§/AIFNWï j^wïiiezeiPI 21 5: Met Andere Woorden 98 98 Spectaculair kampioenschap van vogels en pelsdieren DE HAVENLOODS Kuilvisserij verboden DE HAVENLOODS, 8 JANUARI 1970 Frisjes We worden in Nederland steeds frisser. Dat heeft de directeur van de Coca-Cola Nederland uitgerekend. Vorig jaar hebben we per persoon 250 glazen met frisdran ken leeggedronken en dat is een akelig gro te hoeveelheid als je er goed over nadenkt. Die grote dorst was het gevolg van de war me zomer. In 1968 dronk elke Nederlan der slechts 215 glazen limonade. De direc teur van de frisdrankenfabriek heeft ook uitgerekend, dat we vorig jaar met ons al len 650 miljoen liter fris hebben gedron ken, waarvan 300 miljoen liter gedurende de maanden mei tot en met augustus. Tot in de dood belde ons onlangs op met een goede ge dachte. Hij maakte zich bezorgd over be richten, dat bejaarden, die in huis een on geluk hadden gekregen, hun buren niet konden waarschuwen. Zo was kort gele den een bejaarde man overleden, nadat hij zijn been had gebroken. Door middel van klopsignalen had hij geprobeerd de aan dacht van zijn buren te trekken, maar die dachten, dat hij aan het timmeren was. Onze tipgever meent, dat dergelijke tragi sche gebeurtenissen voorkomen kunnen worden. Als iedereen het morseteken voor s.o.s. (drie kort, drie lang en drie kort) leert, kan zo iets niet meer. gebeuren, meent hij. Deze suggestie wilden wij graag aan iedereen doorgeven. Als een neger in Vietnam sneuvelt, kan hij niet zo maar begraven worden op de plaats, die hij - voor zijn dood - heeft uit gekozen. Daar moet dan eerst een rechter aan te pas komen. In het Amerikaanse stadje Elmwood heeft het vijf maanden ge duurd, voordat de rechter besliste, dat een in Vietnam gesneuvelde negersoldaat be graven mocht worden op het kerkhof, dat tegenover zijn woning ligt. Die begraaf plaats was uitsluitend voor blanken. Want verschil moet er zijn, ook na de dood. Rarekiek De beste Voorlopig zullen vele scholieren verstoken blijven van voorlichting over de Navo. Een conferentie, die met dat doel vorige week zaterdag was belegd en waarvoor redac teuren van de schoolpers waren uitgeno digd, is niet doorgegaan, omdat eronder die redacteuren te veel „linkse" elementen zaten. Deze scholieren zouden niet alleen willen luisteren naar de voorlichting, maar zouden ook willen discussieren en dat kan natuurlijk niet. Maar misschien was dat wel de beste voorlichting, die men over de Navo had kunnen geven. Klop, klop,klop Dinsdagmiddag heeft mr. W. H. Fockema Andreae, voorzitter van de Rotterdamse Kamer van Koophandel zijn nieuwjaarsre de uitgesproken. Wij willen onze lezers enige passages uit deze gedenkwaardige re de niet onthouden. Zoals bekend, heeft de heer Fockema Andreae zich geërgerd aan de kritiek, die wel eens op Rotterdam wordt uitgeoefend. Hij heeft al eens ge sproken over het „bevuilen van het eigen nest". Ook nu .weer gaat hij op dit onder werp in. „Nederland is Rotterdam gaan beschou wen als de openbare rarekiek, waarin je „welvaart" en „welzijn" met elkaar kunt zien bakkeleien - zwart tegen wit, duivel tegen engel - een rarekiek bovendien met handbediening voor buitenstaanders om de verwarring groter te maken. Wij hebben het geweten en wij hebben er van gelust. Nu wensen wij in het feestelijk gebeuren 'van dit herdenkingsjaar de éénheid van werken en leven te ervaren en te bewijzen. Rotterdam kan model staan voor die een heid, die als welstand van de stad een eigen karakter heeft en zo spreekt in de wereld". De voorzitter wil dus, dat wij in dit jaar de rarekiek met handbediening (wie weet wat dat voor een ding is, mag het zeggen) opzij zetten en éénheid van werken en leven er varen en bewijzen. Lief zijn voor elkaar dus in 1970. Functioneel De Commissaris der Koningin in Zuid-Hol land, Mr. J. Klaasesz, opent vrijdag 16 ja nuari in de Haagse Houtrusthallen de 74-ste nationale slotshow „Avicultura" van vogels en pelsdieren. Zij worden inge zonden door sportfokkers uit geheel Ne derland. Alle dieren zijn in de loop van 1969 tijdens wedstrijden en shows van plaatselijke en regionale clubs en vereni gingen bekroond. Bij de nationale slot show Avicultura gaat het er om, welke van die bekroonde dieren in de verschillende genres de titel van nationale kampioenen 1969 verwerven. Dat wordt uitgemaakt door een corps van ongeveer zestig gedi plomeerde keurmeesters. Een aanzienlijk aantal ere-prjjzen zijn voor de beste fokprestaties beschikbaar. Zij zijn aangesloten bij de N.H.H.P., wordt elke donderdag huis aan huis be zorgd in: 8 STADSEDITIES ROT TERDAM, Rotterdam rechter Maasoever - Capelle a. d. IJssel - Bergschenhoek - Bleiswijk - Berkel en Rodenrijs - Nieuwerkerk a. d. IJssel. Oplage 172.500 ex. EDITIE SCHIEDAM Schiedam - Kethel. Oplage 30.000 ex. EDITIE VLAARDINGEN Vlaardingen - Maassluis - Maasland Maasdijk - Hoek v. Holland. Oplage 37.000 ex. EDITIE KRlMPENERWAARD Krimpen a/d IJssel - Ouderkerk a/d IJssel - Krimpen a/d Lek - Lek- kerkerk - Schoonhoven - Stolwijk Bergambacht - Ammerstol - Ber- kenwoude. Oplage 15.500 ex. TOTALE OPLAGE 255.000 EXEMPLAREN ADVERTENTIES: tot woensdag 10.00 uur v.m. Hoofdkantoor Rot terdam. Vlaardingen: vert. M. Poot, Park weg 132. Telefoon 351620. Schiedam: vert. N. v. Zetten, Die selstraat 10. Telefoon 370244. Krimpenerwaard: A. Maat, Gr. Hendr. v. Nassaustraat 36, Ouder- Kerx a/d IJssel. Telefoon 01808-469. REDAKTIE: Hoofdkantoor Westblaak 25, Rot terdam. Telefoon 010-13 21 70. Schiedam: L. 't Hart, Bachplein 97. Telefoon 35 38 47. Vlaardingen: mevr. I. van Deur- sen, Philips Willemstraat 12, Vlaardingen (Holy). Telefoon 345.324. Sportredaktie Waterweggebied. B. van Haren, Koekoekstraat 7, Vlaardingen (Holy). Telefoon 345872. LEZERS-SERVICEDIENST Mocht men De Havenloods niet ontvangen hebben, dan gelieve men vóór vrijdagmiddag 12.0P uur te bellen 13 21 70 (voor de Vlaar- dingse editie 34 43 49), waarna de krant alsnog wordt bezorgd. uitgeloofd door Koningin Juliana en Prins Bernhard, de Minister van Landbouw Visserij, de Minister van Cultuur, Recrea tie en Maatschappelijk Werk, de Direc teur-Generaal van de Landbouw, de Com missaris der Koningin en de burgemeesters van Den Haag, Rijswijk en Voorburg, di verse buitenlandse verenigingen en door de Koninklijke Vereniging Avicultura zelf. Zij organiseert de show. In totaal worden meer dan vijfduizend tro pische sier- en zangvogels, duiven, hoen ders, chinchilla's, konijnen, reptielen, sier- ratten en -muizen geëxposeerd. Bijzonder spectaculair is de collectie zeldzame dui ven, ingezonden door de Nederlandse Ver eniging van zeldzame Kropperrassen. Daaronder een aantal z.g. Mokees, een Oosters duivenras, de z.g. Huhnschecken, een kipachtig duivenras, alsmede de zeer Als U reeds wasgoedverzachter gebruikte, hoeven wij U niets meer te vertellen over 't genot en 't gemakal Uw wasgoed zoveel zachter en een enorme besparing op het strijkwerk. Maar over de prijs kunnen wij wel iets zeggen. U koopt 3 liter van onze bekende eerste kwa liteit Shiny wasgoedverzachter, in handige tankverpakking voor nog géén drie gulden. Ook kippen en hanen, piepkleine en reu- zenhoenders, zullen tijdens deze show in vele honderden exemplaren te zien zijn naast een grote variëteit aan pelsdieren, waaronder (echte) chinchilla's en nertsen. Een van de Houtrustzalen is ingeruimd voor een rijk en kleurig assortiment van honderden zang- en siervogels in een onge kende variëteit. Zij worden ingezonden door leden van de vereniging Lucinea. De ze inzending is naar aard en omvang eigen lijk een tentoonstelling op zichzelf. De Ne derlandse Vereniging Lacerta is van de par tij met een inzending terraria. Geïnteres seerde bezoekers worden kosteloos en des kundig voorgelicht over fok en verzorging van gevleugelde en gepelsde huisdieren. Voor de jeugdige bezoekers zijn er enkele attracties. In de eerste plaats het Concours Kind en Dier op vrijdagmiddag 16 januari na schooltijd. Kinderen kunnen daar met hun eigen huisdier - met uitzondering van hond en poes - en vergezeld van vriendje of vriendinnetje kosteloos aan deelnemen. In het verleden is steeds weer gebleken, dat de kinderen zich daarvoor vaak heel origi neel weten uit te dossen. De charmante prijzen voor het beste dier, het best verzorgde dier en de leukste com binatie kind-en-dier worden uitgereikt door Bromsnor, de befaamde veldwachter uit het televisie-programma van Swieber- tje. Voor de kinderen is er ditmaal tevens een Konijnenberg. De show - elk jaar weer een evenement voor Den Haag en omgeving - duurt van vrijdag 16 tot en met zondag 18 januari; dagelijks toegankelijk van 10-22 uur, zon dag tot 18 uur. De entree-prijs bedraagt f. 2,50, voor kin deren f. 1,-. De heer Fockema Andreae vindt ook, dat te veel mensen en instellingen zich met Rotterdam bemoeien. Daarom zegt hij: „Hoeveel te meer spreekt dit, wanneer wij zien hoe men de met de functie van onze. stad verbonden vraagstukken probeert op te lossen door regionaal rapportenwerk en de levendige stoelendans van iedereen om overal over mee te praten. Rapporten waaraan nauwelijks de waarde van apo criefe geschriften mag worden toegekend, worden in het publiek debat tot evangelie woorden. Half Nederland bemoeit zich met de zeehavenfunctie". Het was natuurlijk veel leuker geweest wanneer hij er ook bij had gezegd, welke rapporten hij bedoelde. Er zijn er de laat ste tijd zo veel geweest en Rotterdam heeft er zelf ook dapper aan meegedaan. Of zou hij die niet bedoelen? En dan nog een derde citaat. „Rotterdam heeft in de Delta deze functie gemeen met Amsterdam en Antwerpen. Het is een ei gen functie en een scheppende functie, want zij heeft wereldformaat. Het is geen functie van de overheid alleen, geen func tie van het bedrijfsleven alleen, het is een gezamenlijke functie van de stadsgemeen schap. Het is een functie vol risico's en met veel wagen om te winnen. Het is een func tie, die grenzeloos zou kunnen worden, maar waaraan het karakter van de stad zelf eigen grenzen moet durven stellen. Niet doordat welzijnsverlangens het winnen van het streven naar welvaart, maar omdat de stad haar bijzondere functie beleeft en daaruit de kracht put tot synthese. Want welzijn en welvaart zijn één - welstand van de stad en van haar burgers". Wij hebben echt ons best gedaan om pre cies te begrijpen wat de heer Fockema An dreae hiermee allemaal bedoelt. We zijn er niet helemaal achter gekomen. In zijn boek „1984" noemde George Orwell dit „eendengekwaak". Een betere term heb ben wij niet kunnen vinden. Twee zegswijzen: „Wie trouwt rondom zijn oude jaren, die laat zijn goede jaren va ren" en „Trouwen in 't hooi is wonder mooi, maar in de kerk is 't eeuwige werk". Anja Huitenga, Reigerstraat 27 in Maas sluis wint daarmee de prijs van deze week. We verwachten weer briefkaartje naar Puz zelredactie De Havenloods, Westblaak 25, Rotterdam. In de linkerbovenhoek ver melden: M.A.W. 92. De oplossingen moe ten uiterlijk dinsdagmiddag twaalf uur in ons bezit zijn. Achter elk nummer staan twee omschrij vingen en de puzzelaar moet zelf uitvinden in welk van de beide diagrammen de woor den moeten worden ingevuld. HORIZONTAAL: 1. per honderd - voor waarts; 6. gebouwenreeks in Moskou absent; 12. dartelen - ontkomen; 18. han deling - Amerikaans land; 19. voertuig pers. v.n. woord; 20. arbeid - vogel; 22. bestuurslichaam - schildersgerei; 23. let wel (afk.) - godsdienst (afk.); 25. pers. v.n. woord - mil. rang (afk.); 26. oud paard kram; 28. rubbersoort - deegbak;30. spil in orde (afk.); 31. titel-Fransvoegwoord 32. graanafval - voorste deel; 34. damp oude munt; 36. rund - raamscherm; 38 siersteen - bijeen; 40. mat - plaatje; 41 streep - sterkedrank; 43. koeiemaag - ver voerbedrijf (afk.); 44. borstelen - zeerover; 46. grond - speelgoed; 47. vrouwspersoon (afk.) - gymnastiekwerktuig; 48. planten - metaal; 50. gronden - plaats in Limburg; 52. verdragen - genezen; 54. pers. v.n. woord - boom; 55. voorlopig - balletfi guur; 58. karakteriseren - predikant; 61. windrichting (afk.) - schuifbak; 62. aanw. v.n. woord - verstand; 63. achten - mo ment; 64. feestkledij - gebruik; 65. vaar tuig - als voren;66. bijwoord - voegwoord 68. huisvesten (militairen) - tekengerei; 71. plaats in Zuid-Holland - noodvoor raad; 74. diermet korte slurf-temerig; 76. inwoonster van Afrika - verzachten; 79. pakken - alleen; 81. inhoudsmaat - groet: 82. soort brood - streek; 84. hoogstaand - noodzakelijk; 85. scheepsverblijf - wig; 87. lichaamsdeel - onverstandig; 88. vrucht - aanw. v.n. woord; 89. oosters boek - schoenband; 91. dof - veerkracht; 92. raamwerk - veroorzaken; 94. sporeplant - tijdmaat; 96. werktuig - voegwoord; 97. titel (afk.) - inhoudsmaat (afk.); 98. pro- 3 liter 1e kwaliteit Shiny wasgoedverzachter Op onze afdeling schoonmaak artikelen, souterrain, verkopen wij de bekende Shiny wasgoed verzachter, 3 liter, om steeds weer een don.ig zachte was te hebben, in plastic draagtank Elke vrijdagavond tot 9 ui Ook maandagmorgen opèn Ctin tel. of schrift, best. (grootvader. Een heerlijk warme autobekle ding is in dit jaargetijde toch wel erg prettigheeft U nog geen plaidhoezen, kom dan eens kijken op onze Ie etage. Daar verkopen wij prachtige plaidhoezen in uni of schotse ruit, ze zijn met polyaether schuim gevoerd, kunnen niet glijden of schuiven en passen praktisch op alle europese wa gens. Per stuk kosten deze autoplaid- hoezen (ze beschermen Uw autobekleding/ nog géén zes gulden. 2 stuks voor Op onze eerste etage verkopen wij deze plaidhoezen met anti- sliprug, in uni of ruitdessin, ge schikt voor praktisch iedere europese wagen, per stuk Elke vrijdagavond tot 9 uur open feet - geestdrift; 100. over tijd - Europ. hoofdstad; 101. telwoord - voorzetsel; 103. scheepszijde - bijbeldeel (afk.); 104. meelmengsel - erg; 106. deel van hoofd - binnenste; 108. kerkelijke plechtigheid - melasse; 109. hoofddeksel - tijdperk; 111. grieven - met humor begaafd112. puzzel - moerassig; 113. direct - in 't oogvallend. VERTICAAL: 1. soort koe - eetgerei; 2. voegwoord - voorzetsel; 3. klein vertrek - belemmering; 4. melkklier - delfstof; 5. bijwoord - als voren (afk.); 6. overal - onbegroeid; 7. strook water - hevig; 8. pers. v.n. woord - bijwoord; 9. windstreek (afk.) - maanfase (afk.); 10. boom - onb. v.n. woord; 11. Romeins keizer - dieren- voedsel; 13. voorzetsel - nummer (afk.): 14. spraak - verfrissend gas; 15. gemalen schors - brandstof; 16. ter plaatse (afk.) - ten bedrage van; 17. ader - rekening; 19. soort parvenu - trekjuk; 21schram - Russ. geestelijke; 24. gevaarte - bouwstijl; 26. richting - stopplaats; 27. trapkleed - pro jectiel; 29. vioolmerk - keurregiment; 31. leven benemen - vrucht; 33. pit - buis; 35. tenslotte (afk.) - maanstand (afk.); 36. afscheiding - kweekbak; 37. voordat - op schudding; 39. lengtemaat - uit; 40. vlei naam - laagte; 42. clubgenoot - lastig; 44. tezamen brengen - druk kwebbelen; 45. deel van altaar - onderdanig; 47. deel van week - kleinzielig; 48. kookgerei - zuig- buisje; 49. dichterbij - slank en recht; 50. applaus - staren; 51. verzoeken - modern weefsel; 52. bouwspecie - gloed; 53. be roemde Zweed - kloof; 56. meskant - boom; 57. Laban's dochter - achting; 59. snij werktuig - stap; 60. rivier (Spaans) - soort clown; 67. begroten - kwaad; 69. Franse rivier - keur, bloem; 70. autotype - Italiaanse rivier; 72. jongensnaam - sorte ring; 73. vlaskam - satan; 75. wondvocht- beu; 77. kleverige stof - gevangenis; 78. tocht - mal; 80. drinkgerei-voorzetsel; 82. bijwoord - pers. v.n. woord83. soort vet- drinkgerei; 85. brok - landpunt; 86. getij - pers. v.n. woord; 88. induw - Europeaan; 89. roeiboot - precies; 90. advies - orgaan; 92. groente - deel van accordeon; 93. on wel - gevaar; 95. kapot - tabel; 97. onb. v.n. woord - kledingstuk; 99. grappenmaker - soort papegaai; 100. oude maat - traag; 102. glansmiddel - honingdrank; 104. pers. v.n. woord - lidwoord105pers. v.n. woord - Romeinse rijk (afk.); 107. vogel - voortzetsel; 108. predikant (afk.) - na schrift (afk.); 109. uitroep - bevestiging; 110. deel van mast - inhoudsmaat (afk.). De minister van landbouw en visserij heeft beslo ten, met ingang van 1 mei 1970 geen vergunnin gen meer te doen verlenen voor het uitoefenen van de kuilvisserij op het IJsselmeer. De be windsman heeft dit besluit mede genomen op grond van de indertijd en onlangs uitgebrachte rapporten van resp. de Voorlopige Adviesraad voor de Visserij op het IJsselmeer en van het Rijksinstituut voor het Visserijonderzoek (RIVO). Voorts laat minister ir. P. J. Lardinois een alge mene maatregel van bestuur voorbereiden, waar bij de uitoefening van de kuilvisserij op het IJs selmeer volledig wordt verboden. Op de tekening ziet U slechts 2 modellen uit onze uitgebreide kollektie pullovers en blouses in vele modellen en kwaliteiten ('t zijn er werkelijk te veel om ze allemaal af te beelden), die wij per stuk voor nog géén acht gulden verkopen. Komt U eens kijken op onze parterre, U vindt er b.v. een prachtige wollen pullover met afstaande col, 3/4 mouw, dub bele manchetten en kontrast- rand in boord en de manchet- Of deze fijne vlotte jersey blou se van een uitstekende kwali teit wol. Een slank afkledend model met' borstzakje en mo derne machetten en boord. Op onze afdeling damesmode, parterre, vindt U een grote kollektie pullovers en blouses in v»le kwaliteiten, modellen en kleuren, de maten lopen van 38 t/m 48, per stuk r Elke vrijdagavond tot 9 uur open

De Havenloods | 1970 | | pagina 17