Turnen met het Rhö moeilijk en spectac ■H stand om lang te poseren. uitver-1 Het werd zaterdag een oploopje in Bergambacht, toen de gebroeders Geurts op het parkerplein achter het pittoreske raadhuis een demonstratie weggaven met Rhönrader. Zelfs de rijkspolitie kwam even kijken wat die twee jongens in felgekleurde trainings pakken met die grote wielen aan het doen waren. De gebroeders Geurts wilden met deze demonstratie een nieuwe periode inluiden van het werken met Rhönrader in gymnas- tiekverband. Sinds 1965 bestaat er in Nederland een Algemeen-Rhönrad-Verbond, waar van Dick Geurts de leider is. In 1966 is het werk met de Rhönwielen in Nederland geïntroduceerd en er zijn toen zelfs televisieopnamen gemaakt. Langzaam is deze vorm van gymnastiek weer in vergetelheid geraakt, maar de oefeningen met de grote rader zijnf zo spectaculair en er is zoveel soeplesse voor nodig dat de heer Geurts vast van plan is onV hehet Rhönrad weer een eigen plaats te geven. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de tweede etage deze metalen jeep met friktie, kompleet met konstruktieset voor o.a. 4 modellen aanhangers, r Het Rhönrad is een van de nieuwste, maar tevens een van de meest ongewone turn- toestellen. Het toestel is uitgevonden door Otto Feick uit Sthönau in de Rhön in het jaar 1925 en heeft in de 45 jaar dat het gebruikt wordt bewezen een nuttig en ge liefd toestel te zijn. Het wordt in talrijke Europese en niet-Europese landen bij het turnen gebruikt. Nergens wordt het Rhön- radturnen echter zo systematisch en inten sief beoefend als in het land van oor sprong, Duitsland. De turner of turnster dient het op twee randen voortbewegende toestel volledig te beheersen. De oefeningenscala in en op het bewegende wiel is bijzonder veelzijdig en kan een vergelijking met oefeningen aan klimwand en ringen met glans door staan. De turner of turnster is niet, zoals verondersteld kan worden, in het apparaat vastgemaakt en zo willoos overgeleverd aan de draaiingen van het wiel. Integen deel de turner moet door lichaamsbewe gingen en gewichtsoverplaatsingen zijn wil opleggen aan het wiel. Daarvoor is een grondige gymnastiekopleiding nodig, want ongetraind behoeft men dit turn- toestel niet te betreden. Zoals op alle gebieden van de lichaams- beweging, zo zien we ook bij het turnen van het Rhönrad, dat de ontwikkeling steeds tot verbetering van methoden en vormen leidt. Vooral in de laatste jaren heeft het turnen met het Rhönrad - in Duitsland althans grote vooruitgang gemaakt en er zijn waardevolle ervaringen opgedaan, waaruit blijkt dat gedegen grondoefeningen nodig zijn om in en op het rad in soepele bewegingen het tot nu Ook al heeft Uw zoontje een groot wagenpark, U zult hem een enorm plezier doen met deze jeep met zelfbouw aan- hanger. Solide metalen jeep met felle friktiemotor, rubber banden en néerklapbare voorruit. Kom pleet met metalen konstruktie set, waarmee Uw zoontje o.a. zelf 4 modellen aanhangwagens voor de jeep in elkaar kan sleutelen. Grote jeep met 22 delige zelf- bouwset met bouten, moeren en schroevedraaier, nu voor nog géén twee gulden. De gebroeders Geurts aan het scho telen zoals deze ofening met het Rhön rad heet. toe bekende arsenaal van oefeningen uit te voeren. Juist door een veelvoud van be wegingen en de reactiesnelheid van de beoefenaar blijkt de waarde van dit ronde toestel. naamde „schotelen", maar ook daar is een oplossing voor te vinden. In Duitsland ge bruikt men er extra plahkiers voor en er zijn zelfs rubber matten met een canvas- laag in de handel, die over de te gebruiken oppervlakte worden gelegd. Röhnradpromotor De Nederlandse promotor van het Rhön- radturnen, de heer Dick Geurts, is geen onbekende in deze sportbeoefening. Hij heeft vele contacten gelegd met de Bun- desobmann für Rhönrasturnen in Duits land, Werner Mais. Van Adelbert von Rekowski, de grote animator van het Rhönradturnen in Duitsland heeft hij on derricht gehad. Dick Geurts heeft met goedvinden van de Deutsche Turnerbund filmopnamen gemaakt van de oefeningen, die met het Rhönrad werden uitgevoerd. Hij heeft een leergang gekregen in Wiirz- burg, waar hij het werken met dit totaal nieuwe toestel zo snel onder de knie kreeg, dat hij bij de Deutsche meisterschaften zelfs met het beste resultaat uit de bus kwam. Deze uitzonderlijke prestatie be reikte Dick Geurts vooral door zijn sprongen over het grote wiel. In Duitsland schijnt men dit onderdeel niet zo goed te kunnen uitvoeren. De ervaring in Duits land opgedaan en de daar geleverde pres tatie waren voor Dick Geurts aanleiding om het Rhönradturnen in Nederland te in troduceren. In Nederland zijn momenteel een dertig mensen lid van het Algemeen Nederlands Verbond. In Gouda bestaat er zelfs nog eén Rhönradafdeling. In Nederland zijn er echter maar vijf mensen, die in staat zijn met de Rhönrader te werken. De bedoe ling is nu om in Bergambacht en Groot Ammers het werken met de Rhönwielen opnieuw te beginnen. Rhönradturnen zal in Bergambacht een onderdeel uitmaken van de daar opgerichte sportvereniging „Blue Sky" en in Groot Ammers zal het mogelijk een onderdeel gaan uitmaken van de gymnastiekvereniging WIK. „Schotelen" Dick Geurts kreeg qr een rood hoofd Zijn broer had een betere stand koren. Op de muur de vlag van hei Rhön radverbond Nederland. Steunplankjes Het Rhönrad bestaat uit twee door steun- ijzers met elkaar verbonden ijzeren hoe pels. De steunen zijn paarsgewijs aange- bracht. Onderaan als men bij een hoepel van onder en boven kan spreken zitten twee steunplankjes voor de voeten. Aan deze plankjes zitten speciaal geconstrueer de riemen, waarin de voeten geplaatst worden. Aan de tegenovergestelde kant zitten een aantal handgrepen. Het Rhönrad kent verschillende afme tingen. De grootste maat is 2.10 meter middelljjn. De Rhönwielen worden in grootte aangepast aan de turner of turn ster. Over het algemeen dient het wiel 15 tot 20 centimeter groter te zijn dan de beoefenaar. De geleverde maten ver springen met 10 centimeter, maar als men dat wenst, kan ook een tussenmaat ge leverd worden. Tot nu toe worden deze rollende tumtoestellen alleen nog maar in Duitsland vervaardigd. Het gewicht va rieert van 30 tot 35 kilogram. Het Rhönrad is een toestel, dat zowel in de zaal, als buiten, gebruikt kan worden. Buiten kan men werken op asfalt, op te gels, op een houten uitgelegde vloer en zelfs op een grasmat. In het laatste geval is het wel gewenst dat het gras kortgescho ren is en er sprake is van een stevige vilt. In turnzalen en sporthallen is beschadiging van de vloer mogelijk, vooral bij het zoge- Bijzonder spectaculair bij het turnen met het Rhönrad is het zogenaamde „schote len". Het wiel wordt door de turner uit zijn rollende stand naar beneden gedrukt, komt als het ware plat op de grond te recht, maar door gewichtsverplaatsing en soepele lichaamsbewegingen wordt het „Rad" langzaam weer omhoog gewerkt. Het is zelfs mogelijk om met het wiel een „acht" te draaien. Tijdens het rechtrollen zijn ook diverse oefeningen mogelijk, waarbij de voeten niet noodzakelijk in de lederen steunen blijven. Dergelijke oefe ningen kunnen zelfs met twee en meer per sonen in één hoepel gedaan worden. Bij de demonstraties in Bergambacht werd duidelijk, dat het werken in en op het Rhönrad bijzonder veel inspanning vraagt. Daarbij moet men een perfecte lichaams- beheersing hebben en bij een aantal onder delen van de oefenstof is durf nodig. Het turnen met het Rhönrad kan een welkome uitbreiding geven aan dte tot nu gebruikte oefenstof voor turners en turnsters. Bij uitvoeringen van gymnastiekverenigingen kan het er toe bijdragen, dat het tot nu gebruikte repertoire een onderdeel rijker wordt dat voor bezoekers bijzonder spec taculair is. Promotor Dick Geurts hoopt dat het Rhönradturnen snel een vaste plaats zal veroveren in de oefenstof van het N ederlands Gymnastiekverbond Jan Rietveld. Met een Rhönrad kun je alle kanten op. Je kunt er zelfs met zes man in, maar metz'n tweeën kun je wat meer figuren maken. Geen nieuws van eigen bodem ditmaal. Daarom vandaag wat meer plaats voor enkele buitenlandse uitgiften en zo wil ik beginnen met een serie bruggenzegels uit Rhodesië, een land dat in Nederland steeds meer bekendheid heeft verworven door haar technisch perfect verzorgde ze gels van de drukpersen van Mardon Prin ters Salisbury, die sedert het verbreken van de contacten met het moederland de postwaardenproduktie in eigen land thans geheel voor eigen rekening nemen Gedurende de pionierstijd van Rhodesië, kort voor de eeuwwisseling (zie hiertoe ook het boek „Rhodesia, a postal history", dat ik eerder op deze plaats wat uitvoeriger heb mogen bespreken), vond het reizigersverkeer plaats door middel van paarde- en ossewagens, die bij het pas seren van rivieren gebruik moesten maken van de ondiepere plaatsen bij gebrek aan bruggen. Na het inzetten van de regentijd evenwel was het passeren van deze rivieren niet alleen een levensgevaarlijke onder neming geworden maar was gedurende vele weken zelfs onmogelijk. Het eerste zegel(3d, 390.000 stuks) toont een brag van het model volgens welk er elke vrijdagavond ...tot 9 uur open Vlak voor Sinterklaas is dit een welkome aanbieding. Echt le deren nagelgarnituren met een vulling van Westduits staal (op zichzelf al guldens meer .waard) Luxe garnituren van zuiver rundleder uit de serie van 5.75 en 8.75 met een uitgebreide vulling en rits rondom. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze magnifieke nagelgarnituren van zuiver rundleder in 2 modellen en de kleuren zwart en rood, nu met guldens voordeel. gedurende de twintiger jaren veertig stuks ter verbetering van het Rhodesische we gennet op vele plaatsen werden gebouwd. Het is een lage brug of beter gezegd een bevestigde dam die weliswaar bij sterke re genval onder water kwam te staan maar die toch gedurende vrijwel het gehele jaar een veilige passage bood. De volgende (9d, 390.000 stuks) brengt een afbeelding van de brug over de Mpudzi-rivier op 25 km afstand van de u uit de eerder gemelde spoorwegserie bekende stad Umtali. Zij heeft een spanwijdte van 30 meter bij een totale lengte van 67 meter en een hoogte van 12 meter. De bouw, die in 1961 werd voltooid, kost te ongeveer een half miljoen gulden. Tus sen Salisbury en Bulawayo kwam in 1956 een brug gereed, die met op zware beton nen pijlers rustende bogen van 30 meter spanwijdte elk de Umniatirivier overbrugt. Zij kostte bijna negen ton en u vindt haar afgebeeld op de zegel van 1 s6d, waarvan er 240.000 stuks in omloop kwamen. De hoogste waarde van 2s6d laat ons de naar het voorbeeld van de grote havenbrug van Sydney gebouwde stalen Birchenough- brug (gewicht 1.500 ton) zien, die Umtali met Fort Victoria verbindt. Zij overspant met 330 meter de rivier Sabi over een hoogte van 85 meter. Zij werd in 1935 voor het verkeer geopendde bouwkosten bedroegen niet minder dan anderhalf mil joen gulden. Bruggen van geheel ander allure bracht ons België op 10 november: de auto-en spoor wegtunnel John F. Kennedy onder de Schelde nabij Antwerpen onlangs ge opend - vormt een deel van de E3 van de Nederlandse tot de Franse grens. Deze tunnel is volgens de modernste opvat tingen gebouwd en daarom bedraagt de to tale lengte van in- tot uitrit slechts 690 meter. De capaciteit van de beide kokers a drie rijbanen bedraagt 9.000 wagens per uur. Tussen de beide kokers voor het weg verkeer bevindt zich een koker voor fiet sen en bromfietsen; aan de noordelijke kant is de spoorwegkokervoorgeëlectrifi- ceerd dubbelspoor gelegen. De zegel van 3F heeft een oplaag van 10 1/2 miljoen stuks. De tweede waarde (6F, 2 3/4 miljoen) beeldt een gedeelte van het verkeers knooppunt nabjj Loncin af, die het ont moetingspunt van de autosnelwegen Ant- werpen-Luik (Boudewijnsnelweg), Doornik-Beigen-Luik (de Waalse auto weg) en Oostende-Brussel-Luik-Aken (E5). De serie is belangrijk voorde Euro pa-verzamelaars en kan worden onderge bracht in hetmotiefgebied „Europees ver keer". beeld het uitgifte programma 1970 van Groot-Brittannië waarbij men wel even met zijn ogen moet knipperen. Ik weet niet wat erger is: een land dat na een doornroosjeslaap van nage noeg een eeuw opeens de smaak te pakken krijgt en hara hollend op weg is het ver trouwen te verliezen of een land (hier zijn het dan twee eilanden onder de Franse kust) dat met prettige zegels wat vers bloed in de aderen laat stromen waarbij de nadruk op een gematigde uitgiftepolitiek wordt gelegd. even afziet van een frankeerserie, v. aai ya.i de aanschafwaarde om en nabij de 25 gulden ligt (dat is hard, maar daar begint élk land mee), dan zijn tot nu toe slechts twee korte seriesinhetspel: Jersey met een herdenkingsserie postscuvereini- teit (waarde: 4 shilling) en Guernsey met de herdenking van een harer grote zonen. Isaac Brocks, geboren in 1769, was de man die Canada door zijn strategie voor de Amerikaanse bezetting behoedde. Hij sneuvelde in 1812 tijdens het beleg van Queenstown door de Amerikaanse troe pen onder generaal Van Rennselaer. Ter zijner ere gaf overigens Canada op 12 sep tember een postzegel van 6 cent uit. De frankeerserie van Guernsey biedt - meer dan die van Jersey. - aspecten van belang vooral voor degenen onder u die zich voor de bewogen geschiedenis van dit eiland interesseren. Naast afbeeldingen van wapenschilden en historische plaatsen draagt elke zegel aan de linker zijde het portret van een persoonlijkheid, die in het' verleden zijn of haar invloed op het eiland liet gelden, of dit nu koningin Elizabeth I of Victoria was of Eduard de Belijder Willem I,Karei II of Geoige III. Bovendien, deze eilanden kunnen niet ver geleken worden met de - nog heden voor de Europa-verzamelaars nachtmerries zijn de - beruchte schertseilandjes in het Ka- nal, waarvan enkele slechts gedurende de zomer bewoond waren door vogelwach ters of schaapherders ofwel door een af- standse oude weduwe, die haar weinige medebewoonsters tiranniseerde en die het recht bezaten vignetjes voor plaatselijk verkeer uit te geven. Guernsey en haar buur-eiland Jersey hebben reeds een inter essante filatelistische voor-geschiedenis, die begon tijdens de Duitse bezetting. Zowat tien jaar geleden werd immers ook begonnen met de uitgifte van de Britse regionale postzegels en dit materiaal kan beschouwd worden als de voorlopers van de huidige - definitieve - emissies. Heeft men hiervoor de tijd, (wat geld...) en de liefhebberij, dan is ntermee een verza meling op touw te zetten, die men op elke tentoonstelling kan laten zien. Ook de Pro zegels Zwitserland weer schitterend ge slaagd Uitge- kleurige rotatie-diepdruk beelden zij weer vier inheemse vogels af op zegels van 10' plus 10, 20 plus 10, 30 plus 10 en 50plus 20 Rappen. Evenals vorig jaar wordt ook nu weer een postzegelboekje verkrijgbaar gesteld, dat 8 zegels van 10 plus 10, 8 ze gels van 20 plus 10 en 4zegelsvan30plus. 10 R bevat. Het wordt verkocht voor SF 6.40. E.R.Iiofmann. DE HAVENLOODS, 27 NOVEMBER I960 ItttÉÉÉlÉÉÉtÉM

De Havenloods | 1969 | | pagina 33