Raad geeft algemene beschouwingen 79 Vijfde wethouderszetel *Meer medezeggenschap Ontmoetingscentrum PRUIKEN De heer J. Houtman: sanering in impase De heer S. J. Rosman: te weinig huisartsen? iss 429 Raadskroniek 'et DE HAVENLOODS DONDERDAG 11 DECEMBER 1969 S'dam 3 Er zijn uiteraard! geen schokkende dingen gebeurd tijdens de in zet van de behandeling der gemeentebegroting door de raad van Schie dam. In het algemeen waren er de vaste „topics" met betrekking tot w- ningbouw, stadsontwikkeling, financiële zorgen enz. die de aandacht vroegen. De komende raadsverkiezingen wierpen lichte schaduwen voor uit, zeer in het bijzonder de vraag, of er een vijfde wethouderszetel moet komen en of er vóór overleg moet zijn met de huidige gemeenteraad over de verdeling van de portefeuilles. Er waren goedkeuringen en er waren afkeuringen voor het college en daar was het wel mee gezegd. Behalve dan wat politiek vuurwerk met meer kleur- dan knaleffecten, waaraan iedereen veel plezier beleefde. Grotere medezeggenschap Mevrouw A. C. M. Blaauw-Rieu, die namens de PSP het woord voerde, heeft zich in hoofdzaak bepaald tot een pleidooi voor meer inschakelen van wijkorganen, zodat de bewoners ruimere inspraak in die zaken die hun wijk betreffen krijgen. Dit zou ook' dienen te geschieden bij het ontwer pen van woonblokken. Voorts bepleit te zij meer zeggenschap voor de ge meentelijke medezeggenschapscom missies. „Ruimer inspraak van de ou ders via een schoolraad is noodzake lijk. Er zal moeten worden voorzien in de behoefte aan wijkgebouwen". De heer B. E. Collé (CPN) vroeg zich af, of het houden van algemene beschouwingen nog wel zin heeft, ge zien de vele belemmeringen in de taak van de raad. De'inkomsten staan reeds gedeeltelijk vast en daardoor wordt bepaald hetgeen al of niet kan worden gedaan. Spreker bepleitte aanpak van de sanering in de binnen stad. „Het is noodzakelijk dat we in 1970 weten wat er gaat gebeuren, zo dat mogelijk in het jaar 2000 de bin nenstad gereed zal zijn. Hij wil daar bij inschakeling van Schiedamse aan nemers, die wel in staat geacht mo gen worden dat werk uit te voeren. Groenoord wordt afgebouwd al man keert er nog wel het een en ander aan. De vraag is hoe dit stadsdeel leefbaar kan worden gemaakt, waar- BONTMANTEL KOPEN? „BROADWAY". Reeds 20 jaar een vertrouwd adres, be kend om haar prima Onze specialiteit Nerts bontfcorten, ook grote maten. Fantastisch laag in prijs. FA. DE KOSTER Schiedamseweg 10, VLAARDINGEN. Telefoon 010—346227. De aanloop voor de behandeling van de Schiedamse gemeentebegroting 1970 is hoe kan het ook anders! een duffe en oninteressante bedoe ning geworden. Wie kan na alle veelal langdurige raadsvergade ringen nog iets nieuws zeggen, iets waar iedereen wakker bij blijft? We hebben hoofden van diensten, die nu eenmaal aan hun stand verplicht zijn de behandeling van de gemeen tebegroting mee te maken, zien zit ten schuddebollen, en wanneer toe vallig de naam van ,,hun" dienst viel, verschrikt naar pen en papier zien grijpen om een en ander even schielijk weer neer te leggen. Er gebeurde echt niets om over naar huis t& schrijven. - Gunst ja, we wisten het reeds lang dat de gemeente geen centen bezit om de binnenstad af te breken en weer op te bouwen. Afgezien dan nog van hangende plannen, die maar niet op de tafels willen ko men. Wat maakt het eigenlijk voor verschil, gebeuren kan er toch niks! De heer Collé bleek nog in staat te zijn de door hem gestelde vraag: „Heeft de behandeling van de ge meentebegroting nog zin", met veel optimisme bevestigend beantwoord te krijgen. „Dan kunnen we nog- eens lekker praten", motiveerde hij in vrije vertaling. Dat hebben de fractieleidsters en -lei ders dan ook braaf gedaan, tot half twaalf. Toen zullen weinigen nog hebben geweten waarover door wie is gesproken. Het college gaat dat eendrachtig gedurende de drie „vrije" dagen zitten uitzoeken, don derdagavond krijgt iedereen „lik op stuk". Tenminste, naar men mag verwachten. En dan zitten er nog wat herhalin gen in van hetgeen bij de algemene beschouwingen aan herhalingen uit het afgelopen jaar is herhaald. Ove rigens: de show werd ditmaal gesto len door de VVD, waarvan de heer Houtman de beschouwingen in het algemeen hield en zijn fractiegenoot Verhulsdonk voor een lekkerlacher- tje zorgde. Iedereen was het dan ook meer dan zat. Leo 't Hart voor de heer Collé wees naar het Rot terdamse Doelenplein en het zij het op beperkter schaal creëren van een ontmoetingscentrum, winkeltjes enz. Hij wenste meer eengezinswonin gen in het plan Woudhoek-Kethel. Hij bepleitte instelling van een Schoolad viescommissie en in het nieuwe leer jaar invoering van enkele experimen tele scholen. „Zijn er nog plannen met het vroegere Metropole-theater ten behoeve van de experimentele kunst?" Tenslotte vroeg de heer Collé lettende op het groter aantal vertrekkende in gezetenen dan nieuwe vestigingen, om •een soor enquête in .te stellen, om er achter té komen waarom ,men Schie dam als woonplaats verlaat. De heer A. Roede (B.R.) besprak de subsidie-aangelegenheid. Hij consta teerde, dat de woningen hard aan een onderhoudsbeurt toe zijn en vroeg maatregelen tot het verminderen van geluidshinder in de woningen. Maat regelen tegen ongewenst parkeren in plantsoenen en op trottoirs zijn nodig. Er wordt ook teveel door rode ver keerslichten gereden. Spreker zou middels dia's aan de schooljeugd wil len laten zien, welke vernielingen er regelmatig worden aangericht in de stad. De heer C. Muys (Onafh.) bepleitte een ruimere visie op de toekomst. Hij vestigde de aandacht op de luchtver ontreiniging, het water is doodziek en het stinkt, constateerde spreker. Voor verbetering van het stadscen trum is onvoldoende geld. Kan "er iets worden gedaan 'tèn dienste van de volks tuinders? Pepernoten De heer C. P. Verhulsdonk (VVD) vulde nog enkele zaken aan, die door de heer Houtman waren overgesla gen. „Teveel vragen worden afgedaan met een: is in studie, of: er komt een rapport, of: we zullen het onderzoe ken". Het college is te royaal met het strooien van pepernoten. Spreker uit ons tuincentrum vt, hagelt of vriest het buitenbij U thuis is 't al een beetje voorjaar met deze heer lijk geurende hyacinten. Deze speciaal voorbehandelde spruithyacinten staan binnen enkele dagen in bloei. U koopt nu zo'n hyacint, kompleet op vierkant groeipotje, voor nog géén acht dubbeltjes. U zag het op de T.V. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in ons tuincentrum, 2e etage deze hyacinten, kleur rose, kompleet op leuk vierkant groeipotje voor Elke vrijdagavond tot 9 uur open wees erop, dat als gevolg van het be stemmingsplan, veel middenstanders in moeilijkheden worden gebracht omdat hun wijk kleiner wordt. Hij vroeg open gekomen grond te benut ten als parkeergelegenheid, zodat die middenstanders dan enige tegemoet koming hebben. Hij vroeg aanleg van een ruiterpad in het Beatrixpark en aandacht voor de watersport, waar over in het rapport alleen maar als „onmogelijk" wordt gesproken, ter wijl niet is gezocht naar mogelijkhe den. Het college zal iii de donderdag avond 11 december te houden verga dering, niet al teveel moeite hebben met hetgeen bij de algemene beschou- dering, niet al te veel moeite hebben nu... beduidend goedkoper Koop-wat extra stelletjes on dergoed voor Uw man en zoons, ze komen immers altijd van pas. Herenondergoed van een uit stekende kwaliteit rib-inter- lock. De slip met elastiek in de pijpen. Dit ondergoed van een prima pasvorm koopt U nu voor een extra voordelige prijs een singlet of een slip per stuk voor nog géén een gulden dertig. kapsalon „FEMMY' KOM EENS VRIJBLIJVEND KIJKEN ook voor u hebben wij het juiste VOGUE HAARSTUKJE of PRUIKJE aniet duur loo procent haar Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op onze parterre dit prima herenondergoed van een mooie kwaliteit rib-interlock, singlet en slip in de maten voor Elke vrijdagavond tot 9 uur open De heer S. J. Rosman (Prot. Schie dam) constateerde, dat ook voor Schiedam de financiële problemen er niet kleiner op zijn geworden; de twaalfde verfijning voor slechte bo demgesteldheid staat reeds enkele ja ren op stapel. Het is niet zozeer de vraag, of we het met deze begroting weer hebben „geklaard", dan wel of het mogelijk zal zijn in de toekomst investeringen te doen voor het aan vatten van beleidstaken. Een uitke- ringsbeleid als in het afgelopen jaar plaats vond, geeft aan dé gemeente geen enkel soelaas. De heer Rosman besprak zaken betreffende groenvoor ziening, verkeers- en parkeerproble men, de volksgezondheid. Hij consta teerde, dat een lichte daling in het aantal huisartsen valt waar te nemen. Is er aanleiding en mogelijkheid ves tigingen te stimuleren, vooral ten noorden van de spoorlijn. Ook woning bouw, recreatie en sportzaken, kregen de aandacht. „Met de stadsontwikkeling ep wo- Het is duidelijk dat wij t.a.v. de sanering en reconstructie van de oude Binnenstad in een impasse zijn gekomen. Telang duurt het verkennende en voorbereidende stadium. Vele besprekingen en diepgaande studies in de afgelopen zes jaren hebben helaas nog niet tot positieve resultaten kunnen leiden. Op zichzelf behoeft dit niet tot pessimisme te leiden. De problematiek is groot, tal van belangen staan op het spel en wij dienen ons goed te realiseren dat wij thans een keuze moeten maken die bepa lend zal zijn voor de toekomst van Schiedam. Wat wij nu willen realise ren dient in de 21e eeuw og up to date te zijn", zo constateert de heer J. Houtman (VVD). Er zijn een aantal alternatieve plannen mogelijk. In de le plaats die nen wij nu te kiezen of Schiedam een zelfstandige gemeente in het Rijn mondgebied dient te blijven, of moet opgaan in het grotere gebeuren. Het is duidelijk dat als wij nu zouden kie zen dat Schiedam zijn zelfstandigheid wil opgeven er van een city-vorming geen sprake meer behoeft te zijn, wij zouden dan kunnen volstaan met het creëren van een aangename woonwijk met bijbehorend wijk-winkelcen- trum. Deze oplossing verwerpen wij zonder meer. Wij zijn geporteerd voor het behoud van een zelfstandige Ge meente en dan niet alleen op histori sche gronden. Een zelfstandige gemeente met on geveer 100.000 inwoners is de ideale gemeente, mede t.a.v. het vraagstuk kiezer-gekozene. De overheid en de burgerij staan dan nog dicht genoeg bij elkaar om de problemen te over zien. De grootst mogelijke zorg kan dan worden besteed aan het welzijn van de inwoners. Hebben wij eenmaal duidelijk geko zen voor het behoud Van de zelfstan digheid van de gemeente Schiedam, overigens opgenomen in en aangepast aan het Rijnmond gebeuren, dan is het duidelijk, dat wil Schiedam zijn eigen karakter behouden, een city vorming noodzakelijk is. Zonder stadscentrum heeft een ge meente geen eigen gezicht en ver vlakt tot een woon- en slaapstad. Metro aantal alternatieve mogelijkheden. Men kan aan hoogbouw of laagbouw denken; een centrum met kantoren of winkelmagazijnen en speciaalzaken of een combinatie van alle factoren n.l. kantoren, winkelmagazijnen, spe ciaalzaken en woningen. Verder speelt in dit complexe vraagstuk de toekomstige metro-aanleg een grote rol. Dê heer Boerman heeft zelfs eens gesteld of het wel aanbeveling ver dient een metro te entameren voor Schiedam. Een metro-aanleg, op zichzelf een zeer kostbare zaak, zou zelfs nadelig kunnen werken op de city-vorming. Het zou de koopkracht kunnen weg zuigen naar Rotterdam, anderzijds vragen de belangen van de burgerij in zijn totaal wel om een modern open baar vervoermiddel als de metro. Duidelijk is overigens, wil de toe komstige city-vorming een succes worden, dat er rekening gehouden moet worden met zeer grote parkeer ruimte, zowel onder de grond, als op de begane grond en in torengarages. Wij kunnen nu profiteren van de laatste inzichten en studies t.a.v. de koopgewoonten van het moderne pu bliek. Vast staat dat de auto daar een zeer voorname rol in zal spelen; zon der voldoende parkeerruimte is een city-vorming ten dode opgeschreven. Ook de aan- en afvoerwegen zullen op dit massale verkeer moeten Worden afgestemd. Wij hebben hier in bovenstaand be toog vele problemen neergelegd. Slechts met grondige en diepgaande kennis van deze problemen is het ver antwoord een nieuw stadscentrum te gaan realiseren. Wij moeten toegeven dat met de huidige bezetting van onze gemeentelijke diensten geen verant woorde plannen kunnen worden ge realiseerd. Groot vertrouwen hebben wij in de inzichten van het Bureau Fledderus, maar het is duidelijk dat andere en nieuwe wegen spoedig moe ten worden bewandeld. Wi; het creëren nen maar ook en nog veel meer aan het spoedig kunnen realiseren van deze goed doordachte plannen. Niet meer praten Het is dan ook een gelukkige zaak dat de laatste jaren in Nederland goe de ontwikkelingsbureaus zijn ont staan. die het hele scalavan creë ren, financieren en realiseren van ge meentelijke bouwplannen beheersen. Als wij de hulp niet inroepen van een van deze bureaus, dan vrezen wjj dat van een spoedige sanering en we deropbouw van Schiedams Centrum niet veel terecht zal komen. Uiteraard zal er voor gewaakt moe ten worden, dat de raad en de burge rij voldoende inspraak krijgen in de plannen, het moet niet zo worden: bij ons, over ons, maar zonder ons. Vast staat echter, dat de tijd van praten nu voorbij moet zijn en dat duidelijk moet worden opgetreden, anders verpaupert onze binnenstad en dat niet alleen ten nadele van de ge vestigde winkelbedrijven, maar wij verspelen dan ook de kansen op nieu we toekomstige vestigingen. Met betrekking tot de bebouwing van Groenoord verklaarde de heer Houtman een totaal andere opzet voor te staan dan in Groenoord. Rekening moet worden gehouden met de ligging van Schiedam in Rijnmond, waajfn grote behoefte bestaat aan eengezins woningen, zowel in de woningwetsec tor als daarbuiten. Er moet hier gele genheid zijn voor villabouw. Over de bulderbaan zei de heer Houtman, dat indien deze „onheilza me plannen" voortgang zouden vin den, het onverantwoordelijk zal zijn nog één huis in Woudhoek te bouwen. Fel keerde spreker zich tegen de politiek van grond in erfpacht, waar door de industrie wordt afgeschrikt. Er is in Schiedam behoefte aan een vijfde wethouderszetel; het is onjuist dat dê raadsvoorzitter eén belangrij ke portefeuille als gemeentewerken in ningbouw lijken we voor een kruis punt van wegen te staan. Groenoord is afgerond in hoofdzaak tenminste en Woudhoek/Spaland moet worden ont worpen. Gaan wij door als tot nu toe '- of wordt de koers gewijzigd? Wij zijil. van mening dat dit inderdaad het ge val is en daar zijn verschillend^ rede nen voor. In de eerste plaats zal hef beleid er op gericht moeten zijn, /dat wij de woningbouw zodanig plannen, dat de mogelijkheden worden gescha pen voor een goede doorstroming. Bij het landelijk woonbehoeftenonder^ zoel: 1967 bleek 44,5% van de woning wetwoningen te worden bewoond op een huurquote van minder dan 10°/o. In deze categorie zitten potentiele door stromers. Deze huurders zijn echter alleen te interesseren voor opschuivétt als een kwaliteitswoning te vinden is, daarom zal kwaliteit een belangrijke overweging moeten zijn. Voorts heb ben wij reeds meermalen betoogd, dat de bouw van ééngezinswoninge- in Schiedam in de na-oorlogse period- te gering is geweest. Binnenstro De plannen voor de binnenstad zou den wij eigenlijk gaarne in een stroomversnelling zien geraken en benodigde bestemmingsplannen ho pen wij spoedig te kunnen behan len. Wij hebben hierbij speciaal hét oog de belangen van de midd - stand, waarvan een deel zo nauw g- trokken is bij de te verwachten i wikkelingen. In de achter ons lig- de jaren is echter toch enkele ma gebleken, dat tde afstand tussen i - stuur en bestuurden nogal groot Daarom achten wij het van belang uv college te wijzen op een suggestie g; daan door de voorzitter van de onder nemersfederatie (waarin katholieke en protestants Christelijke onderne mers samenwerken), die de instelldi van een commissie voor het midcir kleinbedrijf bepleitte, waarin specifie ke problemen voor deze sector kupi nen worden besproken. De inspanningen om pogingen tot aanleg van een nieuwe startbaan op Zestienhoven te verijdelen i.v.m. de te verwachten geluidshinder en toeneming van de gevaarsfactor is ken weerklank te vinden bij !and. instanties. De Rijnmondraad spr zich ten deze uit en ook de gemeei raad van Rotterdam toonde de;'nod:gf reserves. Een voor de leefbaarho van het noordelijk stadsdeel gunstige ontwikkeling, dachten wij. Inzake de groiidpolitiek is een Wat duistere situatie ontstaan. Door één van de leden van deze raad is in de loop van dit jaar de vraag gesteld, wanneer de raad had besloten geen grond meer te verkopen doch slechts in erfpacht uit te geven. Uw college heeft daarop 1 geantwoord, dat n.a.v. de opvattingen in de cdmmissiès voor het grondbedrijf in de regel geen voorstellen tot grondverkoop aan de raad zullen worden gedaan. In het verleden is in deze raad'door onze fractie gesteld, dat wij in deze géén doctrinair standpunt innemen. Dat de problemen rond de stadssanering de neiging versterken de grond maar in erfpacht uit te geven, zal elk duidelijk zijn en er is wel wat voor te zeggen. Anderzijds is het-zo, dat grondver koop ten behoeve van de woningbouw b.v. een grotere differentiatie van het •woningbestand in de hand werkt, wij doelen hierme4e o.a. op de flats vai\ het Alg. burgelijk pensioenfonds en derhalve de mogélijkheid van door stroming bevordert. Voorts draagt deze verkoop er toe bij de enorme ka- pitaaldorst te helpen lessen, wat het geval is geweest met de opbrengsten van de grondverkoop van de eerder genóemde ABP-flats, waarbij de frac tie van de Partij v.d. Arbeid haar principes voor f 500 per woning extra verkocht. Naar de mening van mijn fractie zou een uitspraak van de raad de ge rezen onduidelijkheid op dit punt moe ten wegnemen. Derhalve verdoeken een discussiestuk te doen opstel handen heeft. Inspraak van de raad len waarjn het advies vancomm. on Hp 7Ptpl\7PrHplinp- Hpmnrrati«:fh. -c il op de zetelverdeling is democratisch. Tenslotte gaf de heer Houtman te kennen, dat oplossing van hét gebou wenprobleem voor culturele evene menten noodzakelijk moet worden geacht; het is een beschamende toe stand, dat men nu naar elders moet. grondbedrijf naar. voren, komt,, en t geen eenstemrfiig advies naar voren komt,' desnoods met een meerder heids- en een minderheidsstandpunt en het stuk daarna aan de Raad ter openbare behandeling te doen toeko men", aldus de heer Rosman.

De Havenloods | 1969 | | pagina 31