49 21 Premie voor pottenbakkers voor ontwerp jeneverkruik ct 68 Op Ameland: Klazen met toeters en stokken 1968 was goed jaar voor gemeentelijk slachthuis Ontwikkeling kerkelijk leven dient gevolgd te worden DE HAVENLOODS DONDERDAG 4 DECEMBER 1969 S'dam 7 Op 5 december wordt op Ameland, Friesland buitengaats, een Sinter klaasfeest gevierd, waar de „Hol lander", die braaf de goedheilig man verwacht, verbijsterd van zou zijn. Tegen half vijf 's middags, als de december-schemer het licht ver dringt, verschijnen vreemd uitge doste wezens op straat, die al het vrouwvolk en alle jeugd de huizen injaagt. En wee degene die zich niet snel genoeg uit de voeten maakt: ze krijgt een afstraffing die ze niet makkelijk vergeten zal. Want de avond van de 5de decem ber is voor de Klaossen, de mannen van het eiland, die in kleurrijke pa pieren gewaden de dorpen doortrek ken, sprekend door roepers van buf felhoorn. De mannen, de Klaossen, maken de dienst uit. Vroeger voor een belangrijk deel om de onderlin ge vetes uit te vechten, die speciaal tot deze avond werden opgespaard. Nu voornamelijk om een vrolijke avond te hebben, waaraan een zeke re grimmigheid toch niet ontbreekt, want wie zich niet aan de „spelre gels" houdt kan rekenen op een fiks pak slaag of een drastische sloping van zijn interieur als hij toevallig een kastelijn is, die heeft toege staan dat in zijn etablissement wordt gedanst door een die niet in het pak is gestoken en daardoor het recht heeft verloren zijn danslust bot te vieren met een van Amelands schonen Er zijn vrouwen die de pret van de mannen wel eens van dichtbij wil len meebeleven. Zij steken zich ook in het pak, trekken net als de mannen een lakens zakje over het hoofd, doen een masker voor en zijn onherkenbaar. Maar de ge schiedenis kent er niet een die niet ontdekt is. Want wie wie is moet blijken uit de vervormde conversa tie door de roepers.... De vrouwen hebben slechts het recht in de vroege avond onder ge leide van een Klaos naar een „open huuske" te gaan. waar gepraat en gedronken wordt en de vrouwen af en toe over de stok van een Klaos moeten springen. Ze moeten er tot twaalf uur blijven en kunnen niet naar huis dan alweer- onder gelei de. Het is de avond van de mannen en verdergaande concessies dan deze worden niet gedaan. Tenminste in Hollum, waar dit hei dense feest nog het best bewaard is gebleven. Van hoe lang geleden? Geen mens die het weet. Waarom? Men heeft een vermoeden dat het met de verdrijving van boze gees ten heeft te maken, met de bevesti ging van de heerschappij, van de man over de vrouw, maar niemand die het zeker weet. In Nes is het feest „moderner" ge worden. Tegen elf uur gaan hier de maskers af. Dan wordt er gezamen lijk feest gevierd in de hotels en in de café's. Het feest der Klaosen lijkt dan het meest op een vrolijke carnavalsavond. Dit is Sinterklaas op Ameland. Het kon natuurlijk niet uitblijven dat de echte Sinterklaas ook op het eiland zou verschijnen. Hij wordt zelfs officieel ingehaald. Maar de eilanders willen niet zoveel van hem weten. Het is de import die de echte Sinterklaas aan het hart drukt en die pakjesavond viert, terwijl er buiten een heel ander Sin terklaasfeest aan de gang is. Wordt de echte Amelandse jeugd dan vergeten? Nee, die heeft zijn ei gen Klaosen-feest op 4 december. Hetzelfde feest als dat van een dag later, maar met jongere deelne mers. In de voor pottenbakkers uitge schreven wedstrijd om een nieuw ontwerp voor een jenever- of li keurkruik te maken heeft de jury gevormd door prof. ir. G. J. van der Grinten, docent Industriële Vormgeving aan de Technische Hogeschool tev Delft, mejuffrouw M. Blitterswijk uit het Kapelhuis te Amersfoort en mejuffrouw B. R. M. de Neeve, hoofdconservatrice van de afdeling Kunstnijverheid van het Museum Boymans van Beuningen te Rotterdam het werk bekroond van mevrouw Su- son Hubrecht-van Hoogstraten te Oosterbeek, Lucie Bakker te Haar- lo en Hilbert Boxem te Lands meer, elk met een premie van f 300. Deze premies werden ter beschik king gesteld door de Stichting Natio- NIEUWE AUTOMATEN MET POSTZEGELBOEKJES De bestaande oude blauwe automa ten voor afgite van postzegels (2 ct en 10 ct) en briefkaarten worden verwij der. Hiervoor in de plaats komen gele automaten voor postzegelboek jes, die een aan de huidige tarieven aangepast assortiment bevatten. Bij inworp van één gulden ontvangt men naar keufe een postzegelboekje inhou dende 4 zegels van een kwartje öf een boekje met acht zegels van 12 cent en vier van 1 cent. Met deze vervanging is reeds een begin gemaakt. In verband met het geringe aantal beschikbare briefkaartautomaten zul len deze slechts dó^r worden aange bracht, waar de behoefte het grootst is gebleken. Voorts zal in Groenoord het aantal automatenverkooppunten worden uit gebreid. De gehele operatie zal binnen enke le weken zijn voltooid. Het spreidingspatroon van de auto maten is na voltooiing van bovenbe doelde werkzaamheden als volgt: Hoofdkantoor Lange Nieuwstraat (in zelfbedieningsruimte): postzegels, postzegelboekjes en briefkaarten; Bijkantoor Dieselstraat :in zelfbe dieningsruimte: (idem); Mgr. Nolenslaan: postzegelboekjes en briefkaarten; Van Ostadelaan: idem. Alléén postzegelboekjes: Singel, Boerhaveplein, Station N.S., 's-Gravelandseweg, Wilhelminaplein, Willem de Zwijgerlaan, Anthonie Muysstraat, Wibautplein, De Bie- straat, Laan van Bol'Es, Joh. Strauss- plein en (waarschijnlijk) Eduard van Beinumlaan. BONTMANTEL KOPEN? Dan ^beslist even klj- BROADWAY". Onze specialiteit Nerts bontsoorten, ook grote maten. Fantastisch laag in prijs. FA. DE KOSTER Schiedamseweg 10, VLAARDINGEN. Telefoon 010—346227. APOTHEKERSDIENST De dienst begint vrijdagavond om zes apotheek Nieuwland, Dr. Wibautplein 17, Nog net op 't nippertje, op de dag van het heerlijk avondje, maakt U er nog een pakje bij voor vrouw, dochter of ver loofde. Schattige toilettasjes In vele dessins en uitvoeringener zijn zowel beugel make-up tas jes (van badstof met plastic voering) als toilettasjes met rits sluitingze kosten door el kaar per stuk nog géén twee kwartjes. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze leuke toilettasjes, kies uit een beugel make-up tasje of een toilettas met rits, er zijn vele leuke dessins, nu door elkear, per stuk iar, me 4(5^ Vrijdagavond om 5 uur gesloten a Ook maandagmorgen open OUn tel. of schrift, best. Blijkens het jaarverslag van het ge meentelijk slachthuis Schiedam wa ren de activiteiten over het jaar 1968 groter dan was voorzien. Dit geldt ook voor de vleesproduktie van het slacht huis. De exploitatie over 1968 gaf een overschot van f 131.753.63. Er was in de begroting gerekend op *n winstbe drag van f 4000, zodat het werkelijk resultaat f 127.753.63 overschrijdt. Aan vleeswinkels en supermarkets werden binnen de diensturen 1438 bezoeken gebracht, daarbuiten nog 510. Aan restaurants, cafetaria's enz. resp. 1673 en 528. Aan verpakkingsbedrijven enz. 1143 bezoeken en 420 buiten dienst uren, totaal respectievelijk 5110 en 1589 bezoeken. Er werden geslacht 11.395 runderen (11.381), 8975 kalveren (1063), 129 nuchtere kalveren (158), 219 eenhoevi ge dieren (198), 3 veulens (11), 31.848 varkens (28.866), 197 biggen (58), 76 schapen (21), 40 geiten (86), totaal 44.888 dieren (41.842). Tussen haakjes de cijfers van 1967. In totaal werd ge produceerd 6.002.51 kg vlees tegen 5.813.999 bg. in het voorgaande jaar. Vanuit andere keurimgskringen werd ingevoerd en herkeurd 2.404.643 kg. (3.201.602 kg.). Per inwoner van de keuringskring werd in 1968 geconsu meerd 37.97 kg vlees tegen 43,12 kg in 1967. Er werd bij zes runderen afkomstig uit Roemenië en bij 67 varkens tuber culose geconstateerd. Ten aanzien van 440 slachtdieren werd bacteriolo gisch onderzoek ingesteld, als gevolg waarvan 57 dieren werden afgekeurd als voedsel voor mens en dier. Bij 146 runderen en 6 kalveren werd levende custicerci aangetroffen. De controle in winkels, bedrijven pnz. had tot re sultaat, dat afgekeurd werd: 203 kg rundvlees, -vet en -runderen, 86 kg varkensvlees, -vet en -beenderen, 61 kg kalfsvlees, 43 bg vleeswaren, 65 kg voorverpakt bevroren en vers vlees. Bovendien werd: 281 maal een mon delinge waarschwuing gegeven name lijk 99 maal wegens het in voorraad hebben van onverpakte levensmidde len, 63 maal wegens het in voorraad hebben van ondeugdelijke vleeswa ren, 41 maal wegens het in voorraad hebben van ondeugdelijk vlees, 26 maal wegens het verwijderen van de vereiste goedkeuringsmerken, 17 maal wegens het in voorraad hebben van niet toegestane levensmiddelen, 14 maal wegens het in voorraad heb ben van ongekeurd pluimvee, 8 maial wegens het in voorraad hebben van ondeugdelijk voorverpakt bevroren vlees, 3 maal wegens aanwezigheid van een hond in een vleeswinkel, 3 maal wegens het niet reinigen van de vleesmachine na diagtaak, 2 maal we gens het niet aanwedig zijn van een thermometer in diepvriesmeubel, 1 maal wegens het niet dragen van een hoofddeksel, 1 maal wegens het han gen van vlees op de vloer, 1 maal we gens te hoge tempratuur in koelmeu- bel voor voorverpakt vlees, 1 maal wegens het niet voldoen aan de ver eiste temperatuur in voorverpak- kingsinrichtinig, 1 maal wegens het niet .aanwezig zijn van een bordje „vleesvervoer" op vleesauto. Er werd 31 maal een schriftelijke waarschuwing gegeven, t.w. 9 maal ondeugdelijke vleeswaren, 6 maal we gens het in voorraad hebben van on deugdelijk voorverpakt bevroren vlees, 6 maal wegens het in voorraad hebben van ondeugdelijk vlees, 4 maal wegens het niet dragen van een hoofddeksel, 2 maal wegens het niet ter nadere keuring aanbieden van voorverpakt bevroren vlees, 1 maal wegens het niet reinigen van de vlees machine na dagtaak, 1 maal wegens het niet opbinden van hoofdtouwen bij slachtvee, 1 maal wegens het verwij deren van de vereiste keuringsmer- ken, 1 maal wegens het aanwezig zijn wegens het in voorraad hebben van van een hond in een vleeswinkel. naai Gedistilleerd Museum te Schie dam en zullen bij de opening van de tentoonstelling „Klink klare proeven van keramiek en glas" op vrijdag avond 19 december worden uitgereikt. De wedstrijd valt binnen het kader van deze tentoonstelling, die een beeld wil oproepen over het gebruik van jenever en likeur in de loop der tijden. Naast het moderne keramiek en glaswerk ook de experimentele afdeling van de N.V. Koninklijke Ne derlandse Glasfabriek Leerdam zal een inzending verzorgen zullen ook kunstnijverheid, schilderijen en pren ten e.d. uit vroeger tijd geëxposeerd worden. Van de ingezonden keramiek wor den alle ontwerpen tentoongesteld. De tentoonstelling zal duren tot 10 janua ri 1970. nu... beduidend goedkoper Prachtige wol-mousse heren sokken gaan wij' nu voor een extra lage prijs verkopen, per paar voor nog géén twee gul den zeventig. Wel een reden om meerdere paren van deze lange heren sokken uit te zoeken die in (jeze koude maanden goed van pas zullen komen, er is keus uit vele dessins en kleuren. „OECUMENISCHE ZONDAG" IN TWEE KERKEN Zondag 7 december is het weer „oe cumenische zondag". De Schiedamse Raad van Kerken, het overlegorgaan van de verschillende christelijke groe peringen in de stad, roept dan ook al len, die streven naar de eenheid in Christus, op om op deze dag gezamen lijk stil te staan bij de gescheidenheid der kerken. Hiervoor zijn de volgende mogelijkheden: 1. Oecumenische bijeenkomst in de OpstandingskerR (Burg. Honnerlage Gretelaan). Aanvang 10.00 uur. Voor gangers: ds. A. D. Klaassen. Pater E. Robben, die de preek verzorgt. 2. Gezamenlijke Eucharistieviering door Rooms- en Oud Katholieken. Plaats: Oud Katholieke Kerk op de Dam. Aanvang: 11.00 uur. Celebran ten: Pastoor F. Smit, deken J. Ouds hoorn, die ook de preek houdt en kap. S. de Vette. Medewerking aan deze laatste dienst verleent het dameskoor o.l.v. R. Fonds. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze wol-mousse herensokken van prima kwaliteit, in vele dessins en kleuren en in alle courante Vrijdagavond om 5 uur gesloten Ook maandagmorgen open l of schrift best De ontwikkeling van het kerke lijk leven in Schiedam zal in de toekomst nauwgezet gevolgd die nen te worden, zo hebben deskun digen van de ETI in een reeds eer der verschenen rapport geconsta teerd. Dit rapport, waarin ook nog een aantal andere zaken tot de ont wikkeling van Schiedam ter spra ke worden gebracht, is thans ter inzage gelegd. Zoals bekend zal de geref. kerk van Kethel-Groenoord een gebouw stichten waarbij voor- keur wordt gegeven aan de plaats waar thans de Ark is gevestigd. Men hoopt in de loop van 1970 met de bouw te kunnen beginnen. Hier toe is dezer dagen een architect uitgenodigd. De Geref. Kerk van Schiedam heeft ook reeds geruime tijd plannen om een -nieuw gebouw te stichten in de omgeving van de Buys Bailotsingel, ter vervanging van de Oosterkerk, die sterk is verouderd en niet in een gun stige positie is komen te staan. Pro blemen zijn er ook voor de rooms-ka- thoiieke kerken met naar raming over tien jaar tegen de 20.000 zielen. In de binnenstad zullen in totaal drie kerk gebouwen volgens de plannen worden afgebroken, doch over de vervanging Diverse exposities in Stedelijk Museum In verhand met voorbereidingen voor de kersttentoonstelling is het Schiedamse museum van 120 de cember gesloten. Daarna wordt het opengesteld voor de volgende tentoon stellingen: Schiedammers tonen hun kunstbe zit. Grafiek van vier Tsjechische kunste naars: Kubicek, Milach, Mirvold en Sykora. Schiedam In beeld, Klinkklare proeven van keramiek en glas. Het gebruik van jenever en likeur in de loop der tijden. Bij deze tentoonstelling nieuwe keramische ontwerpen voor een jenever- of likeur kruik. De tentoonstellingen zullen duren tot 19 januari 1970. Lize v. d. Pols exposeert in Galerie de Graaff Tot 2 januari wordt in Galerie de Graaff aan het Oude Kerkhof een ex positie gehouden van werken van Lize van der Pols-Vermeulen. De expositie werd officieel geopend door de heer G. J. Voskuyl, leraar aan de Akade- mie voor Beeldende Kunsten te Rot terdam. Bij aankoop van werken is de 25 procent subsidieregeling van toe passing. Eremedaille voor W. Bax Tijdens een bijeenkomst in de kanti ne van de technische bedrijven van Schiedam, is afscheid genomen van de heer W. C. Bax, chef van de afde ling elektriciteitsdistributie. Hem werd tijdens een receptie de ereme daille van Oranje Nassau in goud ut- gpreikt. De heer Bax is inl. ruim 48 jaar in overheidsdienst werkzaam ge weest. verkeert men min of meer in het on zekere. Indien de Havenkerk even eens wordt gesloopt, zal alleen de Sin gelkerk in de binnenstad nog reste ren. Ook de hervormde gemeente heeft de niet eenvoudige taak om allerlei problemen op te lossen, waartoe mo menteel in de diverse wijken bespre kingen plaats vinden. Weliswaar blijft de Grote Kerk in stand, doch ook deze wordt bij ontvolking van de binnen stad steeds minder belangrijk. In Schiedam-Zuid beschikt men over vol doende ruimte. Volgens genoemd rap port, zal op den duur één van de drie kerken, dus Opstandingskerk of Be- theilkerk dienen te verdwijnen, mede omdat in Schiedaim-Kethel kerkbouw wordt overwogen. Voor het Leger des Heals wordt een nieuw gebouw nood zakelijk geacht. sinterklaas komt ook voor U In de periode dat er 't minst gevraagd wordt naar koffers, in de wintertijd, is het logisch dat de prijzen aanmerkelijk la ger liggen. Daarom kochten wij deza vouwkoffers zo voordelig "in engaan wij ze ook weer voor een aantrekkelijke prijs verkopen, voor nog géén twea rijksdaalders. Vouwkoffer (opgevouwen een bijzonder plat pakje, dat geen opbergproblemen schept) in so lide skai op linnen uitvoering met sterke rits rondom en mooi kunststof handvat. uitgevouwen ±48x32x15 cm Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deza praktische vouwkoffors in ster ke uitvoering, skai op linnen, met ritssluiting, in m de kleur M Q5Ï zwart JM v/0 Vrijdagavond om 5 uur gesloten

De Havenloods | 1969 | | pagina 7