over Nog steeds vraagtekens ontwikkeling van Schiedam Moeder niet optimistisch over overlevingskansen ,,Open werkgroep" gaat jeugdwerk stimuleren IRIS Nieuw hart voor Wi van Buuren f Uitslag Donkere Dagen Puzzel KUNSTGEBITTEN BE HAYENIOODS 19e jaargang no. II donderdag 15 januari 1970 Weekblad voor Schiedam en Kethel. Directie: W. van der Giessen Hoofdredactie: A. Hoeksema Kantoor: Westblaak 25. Rotterdam; Postbus 1980, Telefoon 132170 (8 lijnen), postgiro 18344. Uitgave Stichting „De Jeugdhaven" Wie kennis heeft genomen van de nieuwjaarsrede van burgemeester H. Roelfsema, waarbij voornamelijk de toekomstige ontwikkeling van Schiedam en daarmee verband houdende problemen de aandacht ontvin gen zal onwillekeurig tot de conclusie zijn gekomen dat sinds de ver schijning van het structuurplan in april 1968, in feite nog geen stap na der zijn gekomen tot het Schiedam van de toekomst. De vraagstukken liggen er nog levensgroot en zullen naar het zich laat aanzien voorlopig nog wel blijven liggen. Dit betekent niet dat er met betrekking tot die toekomst een onverschilligheid bestaat, wel een onmacht, in de eerste plaats wat betreft de financiële onmogelijkheden en mogelijkheden en ten tweede een onzekerheid wat betreft de richting waarin koers moet worden gezet. De tijd dringt steeds meer om iets te gaan doen en het niet te laten bij allerlei supposities, - zoals die overi gens in ruiime mate in de rede waren te vinden. Zoals bij het probleem over de metro, waarover nog steeds geen duidelijke uiitsipraak is gedaan en de vorming van een nieuw winkelcen trum. De rede van de burgemeester heeft geen nieuwe gezichtspunten op geleverd, hetgeen waarschijnlijk ook niet de bedoeling is geweest. Ik' weet, dat bij velen het ongeduld over het uitblijven van de concrete plannen voor de binnenstad en braak liggen van terreinen groot is. Het is vooral om die reden, dat ik het ge waagd heb een overzicht te geven van alles wat nog moet gebeuren. Het is beter dit onder de ogen te zien. dan zonder kennis van zaken en met wre vel over de trage voortgang te spre ken", Zo besloot de burgemeester zijn be schouwing, die in het algemeen wei nig of geen tegenspraak kan ontmoe ten; het waren in het algemeen waar heden als een koe. Stadium Wanneer we nog eens 't structuurplan als ontworpen door architectenbureau Fledderus doorbladeren dan blijkt, dat alles eigenlijk nog in hetzelfde embryonale stadium verkeert van bij na twee jaar geleden. Er zijn nog geen knooppunten doorgehakt, nog geen duidelijke uitspraken gedaan, nog geen vaste lijnen getrokken. Ei genlijk weet niemand waar men over praat, wanneer het gaat over de toe komstige ontwikkeling van Schiedam. Men weet niet Of er een metro moet komen en eventueel langs welk tracé, wat er in de binnenstad moet worden gebouwd, winkels of meer woongele genheid. Hoe het parkeerprobleem moet worden opgelost; welke plaats Schiedam in het Rünmonidlgefoied zal gaan innemen. Er wordt alleen maar gesproken over plannen, zonder dat er enige uitspraak wordt gedaan. Duidelijk is, dat niet alle verwijten op het dak van het gemeentebestuur geschoven moeten worden; de centra le overheid is daarvoor de aangewe zen instantie. Het is zoals in een huis houden, men zou bepaalde dingen wil len aanschaffen, maar wanneer de portemonnee leeg is, dan is het niet mogelijk. Er kan veel op afbetaling worden gekocht. Ook een gemeentebe stuur doet dat op ruiime schaal. In fei te staan alle gemeentebesturen ech ter, wat de uitgaven betreft, onder cu ratele. Ook al was onlangs de wethou der van financiën nog zo blij met de wijze waarop Schiedam werd be dacht. Middenstand Er zou o.i. terecht bezwaar ge maakt kunnen worden tegen de ver klaring van de burgemeester waarin hij zei niet de indruk te hebben dat van de middenstand in het centrum van Schiedam veel kracht uitstraalt. Hier is een reflectie mogelijk jegens het gemeentebestuur, dat wel zeer po ver is juist met betrekking tot de mid denstand en de wensen. Het pietepeu terige stukje Hoogstraat dat met wat tweedehands stenen werd opgeknapt, is nu niet direct een „show-pieee" voor de royaalheid van het gemeente bestuur met betrekking tot de „city". De plannen van de Hoogstraat-win keliers om tot verbetering in de situa tie te komen, zijn onder de tafel ge werkt. We haasten ons hiëraan toe te voegen, dat dit mede een gevolg is van de omstandigheid, dat de Hoog straat-winkeliers nu ook niet direct een voorbeeld van samenwerking te zien geven. Veel verder dan tot een critische benadering van het ontwor pen plan, is ook het gemeentebestuur (nog) niet gekomen. Het ETI-rapport heeft geconsta teerd, dat in de Schiedam se binnen stad in principe niet of nauwelijks plaats zal zijn voor industrie. De bin nenstad dient te worden ingesteld op woon- en wi.n'k elgel eg e n:h eidHet structuurplan constateerde al, dat het NAJAARSAANBIEDING GASHAARDEN SERIE 1969-1970. •VAKKUNDIGE PLAATSING •VAKKUNDIGE VOORLICHTING •EIGEN SERVICEDIENST NU 20% KORTING! PANNEKOEKSTRAAT INTERGAS E ROTTERDAM-CENTRUM centrale winkel,apparaat in Schiedam zich niet presenteert als een eenheid, maar wijdlopig en onoverzichtelijk is. Evenmin wordt voldaan aan de eis van toegankelijkheid. De Schiedamse Handels- en Bedrijfsraad heeft al eer der geklaagd over de trage gang van zaken, waardoor de middenstand niet weet waar zij aan toe is. Er zijn nu en de burgemeester doelde daar in zijn rede ook op hoopvolle verwachtingen van het par ticulier ontwjkkelingsbureau. Volgens een Duits spreekwoord breekt een zil veren hamer een ijzeren deur en ook hier is het geld waar alles om draait; dat wil zeggen, een miljard of moge lijk méér. Verder moeten we afwach ten, in hoeverre het bestemmingsplan zich zal gedragen jegens het struc tuurplan. In de bijna twee jaar na verschijning van het structuurplan, is steeds geen richting aangegeven voor de opmars. In dat opzicht stelde de nieuwjaarsre de van de burgemeester teleur. Zelfs de gemeentelijke horoscoop voor 1970, 1971 en 1972 moest uiteraard in de veronderstelllendewijs worden ge houden. Het kan nog vriezen, het kan nog dooien. De burgemeester kondig de aan, dat in elk geval vast bepaalde voorbereidingen getroffen moeten worden maar dat vergunningen en fi nanciën vertragingen kunnen geven, zodat het hele tijdschema kan worden opgeschoven. Dat weten w® dan al vast maar weer. LEO 'T HART 365 dagen van het jaar bloemenkiosk STATIONSPLEIN (ingang STATION) GEOPEND Elke dag van 's morgens 8.00 tot 's avonds 9.00 uur (OOK ZONDAGS). KERKDIENST VOOR GEHANDICAPTEN Zondag 18 januari wordt in het kerkgeb. ,,De Goede Haven", West- frankenlandsedijk 1, een gezins- dlienst gehouden, bestemd voor gees telijk gehandicapten en hun familie leden. De leiding is in handen van ds. van Zuylen, gereformeerd predikant. De dienst begint om drie uur 's mddidagis. Medewerking verlenen het muziekgezelschap „Insuliinde" uit Vlaardiingen, kinderen van Myosotis en een zanggiroepje van de dr. W. v.d. Berghschool. Voor vervoer van en naar de kerk kan men zich tot en met vrijdag 16 jaunari wenden tot de heer J. van Dam, Nieuwe Maasstraat 73, telefoon 263399 en mej. W. C. R. Hillle v. Oldebarneveldstraat 1, telefoon 264095. MILJOENENOPDRACHT VOOR GUSTO De Shell heeft aan IHC-Holland, waarin ook werf Gusto-Schiedam is opgenomen, opdracht gegeven tot de bouw van een productieplatform ten behoeve van boringen. Het platform wordt 46 meter lang, 18 meter breed en 20 meter boog en gaat 1400 ton we gen. Door pijpleidingen wordt aange boord gas opgevangen en naar het land getransporteerd ter verdere be handeling. Het platform zal eind van dit jaar worden opgeleverd. LATIJNSE HOOGMIS IN NIEUWLAND In de parochiekerk van O. L. Vrou we Visitatie aan de Dr. Schaepman- singel in Nleuwland is een Latijnse hoogmis gehouden. De belangstelling was niet bijzonder groot. Omdat er behoefte bleek te bestaan bij sommi ge kerkleden, nog eens een mis in het Latijn opgedragen te horen, werd be sloten dit eenmaal per drie maanden te doen. De Schiedamse brandweer zal de zer dagen in het bezit komen van een commandowagen. Hierdoor zal het mogelijk zijn een beter contact te on derhouden met de brandweerkazerne en andere dienst in g*vad van brand. Wanneer zal ook deze vlakte bebouwd worden Om. het jeugdwerk in Schiedam te stimuleren en in nieuwe banen te lei den, is onlangs opgericht een zgn. „Open-werkgroep". Er werd een „commissie van achttien" gevormd, die de laatste tijd vrijwel iedere week vergaderde, om de plannen te ontwer pen voor de verdere samenwerking van de Schiedamse jeugd. Het gaat er om, dat het nieuwe orgaan in staat zal zijn een zo volledig mogelijke dienstverlening te verschaffen, zowel aan de georganiseerde als ongeorga niseerde Schiedamse jeugd, om een optimale activiteit te kunnert bereiken. De Schiedamse jeugdraad was tot dusver slechts een overkoepelend or gaan voor de georganiseerde jeugd. De voorbereidingscommissie zal woensdag 21 januari een bijeenkomst houden, waarin de eindnota zal wor den besproken ,over taak en samen stelling van de op te richten Open werkgroep en het stellen van kandida ten. Deze vergadering wordt in het stadhuis gehouden. Daarna volgt op dinsdag 3 februari een hearing ovgr de, nota en de volgende dag is er de slotbijeenkomst van de commissie van voorbereiding en wordt het toezenden van de nota aan het gemeentebestuur besproken. Deze bijeenkomst zal voor iedereen toegankelijk zijn. Volgens een al eerder gedane uit spraak, moet de open werkgroep een Wim van Buuren (40) emigreer de zes jaar geleden, goed gezond, met Vrouw en. drie kinderen naar Amerika. Vrienden hadden hem- geschreven hoe fijn en vrij het daar was, en hoe onconventioneel het daar toeging. Zijn moeder, mevr. C. H. van Buuren uit Schie- broek vertelt nu: „Dat leek hem wel, want hij had een hekel aan conventies en wilde vrij zijn". Wim van Buuren nam ontslag bij zijn Rotterdamse werkgever L. Smit Co's Internationale Sleep dienst en vertrok met zijn gezin per vliegtuig naar Amerika. In hét Amerikaanse plaatsje Mill Valley, 20 kilometer van San Frhncis- co, stond een door kennissen voor hem gehuurd huis klaar. Hij trok er met zijn gezin in en nam de eerste de beste kantoorbaan aan die hij krijgen kon. Terwijl hij daar zijn werk deed, keek hij rustig uit naar een betere be trekking die hij tenslotte vond op een export-kantoor. Op dat kantoor was het hard wer ken, maar het verdiende goed en de oud-Rotterdammer Wim van Buuren kon er met zijn gezin goed van leven. De kinderen pasten zich aan; gingen naar Amerikaanse scholen en spraken alleen thuis nog Nederlands. Een ge slaagde emigratie dus, zoals er dui- venden te vertellen zijn van Nederlan ders over de gehelefwereld. Op een augustusnacht in 1968 sloeg het noodlot echter toe. Wim van Buu ren kreeg die nacht plotseling een hart-aanval. In allerijl werd hij naar het ziekenhuis gebracht waar hij bin nen een aantal weken w?er herstelde. Na zijn ontslag uit het ziekenhuis moest hij thuis in Mill Valley nog zes weken rusten. Daarna begon hij weer voor halve dagen te werken op het ex port-kantoor. Het ging goed en lang zaam voerde Wim van Buuren zijn werktijden op tot hele dagen. Precies een jaar later, augustus 1969, kreeg Wim van Buuren een tweede hart-aanval. Dit keer vlotte de genezing niet. Hij bleef zich ziek voe len. Doktoren raadden hem aan een andere baan te zoeken waar hij het kalmer aan kon doen. „Maar nie mand nam hem", vertelt zijn moeder. „Wat moeten ze ook met iemand die halve dagen mag werken", zegt ze verontschuldigend. Tot overmaat van ramp werd hij door de baas van het export-kantoor ontslagen op grond van zijn veelvul dig ziekteverzuim. Wim van Buuren stond op straat. Ziek en zonder in komsten. De Amerikaanse Staat sprong het gezin te hulp door hen een maandelijkse uitkering te geven waar van slechts de huur van het huis en het dagelijkse eten betaald konden worden. Noodgedwongen ging zijn vrouw werken om de gezins-inkom- sten te vergroten. Ruilhart Begin december 1969 gaat Wim van Buuren naar zijn huisarts voor onder zoek en controle. Deze huisarts zegt na het onderzoek;,,Denk er eens over na, misschien is een ruilhart iets voor je. Mocht je daartoe besluiten, laat het dan vlug gebeuren want de overi ge organen zijn nog prima in orde". Wim en zijn vrouw hadden al, na de tweede hart-aanval, over een eventue le transplantatie gesproken en waren tot het besluit gekomen:„Dat nooit". Zo vertrok het gezin Van Buuren zes jaar geleden naar Amerika. Toch grijpt Wim van Buuren deze kans. Hij wordt doorgestuurd naar het ziekenhuis van de Stanford Uni versiteit, verblijft daar een week en wordt tijdens zijn verblijf onderzocht door de bekende Amerikaanse hart specialist en hart-chirurg Norman Shumway. De man die twee jaar gele den de eerste harttransplantatie op een volwassene in de Verenigde Sta ten verrichtte en er inmiddels acht tien op zijn naam had staan waarvan nog zes patiënten in leven Zijn en een normaal bestaan leiden. Doktor Norman Shunwa.v is na het onderzoek zeer pessimistisch over de levenskansen van Wim van Buuren. Hij zegt dat ook ronduit tegen zijn pa tiënt: „Misschien heb je nog drie maanden of een jaar te leven. De eni ge oplossing voor jou is een ruilhart". Wim van Buuren gaat daarmee ak koord. Hij wordt naar huis gestuurd; krijgt de opdracht mee zich beschik baar te houden en zich niet te ver van zijn woning te verwijderen in verband met een eventuele oproep. De oproep komt zeer snel. In de nacht van 3 op 4 januari 1970 ontvangt Wim van Buuren in het Stanfordziekenhuis te Palo Alto het hart van een zestienjarige jongen die bij een verkeersongeluk is omgeko men. Dokter Norman Shumway ver richt dan zijn negentiende harttrans plantatie. Volgens een mededeling van de Stanford Universiteit, direct gedaan na de operatie, maakt Wim van Buu- gemeentelijke stichting worden. Voor de open werkgroep is een aantal con- chete taken te noemen: Het inventari seren van de leefwijzen van de jeugdi gen en jongeren tussen de zes en der tig jaar ten aanzien van hun vrije tijdsbesteding. Dus: Informatie ver zamelen over hun aktiviteiten, hun accommodatie, hun plannen, wensen, behoeften en eisen. Zorgen voor een goede communicatie tussen overheid, instellingen en jongeren. Het ver strekken van adviezen aan de over heid en particulieren. Het verlenen van diensten ten behoeve van het plaatselijk jeugdwerk. Het stimuleren en zonodig uitvoeren van activiteiten. Het verzorgen van documentatie en het geven van informatie en voorlich ting ten dienste van het jeugdbeleid. Het leggen van contacten met jonge ren die nu niet anders kunnen of we ten te doen dan hun heil op straat zoe ken. Het organiseren van experimen tele toestanden op alle mogelijke ter rein. Het, aan de hand van alle ver worven informatie, opstellen van een rapport waarin voorstellen worden gedaan over de structuur van het op te richten stedelijk orgaan. Taken De open werkgroep moet zo zijn sa mengesteld dat waarbrogen voor een goede taakvervulling aanwezig zijn. Het gaat er om dat enthousiaste en deskundige mensen er deel van uit maken. Een preciese vertegenwoordi ging van diverse groepen per se niet nodig. De mensen, die in de werkgroep komen te zitten moeten niet belast zijn met een opdracht vanuit het ach terland. Ze moeten werken voor de hele grote groep jeugdigen en jonge ren in Schiedam. Het bestuur bestaat uit zeven perso nen, die door het gemeentebestuur worden benoemd via een voordracht die door de voorbereidingscommissie is gemaakt. Wanneer dit voor de sub sidiëring noodzakelijk blijkt, moet het gemeentebestuur twee leden kunnen aanstellen zonder inspraak van de jongeren. Minstens vier leden van de werkgroep moeten jonger zijn dan 30 jaar. Naast de vaste werkgroep zullen aparte werkgroepen moeten worden ingesteld om de verschillende deelta ken van de werkgroep mee uit te voe ren. In iedere werkgroep moet min stens één lid van de vaste open werk groep zitting hebben. Alle vergaderin gen van de open werkgroep zijn open baar. Aan de open werkgroep, omge zet in een gemeentelijke stichting, moet een staffunctionaris worden toe gevoegd. Deze moet de werkzaamhe den van de open werkgroep begelei den. coördineren en stimuleren. Hij heeft geen stemrecht, wel een advise rende stem. Voor administratieve werkzaamheden beschikt de stichting over het bureau jeugdzaken eventueel in samenwerking met de Schiedamse Gemeenschap. SLAAPBANKEN CENTRALE fabriekstoonzalen voor alle meubelen. Industriegebouw Goudse- n 010-13.80.18. ren het goed. Zijn vrouw is bij hem en mag in het ziekenuis blijven loge ren. De kosten voor operatie, zieken huis en medicijnen worden door de Stanford Universiteit en de staat Cali- fornië betaald. Pessimistisch Mevr. C. H. van Buuren-v. d. Berg uit Schiebroek, weduwe en moeder van Wim van Buuren, is blij dat haar zoon een gezond hart heeft gekregen. Ze is echter niet optimistisch over zijn overlevingskansen. Ze zegt:,,Er zijn over de gehele wereld harttrans plantaties verricht. Weinig patiënten daarvan zijn nu nog in leven. De dok toren hebben het afstotingsproces nog steeds niet onder controle. Ik zie de harttransplantatie bij Wim als een kort verlengstuk van zijn leven. Na tuurlijk ben ik blij dat hij deze kans heeft gekregen en dat hij in de tijd die hij nog te leven heeft kan praten over de toekomstmogelijkheden van zijn gezin en eventueel het één en ander daarvoor kan regelen". Mevrouw van Buuren maakt zich vooral bezorgd over haar drie klein kinderen (een kleinzoon van 13 op de Junior Highschool en twee kleindoch ters van 10 en 8 jaar op de lagere school). Ze zegt:,,Ik ben zo bang dat ze la ter, wanneer de financiële situatie nij pend wordt, van school af moeten om te gaan werken. Dat zou ik verschrik kelijk vinden. De kinderen mogen niet de dupe worden. Ze moeten, als Honderden briefkaarten en brieven zijn de afgelopen weken bij de puzzel- redactie beland met de oplossing van de Donkere Dagen Puzzel, die wij in de Havenloods van 22 december 1969 plaatsten. Die oplossing luidt: Zeven is een galg vol - Vet wil boven drijven - elk heeft zyn gebrek - Beter Iaat dan nooit. U ziet het, drie fraaie spreuken. En dan de prijzen. De hoofdprijs van 75 gulden is gewonnen door J. J. Kos ter, Weissenbruchlaan 132, Rotter- dam-13. Vijftig gulden gaat naar A. Pruijt, Nachtegaallaan 8, Vlaardin- gen. De 25 gulden zijn voor J. Knoops-Bouts, Buitenhofstraat 50, Rotterdam6. Veel plezier er mee. REPARATIES 1e klas werk vanaf f 5,— U kunt er op wachten INSTITUUT DENTILIA HOOGSTRAAT 40, ROTTERDAM. TELEFOON 010-12.60.10. Te bereiken met tram 1, 3, 6, 8 en buslijn 32, 34,38, 45, 49,49a. het enigszins kan, de kansen krijgen die ze nu gekregen hebben". Het medeleven is groot. Rotter damse oud-collega's van Wim hebben haar opgebeld om te vragen hoe het met haar zoon gaat. De PTT heeft mevrouw Van Buuren gratis met Amerika laten telefoneren om uit de eerste hand te horen hoe de toestand met haar zoon is. Verleden week vrij dagmiddag is mevrouw van Buuren, op kosten van het dagblad Parool, voor onbepaalde tijd naar Amerika vertrokken. Met Wim van Buuren blijkt het inmiddels uitstekend te gaan. Aflgelopen zondag mocht hij al weer even rechtop zitten en bezoek ontvangen. MARIAN ANDIEK

De Havenloods | 1970 | | pagina 1