Krokodil, geit en voor de schoen slang, allemaal Eerste verpleegtehuis open voor reuma-patiënten 18.98 1150 SJzott ■hotcr no.18 (7december) Melgd' licht sexueel voor BRANDEND PROBLEEM: WAT MOET JE ERMEE? HUISHOUDBOEK VOOR „BLINDVLIEGSTERS" Lege bedden door personeelstekort NEDERLANDERS MOETEN MEER OP LAM VALLEN 4ft88j Opgeven voor werkbeurzen Kerst-gezicht Lever een dag vroeger in! DE HAVENLOODS, 27 NOVEMBER 1969 GO Grote halve plexiglas-bollen sieren het geveltje van het boetiekje „Ja ja "in de Runstraat in A msterdarn. „Ja ja zomaar een naam en tevens de beginletters van de naam van de man die het heeft ingericht en er zijn atelier heeft. Jan Jansen; in de tweede helft van de twintig, een van Nederlands weinige bottiers. Men kan hem meester-schoenmaker én ontwerper noemen. £_Jan Jansen speelt met leder en hij heeft er "in zijn boetiekje dan ook niet alleen een bank mee bekleed, maar er ook (en vak kundig) de hele vloer mee belegd. De wan den zijn van boven tot onder met alumi nium bekleed, ook door Jansen trouwens, die alles wat hij in zijn vingers krijgt blijk baar goed aflevert. En dat zijn dan in de eerste plaats schoenen, die men vanaf zo'n f 140,— per paar in zijn boetiekje kan ko pen. Duur? Misschien, maar ze zijn van hiel tot teen met de hand vervaardigd. Hij maakt ze op verzoek pasklaar, zodat ze als een handschoen zullen passen. Als ontwerper heeft Jan Jansen al naam gemaakt. Hij ontwerpt voor fabrikanten in binnen- en buitenland en zelfs ontwierp hij al eens een collectie voor Dior. Enige jaren geleden werd hij uitgenodigd om een expositie te houden in het Stedelijk Museum te Amsterdam, waar men toen ondermeer zijn schoenen gesierd met roestvrij metaal kon bewonderen. Onlangs presenteerde Jan Jansen in Amsterdam weer zijn wintercollectie, waarbij ditmaal ook schoenen voor mode bewuste heren, die wel aandacht trokken. Jan Jansen ziet blijkbaar wel iets in de uni- sex-trend. Hij ontwierp en maakte voorde man althans een instapschoen van donker bruin krokodil een modieus materiaal met ronde siergesp en forse prikrand het ribbelrandje langs de zool). Voor wie het wat mannelijker wil hebben, waren er prachtig gemaakte loafers, voor zien van een simpele garnering met cor- donranden in zeegroen en in de combina tie rood-zwart. Hij gebruikte er geiteleer (chevreau) voor. Zeer fraai was ook een enkellaarsje van slang voor mijnheer, dat hij met zilveren knoopjes garneerde. Wat stoerder waren enkellaarzen van bruin (naar oranje) oli fantenleder. Een witte, lange laars kreeg een donkere biesgarnering van lakleer en een donkere prikrand langs de zool. mmmmm „Open en eerlijke behandeling van alle moderne problemen in verband met de sexualiteitsexuele gedragingen - bevruch ting - voorbehoedmiddelen - geboorten- regeling - sexuele opvoeding". Dat is de inhoud van het boek Helga van Erich F. Bender dat „sexualiteit vroeger en nu" behandelt. De vraag is: waarom blijven er nog steeds boeken verschijnen die de mensen moeten voorlichten over hun sexuele gedrag? Zijn er dan nog niet genoeg en behandelen die reeds verschenen boeken de problemen niet goed genoeg? Kan er nog wat nieuws vertelt worden over dit onderwerp? Het antwoord is: er moeten nog steeds mensen zijn die aan de bestaande litera tuur over dit onderwerp niet genoeg heb ben. De uitgevers zien er in ieder geval nog steeds brood in. „Helga" is een overbodig boek. Alle on derwerpen, die erin worden aangesneden worden elders óók al behandeld. Aan het voorwoord zou men eigenlijk al genoeg moeten hebben. Wij citeren: "Wij willen de lezer van tevoren waarschuwen. Wie slechts een gezellig praatje verwacht of alleen in sexuele prikkeling geinteresseerd is, kan dit boek beter weer dadelijk opzij leggen. Aan zulke verwachtingen zal het niet voldoen. Dit boek bevat een aantal, naar wij hopen, interessante feiten voor wie degelijke en eigentijdse informatie ver langt over enkele van de meest brandende problemen van de sexualiteit en van het sexuele gedrag: vraagstukken die tegen woordig de gehele wereld bezighouden". Inderdaad, het boek bevat geen gezellige praatjes. Interessante feiten nauwelijks. Tenzij u natuurlijk geinteresseerd bent in het feit hoe de uitzet van de moeder eruit moet zien als zij naar het ziekenhuis gaat om daar haar kind ter wereld te brengen. Het boek besluit met de zin: „Voor ons en voor onze nakomelingen kunnen wij al leen maar hopen, dat wij een evenwicht zullen vinden tussen de twee polen van de sexualiteit en dat het verstandelijke in zicht zal zegevieren". Ook bij de uitgevers, hopen wij. Uitgeverij Helmond, prijs f. 17,50. E.v.d.W. Voor de dames lanceerde Jan Jansen schoenen met wel vrij brede neuzen, ech ter uitlopend in een licht puntje. Deze mo dellen hadden een lichte V-uitsnijding op het voorblad. Ook hiergebruikte hij slang. Zilver bij voorbeeld, of ook oranje, waarbij gemetalliseerd slang voor de ene en mat gelooid python voor de andere kant van de schoen. Het hakje onder de schoen leek opgebouwd uit twee afgeronde delen. „Voetjes" van lak of leder waren een ander garneringsgrapje van deze bottier. Een oranje chevreau-voetje sierde een in stapschoen van groen geruite jersey. In zo'n schoen hoort een kous van hetzelfde materiaal gedragen te worden. Een beige model kreeg zo'n teentjesgarnering van vleeskleurig lakleder. Jan Jansen, die altijd met succes de meest gedurfde kleurcombinaties verzint, com bineerde nu heel succesvol oranje, zee- Herenschoenen en -laarzen van Jan Jansen. Linksonder een model van kroko dil met siergesp. Rech ts onder twee loafers met cordongarnering. Fraai zijn ook de laarzen. Linksboven een laarsje van olifan tenleder, eronder een fraai model van slang met zilveren knopen afgewerkt. Boven twee lange modellen, de witte met donkere biezen gesierd. WêÊËÊÊlËÊȧMmÊMÊÊÈiÊÊÊÊÊÊÊÈÊÈ groen en lilagrijs met rood in één pump. Voor mevrouw bracht hij ook een twee kleurig enkellaarsje van oranjebruin met zeeblauw chevreau, gesierd met metalen gespen. Grappig was ook een halfhoog laarsje van grijslila chevreau met opzij een onregelmatige „bies" van oranje suède, ook de kleur van de paspel. De bies was slechts aan een zijde ingestikt, wat een apart resultaat gaf. Steffie Stokvis - - Damesschoenen en -laarsjes van Jan Jansen. Linksonder een model met licht- puntig neusje van oranjekleurig python (een zijde mat, een zijde gemetalliseerd). Rechts een krokomodcl met uitsnijding opzij. Apart is de garnering van het ..voet je" van oranje chevreau op het instap- schoentje van groengeruite jersey (mid den). Het halve laarsje met paspel links is van lila-grijs chevreau met een verticale „biesgarnering" van oranjekleurig suède. Het Gezins-Begrotings-Ins'tituut, opge richt door de Bondsspaarbanken, heeft een nieuw huishoudboek uitgegeven. Het G.B.I. is een voorlichtingsinstituut voor doelmatige inkomstenbesteding. Daarom is het ook niet vreemd dat juist daarvan daan het eerste huishoudboek komt, dat volledig rekening houdt mei girale salaris betaling en het gebruik van betaalcheques. De girale salarisbetaling brengt, aldus het instituut, een omwenteling in het geldbe heer van de gezinshuishouding. Er komt niet méér geld ter beschikking, maar het komt op een andere manier. De huisvrouw krijgt veel minder contant geld in handen. Het potjes- of enveloppensysteem wordt onmogeiijk en dat betekent voor menige huisvrouw een revolutie. Het is zoiets als blindvliegen, het geld zelf zie je niet meer. Daarom is het GBI-huishoudboek hele maal aangepast aan die blind vliegerij van de huisvrouw. Maar ook die huisvrouwen die het geld nog contant in salaris-envelop pe of loonzakje ontvangen vinden in het boek alles wat zij nodig hebben om een goed overzicht te krijgen. Ook degene, die niet op een vast inkomen kan rekenen en afhankelijk is van het inko men uit een zaak, bedrijf of vrij beroep kan het gebruiken. De bekènde indeling van de gezinsuitgaven in „Vaste lasten", „Reserve" en „Huishoudgeld" is gehand haafd, alsmede de gelegenheid nog meer gedetailleerde gegevens te verkrijgen. Het huishoudboek, uitgevoerd in een geplasti ficeerde band (bestand tegen vette en vochtige vingers) is verkrijgbaar bij de Bondsspaarbanken, voor de prijs van f3,95. Gisteren heeft burgemeester Thomassen de officiële opening verricht van het nieuwe reumaverpleegtehuis van de Stichting Rheumatehuizen aan de Van Beethovenlaan in Rotterdam-Hillegersberg, de eerste categorale verpleeginrichting in Nederland. De nieuwe bouw, die in totaal ruim zeven miljoen gulden heeft gevergd, zal plaats bieden aan 125 patiënten. De Stichting Rheumatehuizen werd 15 jaar geleden opgericht met het doel tehui zen voor chronische reumapatiënten te doen bouwen en exploiteren. Het initia tief ging uit van enkele Rotterdammers, t.w. mevrouw Chr. Brouwer-Batenburg en de heren F. A. Seijn en H. Vooys ec.drs. Reuma is een volksziekte, zoals iedereen weet. Er wordt reeds veel gedaan om deze ziekte te bestrijden: op medisch gebied, in speciale ziekenhuizen, revalidatie- inrichtingen en consultatiebureaus. Er ontbrak echter nog ruimte voor perma nente verpleging van patiënten die niet meer thuis verzorgd konden worden. Reu mapatiënten vragen namelijk een bijzon dere verzorging, die niet in elk verpleeg tehuis kan worden gegeven. Het leven van deze patiënten moet anders dan die van ziekenhuisverpleegden - mogelijk zijn in een inrichting die een tehuis voor hen kan zijn. Het tehuis voorziet dan ook als eerste in ons land zij het op bescheiden wijze in de behoefte aan langdurige verpleging van reumapatiëntm. Oefentherapie- elke vrijdagavond ...tot 9 uur open Zorg dat U tegen- elk regen buitje gewapend bent met deze opvouwbare paraplu, die U al tijd wel in Uw tas of bood schappennetje kunt meenemen. Opvouwbare damesparaplu van een gerenommeerd merk, met 100% nylon bespanning. Een klasse paraplu met solide stalen binnenwerk, perfekt werkend mechanisme opge vouwen slechts 32 cm lang, geopend een volwaardige pa raplu, nuvoor nog géén twaalf gulden. ruimten en een ingebouwd vlinderbad bieden demogelijkheid tot actief bewegen en oefenen onder toezicht van masseur en heilgymnast: veel aandacht wordt besteed aan bezigheidstherapie. De bouw, waarvoor precies drie jaar gele den op 26 november de eerste paal werd geslagen, is tot stand gekomen dankzij door o.m. de Nederlandse Vereniging tot Rheumatiekbestrjjding (landelijk), de Vereniging tot Steun aan de Rheumabe- st rij ding (Rotterdam), het bedrijfsleven en door middel van giften en donaties van particulieren bijeengebracht kapitaal, als mede dankzij de garanties voor aflossingen •en renten van de provincie Zuid-Holland en de gemeente Rotterdam op door de Stichting Rheumatehuizen gesloten on derhandse geldleningen op lange termijn. Met een periodiciteit van ongeveer drie maanden worden de patiënten polikli nisch door hun reumatoloog gecontro leerd, die zijn bevindingen aan de dirige rend geneesheer van het reumaverpleeg tehuis rapporteert. De beoordeling of een patiënt al of niet zal worden opgenomen geschiedt door een commissie van drie, namelijk dirigerend geneesheer en direc trice van het reuma-verpleegtehuis en de arts van het Sociaal Adviesbureau te Rot terdam. Ontslag geschiedt op eigen verzoek en in die gevallen waar de verpleging thuis vol doende is en poliklinische nabehandeling mogelijk is. Thans zijn ca. 90 ernstig zieke patiënten opgenomen. Velen staan er nog op een wachtlijst en kunnen eerst dan een plaats krijgen als het verplegend personeel is uit gebreid. Het aantrekken van personeel is de grote zorg, waarmede alle nieuwe en vaak ook bestaande inrichtingen te kam pen hebben. Door het in gebruik nemen van een aangekocht pand hoopt men deze moeilijkheden te kunnen overwinnen. stalen binnenwerk onbeperkte garantie Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze opvouwbare damesparaplu, met 100% nylon bespanning, prima stalen binnenwerk, in de kleuren bordeaux, beige, ma rine en d.groen, met nylon foudraal Oók zaterdagavond tot 9 uur open. De Nederlanders moeten meer lamsvlees gaan eten. Dat vindt de New Zealand Meat Producers'Board en daarom worden hier en daar acties gevoerd om de Nederlandse huisvrouwen te overtuigen, dat lamsvlees lekker, gezond en niet duur is. Er zijn wat recepten samengesteld en elk kookboek zal er nog meer weten. Lamsvlees is hier te koop als poulet, lamsborst, koteletten- schouder, lamsbout en rollade. De braad- of kooktijden variëren van een halfuur tot Een van de gerechten die de moeite waard zijn, heet „Lamsschouder met pikante saus".: Snij twee tot drie knoflookteentjes in de lengte in plakjes (lamsvlees vraagt om knoflook, wees er niet te zuinig mee). Steek met een aardappelmesje op regel matige afstanden in het lamsvlees en stop de knoflookplakjes in de zo ontstane gaatjes. Bij het braden trekt het vlees di- rekt weer dicht en de knoflook maakt het vlees eens zo lekker. Laat in de braadpan ongeveer 75 gram boter of margarine smelten en braad het stuk vlees aan alle kanten mooi bruin op een niet te grote vlam. Neem het vlees uit de pan en doe een grote in dunne ringen gesneden ui in de boter. Nu pas het vlees met zout en vers gemalen peper bestrooi en. Wanneer de uien mooi goudbruin zijn geworden, er een flinke lepel bloem over heen strooien. Even mee laten bakken, dan „blussen" met twee dl water, 1 dl rode wijn, en 1 lepel kruidenazijn. Verder toe- voegen een bouillontablet en een flinke Bet Fonds voor de Letteren kan in 1970 stipendia (f 12.000,-), werkbeurzen (f 6.000,-) én toelagen (f 3.000,-) ver lenen aan letterkundigen om het hun mo gelijk te maken meer tijd aan scheppende letterkundige arbeid te geven. Zij, die voor een uitkering in aanmerking wensen te komen, kunnen zich VOOR 10 JANUARI 1970 schriftelijk wenden tot het bestuur van het Fonds voor de Letteren, Steen- voordelaan 370, Rijswijk (ZH), onder mededeling of men in aanmerking wenst te komen voor een stipendium, dan wel voor een werkbeurs of toelage. theelepel gedroogde rozemarijn. In deze saus legt u het vlees. Gedurende ruim anderhalf uur, onder af en toe omkeren, op een heel zacht pitje laten stoven tot de schouder boterzacht is. Proef de saus na een uur op smaak en voeg als ze teveel ingekookt is een paar lepels vocht toe. Eventueel afmaken met een scheutje wijn of room. Ontbeen de schou der en houdt de stukken vlees warm in de saus totdat u ze serveert bovenop een schaal droge witte rijst of spaghetti met een beetje boter. Schep een beetje saus over het vlees en geef de rest er afzonder lijk bij. Een frisse salade smaakt hiervoor- treffelijk bij. Als men meer wil weten over Nieuwzee- lands lamsvlees, kan men een briefkaart sturen aan Informatiebureau Nieuwzee- lands Lamsvlees, Wibautstraat 80k, Amsterdam. Ondermeer bij V. en D. te Rotterdam werd een paar dagen een reclame-actie ge voerd voor het lamsvlees. Speciaal uit Londen was een „huishoud-econoom" overgekomen om alle voordelen van het vlees uit te leggen. Ook de ambassadeur van Nieuw Zeeland kwam even keuren en proeven. elke vriidagavond ...tot 9 uur open Als U er morgen vroeg bij bent, heeft U de grootste keus uit deze partij moderne huispyja ma's en tuniekpakken (origi-' nele kado's voor vrouw en verloofde! Huispyjama's en tuniekpakken, heerlijk vrije en behaaglijk warme nacht- en ochtendkle- ding. Kies de stof die U het liefst draagt, brushed nylon, nylon of katoenen stoffen kies uit vele moderne kleur rijke dessinsU betaalt nu nog géén twee tientjes. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre mo derne huispyjama's en tuniek pakken in brushed nylon, ny lon en katoenen stoffen, in leuke kleurrijke dessins, maten S, M en L (38 t/m 48), door elkaar. Oók zaterdagavond tot 9 u open. Jeanne Gatineau ontwerpt elk jaar weer voor Kertmis een speciale make-up. Nu is het nog weigeen Kerstmis, maar misschien is het een goed idee de benodigde „ingre diënten "te vragen aan SintNicolaas. Dit melancholiek kijkende meisje is ge tooid met de maquillage „hippy". De byoux komen uit een Parijse boetiek; ze hóeven niet, maar 't staat natuurlijk wél erg leuk achter de kalkoen. Jeanne Gatineau is geïnspireerd door het oosten; ze vjndt dan ook dat bij deze make-up tuniek- of broekpakken gedragen moeten worden. Begonnen moet worden met de vloeibare basis „Safari". Om de gouden weerschijn te accentueren, moet men heel kleine gou den pailletjes door het poeder „Transra- diante" mengen en op het hele gezicht aanbrengen. De ogen worden een prachtige compositie van blauw en wit. Met een eyeliner een donkerblauw lijntje langs de ogen trekken en als het ware een driehoekje vormen bij de uiteinden van de ogen. Dit plekje met lichtblauwe oogschaduw opvullen. Op het bovenste ooglid witte oogschaduw aan brengen, dicht bij de wimpers en iets daar boven, vlak onder de wenkbrauwen, blauwe. Tenslotte, om de boel helemaal op te vrolijken: op een van beide wangen drie grote namaak-tranen aanbrengen. Dat kan met de blauwe en witte oogschaduw, wat gouden pailletjes en de donkerblauwe eye-liner. De lippen moeten tenslotte bedekt zijn met „Rosedeprintemps". Veel plezier met Kerstmis.

De Havenloods | 1969 | | pagina 35