Ze zijn naar Amerika 79 Wo isi er denn gellieben? ,Ze zijn niet hierze zijn niet daar mBEnSSSEm Kerstconcerten KLANTEN VAN GEBR. COSTER ZULLEN ONTDEKKEN: 'et LECLANGHÉ DE HAVENLOODS DONDERDAG 11 DECEMBER 1969 nu... beduidend goedkoper Wilt U wel eens een ander kap sel maar leent Uw haar er zich niet voor, dan is zo'n mooie lange pruik,dè oplossing (om nog maar niet te spreken over het gemak als U plotseling een avondje uitgaat). Lange pruik (tot op de schou ders) Van echt mensenhaar met afneembare band. Deze pruik met dichte haar inplant, die U evenals Uw eigen haar kunt wassen, water golven, permanenten, modelle ren, verven, enz., brengen wij nu binnen ieders bereik. U koopt deze perfekt passende lange pruik (niemand zal ver moeden dat Ueen pruik draagt) voor nog géén acht tientjes. lange pruik 100% mensenhaar Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze bijzonder mooie lange pruiken van echt mensenhaar, i dan 10 kleuren, ook gemengd. Elke vrijdagavond tot 9 NUREJEV WEER IN SCHOUWBURG Rudolf Nurejev zal op maandag- avond in de Rotterdamse schouwburg als gastsolist optreden bij het Natio nale Ballet. Nurejev danst twee klas sieke balletten: „Petroesjka" van Fo- kine en „Apbllon Musagèt" van Balan- chine, beide op muziek van Igor Stra- winsky. Op het programma van het Nationale: Ballet óp deze avond staap verder het „Concerto Barocco" van j Balanchine en „Jungle" van Rudi van Dantzig. De begeleiding is door het Nederlands Balletorkest o.l.v. Andre Presser. Aanvang 8.15 uur. Bij verjaardagen en andere feestelijke hoogtepunten krijgt het perso neel van de Gebrs. Coster, die in 17 (in maart zijn het er al 20) zaken kle ding voor vader en zoon verkopen, een geschenk.Ook met Sinterklaas en met Kerstmis. Dat gebeurde dit jaar op 5 december weer. Maar bij het geschenk was ook een brief, waarin werd aangekondigd, dat eind januari begin maart van het volgende jaar het hele personeel (inclusief echtgeno tes) met de gebroeders Coster naar Amerika gaat. Alle kosten, van de eerste tot de laatste minuut, zijn voor rekening van de zaak, alleen de soevenirs moet men zelf kopen. Het is niet de eerste keer, dat het personeel vgn de Gebr. Coster op stap gaat. Het begon met een dagreis je naar Brussel, nu al vele jaren gele den. Daarna ging men een week naar België. Toen volgden Luxemburg, Pa rijs. Londen en Kopenhagen. Twee !"f.r geleden kwam dachttmen de klap op de vuurpijl, toen de hele Coster-familie naar Israël trok. Én toen al werd er gemompeld, dat de volgende reis best eens naar Amerika kon gaan, maar dat leek meer op een grap dan op een serieus plan. Nu is het dan toch waar geworden. Op 23 februari gaat de eerste groep van 180 mensen naar Amerika. Deze groep komt negen dagen later, op 3 maart weer in Nederland terug. Twee dagen daarna gaat de tweede groep van 150 personeelsleden. Deze groep zal op 13 maart terugkeren. De zaak moest wel in twee groepen worden gesplitst, omdat de winkels tenslotte moeten doordraaien. De heer A. Cos- 'i- is er niet al te bang voor, dat moeilijkheden zal opleveren, omdat de reis gemaakt wordt in de „stille" periode van deze branche. Waarom naar Amerika? De heer Coster zegt: „Eigenlijk zat het al twee jaar in de pen. Maar het is' lo- Terwijl vele Amerikanen - en zij niet alleen - zich min of meer bezighiel den met de geborneerde praatjes van vice-president Agnew, drong opeens het bericht van de oorlogs misdaad in het Vietnamese dorp My Lai zich naar de oppervlakte van de publiciteit. Wat daarna ge beurde vertoont veel overeenkomst met wat een jaar geleden in ons land naar boven kwam over de oor logsmisdaden van Nederlandse sol daten in Indonesië: een diepe schok bij miljoenen burgers die dat nooit voor mogelijk hadden gehouden bij hun eigen zonen, zorgelijke uitingen van politici die niet weten hoe ze deze gebeurtenis nu weer de baas moeten worden en woedende eisen dat de opbiechtende jongens hun kop moeten houdenze werden bo vendien „ziek" verklaard. Zo'n confrontatie met het kwaad op deze wereld overrompelde de Ame rikaanse mens net zoals het dat in het verleden de Duitser, Fransman, Brit, Nederlander enz. heeft ge daan. Wij zijn er kennelijk gewoon niet op voorbereid. Zoals elke sol daat onbewust denkt dat hij de oor log zal overleven, zo kan jn onze ge- dachtengang iedereen toi misdaden komen behalve wijzelf en „onze jon- We zullen nog vele „verklaringen" te horen krijgen. Psychologen zijn nu al begonnen met aan te voeren,' dat frustratie (wie en waar is de vij and), wraakgevoelens (voor ge sneuvelde kameraden), gebruik van marihuana en hasjiesj (om angst te onderdrukken) en de voortdurende druk van een guerrilla-oorlog een soldaat over de „drempel van het afmaken" heenhelpen. Er zal wel niemand zijn die wil bestrijden, dat deze factoren een slechte invloed hebben, maar de wezenlijke vraag blijft bestaan: hoe konden Dick, Bill en Mike, doodgewone jongens die in de V.S. geen vlieg kwaad konden doen, zomaar oude mannen, vrou- wen, kinderen en baby's in groepen en afzonderlijk neerschieten terwijl zij om genade smeekten? (Er was geen schot op de Amerikanen gelost en de enige die gewond werd was een soldaat die zich in de voet schoot om zich aan de slachting te kunnen onttrekken)Een van de jongens vertelde hoe een van hen een jongetje neerschoot, dat een hand vasthield die uit een stapel lij ken stak. De AVRO-commentator Hiltermann heeft al vastgesteld, dat My Lai niet op één lijn gesteld kan worden met b.v. Putten, o.a. omdat landge noten de misdaad aan de kaak heb ben gesteld, de daders veroordeeld zullen worden en het bevel tot uit roeiing geen officiële opdracht zou zijn geweest. Behalve dat de vraag rijst of hier de WARE daders be recht worden, zullen deze door hun holheid sinistere frasen de Ameri kanen niet vermogen te troosten. Zij denken aan de jongens van de Charlie Company, die nog maar een maand in Vietnam waren en aan hun luitenant waarvan de buren in Miami zeiden, dat hij altijd zo'n arardige knaap was, rustig en be hulpzaam. Een heel gewone Ame- De klap is hard aangekomen. De pu blicaties zijn daar een duidelijke xveerspiegeling van. Het weekblad Time begint met een citaat uit Nixon's laatste rede: Noord-Viet- nam kan de Verenigde Staten niet verslaan of vernederen. Alleen Amerikanen kunnen dat", en con stateert dat deze woorden op een verschrikkelijke manier waarheid zijn geworden. In een essay wordt beoogd, dat de Amerikanen prag matisten en rationele humanisten bij uitstek zijn. Ze ontkennen hiet bestaan van het kwaad niet, maar gaan ervan uit dat het eerder schuilt in instituten dan in mensen en dus kun je het wegwerken met bepaalde wetten. En vooral door on derwin en opvoeding zou men het kwaad kunnen uitbannen. Het bleek allemaal niet waar. Voor hen niet, voor ons niet. Dit ondanks dat het geloof in de hel, het kwaad of de duivel volgens-opinie-onder- zoeken nog steeds afneemt. (..Er bestaat geen goed, er bestaat geen kwaad", zong leider van de sekte „Slaven van satan". Manson en zijn consequente aanhangers slachtten af.) dige redelijk-denkende mens en daarin passen uiteraard geen demo nen. In een 18e eeuwse catechismus komt dan ook dit versje voor: Gott sei ewig Preis und Ehr, es gibt kei- nen Teufel mehr. Ja, wo ist er denn geblieben? Der Vernunft hat ihn vertrièben"En in dat spoor gingen heel wat filosofen, psychologen en theologen verder. Echter niet allen. De filosoof Denis de Rougemont merkte op, dat de dui vel er nooit beter in is geslaagd zijn incognito te bewaren dan in onze tijd. De wijsgeer Erwin Reisner werkte dit uit. Volgens hem is de huidige westerse mens ervan over- v tuigd, dat hij de demonen heeft overwonnen. Maar hij heeft ze slechts overwonnen zoals iemand het licht overwint door zich de ogen uit te steken. Hoe onzichtbaarder het demonische hoe fataler zijn in vloed. Reisner wijst hierbij o.a. pp occultisme, verslaving en bewape- riingswaanzin. En wie heeft dit alles beter vertolkt dan de schrijver Dostojefski? De demonische wereld en mens, de hel, is voor hem de marteling dat men niet in staat is lief te hebben. Over al waar liefde ontbreekt, het dra gend beginsel der werkelijkheid, daar is de hel. In de Gebroeders Karamazow" zegt de duivel tegen Iwan: „Ik ben de satan, niets men selijks is mij vreemd". Psychologie en filosofie houden op een zeker moment halt. Ze kunnen dan niet verder. Dan neemt de bijbelse openbaring het over. En - merk waardig genoeg - het enige wat die in de demonen interesseert is hun nederlaag. gisch, dat je niet het ene jaar naar Is raël kunt gaan en het andere jaar naar Amerika. Dat zou te kostbaar worden. Maar aangezien de zaak in 1970 veertig jaar bestaat, hebben we gemeend, dat we nd die reis' maar moeten maken. Daarna gaan we weer kortere reizen maken. Naar Scandina vië of naar de wintersport of naar de Canarische eilanden. Er zijn nog mo gelijkheden genoeg".. De heer Sam, bedrijfsleider van de fa. Coster, voegt daaraan toe: „We zitten nu alweer er gens op te broeden, maar we zeggen lekker nog niet wat het wordt". UNIEK De, heer A. Coster beseft heel goed. dat^ een dergelijke reis met het hele personeel een unieke 'gebeurtenis is. Als hij het overigens van zichzelf niet zöu weten, zou het hét wel van de bui tenwereld hebben gehoord, want hij heeft al een telefoontje gehad van een Amerikaanse televisiemaatschappij, die belangstelling had voor deze stunt. „Maar", zo zegt hij, „het per soneel heeft deze reis zelf verdiend. Dat klinkt misschien gek, maar toch is het waar. We hebben hier een heel prettige sfeer. Wat tot uiting komt in een uitstekende service voor de klan ten. Bovendien hebben wo heel weinig verloop, waardoor we advertentiekos- ten uitsparen en piet veel geld hoe ven te besteden aan het. opleiden van nieuw personeel. Je moet het eigen lijk zo zien, dat we het geld, dat we op die manier besparen, nu in deze rei-- zen stoppen". Het personeel van de firma Coster heeft trouwens toch al niet te klagen over de arbeidsvoorzieningen in het bedrijf. Zo beschikt men in de winter over twee weken en in de zomer over drie weken vakantie. Dit keer gaan van de wintervakantie negen dagen af voor het bezoek aan Amerika. En om dat de heer Coster bang is, dat men dan te weinig vrije tijd over zou heb ben, heeft hij het personeel ook nog een extra week wintervakantie gege ven, die kan worden opgenomen viak voor de reis. In Vier .bussen van de K.L.M. zal het personeel van Rotterdam naar Schiphol gaan. De vlucht wordt even eens per K.L.M. gemaakt. In New York staan dan ook weer bussen ge reed, die de reizigers overal naar toe zullen brengen. In die stad logeert men in het grote hotel Edison aan de 46ste en 47ste straat, vlak bij Broad way. Zondag vertrekken twee Coster- junioren met een vertegenwoordiger van Anthony Veder, die de reis heeft Al sneeuwt, hagelt of vriest het buitenbij U thuis is 't al een beetje voorjaar met deze heer lijk geurende hyacinten. Deze speciaal voorbehandelde spruithyacinten staan binnen enkele dagen in bloei. U koopt nu zo'n hyacint, kompleet op vierkant groeipotje, voor nog géén acht dubbeltjes. U zag het op de T.V georganiseerd, naar Amerika, om al les nog eens te controleren. ,,lk wil, dat de mensen het echt krijgen, zoals ze het zelfs thuis niet hebben", zegt de heer Coster. „En ik wil niets aan het toeval overlaten. Dat kan ook niet, want wij hebben de verantwoor ding, ook over een groot aantal min derjarigen, die meegaan en dan moet je alles goed voorbereid hebben". NOG WAT LEKEN Het gezelschap blijft echter niet in New York. Ook Philadelphia en Wa shington staan op het programma. Er zijn al uitnodigingen binnen vhn wa renhuizen, waar men een bezoek aan gaat brengen. „Natuurlijk wordt het een vakantiereis", zegt de heer Cos- ter, „maar de mensen kunnen er ook nog wat leren. Dat gaat dan tussen neus en lippen door, want we maken er echt geen studiereis van". De heer Costér vindt de reis naar \merika. nog veel belangrijker het veertigjarige jubileum van het be drijf zelf. „Ik ben er trots op, dat we. dit kunnen doen", zegt hij, hoewel hij er liever helemaal niet over spreekt, omdat men er voorlopig tegenover de buitenwereld nog niet te veel tam-tam over wilde maken. „Ik ben er trots op, dat we dit hebben kunnen verwe zenlijken. Dat is voor mij de grootste beloning. En zodra we in de bus naar Schiphol stappen, vormen we één- gro te familie. Dan bestaat er geen ver schil meer tussen directie, commissa-. rigsen, verkoopsters, een werkster of een loopjongen". De heer A. Coster is nu 59 jaar. Hij heeft één zoon in de zaak zitten. Zijn broer, de heer C. Coster is twee jaar jonger. Van hem werken drie zoons in het bedrijf. „Ook in de toekomst zul len dus Costertjes de zaak voortzet ten", zegt een van de grondleggers te vreden. Veertig jaar geleden begonnen de beide broers, na een opleiding bij Gerzon, voor zichzelf in de Jonker Fransstraat 19. Op het directiekan toor heeft een schilderij, waarop dit eerste winkeltje staat afgebeeld, nog een ereplaatsje. „Dat was in de cri sistijd", zegt de heer A. Coster. „Ie dereen zei toen: je bent gek. Je gooit je geld weg". Gek waren de broers beslist niet en hun geld gooiden ze ook niet weg. Integendeel. In 1940 bezaten ze drie speciaalzaken in jongenskle- ding. gaat de hele familie rond en dan heeft het zichzelf eigenlijk al betaald". Samen met de baas gaat het perso neel van Gebrs. Coster dus naar het land van de onbegrensde mogelijkhe den. Wie wieet, als de ruimtevaart zich snel ontwikkelt, zou het wel eens kunnen gebeuren, dat het personeel ook rog eens naar de pnaan gaat, in de letterlijke betekenis dan. JAN DIJKSTRA Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in ons tuincentrum, 2e etage deze hyacinten, kleur rose, kompleet op leuk vierkant groeipotje Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook matndogmorgon opoe GUn UI. of schrift, bost Ter overweging. LEGE HANDEN In dg oorlog ging dit alles verloren. Maar in 1945 begonnen de broers op nieuw, nu met lege handen. „We heb ben hard aangepakt. Van het begin af aan hebben we geprobeerd om het standpunt van voor de oorlog, d^it de klant koning is, te handhaven, on danks alle moeilijkheden, zoals de textielschaarste. Nu is de klant bij ons zelfs keizer". De firma Coster beschikt nu over 17 zaken. Tijdens of vlak na de reis naar Amerika komen er nog drie bij, een op de Kruiskade m Rotterdam, een in Dordrecht én een in Vlissingen. „Maar ik ben eigenlijk al heel geluk kig, wanneer ik de ene zondag naar Sparta en de andere' zondag naar Feijenoord kan gaan", zegt de heer Coster. „Dat is de enige ontspanning, die ik mezelf permitteer. En als Feij enoord een cupwedstrijd moet spelen, ga ik er ook naar toe. Ik ben ook in Milaan geweest. Al moet ik op één dag heen en weer/ die tijd moet er maar af kunnen". De ideeën van de heer' Coster komen tit uitdrukking in een goede verhou ding met het personeel en met de klanten. Want als een klant aan de ge broeders Coster laat weten, dat hij zich gaat verloven of dat hij gaat trou wen, dan kan hij rekenen op een ge schenk. „Ijat is vreselijk belangrijk", zegt dë heef Cóster „Want zo'n ding Overal in de stad worden kerstcon certen en -bijeenkomsten gehouden. Op zondag 14 december houdt de Ver eniging voor Huismdziek, afdeling Rotterdam e.o. een kerstbijeenkomst in de feestzaal van De Doelen, ingang Kruisplein. Onder leiding van Chris. B. Maasland zullen de aanwezigen oude en nieuwe meerstemmige zettin gen van kerstliederen op hun eigen meegebrachte instrument spélen. De toegang is gratis; de te spelen muziek is a ƒ1,25 per bundeltje aan de zaal verkrijgbaar. Aanvang 2.30 uur. Zaterdag 20 december zal in de Breepleinkerk een kerstconcert wor den gegeven door de Grote- en Jeugd- eantorij van de Goede Herderkerk, de Hillegersbergse Orkestvereniging „Euphonia", Addie de'Jong en Mari- nus den Ouden, orgel en koororgel. Algehele leiding Addie de Jong. Pro gramma's, tevens toegangsbewijs zijn op de concertavond' aan de kerk ver krijgbaar. Het concert begint om 20.15 uur. De Kunst- en Ontspanningskring on der auspiciën van de Stichting Schie- broekse Gemeenschap organiseert een korenconcert door vier Schie- broekse zangkoren op donderdag 11 december in de Goede Herderkerk, Kastanjeplein. Aanvang 8.15 uur. Me dewerkenden: chr. Dameskoor Schie- broek o.l.v. Barend Hess, Hervormde Cantorij De Goede Herder, o.lv. Addie de Jong, Hillegersbergs Mannenkoor, o.lv. Kees Glaubitz en „Euphonia" o.l.v. Addie de Jong. Kaarten ook ver- krijgbaar aan de kerk,zaal. Eveneens onder auspiciën van de Schiebroekse Gemeenschap wordt op maandag 22 december een kerstzang- gavond gehouden in de R.K. Verrijze niskerk aan de Meidoornsingel 206 te Schiebroek. Medewerkenden: Jeugd- eantorij van de Goede Herderkerk o.l.v. Addie de Jong, jeugdkoor van de Verrijzeniskerk o.l.v. C. de Korte, Reinata Heemskerk, alt en Addie dé «long, orgel. Aanvang 8 uur, toegang vrij. In de Messiaskerk aan de Debussy- laan wordt op vrijdag 19 december een kerstzangdienst gehouden onder leiding van ds. G. M. J. Winter, her vormd predikant. Sprekers in deze dienst: pastoor L. C. Schinkel van de Liduina kerk en ds. P. A. E. Sillevis- Smitt van de Salvatorkerk. Medewer king wordt verleend door Inge Kee- mink, sopraan, jan Koops, trompet, Ru Stodk, orgel, en, het koor van de Li- duinakerk. Het geheel staat, onder lei ding van Ru Stolk.Het thema van de dienst is'Fëekt in opspraak. Een Kerstnachtdienst wordt op woensdag 24 december in de Mathe- nesserkerk aan de Allard Pierson- straat gehouden. De dienst begint om 23 uur. Ds. J. I. J. Knottnerus, voor zitter van de Centrale Kerkeraad der Hervormde Gemeente DelShaVen sal dë liturgie verzorgen. De Delfshavéh- se koren-zullen hun medewerking ver lenen, maar ook de gemeente krijgt volop de gelegenheid kerstliederen te zingen. Jac. de Graaf zal het orgel be spelen. Ouden van dagen en gehandi capten, die van vervoer per auto ge bruik wensen te maken, moeten dit vóór zaterdag 20 december opgeven aan de secretaris van het College van Collectanten, de heer J. Hannewijk, Gijsinglaan 24, Tel. 370580. Koop wat extra stelletjes on dergoed voor Uw man en zoons, ze komen immers altijd van pas. Herenondergoed van een uit stekende kwaliteit rib-inter- lock. De slip met elastiek in de pijpen. Dit ondergoed van een prima pasvorm koopt U nu voor een extra voordelige prijs een singlet of een slip per stuk voor nog géén een gulden dertig. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op onze parterre dit prima herenondergoed van een mooie kwaliteit rib-interlock, singlet en slip in de maten S, 6 en 7 per'stuk gedoleerd en gepantserd., Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen optn

De Havenloods | 1969 | | pagina 3