Twintigduizend kilometer om St. Nicolaas te zien Groot onderzoek (on)leefbaarheid Rijnmondgebied CARLA REMPT „BACK HM HOLLAND JB K Ww I H B| WÊ V JM HB w ^^B KUNSTGEBITTEN Torenflat in verlengde van Mozartlaan Concert en exposities in Museum IRIS 0 nn>v 1 Se jaargang no. 6 donderdag 11 december 1969 V jfl^k Jm ^tti jBj^Bh ÉETIf Weekblad voor B P Mig H^W H VkjB Bin Bkg P I BS fil Hl Hoofdredactie: A. Hoeksema 1 H Êam HHH n m II Spakn W Sf" ill I? Ék Directie: W. van der Giessen jÉJf JB§^MJB Telefoon 132170 lijnen), postgiro 18344. BHBt jflSflH* ViH I^Bl ®B I^H V Uitgave „De 55 REPARATIES 1e klas werk vanaf f 5,— per reparatie 20-karaats GOUDEN KROON f 17,5a U kunt er op wachten INSTITUUT DENTILIt HOOGSTRAAT 40, ROTTERDAM. TELEFOON 010-12.60.10. Te bereiken met tram 1, 3, 6, 8 en buslijn 32, 34, 38, 45, 49, 49a. Laten we meteen maar met de deur in huis vallen; het Sint Nicolaas feest waarvoor Carla Rempt vanuit haar Australische woonplaats Syd ney 20.000 kilometer heeft afgelegd om het in Schiedam mee te maken, is voor haar op een teleurstelling uitgelopen. „Ik heb bijna geen St. Nico laas gezien en van de gezellige feestdrukte die ik mij uit mijn kinderja ren herinner, is vrijwel niets meer over", zegt ze. „Ik heb al die jaren ge droomd nog eens een echt St. Nicolaasfeest in mijn oude vaderland mee te maken, maar het is me bitter tegengevallen". Waarmee het verhaal van Carla Rempt niet is uitverteld integendeel. Het is het begin van het avontuurlijk verhaal van de jonge vrouw, die zo'n jaar of 20 geleden als kind met haar ouder naar Australië emigreerde, doch niettemin Austra- lisch-Nederlandse of Nederlands-Australische bleef. Ze heeft tweemaal met forse „omwegen" de 20.000 kilometer die haar tweede vaderland van haar eerste vaderland scheiden afgelegd, en daarbij haar lust tot avontu ren kunnen uitleven. Haar verhaal is een lang verhaal, boeiend en inte ressant. doch anderzijds voor een'jonge vrouw soms wel erg griezelig en gevaarlijk. Niettemin, ze arriveerde veilig in Schiedam, wel moe maar niettemin boordevol nieuwe toekomstplannen, die overigens tijdens de reis wel een plotselinge wijziging hadden ondergaan. Om precies te zijn, in Singapore. Carla is de' nu 32-jarige doch ter van de in 1951 naar Australië geë migreerde journalist Jan D. Rempt. Haar wieg stond in Rotterdam. Als 12-jarig meisje ging ze met haar ou ders en iets jonger broertje Rolf mee naar Australië. Ze bezocht er de lage re school, de „High School", vervol gens het „Teachers College", oplei ding dus voor het onderwijs en uitein delijk de Universiteit van Sydney waar ze de graad behaalde van „Ba chelor of Arts", omvattende o.a. ge schiedenis, psychologie en Engelse li teratuur. Bij de vrije keus voor talen op school koos Carla Nederlands. En al die jaren speelde het door haar hoofd, nogeens naar het land van haar jeugd te gaan. Dat gebeurde nu vier jaar geleden. Ze had drie jaar voor de klas gestaan in Paramatta, één van de voorsteden van Sydney. Ze nam op zekere dag een schip naar Europa, maar bleef ..hangen" in Egypte. Aan boord had Carla twee eveneens jeug dige onderwijzers ontmoet, die iets meer van het oude Egypte wilden zien, zoals het museum in Cairo en de pyramide, de oude koningsgraven. Het werd een tocht van duizend kilo meter langs de Nijl. Eieren Dat moest op de goedkoopste ma nier gebeuren. In Egypte kent men bij de spoorwegen een derde klas, waarin ook goederen en levende have worden vervoerd. „We zaten in de goe derenwagen tussen de kipp#n", vertelt Carla, ,,'t ging op z'n armst. Bovenop het dak zaten ook de arme Egyptena- ren in hun wapperende witte kleden". Een maand duurde de reis door Egypte. „We hadden toen het plan ge maakt, om per boot over te steken naar Libanon", vervolgt Carla. „Dat is een reisje van twee dagen en twee nachten in akelig kleine bootjes. Er was keus genoeg in klassen. Een le klas met of zonder voeding, dito in de 2e en 3e klas, waarbij ook nog onder scheid was mét of zónder slaapcabi- ne. We behoorden niet tot de aller armsten en namen 3e klas met slaapgelegenheid. We kwamen in die klas tussen 83 Egyptenaren. Omdat we voor eigen voedsel mpesten zorgen had ik 30 hardgekookte eieren meege nomen en wat tomaten. Die konden we na twee dagen niet meer zien. Laat nu een matroosje meelij met me krijgen en me uitnodigen in hun kanti ne te komen eten. Weet u wat ik er kreeg? Twee gebakken eieren Op dek zaten zo'n 80 Bedoeïenen in hun boernoes gedoken, ze lieten het water van de golven maar over zich heenslaan en waren druipnat. Veel passagiers waren zeeziek en loosden hun maag waar ze zaten. Niemand kwam er op het idee de vuile boel op te ruimen. Zo arriveerden we in Liba non. We gingen naar Beiroet en kre gen onderdak in een jeugdherberg. Daar verstuikte ik mijn enkel en kon niet met mijn collega's mee. Düs bleef ik er achter en zat aan het strand van de Middellandse Zee met een zakdoek stevig om mijn enkel ge bonden. Op zekere dag kwam een ui terst modern geklede vrouw naar me toe. Het bleek een Hongaarse te zijn, die in de omgeving van Beiroet in een prachtig buitenhuis woonde. Ze werk te als mannequin en ook wel als actri ce in reclamefilms voor de televisie en nodigde me uit met haar mee te gaan totdat mijn enkel zoü zijn gene- HET NATIONALE KWALITEITSMERK VAN WARME BAKKERS Carla stapt maar eens op zen. Haar moeder woonde bij haar in, zo vertelde ze. Maar ik ken die verha len, die vaak verband houden met contacten voor handel in blanke sla vinnen. Dus informeerde ik eerst eens bij de ouders in de jeugdherberg, die de vrouw wel bleken te kennen en gunstige informaties gaven. Zes weken ben ik bij „Eva" geble- ven. Het was een vorstelijk leven. Want ze had veel relaties en we be zochten in Keman High waar ze woon de. tal van parties. De eerste weken was dat wel leuk, doch daarna kreeg ik er meer dan genoeg van; het was een akelig leeg leven zonder iets te doen. We bezochten eens een privé- baiavond van een minister; het was zo'n rijke avond, die minstens 3000 pond moet hebben gekost. Ik had met mijn collega's afgesproken, dat wan neer ze de eerste dagen niets van me zouden horen, ze de politie moesten •waarschuwen. Dat is gelukkig niet no dig geweest. Carla had geprobeerd een' baan te vinden bij het onderwijs, maar dqt lukte niet. Op een party ontmoette zc de directeur van een in oprichting zijnde krant in Beiroet. „Hij vroeg me voor zijn bedrijf het archief in te richten en te beheren, waarbij ik as sistentie van twee meisjes zou krij gen. Twee dagen later lag ik in Bei roet in het ziekenhuis, een aandoening van geelzucht. Drie weken verbleef ik in het ziekenhuis, de directeur van de krant wilde, dat ik op volledig herstel zou wachten en hij zou mijn salaris doorbetalen. Maar ik voelde er niets voor en reisde per vliegtuig eerst naar Engeland en toen naar Neder land. Bij familie lag ik nog negen maanden ziek, toen vloog ik terug naar Australië. St. Nicolaas en Kerst feest waren erbij ingeschoten Maar Carla was niet tevreden; het verlangen naar die feesten in haar ge boortestad en land bleef. Intussen stu deerde ze nog weer een jaar psycholo gie aan de Universiteit van Sydney en slaagde. Ze werd „Councillor, De partment of Education" en ontving een benoeming als „schoolpsycholo ge" v-vor het gebiM van New Castle met twaalf scholen, waarvan drie „High-Schools". Haar taak was dus het testen van kinderen met leermoei lijkheden aan de diverse scholen, het geven van adviezen voor behandeling of elders plaatsen. „Een pracht baan met prettige omgang met hoofden van scholen en onderwijzend personeel". Desondanks: de Nederlandse St. Nico laas en de droom van een witte Kerst bleven trekken. Tweede wereldreis In januari van dit jaar trok Carla er opnieuw op uit. Ze boekte voor een toeringcarreis dwars door het „dode hart" van Australië. Ik ken dat ge bied uit ervaring; het „dode hart" is werkelijk dood. Afschuwelijk heet en dor is het in het rimboegebied van de „Northern Territory". Ik heb er de oorspronkelijke bewoners van Austra lië in hun „settlements" ontmoet, hun leven in „niets doen" meegemaakt. Het enige stukje leven in dat dode hart is Alice Springs. Ook Carla wilde dat alles zien, het werd een tocht van weken. Eerst naar Darwin, toen naar Alice Springs, dan op weg naar Ade laide, toen Brisbane. Uiteindelijk reisde ze per vliegtuig naar Singapore. En hier gebeurde, waarop Carla niet had gerekend, doch waar ieder meisje, en zeker op haar leeftijd, toch wel naar uitziet. Goed, ze had in de loop van de jaren in Syd ney dan wel haar vriendjes gehad, maar de trouwdag was ver weg geble ven. De landing in Singapore, werd echter een „happy landing" in dubbe le zin. Want op het vliegveld was Les ter Wong uit Kuala Lumpur in Malei sië. Het was liefde op het eerste ge-, zicht; drie maanden later trouwden ze. maar dat was niet het eind van al les. Lester, die een functie heeft bij Volkswagen, moest voor een „stage" naar de hoofdfabrieken in Duitsland en Carla, die weer een aanval van geelzucht had te doorstaan, bleef ach ter bij haar zojuist verworven schoon familie, want naar goede Chinese ge woonte, is die uitgebreid ook met de ouders. „Hier heb ik gezien hoe kinderen hun ouders op latere leeftijd verzor gen; Pappa blijft het hoofd van het gezin", vertelt Carla. Ze heeft zich bij de levens- en eetgewoonten weten aan te passen; ze hanteert de „stokjes" even handig als haar echtgenoot. Het is er in Kuala Lumpur overigens niet rustig aan toe gegaanin die tijd wa ren er de enorme relletjes waar Carla middenin terecht kwam, zodat de fa milie moest vluchten. Toen Carla ge heel hersteld was, vloog ze naar Ne derland. Ze was nog even in Wolfs burg wasf haar echtgenoot nu werkt. Maar met St. Nicolaas was Carla in Schiedam. Ze heeft vergeefs naar de goedheiligman uit haar kinderjaren gezocht, die was een paar weken gele den al gearriveerd. En Carla vond weinig terug van de feestelijke drukte die ze zich uit haar jeugd herinnerde. Somber „En wat zien de mensen in Neder land er allemaal somber uit in hun kleding", verzucht ze. Ach ja, in het land waar het om zo te zeggen twaalf maanden van het jaar de beste Ne derlandse zomer is, kleedt men zich nu eenmaal anders dan in het land, dat volgens de aloude vaderlandse dichters „vol mest en mist en regen In de week van 21 t/m 173S DE HAVENLOODS niet op 25 december (1e Kerstdag) maarop MAANDAG 22 DECEMBER verschijnen. Advertenties voor dit nummer moeten uiterlijk vrijdag 19 december 14.00 uur in ons bezit zijn. De wijziging van het wegenpatroon voor het uitbreidingsgebied Kethel- Groenoord, zoals voorzien in het structuurplan, heeft ertoe geleid, dat de flat van 20 woonlagen, ge'projec- teerd in de noordoostelijke hoek van het bestemmingsplan Randbebouwing Groenoord, moest worden verschoven in westelijke richting. Deze flat zaï komen in het verlengde van de Mo zartlaan. Omdat deze wijziging in strijd is met het bestaande bestemmingsplan, is een gewijzigde bouwvergunning verleend. Evenwel wensen Ged. Sta ten zekerheid, dat behalve dit nieuwe plan, ook niet op de oorspronkelijke plaats nog een dergelijk flatgebouw zal verrijzen, zodat in verband hier mee een wijziging is aangebracht in het bestemmingsplan. Onder auspiciën van de Vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum Schiedam, wordt zaterdagavond 13 december in de aula een concert ge geven door het kamermuziekgezel schap Intertexta onder leiding van Gerard Akkerhuis. Uitgevoerd wor den werken van Bach, o.a. het eerste vioolconcert, concert voor twee clave- cimbels en strijkers, en alt-aria's met blokfluit met als soliste Hannelore Pennink. Vrijdagavond 19 december wordt in het museum een viertal exposities ge opend, nl. die van „Schiedam in kaart en beeld" waarbij meer dan 40 verza melaars de mooiste stukken uit hun collectie tonen van pre-historie tot pop-art. Verder is er een topografi sche tentoonstelling samengesteld door het gemeentearchief en aange vuld met voorwerpen uit de museum collectie. Vijf Tsjechische grafici exposeren o.a. etsen, en dan is er een tentoon stelling van schilderijen en tekenin gen en van kunstnijverheid over ge bruik van likeur en jenever in de loop der tijden, rondom een wedstrijd voor keramisten om een jenever- of likeur kruik te ontwerpen. De expositie zal tot 19 januari geopend zijn. is". „Maar", bekent Cqrla, „het is heerlijk weer in Nederland te zijn". Ze heeft het in Schiedam overigens maar een paar dagen uitgehouden. Toen pakte ze weer haar koffers en tassen. Ze wilde naar Monnikendam en naar Staphorst, naar Holten en Middelburg en naar Valkenburg en nog zoveel andere plaatsjes, waarvan ze heeft gehoord of gelezen. De sneeuw kon haar niet deren, ze ging praten met mensen. „Daar kun je zo veel van leren", zegt ze. Met geld is het krap aan, maar de jeugdherber gen zijn niet duur. Of ze nooit eens bang is geweest? „Natuurlijk wel", bekent ze „vooral in die tijd in' Libanon. Maar het is gek, het ligt aan je eigen houding die als het nodig is ook de mannen wel p eèn affetand Tibet blijven. Het betekent niet, dat je alle risiëo's kunt nemen, al heb ik die achteraf gezien echt wel gelopen. Maar het is allemaal best afgelopen en de mensen vielen me toch weer mee". Behalve dan Sint Nicolaas. LEO 't HART Een luchtfoto van de raffinaderij in Pernis waarvan de bedrijfsleiding in handen is van Chevron. In het midden de 127 meter hoge centrale schoor steen. De produktie van de raffinaderij 68,4'io Chevron 31,6'lt Texaco) is ver hoogd van 5 miljoen tot 12'h miljoen ton per jaar. De voornaamste nieuw gebouwde installaties zijn: een derde ruwe aardoliedestillatie inrichting, een tweede katalytische reformer, een Merox afdeling voor de behande ling van straalmotorbrandstof en een bitumenafdeling. Er werden zestien tanks toegevoegd met een totale capa citeit van 290.000 ton en tien bestaan de tanks werden verhoogd van 10 tot 16 meter. Daarnaast werden nog 12 tanks voor de opslag van bitumen en twee tanks voor de opslag van LPG gebouwd. Met de uitbreiding was een bedrag van 250 miljoen gulden ge moeid. In aanbouw is thans nog een diesel- ontzwavelingsinstallatie, die in het midden van 1970 gereed zal zijn en een investering vergt van 25 miljoen gulden. De totale opslagcapaciteit op de raffinaderij bedraagt thans 900.000 kubieke meter. Als Rijnmondraad het goedvindt Als de Rijnmondraad het goedvindt, dat er tot en met 1972 een bedrag van 480.000 gulden voor wordt uitgegeven, zal er een grootscheeps onderzoek worden ingesteld naar de leefbaar heid in het Rijnmondgebied. Dit on derzoek zal zich niet alleen beperken tot de gevolgen van de lucht-, bodem en waterverontreiniging en de ge luidshinder, maar het zal alle aspec ten, die direct of indirect van invloed zijn op de (on)leefbaarheid in de stu die betrekken. De mogelijkheid is niet uigesloten, dat men aan de hand van de resultaten van het onderzoek kan komen tot het opstellen van een prio riteitenschema ten behoeve van de leefbaarheid. Al eerder dit jaar is over de leef baarheid een rapport verschenen on der de titel „Wonen, leven en werken in RijnmondDit rapport, dat was samengesteld in opdracht van de „Stichting tot Onderzoek van de Ar beidssituatie in het Rijmondgebied", hield zich bezig met de vraag van de migratie van een gedeelte van de be roepsbevolking. Bij dat onderzoek stuitte men op de problemen van de leefbaarheid. Het rapport, dat indien de raad het voorstel goedkeurt in opdracht van Rijnmond zal wprden samenge steld door het bureau Veldkamp/ Marktonderzoek te Amsterdam, zal veel verder gaan. Eigenlijk, zoals in het voorstel wordt gezegd, zal dit rap port beginnen, waar het rapport vdn de S.O.A.R. eindigt. Het kernpunt v;m het rapport zal liggen in het vin van een juiste afweging van de gesi - naleerde milieumanco's ten opzich van elkaar, zodat men dan kan komt n tot een goed gericht overheidsbele Eerst zal een proefonderzoek wt- den gehouden onder 200 personen. IT i eigenlijke onderzoek zal pas in janua ri 1971 beginnen. Naar schatting zul len daarbij 5000 personen worden on dervraagd. Men verwacht, dat in 19 72 de resultaten van het onderzoek be kend zullen zijn. Vier hoogleraren hebben zich reeds bezig gehouden met een verkenning op dit terrein, voordat werd besloten een voorstel tot een onderzoek naai de leefbaarheid in te dienen. Het zijn prof. W. F. J. M. Krul, milieudeskun dige, prof. dr. P. Muptendam, so ciaal-geneeskundige, prof. dr. C. J. B. J. Trimbos, psycho-hygiënist en prof. dr. R. Wentholt, sociaal-psycholoog. 365 dagen van het jaar bloemenkiosk STATIONSPLEIN .(Ingang STATION) GEOPEND Elke dag van 's morgens 8.00 tot 's avonds9.00U"r (OOK ZONDAGS). Wethouder iih ondertrouw De wethouder van Onderwijs en Cultuur van Schiedam. Mej. G. D. de Graaff (43) is dezer dagen in onde-- trouw gegaan met de heer G. A. Ver- wey (57) een boekdrukker. NAJAARSAANBIEDING GASHAARDEN SERIE 1969-1970. •VAKKUNDIGE PLAATSING •VAKKUNDIGE VOORLICHTING •EIGEN SERVICEDIENST NU 20% KORTING! 8EL NU 145224, OF BEZOEK ONZE SHOWROOM HALSTRAAT12A HOEK PANNEKOEKSTRAAT SLAAPBANKEN CENTRALE fabriekstoonzalen voor alle meubelen. Industriegebouw Goudse- singel 66, Rotterdam. Telefoon 010-13.80.1 8.

De Havenloods | 1969 | | pagina 29