Soepeler beleid huisvesting „alleenstaanden" hoognodig 9: Rapport stedebouw problemen in Schiedam STRIJD Hearing over problemen kamerbewoners Delenalie bezocht buitenland 98 Nieu we drumband in Schiedam Sanering en reconstructie Sehiedanise binnenstad DE HAVENLOODS DONDERDAG 8 JANUARI 1970 S'dam 3 De werkgroep Kritisch Burgerschap van de stichting Oriëntatie en de Migratiestichting or ganiseren in samenwerking met het IKOR een hearing over het probleem van de huisvesting van alleenstaanden en de problemen van de kamerbewoners in het algemeen. De cijfers ge ven een voortdurende stijging te zien van het aantal kamerbewoners en dat betekent voorlo pig alleen maar dat de nood steeds groter wordt- Want van een groeiend aanbod van ka mers en etages kan beslist niet gesproken wor den. Wat is daar aan te doèn of liever, is er wat aan te doen? ,,Ja", zeggen mensen die dagelijks met deze problematiek in aanmerking komen. Misschien maar niet veel", zeggen de mensen die van over heidswege met de materie vertrouwd zijn. Kan er geen soepeler beleid gevoerd worden? Is het niet zo dat gezinnen, met of zonder kinderen,-zonder meer voorrang hebben bij de toewijzing? En dat terwijl alleenstaanden toch evenveel recht hebben op een huis, een Verantwoorde woongelegenheid? Er zijn te weinig en te dure kamers. Er zijn hos pita's die de meest lullige voorwaarden durven te stellen. Om maar-te zwijgen van de moeilijkheden die kleurlingen ondervinden bij het zoeken van een kamer. Het moet toch mogelijk zijn hier iets aan te Wie zich werkelijk interesseert voor dit pro bleem wordt dringend verdocht woensdag 14 janua ri naar De Doelen te komen. Daar zal in openbare discussie (iedereen kan deelnemen) de verschillen de kanten van het onderwerp aan de orde komen. Een bekwaam voorzitter zal de partijen binnen de perken trachten te houden. Voorts zijn er twee fo rumvleugels. een „defensieve" en een „agressie ve" vleugel. Defensief zitten onder meer wethouder G. Z. de Vos (sociale zaken, volksgezondheid en wijkaangelegenheden), mevrouw Barendregt (lid Tweede Kamer), mevrouw Schilthuis (gemeente raadslid). Agressief opgesteld worden de directeur van de Rotterdamse Raad voor Jeugd en Jongeren, de heer Dotinga. Ingrid Koop (studente Sociologie), de heer Van Gemeren (woningstichting Patrimonium) en een vertegenwoordiger van de stichting Studen tenhuisvesting. Dat zijn de twee „partijen" die de zaak op gang zullen brengen. Maar ook de aanwezigen in de zaal kunnen uiteraard een woordje meespreken. Via de in de zaal geplaatste microfoons zal ieder-naar vo ren kunnen brengen wat men wil. De kamerbewo ners zelf, de mensen die beroepshalve met. kamer bewoners te maken hebben (woningverenigingen, bemiddelingsbureaus, hospita's) De hearing begint om kwart over acht in de feestzaal van De Doelen ingang Expositiezaal, zij de Kruisplein. Aangezien het bevattingsvermogen van de zaal aan een grens gebonden is dient men zich vooral wel in het bezit te stellen van een gratis toegangskaart. Deze kunnen vanaf «vrij dag 9 januari worden afgehaald op de volgende adressen: Bureau RRJJ, Saftlevenstraat 40b; Mi gratiestichting, Hang 8 en kantoor De Havenloods, Westblaak 25. Bovendien kan men op de boven staande adressen vanaf dezelfde datum documen tatiemappen krijgen om zich van te voren op de hoogte te stellen van feitenmateriaal. Het IKOR zendt op zondagmorgen 18 januari ting van de hearing uit. De burgemeester van Schiedam, de heer H. Roelfsema. vergezeld van wethouder mr. M. J. M. van Kinderen. P. Th. Biersma, gecom mitteerde van Rijnmond, ir. J. C. Broeijer, directeur gemeentewer ken, B. C. van Gent, stedebouw kundig adviseur en J. van Heerde, chef afdeling openbare werken, hebben in de week van 17-22 maart 1969 een studiereis gemaakt, in verband met stedebouwkundige problemen van Schiedam. jBezocht warden in Engeland Tba- mesmead, een stad gelegen aan de zufdoever van de Theems, op plm. 20 km afstand van Londen; Pepys-Esta- te, eveneens gelegen aan de zuidoever van de Theems, op plm. 4 km van Londen, Harlow-New Town, plm. 27 km ten noorden van Londen. In Frankrijk, Toulouse-Le Miraul, 8 km ten z.w. van eerstgenoemde stad en in DuitslandFrankfort-Nordweststadt. 6 km van de binnenstad van Frank fort, Düsseldorf-Garath, 10 km. ten zuiden van de oude stadskern Thans is een rapport verschenen over de ervaringen tijdens deze reis opgedaan, waarbij de heer Van Gent in het bijzonder de stedebouwkundige aspecten behandelt, zoals de bouwkos ten, woningtypen, parkeerzakén. ste debouwkundige ontwikkelingen, woon- diqhtheid en bedrijfsvestiging.' U vindt ze op onze parterre de originele skai dur reistassen, su- pergrote tassen voor vakantie, weekendjes uit? logeerpartijen, boodschappen doennoemt U maar op. Met extra brede bodem met 5 beschermdoppen, verstevigde hengsels en riem, grote hek sluiting met slot, kortom een geweldige reistas, voor nog géén tientje. bodemlengte 45 cm Op onze tassen-afdeling, par terre, verkopen wij deze grote skai dur reistassen, duurzame tassen, in zwart, bruii cognac en blauw Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen open Cttn tel. of schrift best. De heer Van Gent concludeert- „Thamesmead en Le Mirail hebben .het meeste indruk gemaakt, uit oog punt van conceptie en als hoogwaardi ge woonmogelijkheid voor een grote massa, in deze tijd maar vooral voor de toekomst. Bij Thamesmead is het vooral de genuanceerdheid en een zekere mate van romantiek, die aanspreekt. Door versperringen en scandering een techniek die vrij kostbaar lijkt te zijn is een kleine maat geïntroduceerd, die ertoe bijdraagt dat de mens zich er thuis zal voelen. Voetganger Le Mirail bezit eenzelfde goede structurering als Thamesmead. Ook hier jpijn afdoende maatregelen geno men voor de vfflligheid en vrijheid van dé voetganger. De bebouwings structuur is echter nog vrij traditio neel in vergelijking met Thames mead, hetgeen tot gevolg heeft dat de ruimten wat minder genuanceerd zijn. PeRvs-estate heeft veel waardevolle elementen. De algemene indruk is echter: somber, manifestatie van een opeenhoping van een enorm aantal mensen. De maatregel voor de voet gangers genomen is ontaard in e'en machinerie; letterlijk over-done. Harlow en de beide Duitse stadsde len kunnen op één lijn staan wat be- Vorige week raakte een hond. in het water van de Boezen^singel. Het beest kon niet meer aan de kant komen door het ijs, maar een paar dieren vrienden haalden een ladder en zorg den dat de spaniel nit zijn koude bad verlost werd. treft de stedebouwkundige structure ring: duidelijk, goed georganiseerd, maar van deze tijd. Waar vooral de beide' eerste plannen zich kenmerken als een conceptie van één ding, zijn deze drie plannen een optelsom van elementen en evenementen. Elemen ten die op zichzelf soms uitstekende kwaliteiten vertonen, maar op zich: zelf staan. Vermeld moet echter worden dat in verband met de realiseerbaarheid de laatstgenoemde drie plannen veel reë ler zijn dan de eerste drie. Stadsuitbreiding niet eigen bouwers De drumband van de r.k. gymnas tiekvereniging „Excelsior" is op ei gen benen komen te staan. De band heet nu „Drumband Schiedam" en heeft een eigen bestuur, onder voor zitterschap van de heer F. van Brde- rode, die instructeur en tamboer-mai- tre van de band was. De splitsing werd wenselijk geacht in het belang van zowel de vereniging als de band. Zoals met vrijwel alle bands, heeft ook deze vereniging te kampen met oefengelegenheid, omdat de zaal in de Sint Annazusterstraat minder ge schikt is. De leden van de band zullen in de nieuwe uniformen worden gesto ken, blauwe jasjes met witte rok vopr de meisjes. JUBILEUMRECEPTIE SPAARBANK 1820 In verband met het 150-jarig be staan van de Spaarbank 1820 houdt het bestuur zaterdag 10 januari van 1617.30 uur een receptie in het hoofd kantoor Lange Nieuwstraat, Schie dam. Dinsdagavond 20 januari wordt in-de Doelen te Rotterdam een specia le voorstelling gegeven door Paul van Vliet. Het Rotterdams Jongenskoor" is - deze week 13 jaar "oud geworden. Zo oud dus als de\neeste van haar leden, die tussen 10 en 17 ja ar oud zijn. Het heeft zich rond de Kerst meerdere malen indringend gepresenteerd, o.a. in de Doelen, Het Trefpunt en samen met het mannenkoor Apollo in de Pauluskerk. Natuurlijk werden ook de traditionele nachtdienst en de concer ten voor ouden van dagen gezongen. Het ib altijd éen lust om de jongens, die uit alle delen van de stad komen te horen. Ze zijn met z'n dertigen, maar er zouden er eigenlijk 40 moe ten zijn. Nieuwe leden zijn dus van harte welkom, maar ze doen er ver standig aan eerst het nummer 141272 te bellen. Dat is hetzelfde nummer om medewerking aan kerkdiensten te verzoeken. Het liefst zouden de jon gen 'n eigen kerk of kapel hebben, om daar op zondagmorgen muziekdien sten te geven met een geheel eigen in terkerkelijk karakter, leder die "het koor daar bij kan helpen, wordt van harte uitgenodigd contact niet hen op te nemen. DODELIJK ONGELUK OP HARGALAAN Waarschijnlijk doordat de door hem bestuurde auto slipte, botste de 50-ja- rige Th. C. van Heijningen uit Schie dam, op de Hargalaan tegen een pij ler vap de Beneluxtunnel. De man sloeg met zijn hoofd tegen de voor ruit, waardoor hij werd gedood. Het ongeluk gebeurde 's-morgens vroeg, zonder dat dit'door'iemand werd op gemerkt. Een voetganger, die de be schadigde auto tegen de pijler zag staan, ging kijken en zag tot zijn ont steltenis het slachtoffer dood in de auto liggen. Het ligt in het voornemen van het gemeentebestuur om bij uitvoering van de plannen inzake de Schiedatpse stadsuitbreiding, ook bouwers uit eigen gemeente gelegenheid te geven aan dat werk deel te nemen. Het ontwikkelingsbureau dat zal worden ingeschakeld, heeft nl. een „achterban" in de bouwwereld. Het voornaamste in deze tijd van kapi- taalschaarste is wel, dat een goed ont wikkelingsbureau, dat de opdracht tot begeleiding en uitvoering aanvaardt, ook de zekerheid kan bieden, dat bouwkapitadl wordt aangetrokken. De adviserende begeleiding door een ontwikkelingsbureau brengt mede, dat de verschillende facetten van de plannen zullen worden beoor deeld, Indien b.v. een ontworpen win kelcentrum te groot zou worden, dan wordt dit meegedeeld. Offer Aan de Lange Haven zouden daar om zelfs enkele, onder bescherming van de Monumentenwet staande pan den moeten worden geofferd. Wil Schiedam dit offer brengen? Zou Mo numentenzorg het offer toestaan? Er zal veel overredingskracht nodig zijn om op dit punt medewerking te ver krijgen. Ondèrgrondse aanleg van de metro lost dit probleem slechts ten dele op, omdat niet alleen de metro- baan, maar ook wegontsluiting naar het noorden toe noodzakelijk is. Een andep tracé voor de metro, waarbij de city gemeden wordt, of op grotere afstand bereikbaar is, alhoe wel mogelijk, zal echter voor de city vorming nadelig zijn. Hoewel de bezwaren tegen een nieuw winkelcentrum en die tegen een metro door de binnenstad soms aan heel verschillende gedachten ontsprui ten, kan niet worden ontkend, dat zij toch met elkaar verband houden of kunnen houden. In elk geval speelt bij de keuze van het metrotracé op de achtergrond ook duidelijk mee de toe komstige rol van Schiedam in het Wa terweggebied. Bij het bestemmings plan voor de binnenstad zal ook in dit opzicht een beslissing moeten worden genomen. Zij, die het stadsbeeld Lan ge Haven geheel willen sparen, ont moeten misschien tot hun eigen verbazing hen, die een winkelcen trum niet zo belangrijk achten. Een winkelcentrum kan nog zo be langrijk worden geacht, een metro door de binnenstad onontbeerlijk, uit eindelijk kan dit alles „wishful thin king" blijken. Immers, of we nu iets of veel willen, het moet economisch ook kunnen. Met andere woorden: bij het bestemmingsplan voor de binnen stad zal een exploitatie-opzet moeten worden overgelegd, welke aantoont, dat het plan uitvoerbaar is. Het moe ten geen luchtkastelen zijn. Dit zou niet anders dan zelfbedrog betekenen. Toen indertijd de provinciale planolo gische commissie kennis nam van het ontwerp-structuurplan, heeft de verte genwoordiger van het Rijk heel duide lijk op dit facet der plannen gewezen. In de vroeger verstrekte opdracht aan het Economisch-Technologisch Instituut voor Zuid-Holland was alleen begrepen he,t verzamelen van basisge gevens voor de uitwerking van het structuurplan en niet de verdere be geleiding. Tot de opzet van een exploi tatie is het dus nog niet gekomen. En als die er eenmaal wel is, zullen er ten slotte ondernemers moeten wor den gevonden, die het plan willen uit voeren". De burgemeester schetste vervol gens de betekenis van de inschakeling van een ontwikkelingsbureau. Bin nenskamers is hierover door het ge meentebestuur al lang geleden uitvoe rig gesproken en dit heeft er toe ge leid, dat aan de gemeentêraad zal worden voorgesteld, een dergelijk bu reau in te schakelen. Het bureau zal ook de winkelvoor ziening op economische haalbaarheid doorlichten en onderzoeken, of een metro wél of niet tot de wezenlijke be langen van de stad of city behoort. Wat betreft de financiële mogelijk heden, wees de burgemeester op een mogelijke rijksbijdrage, ook inzake de krotopruiming. De stijgende bg-, langstelling van het rijk voor de krot opruiming vond hij verheugend. Er moet echter nog heel wat gebeuren, voordat een en ander is geregeld. Alge,meen leeft de wens naar meer inspraak en in verband daarmee zeg de de burgemeester toe, dat de bur gerij dartoe gelegenheid zal krijgen. Er zullen waarschijnlijk oók„gntei». geningsprocedures gevoerd moetgp-" worden. Niemand kan nog voorspellen hoeveel moet worden onteigend. Er zullen nog heel wat gézinnen uit het té saneren gebied naar elders moeten verhuizen en ook dat is geen. eenvou dige zaak. Er zijn al heel wat gezin nen verhuisd, verdere verplaatsingen zullen nodig zijn. Mogelijk verdiént het aanbeveling straks een speciale commissie té be lasten met de voorbereiding en uit voering van.de doorstroming. Het zal nodig zijn na te gaan, hoeveel gezin nen hierbij zijn betrokken en wat de Na de kerkdienst kwam er iemand op mij af, die zich voorstelde met de naam Woudijs en die mij meedeelde dat mijn vrouw had opgebeld. Hij moest aan mij doorgeven dat me-' vrouw Ziekendrager op sterven lag en of ik na de dienst daar nog langs wilde gaan. Het was dan wel een omweg van zo'n 40 KM, maar dat moest in dit geval genomen worden. Het was intussen gevaarlijk begonnen- te misten. Ik kende de weg binnen door naar Dalen niet zo goed en moest me dus geheel houden aan de aanwijzingen van iemand hier uit de buurt. Ik moest net zo lang de provinciale weg houden totdat ik een bord met Dalen tegenkwam en dan moest ik rechtsaf. Voor m'n idee reed ik voortdurend door een tunnel met steile wanden en af en toe douchte een lamp een soort ge broken licht over mij heen. In Dalen zelf, dat ik uiteindelijk wer kelijk bereikte hier en daar was de mist opgetrokken begon het zoeken opnieuw. Nu het spiksplin ternieuwe rusthuis opgezocht! Dat bleek inderdaad niet eenvoudig. Da lenaren hadden er wel van gehoord maar allen aarzplden. Iemand kon mij wel bij de achteringang bren gen, maar wist weer niet of die 's avonds wel open was en bovendien,' o ja, nu herinnerde hij zich dat. was er een hek. Uiteindelijk vond ik een heer die voor mij uit wilde rijden„ maar die zelf toch ook nog twee keer de weg moest vragen. Ik betrad het rusthuis. Zo'n modern geval dat van alles kan zijn, het; kantoor van een scheepvaartmaat schappij of de hal van een plaatse lijke verenigde bibliotheek, je weet 't vaak niet. Enfin al gauw kwam er een zustertje op me af. Ik vroeg naar mevrouw Ziekendrager. Ik kende haar. En hoe kende ik haar' Als een bijzonder bekwame vrouw en als een bijzonder lastige vrouw. Ik zie me nog zitten, daarboven in die ontzettende troep-kamer op de gracht. Ze tilde nooit iets op. ze ver schoof alleen maar. Maar ja, haar schilderijen bewonderde ik en ze was in .staat overal over te spreken met kennis van zaken. Hoewel ze ook toen al aan verval van krachten leed was ze toch juist weer begon nen met een cursus Hebreeuws. Ik wist precies wat er komen zou. Haar bezoeken kenden een bepaalde liturgie, zou je kunnen zeggen. De opening was sjagrijnig. Eerst werd er op de hele wereld afgegeven. Niemand deugde en alle mensen op wie ze rekende lieten haar in de steek. Als ik daar niet te veel op in ging kon het ineens gebeuren d. zei dat ik toch meeviel. Mijn geknik hield ze blijkbaar voor instemming met het door haar ingenomen nega tieve standpunt. Ik viel mee. want ik bleek toch enig inzicht te hebben. En via deje waardering kon het dan gebeuren dat ze ineens veel vrien delijker werd. Wel moesten er dan eerst nog even wat staketsels uit de weg, maar dan deugde de hele we reld ineens- weer wel. De mensen om haar heen geloofden wel niet in God, maar 't waren toch lieve men sen. O, zei ze, die kerstfeesten van vroeger! Zo'n kerstfeest was voor mij één meditatie.... en de hele dag zingen...maar ja... hier Was dat. niets geweest. Lawaai en niet veel. Herbouw „We moeten een plan bréngen, dat economisch haalbaar is," zo conclu deerde burgemeester Roelfsema. „We moeten ingewikkelde, wettelijke pro cedures tot een goed einde brengen, de kapitalen ontvangen om straten aan te leggen, riolering aan te bren gen etc. Er moeten bouwers worden geïnteresseerd voor de herbouw van de stad. Getracht moet worden de procedures zo kort mogelijk te houden en terwijl een en ander nog loopt, over twee jaar toch met deherbouw kunnen beginnen. Ik weet. dat bij velen het ongeduld over het uitblijven van de concrete plannen voor de binnenstad en braak liggen van terreinen groot is. Het is vooral om die reden, dat ik het ge waagd heb een overzicht te geven van alles wat nog moet gebeuren. Het is beter dit onder de ogen te zien, dan zonder kennis van zaken en met wre vel over de trage voortgang te spre ken". aldus de burgemeester. e moest haar bril hebben. Niet om iets te lezen, maar 't was net alsof ze zich met de bril op toch beter al les in herinnering kon brengen. Ze wist dat het einde kwam. En ze was er ook op voorbereid, maar ze dacht dat 't toch wel een strijd tot het ein de zou blijven, een paradoxaal ge loof, om met die Deen, hoe heet hij ook weer, o ja, Kierkegaard, te spreken. Later zoefde m'n auto over de grote weg. In de mist. Ik had haast om thuis te komen. En ik pas seerde nog al wat auto's. Allemaal een strijd hebben. medemens BONTMANTEL KOPEN? BROADWAY i laag in prijs. FA. DE KOSTER Srhiedamseweg 10, VLAARDINGEN. Telefoon 010—346227.

De Havenloods | 1970 | | pagina 3