89ct fét™ -51% SMAK Zelfs een opstanding uit de dood overtuig t ons niet 5? Wat voor mannen zijn de taxi-chauffeurs? él WH* 6 maanden opzegging Bijbelcursus oriëntatie DE HAVENLOODSDONDERDAG 8 JANUARI 1970 Over de taxi en het taxi-bedrijf heeft iedereen wel een mening en vooral de laatste paar jaar zijn de goedbedoelde tips van insiders en out siders om de taxi wat meer populair te maken niet van de lucht. Hoewel iedereen wel eens in een taxi heeft gezeten en een groot deel van de bevolking weet hoe je een taxi moet bestellen en wat er gebeurt als je er een hebt besteld, kan ik mij nauwelijks een ander dienstverle nend bedrijf voorstellen dat méér vragen oproept. Iemand die heel zelden van een taxi gebruik maakt heeft meestal geen flauw idee wat een taxi-bedrijf allemaal voor je kan doen en dat is toch zo veel. Een voorbeeld? ,,Er ligt een pakje voor mij klaar bij de firma Jansen, kunt u dat even op laten halen en hier bij mij thuis laten brengen?" De chauffeur gaat naar de firma Jan sen, zet daar de taxameter aan, brengt het pakje thuis en u betaalt de prijs die de meter aangeeft. Of als u ergens bent met uw eigen auto en u heeft een glaasje op", dan kunt u zich laten rijden, maar u kunt gelijk vragen of men uw auto naar huis brengt (want u heeft hem de vol gende morgen weer nodig). Dan komt er een taxi met een tweede chauf feur" en die tweede zorgt voor het veilig overbrengen van uw auto ter wijl de „eerste" voor uw veilige thuis komst zorgt. Ja, dat kan allemaal. Maar dan krijgen we de intense taxi-gebruiker. Zijn vragen liggen op een ander terrein. Hij weet precies wat een taxi-bedrijf allemaal voor je kan doen, maar hij snapt niet waar om het niet goedkoper kan, waarom er geen „lijntaxi's" zijn, waarom... nu ja, een vragenlijst zonder ednd. Om de vragen van die taxi-passa gier te kunnen beantwoorden zullen wij eerst moeten vaststellen hoe het taxibedrijf eigenlijk in elkaar zit. en... wat de, taxi eigenlijk is. Met-openbaar vervoer heeft de taxi, dat is- algemeen aanvaard, wel dege lijk iets te makep. Maar zelfs in „ho gere ^ringen" is men het er nog niet helemaal over eens of het nu aanvul lend. individueel, semi- of zonder meer openbaar vervoer is. Hoe dan ook ,de particuliere werk gever heeft door de functie van de taxi met veel meer (officiële? instan ties te maken bij de uitvoering van zijn bedrijf dan de meeste andere werkgevers: Ik zal u niet gaan vermoeien met een opsomming van gemeentelijke en andere wettelijke voorschriften waar aan werkgever en werknemer zich te houden hebben. Enerzijds zijn zij onmisbaar, vooral omdat de belangen van het publiek én' andere betrokke nen fco goed mogelijk wórden be schermd. Anderzijds maken zij het niet mogelijk om de functie der tax „zomaar" te wijzigen of uit te brei den, zodat de taxi-exploitant weinig vrijheid heeft in het vaststellen en be talen van nieuwe koersen op korte irmijn die de „verkoop van zijn pro- jukt" kunnen bevorderen. Zij die met belangstelling zich in het taxiwezen hebben verdiept, zal het échter bekend* zijn dat op 1 juli 1969 'een stuurgroep is geïnstalleerd, die het taxi-wezen in Nederland van alle kanten zal bezien. Na deze korte toelichting over de taxi in het algemeen, nu graag even iets over het „eigen" bedrijf. Wij heb ben tot nu toe steeds gesproken over „taxi", maar dit is bedoeld als de al gemeen bekende verzamelnaam voor „huurauto en taxi". Een huurauto, of garagewagen zo u wilt, mag alleen maar passagiers vervoeren welke aan de garage of per telefoon een auto hebben besteld. Dé taxi, ook wel „blokband" ge noemd, heeft een grotere vrijheid want deze mag passagiers „van de straat" opnemen. Zij zijn herkenbaar aan een bordje „taxi" bovenop de auto, en als dat verlicht is kan men zo'n taxi op straat gewoon aanhouden en natuurlijk kan men ook op de taxistandplaatsen instappen. Bespaar op die noodzakelijke boodschappen die steeds weer terug komen..... hoe?kijkt U maar eens op onze parterre. Liefst zeven stukken heerlijk geurende zeep (5 fijne tablet ten toiletzeep en 2 stukken badzeep) verkopen wij voor nog géén negen dubbeltjes. heerlijk geurende toiletzeep Op onze parfumerie-afdeling, parterre, verkopen wij deze fijn zeep, liefst 7 stukken Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen open Gt'én tal. of schrift best Dat de bedrijfsleiding van een taxi bedrijf ook de chauffeur van'een ga ragewagen aanmoedigt een zo hoog mogelijke oprij te behalen, is geen zinloze tip. Natuurlijk is deze chauf feur in eerste instantie afhankelijk van de vraag op de telefooncentrale. Maar omdat deze vraag bij ons be drijf over het algemeen weinig te wensen overlaat, komt nu de beurt aan de chauffeur. Wat kan een chauf feur van een garagewagen doenom zijn oprij te beïnvloeden? Nu, er zijn twee typen. De éne houdt ervan zijn hele dienst tijd lekker dóór te rijden, zich prompt na afloop van een rit te melden en heeft er gewoon plezier in om vlot door te werken. Het andere type echter maakt na afloop van de rit nog graag even een praatje met zijn passagier, rijdt eerst naar een ander (misschien gunstiger) punt voordat hij zich meldt, gaat lek ker thuis uitvoerig eten en heeft kort om een traagheid in zijn gehele werk wijze. Het spijt mij. De aldusiomschreven typen zijn zwart-witter weergegeven dan in werkelijkheid meestal het ge val is, maar het zal toch duidelijk ma ken dat een chauffeur wel degelijk in staat is zijn eigen oprij (en dus ook zijn inkomen) te beïnvloeden. Dat stratenkennis, vakbekwaamheid m het verkeer en dergelijke ook een be langrijke rol spelen, spreekt vanzelf. Personeelsbeleid Met verdriet las ik op 11 december de zinsnede dat onze directie steeds maar zou proberen nieuwe chauffeurs aan te trekken uit beweegredenen die economisch gezien onzinnig zijn en die nota bene tot doel zouden hebben de onderlinge rivaliteit aan te wak- keren en de eensgezindheid te onder mijnen", dit is een veronderstelling die een ieder die iets afweet van per soneelsbeleid en bedrijfsvoering te recht zeer vreemd in de oren zal hebben geklonken. Deze triestheid ging over in veront waardiging toen er op 18 december werd gesuggereerd dat de directie van de NV RAVERO („het meest ge renommeerde taxibedrijf in het Rijn mondgebied") meer belangstelling zou hebben voor „schoffies' dan voor iemand met een algemene ont wikkeling, correct gedrag en behoor lijke morele opvattingen. Deze veron derstellingen zijn zó onwaar en zo op niets gebaseerd dat ik nu even een fel protest moet laten horen. Doorlopend wordt geprobeerd om het chauffeurscorps van ons bedrijf uit te breiden. Dit is een verplichting tegenover de cliënt die, terecht, op een snelle service wil kunnen reke nen, welke service door een chauf feurstekort niet altijd even vlot is als het bedrijf wel zou willen. De reeds in dienst zijnde chauffeurs ondervinden van het aantrekken van nieuw personeel geen nadeel. Integen deel! Het is ook in hun belang, want het is de enige mogelijkheid om geen cliënten te verliezen en de taxi in ie der geval zijn functie als „redder in de nood" te laten behouden. Wat voor mannen? Tja, wie wordt er nu taxi-chauf feur? Waarschijnlijk andere mensen dan meestal wordt vermoed. De echte goeie, dat zijn mensen die graag met anderen omgaan, die het leuk vinden een ander een dienst te bewijzen, die van afwisseling houden (niet te ver warren met een zucht naar avon tuur!), mensen die het autorijden in het bloed zit en die er niet aan zouden moeten denken om vastgekluisterd te zitten aan een kantoorstoel. Veel chauffeurs in ons bedrijf hebben een prima opleiding genoten, spreken hun talen en hebben een kennis van stad en land om jaloers op te worden. Die echte, goeie worden zelden ge koeioneerd door klant of superieur, gewoon omdat ze respect afdwingen en geen aanleiding geven tot aanmer kingen van wie dan ook. Dat de chauffeur die met een be hoorlijk loon naar huis wil gaan dit zou moeten bekopen met een logeer partij in het Deltaziekenhuis, zoals het citaat uit het boekje van een Pa- rijse taxi-chauffeur deed vermoeden, is een wat erg tragische veronderstel ling. De echte beroepschauffeur zit met plezier achter zijn stuur en niet met „de zenuwe". Natuurlijk zijn er pieken waarbij het er op aan komt, die een en ander van je vergen! Maar komt dat niet ook voor bij iemand die achter een bureau zit? Mobilofoon de rit die hij op dat morrtènt doet en de. volgende rit, is een niet geheel juiste stelling. Bij ons gaat het zo: Tijdens de rit zet de chauffeur de mobilofóon af, want behalve het feit dat het in derdaad een zenuwachtige bedoening zou zijn voor de chauffeur, is de mobi lofoonconversatie ook iets wat door de passagier bepaald niet op prijs wordt gesteld. Daarom kan de chauffeur zich ge heel concentreren op de rit die hij op dat moment maakt. Is hij op het. door de cliënt opgegeven adres aangeko men, dan schakelt hij de mobilofoon in en meldt zich, waarna hij de vol gende rit opkrijgt. Dat het taxi-bedrijf verre van pro bleemloos is, is een onomstreden waarheid. Het is een zorgenkind van elke grotere stad in ons land. Niet voor niets heeft het de aandacht van n vele instanties, niet voor niets werd de stuurgroep ingesteld. De problematiek vindt zijn kern echter niet in loon- en arbeidsvoor waarden, in sponzen en oude kranten of vermeende vriendjespolitiek. Na tuurlijk is dit alles van het grootste belang voor een gezond bedrijfskli- maat, een prettige werksfeer. Belangrijk is dat eerst, landelijk en gemeentelijk, de „status" van de taxi wordt bepaald en bezien wordt in hoe verre middels een aantal nieuwe maatregelen van hogerhand kan wor den meegewerkt aan een gezondma king van het thans zo moeilijk te ex ploiteren taxibedrijf. Gertie H. C. Brouwer STUURGROEP Reeds in 1967 werd door de Staatssecretaris van verkeer en Waterstaat bet probleem van het taxiwezen onderkend en werd verzocht om het uitbrengen van een rapport, teneinde de problemen beter te kunnen analiseren. Het verslag dat hieruit resulteerde bracht de discussie op gang en In De Havenloods van 11 decem ber verscheen een artikel over de taxi-situatie in Rotterdam onder dc titel „Met een wiel in het graf", terwijl op 18 december hierop een vervolg werd gepubliceerd onder de kop „De stuiptrekkingen van i verouderd taxi-bestel". Een mede-werkneemster in het taxibe drijf wil hier een aantal dingen verduidelijken en van een andere kant belichten. werd op 1 Juli 1969 door Staatssecretaris M .3. Keijzer de „Stuurgroep Huurauto- en Taxi vervoer" geïnstalleerd. In deze stuurgroep hebben zitting vertegenwoordigers van de directie van Waterstaat, het Directoraat-Ge neraal voor het Verkeer, werkgevers- en werknemersorganisaties in de vervoerssector, en de vereniging van Nederlandse Gemeen ten, dit alles onder Voorzitterschap van drs. E. van Thijn. De stuurgroep houdt zich intens en actief bezig met het zoeken naar oplossingen om het taxibedrijf een nuttiger en aanvaard baarder plaats te geven in de nabije t RENTE-VERHOGING Bovendien de mogelijkheid van TERMIJNSPAREN TOT 7% Yoor al uw geldzaken t verslag dat hieruit resulteerde bracht de baarder plaats te geven in ae uaimj» iuc cussie op gang en naar aanleiding daarvan komst. cnhroof ik cm artikel nver ..Het Wonder en f!ptiiiorrni«; Een paar weken geleden schreef ik een artikel over „Het Wonder en de Genezing". „Nog onlangs zijn er op Timor doden opgewekt. De geval len zijn door kerkvergaderingen uitvoerig onderzocht en authenthiek verklaard. En kerkelijke vergaderingen zijn op dit punt zeker in onze tijd niet lichtgelovig". Ik heb overdeze paar zinnen veel vragen van radio-luisteraars en Ha venloods-lezers gehad. Een dame vroeg zelfs naar naam en adres, dan wilde ze zelf naar Timor schrijven. Ik zei tegen haar, dat ik het uit De Havenloods had. Maar ze antwoordde: „De Havenloods kan zoveel ver tellen". En dat is waar! Het desbetreffende bericht stond in ons blad van 11 april 1768, met de bron, waaruit men het nieuws putte, erbij. Ik citeer letterlijk uit „World Wide", het orgaan van de W.E.C., een internationale en interkerkelijke zendingsorganisatie die overal ter wereld zijn vertakkingen heeft. „In 1965 leidde een W.E.C.-zende- ling van het Batu Bijbel Instituut een team van studenten naar Timor en omgeving voor het houden van opwek kingscampagnes... Als een resultaat van dit bezoek begon er een nieuwe geestelijke beweging onder de eenvou dige gelovigen in centraal Timor. Vechtende families werden met el kaar verzoend, gebroken gezinnen werden herenigd en allerlei zonden werden beleden en vonden verge ving... Het 'hoofd van de Batu Bijbel School, uitgedaagd door de situatie, besloot het eiland te bezoeken om zelf uit de eerste hand een onderzoek te doen naar het werken van de Heilige Geest en naar behoefte aan verdere hulp. Ongeveer 9000 mensen kwamen in minder y dan twee weken tot de Heer. In een huis bad een boeren vrouw, die analfabeet was en lid was van een team van gemeenteleden, voor een kind dat al zes uur dood was en het kind kwam weer tot leven. Zes dergelijke gevallen werden gemeld, maar daar het schoolhoofd alleen maar tijd had, dit ene geval te onder zoeken vond hij het beter, de rest niet zelf te publiceren. Ds. D. bevestigde dat tijdens dit revival (opwekking) 80.000 mensen tot verandering kwa men door middel van 72 teams. Dit zijn de getallen die in de synodale ar chieven geregistreerd staan". (Het betreft hier de synode van de Protes tantse Kerk van Indonesia, nu de Evangelische Kerk genoemd, te ver- gëlijkën met de hervormde kerk in ons land). Het adres van „World Wide" is: W.E.C., Bulstrode, Ger- rards Cross Bucks, Engeland. Verbazing Deze week kreeg ik bovendien inza ge van een brief van een gerefor meerde zendeling op Nieuw-Guinea, die aan zijn vader in Den Haag het volgende schreef: „Hoewel we een goede gereformeer de grondslag hebben, staan we altijd weer even verbaasd te kijken als we horen dat iemand uit de doden is op gewekt, maar dit is hier helemaal niet vreemd) Wel komt men er elke maal weer van onder de indruk. Maar er zijn meerdere gevallen bekend zo dat men niet meer verbaasd staat. Eergisteren hoorde ik van een betrek kelijk jonge man die gestorven was. Hij stierf tegen het donkerworden en de familie kwam tezamen en er wer den die avond voorbereidselen ge maakt voor de crematie daar het volle maan was kon dat. Verschillen de van de ouderlingen echter baden God dat Hij zijn kind toch weer het le ven terug wilde geven. Om beurten baden ze de gehele nacht door. Bij het aanbreken van de morgen zagen ze. dat de man zich bewoog en zuchtte. Ze maakten hem onmiddellijk Jos uit de dodenrpositie en hij bleek inder daad weer levend te zijn. Je kunt je voorstellen wat voor een dankstond ze toen gehad hebben. Een tijdje geleden was ik in een andere kerk. Een vrouw die bekend stond als een echte chris tin was gestorven, maar kwam op ge bed van de kerk ook weer tot het le ven". Het adres van deze zendeling onder de Danis is: J. Th. J. Dekker, Sentani Airstrip, West Irian-Indonesia. De vraag van veel lezers is natuur lijk: in hoeverre zijn deze „wonde ren" door bevoegde medici geveri fieerd? Ik voor mij moet eerlijk be kennen, in dergelijke kwesties niet zo veel waarde, te hechten aan medische attesten en aan discussies over schijn dood, biologische dood en dergelijke. Voor wij naar een doktersverklaring vragen, verzoekt God, of wij eerst onszelf eens nader willen verklaren. Hij komt eerst met Zijn Vraag: Waar om wordt het bij u ongelofelijk geacht, als God doden opwekt? (Han delingen 26:8). Kennen jullie dan de levende God niet? Vanwege de ongelovigheid van ons menselijk hart is de bewijskracht van dergelijke dodenopwekkingen gering. Jezus heeft ten aanschouwe van een grote menigte mensen zijn vriend La zarus, die al drie dagen in het graf gelegen had en nog gehuld in de lijk- doeken uit de grafspelonk kwam, aan het leven en vooral ook aan zijn twee zusters Maria en Martha, teruggege ven. En wat was het resultaat? „Ve len der joden die tot Maria gekomen waren en aanschouwden wat Hij ge daan had, geloofden in Hem; maar sommigen van hen begaven zich naar de farizeeën en zeiden hun, wat Je zus gedaan had. Sinds die dag be raadslaagden zij om Hem te doden". (Johannes 11). Jezus had dit trouwens zelf al voor zien. Hij zegt in de gelijkenis van de rijke man en de arme Lazarus: „In dien zij naar Mozes en de profeten (dat is naar de bijbel) niet luisteren, zullen zij ook, indien iemand uit de doden opstaat, zich niet laten gezeg gen". We maken dan ook van deze dingen geen ophef. We geven alleen een paar adressen omdat ons er uitdrukkelijk om werd gevraagd. We vermelden deze dingen alleen, omdat men zo vaak hoort, zowel van onkerkelijke als ook van kerkelijke zijde: die won deren van vroeger, waarvan je in de bijbel leest, die gebeuren tegenwoor dig niet meer. Een bekend theoloog in Duitsland, R. Bultmann, zei het heel cru: „Men kan zich onmogelijk bedie nen van elektrisch licht en van radio, men kan onmogelijk de hulp inroepen van moderne medische middelen en tegelijkertijd geloven in de wonderen van het Nieuwe Testament". Hierte genover stellen wij het getuigenis: Je zus Christus is dezelfde, gisteren, he den en in eeuwigheid. Daarom doet Hij nu nog dezelfde dingen als vroe- Maar het blijft een Getuigenis. Overtuigen kunnen wij hiermee nie mand. Want overtuigen is ten slotte het werk van God zelf. De dichter Nij- hof zei: „Want ieder blijven Gods woorden vreemd, behalve hem, die ze van God zelf verneemt". En dat geldt niet alleen voor de woorden van God, maar ook voor Zijn wonderlijke daden. Alleen hij die door een wonder gelooft, kan aan wonde ren geloven. Daarom is m.i. het grote wonder niet zozeer die dodenopwek- king, als wel de ommekeer van zovele duizenden van de duisternis tot het Licht. Opstanding In de gelijkenis van Jezus over de verloren zoon zegt de vader, als zijn zoon eindelijk terug is: „Mijn zoon hier was dood en hij is weer levend geworden; hij was verloren en hij is gevonden." Dat hij zijn jongen terug had, was voor hem een opstanding uit de dood. En zulke wonderen maken we hier in Rotterdam dagelijks meer mensen die zich omkeren en na korte re of langere tijd God weer terugvin den. Gebeurtenissen als op Timor en Nieuw-Guinea willen, dacht ik, vooral het grote wonder van de ommekeer tot God onderstrepen en scherp be lichten. Maar ze zijn ook als getuige nis in .de gewone, biologische sfeer een grote bemoediging. God is nog steeds bezig, om een heel nieuw sche ma voor onze wereld uit te werken. Daarin zullen dood, ziekte en zonde uitgerangeerd zijn. Hij werkt dag en nacht aan die nieuwe wereld, maar voor een groot deel is dat nog alle maal in het verborgene van zijn labo ratorium. Maar in dergelijke opzien barende feiten klinkt er toch even een signaal: „Mensen, wanhoopt niet, en denkt niet: er komt toch niets van al die mooie plannen van God terecht. Hij is er verder mee, dan jullie dur ven te denken. En houden jullie je vooral voor verdere onthullingen ge reed. DR. K. J. KRAAN We hebben allemaal wel onder vonden hoe kil in ons land de nachten kunnen zijn en daarom verkopen wij die ideale flanel len lakens Flanellen lakens donzig warm en van een extra kwaliteit fla nel, niét alleen een noodzaak, maar ook mogelijk voor ieder- flanelBen lakens eenpersoons 150x220 M 98 tweepersoons 180x230 GROTE STIJGING VAN SPAARTEGOED BIJ DE SPAARBANK In het afgelopen jaar is bij De Spaarbank te Rotterdam ingelegd f 631 min. (526) en terugbetaald f 583 min (480). Hierdoor werd een inlego- verschot verkregen van f 48 min (46). Aan de spaarders is over 1969 ruim f 31 min aan rente vergoed, terwijl door de recente overname van de Nutsspaarbank, Lekkerkerk het tegoed met f 4,1 min steeg, zodat per saldo het aan De Spaarbank toevertrouwde bedrag met f 84 min toenam tot f 771,2 min. Ook het aantal spaarders onderging wederom een sterke uitbreiding. Aan het einde van het jaar beliep het aan tal spaar- en betalingsrekeningen 644.000 (623.000). Aan onderhandse leningen met ge- rantie van publiekrechtelijke licha men, alsmede aan nutsbedrijven werd. door De Spaarbank in totaal rond f 43,8 min uitgezet, terwijl in 415 hypo thecaire leningen bijna 16 min ver strekt werd. Op onze afdeling huishoudtex- tiel, parterre, verkopen Wij de ze flanellen lakens, in de kleur ecru en de maten 150 x 220 en 180x230 cm. Elke vrijdagavond tot 9 uur open De stichting Oriëntatie zal de komende drie maanden voortgaan met de bijbelcursus. In de laatste maanden van het afgelopen jaar bleek de belangstelling voor de cursus erg groot te zijn. Er zijn echter nog mogelijkheden voor mensen die inte resse hebben. Men kan zich opgeven bij mevrouw I. Hendriks-Hager, Me relhoven #431, Capelle a/d IJssel, tel. 335023. De cursussen worden gege ven op maandagavond, acht uu: Nieuwe Binnenweg 29c. Het program ma: 12 januari: ds. R. Zuurmona Het Boek Prediker; 26 januari: pastor Th. Naastepad: De Brieven van Pau- lus; 9 februari: ds. R. Zuurmond: Het Boek Prediker; 23 februari: pastor Th. Naastepad: De Brieven van Pau- lus; 9 maart: ds. R. Zuurmond: Het Boek Prediker; 23 maart: pastor Th. Naastepad: De Brieven van Paulus. A

De Havenloods | 1970 | | pagina 9