8: 1 8. Met Andere Woorden m 95 Wie? Wat?Waar? 1970 o.m.ruimtevaart en toerisme Waarom wèl? Onder ons DE HAVENLOODS Scherm Herderlijk Eerherstel 98 1 o o o o o o d 48 WW 'DE HAVENLOODS, 11 DECEMBER 1969 G.O. Waarom, zo heeft mej. Barendregt, lid van de Tweede Kamer voor de P.v.d.A. on langs aan de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid gevraagd, woont er in Pernis geen enkele tandarts? Onder de 8000 mensen, die daar wel wo nen, zullen er ongetwijfeld ook zijn, die wel eens tand- of kiespijn hebben. Hij zegt, dat ze dat tegenwoordig alle maal zo doen. Ik moet dat begrijpen. Z'n vriend doet het ook. En als er een kind komt dan gaan we trouwen, zegt m'n dochter, dat heeft hij zelf beloofd. Tegenover mij zit een moeder. We kennen elkaar van vroeger. Intussen is haar man overleden. Haar dochter van 20 is naar de grote stad gekomen. Ze heeft een goede baan. En toen kwam er een hele beste man van zo'n jaar of 40. ge trouwd en drie kinderen. En die heeft ervoor gezorgd dat ze een verdieping kreeg. Reuze aardige mensen. Maar ja, toen kwam er weer een vriend van didie beste „brave" man, en die had er ook eigenlijk wel zin in. En dat is de man die zegt dat 't allemaal heel gewoon is, dat je samenleeft. En ze weet niets van hem. Ze weet niet eens of hij getrouwd is of niet. Hij zegt dat z'n moeder een café heeft, daar gaat ze 's avonds naar toe! - En zo kan 't dan gaan in de grote stad. Onder ons. Vlakbij. Met dat aardige meisje dat je in die en die zaak zo gewel dig serieus en hartelijk te woord staat. Ik denk: ik moet 't nog zien dat ze dan gaan trouwen. Ik heb ze te vaak bij me gehad, 't Is altijd 't oude liedje. Toen 't ervan kwam was meneer gevlogen. Maar hoe kan in 's hemelsnaam een meisje naar bed gaan met iemand die ze eigen lijk helemaal niet kent? Ja, hij is aar dig. Dat zijn ze allemaal, zolang het „goed" gaat. En iedereen doet het! Vooral dat laatste moet eventuele rem men nog buiten werking stellen. Want wat iedereen doet is goed en moet voor al gedaan worden. Je mocht eens ach terblijven! Maar neem het dat kind niet kwalijk. Het zijn de donkere dagen voor Kerst in een donkere wereld. In een wereld waar zo ontzaglijk veel mensen over alles heen leven, eenvoudig omdat alles zo on overzichtelijk is en zo verwarrend. Wat mag nog en wat mag niet? Wat is goed en wat is slecht? En wie kan verder 1 kijken in een toekomst waarin wij allen I bedreigd worden? Kan iemand nog een hand voor ogen zien? Dit gebeurt onder ons. In onze samenle ving waar we niet meer willen weten van een gebod. Geboden zijn er niet meer. Er is alleen maar vrijheid. En iedereen mag in volkomen vrijheid z'n leven te gronde richten. Ik weet 't, ik ben eenzijdig. Maar dat komt wel eens bij je boven als je zo'n heel verhaal weer aangehoord hebt. Ik be grijp die dichter: Kind, komt Gij ditmaal in ons hart, om alle duisternis en smart en alle zonde en plagen op eenmaal te verjagen. Ik heb een beetje bezwaar tegen dat „Kind". Ik denk liever aan het woord en de Geest van die man, die hier kwam om ons in de onoverzichtelijkheid van dit leven van zijn rijk te spreken. En bij dat rijk horen geboden. Geboden van werkelijke vrijheid. Medemens aangesloten bij de N.H.H.P., wordt elke donderdag huis aan huis be zorgd in: 8 STADSEDITIES ROT TERDAM, Rotterdam rechter Maasoever Capelle a. d." IJssel - Bergschenhoek - Bleiswijk - Berkel en Rodenrijs - Nieuwerkerk a. d. I Issel Oplage 172.500 ex. EDITIE SCHIEDAM Schiedam - Kethel. Oplage 30.000 ex. EDITIE VLAARDINGEN Vlaardingen - Maassluis - Maasland Maasdijk - Hoek v. Holland. Oplage 37.000 ex. EDITIE KRlMPENERWAARD Krimpen a/d IJssel - Ouderkerk a/d IJssel - Krimpen a/d Lek - Lek- kerkerk - Schoonhoven - Stolwijk Bergambacht - Ammerstol - Ber- kenwoude. Oplage 15.500 ex. TOTALE OPLAGE 255.000 EXEMPLAREN ADVERTENTIES: tot woensdag 10.00 uur v.m. Hoofdkantoor Rot terdam. Vlaardingen: vert. M. Poot, Park weg 132. Telefoon 351620. Schiedam: vert. N. v. Zetten, Die selstraat 10. Telefoon 370244. Krimpenerwaard: A. Maat, Gr. Hendr. v. Nassaustraat 36, Ouder- Kerx a/d IJssel. Telefoon 01808-469. REDAKTIE: Hoofdkantoor Westblaak 25, Rot terdam. Telefoon 010-13 21 70. Schiedam: L. 't Hart, Bachplein 97. Telefoon 35 38 47. Vlaardingen: mevr. I. van Deur- sen, Philips Willemstraat 12, Vlaardingen (Holy). Telefoon 345324. LEZERS-SERVICEDIENST Mocht men De Havenloods niet ontvangen hebben, dan gelieve men vóór vrijdagmiddag 12.00 uur te bellen 13 21 70 (voor de Vlaar- dingse editie 34 43 49), #aarna de i krant alsnog wordt bezorgd. AMWMWMMMMWIMIMMWWMM De staatssecretaris heeft nog niet geant woord. Maar wij menen het antwoord wel te weten. Omdat er ook elders mensen wo nen met tand- en kiespijn. Dan ga je als tandarts niet in Pernis wonen. De regering van Zuid-Afrika heeft tot nu toe nog steeds weten tegen de houden, dat er-in dat land televisie komt. Begrijpelijk, want toen er nog geen kleurentelevisie was, kon je in dat land natuurlijk moeilijk zwart en wit samen op een scherm bren gen. Zelf zegt de regering ervan, dat de televisie de mensen op verkeerde ideeën brengt, hetgeen op hetzelfde kan neerko men. Onlangs heeft men aangekondigd, dat er nu,toch een onderzoek zal worden ingesteld naar de vraag of er staatstelevisie kan komen. „Slegs vir blankes", waar schijnlijk. „In deze stormachtige tijden van verwar ring en onzekerheid moet de mens zich niet al te zwaar laten beïnvloeden of aan het schrikken laten brengen. De zorgwek kende verschijnselen worden vaak door numeriek kleine minderheden naar voren gebracht en hebben zeer vaak geen gezag hebbende bronnen. De moderne commu nicatiemiddelen geven van de kleinste fei ten overdreven voorstellingen". Dat heeft vorige week de Paus gezegd, toen hij sprak over enquêtes. Zo'n enquête is „schijnbaar een streng-objectieve me thode, maar de feiten, ook de negatieve, worden als normatief en als richtingge vend beschouwd. Het voorwerp van een dergelijk onderzoek is vaak een partieel, gei'soleerd feit, waarvan vaak een subjec tief aspect vertoond wordt". Gelukkig heeft de Paus goede hoop op de toekomst. „De christenen weten echter, dat zij de resultaten van dergelijke onder zoeken aan hogere maatstaven moeten toetsen, die van de eisen van de geloofsleer en van de herderlijke leiding op de paden van het evangelie". Een klein juridisch vraagje: Als je een be vriend staatshoofd oorlogsmisdadiger noemt en je wordt ervoor gestraft, krijg je dan later eerherstel, wanneer blijkt, dat er inderdaad onder zijn verantwoorde lijkheid oorlogsmisdaden zijn gepleegd? Wie het weet, mag zijn vinger opsteken. J1U... beduidend goedkoper Op onze schoenen-afdeling staan ze klaar. Uw nieuwe win- terschoenen van echt suède le der (en wat beschermt beter tegen de kou dan dit natuur- produ kt? Suède lederen damesmolière, een ideale gemaksschoen die wij nu verkopen voor een ui terst lage prijs. Deze keurig afgewerkte molière met ijzersterke zool en prima pasvorm nu per paar voor nog géén negen gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op onze schoenen afdeling deze suède lederen damesmolières met oerdegelij ke zool, in de maten 36 t/m 41 en de kleuren bruin Elke vrijdagavond tot 9 uur open BEDRIJFSAPOSTOLAAT DISCUSSIEERT OVER MEDEZEGGENSCHAP Het Bedrijfsapostolaat houdt vrijdag 12. december de najaarsbijeenkomst in de Jan Ligthartstraat 40, Rotterdam-Zuid. Drs. A. Peper (Ned. Economische Hogeschool te Rotterdam) zal onderstaande stellingen in discussie brengen. 1a. Werkelijke medezeggenschap is op z'n minst meebeslissen van de werknemers over de doelstellingen van het onderne- mings-beleid. b. De vakbeweging heeft na de oorlog nauwelijks werk gemaakt van medezeg genschap in bovengenoemde zin. Kerst 4 aanbieding Kunt U nee zeggen tegen deze gezellige Kerstman met z'n mooie rode pak aan (Uw kin deren zullen verrukt van 'm zijn)hij staat klaar op onze afdeling Kerstartikelen. Kerstkabouter met lange baard en puntmuts, z'n rode pak is afgezet met wit band en hij draagt zwarte laarzen, lengte 28 cmdeze olijke kerstman kost nog géén twee gulden. verkoop tweede etage Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op onze afdeling Kerstartikelen, 2e etage, deze Kerstkabouters, lengte 28 cm, voor Elke vrijdagavond tot 9 i uur open 2. Werkelijke medezeggenschap is de eer- ste tijd niet te verwachten. Zij betekent nl. 'een fundamentele wijziging van onze maatschappelijke orde. Daarvoor voelt de meerderheid van onze bevolking niets, omdat andere aanwijsbare mogelijkheden van een maatschappelijke orde (zowel theoretisch alspractisch) ontbreken. 3. Stel dat het-op-democratische-wijze- meebeslissen op korte termijn werd inge voerd, dan zou er in feite niet zoveel veran deren als men geneigd is te veronderstel len. 4. De vakbeweging moet doorgaan op de sinds kort ingeslagen weg van zich strijd baar opstellen. Daarbij zullen niet alleen inkomens-vraagstukken, maar vooral machts-vragen aan de orde gesteld moeten worden. 5. De vakbeweging heeft nog geen visie op de toekomstige maatschappij. Vandaar het springerig beleid: enerzijds meegaan met het S.E.R.-advies over de herziening van het ondernemingsrecht en anderzijds weglopen uit het loonoverleg. 6. In de bedrijven zouden de personeels leden zich apart dienen te organiseren in een personeels-raad, Dit betekent, dat de Ondernemings-raden moeten verdwijnen. 7. De S.E.R. holt de parlementaire demo cratie uit en behoort derhalve van de so ciale kaart verwijderd te worden. Aanvang van de avond 8 uur. Q Q 3 0 0 5 0 0 0 0 Q 10 it Q it IS It O 11 O r Q ii 10 O 21 O O O It Q K !i O Slechts een woord was genoeg om de puzzel van vorige week op te lossen. Paar denstamboek was het woord dat tevoor schijn kwam. Dat betekent een prijs deze week voor H. Verhey, Diepenbrockstraat 41, Vlaardingen. Voor de puzzel van deze week geldt weer: oplossing op een brief kaartje schrijven en zenden naar: Puzzelre dactie De Havenloods, Westblaak 25, Rot terdam. De oplossingen moeten uiterlijk dinsdag twaalf uur in ons bezit zijn. En in de linkerbovenhoek moet staan: M: M.A.W.89. Op elke regel komen vijf woorden van respectievelijk 3,4,5.6 en 7 letters.Elk woord is samengesteld uit de letters van het voorgaande woord met toevoeging van één nieuwe letter. Voorbeeld: zou de omschrijving luiden „hok - lat-voer tuig - kerkdienaar - lachwekkend", dan moest worden ingevuld „kot - stok - koets - koster - grotesk". Bij juiste op lossing leest men in de cirkeltjes van bo ven naar beneden een zegswijze. 1 soort walvis, vogel, achtergrond, on zin, grappenmaker; 2 vis, huisdier, klos, afbreken, hoorbaar eten of drinken; 3 steensoort, spoorbalk, hekwerk, wan kel, bedilal; 4 Nederl. rivier, deel van mond, alleen, beroep, blozen; 5 plaats op Veluwe, spiereinde, lans, lijn, slang; 6 plas, bakinrichting prijzen, achterna gaan, ongeluk; 7 klamp, voornemen, deel van Zwitserland, paraderen, soort bonbon; 8 zangstem, Chinese munt, na derhand, jongensnaam, vissersvaartuig; 9 visgerei, telwoord, spoor, inwonend, oefenen; lOboom, laatst, stengel, kwet suur, poneren; 11 lofdicht, hoofddek sel, bende, beschermer, koning van Ju- dea; 12 vordering, godin der twee dracht, reeks, vertaling, kruiperig; 13 belemmering, Europ. hoofdstad, zeer groot, prijzen, omdraaien; 14 groot be drag, gerafelde naad, zangstem, vrolijk, hard waaien; 15 bijwoord, taaie lekker nij uniformversiering, slagzin, kortgele den; 16 pausennaam, vergrootglas, Eu rop. land, mening vragen, grot; 17 Russ. rivier, ongaarne, blussen, eten geven, kenmerk van het ware; 18 vóór, naam of kreet, klein aardappeltje, land onder keerkringen, wild stelen; 19 ieder, fris, godslastering, splijten, crematorium; 20 soort papegaai, Spaanse rivier, gisting door hitte, jungle, klein levend organis me; 21 tijdperk, Zeus' gade, gereed schap, jongensnaam, onderdeel van auto22 soort vernis, visbak, glazen bol letje, wederk. v.n.woord, helderheid23 gevangenis. Romeins keizer, kleur, droogmaken, baseren; 24 metalen staaf jejapon, scherts, frisdrank, schuier; 25 ankerplaats, ladder, orgaan, veeleer, be roep; 26 twijg, vulkaan, familielid, slui merend, bepaald aantal. Het is toch bepaald geen luxe dat er voor vader een paar lekkere warmé pyjama's in de kast liggen. Natuurlijk zijn 't pyjama's van het prettig dragende en heerlijk behaaglijke keperflanel. Kies nu een mooie herenpyja ma van prima kwalitei* keper flanel uit. Er zijn diverse meer- kleurige streepdessins, in royaal vallend model, nu voor nog géén acht en een halve gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze keperflanellen herenpyjama's, er zijn diverse meerkleurige streepdessins, maten 48 t/m 56 Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen open Géén tej. of schrift, best. Bij het Rotterdamsch Nieuwsblad isWie? Wat? Waar9 1970 verschenen. Naast de binnen- en buitenlandse jaaroverzichten, die lopen van 1 juli 1968 tot en met 30 juni 1969, bevat dit actuele naslagboek tal van wetenswaardigheden. Er is veel aan dacht besteed aan politieke brandpunten en de wereldpolitiek. Aparte hoofdstuk ken zijn gewijd aan o.a. de Oostblok- invasie in Tsjechoslowakije, de hervor ming aan de universiteiten en de ontwik kelingshulp. Uiteraard nemen sterrekunde en ruimtevaart een belangrijke plaats in in dit jaarboekje waarin nog eens wordt stil gestaan bij de historische datum 21 juli 1969toen de Amerikanen als eersten voet op de maan zetten. Beeldende kunst, mu ziek, letterkunde en ballet krijgen voorts veel aandacht. Van dr. L. van Egeraat is een interessant artikel over, hoe kan het anders, de ont wikkeling van het na- oorlogse toerisme. Direct na de oorlog waren rondreizen zeer in trek. Men wilde zo veel mogelijk zien en zover mogelijk reizen. „Reizen was in deze periode een statussymbool", schrijft dr. van Egeraat. Hij vervolgt: „Deze fase werd na ongeveer 1959 afgewisseld door een andere: de interesse in zon en strand, waar men zich zo snel mogelijk en zonder om wegen heenspoedde, met de bedoeling twee of drie weken niets te doen. Veel wil len zien was er niet meer bij. De buurman overtroeven, want tegen de concurrentie was toch niet op te tornen, nu ook de- schoonmaakster van het kantoor ken be weren in Joegoslavië te zijn geweest. De derde fase is anno 1969 nog volop in evolutie. Ze wordt enerzijds gekenmerkt door een hernieuwde belangstelling voor een meer actieve vakantie, liefst in de ber gen, een vakantie in de echte natuur en met niet teveel drukte. Anderzijds door de zeer snelle opkomst die de Itéreizen (in cluded tours per vliegtuig) hebben doen zien, met als gevolg een trek naar veraf gelegen gebieden, een opmerkelijke goed koopte (voor enkele honderden guldens veertien dagen naar Tunis b.v.) waardoor Itéreizen een massaconsumptiegoed bezig zijn te worden, maar ook een sterke stan daardisering, \yaardoor verkoop en koop van een reispakket weinig meer afwijken van die van een paar nylons..." Alles bijeen is deze Wie? Wat? Waar? een uitstekend naslagwerkje, voor de prijs van vier gulden te koop bij het Rotterdamsch Nieuwsblad. n feestelijkste maaltijd van het jaar, aan de Kersttafel mag kaarslicht zeker niet ontbrekenHeeft U wel voldoende kandelaars? In ons souterrain verkopen wij bijzonder fijne glazen kande laars in stervorm. Alle kaarsen, gedraaid, gekleurd of wit ko men tot hun recht in deze gla zen kandelaars, die wij nu per 6 stuks gaan verkopen voor precies een rijksdaalder. glazen kandelaars per 6 stuks fl verkoop souterrain vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in or:; souterrain deze fraaie stervormige kande laars van bewerkt glas 6 stuks Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift.

De Havenloods | 1969 | | pagina 47