verschijnen over de hulpverlening in z'n geheel blijkt dat hier de grootste hulpverleningsaktie uit de geschiedenis aan de gang is, die voor honderdduizenden Biafra- nen, met name de kinderen, de moe ders, de zieken en de zwakken, het verschil betekent tussen leven en dood. In maart 1968 begon de internationale organisatie „Joint Church Aid" voor het eerst metvluchten naar Biafra Jp ruim een half jéar tijd werden er ongeveer 700 vluchten gemaakt. In december stortte vlak voor de landing in Biafra een DC7 van dehMoop h6t CerSte °"gelUk mCt d°" 111 de lezingencyclus die in de Rotter- Begin 1969 wérd de luchtvloot uitgebreid damseN.E.H. werd gehouden tergelegen- stop te zetten. Ondanks het verhoogde gevaar besloot de JCA dat de kerkelijke luchtbrug zou doorvliegen. Op 20 oktober werd de vierduizendste vlucht gemaakt. De Nederlandse deelnemers aan Joint Church Aid zijn: R. K. Stichting Mensen in Nood te 's Hertogenbosch, Stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluch- telingen te Utrecht,Raad voorde Zending van de Nederlandse Hervormde Kerk te Oegstgeest, Algemeen Diakonaal Bureau van de Gereformeerde Kerken in Neder land te Utrecht en het Centraal Missie Commissariaat te 's-Gravenhage. Wie de luchtbrug met zijn enorme kosten wil steunen, kan dit doen door storting op giro 400, t.n.v. Biafra-hulp, Utrecht. Het geheim van een goede ad ministratieook bij U thuis.. is toch wel dat U de zaak terug kunt vinden en overzichtelijk wegbergt. En om U daarbij te helpen zijn deze giromappen uitermate ge schikt. Een handige map, bestaande uit een vak voor Uw giro chequeboek, een vak voor en veloppen en eenmechaniek, waarin alle af- en bijschrijvings stroken geklemd zitten. Een handige map, die voor girorekeninghouders een reuze gemak betekent, voor nog géén driegulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in onze vergrote schrijfwaren-afdeling, souter rain, deze solide giromappen met stevige knip sluiting Oók zaterdagavond tot 9 open. met vier C 97-G vliegtuigen. Op 4 januari werd de duizendste vlucht gemaakt. De kosten per maand beliepen toen al meer dan twee miljoen dollar. De luchtbrug wordt gesteund door 25 kerken uit 17 lan den, waaronder de Verenigde Staten. Op 29 april van dit jaar bestond de kerke lijke luchtbrug eén jaar. In deze nacht werd het aantal vluchten gebracht op 2241. De vloot bestond op dat momené vp uai iiiumciik j - uit vier C 97-G Stratofreighters, twee stemd, hetgeen consequenties had voor Supérconstellation vrachtvliegtuigen en zowel de afzetregio'svandeproduktenals vyf DC-6 toestellen. voor het verkrijgen van de grondstoffen, welke van verder gelegen vindplaatsen moesten komen. dit laatste een probleem van economische en demografische regio's omvat welke de administratieve landsgrenzen ver over schrijden. Samenwerking zowel door de landen als door de maatschappijen is dan ook een vereiste, opdat een rationele vliegtuigex ploitatie en een bijeenbrengen van de benodigde kapitalen alsmede een ver zachting van de schadelijke gevolgen van de huidige luchtvaartpolitiek gerealiseerd kunnen worden. heid van het 50-jarig jubileum van de Nederlandse Luchtvaart, sprak prof. dr. H. C. Kuiler over „De luchtvaart in de tweede verkeersrevolutie". Hij zei onder meer: Gedurende de industriële revolutie voltrok zich min of meer gelijktijdig in de 19e eeuw de verkeersrevolutie. Immers, de industrie werd op massa-produktie afge- Op 9 juni werd een Rode Kruis vliegtuig door Nigeriaanse jagers neergeschotenhet JCA betreurt dit, evenals het besluit van het Rode Kruis om de vluchten geheel méér dan 200 verschillende langspeelplaten, stereo ook mono afspeelbaar voor slechts een paar gulden per stuk In onze vergrote discohoek, souterrain, heeft U keus uit meer dan 200 verschillende langspeelplaten in vele genres, de platen zijn stereo, maar ook mono afspeelbaar ei kosten per stuk Oók zaterdagavond tot 9 open. „HANDIG THUIS" DOOR OTTO WERKMEISTER. Een eindeloos boek in meer dan een bete kenis, deze bjjbel voor „het zelf doen voor handige en onhandige mensen". We weten allemaal zo langzamerhand wel, dat de klusjesmannetjes zo goed als uitgestorven zijn en dat een of andere vakman niet zel den een uitputtend beroep doet op ons geduld en onze portemonnee. De eerste verdienste van „H andig thuis" is, dat het ook de bedeesde man met twee linkerhandjes een kans geeft door de hel dere uitleg in tekst en vele illustraties. Voor de rest is het bepaald geen kinder achtig boek, want het geeft ook aantrek kelijke ideeën over het moderniseren van een keuken, het timmeren van een zolder kamer, het aanleggen van een zwembadje enz. Werkelijk, men moet het zelf eens ter hand nemen, want het is ondoenlijk te vertellen wat dit boek u allemaal bijbrengt over schilderen, solderen, stofferen, metselen, pleisteren, electra-probleémpjes, bestrij ding van klemmende deuren, lekkende kranen, verstoppingen, geduvel met deur bellen en antennes enz. We zeiden het'al: eindeloos. De uitgevers Kluwer-D even ter en Veen- Amsterdam maakten er een fraaie uitgave vap voor f. 29,50. Deze „vakman" van 500 bladzijden levert zijn geld honderd maal op. En wat waarschijnlijk veel meer betekenis heeft: het doet u dingen aan boren, die vorm kunnen geven aan nieuwe, onvermoede creativiteit, ieder naar zijn aard. hij kan het niet. De vraag van de SS'er blijft hem echter achtervolgen. „Heb ik juist gehandeld? vraagt Wiesen- thal. Hij stuurde het manuscript naar 20 mensen, onder wie bisschop Bluyssen, hoofdredacteur Bruins Slot, de Westduitse president Heinemann, ds. Niemöller, Herbert Marcuse, Louise Rinser, Jacques Maritain, Friedrich Heer en Salvador de Madariaga. Deze geven achter in het boek. antwoord. Trachten dat te doen. Voeg u daar ook bij. Het is belangrijk. Uitgave Elsevier, f. 9,90. „DE ZONNEBLOEM" DOOR SIMON WIESENTHAL. Van dit boek kan men geen recensie geven in de gewone betekenis van het woord. Wij willen het „aanduiden" en vervolgens elke bewust levende lezer aanbevelen het te kopen en de vraag van de schrijver aan het slot van het boek te beantwoorden. Wiesenthal vertelt in dit aangrijpende ver haal hoe hij als gevangene in een hospitaal in contact komt met een stervende SS'er. Deze biecht hem heeft bedreven bij de moord op Öosteuro- pese joden en vraagt Wiesenthal om ver geving, mede uit naam van de andere -omgekomen joden. De schrijver weigert, HECTOR BERLIOZ (1803-1869). Geen componist is meer als vreemdeling door het leven gegaan dan Hector Berlioz en geen biograaf heeft van deze nog steeds actuele componist een helderder beeld gegeven dan Claude Ballif. Deze musico loog heeft de „Solfège"-serie van Editions du Seuil uit Parijs verrijkt met een pocket, die op boeiende wijze deze unieke figuur uit de Franse Romantiek heeft belicht, vooral in zijn menselijke hoedanigheden. De beroepsmusicus en amateur, die zich, zonder te diepgaande studie, een zo objec tief mogelijk beeld heeft willen vormen van deze voor de wereld nog steeds excen trische, maar geniale mens en kunstenaar, kunnen niet beter doen dan deze pocket aan te schaffen. Dit bovendien rijk geïllus treerde boekwerkje is de aanschaf daarvan Jan ook meer dan waard. \NTONIO VIVALDI (1675-1741). Dnder no.28 van de serie „Solfège" is een Diografie verschenen over Antonio Vival di. Schrijver is de musicoloog Roland de ?andé. Het valt steeds weer op met hoe- -eel smaak en kennis van zaken deze be- angrijke serie wordt uitgebreid. Deze on volprezen uitgave munt vooral uit door Een snel vervoersapparaat met een grote actieradius werd dan ook essentieel. Het moderne verkeer werd voorwaarde en oor zaak van de moderne industriële ontwik- .haar lay-out en illustraties. Maar wat meer keling. Hoewel het gemechaniseerde weg- treft is de wijze waarop deze Franse uit- voertuig en het vliegtuig nog niet tot de gever er steeds weer in slaagt voor iedere technische uitrusting der 19e eeuw be- componist de juiste schrijver en musico- hoorden, kunnen zij toch als produkten loog aan te trekken. van de eerste verkeersrevolutie beschouwd Zo is van de hand van Roland Candé een worden. biografie van Vivaldi verschenen, die niet De geschiedenis van de luchtvaart gaat alleen een schat van historische kennis om- zeer ver terug. Toch kan 1903 als tech- trent deze belangrijke componist heeft nisch begin gezien worden: toen ver- vergaard en in een overzichtelijke stijl toefden de Gebroeders Wright voor de heeft weergegeven, maar tevens de mens eerste maal met een motorvliegtuig in het en kunstenaar weet te typeren. Onder- luchtruim, steund door vele foto's, facsimiles, teke- ningen, reproducties, een chronologie en fcmo^oan B®zien d'ent de periode een catalogus van zijn werken heeft de ,'U u als slart vanhetluchtvaarttijd- schrijver deze belangrijke schakel in de Pefk beschouwd te worden. Met name de Barok-ontwikkeling tijdens het leven van wereldoorlogen hebben technisch jj. S. Bach op opmerkelijke wijze beschre- ?ef'?n e,e" st™u,la"s voor de luchtvaart ven. Vooral voor hen, die de Barokmuziek °et®k?"d- Ondanks de nieuwe luchtvaart zijn toegewijd, is deze pocket van bijzon- Iec. e,n 1S, de Penode van 1920 tot dere waarde. beden te beschouwen als aanloopperiode, „EEN KWESTIE VAN ZELFBEHOUD" en w,e!, omdat de grote ontwikkelingen DOOR GWYN GRIFFIN. eigenlijk pas in de komende decennia ver- Er zijn mensen die ven oorlogsboeken kunnen worden, zowel technisch houden en mensen die er niets van moeten econc™lsch gezien, hebben. Dit is het boek voor beide catego- De„ Tev°lutionaire technische revolutie rieën. Voor de eerste groep, omdat dit een wer 2 momenteel voltrekt, begint van de weinige is die de moeite waard zijn °.0, °or te werken in het economische voor de tweede groep omdat het ver boven vlak, hetgeen het proces van schaalver- „oorlogsboek" uitgaat. We worden op meeslepende wijze betrok ken bij de historie van een Duitse U-boot, u die een oude Franse koopvaarder tot zin- n 0 gepast thans van een ken brengt en daarna de overlevenden uit verkeersrevolutie te spreken, niet zelfbehoud doodt. Maar één overleeft het alleen wat betreft de toename van het ver- Dat is het eerste deel van dit boek de twee j0er' de wegingen van de marktverhou- volgende spelen na de oorlog en monden dl.IJBe" en de spectaculaire technische ont- uit in het proces, dat twee officieren van wl*Kelingeii. maar ook vanwege het de duikboot naar aanleiding van deze ge- groe.lend besef van het belang van de trans- beurtenis wordt aangedaan. portketen-conceptie. Griffin heeft een meesterlijk boek geschre- Bij deze theorie staat voorop dat elk trans ven. Met groot vakmanschap doet hij alle P°rt van zijn oorsprong tot zijn bestem- personen, die vlees en bloed hebben gekre- niing één eenheid vormt, ongeacht de gen door afzonderlijke psychologische indentiteit van elke afzonderlijke schakel schildering, samenkomen in de wrange van het transport. Dat ook de luchtvaart is vraag of er überhaupt gesproken kan wor- onderworpen aan de krachten van de den over wat wél en wat niet mag in een tweede verkeersrevolutie staat vast. Wel is oorlog. Genadeloos drukt Griffin ons op- het opvallend dat met name het institu- de nonsens van dingen als „ridderlijkheid" tionele kader van de luchtvaart bij de ont- ïn een niets ontziende slachting als de laat- wikkelingen op economisch en technisch ste oorlog, op onze dubbele moraal en op gebied sterk verouderd genoemd kan de dubbele maatstaven die overwinnaars worden, hanteren. Het boek werd uitstekend vertaald door Er is sprake van een territoir blindheid J. F. Kliphuis en werd uitgegeven door De echter niet alleen wat betreft de lucht- FonteinN.V.inDeBilt. vaartpolitiek, maar ook bij de planning van nieuwe vliegvelden. Men vergeet dat elke vrijdagavond ...tot 9 uur open Op die gure winterse dagen dat 't geen weer is om buiten te spelen, zullen Uw kinderen het wat leuk vinden om plaatjes te kijken met de toverlantaarn. Leuk voor Sinterklaas, deze kinderprojektor met plaatjes strips. De projektor werkt op batterijen (dus geen gevaarlijke stekkersis eenvoudig te be dienen en uitgevoerd in vrolijk gekleurd plastic. Nu een projektor met diverse gekleurde filmstrips, zonder de batterijen, voor nog géén vier Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver- kopen wij op de 2e etage deze kinderprojektor in plastic uit voering, werkt op batterijen, met diverse gekleurde plaatjesstrips, zonder de batterijen Batterijen f 0.28 per stuk Oók zaterdagavond tot 9 uur

De Havenloods | 1969 | | pagina 17