LlBr II Stadssanering en rijkssubsidie Sanering en reconstructie gaan in 1970 een grote rol spelen Aantal misstanden binnen Philharmonisch aangeduid Structuurplan kiest voor nieuw city-hart ■iéssiüsas REISBUREAU GRDENEVELD DAG EN MEERDAAGSE AUTOlARREIZEN KUNSTGEBITTEN DE HAVENLOODS 19e jaargang no. 10 donderdag 8 januari 1970 Weekblad voor Schiedam en Kethel. Hoofdredactie: A. Hoeksema Directie: W. van der Giessen Kantoor: Westblaak 25. Rotterdam; Postbus 1980, Telefoon 132170 (8 lijnen), postgiro 18344. Uitgave Stichting ,,Dc Jeugdhaven" Wanneer alles gunstig verloopt, zal in 1971 het ontwerpplan voor de toekomstige ontwikkeling van de Schiedamse binnenstad in fe bruari 1971 bij de gemeenteraad ter behandeling worden ingediend. Dan zou in 1972 met de uitvoering van de plannen kunnen worden be gonnen. Rekening moet echter worden gehouden met het verkrijgen van de nodige vergunningen van het rijk, financiën etc., zodat het ge heel nog wel een jaar kan worden verschoven. In elk geval zullen wel bepaalde voorbereidingen getroffen kunnen worden, waarbij echter het hele tijdschema moet opschuiven, naar mate het beginpunt later komt te liggen. Dit alles heeft burgemeester Roelfsema meegedeeld in zijn nieuwjaarsrede, die hij voor leden van de gemeenteraad en een aantal genodigden in de aula van het Ste delijk Museum uitsprak. Hij be steedde hierbij opnieuw aan dacht aan de vele beschouwingen, die rond de stadssanering en her bouw werden gehouden. De burgemeester zei dat Schiedam moet worden gerekend tot de steden, waarin reconstructie en sanering in de komende jaren een grote rol zullen spelen, met als onderdeel de verster king van het distributie of winkelap paraat in de vorm van een beperkt nieuw winkelcentrum. Hij constateerde verder, dat er bij de burgerij een stijgende belangstel ling bestaat voor de opbouw van de binnenstad en hij vond een zekere on rust die daarover bestaat, begrijpe lijk. Men had zich blijkbaar voorge steld, dat snel met nieuwbouw en her houw zou kunnen worden begonnen, waarbij men vergat, dat een struc tuurplan nog maar een ideeënschets is. waarop de latere bestemmings plannen afgestemd moeten worden. Het verval van de binnenstad gaat voort. Voor de mensen, die er nog wonen of werken is de onzekerheid over wat er gaat gebeuren, een bron van onge noegen. De middenstand in de binnen stad ziet het uitblijven van mogelijk heden voor nieuwe distributievormen als de oorzaak van afvloeiing van koopkracht naar nabuurgemeenten. Feiten krijgt het karakter van een buiten wijk vgn Rotterdam. In extremen uitgedrukt zouden de beide opvattingen als volgt tegenover elkaar kunnen worden gezet: Schie dam is een belangrijke stad in het Waterweggebied en moet dat blijven, en daarvoor is o.a. een nieuw winkel centrum onmisbaar, of: Schiedam heeft de functie van woongebied en winkelen doet men wel elders, vooral als het gaat om gebruiksartikelen. Nieuw hart Het structuurplan gedraagt zich in dit opzicht bescheiden. Het kiest wel iswaar voor een nieuw city-hart met winkelareaal, maar overdrijft niet. Het laat, om het geheel levend te ma ken, in de stadskern ook ruimte voor wonen en werken. Daarbij werd het oude hart de Hoogstraat niet weggedrukt, doch als uitgangspunt voor de vernieuwing aanvaard. On danks het compromis, dat in het structuurplan besloten ligt, duikt bij de uitwerking der bestemmingsplan nen voor de binnenstad de vraagstel ling steeds opnieuw op. En toch zal zonder emoties de vraag naar de toe komstige rol of functie van Schiedam beantwoord moeten worden. Wetende, dat deze vraag bij velen leeft, heb ik bij de behandeling van het structuur plan steeds gepleit voor een flexibel bestemmingsplan voor de binnenstad. Het moet n.l. mogelijk blijven op een bepaald ogenblik bij te sturen, als de ontwikkeling in een richting gaat, die niet te voorzien was. Ik wees er ook op, dat sommige vragen moeilijk ten volle kunnen worden beantwoord, om dat de rol en de positie van Schiedam, in welke richting dan ook, voor de toe komst niet kunnen worden „bewe zen". Het gaat er toch ook vooral om, welke kracht men zelf weet te ont plooien. In verbapd mag ik na enkele ja ren Schiedamse 'ervaring niet verzwij gen. dat de middenstand in het cen trum van Schiedam althans de indruk geeft zelf niet veel kracht uit te stra len. wisselwerking. De oude stad verval: men weet niet toe is. cn dus wordt er weinig onder nomen. Toch vraag ik mij in alle ernst af, of onze middenstand met name in de sfeer der grote en kleinere gebruiksartikelen reeds nu niet zou moeten zorgen voor een goed gescha keerd aanbod en voor een moderne presentatie. Openbaar vervoer Ik kom thans tot de tweede aarze ling bij de beslissing «over het struc tuurplan. Zij, die Schiedam een rol in het Waterweggebied toebedeelden als sub-centrum, hebben aanvaard, dat het centrum van alle kanten zo goed mogelijk bereikbaar moet zijn. Ook moet het voor modern openbaar ver voer worden ontsloten. Een openbaar vervoer, dat met een boog om de city heen gaat, en de kern dus gewoon ter zijde laat liggen, zou de city bij voor baat in een ongelukkige concurrentie positie brengen. Het is daarom, dat de ontwerpers van het structuurplan de binnenstad lieten aandoen door de metro-lijn, die van het centraal sta tion te Rotterdam via het Marconi- plein en Rotterdamsedijk Kethel en Holy bereikt. Dadelijk kwamen de Nederlandse Spoorwegen in het geweer. Zij willen de metro, komende van Kethel'Holy bij de Nieuwe Damlaan direct op de spoorlijn naar Rotterdam enten. Of de metro doorloopt naar de city van Schiedam en vandaar naar Rotter dam is voor de N.S. niet belangrijk. De gedachten van de N.S. sluiten in wezen aan bij de discussie over de toekomst van de binnenstad. Als de binnenstad in hoofdzaak een woon functie zou krijgen, zou de baan van de metro door de binnenstad inder daad minder belangrijk worden. De vraag, of een metrolijn door de bin: nenstad, met een belangrijk station in liet. centrum, positie dient te wordén tegemoetgetreden, werd bovenden nog doorkruist doorhéén ander-belang rijk aspedt. De vraag was n.l niet alleen of de metro ter wille van een levend stads hart moest worden aanvaard, maar ook of zij wel mocht worden toegela ten, waar zij oud stedenschoon zou aantasten. Immers in het structuur plan kruist het metrotracé de Lange Zie verder pagina 3 Proef met demontabele vuilbergplaalsen Op de nieuwe weekmarkt op he Faustplein is een proef genomen me een aantal demontabele vuilberg plaatsen, die op- marktdagen worde geplaatst. De kooplieden zijn ver plicht vuil en afval daarin te depone ren. Al spoedig is gebleken, dat hier door een verminderde straat- er reinvervuiling tijdens en na de r werd verkregen, alsmede een vei len en vereenvoudigen van de c mingswerkzaamheden. Overv wordt deze methode ook toe te passé op de markt aan het Broersveld. De gemeentelijke reinigingsdiens in Schiedam heeft in een jaar tijds 16 honden- cn 36 kattenkadavers afge haald en vervoerd naar het Dierente huis van de afdeling Dicrenbeschei ming. Op melding door de politi werden drie kadavers van aangcre den dieren van de straat gehaald. NAJAARSAANBIEDING GASHAARDEN SERIE 1969-1970. •VAKKUNDIGE PLAATSING •VAKKUNDIGE VOORLICHTING ♦EIGEN SERVICEQIENST NU 20% KORTING! HjÉMMÉM "LQERS BEL NU 145224, OF BEZOEK ONZE SHOWROOM HALSTR AAT12A HOEK PANNEKOEKSTRAAT «.£SSS4 jNTSSêSS r 'M0MA Of die onrust gerechtvaardigd is, of de middenstand gelijk heeft, is een vraag, die ik in het midden laat. Het gaat mij om de vaststelling van fei ten. Wél mogen we toegeven, dat de sa nering en de reconstructie niet snel op gang komen, althans minder snel dan in sommige andere steden. Een duide lijke verklaring is hiervoor wel aan te geven. Schiedam richtte na de tweede wereldoorlog terecht alle aandacht op de bouw van nieuwe woningen. Dit is te meer begrijpelijk, omdat Schiedam één der gemeenten was met de groot ste woningnood. En juist daarom moest ook het oude woningbezit zo lang mogelijk intact gelaten worden, want de slechte woningen konden nog moeilijk worden gemist. Toen de gemeenteraad het struc tuurplan als uitgangspunt had aan vaard, kon men in de stad bij geïnte resseerden en belanghebbenden een zekere opluchting waarnemen. Nu zouden de zaken flink kunnen worden aangepakt. En dat kan ook. Het struc tuurplan is een machtig stuk werk, dat een goede basis geeft voor de uit werking der bestemmingsplannen. Maar insiders weten en wisten, dat over enkele grote vraagstukken nog geen volledige beslissing was geno men. Hierover is wel gediscussieerd, maar tot duidelijke uitspraken kwam het niet, of anders gezegd: het struc tuurplan werd aanvaard, waarbij voor onderdelen nog een keuze in ver schillende richtingen werd opengehou den. Winkelstand Ten eerste bleef de vraag open, hoe groot de nieuwe winkelvoorziening in de binnenstad zou moeten worden, omdat er verschillend over de toe komst van de stad kan worden ge dacht, met het oog op de ligging tus sen Rotterdam en Viaardingen. Bie den deze steden, vooral Rotterdam, niet reeds ruime mogelijkheden voor de voorziening in de behoeften aan verbruiks- en vooral ook gebruiksgoe deren? Anderen zeggen: Ja, dat mag waar zijn, maar indien een nieuw, modern centrum wordt gebouwd, aansluitende aan de Hoogstraat als aantrekkelijke Oudhollandse winkelstraat, winnen we de verloren gegane koopkracht te rug. Een stad zonder een hart met winkels mist een eigen gezicht en Een commissie bestaande uit de heren J. Bartels, A. de Boon en E. Poslavs- ky is gevraagd rapport uit te brengen over de relaties binnen de Stichting Rot terdams Philharmonisch Orkest. Dit naar aanleiding van de moeilijkheden die binnen de stichting waren ontstaan. De commissie constateert in haar rapport aat een van de oorzaken van de huidige moeilijkheden ligt in de snelle artistie ke ontwikkeling die het Rotterdams Philharmonisch Orkest heeft doorgemaakt. De ontwikkeling van de structuur van de stichting en de instellingen binnen het orkest hebben die grote artistieke vlucht niet kunnen bijhouden. Een andere oorzaak voor spanningen binnen het orkest wordt gevormd door een zeer ge brekkige communicatie. Dit feilen kwam o.a. duidelijk aan het licht bij de re cente afvloeiing. Verder komt het de commissie voor, dat de taakafbakening tussen het bestuur en de directeur onduide lijk is. Men heeft de indruk dat het bestuur teveel bemoeiing heeft met de dagelijkse zaken, waardoor de positie van de directeur wordt verzwakt en deze te weinig armslag heeft om een beleid te voeren. Een moeilijkheid voor de gezags verhoudingen binnen de stichting wordt ook gevormd door de aanwezig heid van twee vaste dirigenten. De commissie is van mening, dat de spanningen die hiervan het gevolg kunnen zijn, zouden vermeden worden door het optreden van één vaste diri gent. De commissie komt tot de conclusie dat gezien de omvang van het orkest en de administratieve staf, het grote aantal buitenlandse musici en de spe cifieke problematiek van een orkest gemeenschap een personeels-functio- naris van hoog niveau niet ontbeerd kan worden. Tevens is men van oor deel dat het spoedig tot stand komen De Lange Haven dempen? HUISVROUWEN MAKEN EXCURSIE NAAR TNO Leden van de afdeling Schiedam van de Ned. Ver. van Huisvrouwen maken donderdag 15 januari een ex cursie naar het TNO in Delft. Donder dag 29 januari zal burgemeester H. Roelfs-ema voor de afdeling een lezing houden over diverse Schiedamse aan gelegenheden. In de komende jaarvergadering zijn als bestuursleden aftredend en niet herkiesbaar de dames E. de Vos—van Harmeien, presidente en mevrouw E. Lokker-Bakker, penningmeesteresse. Als kandidaten zijn gesteld de da mes C. Bombeke-van Woerden en M. Plekkringa- van Rijn. Bij de bespreking van de plannen met betrekking tot de sanering van de binnenstad, heeft burgemeester Roelf sema, een overzicht gegeven van de mogelijkheden met betrekking tot het verkrijgen van subsidie. Zo is het mo gelijk, een subsidie te ontvangen van 80 procent van de kosten die de ge meente heeft gemaakt ter verwerving van terreinen en opstallen, gelegen in een bestemmingsplan, dat recon structie en sanering beoogt. Die 80% kan zelfs meer den beschouwd als een werk, dat, we zenlijk tot de stadsreconstructie beho rende hoge kosten zal vragen. Het be sluit noemt als voorbeelden met name overkluizing van kanalen of havens, verbreding en verzwaring van brug gen en ongelijkvloerse verbindingen. Regeling Ds.J. VAN NIEROP NIEUWE PREDIKANT Ds. J. van Nierop te Nijkerk heeft het beroep naar de gerei. Kerk van Schiedam-Kethel aangenomen. De predikant zal na pasen naar Schie dam komen. Wanneer voor het slopen van bouw werken excessief hoge kosten moeten worden gemaakt, b.v. bij het oprui men van funderingen, dan is de 80%- regeling hierop mede van toepassing. Naast deze bijdrage in de verwer. vingskosten houdt de regeling de mo gelijkheid in om in de kosten van da uitvoering van bijzondere openbare werken een subsidie te verkrijgen van 50%. Gebleken is n.l., zo zegt de toelich ting op het besluit, dat een verant woorde reconstructie vaak gepaard gaat met de uitvoering van dure open bare werken. Toegepast op Schiedam durfde de burgemeester te denken aan een subsidie in de aanleg van de metro-lijn, welke toch wel mag wor- Naast deze in het bijzonder op constructie en saneringsplannen ge richte steun kan de gemeente krach tens een nieuwe regeling, die per 1 ja nuari 1970 is ingegaan, per aan te ko pen krot f 2500,- in de verwervingskos ten ontvangen, welk bedrag later bij de toepassing van de 80%-regeling wordt verrekend. Nieuw is bovendien, dat een particuliere eigenaar van een krot bij afbraak onder bepaalde voor waarden f 1500,- kan ontvangen. Voor elk krot, dat wordt opgeruimd en af gebroken, betaalt het Rijk verder maximaal f 1200,- bij een gemeentelij ke bijdrage van f 1500,-. Deze bijdra gen dienen ter betaling van de kosten, die de bewoners van krotten bij ver huizing moeten maken. Het Rijk heeft ook in zijn begroting voor 1970 belang rijke bedragen voor steun aan stads sanering en -reconstructie opgeno men. Het stelt de uitkering echter af hankelijk van enkele voorwaarden. Hoofdzaak is dat reconstructie en sanering hun basis moeten vinden in een goedgekeurd bestemmingsplan. Eerder kunnen wel voorschotten wor den ontvangen, maar bij informatie is gebleken, dat het dan wel nodig is dat de provinciale planologische commis sie een positief advies over het ont werp heeft afgegeven. De aanvrage om bijdragen moet ge paard gaan met de indiening van een raming van de kosten en opbrengsten van het plan. Of anders gezegd: er moet een exploitatie^opzet bij de aan vrage worden gevoegd. Een interde partementale commissie beoordeelt gemeentelijke plannen voor recon structie en sanering. Overigens heeft ook deze regeling een tijdelijk karak ter. Het feit, dat de reconstructie van bebouwde kommen in het bijzonder ook de belangstelling van ontwikke lingsmaatschappijen heeft gekregen, vraagt, zo heeft de Minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or dening meegedeeld, nadere bestude ring van de financieringsvraagstuk ken. Daarom is een werkcommissie ingesteld, die moet bekijken, of het bijdragenbesluit geen herziening be hoeft. van een collectieve arbeidsovereen komst de verhouding tussen de Stich ting Rotterdams Philharmonisch Or kest en de vakorganisaties zal verbe- De commissie vindt dat het bestuur tot taak moet hebben de grote lijnen van het beleid van de Stichting Rot terdams Philharmonisch Orkest vast te stellen. Daarnaast is het bestuur uiteindelijk verantwoordelijk voor het beheer van het orkest. De directie moet worden gevoerd door een colle ge, bestaande uit de dirigent-hoofd ar tistieke zaken (de artistiek leider), het hoofd algemene (commerciële) zaken en het hoofd personeelszaken. De leden van het orkest moeten in vloed kunnen uitoefenen op de samen stelling van het bestuur van de Stich- ting. Wat de orkest-commissie betreft be pleiten de drie rapporteurs een struc tuur analoog aan die van de onderne mingsraad. Naar hun mening dienen leden van het orkest betrokken te worden bij het bepalen van het artis tieke beleid. Zij bevelen de instelling van een artistieke commissie aan. Verder is men van oordeel dat het in stituut van de proefspelcommissie goed functioneert en dus gehandhaafd kan blijven. Tenslotte heeft men een schema sa mengesteld behorende bij het rapport. Bovenaan staat het bestuur van de Stichting Rotterdams Philharmonisch Orkest; daaronder volgt de directie, bestaande uit het hoofd artistieke za ken, hoofd algemene zaken en hoofd personeelszaken. Dan volgen respec tievelijk artistieke commissie en de orkest-commissie en tenslotte de or kestvergadering. De commissie is in haar rapport niet ingegaan op de relatie dirigent orkest. Voor het overige kan nog ge steld worden, dat nagenoeg al het bo venstaande in de loop der jaren door ons herhaaldelijk naar voren is ge bracht. REPARATIES Ie klas werk vanaf f 5,— per reparatie 20-karaats GOUDEN KROON f 17,50. U kunt er op wachten INSTITUUT DENTILIA HOOGSTRAAT 40, ROTTERDAM. TELEFOON 010-12.60.10. Te bereiken met tram 1, 3, 6 8 en buslijn 32,34, 38. 45,49, 49a.

De Havenloods | 1970 | | pagina 1