De stuiptrekkingen van een verouderd taxi-bestel Ia 69 „MET EEN WIEL IN HET GRAF", ofwel: zeg eiektronicus ct Boekendepot in Rotterdam DE HAVENLOODS DONDERDAG 18 DECEMBER 1969 15 Een grote groep werknemers, in deze moderne tijd welkend met moderne produktiemiddelcn als auto en mobilofoon, verkeren in feite nog in een feodale arbeidssituatie. Men mag tegenwerpen, dat zij de taxi-chauffeurs dit aan zichzelf te wijten hebben en op zichzelf is dit wel waar. Als verzachtende omstandigheid mag echter gelden, dat het bedrijf zelf en een verouderde wetgeving dit mede veroorzaken. Zolang de Rijtijdenwet een 57-urige arbeidsweek toestaat, zal elke ondernemer dit tot de laatste minuut uitbuiten en daarop zijn bedrijfs voering afstemmen. Deze bedrijfstak moet beantwoorden aan de wissel vallige vraag van het grote publiek de gemeenschap gedurende 24 uur per etmaal, waarbij voor de volgende 5 minuten niet vaststaat wat er gaat gebeuren. Hierdoor lijkt het moeilijk vaste regels te stellen, een vast patroon van werken door te voeren. Juist echter de wissel valligheid, de onzekerheid van de omvang van de vraag eist een efficiënte organisatie voor een gunstig bedrijfsresultaat. Een 10-tal telefoon-taxi-ondeTnernin- gen bedienen ieder met hun eigen te- lefoonnummer, 24 uur bezet door hun eigen telefonisten, en eigen wagen park of parkje een deel van de vraag uit geheel Rotterdam en omstreken. Dus veel lege kilometers. Onderling bestaat een vrij heftige concurrentie zoveel mogelijk vraag naar zich (leeg ca. 1 Va km). t.p trplfkpn mpf Viühnlr» van aan- 1 a ie oc Dit is een produktieve rit, in i lijks een half uur heen en terug; op brengst f 9, 12. Ca. 1 kwartier leeg gewacht, dan van 's-Landswerf naar Wijnhaven (leeg ca. 2 km). 13. Een heel uur leeg gewacht, dan van Coolhaven naar Mathenesserlaan. toe te trekken met behulp breng-provisie voor ritten (café's, ho tels, havenportiers e.d.). Verder nog een aantal taxi-ondernemingen, die met straat-taxi's het wisselvallige aanbod op straat en op de standplaat sen bedienen. Ook hier heftige concur rentie met de telefoon-taxi en betaling van aanbreng-provisies. Deze provi sies bedragen naar voorzichtige ■chatting meer dan een miljoen gul oen per jaar en vloeien de bedrijven uit. Rilt cnl ijst Welke gevolgen deze struktuurvorm voor de rentabiliteit, voor de winst mogelijkheden, voor de arbeidsvoor waarden en voor het dienen van de publieke zaak heeft, bewijst niet al leen de door uw medewerker geschet ste arbeidssituatie bij het meest gere nommeerde taxibedrijf in Rotterdam, maar ook de afgedrukte rittenlijst. Deze willekeurige rittenlijst is gewoon een voorbeeld van de gemiddelde rit tenlijst en dus maatgevend. Wij zullen deze analiseren. 1. Onze chauffeur was om 6.00 uur 's morgens aanwezig om zijn dienst te i beginnen. Was om ca. 6.15 uur rij- klaar en kreeg'om 6.46 opdracht naar de 's-Gravensingel te gaan. Bestelde rit en dus beslist op tijd zijn in ver band met vertrek bus KLM met aan sluiting op het besproken vliegtuig. Wagen moet vanuit centrum naar de oostelijke kant van Kralingen, omdat dichterbij geen wagen van dezelfde onderneming aanwezig is. Misschien wel van een andere onderneming, maar dat weet men niet van elkaar. Al zou men dit weten, dan nog gunde men de concurrerende onderneming de rit niet; liever zelf onrendabel ge reden (ca. 5 km). 2. Chauffeur staat 15 minuten bij de KLM te wachten en wordt dan ge stuurd naar het Kon. Emmaplein aan de Westzeedijk (ca. 2 km. leeg). 3. Direkt van Station Blaak naar Crooswijksebocht (ca. 3 km leeg). Klant wacht waarschijnlijk al 15 mi nuten langer dan gewenst. 4. Kwartier leeg gewacht, dan van Lisplein naar Margrietstraat bij Ro- zenlaan; betrekkelijk dichtbij (leeg ca. 2 km). 5. Terug naar Lisplein en vandaar direkt door naar Nic. Ruyschstraat (leeg ca. 2'/i km.) 6. Ca. Vi uur leeg gewacht, dan naar Parklaan (leeg ca. 1 km). 7. Ca. 25 min. leeg gewacht, dan naar Willemskade, betrekkelijk dicht bij (leeg ca. 1% km) 8. Van Vierhavenstraat direct terug naar Vasteland, klant wacht al enige tijd (leeg ca. 3'/a km.) Hierna een uur rusttijd in dienst van 6 uur tot 11.35, dus na ca. 5l/« uur achtereen in de wagen te hebben ge zeten. 9. 12.30 terug van lunchpauze en na Vt uur leeg gewacht om 13 uur een rit. Vergeefs, hoewel betaald. 10. Direkt door van punt centfum/- westen naar verre westen (leeg ca. 3 km). 11. Een kwartier leeg gewacht; dan van Baan naar 's-Landswerf (ca. 3 km). rotterdam: karei doormanstraat 294 den haag: venotraat 3 Wij ontvingen van een erva ren taxi-chauffeur de volgende reactie: „Met instemming heb ik kennis genomen van uw artikel „Met één wiel in het graf". De daarin gesignaleerde taxi situatie kan ik volledig onder schrijven. Uw medewerker leg de bovendien meegevoel aan de dag in zijn benadering van de positie der chauffeurs". In het vervolg van zijn reactie ging hij uitvoerig in op de struc turele fouten van het huidige taxi-bedrijf. Wij vonden deze bijdrage zo instructief voor iedereen, dat we er goed aan menen te doen haar hierbij af te drukken. 14. 16.25 uur leeg aan de Zweedse- straat. Het is nu tijd voor de chauf feur om naar de garage te Komen, om op 17 uur zijn dienst van 11 uur lang te kunnen beëindigen. Ook zijn maat, wiens dienst om 17 uur begint, wacht op de wagen. Maar nee, de telefonist laat hem eerst een half uur leeg wachten en stuurt hem dan naar de Schiedamseweg (leeg 2 km). 15. Als gevolg van de verkeersdruk' te (spitsuur) doet hij over deze rit van normaal 5 minuten ca. 20 minu ten. Als gevolg van datzelfde spitsuur zit de telefonist zonder wagens en dus moet de „ouwe" man nog een spoed eisende rit doen. Van Calandstraat naar vliegveld Zestienhoven, aan komst 18.05. 16. Nu is de chauffeur ook aan de wettelijke grens van zijn mogelijkhe den. De Rijtijdenwet staat een maxi male diensttijd van 12 uur toe. Nadien mag geen nieuwe rit worden geaccep teerd. Desondanks geeft de telefonist, in deze de werkgever vertegenwoordi gend, hem van daaruit om 18.15 als nog een rit. Dit is een strafbaar feit. Waarschijnlijk had hij geen andere wagen op Zestienhoven en zou hij deze vanuit de stad hebben moeten sturen, indien hij onze chauffeur leeg had laten terugkomen. (Over de aan wezigheid van straat-taxi's aldaar, die volledig capabel zijn een dergelij ke rit uit te voeren, zullen we het in dit verband niet hebben). Om 18.30 uur is onze chauffeur klaar en om 18.35 uur komt hij' de garage binnen. Zijn rhaat heeft Vit uur ge wacht en in die tijd niets kunnen ver dienen; dat heeft onze chauffeur on gewild gedaan. Dan is hij nog niet klaar: opnemen standen, afsluiten rit tenlijst; kontant ontvangen ritten bij voegen; inleveren; nog 'n kop koffie om bij te komen en tegen 19 uur ver laat hij de garage, die hij 's-morgens tegen 6 uur, 13 uur geleden dus, is bin nengekomen. Dit betreft dan een gewone werk dag, zoals dit regelmatig voorkomt. Ja, maar hij heeft toch 2 uur over werk gemaakt, dat krijgt hij toch be taald? Wel neen, in het taxibedrijf is het geven en nemen. Wie hier het best bij weg komt is duidelijk. Juist de overtime van 17 tot 18.30 is voor het bedrijf het meest productief geweest. In V/t uur tijd f 20,40 opbrengst met 1 lege km. Lege kilometers Gaan we verder na, wat globaal het aantal lege kilometers was, dan ko men we op 25 a 30 km. Van de 12Va uur diensttijd heeft onze chauffeur bij elkaar 4 uur in zijn wagen zitten wachten op een volgende rit. Wacht tijd, waarin het hem niet mogelijk is iets te verdienen. Het basisloon bedraagt nu nog f 104,- per week plus 15% van het op gereden bedrag. Bij het onderhavige bedrijf wordt sinds kort een wekelijks voorschot gegeven van bruto f 179; te weten f 104, plus 15% van een veron dersteld op te rijden bedrag per week van f 500,- f 75,-; totaal f 179,-. Per maand wordt een afrekening ge maakt, waarbij men 4'/i week maal 1 f 500,- ca. f 2250,- opgerèden moet hebben, wil men niets behoeven bij te leggen. Is een en ander door toedoen van het bedrijf, de werkverdeling van de telefonisten, niet bereikt,dan heeft men teveel voorschot gehad, en kan men een regeling treffen om dit in fe lopen. Dat een directie van deze gelegen heid gebruik maakt een chauffeur op tekortkomingen te wijzen, waarvoor een directie zich in de eerste plaats zelf verantwoordelijk moet weten, is het begin van een stuk moreel bederf, waar het gehele taxi-bedrijf mee is besmet. Wil déze chauffeur voorkomen, een volgende maal op het matje te moe ten komen, dan zal hij op middelen moeten zinnen om voldoende ritten te bemachtigen. Daartoe staan verschil lende wegen open: 1. rusttijden niet benutten en bij het werk blijven (wettelijk verboden en oncollegiaal handelen). 2. langer sturen dan je diensttijd is; eerder beginnen en later eindigen of vrije dagen komen werken (wettelijk verboden en oncollegiaal handelen). 3. Je beschikbaar melden bij de tele fonist (over de mobilofoon, hij ziet je toch niet) terwijl je nog rr%et een rit bezig bent om daardoor eerder aan de beurt te zijn dan de collega die wel correct te werk gaat (oncollegiaal handelen). 4. een wit voetje halen bij de telefo nisten (al of niet tegen beloning) deze worden ook niet al te best betaald) opdat je bfj voorkeur gunstige ritten toebedeeld krijgt. Van een groot aan tal ritten is het de telefonist bekend waar het heen gaat en kent hij de waarde van een rit. (Corruptie en dus oncollegiaal eri moreel verwerpelijk). 5. als garage-chauffeur opstappers van de straat zien te krijgen ten nade le van de. straat-taxi's. (Wettelijk ver boden en oncollegiaal t.o.v. de colle ga-taxichauffeur). 6. In aansluiting op Voorgaande je niet afmelden bij de telefonist en op je beurt blijven staan, terwijl je deze rit doet (oncollediaal handelen). Omrijden Wanneer het moreel besef op deze manier is ondermijnd en je alras merkt dat je collega's precies hetzelf de doen en het een normale zaak vin den, dan is een verdere stap naar de verantwoording van de contante rit ten en het gebruik maken van de on- weténdheid van passagiers (omrijden en overvragen), het middel om com pensatie te vinden voor het exploite ren van je dienstbaarheid door het be drijf. Al met al is de ondernemers-menta liteit nog dezelfde als enkele jaren ge leden met het fooi-exclusief-systeem een lage basis-beloning, de rest moet de chauffeur maar bij de klant zien te versieren. Schoffies Sinds 1 januari 1969 kent de nieuwe Huurautoverordening een voorschrift voor de verkrijging of .de verlenging van chauffeursvergunningen. Men moet een bewijs van goed gedrag kunnen overleggen. Een en ander is bedoeld, om het gehalte van het chauffeurskorps te verbeteren. Wanneer we echter naar de ervarin gen van uw medewerker/chauffeur bij het meest gerenommeerde bedrijf in Rotterdam kijken en de handelwij ze van de directie daarvan, dan zien we, dat een vent met algemene ont wikkeling, correct gedrag en behoor lijke morele opvattingen in de kortst mogelijke keren op straat staat. De directie heeft blijkbaar meer interes se in schoffies, die het voor het be drijf weten te versieren. Hierin staat déze directie niet alleen. Men kan zich afvragen of het niet juister is, ook deze werkgevers aan een beoordeling te onderwerpen, in dien men werkelijk verbetering wil bereiken. Een maatstaf kan zijn, hoe deze ondernemers en werkgevers zich houden aan de voorschriften, hen van overheidswege gegeven. Herhaalde overtreding kan verlies van de be- drijfsvergunning en/of exploitatie vergunning met zich meebrengen. Ingewijden melden, dat de controle zich alleen op de chauffeurs toespitst. Werkgevers worden ontzien. Toch vindt men in zijn administratie de overtredingen, die al dan niet op zijn instignatie door chauffeurs worden Middelbaar eiektronicus worden via de nieuwe PBNA-cursus in samenwerking met de Stichting Bijzondere Cursussen is werkelijk de snelste manier. Naast een intensieve schriftelijke begeleiding vanuit Arnhem is er elke 4e week een mondelinge lesavond. Deze nieuwe studievorm laat een groep tegelijk beginnen en tegelijk examen doen. De snelste manier om alles hierover te weten te komen is nu bellen 085-432129of PBNA-Arnhem* VB Singel 150, tMHPBNA begaan. Heeft de werkgever geen op- dracht gegeven, of, wat meer gebrui kelijk is, in bedekte termen laten blij ken, dat correcte toepassing van de wettelijke voorschriften minder op prijs wordt gesteld, dan nog ziet hij achteraf, waar zijn chauffeurs zich niet aan de voorschriften hebben ge houden. Aangezien dit als regel meer geld in het laadje brengt, houdt hij zich van de domme en corrigeert de handelwijze van de chauffeur niet. We bedoelen maar.... Terugkerend tot de analyse van de rittenlijst zien we, dat deze chauffeur nog een gunstig aantal lege kilome ters heeft gemaakt. Meer regel dan uitzondering is, dat wagens uit het éentrum naar Alexanderstad, naar Hillegersberg, naar Ommoord, diep in Zuid worden gestuurd of van daaruit naar het Centrum worden terugge haald, omdat men daar op het gewen ste tijdstip geen wagen ter beschik king heeft. En de klant maar wach ten. Veelal is er wel een wager^ be schikbaar, echter van een andere on derneming. Meer regel dan uitzonde ring is, dat het ene bedrijf een wagen over grote afstand van het ene naar het andre punt stuurt, terwijl het an dere bedrijf op nagenoeg hetzelfde tijdstip hetzelfde doet in omgekeerde richting. Men rijdt leeg langs elkaar heen. Deze verkwisting Van produktivi- teit, gevolg van de langs elkaar heen- werkende ondernemingen om over de aanbrengprovisies maar niet niet toe, ondanks de stijging kosten van levensonderhoud, verbete ring van de arbeidsvoorwaarden in te willigen. Onder het motto, dat men de gevol gen van een slecht zakélijk beleid niet op de werknemers mag verhalen, hebben de vakorganisaties, nadat zij gedurende de laatste jaren bij loonon derhandelingen met een kluitje het riet werden ingestuurd (afspraken werden bovendien genegeerd), enkele maanden geleden een actie ingezet, bestaande uit twee eisen 1. f 230,- bAito per week. 2. Instelling van een Centrale Taxi Telefoon, teneinde: a. de rentabiliteit van het bedrijf te verhogen en hieruit de loonsverhoging te betalen; b. de dienstverlening aan het pu bliek te verbeteren en de voorwaar den te scheppen voor een tariefsverla ging. Op een vergadering in oktober is een staking opgeschort tot begin ja nuari 1970 om: 1. de ondernemers/werkgevers ge legenheid te geven de organisatie van de Centrale Taxi Telefoon op zijn minst juridisch rond te krijgend 2. per 1 januari 1970 een cao van kracht te doen worden, waarin een in komen van f 230,- per week wordt ge garandeerd. Indien aan deze eisen niet wordt voldaan, dan ziet het er naar uit, dat Rotterdam begin volgend jaar met een taxi-staking moet rekenen. Gezien de stakingsdreiging heeft wethouder Polak de ondernemers voorgehouden een en ander zelf te re gelen. Indien zij hiertoe niet in staat fide taxi- en garage-chauffeurs een aanvrage voor een bedrijfsvergunning en W. ingediend. Zij willen een bij 1 modern taxibestel, met centrale telefoon, met dienstrooster, met een goedkopere taxi. Zij zoeken op deze wijze bestaanszekerheid en vrijma king uit een feodale arbeidssituatie. B. en VV. houden deze aanvragen in portefeuille. Tenïoonsteilliiig over vierde Engelse oorlog Van 23 december 1969 tot en met 15 maart 1970 zal in het Maritiem Mu seum „Prins Hendrik", Burg. 's Ja- cobplein 8, een tentoonstelling worden gehouden betreffende de Vierde En gelse oorlog (1780—1784). Deze ten toonstelling, „De Fiere Waterleeuw" geheten, zal op maandag 22 december te 20 uur worden geopend door prof. ar. I. Schöffer, hoogleraar in de va derlandse geschiedenis aan de Rijksu niversiteit te Leiden. Het museum is dagelijks geopend van 1017 uur; 's zondags en eerste Kerstdag van 11 17 uur. Op nieuwjaarsdag is het mu seum gesloten. Kerst J aanbieding Niet weg te denken bij het Kerstfeest is een sfeervolle kaarsverlichtingzorg daar om cat U voldoende kaarsen in huls heeft. Wij verkopen een luxe doos met 2 prachtige gedraaide kaar sen. Druipvrije kaarsen in 9 ver schillende kleuren, 28 cm lang, per 2 stuks voor nog géén zeven dubbeltjes. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de tweede etage deze fraaie gedraaide kaarsen, keuze uit 9 kleuren, Zonder dat iemand dat nou persé wil: de taxi-chauffeur rijdt teveel voor aap (veel lepe kilometers)de klant wacht nogal eens voor aap en de ondernemer staat, wat voor aap, want de uitkomsten zijn niet geweldig. blijken, dan zal de wethouder dit zelf doen middels aanvulling van de Huur auto-verordening. Hij weet zich hier bij verzekerd van de steun van de ge meenteraad, die reeds in mei 1968 een motie heeft aangenomen om de instel ling van een Centrale Taxi Telefoon te bevorderen. Drie" partijen Zoals uw medewerker in zijn artikel stelde, zijn bij het taxivervoer die partijen betrokken, t.w.het publiek; I <1 1-sf<1 K 1 liot cie ondernemer; en de werknemer/- chauffeur. In het huidige chaotische bestel, (ook gevolg van het overheids beleid gedurende de laatste 25 jaar), trekken alle partijen aan het kortste eind: 1. het publiek betaalt in Rotterdam meer voor de taxi dan elders in Ne derland en in Europa 2. de chauffeur verdient weinig en werkt lang; 3. en de ondernemer zit ook niet lek ker. Het publieke belang dient behartigd te worden door de overheid. De chauffeurs hebben nu hun weg naar de vakorganisaties gevonden en deze hebben zich scherp opgesteld. De ondernemers, veelal van huis uit taxi-chauffeurs, moeten nu gewoon die dingen doen, die zakelijk inzicht en gezond verstand hen voorhouden, vooropgesteld dat zij die bezitten. Blijken zij daartoe niet in staat, dan moet men zich ernstig afvragen, of de overheidsvergunningen, lees gemeen- schapsvergunningen, waar zij mee werken, bij hen in goede handen zijn. Ifl" - ff. "0t,2'KCn„l'e: niet toe. ondanks de stneintr van rle ,jen hebben enkele groeperingen bona- Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift, best. Dinsdag werd een nieuw pand van het Algemeen Boekendepot „De Maasstad" NV, aan de Graafstroom straat 12, Spaanse Polder, officieel geopend. Het ging hier om de vesti ging van een bedrijf, dat voordien in Rotterdam ontbrak. Onder aanvoe ring van een viertal Rotterdamse boekverkopers zijn initiatieven geno men, die hebben geresulteerd in de bouw van het pand dat dinsdag werd geopend; een concentratie van boekin- stellingen waar de volledige fondsen van niet minder dan 78 uitgevers in voorraad staan. Men kan nu zeggen dat ongeveer 70% van de Nederlandse boekuitgaven in Rotterdam liggen op geslagen. In het gebouw is verder ruimte gereserveerd voor de Rotter damse Schoolboekhandel. Haar taak ligt speciaal op het gebied van leve ring van het schoolboekenpakket aan de gemeentelijke scholen en aan de boekhandel.. Het onderwijzend perso neel kan zich in een showroom oriën teren op de schoolboeken. uit onze vergrote foto-afdeling Voor de filmers onder onze klanten die van plan waren dit Kerstfeest op de film vast te leggen, verkopen wij voor een aantrekkelijke prijs de Super 8 Ferrania kleurenfilm. Deze Ferrania cassette film die een uitstekende kleurkwaliteit en scherpte garandeert, is zo wel geschikt voor daglicht- als kunstlichtopnamen, lichtgevoe ligheid 17din,nu voor nog g" inklusief ontwikkelen Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in onze vergrote foto afdeling, souterrain, deze Fer rania Super 8 cassette kleuren film, geschikt voor daglicht- en kunstlichtopnamen, inklusief ont- Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen opart Géén rat of schrift best I

De Havenloods | 1969 | | pagina 15