li Die wondermooie ogen waarmee ze alles kon Leen van de Tempel zoekt nog een blauw weeskind Over Tilly Lus a 89 Prijsbewust 46^10. 19^14? DE HAVENLOODS, 27 NOVEMBER 1969 Jong was ze en zeer slank; intelligent en eenvoudig. Haar zwager reisde met een schouwburgtent. De tent van Wijlacker, zeiden ze in Midden-Beemster. En in die tent kwam ze voor het eerst op het toneel, zeventien jaar oud. We speelden in die tent een stuk dat ge naamd was „De orgeldraaier en zijn pleeg kind". Wij, de jongeren noemden het „De orgelpleger en zijn draaikind". Tilly Lus was in dat onmogelijke stuk de dochter van de orgeldraaier, arm, maar zeer lieflijk. De jongeling in dit stuk was zeer rijk en zeer edel. Nou ja, u begrijpt het natuurlijk wel, hij werd verliefd op het pleegkind en dacht al aan een verloving. Magr ja wat zouden pa en ma daar wel van zeggen? Daar had de edele jongen maling aan en heel kordaat zoende hij haar. Maar hij was óók nog erg jong en noch als minnaar, noch als acteur had hij enige routine. Daar- •door kwam, heel ongelukkig, de zoen op haar neusje terecht in plaats van iets lager. Maar het was goed bedoeld en de toe schouwers vonden het ontroerend. Maar nu kwamen de troubles pas: de vader van de edele jongeling was iets hoogs in de maatschappij; hij was kolonel van het In dische leger en rekende er dus vanzelf op dat de jongeling met een financieel zeer krachtige griet zou aanpappen en verbood alle omgang. Stel je voor, de dochter van een orgeldraaier! Het meisje was natuurlijk zwaar in de pot tenbak en het gezoen werd onmiddellijk stopgezet. Ze was fatsoenlijk en wilde eerst trouwen en dan zoenen. De jonge man had er zwaar de pest in en schold zijn vader uit voor ouwe idioot. Ja, natuurlijk niet waar hij bij was, want pa was, als 't op verzet aankwam, niet mis. Hij had die bruine sloebers er ook wel onder gekregen, dus „gehoorzaam", zei pa, „of ik haal de karwats van zolder". What shall I do with the sailorman? Het was de pleegvader die Uitkomst bracht: ze was immers maar zijn pléégkind en niet zijn dochter van den bloede? Mooi gezegd, hè? Is niet van mij hoor, zo staat het in dat oude stuk. En laat die pleegvader nou toevallig in het volgende bedrijf meteen brief van de echte vader op de proppen komen: de man was naar Amerika gegaan om fortuin te maken en daarom had hij zijn enige kind aan die orgeldraaier toevertrouwd. Over de moe der werd niét gerept in het stuk. Allemaal edel Hoe is het mogelijk dat iemand zo'n mooi meisje als Tilly Lus aan een orgeldraaier toevertrouwt? Enfin, dat is voor rekening van de schrijver, 't Was waar, 't was een edel mens die orgeldraaier. Wat waren ze toch allemaal edel in die tijd, hè? Ja, onze elke vrijdagavond ...lot 9 uur open U krijgt een pak Popla 1000 toiletpapier bij de Popla lucht verfrisser kadoeen fijne aan biedingen nu gaat ter Meu- len de prijs nog met meer dan een gulden verlagen ook! Vanaf morgen: Een grote spuit bus Popla luchtverfrisser, met een normale verkoopprijs van f 2.95, plus een gratis pak Pop la 1000 toiletpapier (4 rollen), dat los 1 gulden kost, tezamen voor nog géén een gulden ne gentig. pla luchtverfrisser met gratis pak 4 rollen POPLA 1000 TOILETPAPIER losse verkoop fl.- Vanaf vrijdagmorgen 9 uur houden wij in ons vergrote sou terrain deze gekombineerde Popla aanbieding, een lucht verfrisser tezamen met 1 pak Popla 1000 toiletpapier (inhoud 4 rollen) Oók zaterdagavond tot 9 uur open. Ook maandagmorgen of. orgeldraaier had juist een brief uit Ameri ka ontvangen. Alles was o.k. Devader van het meisje was geslaagd. Hij was ook al bezeten geweest van de beruchte Gold- rush, net als in die film van Charley Chaplin, maar hij was er steenrijk van te ruggekomen en .was nu op weg naar Hol land. Over enige dagen zou hij met de poen in het zakkie in de Midden-Beemster arri veren en zijn dochter gelukkig maken. Nou, dat was ook wel nodig, want anders, was de edele "jongeling 'm gesmeerd. Pa wou 'm al naar Java sturen, maar daar had hij geen zin in. Nee, hij wou dat meisje, dat pleegkind. Nou ja, en toen hij pa vertelde dat het meisje in het bezit was van een echte goudmijn, toen had die oude Ind ische vechtjas geen bezwaren meer. En hupsekee, daargingenze, naar het stad- huis en naar de kerk. Pa schonk de bruid een draaiorgeltje van marsepein en de bruidegom een portefeuille met inhoud. Eind goed, al goed. Veel applaus. En het kermispubliek stapte na afloop tevreden naar de poffertjeskraam. Ja, nu ben ik een heel eind van mijn voor nemen afgedwaald. Ik zou u iets vertellen over de zeldzaam begaafde actrice Tilly Lus en niet over die ouwe orgeldraaier. Nou, om u de waarheid te zeggen, ik heb haar na dat oude stuk lange tijd uit het oog verloren. Kom mee Ja, zo ging dat met de ambulante (tegen woordig heet dat free-lance) acteurs. Dan bij dit gezelschap en dan weer bij dat. 'sMaanjlags in de Kroon (bestaat niet meer) op het Rembrandtplein; daar was dan de artiestenbeurs. Daar kwamen ze, de werkgevers en de werknemers. Op een dag kwam Piet Urban, bijgenaamd de Neus, naar mij toe en zei: „Kom mee, aan de overkant bij Schiller zit Nap de la Mar. Hij gaat met een toneelbewerking van Me- rijntje Gijzen van A. M. de Jong op toer- nee. Hij heeft mensen nodig. Kom mee". „Zo jongens", zei Nap, „ik heb wat voor jullie te doen hoor. Eerst jij maar, Neus, jij krijgt in dat stuk drie rolletjes. Mooi werk, hoor". „O, fijn meneer eh wat be taalt het meneer De la Mar? „E'en tientje per dag", zei Nap vorstelijk. „Per rol? vroeg de Neus. „Per rol", zei Nap er pal bovenop. „Per rol! Je bent toch geen be hanger! Ik moest de jachtopziener spelen en Nap zelf sp.eelde de Kruik, de stroper. En zo waren we maandenlang op reis. Toen ik bij Heijermans kwam, trof ik daar eindelijk Tilly Lus. En hoe? Ze speelde toen Jantje in „Uitkomst"; dat Amster damse jongetje dat met de zwaan praat, de zwaan uit het Vondelpark, dat jongetje dat de sterren wilde plukken om zijn vader en moeder uit de zorgen te redden. Die wondermooie ogen waarmee ze alles kon uitdrukken. Het kind van de orgeldraaier lag duizend jaar achter mij. Voormij heeft het stuk „Uitkomst" van onze grote Heijermans iets van eeuwigheidswaarde. Het stijgt ver uit boven het naturalisme, het is veel meer. Ik zag haar ook in „Die versonkene elke vrijdagavond ...tot 9 uur open Heeft U met tapijt kopen ge wacht tot een voordelige aan biedingdan wordt Uw ge duld morgen dubbel en dwars beloond. Want dan verkopen wij restant rollen kamerbreed nylon tapijt in diverse kwaliteiten (zorg dat U er vlug bij bent om de groot ste keus te hebben) voor prij zen die voor zichzelf spreken! Glocke" van Schiller samen met Jan Musch. De klank van de klok onder het water trilde in haar stem, als het angelus op een vroeg zomerse morgen. Zó toneel te kunnen spelen als aan een godsgeloof verbonden te zijn, als te kunnen bidden. Ja, dat is het. Moge er uit. deze tijd ook toneelkunstenaars komen voor wie de Tilly Lus (geb. 1888) als Jan in „Uit komst" van Herman Heijermans, Haghe- spelers, 1915. (foto beschikbaar gesteld door het Toneelmuseum, Amsterdam). kunst is als een religie, als iets heiligs; als iets van Tilly Lus in „Uitkomst" en in „De verzonken klok". JanLemaire nylon vilt QQ 80 400 cm breed bmijw in grijs en geef per meter nylon tapijt OQ80 360-380 cm breed in diverse kleuren per meter nylon tapijt 380 cm breed 80 in grijs, groen, t rood en blauw per meter nylon Frisée en Acrilon tapijt 380-400 cm breed CQ80 in cognac, goud JvJ. en beige per meter Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de Ie etage deze partij kamerbreed nylon tapijt in diverse kwaliteiten, kleuren en breedtes voor prijzen die U niet elke dag ziet. Oók zaterdagavond tot 9 uur open. - Ook maandagmorgen open Een uitzijn krachten gegroeide wesp, veronderstel ik, als ik een fors gebouwd insect zie met horizontale gele en bruine strepen op zijn rug. Maar ik ben helemaal fout. Leen van de Tempel vertelt me geduldig, dat het een doodskopvlinder is, enige tijd geleden gevan gen in een weiland bij Hoek van Holland. Eén ding is me wel duidelijk; deze vlinder is zeer dood. Met een speld dwars door zijn kleurig corpus is hij vastgeprikt op hard schuimplas- tic en samen met andere, eveneens gespietste rasgenoten opgeborgen in een fraaie houten bak met glazen dekplaat. De bak verspreidt een aangename amandélgeur, afkomstig uit met watten gevulde buisjes. „Lekkere lucht hè", zegt Leen van de Tempel. „Er zit cyaankali in. Dat is tegen de stofluis, anders worden al m'n vlinders opgevreten". En hij heeft er ongeveer 1000. Dat wil zeggen, van bepaald? soor ten heeft hij diverse kleurvariëteiten en dan bovendien nog mannetjes en vrouw tjes. In ieder geval heeft deze 32-jarige reclametekenaar een ruimteverslindende liefhebberij. In zijn flat aan deMozartlaan 178 in Maassluis is één kast helemaal in beslag genomen door bakken met opge prikte vlinders en een stapel boeken over» dit onderwerp en op het balkon zijn hok ken geplaatst met rupsen die geacht'wor den zich na verloop van tijd te transforme ren tot vlinder. In een gesprek met Leen van de Tempel leer ik, dat er macro- en microvlinders zijn. Voor de laatste soort, waartoe ook motten behoren, interesseert hij zich niet. De macrovlinders zijn weer onder te verdelen in dagvlinders, uiltjes en spanners. De dag vlinders zijn te herkennen aan knopjes op de voelsprieten, de uiltjes aan hun plombe lichaamsbouw en de spanners aan hun haarvorvormige voelsprieten. De cyclus bestaat uit achtereenvolgens ei-rups-pop vlinder. Bij de uiltjes en de spanners duurt deze cyclus bijna een jaar, zodat er elk jaar een nieuwe generatie is. Bij de dagvlinders komen doorgaans twee generaties per jaar voor en met een zachte winter soms drie en zelfs weieens vier generaties. De heerVan deTempel: „Er komen in ons land ongeveer 900 soorten macrovlinders voor. Tal van soorten zijn uiteraard gebon den aan een bepaalde omgeving. Toen ik nog een motor had, maakte ik dikwijls dodenritten naar Arnhem om in de bossen op vlinderjacht te gaan. Vroeger ging ik naar bijna alle motorcrosses en -races, want die hobby had ik ook en dan nam ik m'n vlindernetje mee". Hij wijst op een Syrichthus Aveolus (althans, dit staat op het naambordje, dat er ondergeplakt is). „Deze heb ik eens in Tubbergen gevangen. Er was daar een motorcross en wij waren de avond tevoren al aangekomen. We slie pen 's nachts in een wrak op een autokerk hof en als je je benen strekte ging het ach terportier open. Toen ben ik er om vijf uur 's morgens maar uitgegaan en zodoende heb ik deze kunnen verschalken. Er verdwijnen in het Waterweggebied steeds meer vlindersoorten", aldus Leen van de Tempel. „Dat komt vooral, door dat er veel terreinen worden bebouwd. Ik had laatst enorm de smoor in. Er werd toen aan de overkant een oude wilg ge rooid die vol zat met rupsen. Ik dacht: toe maar jongens, weer negen vlindersoorten uit Maassluis-West verdwenen. Overigens, vlinders vangen is iets wat je moet leren. De meeste mensen zien alleen maar kool witjes en schoenlappertjes, maar wie goed oplet, ontdekt er veel meer. Dan ga je ook op de bladen van de bomen letten. Is er vanuit het midden langs de nerven ge knaagd, dan zijn het meestal torretjes, maar als het blad aan de randen is afge knabbeld zijn er rupsen in de buurt. Daar moet je dus op letten. Poppen zijn erg moeilijk te vinden, want de rupsen zoeken uiteraard een verborgen plek op om zich in te spinnen". Kun je aan de rups zien welke kleuren de vlinder krijgt, wil ik weten. „Nee", is het antwoord, „er zijn maar een paar vlinder soorten die dezelfde kleuren hebben als tijdens hun rupsenstadium. Die kleur is trouwens toch een gek iets. Niet alleen een opgezette vlinder kan, wanneer hij in het volle licht staat, verschieten, ook in de na tuur gebeurt dat. Een vlinder, die oor spronkelijk een donkerbruine kleur had, kan door de inwerking van de zon een lich tere kleur bruin krijgen. Verder spreekt de luchtvervuiling een woordje mee; de origi nele kleur van de metertorenkop, die voor al in loofbossen voorkomt, was wit met zwarte spikkels. Als zodanig is deze vlin der echter een zeldzaamheid geworden, want je ziet alleen maar zwarte". „Welk nut hebben vlinders eigenlijk? vraag ik dom. „Om het stuifmeel van de ene bloem naar de andere te brengen", antwoordt Van deTempel. Stroop en licht Waar hij in zijn vrije tijd ook heentrekt, als hij niet op visite gaat heeft hij zijn vlinder- netje bij zich. Ook in dit jaargetijde, want er zijn diverse soorten najaarsvlinders. „En vlinders vind je overal waar groen is. Behal ve op plaatsen waar veel mensen komen,, want daar kunnen ze niet tegen", aldus deze hedendaagse Prikkebeen, die de vlin ders overigens niet alleen met zijn netje vangt. „Uiltjes en spanners kun je vangen met stroop en licht. In een polder bij Kethel heb ik zo op een nacht een rood weeskind gevangen. Ik had stroop neerge zet en ik zag op een gegeven ogenblik een witte bol op me afkomen. Ik schrok me rot, maar het bleek een rood weeskind te zijn. Ik moet nu nog een blauwe te pakken zien te krijgen, maar die is erg zeld- De gevangen vlinders worden zorgvuldig naar de eeuwige bloemperken gestuurd. Dat gebeurt met een druppel tri. Daarna wordt het insect op een speciaal plankje opgespannen, zodat de vleugels niet naar beneden zakken. Wanneer dat gebeurd is gaat het de bak in en wordt de fraaie La tijnse naam eronder geplakt. „Voor som- Een vooraanstaand man in de politiek, zoals dat heet, vermaande mij onlangs mijn kinderen vooral prijsbewust te maken. Ik had daar wel oren naar, want wie gaat daar zomaar aan voorbij als iemand hem op een voordeeltje in het materiële wijst? Ik zal er een hele toer aan hebben, want ze zijn in een andere tijd groot geworden dan ik zelf. Als ik dat nu naga was ik vroeger verschrikkelijk prijsbewust. Als ik scheermesjes moest hebben, dan kwam ik niet zelden op de markt terecht. Ik herinner mij nog die grote kraam op het Am- stelveid in Amsterdam (is ook niet meer wat het geweest is). Een man was daar doende in dit soort zaken. In een groot vierkant lagen zijn. artikelen uitgespreid. Scheerzeep, toilet zeep in allerlei soorten en maten, reukwater in onduidelijke flesjes, enfin, al die rommel die je in deze branche kunt kopen. In de uit gespaarde ruimte van dit vierkant stond hij zijn waren aan de man te brengen. Telkens nam hij een ander product, om het eerst hemelhoog aan te prijzen met allerlei dure plaatsen van herkomst en ingewikkelde op sommingen van de ingrediënten die het be treffende product bevatte, en dan vervolgens een bijzonder hoge prijs te noemen, die eigen lijk nog meeviel als je hem de lof van het arti kel had horen zingen. Maar dan begon het pas, want dan ging hij zakken. De prijs kelder de met grote sprongen Wij hielden ons hart vast waar dit moest eindigen. Dit alles werd vaak nog spectaculairder doordat hij in stuivers rekende. Een sprong van hon derd stuiver naar vijf en twintig was griezelig gauw gemaakt. Maar ook dan hield hij niet op. Af en toe dreigde hij te gaan verkopen en vroeg zeer suggestief wie dat was die dit pro duct voor de laatst genoemde prijs wilde heb ben. Maar al gauw zagen wij dan dat het nog geen menens was. Soms moest iemand het reeds geaccepteerde weer teruggeven. Geef, nog eens hier, vader, zei hij dan, en opnieuw ging de prijs naar beneden. Hij deelde ons dan mede dat hij een grapje ging maken. De reden daarvoor was snel gevon den. Het was mooi weer of het regende, of het uur van de dag werd erbij gehaald. En tenslot te was daar dan het moment waarop hij in alle grijpgrage handen zijn artikelen frommelde <>m z'n maat intussen een wenk te geven het geld te gaan ophalen. Daar dacht ik aan toen die man dat tegen mij zei: Je moet je kinderen prijsbewust maken. Maar mijn kinderen zeggen dat ze naar een vergade ring moeten, 't Gaat niet om scheerzeep zeg gen ze, 't gaat om inspraak op school en op de faculteit. En 't gaat om invoerrechten. Zou die vooraanstaande man in de politiek 't dan toch niet weten? Ja, dat denk ik dan wel eens. Medemens mige uiltjes heb je wel een heel flesje tri nodig voor ze de pijp uit zijn. En in het begin maak je natuurlijk fouten". Leen van de" Tempel wijst op een vlinder met één satijn witte en één rood gevlamde vleu gel; „dat is een mooi exemplaar", merk ik op. „Nee, dat is een miskleun. Die heb ik doodgemaakt op de Panorama, maar door de tri loste de drukinkt op en zodoende kreeg-ie een rood vleugeltje". In één van zijn bakken zit een monster achtig grote sprinkhaan. „Heeft een ken nis voor me meegebracht uit Venezuela. Die had hem gevangen onder zijn zakdoek en die heeft zich blind zitten halen aan zijn pijpie om hem uit té roken. Ik heb hem opgezet als curiositeit", In dezelfde bak - ongeveer de 20ste die ik deze avond bewonder zitten ook een vlieg en een paar zgn. sluipwespen. „Dat zijn parasieten. Die leggen hun eieren op de rups en die vreten haar langzaam opDe rups verpopt nog wel, maar in plaats van een vlinder komen er dan vliegen of zo'n wesp uit". Voorts heeft hij nog een paar microvlinders. „Die kunnen soms groter zijn dan macro's". „Maar hoe kun je dan zien dat het microvlinders zijn? vraag ik. „Heel simpel: dan staan ze niet in m'n boeken TONHOUGEE Nog gezelliger worden Uw slaapkamers met deze rijk ge borduurde lakensets, die U nu koopt voor prijzen van nor male ongeborduurde sets. ts van een stevige kwa liteit linnen met elegante bor- duurdessins in diverse kleuren. Koop deze lakensets, 1 of 2 persoons, U zult er jarenlang plezier van hebben. geborduurde lakensets 1-persoons 150 x 240 cm met 1 sloop 98 98 Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre gebor duurde lakensets, 1 en 2 per soons sets van een uitstekende kwaliteit, geborduurd in diver se elegante dessins en kleuren. Oók zaterdagavond tot 9 uur open. Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift, best.

De Havenloods | 1969 | | pagina 37