4. Bij Prot was een stuk zonder bed als een ei zonder zout Fiat blijft Europese markt bestormen T" |2 95 Gebruikte auto's en de garanties Citroën op ongebruikelijke manier in het nieuws KopenGeven Mogelijk nog een tunnel Voor als het glad wordt DE HAVENLOODS, 4 DECEMBER 1969 GO I wrnm. De schouwburgen en amusementsbedrijven in onze grote steden veranderen nogal eens van plaats. In Rotterdam was het voorde Tweede Wereldoorlog in hoofdzaak de Cool- singel waar men kon uitgaan: De oude Doelen-Tivoli als schouwburg en aan de voorkant café Chantant met het orkest van Chris van Dinteren. Dan had je nog tegenover het station de Arena, waar Stoel en Spree hun voorstellingen gaven. De schouwburg stond nog op dezelfde plaats. Theater Prot, De Hollandse Schouwburg En nu liggen al deze zaken in hoofdzaak Ten de Plantageschouwburg^ achter de Coolsingel. In Amsterdam was in n Rotterdam smeten de Duitsers de Doe- het begin van deze eeuw de Plantage-buurt jf.n m. pum/ Ik had °P de de één-mei- de uitgezochte gelegenheid voor het artis- bijeenkomst nog voorgedragen in de Doe- tieke genoegen: De Parkschouwburg, len. Elf mei was er alleen nog maar puin In Amsterdam misbruikte de Gestapo de mooie Hollandse Schouwburg om onze joodse landgenoten op te vangen en te ver voeren. Eerbiedig neem ik mijn hoed af, als ik langs deze schouwburg kom, waar zoveel is geleden en waar terecht nooit meer gespeeld mag worden. Intussen is Amsterdam een boel armer geworden ten opzichte van de schouwburgen; de Park schouwburg is afgebroken ten einde ruim- tetemakenvoor het verkeer. Het Paleis voor Volksvlijt is al jaren gele den afgebrand. De Plantage-Schouwburg, oud en vervallen, is een autogarage gewor den. Blijft over de Schouwburg Prot. „We gane naar Prot in de Plantasie", zong Eduard Jacobs, de bekende zanger van de zelfkant. Dat kwam omdat er bij Prot al tijd schuine stukken gingen. Hoe schuiner hoe liever. Als er geen bed op het toneel stond, waarin een dame in neglige lag, dan was er niks aan. Dan noemde men het een ei zonder zout. Nou, tegenwoordig is zo'n bed heel ge woon, maar vroeger was dat alleen voorde stiekeme schuimmarcheerders. Kun je zien hoe we veranderd zijn. De heer Prot, die van origine een Frans man was en eigenaar van het theater, sleep te alle mogelijke boulevardstukken naar Holland. Bovendien kon hij beschikken over de drie beroemde K's: Kreeft, Khelly en Khiel. En zo was het succes lange tijd verzekerd. Na hem kwamen er nog enige andere gezelschappen in het theater, maar zonder succes. En toen kwam er een dag dat Jac. van Hoven het theater kocht en het de naam gaf van zijn vrouw. Voortaan heette het: „RikaHöpper Theater". Rika Hopper. Een zeer aparte verschijning in onze toneelgeschiedenis. Ik maakte haar voor het eerst mee bij Bouwmeester. Ze speelde toen Portia in „De Koopman van Venetië" van Shakespeare. Ze had een zeer geschoolde stem en kon prachtig ver- Als Bou wmeester-Shylock tot haar snauw de: „Genade voor hem? Wie' dwingt me? Wat? dan zei ze kalm en rustig: „Gena de wordt verléénd, niet afgedwongen. Ze drupt als zachte regen uit de hemel, en dubbele zegen brengt zij. Ze zegent hem die geeft en die ontvangt". Fier stond ze voor de Doge en ze striemde Shylock met haar woorden in het gezicht. Het was één van haar succesrollen. In haar eigen theater had ze weinig of geen succes, zodat het vrij spoedig in een bioscoop theater veranderde. Weer een schouwburg weg. Maar op het Leidseplein in de Stads schouwburg beleefde ze daarna een glorie tijd. Daar ging: „Opstanding" van Leo Tolstoi. Rika Hopper in de rol van Natasja. Prachtig! Als je fantasie genoeg had, dan zag je haar zo, bont gehulde kozak, in een slee over de eindeloos besneeuwde steppe voortsnellen. Ja, fantasie, lieve mensen die de schouwburg bezoeken, neem toch vooral uw fantasie vanhuis mee. Heus, het toneel kan het goed gebruiken. Weer een jaar later was ze AnnaKarenina, weer zo'n formidabele rol van haar. De vrouw die haar man, een zeer hoge rege ringsambtenaar, verlaat voor een minnaar, een lichtzinnige luitenant die een rokken jager is. Haar grootste strijd is haar waardigheid te hervinden wanneer ze gedesillusioneerd weer voor haar echtgenoot verschijnt. Prachtig speelde ze dat; wat een scene. Regie van Sjarof. Deze vrouw muntte uit in trotse, voorname personen. Vandaar dat Rob de Vries haar koos voor de rol van Anastasia, het beruchte stuk van Marcelle Maurette. Ze was de onechte dochter van wijlen de tsaar van Rusland. Of het waar was? Een koninklijke ver schijning was ze in ieder geval. En theater liefhebbers die van het soort stukken hield kregen hun volle portie, en gingen tevre den naar huis. En daar zullen wij, koinedianten, dan ook maat tevreden mee zijn. Jan Lemaire De kalender van de Protestants Christe lijke Reclasseringsvereniging voor 1970 is uitgekomen. De kalender bevat een zestal kindertekeningen en een aantal kleuren- en zwart/wit foto's. Men kan een gevange ne een kalender geven en tevens het werk van PCRV steunen via de actie Kopen is Geven. Als men f. 1,75 stort op giro 30389 t.n.v. Stichting tot Steun aan het Protestants Reclasseringswerk in Den Haag, ontvangt een gevangene een kalen der. Ook kan men zelf een kalender krij gen. Dan dient men f. 3,50 te storten en er bij vermelden dat men zelf een kalender wil ontvangen, hij wordt dan thuis ge stuurd. nu... beduidend goedkoper Na een hele dag lopen of staan zult U merken hoe ze helpen tegen vermoeide, voeten en be nen..... steunkousen, de nylons waarmee U langer "op de been blijft". Naadloze steunkousen, van een fantastische kwaliteit, elastisch, oersterk en steungevend. Deze steunkousen in een pret tige pasvorm, nu voor een be lachelijk lage prijs, per paar voor nog géén vijf gulden. Eerste keus steunkousen zonder naad Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze prirria kwaliteit naadloze steun kousen, in een modieuze kleur beige, maten 8%t/m 11 aten jm Vrijdagavond om 5 uur gesloten Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift, best. sinterklaas komt ook voor- U Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op onze schoenen afdeling deze echt lederen he- renbooties met heerlijk warme voering, in de kleuren zwart en bruin, maten 40 t/m 45 per paar voor Vrijdagavond om 5 uur gesloten .Kou en sneeuw hebben geen vat op deze solide halfhoge herenschoenenUw man en zoon houden deze winter heer lijk warme voeten als ze. deze booties dragen. Gevoerde lederen herenbooties, ijzersterke en heerlijk warme winter- en werkschoenen met zware anti-slip zool. Een echt lederen schoen in diverse modellen (met rits, haak- of oogsluiting), door on beduidende schoonheidsfout jes, die aan de kwaliteit niets afdoen, per paar voor nog géén negen gulden. echt leder Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in onze vergrote af deling auto-accessoires, souter rain, deze auto schaarcricks in solide uitvoering met brede voet, belastbaar gewicht liefst 1.000 kg, kompleet Het is niet te hopen' dat U pech krijgt met de wagen, maar 't kan gebeuren en dan is 'tveel minder erg als U goed gereed schap heeftzeker is een autocrick onmisbaar. Auto schaarcrick, in zware uit voering, met brede voet, totaal belastbaar gewicht liefst 1.000 kg, maximale hoogte 32 cm, minimale hoogte 15 cm, kom pleet met slinger, voor nog géén dertien gulden. In same: king met de British Leyland Motor Cc.poration heeft RS Stokvis Zonen N.V. te Rotterdam, importrice van Austin-automobielen, een programma ontwikkeld dat erop gericht is de verkoop mogelijkheden van gebruikte auto's te ver groten. Hiertoe is een select aantal Austin-dealers op vrijwillige basis ingeschakeld. Deze dea lers zijn duidelijk herkenbaar voor het pu bliek aan een lichtbak of schild dat betrek king heeft op het G-plan voor geselecteer de gebruikte automobielen met garantie. Voor deze garantie worden in Nederland de BOVAG-garantievoorwaarden aange houden. Belangrijk voor de klant is, naast de garan tie, dat de wagen in een goede conditie moet verkeren. Dit is een van de peilers waarop het G-plan berust. Verder is het plan voor de dealers een richtlijn voor de totale begeleiding van de gebruikte auto's vanaf het moment van inkoop c.q. taxatie tot na de verkoop. Aan de Austin-dealers die eraan deelne men worden hoge eisen gesteld ten aan zien van de werkplaats en de plaats waar de wagens voor het publiek te bezichtigen zijn. Liefst overigens op een plaats waar geen nieuwe auto's staan, omdat dan de keuze natuurlijk extra moeilijk wordt. Het personeel dat de stuwende kracht van het G-plan moet worden, wordt middels cursussen van de importeur op de hoogte gebracht met hetgeen van hen verwacht wordt. Beproefde materialen zullen deze mensen ter beschikking staan om de wa gens weer een aanzien te geven dat voor de toekomstige koper aantrekkelijk is. De ac tiviteiten van het G-plan worden door fa brikant, importeur en dealer door recla me-acties ondersteund. Een tevreden klant van een gebruikte wagen onver schillig welk merk - is de basis van de ge dachte die aan dit plan ten grondslag ligt. Wethouder Worst heeft onlangs in een openbare commissievergadering van de Rotterdamse gemeenteraad medegedeeld dat Rijkswaterstaat nog een plan in studie heeft voor de bouw van een tunnel binnen de Rotterdamse agglomeratie. Als de bouw van de Willemstunnel zal zijn voltooid zal men wellicht overgaan tot het verwezenlijken van een plan om even ten oosten van de Van Brienenoordbrug nog een tunnel te bouwen. Overigens zal be halve de Willemsbrug ook de brug over de Koningshaven voorlopig nog worden ge handhaafd als de Willemstunnel zal zijn voltooid. Dat opent perspectieven voor de rivierkruisers! Dat het Fiat ernst is met de pogingen om een nog grotere greep op de voornamelijk Europese markt te krijgen heeft men kun nen ervaren aan het tempo waarmee de laatste maanden nieuwe wagens op de markt werden gebracht. De meest in het oog springende nieuweling van de laatste tijd is ongetwijfeld de Fiat 128. Deze wa- gen wordt voor een zeer populaire prijs voor een heel groot koperspubliek ge bracht en gezien de verschillende perscom mentaren mag worden aangenomen dat Fiat met deze wagen een enorme gooi naar de eerste Europese plaats gaat maken. Een tweede succesnummer, zij het dan vooreerst op veel bescheidener schaal, zal de Autobianchi A 112 worden. Dit mini- achtige autootje bergt zo enorm veel kwa liteiten in zijn kleine carrosserie dat succes welhaast verzekerd moet zijn. Hoewel Fiat geen commentaar geeft, wordt algemeen verwacht dat de A 112 in de naaste toekomst in een iets minder luxe versie als Fiat ook gaat verschijnen. De wagen zou dan de inmiddels op zijn eind lopende kleine Fiat moeten gaan ver vangen. Het succes van de Fiat 128 heeft er reeds toe geleid dat nu op basis van deze wagen een stationcar het licht heeft gezien. Op de Turijnse autosalon werd deze wagen aan publiek en pers getoond. Technisch is de nieuweling vrijwel gelijk aan de gewone. 128. Verschil is er alleen ten aanzien van de verzwaarde achterveren en een iets aan gepaste overbrengingsverhouding van de achteras. De prestaties op de weg bleven echter gelijk. De maximale laadvloer heeft een lengte van 1,35 m en een breedte van 1,25 m. De inhoud van het laadgedeelte bedraagt 1,25 m3. Ondanks de interne moeilijkheden die het Fiat concern op dit moment ondervindt, er wordt immers reeds geruime tijd af en toe gestaakt, terwijl de productie ook door vernielingen nogal wat haperingen ondergaat, heeft men toch kans gezien om nog wat meer nieuws bekend te maken. De Fiat 124 Sport in Coupé en Spider uitvoe ring heeft een aantal wijzigingen onder gaan. De voornaamste daarvan is dat er nu naast het type met 124S motor ook een type met de krachtbron van de 125S te verkrijgen zal zijn. Deze wagen is goed voor een dikke 180 km. per uur, maar de winst zit hem voor namelijk in de acceleratie. De carrosserie onderging een facelift en ook op technisch gebied werden een aantal verbeteringen aangebracht! Ook. Fiat's mooiste sport wagen, de Dino, heeft een aantal verbete ringen ondergaan. Men heeft de motor ver vangen door een versie die rechtstreeks is Rika Hopper (1877-1964) als Katusha Maslowa in Opstanding van Leo Tolstoi, Koninklijke Vereeniging Het Neder- landsch Toneel, 1924. afgeleid van de Fiat 130, de motor heeft nu een inhoud van 2418 cm3. Ook deze motor is van het V-6 type. Ook de achter asophanging is veranderd. Deze is nu onaf hankelijk en is technisch vrijwel gelijk aan die van de Fiat 130. Technisch werd nog een groet aantal ver beteringen aangebracht waarvan een ge scheiden remsysteem en een denkende ventilator wel de voornaamste zijn. Ook de Dino carrosserie ondering een face-lift en is nu weer helemaal up to date. De top snelheid van de Dino ligt boven de 200 km per uur. Het komt slechts zelden voor dat automo bielfabrikanten van tevoren hun plan nen voor het komende seizoen bekend maken. Dat laat zich ook verklaren, want vroeg tijdige publicaties over een bepaald merk hebben vrijwel altijd tot gevolg dat een aantal klanten, ongeveer aan de beurt om zich een nieuwe wagen aan te schaffen, nog even zullen wachten om te zien wat het nieuwe model te bieden heeft. Uiter aard zal de beginneling helemaal willen wachten tot het nieuwe model er is. Hoe dan ook, voortijdige berichten kosten de fabriek geld, want men koopt niet. Het doet daarom wat vreemd aan dat de president van Citroën, de heer C. A. Sarré, tijdens een receptie die kort geleden werd gehouden in Parijs ter gelegenheid van het bezoek van buitenlandse Citroën-agenten, o.a. heeft gezegd: „Het komende jaar zullen nieuwe model len worden gelanceerd. Het is de eerste maal dat dit vooraf wordt aangekondigd, maar ik geloof dat het onjuist zou zijn hierover te zwijgen, omdat beide projec ten binnenkort een belangrijk aandeel krij gen in onze en uw activiteiten. In het voorjaar van 1970 zullen wij een wagen introduceren, die aan de top van ons programma komt te staan. Het gaat om een tweêdeurs Coupé met vier zitplaat sen, waarin voor de eerste maal het com fort en de Veiligheid van Citroën geboden wordt met een topsnelheid van 220 km per uur. Voor dit zeer luxueuze model wordt gebruik gemaakt van de technische concepties van de D-series, maar het zal een volledig andere auto worden dan de DS. Hij wordt uitgerust met een V-6 Mase- rati motor. De eerste wagens zullen nog voor de vacantieperiode van het volgend jaar worden afgeleverd. Voorts kondig ik aan dat wij voor de Pa- rijse tentoonstelling van 1970 een nieuw model zullen lanceren dat ten aanzien van opzet, prestaties en prijs een plaats zal krij gen tussen de Ami 8 en de D-Spécial. Deze nieuwe wagen zal dus noch de ene noch de andere vervangen, maar aan het program ma worden toegevoegd. Hij richt zich op die groep kopers voor welke wij geen aan bieding hadden en die wij voortaan ook tot onze klanten willen rekenen. De wagen zal worden uitgerust met een motor van ongeveer 1 liter zuigerverplaat sing en zal voorzien zijn van hydro-pneu- matische vering. Hij zal in uiterlijk, uit voering en mechanische opzet volledig nieuw zijn en hij is ontworpen voor een grote omzet,- zowel in Frankrijk als in de exportgebieden. Onze samenwerking met NSU (inmiddels Volkswagen. Red.) heeft dit jaar een nieuw stadium bereikt. De maatschappij COMOTOR, een dochter onderneming van Citroën en NSU, heeft zojuist een terrein gekocht in het Saarge- bied. U vindt daarin een bevestiging dat wij in onze verwachtingen ten aanzien van dit project niet teleurgesteld zijn". Inmiddels zijn de eerste wagens van het AMI 8 type en een Wankelmotor onder de motorkap reeds gesignaleerd op de wegen van Frankrijk. Wie eerstdaags Wankelen wil is nu gewaarschuwd. Holt Producten N.V., een firma die zich sinds jaar en dag erop toelegt om allerlei producten in de handel te brengen die het onderhoud van de auto moeten helpen vergemakkelijken, heeft nu een middel ge lanceerd om het rijden onder winterse om standigheden iets vlotter te doen verlopen. Ook u hebt ongetwijfeld wel eens met de auto vastgestaan in sneeuw of ijs, omdat de wielen doordraaiden toen u probeerde weg te rijden. Misschien had u geluk dat iemand u kon helpen en misschien ook ging uw eigen vindingrijkheid wel zover dat u het vloermatje onder de wielen kon krijgen. Vanaf nu hoeft dat allemaal niet meer, want het arsenaal van spuitbussen is uitge breid met één, waarin de wonderlijke vloeistof Ice Grip zit. De fabrikant zegt er zelf van dat het geen wondermiddel is dat sneeuwkettingen of spijkerbanden kan vervangen. Het is een hulpmiddel dat de banden tijdelijk een zodanig ruw opper vlak geeft dat kan worden weggereden zonder enige hulp. Na enkele ki'ometers is de band weer zo als hij voorheen was, dus ook zo dat deze niet is aangetast door het middel. De inhoud van de bus is voldoende voor ongeveer acht misère gevallen en dat lijkt ons voor één seizoen meer dan voldoende.

De Havenloods | 1969 | | pagina 11