"Met een wiel in het graf..." aanbieding Taxi-bedrijf is geen rozegeur en maneschijn Evangelische Omroep krijgt zendtijd - Ulegt f28,-op tafel DE HAVENLOODS, 11 DECEMBER 1969 G.O. Neemt U de maat van Uw kamer mee? nu... beduidend goedkoper Kamerbreed nylon tapijt, de vloerbedekking die 't meest wordt gevraagd omdat ze zo slijtvast, praktisch en mooi is, brengen wij nu met extra voor deel. Zware kwaliteit kamerbreed nylon tapijt met rubber wafel rug, dus geen ondertapijt nodig. Het mooie rustige dessin is er in 4 kleuren. Omdat er kleine schoonheidsfoutjes in zitten, verkopen wij dit fraaie tapijt nu per meter voor nog géén zes en tachtig gulden. Binnenweg 7, tel. 010-117700 Beijerlandselaan 72, tel. 010-193500 Winkelcentrum Groot IJsselmonde, tel. 010-320502 1.'sGravensingel-KLM 7.00- 7.15 6.40 2. Kon. Emmaplein - Station Blaak 7.40- 7.50 3.60 3. Crooswijkse Bocht - Lisplein 8.05- 8.15 3.80 4. Margrietstraat - Lisplein 8.40- 8.45 3.80 5. Nic. Ruysstraat-Vasteland 9.00— 9.10 5.00 6. Parklaan - Dijkzicht9.45- 9.50 3.40 7. Willemskade - Vierhavenstraat 10.20-11.10 10.40 8. Vasteland - Passerelstraat 11.25-11.35 4.20 9. (vergeefs voorgereden en gewacht) 13.00-13.10 3.40 10. Galilei'straat - Baan13.30-13.45 6.80 11.'sLandswerf-Havenstr.w 14.10-14.30 9.00 12. Wijnhaven-Coolhaven. 14.50-15.00 5.00 13.Math.laan-Zweedsestr. 16.15-16.25 5.60 14. Schiedamseweg - Lloydkade 17.10-17.30 5.60 15. Calandstraat - Zestienhoven 17.45-18.05' 7.40 16. Zestienhoven-Atlanta 18.15-18.30 7.40 42.00 48.20 In verband met de steeds weer naar bniten tredende spanningen in het Rotterdamse taxi-wezen heeft een medewerker van ons blad anderhalve maand als taxi-chauffeur zijn brood verdiend. Zijn bedoeling was uit te vinden waar het in deze branche aan schortte. Om geen vertekend beeld te krijgen bood hij zijn diensten aan bij het meest gerenom meerde bedrijf in het Rijnmond-gebied. Hierbij bleek al gauw dat niet alleen voor de eigenaars van de taxi-bedrijven de chauffeurs een regelmatige bron van in komsten zijn, maar ook voor de doktoren en de gemeente voordat we ook maar een taxi-stuur in handen hadden gehad waren we al meer dan een weekloon kwijt aan borgsom ff. 100,—), verplichte medische keuring (f. 27,50) allerlei niet minder ver plichte vergunningen, stamkaarten en boekwerkjes (ca. f. 25,—), en uniform- kleding, hoewel dit laatste, i.v.m. de ge bruikelijke proeftijd, beperkt bleef tot een pet met klep (f. 15,—). Hierbij bjeek het taxi-bedrijf duseén van de weinige te zijn, die anno 1969 dit soort kosten nog op zijn werknemers afschuift. Ook de verplichte uniformen, waarvan een chauffeur er toch wel minstens twee dient te hebben, zijn voor eigen rekening, even als de bijbehorende zwarte schoenen, de witte overhemden en, in het koude jaarge tijde, een uniformjas en bijpassende shawl. Spons Zoals voor de hand ligt, en ook in directie- circulaires regelmatig werd benadrukt, dient een taxi- chauffeur niet bij de men sen voor te rijden alsof hij zojuist uit de Sahara komt gestoven. Het schoonhouden van zijn wagen is dan ook een integrerend onderdeel van zijn taak. Hiervoor werd ons royaal een spons ter beschikking ge steld. Het vinden van water was niet al te moeilijk, want de garage bevatte in elk ge val twee kranen. Het vinden van een em mer werd echter aan onze eigen vinding rijkheid overgelaten. Wat dit betrof bleken er tenslotte drie mogelijkheden te zijn: andermans emmer te pikken, zelf een em mer mee te brengen, of regelmatig de spons onder de «kraan nat te »/aken. Ze men voor de ramen werden niet verstrekt, maar konden vervangen worden door sa mengepropte oude kranten die men, naar keuze, van huis kon meebrengen of, zo lang de voorraad strekte, uit een van de prullenbakken kon vissen. Nu weet elkè auto-bezitter dat het behoor lijk reinigen van een modder- en regen- bespatte wagen geen werk van een paar minuten is. Niettemin meende de directie van het bedrijf onlangs,in een circulaire te kunnen eisen dat elke chauffeur zich, 15 minuten na aanvang van zijn diensttijd, bij de telefooncentrale gereed diende te mel den om uit te rijden. Als men weet dat in datzelfde kwartier ook nog de beginstan- den van de meter genoteerd, de olie gecon troleerd en zonodig bijgevuld, en de onver mijdelijk vuil geworden handen gereinigd moeten worden, dan krijgt men een idee van de absurditeit van een dergelijke in structie, die volgens de circulaire inge geven was door de op handen zijnde kos- tenverzwaringen. Overigens werden de regelmatig verschijnende directie-circu laires, naar ons verzekerd werd, gewoon lijk gebruikt voor de onderkant van de rug. Het komt ons voor dat In dit geval de actie (het stellen van onmogelijke en dus al gauw ridicule eisen) zowel als de reactie (het geheel of gedeeltelijk aan de laars lap pen van instructies, of althans het passieve verzet ertegen), wijzen op een latent ge spannen verhouding tussen werkgever en werknemer. Sanitair Met de sanitaire inrichting in de garage bleek het droevig gesteld. Op de lang- vooroorlogse potten durfden we nauwe lijks te gaan zitten; toiletpapier was geen enkele maal aanwezig, wél oude kranten. De doorspoeling bleek niet opgewassen tegen haar taak. Hier komen we vanzelf op de wasgelegen heid, die eveneens elke hedendaagse be schrijving tartte. Behalve dat wasbak en spiegel onbeschrijflijk oud en smerig wa ren, trof men daarbij geen zeep en hand doek aan, die zich echter wel, elk op een Verschillende plaats, veertig meter verder aan de andere kant van de garage bevon den. De traditionele procedure was dan, dat men eerst een handje poederzeep ging halen, vervolgens met de zeep in de ene hand zijn behoefte ging doen, en tenslotte, na zijn handen gewassen te hebben, veertig meter verder zijn handen ging afdrogen. Tenzij een chauffeur zijn eigen handdoek en zeep (en toiletpapier) meebracht, een van de weinige initiatieven waartegen van wege de directie geen bezwaren beston den. De eerlijkheid gebiedt te vermelden dat tegen het einde van ons dienstverband nieuwe urinoirs werden aangebracht. Een los rondzwervende w.c.-pot scheen erop te wijzen dat ook dit gedeelte van het afgaan de aandacht van de directie genoot. Moge lijk zal de sanitaire achterstand bij het be drijf dan ook binnenkort zijn ingehaald. Rijden Voordat we voor de eerste maal de garage uitreden, werden we door de directeur welkom geheten, die ons onmiddellijk daarop meedeelde dat wij voor zijn bedrijf uiteraard alleen bruikbaar waren als we ge noeg binnen brachten. Op zich genomen, geen onredelijk verlangen, maar wat wel, omdat we bij de groep der garage-chauf- Waarom moet het toch zo'n grote slee zijn? Met een kleinere wagen kan men sneller en goedkoper werken. feurs hoorden" een vraagteken achterliet. We konden immers niet meer ritten maken dan ons door de telefoon-centrale werden opgegeven. Dit in tegenstelling tot de zg. „blokbanders", diè ook op elke stand plaats passagiers mogen oppikken. In de praktijk bleek dit bruikbaar zijn voor het bedrijf geen eenvoudige opgave. Een chauffepr mpet dagelijks gemiddeld f 100,— bij elkaar rijden om aan een bruto- weekloon van f 175,— te komen. Als we de doorsnee stadsrit op f. 4,50 stellen, be tekent dit dat hij dagelijks ruim twintig ritten moet maken. In de praktijk blijkt dit, door de drukte van het verkeer en doordat er niet genoeg vraag is naar taxi vervoer, een onhaalbare kaart. (Extra fooien tellen vanzelfsprekend voor het be drijf niet mee, omdat deze in de porte monnee van de chauffeur verdwijnen). Onze laatste dag, toevalligerwijze een uit schieter, zag er als volgt uit overbrugbare tegenstelling: het taxi bedrijf moet, om zich te handhaven en (zo mogelijk) winst te maken, zoveel mogelijk wagens van zijn totale wagenpark de straat op sturen. Dit is echter in het nadeel van de chauffeurs, want hoe meer concurren tie er is, des te minder wordt hun aantal ritten en dus hun verdienste. Het handhaven van deze tegenstelling heeft voor de werkgever een paar plezieri ge kanten. De eerste kant is, dat de onder linge rivaliteit van de chauffeurs erdoor wordt aangewakkerd, en, als gevolg daar van, de eensgezindheid ondermijnd wordt, waardoor in vele gevallen, bij arbeidscon flicten bijvoorbeeld, tenslotte de werk gever aan het langste eind trekt. De andere kant is, dat de chauffeurs onder aanzien lijke druk komen te staan om een zo hoog mogelijke produktie te realiseren, wat, aangenomen dat er een overvloed aan pas sagiers is, alleen kan door sneller te gaan rijden. Wat op zijn beurt overspanning en oververmoeidheid in de hand werkt. Wij zouden op dit punt verdacht kunnen worden van onervarenheid, als er niet in een boekje van een Parijse taxi-chauffeur de volgende passage te lezen was: „Een bevriende arts heeft me verteld, dat een aanzienlijk aantal taxi-chauffeurs terecht komt in Sainte Anne (psychia trische inrichting bij Parijs). Het slechtst eraan toe zijn de chauffeurs met mobilo foon aan boord, die hun gedachten bij twee dingen tegelijk moeten hebbtn: de rit waar ze aan bezig zijn, en de rit die ze moeten maken direct nadat de eerste is beëindigd. De voortdurend gespannen aandacht en het onvermijdelijke jachten om op tijd te zijn, leiden heel snel tot een oververmoeidheid die een ondermijning van het zenuwstelsel ten gevolge heeft. Dat is dan weer de weg naar depressies en geestelijke stoornissen Wij willen niet-beweren dat we dagelijks tien uur lang de ene rit na de andere heb ben gemaakt. Maar zelf s bij het bescheiden gemiddelde van 12 ritten in tien dienst uren zijn we van de zes achter ons liggende taxi-weken er zeker vier chronisch over vermoeid geweest. Voor zover we hebben waargenomen worden oudere chauffeurs ook duidelijk ontzien wat het aantal te maken rij-uren (niet te verwarren met diensturen) betreft. Deze regeling zij hun van harte gegund, maar heeft als voor waarde ófwel dat de jongere chauffeurs er een beetje harder aan trekken, ofwel dat het bedrijf minder verdient. We zijn er ech ter niet achter gekomen waar op dit punt de lengte of de breedte zit, waar, zoals het spreekwoord zegt, alles uit moet komen. Illusie Op het ogenblik maakt een garage-chauf feur die in de dagdienst zit (8-18 uur) wekelijks 60 (ZESdaagse werkweek) diensturen. Wanneer hij in de z.g. ploegen dienst zit (vijfdaagse werkweek), wat de ene week dagdienst en de andere week- nachtdienst betekent, maakt hij ongeveer 5 6 diensturen. Als we nu bedenken dat hij de grootste moeite heeft in deze 19e- eeuwse arbeidsweek zijn weekloon van f. 175,— bruto te verdienen, kan men zich indenken dat een achturige werkdag een illusie, een onhaalbare zaak is. Een acht urige vijfdaagse werkweek zou namelijk inhouden, dat er wekelijks drie in plaats van zoals nu twee ploegen op de weg zijn, .wat uitbreiding van het aantal chauffeurs en stijging van loonkosten zou veroor zaken. Een van de overwegingen van de werkge vers in het Rotterdamse taxi-bedrijf bij het Als er een aanvraag binnenkomt stuift even later de taxi de garage uit. goedkoop vervoer belangrijker was dan ge ruisloze motoren en dikke verende kus sens. WAT voor mannen zijn het die elke dag weer, uitgeslapen of niet („met één wiel in het graf", zoals een oude chauffeur zei), soms gekoeieneerd door klantep alsmede door superieuren en zich superieur voelen den, in bedekte opdracht goochelend met voorschriften en reglementen (en zelf voor de gevolgen opdraaiend bij betrapping), wat voor mannen zijn het die aldus, tegen een bescheiden, alleen met veel inspanning verdiend weekloon en onder belabberde arbeidsvoorwaarden de burger en burgeres op elk moment van het etmaal veilig en (zo) vlug (mogelijk) naar welke bestem ming dan ook brengen? Het enige dat deze mannen aan het taxi- stuur schijnt te kluisteren is de zucht naar HET ONVERWACHTE/ en het AVON TUURLIJKE, een zucht die op beschei den Hollandse schaal wordt bevredigd. 'Maar een zucht die tamelijk duur betaald wordt. WELKE van de drie betrokken partijen in het sudderende taxi-conflict heeft de beste troeven, het publiek, de taxi-onder nemingen of de chauffeurs? Het komt ons voor dat men in dit globale artikel al vol doende gegevens vindt voor een redelijk verantwoord antwoord. Met de zekerheid dat u uw geld goed heeft besteed. Want voor dit bedrag krijgt u bij De Klerk een prachtig, zuiver scheerwollen tafelkleed. U kunt kiezen uit een aantal warme kleurstellingen. Een tafelkleed van formaat: 95 cm breed en 170 cm lang Een tafelkleed met twee gezichten u kunt het dus aan beide kanten laten zien. Kortom 'n tafelkleed dat z'n prijs dubbel en dwars waard is. Welke prijs? Kijkt u even naar de eerste zin. Aanvang dienst6.00 uur v.m. - einde dienst17.00 n.m. (11 uren) .n de kolom tijden staan de zuivere rij tijden vermeld, afgerond op 5 minuten. De eerste kolom bedragen zijn die van con tant betalende passagiers. Van deze cate gorie, die hier de helft van het totaal uit maakt, moet ook de extra fooi komen. De tweede kolom bedragen geeft ritten op re kening aan, waarvoor bonnetjes worden gemaakt. Extra-fooien komen hierbij zo goed als niet voor. Een rit als vermeld on der nummer 7 neemt door het wachten veel tijd in beslag en levert te weinig op. In dezelfde tijd kan men drie doorsnee-ritten maken, die bovendien nog extra fooien kunnen opleveren. In het geval van num mer 9: het komt voor dat ritten, na voor rijden en wachten, worden afgezegd. Als, zoals in dit geval, de besteller achterhaald kan worden, kan de aanslag en wachttijd in rekening worden gebracht. Uit het bovenstaande blijkt dus dat we, ondanks 11/2 uur overwerk, nog niet eens de per dag voorgeschoten f. 15,- bij el kaar hadden gereden. Dit was dan ook de reden waarom we na anderhalve maand werden aangemoedigd om er „een eind aan te maken". Eraan herinnerend dat garagewagen-chauffeurs .niet meer ritten kunnenmaken dan zij per mobilofoon opkrijgen, kan men uit dit slot van ons taxi-avontuur een van twee conclusies trekken: a. wij reden niet „scherp" genoeg op de stopwatch (het be wijs dat wé meer ritten hadden kunnen maken als we dat wél gedaan hadden is overigens niet geleverd), of conclusie b.: we werden als beginneling door de tele foon- centrale wat minder royaal bedeeld met ritten dan de collega's met langere diensttijd. Hiermee komen we op het punt van de beweerde vriendjespolitiek, wat echter een moeilijk te controleren zaak was. Bovendien is het heel begrijpelijk dat de oudere chauffeurs niet graag de uitbrei ding van het aantal chauffeurs in hun por temonnee voelen. Wel vragen wij ons af of de aanstelling van nieuwe chauffeurs door de directie niet gezien wordt als een mid del om de andere chauffeurs tot extra in spanning te prikkelen.. Onoverbrugbaar Onze relatief lage „produktie" moet mede verklaard worden door een schijnbaar on- inwilligen van de jongste looneisen is ver moedelijk geweest, dat de taxi-chauffeurs zich hiermee voor onafzienbare tijd be roofd hebben van de mogelijkheid -neen normale 45-urige werkweek. Imi hoe hoger de loonkosten worden bij et..wee- ploegen systeem, hoe onmogelijker het zal worden voor de bedrijven om een drie- ploegen systeem in te voeren. Met andere woorden: zolang de taxi-chauffeurs bereid blijven 56 tot 60 uur per week te werken voor een loonsverhoging die minder be draagt dan het loon voor een „derde maat", zullen de taxi-bedrijven door de knieën blijven gaan. Op dit punt zijn de taxi-chauffeurs het slachtoffer geworden van een soort be drijfsblindheid. De sinds jaren steeds toe nemende drukte van het verkeer heeft de indruk gewekt dat een verkorting van de dienstweek onvermijdelijk tot geringere verdiensten leidt. Onder de huidige om standigheden is dit ook juist. Maar deze omstandigheden kunnen veranderen. B.v. doordat er speciale routes worden ge creëerd voor het openbare vervoer en voor taxi's, die het mogelijk maken om elke twintig minuten een rit te maken (24 x f. 4,50 is f 108,—). Dit is niet zo maar een fantasietje. Dergelijke speciale taxi-routes bestaan reeds lang in Italië. Zo'n regeling alleen al zou de vraag naar taxi-vervoer on getwijfeld doen toenemen,-. en daarmee ook de „omzet"! Wie-Wat-Welke Aan het slot van dit relaas over het Rotter damse taxi-wezen blijven er nog een drie tal vragen over: WIE zijn het toch die die luxe straat kruisers noodzakelijk achten, gezien het feit dat zij de taxi- tarieven tot niet minder luxueuze hoogten opschroeven? Van de vele passagiers die we in anderhalve maand tijds deze vraag voorlegden, was de over grote meerderheid van mening dat snel en Het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk heeft zendmachti ging verleend aan de stichting „De Evan gelische Omroep". De nieuwe omroep, die ongeveer 20.000 leden telt, hoopt in april met radio- en televisie uitzendingen te be ginnen. De uitgave van een programma blad is in voorbereiding. De zendvergunning werd in maart aange vraagd, nadat er ruim twee jaar met d» NCRV was gecorrespondeerd en overleg gepleegd. De stichting had geprobeerd haar doelstellingen binnen de NCRV te verwezenlijken. Toen deze omroepvereni ging te kennen gaf discussie verder niet zinvol te achten, besloot de EO zelfstandig uitzendingen te gaan verzorgen. De toe kenning van de zendmachtiging betekent dat de EO wekelijks drie uur radio en één uur televisie krijgt toegewezen. De stich ting, die bij de NCRV herhaaldelijk op een koerswijziging heeft aangedrongen, vindt dat radio en t.v. meer dan nu het geval is, moeten worden ingeschakeld om de bij belse waarheid in deze tijd te laten klin ken. kamerbreed nylon tapijt 400 cm breed Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op onze 1e etage dit kamerbreed nylon tapijt met rubber wafelrug, een zware kwaliteit, in mooi rustig dessin en keuze uit de kleuren rood, cognac, geel en blauw, 400 cm breed. Elke vrijdagavond tot 9 uur open m Ook maandagmorgen open

De Havenloods | 1969 | | pagina 13