Gemeenschap der kerken dient f eindelijk tot daden te komen °°drÉ^ Gemeente toont duidelijk gebrek aan visie Vanwaar steeds die vlucht in vrijblijvendheid? 95 Weekagenda Schiedam DE HAVENLOODS DONDERDAG 8 JANUARI 1970 S'dam 11 GELEGENHEIDS KLEDING jacquets, (grijs en zwart) colbert, smoking, overjas, hoge hoeden. Fonkelnieuwe moderne costuums Bontstola's, maraboecapes Kledingverhuur „BROADWAY" Schiedamseweg 10 Vlaardingen Geopend 9 tot 9 uur Tel. 34 62 27 Namens de gemeenschap der kerken in Rotterdam is deze weken een oproep verzonden over de interkerkelijke week van gebed voor de een heid van de christenen. Gelukkig werd er aangegeven, dat dit jaar de traditionele kerkentocht komt te vervallen. Dit is terecht gebeurd. Men kan anno 1970 toch niet meer op straat gaan lopen met de boodschap, dat wij als christenen naar eenheid willen streven. In de brief staat verder dat er dit jaar in verschillende kerken in de city bidstonden worden gehouden. Daarbij staat de oproep: ieder, die de oecumene ter harte gaat, wordt met nadruk uitgenodigd deze diensten bij te wonen. Er zullen er velen zijn, die ofschoon hen de oecumene en het gebed ter harte gaan wat kribbig geworden zijn bij deze'oproep van de gemeenschap der kerjcen. Zij zijn waarschijnlijk van mening, dat de bidweek ook op deze wijze weer een vrijblijvende zaak blijft. De oecumene in Rotter dam vraagt langzamerhand om een duidelijk handelen. Nu, staat er in de oproep wel, dat de oecumene in de verschillende wijken gestalte moet gaan krijgen. In de eer ste plaats kan men echter zich bij deze opmerking de vraag stellen, of er in de city dan zoveel aan oecumene gedaan is. Vervolgens kan men zich bij deze opmerking afvragen of het ook in de wijken bij een bidden in de bidweek kan blijven. Goed, men zal naar voren kunnen brengen, dat initiatieven niet vanuit de top maar van onderaan moeten ko men. Toegegeven, in het algemeen. Maar had de gemeenschap der ker ken in de oproep niets door kunnen la ten'klinken van de stoere taal van bij voorbeeld Fiolet's „De tweede refor matie" of van het appel van de her vormde synode over „Onze verhou ding tot de rooms-katholieken?" Daarin staan wel volop concrete op roepen tot concreet handelen en daar in laat men duidelijk zien dat oecume ne tot bidden en werken noopt. Zolang de gemeenschap der kerken in Rotter dam niet verder komt dan deze vrij blijvende oproepen voor een gebeds week is zij voor velen een ongeloof waardige zaak. Waarom heeft de gemeenschap der kerken bij deze oecumene-week niet haar onrust uitgesproken over de toe stand van de kerken in Rotterdam? Waarom nu geen woord van onrust over de slechte oecumenische situatie in Rotterdam, over de te vele kerkge legenheden, de slechte financiële toe stand der kerken, over het gebrek aan experiment in de Rotterdamse chris telijke gemeenschap, over de geringe betrokkenheid bij de nood in de we reld en de nood m Rotterdam, over de fundamentele vragen waarmee zove- len vechten? Of is de gemeenschap der kerken daar helemaal niet onrustig over? Voor zeer velen heeft een bidweek, die daaraan voorbij gaat, geen enkele zin. Zij hopen meer op een werkweek, waarin ze overigens graag willen bid den om bemoedigd te worden bij deze moeilijke opgave. Geen romantiek Op onze schoenen-afdeling staan ze klaar. Uw nieuwe win- terschoenen van echt suede le der (en wat beschermt beter tegen de kou dan dit natuur- produkt? Suède lederen damesmolière, een ideale gemaksschoen, keu rig afgewerkt, met ijzersterke zool en prima pasvorm, per paar voor nog géén negen gul den. Op onze schoenen-afdeling ver kopen wij deze suède lederen damesmolières met oerdegelij ke zool, in de maten 36 t/m 41 en de kleuren bruin en beige, per paar Elke vrijdagavond tot 9 ui lijk werd begonnen, had alles iets van een romantisch avontuur. Dat is nu wel wat veranderd. We hebben duide lijk ontdekt, dat de oecumene een zeer zware en ingewikkelde opdracht is. We weten immers nauwelijks wat voor een soort eenheid wij moeteh na streven. Bovendien gooien sociologen (overi gens terecht) in studies over de niet- theölogische factoren in de oecumene alsmaar roet in onze beschouwingen. Zij geven steeds aan, dat iedere an ders gevormde maatschappelijke groepering ook een andere geloofsbe leving heeft. Er zal dus steeds plaats moeten blijven voor pluriformiteit. Verder blijft men steeds een voor hoede en een achterban houden. Som migen vinden immers vragen over in tercommunie en ambtserkenning ach terhaald, anderen vinden dit vragen waar we nog niet aan toe zijn. Er zijn er die niet duidelijk willen meewer ken aan één evangelische kerk, omdat er dan misschien weer een nieuw machtsblok ontstaat en er dus geen eigenlijke kerkvernieuwing heeft plaats gehad. Weer anderen verwach ten alles van de oecumene, als het doel maar wordt: de inzet voor de nood in de wereld. Maar zij vergeten dat christenen waarschijnlijk ook ver schillend denken en blijven denken over kwesties als: oorlog en vrede, revolutie, ontwikkelingshulp, leef baarheid in Rotterdam etc. Bovendien hebben sommigen, en niet alleen christenen, angst voor een christelijke pressuregroep bij de inzet voor de: stad van de mens. „De „romantiek" rond de i ne is weg. We staan heel gewoon i een zeer veeleisende taak. Maar dat hoeft tech niet te betekenen dat we vluchten in vrijblijvendheid en inacti viteit. In de wijken Ofschoon het zicht op de oecumene nog duister is, kunnen we toch aan het werk gaan. We kunnen dan de suggestie van de gemeenschap der kerken overnemen om in de wijken aan het werk te gaan. En wel met en kele concrete activiteiten. Mogen we enkele voorbeelden noemen? Samen de kerkgelegenheden kritisch bekij ken. Het houden van gezamenlijke kerkdiensten. Het plannen van experi mentele kerkdiensten, waarbij meer plaats is voor de dialoog. Gelegenhe den scheppen, waarbij mensen kun nen praten over de (on)zekerheden van het christen-zijn en het mens-zijn. Het samen inspirator zijn bij het op zetten van groepen en acties ten aan zien van de nood in de wereld en leef baarheid van de wijk. Samenwerking in catechese, bejaarden- en ziekenbe zoek. Als men zo aan het werk is in een wijk, kan, mag en moet men ook bidden. B. VREDEBREGT „Is there somebody to ring the bell?' Foto: Zarrade. De oud papier-actie voor de afde ling Schiedam van de Ned. Ver. tot bescherming van dieren, voor het zwerfdier", verloopt succesvol. Hoe wel het bestuur daarvoor dankbaar is. zou men toch de actie nog graag uit willen breiden. Daarom wordt een be roep gedaan op de Schiedamse die renvrienden om oud papier, oude ma terialen en lompen beschikbaar te stellen. Men kan hiervoor opbellen tel. 352383, 353636 of 266266. Voor luchtbrug Biaifra ruim 5000 gulden Tijdens de kerstnachtdienst in de Rotterdamse Laurenskerk zijn de boekjes „Alpha Foxtrot naar Biafra" ten bate van de luchtbrug naar Biafra verkocht. Men had gedacht duizend boekjes a f 3,50 te verkopen, maar de zelfde avond was al voor 4000 gulden verkocht. De volgende ochtend bood iemand ds. B. J. Blaauwendraad van de C.H.J. aan de resterende boekjes te kopen, maar die waren er niet meer. Hij zorgde er echter voor dat er twee uur later 500 gulden voor de luchtbrug op de mat lag. Enthousiaste Jonge mensen van* de C.H.J. vergroot ten dit bedrag door allerlei aktietjes met circa 900 gulden, zodat men nu beschikt over 5.400 gulden. Experimentele dienst in de Bergkapel Op zondag II januari zal er in de Bergkapel, Oude Raadhuislaan 86, te Hillegersberg, weer een experimente le kerkdienst worden gehouden. Na een korte exegetische toelichting op het bijbelgedeelte Joh. 2: 1-11 (de bruiloft te Kana) zal hierover in groepjes worden gesproken. Hierna volgt nog een samenvatting. De dienst staat onder leiding van ds. mr. C. G. Mulder, en begint om 10.30 uur. Raadslid stelt vragen over t.v.-uitzending Het lid van de Schiedamse Gemeen teraad, mevrouw A. J. Tijsen-Joniker (PvdA) heeft n.a.v. de TV-uitzending „Velen met mij" van zondag 28 de cember 1969, het College schriftelijk de volgende vragen gesteld. Heeft het College kennis genomen van de „nieuwsbrief", die de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten on langs aan haar leden heeft gezonden en waarin de aandacht wordt geves tigd op de toegankelijkheid van open bare gebouwen voor gehandicapten? Is het College bereid om bij het rea liseren van nieuwe bouwwerken de mogelijkheden die de bouwverorde ning biedt voor het genoemde pro bleem op zo ruim mogelijke schaal toe te passen? Is het College bereid om te onder zoeken of aan bestaande gebouwen nog verbeteringen m.b.t. de toeganke lijkheid voor gehandicapten aange bracht kunnen worden? Zo ja, is het College bereid om na afsluiting van het onderzoek van de resultaten mededeling te doen aan de Commissie Woningdienst en/of aan de Raad? WIJKCOMITé'S REAGEREN OP SANERINGSNOTA 55 Op initiatief van het wijkcomité „Het oude Noorden" hebben zes wijk- organen een reactie geschreven op de saneringsnota van B. en W. van Rotterdam, waarin beter dan op de „hoorzittingen", die door het gemeen tebestuur direct na het uitkomen van de nota werden georganiseerd, mo gelijk was. Kritisch wordt ingegaan op de plannen tot sanering, die nergens worden gevolgd door een visie op wat na de sanering moet gebeuren. r Kla verjasver. Ons Genoegen. 9 Jan. De Rank 20 uur Vergadering NVV Chr. Soc. Bel. 20 uur Klaverjasver. „Klaver tje 4". Arcade 20 uur Vergadering K.A.B.O. 11 jan. Wljkc. Nieuwland 20 uur Jehova's Getuigen. Sportfondsenbad 19 uur Polowed strijden. Arcade 20 uur Martin Green. Irene Ver. v. Oud Groningers toneelavond tt,Émé Kerk- Soc. Bel. 20 ui uur Bond vc Orpheus. A plus dia's. Wljkc. Nieuwland, dienst. Arcade 20 uur Instuif. 2 jan. Wljkc. Nieuwland r Kaarta vond Wijkver. Nieuwland. Chr. Soc. Bel. uur Klaverjasver. O.S.V. Chr. Sol. Bel 20 uur Oef. B.B. Chr. Soc. Bel. 20 uur S.B.L.O. ver gadering. Chr. Soc. Bel. 20 uur C.B.B. verga dering. Arcade 20 uur Bridge Schiedam '59. 13 Jan. Wljkc. Nieuwland 20 uur Kruide nierscursus. Chr. Soc. Bel. 10 uur Huisvrou wen gymnastiek. Chr. Soc. Bel. 13 uur Brid geclub Schiedam '59. Chr. Soc Bel. 18.30 uur Jeugd toonkunst koor. Chr. Soc. Bel. 20 uur ■Toonkunstkoor. Chr. Soc. Bel. 20 uur Leden- Vogelliefhebbers. Arcade - cade 20 uur E.H.B.O. Arcade Eloy. 14 jan. wijkc. Nieuwl. 20 uur Bestuursverg. O.B.O.P. Wijkc. Nieuwl. 20 uur NIVON. Wijkc Nieuwl. Ruilbeurs Wijkver. Nieuw land. Wijkc. Nieuwl. 20 uur Cursus zwem- sport. Wijkc. Nieuwl. 20 uur Klaverjasver. Wijkver. Nieuwland. De Rank 20 uur Verg. v. Chr. Vrouwenbond. Chr. Soc. Bel. 14 uur Se- nectute. Chr. Soc. Bel. 20 uur Fotoclub Arca de 20 uur Studievrienden. Tentoonstellingen: Stedelijk Museum tr* jan. 1. Schiedammers 2. Schiedam in kaart e grafici a. Demartini, d. Mirvald, e. Sykvra. 4. Klinkklare van ceramiek en glas. Galerie Punt Vier: tot 10 jan. Paul Damsté. Filmvoorstellingen: Passagetheater: In dienst van Hare Majesteit, James Bnd 007; Verniieiing en dief s t al bij autowrakken De kosten voor afvoer van auto wrakken op straat bedroegen in het af gelopen jaar f 1670 terwijl ontvan gen werd aan sleeploon en opslagkos ten f 860.— Helaas worden in toenemende mate vernielingen aangericht aan de afzet ting van het terrein, al dan niet ge paard gaande met diefstal van auto- onderdelen. De afvoer van de wrak ken vanaf het terrein wordt verzorgd door een particulier, met wie de ge meente Schiedam een contract heeft gesloten. 21.30 uur. Speciale voorstelling: Martin Louis in het wilde jaar). Men schrijft: „Wat pns wel het meest heeft getroffen in uw betoog, is o.i. een toch wel duidelijk gebrek aan visie. Nergens in de nota hebben wij ook maar een aanwijzing gevonden van datgene, wat tot stand zal moeten komen als het saneringsprogramma is uitgevoerd. De komende decennia zal in Rotterdam een stedebouwkundi- ge ingreep plaats vinden die zijn weerga niet kent in de geschiedenis van de stad. Het verbaast ons dan ook zeer, dat ter afronding van een derge lijk ambitieus programma zelfs niet in grote lijnen geschetst wordt wat u voor ogen staat in het stadium na de sanering". Hier ligt inderdaad de kern van de zaak, omdat sanering van delen van wijken een volstrekt onleefbaar mi lieu oplevert voor „overblijvende" be woners. Het alternatief, dat de wijk- organen bieden, is de moeite van het bestuderen meer dan waard. „Wij willen een integrale aanpak van grotere- gebieden, die sociaalgeo- grafisch min of meer als een eenheid kunnen worden beschouwd. Deze inte grale aanpak zal moeten inhouden: een plan van datgene dat tot stand zal moeten komen als de amovering van de bebouwing achter de rug is. een zo snel mogelijke verplaatsing van de bevolking welke in het betref fende gebied woonachtig is. amovering vairde bebouwing op zo kort mogelijke termijn (dus niet het lange tijd.laten staan van verlaten panden). onmiddellijke herbouw van de vrij gekomen gebieden, inclusief de ge plande voorzieningen. Om deze opzet te verwezenlijken zal de gemeente de plannen uit de sane ringsnota moeten wijzigen. 1. „Zo zal het de gemeente op korte termijn duidelijk voor ogen moeten staan wat de bestemming zal zijn van de vrij gekomen terreinen. 2. Een nieuwe rangorde van de te saneren complexen zal moeten wor den opgesteld, die op een aantal pun ten zeker zal afwijken van die in de saneringsnota. 3. Versnelling van het saneringspro gramma zal vereist zijn". Men acht het voorts noodzakelijk dat de gemeente een groter bedrag voor de sanering uittrekt. Jaarlijks komt in de plannen van de gemeente slechts 12,5 miljoen gulden tenlaste van de gemeente. Terwille van de in tegrale aanpak, die een hoger wel- zijnsniveau van vele Rotterdammers garandeert, moet een hoger bedrag op de begroting worden geplaatst. Het antwoord van de wijkorganen op de saneringsnota is een uitstekend stuk werk dat raadsleden een goed hou vast biedt bij een behandeling van de nota. Effect papierbakken speelplaatsen gering Er zijn in Schiedam ruim 200 pa pierbakken, waarvan ongeveer 100 op speelplaatsen van scholen. Als gevolg van vernielingen en het in brand ste ken van deze bakken, kost een en an der veel tijd en zorg. Hoewel de aan wezigheid van papierbakken bij draagt tot vermindering van de straatverontreiniging, is het nuttig ef fect gering, ook al, omdat de bakken herhaaldelijk misbruikt worden voor het deponeren van grote stukken af val. DUN VAN HAAR OF KAAL? Ook UW haargroei kan ihans verbeterd wordenI Om le groeien heeft het haar betrekken en het groeiproces voeding nodig. Deze voeding opnieuw kan beginnen, kan het haar uitsluitend uit Bovendien bevat K5 haartine- het bloed betrekken. tuur de vitamine K5, die de K5 Haartinctuur veroor- oorzaken van rooivorming be- zaakt een gezonde en lang strijdt en de remmende wer- aanhoudende bloedtoevoer king van bacteriën op da haar- naar de haarwortels, waar- groei ophelt en dus nieuwe door deze weer voldoende haargroei mogelijk maakt, voeding uit het bloed kunnen Na een week verdwijnt alle roos. Na 3 weken houdt de haaruitval op, bij voortgezet gebruik vindt nieuwe haargroei plaats. IMPORTEURS NED. PHARMACEUTISCHE INDUSTRIE, HEERLEN GEREFORMEERDE KERK: Oosterkerk, 10 uur ds. C. J, v.d. Meulen, 5 uur ds. C. van Zuylen, Kcthel „De Ark", 9 en 10.30 uur ds. C. van Zuylen, 5 uur ds. H. M. Ploeger. Mag- nalia Dei Kerk, 10 uur ds. J. N. Nammensma, 5 uur ds. K. H. Schuring, „De Goede Haven", 10 uur ds. H. M. Ploeger, 5 uur ds. C. J. v.d. Meulen. Julianakerk, 10 uur ds. K. H. Schu ring, 5 uur ds. J. N. Nammensma. HERVORMDE KERK: Grote Kerk, 10 uur ds. A. le Coq, 17 uur ds. A. Kastelein, Bethel- kerk. 10 uur ds. D. J. Spaling, Opstandings- r ds. J. W. Zimmerman, 19 kerk, 1 Jansen. Spaling, Vredeskerk, I. J. G. Ned. Prot. Bond. Westvest 92, 10.30 uur ds. J. W. Wery uit Rotterdam. Kerkgemeenschap tot Verbreiding Geref. n 17.00 u ds. H. Evang. Luth. Gemeente, Oranjestraat 10 uur ds. A. Steinhart. Oud-Katholieke Parochie. Dam, 10 uurH. Mis. Pastoor drs. A. Smit. Hersteld Apostolische Gemeente, Stadhou derslaan, 9.30 en 1600 uur dienst. Leger des Heils, Lange Haven, samenkomst 10 en 19.30 uur. Leiding: majoor en mevr. Zuidema. Baptisten Gemeente, gebouw Irene, 19.30 Chr. Geref. Kerk, Warande. 9.30 uur dienst. Geref. kerk (Vrijgemaakt), Westvest 30, 9.30 en 4.30 uur ds. C. Vonk. Hcrv. (Geref.) Evangelisatie, gebouw Irene, 10 uur de heer A. de Reus uit Ouddorp; 17.00 uur Grotekerk ds. C. v.d. Bergh uit Katwijk. Apothekersdienst: 9 januari tot en met 15 januari Apotheek Gouka, Groenelaan 127, te- Door de gemeentelijke woning- dienst Schiedam werden in het ver slagjaar 756 woningen van het Alg. Burgerlijk Pensioenfonds genum merd, 32 woningen, vier winkels en twee kantoren aan de Parkweg, 15 woningen en drie winkels aan de Broersvest. Er werd in 112 gevallen door eigenaren van woningen na eer ste aanschrijving een nummerbord aangebracht, in 40 gevallen na tweede aanschrijving, in 24 gevallen na opge maakt proces-verbaal door de politie, in 18 gevallen na aanschrijvng door B. en W. Het woningbezit van de gemeente Schiedam bestond op 1 januari van het vorig jaar uit totaal 26.154 wonin gen. Daarvan zijn er 14.410 gebouwd voor 1945 en 11.744 na de oorlog. In het jaar 1906 bestond het Schiedamse gemeentelijk woningbezit uit 3029 wo ningen. Het grootst aantal woningen werd gebouwd in de jaren 1928 (1431) 1929 (1555) en 1930 (1407) Gedurende de oorlogsjaren kwamen er bij 1940 (111) 1941 (30) 1942 (37) 1944 (L). Twaalf brandweerlieden van het Schiedamse corps hebben met goed gevolg het examen afgelegd voor het rijksdiploma brandwacht le klas. De geslaagden zijn: C. C. Bravenboer, P. J. van Eijk, H. de Jager, H. Kool, J. Kool, A. W. M. van der Laar, C. Lem- men, R. R. van der Meer, H. Over- heul, J. W. Seijkens, J. P. van der Vlies en K. Zuidema. A

De Havenloods | 1970 | | pagina 11