op het dak.. als je rijdt Om voor te lezen leclanche mon m&m&m DE HAVENLOODS, 4 DECEMBER 1969 „Dammeke, kjjk eens wat ik hier heb", zegt moeder. „Een brief. Een brief voor jou alleen". „Van wie", vraagt Dammeke nieuwsgierig. „Van Sinterklaas", zegt moeder lachend. Dammeke scheurt vlug de enveloppe open en trekt de brief eruit. Ze kijkt naar al die geschreven letters die ze nog niet kan lezen. Want Dammeke zit nog op de kleuter school en gaat pas volgend jaar naar de grote school. Ze geeft de brief aan moeder en zegt: „Lees jij maar voor". „Lieve Dammeke", leest moeder, „van middag reed ik op mijn witte paard door jouw straat. Ik zag je voor het open raam staan en hoorde je heel hard zingen van „Dag Sinterklaasje, daaaag, daaaag". Het klonk erg mooi en daarom mag je van avond, voordat je naar bed gaatje schoen neerzetten. Zet je schoen maar precies voor de kachel, dan kan Piet er een mooi cadeautje in gooien". Sinterklaas Oh wat is Dammeke blij. 's Avonds eet ze snel haar bord leeg en als papa en mama ook klaar zijn met eten, kleedt ze zich vlug uit en trekt haar pyamaatje aan. En dan zet Dammeke haar schoen neer. Precies voor de kachel. Ze kruipt nog even bij papa op schoot en sa men zingen ze heel hard, zodat Sinterklaas het goed kan horen, een Sinterklaasliedje. Maar dan moet Dammeke toch echt naar bed. Moeder stopt haar toe en vader geeft haar een nachtzoen. Dammeke ligt nu lekker onder de warme dekens. Ze hoort de regen tegen haar slaapkamerraam tikken en ze hoort de wind door de bomen waaien. „Brr, wat is het koud en nat buiten", denkt Dammeke. En ze kruipt nog dieper onder de warme dekens. „Oh, wat zullen Sinterklaas en Zwarte Piet het vannacht koud krijgen" denkt Dammeke. „En wat zullen ze nat worden! Brr, Dammeke rilt ervan. Plotseling denkt ze aan vader. Papa komt ook vaak nat en koud thuis. Dan wrijft hij in zijn handen en zegt tegen moeder: „Geef me maar gauw een kopje koffie om warm te worden". En als Papa héél erg nat is, pakt hij een handdoek en wrijft hij zijn gezicht droog. „Ik blijf wakker" „Ja", denkt Dammeke, „ik'ga niet slapen. Ik blijf wakker. En als het dan helemaal donker is in huis, als papa en mama ook in bed liggen, dan kom ik heel zachtjes uit mjjn bed en loop ik heel stil door de gang naar de huiskamer. Daar ga ik in de stoel van papa zitten. Dicht bij de kachel om warm te blijven en dicht bij mijn schoen. Dan moet ik Sinterklaas en Zwarte Piet wel horen als ze een cadeautje door de schoorsteen in mijn schoen gooien". Maar oh, Dammeke krijgt zo'n slaap. Ze houdt haar ogen wijd open, want ze wil niet slapen. Ze wil Sinterklaas en Zwarte Piet een kopje koffie geven en een hand- dhoek om hun natte gezichten mee af te drogen. Maar ach, Dammeke hoort de wind niet meer waaien en ze hoort de re gen niet meer tikken tegen haar slaap kamerraam. Dammeke slaapt! 's Avonds heel laat komt moeder nog even naar Dammeke kijken. Ze knipt het licht aan en trekt heel voorzichtig de losgewoel de dekens over Dammeke heen. Maar daar wordt Dammeke toch wakker van. Slaperig vraagt ze: „Is Sinterklaas al ge weest? Moeder lacht en zegt: „Nee hoor. Sinter klaas rijdt pas over de daken als alle grote mensen en kinderen slapen". Nu is Dammeke plotseling helemaal wak ker. „Dus Sinterklaas moet nog komen", •vraagt ze. Moeder knikt en stopt haar weer lekker toe. „Nu gauw gaan slapen hoor", zegt moeder. Maar Dammeke wil niet meer gaan slapen. Ze wil op Sinterklaas en Zwarte Piet wach ten. Dammeke luistert naar de regen en de wind. Ze hoort papa en mama naar hun eigen slaapkamer gaan en dan is het plotse ling donker. Helemaal donker. Papa heeft alle lichten in huis uitgedraaid. „Nu slaapt het huis", denkt Dammeke. „Sinterklaas en Zwarte Piet zullen nu wel gauw komen". Zachtjes stapt Dammeke haar bed uit. Brr, het is wel koud. Ze trekt vlug haar pantof feltjes aan. De handdoek Dan maakt ze heel voorzichtig haar slaap kamerdeur open en loopt ze heel, heel zachtjes door de gang naar de keuken. In de keuken hangt een handdoek. „Met die handdoek droogt papa altijd zijn natgere gend gezicht af", denkt Dammeke. Ze neemt de handdoek van het keuken haakje en loopt ermee naar het fornuis, waarop de koffiepot staat. Dammeke lacht blij, want in de koffiepot zit nog ge noeg koffie voor Sinterklaas en Zwarte Piet. En op de keukentafel staat een flesje koffiemelk. Zachtjes loopt Dammeke, met de handdoek en het flesje koffiemelk in haar handen, naar de huiskamer. Oh, wat is het donker in de huiskamer. Dammeke ziet alleen het kleine beetje licht van de brandende kachel. Ze loopt zachtjes naar de kachel en zet daar, precies vöör de kachel naast haar lege schoen, de handdoek en het flesje koffiemelk. Zo, nu loopt Dammeke weer terug naar de keuken en neemt voorzichtig de koffiepot in haar handen. Heel zachtjes loopt Dammeke met de koffiepot weer terug naar de huiskamer, naar dat kleine beetje licht van de kachel. En ze zet ook de koffiepot precies voor de kachel op de grond. En daar staat de kof fiepot naast het flesje koffiemelk en naast de handdoek en naast de lege schoen op Sinterklaas en Zwarte Piet te wachten. Dammeke kruipt in de grote stoel van haar vader. Ze heeft het een beetje koud ge- kregen-. Maar gelukkig wordt ze weer gauw warm, want de stoel waarin ze zit staat naast de brandende kachel. Dammeke hoort de regen tegen de ramen tikken, de wind door de bomen waaien en ze ziet de vlammen in de kachel op en neer dansen. Oh, wat wordt ze van het kijken naar die dansende vlammen slaperig. Dam meke. probeert haar ogen wijd open te houden want ze wil niet slapen. Ze wil op Sinterklaas en Zwarte Piet wachten om hen een kopje koffie te geven en de hand doek, waarmee ze hun natte gezichten kunnen afdrogen. Maar och, Dammeke hoort de wind niet meer waaien en de regen niet meer tikken en ze ziet de dan sende vlammen in de kachel ook niet meer. Dammeke slaapt! Papa Plotseling gaat de deur open. Dammeke schrikt wakker en springt uit de stoel. „Daar zijn ze eindelijk", denkt Dammeke, „Sinterklaas en Zwarte Piet! Maar de man die daar in de deuropening staat, draagt geen rode mijter op zijn hoofd en hij heeft geen rode tabbert aan. De man die daar in de deuropening verbaasd naar Dammeke staat te kijken ispapa! Hij heeft een pakje in zijn handen. Een pakje, verpakt in mooi Sinterklaas-papier en versierd met een prachtige strik. Papa draait het licht aan en ziet nu ook de kof fiepot en het flesje koffiemelk, de hand doek en de lege schoen staan Hij tilt Dammeke lachend op zijn sterke arm en vraagt: „Ben je geschrokken? „Nee hoor", zegt Dammeke. „Ik dacht dat jij Sinterklaas was". „Sinterklaas is net geweest", zegt Papa. „Kijk maar". Hij laat Dammeke het mooi versierde pakje zien. „Dit pakje heeft Sinterklaas net door de schoorsteen van papa en mama's slaap kamer gegooid. Het viel met een harde bons precies voor mijn bed. Ik werd er. wakker van. En ik riep: Sinterklaas, Sin terklaas, u vergist zich. Dammeke's schoen staat hier niet. Dammeke's schoen staat in de huiskamer. Weet je wat Sinterklaas toen terugriep? „Nee", zegt Dammeke. „Sinterklaas riep: zeg tegen Dammeke dat Zwarte Piet en ik nu geen tijd hebben om koffie te komen drinken". „Oh, wat jammer", zucht Dammeke. „Maar Sinterklaas heeft nóg iets geroe pen", zegt papa. „Iets heel fijns. Maar dat vertel ik je pas als ik je heb toegestopt". Dammeke holt naar haar slaapkamer, schopt haar pantoffeltjes uit en kruipt gauw onder de warme dekens. Oh, wat is Dammeke nieuwsgierig! Papa stopt haar lekker toe. Van Dammeke is nu bijna niets meer te zien. Alleen een paar blonde, Warrige krulharen steken nog boven de dekens uit. „En nu moet je vertellen wat Sinterklaas nog meer heeft gezegd", bromt Dammeke onder haar dekens. Papa buigt zich diep over Dammeke's bed en fluistert in haar oor: „Als je acht jaar bent, mag je samen met papa en mama bij Sinterklaas komen logeren. In Spanje! Het is nu echt nacht. Helemaal nacht! De wind waait nog steeds door de bomen, de regen tikt nog steeds tegen de ramen en Dammeke Dammeke slaapt. Ze droomt van Sinter klaas en Zwarte Piet. Ze droomt van Spanje en ze droomt van het vele, vele speelgoed in de grote zalen van Sinter klaas' paleis. MARIAN ANDIEK in de flet van tante ted heerst veel vrolijkheid en pret hoor je dat geholderdebolder? het paard van de sint woont op zolder dat is niet alleen reuze fijn maar handig om snel op het dak te zijn er staat hier van alles gereed het paard van drinkt lekker plekje om te slapen kijk, hij staat al een beetje te gapen! op het dak zoals je ziet hangt een kleine zwarte piet hij weet nog niet hoe het moet als hij een pakje door de schoorsteen doet de sint zei hem, om het te leren hij het eerst maar hier proberen de allerbeste pieterbaas woont in de kamer naast sinterklaas deze piet is al vele jaren met de sint naar nederland gevaren samen kennen ze alle geheimen kadootjes, snoepgoed en rijmen alles wat de sint niet meer kan doet deze grote sterke pieterman deze kamer, ook dicht bij het dak sint nicolaas op zijn gemak hij rust uit van de drukke nacht hij zoveel kadootjes bracht bij kinderen die alle jaren lief en soms een beetje stout waren enalshij nog niet isgeweest brengt hij misschien morgen bij jou het in deze kamer van de net liggen vier zwarte pieten in hun bed die zijn zo moe van het klimmen en sjouwen datze zich nu maar rustig houden want vannacht als de kinderen dromen moeten zij weer uit hun bedjes komen eens hoe vind je dat? piet in bad! ook al wast hij zich nog zo goed zijn gezicht blijft zo zwart als roet! é&AA je denkt, hoe kan dat heeft sinterklaas nu ook een vrouw? ja zeker, dat is die poetst zijn schoenen, verschoont zijn bed ze wast zijn kleren en kamt zijn baard ook zorgt zij voor het paard natuurlijk moet ze heel veel boterhammen al die pieterheren nog een sint, hoe kan dat nou kom maar ik vertel het je gauw dit is een broer Van de echte sint die het heel erg fijn vindt om in zeer drukke tijden ook eens op het dak te rijden als de sint eens ziek mocht eens uit zijn grote boek te lezen zwarte pieten staan >wi <T tr~7l boodschappen doen zij op de fiets op de straat gaat dat wel fijn U li i n maar hoe zou dat op de daken zijn in de kelder van de flet zijn alle pakjes neergezet want als ze boven zouden staan komen de pieten er misschien wel aan op ieder pakje staat een naam te lezen welke zou die van jou nu voor de kleinen en de groten staan hier de zakken pepemoten iedere avond neemt de sint zo'n zak mee naar boven op het dak natuurlijk zal hij dan wel vragen of zwarte piet de zak wil dragen dat doet hij reuze graag steeds gooit hij een handjevol vanaf het dak omlaag tm m batterijen m eeuwigheid

De Havenloods | 1969 | | pagina 9