aanbieding r Toenemend gebruik aardgas doet verliescijfer dalen Ik ben je opa niet 5.90 9.90 Wees eens extra charmant met de feestdagen haarboutique mon rêve Rijksweg 20 is nu tot Overschie opengesteld TAPIJTCOUPONS Geef me liever wat om handen! DE HAVENLOODS DONDERDAG 4 DECEMBER 1969 3 S'dam Sinds het begin van de jaren vijftig, toen voor het eerst in Nederland aardgas werd gebruikt, heeft zich in de gasindustrie een snelle ontwikke ling voltrokken. Werden aanvankelijk relatief weinig hoeveelheden aard gas gebruikt bij de fabricage van gas, na de vondst van het Groningse aardgas is Nederland overstag gegaan en heeft het gekozen voor een dis tributie op grote schaal. Ook aan de gasfabriek te Schiedam is deze ver andering niet onopgemerkt voorbijgegaan: in 1966 is in de maand mei begonnen met de overschakeling op aardgas, die voltooid werd in mei 1967. De productie van stadsgas was reeds vergaand geautomatiseerd en gemechaniseerd en bovendien dienden kolen niet meer als grondstof bron voor de stadsgasfabricage, maar was reeds overgeschakeld op raffinade- rijgas, zodat slechts enkele mensen in de productiesector werkten. Vanzelfsprekend had dit invloed op het totale personeelsbestand, dat dan ook in de afgelopen 15 jaren van max. 292 tot thans 227 personeelsleden daal de. In tegenstelling tot veler verwach tingen en tot de situatie bij vele ande re produktiebedrijven behoefde Schie dam na de ombouw niet een omvang rijk aantal personeelsleden te ontslaan of op wachtgeld te stellen. Wèl had de overschakeling op aardgasdistributie tot gevolg, dat de produktie-appara- tuur kon worden afgebroken en dat in de onderhoudssfeer arbeidsuren vrij kwamen. Deze laatste konden voor alsnog worden gebruikt voor de ver dere bijkomende werkzaamheden na de ombouw, zoals de onttakeling van de fabriek. Terwijl in de afgelopen jaren het werk bij het elektriciteitsbedrijf en het waterbedrijf routinematig doorging, zij het in steeds grotere mate gehin derd door de krapte op de kapitaal markt, was voor de afdeling gasdistri butie een geheel nieuwe situatie ge schapen. Enerzijds moest, om tot een gezonde exploitatie te komen, het ver bruik van aardgas worden gestimu leerd, anderzijds moesten maatrege len worden getroffen om het gasdis- tributienet aan te passen aan de groeiende vraag naar aardgas. Aan de popularisering van het aardgas heeft meegeholpen de goede voorlich ting tijdens de ombouw, evenals een soepel gehanteerde en gunstige om- bouwvergoedingsregeling, maar ook de speciale „cadeau-gasactie" waar van ca 4.500 gezinnen bij de aanschaf van een gaskachel profiteerden. De omzet, die in de stadsgasperiode van circa 12,2 miljoen m3 aardgas equivalent in 1960 toenam tot ca. 15,0 miljoen m3 in 1966, het jaar waarin de ombouw begon, is na de ombouw ge stegen tot 43 miljoen m3 voor 1969 (na dere raming). Deze verheugende groei, die nog steeds doorgaat, heeft het mogelijk gemaakt dat de begro ting, die in 1967, het jaar van de vol tooiing van de ombouw, nog sloot met een verlies van f 700.000 voor 1970 het geringe verlies van circa 70.000 ver toont, waardoor het thans wel zeker is dat in de toekomst een sluitende be groting met zelfs enige winst tot de mogelijkheden behoort. Twee inkoopstations Is het dus enerzijds bevredigend dat het gelukt is de omzet van aardgas sterk te vergroten, anderzijds stelde dit tegelijkertijd de distributiecapaci teit op een zware proef. Aanpassing van het gasnet was op de conventione le wijze, uitgaande van de tijdens de stadsgasperiode ontwikkelde parame ters, niet meer mogelijk. De toenma lige directie van de technische bedrij ven heeft dit reeds vroegtijdig inge zien en de mogelijkheid aangegrepen het gasnet op moderne wijze met be hulp van een computer te laten door rekenen. Deze netberekening uit de jaren 1965/66 leerde, dat uit veilig heidsoogpunt de aanleg van twee in koopstations noodzakelijk was. Ook bleek dat behoudens enkele kleine odel f 150.00 bemiddeling terugbetal 2e Middellandstraat 18 bij Heemraads singel. Telefoon 25.63.89. aanpassingen nog voor enkele ja ren voldoende reservecapaciteit in het net aanwezig was. Noodzakelijk bleek de aanleg van een hogedruktransport- net om het aardgas vanaf de beide ih- koopstations door Schiedam te trans porteren naar de verschillende stads gewesten om het gas daar via een overslagstation te laten stromen in het bestaande middendruknet. Dit laatste net voert het aardgas in een stadsgewest naar de regulateurkasten van dit gewest om het via de regula teurs op verbruikerscondities te laten stromen in het lagedruknet, het net waaruit de meeste verbruikers het aardgas voor verbruiksdoeleinde ont trekken. Voor wat de aanpassing van het be staande middendruk- en lagedrukgas- net betreft kon twee kanten worden opgegaan. Enerzijds zouden de daar voor door de berekening aangewezen leidingen in diameter vergroot kun nen worden, anderzijds bestond er de mogelijkheid het transportkarakter van het hogedruknet te accentueren door meer overslagpunten vanuit het hogedruknet naar het middendruknet en meer overslagpunten vanuit het middendruknet naar het lagedruknet te bouwen. Annex hieraan behoort dan een aanpassing van de bestaande regulateurs in de regulateur-kasten. Uit economische overwegingen is voor het laatste systeem gekozen. De fabriek De komst van het aardgas heeft ook zijn consequenties gehad voor werk en personeelsbezetting van het pro- duktiebedrijf ((de fabriek) met haar onderhoudsafdelingen. Het aardgas maakte de produktielinstallaties over bodig en tevens de onderhoudswerk zaamheden daaraan. De produktie-in- stallaties konden dus worden afgebro ken, waarvoor personeel, dat anders met onderhoudswerken was belast, kon worden ingezet. Nieuwgebouwd moesten worden een gastontvangsta- tion van de Nederlandse Gasunie en een nieuw gasregelstation op het be drijf. Uitbreiding van het magazijn voor groot stukwerk was ook noodza kelijk. Daarvoor is een onttakelde gashouder in gebruik genomen. Te vens werd stelselmatig geprobeerd het personeelsbestand te verminderen, hetgeen met succes is bekroond. Het aantal personeelsleden van deze afde ling is gedaald van 53 in 1963 tot 36 be gin 1969. De gedachte zou kunnen postvatten dat, nu de gasfabriek is gesloten, nog maar weinig werkzaamheden voor de overblijvende distributiebedrijven resteren. Voor de afdeling gasdistri butie is evenwel reeds aangegeven dat nog veel moet worden gedaan aan de aanpassing van het bestaande net en de bouw van een nieuw hogedruk net. Daarnevens moeten jaarlijks de onderhoudswerkzaamheden worden uitgevoerd en moet de nieuwbouw op het gasnet worden aangesloten. Ook nieuwe grootverbruikers moeten wor den aangesloten, alsmede de uitbrei ding op het industrieterrein. Waterdistributie Het bovenstaande is ook toepasse lijk op de afdeling waterdistributie. Om veiligheidsredenen zal naast het bestaande pompstation een tweede moeten worden gebouwd om in Groenoord het waternet te voeden. Dit tweede voedingspunt zou via een nieuwe transportleiding, bijv. vanaf het bestaande pompstation, van water kunnen worden voorzien. Verder zal in toenemende mate aandacht moeten SCHIEDAM: Ned. Prot. Bond. Westvest 92, 10.30 uur ds. A. D. Klaasseni, Kerkgemeen schap tot Verbreiding van die Geref. Leer, L. Niieuvratraat 79. 19 en 17 uiur ds. H. Holman. Eviamg. Luth. Gemeente, Oranjestraat, 10 uur ds. A. Karreman. legerpredïkanit, Oud Katho lieke Parochie, Dam. 10 uur H. Mis, Pastoor dirs. A. Smit, Hersteld Apostolische Gemeen te, Stadhouderslaan, 9.39 en 16.09 uur. dliensit. Leger des Hells, Lange Haven 27, samenkom sten 10 en 19.30 uur, leiding: majoor en mevr. Zuddema, Chr. Gerei, kerk. Warande. 9.30 uur dienst, Herv. (Gerei.) Evangelisatie, ge bouw Irene, 10 uur ds. A. Gooyer uit Delft, 17.00 uur Grotekerk ds. J. Vermaalt uit Vlaar- diingen, Geref. kerk (Vrijgemaakt), westwesiL 9.30 en 16.30 uur ds. C. Vonk. HERVORMDE GEMEENTE: Grote Kerk, 10.00 uur: ds. J. G. Jansen, H. Door 17.00 uur: ds. P, Vermaat. Vlaardingen, 19.00 uur: ds. Vos, Rotterdam, Schrft en Tafel; Bethel- kerk 10.00 uur: ds. J. W. Zimmerman, H. Avondlmaail; Opstandlngskerk 10.00 uur; Oe cumenische dienst, ds. A, D. Klaassen, pas toor dr. E. J. M. Robben. 19.00 uur: ds. D. J. Spaling; Vredeskerk 10.00 uur: eerw. heer Van Zetten, Vlaardingen. HERVORMDE GEMEENTE KETHEL: Dorpskerk 10.00 uur: ds. Dieperslöot, Dellsha ven, 19,00 uur: dB. E. Verwaal'; St. Marttnius- kerk 9.30 uur: dB. E. Verwaal. GEREFORMEERDE KERK SCHIEDAM: Oosterkerk (RotterdamsedUjk 289), 10.00 uur: worden geschonken aan de vervan ging van stalen- of gietijzeren pijp, die door roestvorming onze bevolking overlast aandoet. Daarbij zal in eer ste instantie moeten worden gedacht aan de vervanging van die buizen, welke een diameter kleiner dan 100 mm hebben. Overigens zullen de nieuwbouw en het programma van de dienét gemeentewerken invloed heb ben op de werkzaamheden. Ook deze afdeling zal in de toe komst geruime aandacht vragen. Zo zal in Kethel een nieuw schakelhuis moeten worden gebouwd voor 10 of 25 kV. Het hoogspanningsnet, dat thans hoofdzakelijk geschikt is voor 5 kV, zal eerlang geschikt moeten worden gemaakt voor 10 kV, terwijl in het laagspanningsnet de overschakeling van 3 x 220 Volt naar 3 x 380/220 V verwezenlijkt zal moeten worden. Zoals bij de andere afdelingen zal ook hier de stadsuitbreiding op het kabel net moeten worden aangesloten en zal aan de wensen van de industrie tege moetgekomen moeten worden. Contante waarde winstaandeel Co-op dit jaar 3.50 De Cööd Nieuwe Waterwég heeft een ledenvergadering gehouden, waarin het door het bestuur en direc tie uitgebracht verslag werd goedge keurd. Als voorzitter werd herkozen de heer A. M. v.d. Wel. als bestuurder mr. H. SnoeD en als commissaris de heer R. J. F. Heilmann. Het bestuur en de raad van commissarissen zijn thans als volgt samengesteld: Dage lijks bestuur: de heren A. M. v.d. Wel. C. de Vries en K. Boer. Leden van het bestuur: de dames J. Ver- meule-van Dijk en E. Sieswerda-Ka.lt en de heren J. Oostlander, H. Snoep, T. Kalkhoven en Joh. Schiller. Raad van commissarissen: de dames L. H. Okker-Stoel, N. J. van Zuuren-v.d. Velde en de heren P. Boschman. R. .1. F. Heilmann en A. Selier. De uitkering op het winstaandeel 1969 werd vastgesteld op een contante waarde van 3.50 en als betaalmiddel in de beide CO-OP Centrums op 4,50. De voordeelcoupon, die van het winst aandeel 1969 afgeknipt moet wor den, krijgt bovendien een reduktie- waarde van vijf gulden bij elke beste ding van 100, in één van de: beide non-foodbedrijven. De contante uitke ring van de winstaandelen 1967 zal via de levensmiddelenwinkels plaats vin den en begint aanstaande maandag. PROTESTERENDEN Vervolg van pag. 1. stateren ook dit comité slaagt er niet voldoende in haar ongerustheid o- ver te brengen op de rest van de bevol king. En nog pijnlijker is, dat men moet constateren, dat al die groepen en groepjes, die zich op hetzelfde ge bied bewegen, elkaar niet eens ken nen en vaak zelfs niet van het bestaan van de ander afweten. Wanneer men Rotterdam en ei genlijk 't hele Rijnmondgebied wer kelijk, leefbaar wil maken, zal men de zaken precies eender moeten aanpak ken als de industrie dat doet. Groot scheeps en met bundeling van alle krachten. De industrie heeft voldoen de argumenten om die van kleine groepjes protesterenden te weerleg gen. Wanneer bijvoorbeeld natuurlief hebbers hun stem laten horen, wordt dit protest afgedaan met een sneer in de richting van .verontruste vogel tjeskijkers", om maar een voorbeeld te noemen. Hiermee willen wij niet propageren, dat een ontwikkeling, die zich logi scherwijs aandient, moet worden stopgezet. Wanneer industrialisatie nodig is, zal men dat moeten aan vaarden. Maar dan zullen er wel waarborgen moeten komen voor de leefbaarheid en die waarborgen zullen optimaal moeten zijn. Evenals de in dustrie een optimaal gunstig vesti gingsklimaat eist en krijgt. Omdat alle groepen en groepjes van protesterenden elkaar kennelijk niet weten te vinden en daardoor verdeeld te werk gaan en al hun moeite geen resultaat oplevert, zal er op een andere manier getracht moeten worden om de verontrusten met el kaar in contact te brengen. Daarom roepen wij al die actiecomités, die zich op welk terrein ook, bezig houden met het probleem van de leefbaar heid, op zich bij ons blad met naam en adres te melden, opdat alle krach ten gebundeld kunnen worden. Daar horen dan ook die mensen bij, die met de regelmaat van de klok de Centra le meld- en regelkamer opbellen om te klagen over stank en andere hin der. Zij horen in feite ook bij de pro testerenden. We wachten rustig op de informa ties. Het Centraal Comité Anti-Bul- derbaan heeft bewezen, dat er iets be reikt kan worden, wanneer voldoende hun krachten bundelen. J. D. Honderden guldens Korting op vele prachtige vloerbedekkingen zoals: PARADE-NYLON 340x380 van 435,-voor 275," HATÉMA ENKALON 330x390 van f 425,— voor 298,- DESSO 230x390 van 183,— voor 98,- (nylon) BERGOSS HILTON 200x366 van f 400,— voor 250,- (zuiver scheerwol) ENGELS AXMINSTER 300x350 van 780,—voor 650,- 175x365 van 255,— voor 195,- 500x380 van f 500,— voor 380,- 420x366 van 750,voor 520,- 350x380 van 350,voor 250,- 395x380 van 317,voor 185,- 190x400 van ƒ262,— voor 135,- 640x380 van f 512,voor 295,- 500x380 van 725,voor 499,- (wol) K.V.T. (nylon) ATLANTA (nylon) WOL-FRISÉ (nylon) NYLFRANCE ROYAL DIAMOND FORTUNE (nylon) ORLEANS (wol) Alles met De Klerk kwaliteit en garantie. Wat moeten we u dan nog vertellen. COMPLETE WONINGINRICHTING Binnenweg 7, tel. 010-117700 Beijerlandselaan 72, tel. 010-193500 Winkelcentrum Groot IJsselmonde, tel. 010-320502 Burgemeester Verveenschool viert Sint Nicolaasfeest Leerlingen van de 4e, 5e en 6e klas van de Burgemeester Verveenschool hebben in de zaal De Rank gezorgd voor een gezellige St.-Nicolaasavond. Onder leiding van onderwijzend per soneel hebben zij het toneelspel „Het spook van Spechtensteijn" opgevoerd. Heel wat ouders hebben van deze bijzondere prestatie van de kinderen genoten. Vrijdagmorgen vieren de leerlingen van de le, 2e en 3e klas eveneens in len deze slechts daar worden aange- feest. Donderdagmiddag 4 december twee uur heeft een belangrijke verkeerswijziging plaats in Schie dam. Dan zullen nl. de hekken die nu op rijksweg 20 staan bij de hui dige afrit naar de 's-Gravenlandse- weg, opzij worden geschoven en wordt ook de zuidelijke rijbaan Schiedam-Overschie in gebruik gesteld, hierdoor wordt recht streeks verkeer tot stand gebracht met het Kleinpolderplein in Over schie. De Noordelijke rijbaan van Overschie naar Schiedam wordt al enige tijd gebruikt, maar komend vanuit Vlaardingen moest men bij Schiedam afbuigen. Al het verkeer maakte zodoende gebruik van het stukje 's-Gravenlandseweg naar Plein 194045 aan de Burgemees ter van Haarenlaan, om via de Hor- vathweg naar Rotterdam te rijden. Uiteraard gebeurde iets dergelijks in omgekeerde richting. Dit had soms enorme verkeersopstoppingen op dit kruispunt tot gevolg met name in de spitsuren. Daaraan komt dan nu ten dele een eind, doordat het wegvak naar het Kleinpolderplein wordt ge opend, want ook de Horvathweg zal nog een drukke weg blijven. Via het Kleinpolderplein is verder verkeer naar Delft, Den Haag en Utrecht mo gelijk. De politie van Schiedam waar schuwt in verband hiermee de ouders, dat de kindeen vanaf donderdag geen gebruik meer kunnen maken van ta lud en rijksweg 20 als speelterrein. Met ingang van donderdag wordt de oprit aan de Spaiansepolder alleen be stemd voor het snelverkeer zodat het langzame verkeer, dat er tot nu toe eveneens gebruik van maakte, een andere weg zal dienen te volgen. Veel bejaarden willen werken. Künnen Werken. Vraag ze per annonce. En gebruik SI* dit vignet: Publikatïe aangeboden door dit blad in samenwerking met de Stichting Ideële Reclame SiRi Bijdorp verwelkomt Goedheiligman Een juichende kinderschare heeft genoten van het bezoek dat St.-Nico- laas op uitnodiging van de wijkvereni- ging Bijdorp bracht in gebouw 't Raadhuis. Het muziekkorps St.-Rad- bouw zorgde voor de feestelijke klan ken en groot en klein begeleidde de hoge bezoeker naar Kethel. Daar werd Sint-Nicolaas hartelijk verwel komd en toegesproken en uiteraard volop toegezongen. De geschenken ontbraken niet en wat betreft het re sultaat van de gehouden tekenwed strijd mocht Kees Langenberg een platenbon als prijs in ontvangst ne- BEVOLKINGSSTATISTIEK Blijkens de bevolkingsstatistiek van Schiedam over de maand oktober, be stond de bevolking op 1 november vah dit jaar uit 41.0911 mannen en 41.900 vrouwen, totaal 83.006 personen. Dit betekent een vermindering met 41 sinds 1 oktober van dit jaar. Er werden in oktober levend geboren 65 mannen en 47 vrouwen, totaal 112 per sonen; er overleden 34 mannen en 20 vrouwen, totaal 54. Er vestigden zich 307 personen en er vertrokken er 406. Van het aantal ge storven personen waren er 2 in de leeftijd tussen 15-24 jaar, 3 tussen 25-39 jaar, 3 tussen 40-49 jaar, 9 tussen 50-59 jaar, 10 tussen 60-69 jaar, 21 tussen 70-79 jaar, 6 van 80 jaar en ouder. Er werden in oktober 75 huwelijken voltrokken en er hadden 10 echtschei dingen plaats. Van het aantal gehuwden konden er 25 een eigen woning betrekken, 8 kre gen inwoning bij ouders, 5 kregen on derhuur, 13 gingen elk afzonderlijk wonen en 24 vestigden zich buiten de gemeente. Een van de beste Westduitse ge luidsbanden brengen wij exklu- sief voor Nederland onder 't merk "Europa" voor een aan trekkelijke prijs op de markt. U kunt "Europa" geluidsban den kopen in 3 lengtes n.l. langspeel, dubbelspeel (voor de ze dubbelspeel serie vragen wij Uw speciale aandacht) en triple play band. Alle banden zijn vervaardigd van voorgerekt polyester en staan kwalitatief aan de top. Koop nu méér meters geluids band voor minder geld. H. M. Ploeger. 10.30 uur: H. M. Ploeger, *.00 uur: H. M. Ploeger; Maginalia died Kerlc (Ailbardiastiraat 99), 10.00 uiuit: K. H. Schuring, 9.00 uur: dir. N. J. Hommes, „De Goede Ha ven." Westfrankelandsedljk 1), 10.00 uur: J. C. van veem, 5.00 uur: K. H. Schuring, Julla- Bijeenkomst Jehovah's getuigen Gemeente Schiedam-West van de getuigen van Jehovah. Zo. 7 decem ber openbare lezing om 16 uur in het wijkcentrum Dr. Wibautplein. The ma: „Rijpheid verwerven en behou den". Wachttorenstudie om 17 uur. Thema: „Geloof en vastberadenheid noodzakelijk om Jehovah welgevallig spoel- diameter 13 lengte 360 speelduur 4 uur prijs 15 540 6 uur 18 720 8 uur Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in onze vergrote dis- cohoek, souterrain, deze voor delige Europa geluidsbanden, er zijn 3 lengtes, maar de dub- bellangspeelband willen wij spe ciaal onder Uw aandacht bren gen, alle banden zijn gemaakt van voorgerekt polyester en af komstig uit een der beste west duitse fabrieken op dit gebied. Vrijdagavond om 5 uur gesloten

De Havenloods | 1969 | | pagina 3