9.! STEEDS MEER BANDEN MET ONBEKEND WERK VAN DYLAN Bijna 20 miljoen meer voor welzijns-sector Rein van der Pot verzamelt ze 95 W |0 8 KANDEEL „De Beurs van Schiedam" GRATIS CONSUMENTEN VOORLICHTING OVER 42 WASAUTOMATEN Cabaret Caesar ondermaats Scheuring in SGP van Ouderkerk DE HAVENLOODS DONDERDAG 27 NOVEMBER 1969 Rein van der Pot (20) uit Maassluis is een van die mensen, die zich zeer intensief met popmuziek bezig houden. Bob Dylan vindt hij het absolute hoogtepunt van wat de popmuziek de laatste tien jaar geboden heeft. Voor hem is het allemaal begonnen bij Elvis Presley. Elvis nam in zijn begintijd zijn platen op voor het Sun Label. Daar Rein in die tijd een „Country Music" liefhebber was en Johnny Cash ook op „Sun" zijn pla ten uitbracht, lag een overgang van Elvis naar Cash voor de hand. Nu heeft Cash altijd een beetje apart van de vrij gladde „Country en Wes tern" geopereerd en zo kon het gebeuren, dat in 1964 Cash opeens met de single „It ain't me babe" verscheen, geschreven door de toen in Neder land nog totaal onbekende zanger, dichter, componist Bob Dylan. menten ging gebruiken. Hij was er al lang mee bezig en ik vond het niet erg. Het vergrootte zijn mogelijkhe den. En later toen hij via „John Westley Harding" op de Country LP Nashvil le Skyline" terecht kwamDat was toch een hele overgang na Blonde on Blonde". Grappig Rein: De nieuwe pretentieloze mu ziek van Dylan vind ik erg fijp. Ik ben altijd een Country liefhebben geweest en de sfeer op Nashville Skyline is zo geweldig goed, dat ik in spanning weer op nieuw werk zit te wachten, waarvan ik verwacht, dat dat niet zo veel zal afwijken van wat hij op Nash ville Skyline doet, afgaande op de stijl die hij op Wight speelde. Wel grappig vind ik dat door die laatste LP de aandacht weer op Johnny Cash ge richt werd, terwijl diezelfde Cash mij in 1964 deed besluiten om eens naar een zekere Dylan te gaan luisteren. Toch is ook die overgang naar de „Country Music" niet zo'n schokken de vernieuwing als de meeste mensen denken. Je moet niet vergeten, dat tussen „Blonde on Blonde" en „John Westley Harding" die al duidelijk „Country"- kenmerken had, ruim anderhalfjaar zit. In 1966 kreeg Dylan het beruchte motorongeluk en daarna hoorde men een hele tijd niets van hem. De wild ste geruchten deden de ronde. De een zei, dat hij gek geworden was en de ander dat hij dood was. In werkelijkheid was hij direct na het motorongeluk in zijn huis alweer begonnen te musiceren met „The Band". In die tijd heeft hij een grote verandering ondergaan. Hij zette de nummers die hij toen speelde op de band. En kopieën van deze banden zwerven door de wereld. Als je die banden beluistert merk je al, dat hij zich veel meer voor de „Country and Western" was gaan interesseren, o.a. door zijn goede vriendschap met Johnny Cash, en dat de L.P. „John Westley Harding" eigenlijk maar een stap was op weg naar een veel een voudiger muziek, waarvan „Nashville Skyline" dan het gevolg was. 'Ik geloof, dat hij na „Blonde on Blonde" gewoon erg moe van het pu bliek geworden was. Men beschouwde Rein vond dit nummer geweldig en omdat hij op de Engelse radiostations wel eens een nummer van de L.P. „The Freewheelin' Bob Dylan" had gehoord, besloot hij deze L.P. direct uit Engeland te laten importeren. Hij was helemaal gewonnen voor Dylan, door de eenvoud van de muziek en de intrigerende teksten. Hij bestelde de andere 2 LP's die in Engeland waren uitgebracht (in die tijd was er nog bij na niets van Bob Dylan in Nederland te krijgen). Dat waren „Bob Dylan" en „The times they are a'-changin' Later kwam daar „Another Side of Bob Dylan" nog bij, waarop, „It ain't me babe" stond. Pas na deze LP werd Dylan in Nederland bekend, vooral door het uitbrengen van de single „The times they are a-changin" in 1965. Toen Dylan op de LP „Bringing It all Back Home" overging tot het ge bruik van een backing groep, was jij toen net als vele mensen in die tijd ook verrast? Rein: Nee, ik was niet zo erg ver rast. Dylan heeft eigenlijk op iedere LP wel iets totaal nieuws gedaan. Wat de teksten betreft was „Another Side of Bob Dylan" ten opzichte van „The times they are a-changin' ei genlijk een veel grotere vernieuwing en daarna lag de muzikale verande ring door het gebruiken van elektri sche instrumenten eigenlijk voor de hand. Hij verloor daardoor een hoop fans, die liever de Folk-Dyfan hoorden (Dylan zelf heeft altijd beweerd, dat hij nooit een folk-zanger is geweest, maar een Roek-zanger is e blijven), maar kreeg er aantal nieuwe liefhebbers Trouwens Dylan had al kele opnamen gemaakt groep, waarin 'drie leden zo bekend geworden „Band" zaten, en van die toen erg revolutionaire num- mers is later, „Mixed of Confusion" in Nederland nog als single versche- nen, gekoppeld met „Corina, Corina". Het is jammer, dat dit uitstekende nummer alleen in Nederland is uitge bracht, want in dit nummer blijkt dui delijk dat de overgang van folk naar rock eigenlijk een erg makkelijke overgang was voor Dylan, en dat hij niet zomaar ineens elektrische instru- n altijd ■en dubbel 'oor terug, n 1962 en- met een a de later elke vrijdagavond ...tot 9 uur open Wij verkopen colpul lovers van een mooie kwaliteit acrylic, er is keus uit vele modekleuren en ze kosten nog minder dan een tientje..... dan gaat U toch ze ker niet ergens anders veel meer betalen Fijngebreide 100% acrylic da- mespullover met hooggesloten, col en fully fashioned mouwin zet. Een modieuze pullover, prettig in het dragen, ook onder pak jes, overgooiers of galgenrok- nog géén tien- Ifclfe-, fully fashioned Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ven kopen wij op de parterre deze 100% acrylic colpullovers, met fully fashioned mouwinzet, fijngebreid, in de kleuren wit, rood, cognac, zwart, grijs, licht en donkergroen en rose, maten 38 t/m 48 voor Oók zaterdagavond tot 9 uur open. Ook masndagmorgan open GUn tal. of schrift, best hem als een soort leider, een god heid. Toen hij dat ongeluk kreeg, had hij gelijk een mooie excuus om zich een beetje terug te trekken. Zijn ver schijning op Wight was eigenlijk weer een van de eerste openbare optredens van de laatste jaren en het was ge weldig om hem daar zeer ontspannen bezig te zien in een totaal andere stijl dan vroeger. We hebben 't al even over een band gehad met onbekend werk van Dylan met The Band". Er zijn nog veel meer banden met nooit op de plaat uitgebracht werk van Dylan uit ver schillende periodes. Jij bezit ook een paar van die banden. Welke zijn er zoal in omloop Steeds meer Rein: Daar vraag je me wat. Er ko men namelijk de laatste tijd steeds meer banden boven water, waarop weer ander onbekend werk van Dylan staat. De collectie wordt zo langza merhand behoorlijk uitgebreid. Ook hier in Nederland wordt gedacht aan illegale persingen van die banden op de plaat (hoewel dat natuurlijk wel veel moeilijkheden met zich zal mee brengen) in navolging van een L.P. die in Amerika goed verkoopt: „The White Wónder". Deze plaat bestaat uit opnamen die van verschillende banden zijn afgehaald. Maar de kwa liteit van de L.P. is niet erg best en niet de moeite van het importeren waard. De meeste nummers van deze plaat worden in betere kwaliteit door de VPRO-radio uitgezonden. Maar goed, over die banden dus. Ten eerste is er een band met werk uit december '61. Voor zijn platencon tract. De nummers zijn thuis opgeno men door een vriehd van Dylan en ze zijn geluidstechnisch gezien uitste kend. Dan komen er opnamen uit 1962, voornamelijk radio-optredens o.a. met Pete Seeger. De derde band is een studioband. Hierop staan gewei gerde nummers voor de eerste L.P. Dylan had namelijk op zijn eerste L.P. graag wat meer eigen werk ge had. Hij had teksten genoeg, maar de platenmaatschappij vond die teksten veel te links georiënteerd (te veel kri tiek op de Amerikaanse maatschap pij). Zodoende kwamen op die eerste L.P. ook nummers als „The hopse of the rising sun" terecht, die natuurlijk ook wel goed waren, maar het eigen gezicht van Dylan komt op de gecen sureerde opnamen veel beter tot zijn recht. Later zijn enkele songs uitge bracht op een speciale Folk L.P. waarop Dylan onder de naam Blind Volgend jaar zijn er gemeenteraadsverkiezingen. Uit de investeringsnota voor 1970 blijkt dat B. en W. van Rotterdam meer geld dan ooit willen besteden in de sectoren, die we „leefbaarheids sectoren" zijn gaan noemen: Sport en Recreatie. Kunstzaken en Jeugd- en Vormingswerk. Voor het eerst zullen de uitgaven voor het havenbe drijf worden gedrukt ten behoeve van de uitbouw van het welzijn van de stad. Boy Grunt zingt (voor de liefhebbers Broadside Records BR 301, L.P. met o.a. Dylan en Pete Seeger). Ook op de volgende L.P.'S was vaak geen plaats meer voor de vele nummers die Dy lan in die tijd schreef. Het niet ge plaatste werk werd weer verzameld (band nummer vier). De vijfde is de vastlegging van een life-optreden in Liverpool in 1966 met The Band. Drie nummers van deze band zijn op single uitgebracht. Dan komt de bekende band met opnamen uit Dylan's huis „Big Pink" eveneens weer met The Band. Dit is de ontbre kende schakel tussen „Blonde on Blonde" en ,.John Westley Harding Verder trad Dylan in februari in de Johnny Cash show op en heeft zoals bekend op Wight gespeeld. Ook daar was de bandrecorder weer present. Het is een hele waslijst, al die ban den, en ik durf echt niet te zeggen of dit nu alle banden met Dylan's werk zijn, die over de wereld verspreid worden". Apart Het Maassluise underground blad „Stick" vroeg Rein van der Pot enke le maanden geleden of hij een stuk over Dylan wilde schrijven. Hij begon eraan en daarna ging het snel. Er. bleek zoveel over Dylan te vertellen, dat werd besloten om een aparte Dy lan-Stick te maken. Drie weken lang verzamelde Rein alles wat hij maar over The White Wonder te pakken kon krijgen. Het is een uitstekend blad ge worden. Vooral duidelijk wordt hier uit, dat Dylan zonder enige pretenties begon en er altijd een grote hekel aan had om aangezien te worden als de grote popster. Enkele weken na het verschijnen was het blad uitverkocht. Niet alleen in Maassluis was er belangstelling voor, overal uit het land, vooral uit Amsterdam kwamen verzoeken voor de speciale Dylan-Stick. Voor de lief hebbers verschijnt een herdruk, beter verzorgd dan de eerste druk en waar schijnlijk tweemaal zo dik (ongeveer 80 pagina's) met een uitgebreid ver slag over het optreden op Wight en meer achtergrondinformatie over on bekende banden van Bob Dylan. Bovendien zal de V.P.R.Ö.-radio in de komende weken in het vrijdag-pro gramma „Van vier tot negen" aan dacht besteden aan dit onbekende werk van Dylan, dat daardoor mis schien bekend zal worden. F.P. De Harewood-Leser N.V. (Opere-' rend onder de naam De Rode Olifant) organiseert 21 december een mam moet popfestival in de Amsterdamse RAI. We doen een greep uit de reeds gecontracteerde groepen: Blodwyn Enkele cijfers: Het totale inves teringsprogramma beloopt 577 mil joen. Dat is 12 pet meer dan dit jaar. Van dit bedrag wordt 425 miljoen uit gegeven aan werken, die reeds in uit voering zijn. Voor het uitvoeren van nieuwe projecten is dus 152 miljoen beschikbaar. Het havenbedrijf krijgt hiervan 120 miljoen; gevraagd was 145 miljoen. Sport en Recreatie krijgt 31,5 mil joen: dit jaar 17,6 miljoen. Kunstzaken krijgt 10,5 miljoen; dit jaar 7,5 miljoen. Jeugd- en Vormingswerk krijgt 3,5 miljoen; dit jaar 2,1 miljoen. De conclusie is gewettigd: er wordt meer geld gestopt in de welzijnssecto ren: van 27,2 miljoen naar 45,5 mil joen. Een hele stap. Welk welzijnsbeleid zal worden ge voerd, kan natuurlijk niet uit deze cij fers blijken. Er komt meer geld vrij voor het voeren van een beleid, dat in wezen nog nader moet worden gefor muleerd. Daar is het wachten op. Volgend jaar zijn er gemeente raadsverkiezingen. PvdA, PSP en PPR. die zich reke nen tot het progressieve deel der na tie, hebben delegaties gevormd die een welzijnspolitiekprogram hebben opgesteld, waarmee deze partijen eventueel de Rotterdamse gemeente raadsverkiezingen kunnen ingaan. Een machtig blok. want men acht het mogelijk 25 van de 45 raadszetels te Bob Dylan. Pig, Bonzo Dog Band, Heaven, Man fred Mann, Moody Blues en Ten Years After. Bovendien is er een kansje dat de Who komt. De Engelse editie van „Rolling Stone", het Amerikaanse under groundblad, heeft opgehouden te be staan. Mick Jagger, die het tijdschrift financierde, zag het niet meer zitten en heeft de voltallige redactie ontsla gen. Zojuist in Engeland gereleased: „Wedding Album" van John Lennon en Yoko Ono. Bij deze dubbel-elpee krijg je ondermeer een afbeelding van hun bruiloftstaart (in plastic zak), een pagina met cartoons van John, een ansichtkaart, foto's van de brui loft, enz. De prijs van dit fraaie sou venir zal in Nederland wel meer dan veertig piek gaan bedragen. Mede daarom hoeft het voor ons allemaal niet. De Rock-opera van de Who, Tom my, wordt 14 december voor het eerst in Engeland in het Londense Colos seum opgevoerd. Dat de wereldpre mière van Tommy reeds afgelopen september in Amsterdam is geweest, daar hoor je ze in Engeland niet over. Herman van Veen (onze nationale harlekijn) heeft een nieuwe single ge maakt: „Waar ben je morgen". Het is een vertaald nummer van de eerste elpee van de Amerikaanse groep Pearls Before Swine. Wanneer houdt Van Veen nou 's op met het omvor men van Amerikaans topwerk (Bob Dylan, Leonard Cohen) tot klierige Nederlandse luisterliedekens? Het impresariobureau MOJO uit Delft laat weten dat het aangekondig de concert van de Bonzo Dog Band, 30 november 's middags in Rotterdam en 's avonds in Amsterdam, niet door gaat. Nieuwe platen Fairport Convention: „Unhalfbric- king" Island 849 302. Een uiterst gemoedelijke elpee vol Engelse folksfeer, omgebogen tot ei gentijdse rogk pop. De groep schuwt het gebruik van viool en zelfs accor deon niet en dat kan allemaal ge woon! Fairport Convention valt te rangschikken in afdeling agrarische pop: landelijke muziek in de sfeer van een spelletje ganzenbord onder de Ti*" n De geboortedrank p enig in Rotterdam WIJNHANDEL Schieweg 116- Rotterdam Telefoon 24.29.71. - 24.25.52. Nu ook voor uw noten en buiten landse kaas. Vraag map met belangrijk docu- mentatie-materiaal over wasautomaten met vergelijkend® prijslijst. Zo kunt u pas goed oordelen en uw keuze bepalen. U ontvangt deze documentatie map GEHEEL GRATIS IIII3IIIIIIIIIIIIIIII Schrijf op uw enveloppe „MODERN" antwoordnummer: 1938 W n Rotterdam. Geen postzegel opplakken. POLITIEK-CAFé Vrijdagavond 28 november wordt in sociëteit Koinoo- nia, Mauritsweg 29 te Rotterdam een politiek-café gehouden. Frits Kief zal spreken over het onderwerp „Econo misch motief van de bewapening". Aanvang 8 uur. kunnen bezetten. (Hetgeen al te opti mistisch lijkt, omdat hier geen reke ning is gehouden met de te verwach ten grote winst van D'66, die ten dele zeker ten koste zal gaan van de PvdA). Men wil o.a. verwerping van het plan 2000+ in zijn totaliteit. 0 vliegveld Zestienhoven niet uitbrei den. afschaffing van de BB in haar hui dige vorm verlaging of verdwijning van de RET-tarieven. een saneringsplan, waarin is vast gesteld dat de uitvoering in fasen van hooguit vier jaar plaats vindt kosteloos onderwijs met inspraak van leerlingen, studenten en docenten in het gemeentelijk onderwijsbestel De delegaties van de drie partijen willen grote industrialisatie in de Hoekse Waard, waaraan het graven van een kanaal is verbonden, voorko men. Er moet een ontwikkelingsplan komen voor Voorne en Putten, waarin Hellevoetsluis moet worden uitge bouwd tot een moderne leefgemeen schap, waarbij experimenten in de woningbouw niet mogen worden ge schuwd. Tevens wil men een verkeersplan voor Rotterdam, ingepast in een ver keersplan voor het gehele Rijnmond gebied. Meer mogelijkheden voor voetgangers, fietsers en bromfietsers; minder auto's in de binnenstad. In de onderwijssector wordt het noodzakelijk geacht gemeentelijke beurzen te geven als aanvulling op rijksbeurzen aan Rotterdamse studen ten. Drukte aan het welzijnsfront. Wie Cabaret Caesar, dat zich donderdag voor het eerst in het Piccolo-theater presenteerde was misschien best leuk geweest. Als ze een goede tekstschrij ver hadden gehad, wat aan bewe gingsleer hadden gedaan, wat spraak- en zanglessen hadden genomen, ja dan was het misschien de moeite waard geweest. Voorlopig moet het trio daar maar eens aandacht aan be steden, heel hard repeteren en zorgen dat het niveau van hun cabaret ten minste uitkomt boven dat van het ge middelde school-cabaret. Dan komen we nog eens kijken. E.v.d.W. schemerlamp en na afloop een volks dansje. Voor „Si tu dois partir" (If you got to go-Dylan), schijnen ze zich achteraf te schamen, onterecht. Mar tin Lamble drumt nog op deze derde elpee. Mei j.l. verongelukte hij bij een auto-crash. Led Zeppelin: „Led Zeppelin II". Atlantic 588 198. Eigenlijk hadden we bij deze recen sies nog graag een plaat gehad, waar we nu eens niet zo enthousiast over hadden hoeven zijn. Dat verandert het sfeertje wat, nietwaar? Bijna was het de onderhavige Led-Zeppelin schijf geworden, omdat die groep on langs in Amsterdam en Rotterdam een erg vermoeide indruk had achter gelaten. Wel was er grote virtuositeit, maar allemaal zo nadrukkelijk op gi- taarbeul Jimmy Page geconcen treerd, dat het eigenlijk niet leuk meer was. Op hun tweede elpee valt dit reuze mee, al is het toch niet zo magistraal als hun eerste album. Led Zeppelin houdt die ontzettend hechte sound, die het momenteel in Amerika zo goed doet en zorgt op deze plaat voor werk van hoog niveau. Janis Joplin: „Kozmic Blues". CBS 635446. De derde elpee van Janis, ditmaal zonder Big Brothers The Holding Company, maar met haar eigen for matie zoals die in april van dit jaar in Nederland te zien is geweest. Janis zingt op deze plaat zoals we het van haar gewend zijn: hard, rauw, sexy, ongegeneerd, bijna vulgair, maar al tijd overtuigend en zelfs hier en daar ontroerend. De instrumentale begelei ding slaat overigens als een tang op het bekende varken. Veel koper-blaas- werken dat allemaal op een pseudo zwarte soul-toer. Big Brother mocht dan niet in alle opzichten een briljante formatie zijn geweest, Janis hoort helemaal thuis in de undergroundsfeer die Grote Broer beslist had, en niet bij dit gesu blimeerde Vara-dansorkest, waarmee ze nu Werkt. Gelukkig blijft Miss Jo plin vooral in nummers als „Maybe" (een juweeltje) en „Little Girl Blue", helemaal zichzelf en dat is voldoende om met gespitste oortjes deze schijf te beluisteren. VERLOREN: Gouden zegelring (J. J.) Jan sen. Plantageweg 37b, tel. 124815. Australische sjaail (omg. Doelen), Seriier, Berberweg 274, tel. 185555. Bloedkoralen ketting, erfstuk, tel. 200975. Een paar donkergroene pantoffels met bontrand, Schuiten, Nolesstraat 85b, Schakel armband (Schöuwburg) Drijver, tel. 202528. befje op borst, w. sehakelbamd, vril korte staart, hapgo- Wijinanits, Rozenlaan 35b, Spijkenisse; jonge parkiet, Petertje" Boogerd, Goudse- singel 246, tel. 142391; Beo (kan niet praten), V Stralen, Maremtakstraot 62, grijs gevl. ka ter, halsband met steentjes, Mijnsherenplein 52b, tel. 276676; zwarte dwergpoedel, teefje, geel halsbandje met stukje eraf, weggelopen in Krai. Plaslaam, Ego, Stadhoudersweg 91b, tel. 2850211; zwarte poedel, reu, Van BomimeL Lindensimgel 154. tel. 180840; In Heilloo: Ierse setter, reu, De Rooy, Olijflaan 13, ted. 206171; oude rode ka-ter, wit onder kin, wit voorh. (naar Crooewljk?), Elck, Beneziout 12. Zuidw, tel. 171876; Gesn kater ptm. l'/t jaar rood/wit, w. bulk en borst, voorp. 2 kl., rode st„ kop ged. wit rond mond, rode vl. br. ogen, K. Jolink, Slachthuiskade 159, p.a. tel. 154820, toestel 7. AANGETROFFEN: Omg. Hordijkerveld: gr. zw. Cyp. kater, De Elp, Prinsendijk, 33, tel. 197637; Omg. Noordsingel, br. zw. kl. ka ter, Serraars, Taborsitraat 5b; Rode gec. ka ter,Kop, Rodenibrugstr. 53, tel. 152488. Ouderkerk aan den IJssel Tij dens de raadsvergadering van dins dagavond is er namens de SGP een verklaring uitgegeven, waarin werd bekendgemaakt dat de raadsleden H. II. Hoogendijk, wethouder namens de SGP en Jac. Trouwborst geen lid meer zijn van de kiesvereniging van de SGP. De verklaring was onderte kend door Joh. Baas en T. Stam. Bei de raadsleden blijven zitting houden in de raad. ADVENT IN WOORD EN KLANK Op zondag 30 november om 19.30 uur zal in de Congreszaal van het Le ger des Heils aan de William Booth- laan 8 een bijzondere liturgische dienst worden gehouden in verband met de le adventszondag. Medewer king verlenen onder andere het mu- ziekkoprs van de afdeling Congres zaal, een zangkoor, meisjeskoor, solo zang en declamatie. De dienst is voor belangstellenden vrij toegankelijk.

De Havenloods | 1969 | | pagina 29