Griekenland-week SSR. Leiden Maxi volgende winter naast mini in mode Kralen als ruilmiddelen als liefdesbrieffie" ssSQSESl W Straks vreef ie 'n olifant op opruiming mmm - pnmiHiiiri DE HAVENLOODS - 29 JANUARI 1970 G.O, Op onze afdeling herenmode houden wij nu een opruimings- de prachtigste series rond minder dan Hoewel de haute couture de laatste jaren aan belangrijkheid heeft ingeboet, wordt door menigeen nu met belangstelling naar de nieuwe voorjaarscollecties uitgekeken. De be langrijkste vraag van de modeminnende vrouw is de vraag of maxi door zal zetten of niet. Zullen de lange rokken het gaan doen of blijft de minirok het modebeeld beheersen Wat Italië en Parijs voorschrijven zal over enkele weken weer bekend zijn en als de grote modevorsten doorborduren op hun ideeën van het afgelopen seizoen dan wordt het allebei. verkoop overhemden ui de 16 gulden, de halve prijs. Overhemden van mooie kwali teiten zelfstrijkende popeline in vele dessins waaronder fijne ruitjes, streepjes en ton sur ton dessins, per stuk voor nog géén acht gulden. Voor de vrije tijd. Korte overgooiertjes (beige-geel en rood) die worden gedragen op bruine wollen body stockings. Maxi mag menige vrouw voor de zomer te warm en onpraktisch lijken, anderen gelo ven er óók voor de zomer wel in. Een be kend Amsterdams ontwerper noemde de maximode een „echte flaneermode" en daarom juist voor de zomer aantrekkelijk. Een tweede Amsterdams modeontwerper vond maxi juist niet voor de zomer en wel voor de winter geschikt. In elk geval is de maximantel voor deze winter bij een deel van de jeugd wel aange slagen en als we het Internationaal Wol Se cretariaat mogen geloven zal maxi ook de volgende winter een plaats in het mode beeld innemen. Volgens de Stijlsuggesties van dit instituut voor het winterseizoen 1970/1971 zullen maxi en mini beide, en al dan niet gecom bineerd, mode zijn. Er zal geen duidelijke regel zijn, meent het I.W.S., maar het hele silhouet is belangrijk. De lengte van de rok zal afhangen van de ruimte in die rok, de wijdte van de pantalon, de kleur van de kousen en de hoogte van de hakken van de schoenen (of laarzen?Volgens het I.W.S. zal het probleem van de roklengte vooral bij de mantels spreken. Het I.W.S. ziet voor de volgende winter verschillende mantelstijlen waarbij de rokken van zeer kort tot enkellang kunnen zijn, met daar tussen kuitlange mantels en mantels die de rokzoom even boven of even onder de knie hebben. Pantalons Bij veel lange mantels zullen pantalons worden gedragen, maar ook ziet het I.W.S. jumpsuits en pantalons bij zeer korte jasjes met smalle schouders maar zeer wijde rug. Volgens het I.W.S. komen de japonnen te rug. Er zullen ook maxi-japonnen zijn, maar de korte japon zal overheersen. Wel kunnen over de korte japonnetjes, zoals ook nu al geschiedt, lange mantels worden gedragen. Het I.W.S. ziet lange japonnen in een sweaterstijl. Daarnaast voorspelt dit instituut ook lange of korte overgooiers, die over bodystockings worden gedragen. Het klassieke kostuum is volgens het I.W.S. winter 1970/71 onbelangrijk ge worden. Er komen daarentegen verschil- lende type kostuums en wel kostuums met lange jasjes op een korte rok; kostuums met lange jasjes en een rok tot even onder de knie; kostuums met zeer lange jasjes op een lange wikkelrok en kostuums met korte jasjes op een lange rok. Vrije tijd Voor de vrije tijd geven de stijlsuggesties tenslotte zeer lange mantels aan, voorts midi-rokken met bolero's, korte wijde jas sen op pantalons, korte tunieken op body stockings en natuurlijk jumpsuits. De „total look" en een juiste combinatie van stoffen en kleuren zijn volgens het I.W.S. belangrijk. Dat houdt in meestal vrij donkere kleuren in subtiele combinaties voor de lange mode. De stoffen voor de lange mode zijn volgens het I.W.S. jac quards, platte tweeds, geruwde stoffen, zachte velours en zachte cheviots van het type „masculin". Voor de korte mode geldt daarentegen dat kleuren sprankelend zowel als contraste rend mogen zijn.-De stoffen die voor deze groep worden genoemd zijn: serge in com binatie met bontachtige stoffen voor de. voering, zachte wollen flannels en bedruk te wollen stoffen. Steffie Stokvis. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen "wij op de parterre deze overhemden van prachtige kwa liteiten en zelfstrijkend popeli ne in vele dessins, waaronder fijne ruitjes, streepjes en ton sur ton dessins in bleu, beige of grijs en in courante ma Elke vrijdagavond tot 9 uur open r Een „liefdesbrieffie" is een met kralen versierd kokertje waar Zoeloemeisjes gebruik van maken om een jongen haar gevoelens duidelijk te maken. De motiefjes op het kokertje hebben een bepaalde betekenis. Kostuums met rokken even onder de knie. Links een kostuum van fijne, platte, wol- ën tweed (groen) met een lang jasje zon- ier sluiting. Rechts een kostuum met wik kelrok en een lang double-breasted jasje met lage halsuitsnijding. Eveneens van wollen tweed in een schaduwruit (bruin met roest). Maxi en mini. Links een mini-jurkje van wollen tweed jersey, gemeleerd blauw. Rechts een slanke japon met kuitlange rok in een jaquard-breisel in Art-Deco stijl. De ^kleuren zijn violet, rood en bruin, de col en manchetten zijn effen paars. Van maandag 2 tot en met zaterdag 7 februari wordt in Leiden een Grie- kenlandweek gehouden, die, met medewerking van de onder de Dis- putorenraad ressorterende Grieken landwerkgroep, is georganiseerd door de S.S.R.L., de Societas Stu- diosorum Reformatorum Lugdu- nensis. Het doel van deze manifesta tie, die wordt geopend met een dis cussieforum „Pro en contra Griekse junta" en besloten met een demon stratie voor vrijheid in Griekenland, is informatie te verschaffen over de situatie in Griekenland en geld in te zamelen voor de drie verzetsorgani saties. In het discussieforum „Pro en contra Griekse junta", dat op maandag 2 februari wordt gehouden in de Sociëteit Minerva, Breestraat 48, en dat om kwart over acht begint, zullen mr. J. II. Smeets, lid van het Comité Griekenland Vrij, en de heer P. Dankert, lid van de T weede Kamer voor de Partij van de Arbeid, mr. L. van Heyningen en kolonel A. C. H. Kanters b.d. tegenover zich vinden. De discussie zal worden geleid door joop vanTijn. De avond wordt beslo ten met de vertonirtg van een documentai- Op een om kwart voor acht beginnende bijeenkomst in het gebouw Stationsplein 12 zullen op dinsdag 3 februari Marie-José van Nieuwstadt-Schunck en Frank Wor- mer, beiden medewerker aan het Grieken land- bulletin,, sociaaleconomische aspec tenvan de jongste Griekse geschiedenis be lichten, waarbij Frank Wormer zijn voor dracht zal toespitsen op de gastarbeid. Het Kytheracomité zal op deze avond aan de hand van dia's zijn werk op het eiland toe- üchten Literatuur Vassilis Vassilikos, de schrijver van het boek „Z, de affaire Lambrakis", komt op woensdag 4 februari over uit Parijs om op een om kwart voor acht beginnende bij eenkomst in de aula van de Pedagogische Academie, Hazenboslaan lOl.Oegstgeest, in het Engels commentaar te geven op de naar zijn boek gemaakte film en de cultu rele situatie in Griekenland te belichten. Liesbeth List en Dora Yannokopoulou vertolken, begeleid door het Trio Louis van Dijk, op donderdag 5 februari in de Sociëteit Minerva, liederen uit de Maut hausen- en de Zatounacyclus van Mikis Theodorakis. Op deze avond, die om kwart voor acht begint, zal de uit Londen overgekomen Griekse actrice in balling schap Aspasia Papathanassiou fragmenten uit werk van moderne Griekse schrijvers (onder andere uit de „Epitafios" van Ritsos) spelen en gedichten voordragen. Op vrijdag 6 februari zal op een om kwart voor acht beginnende bijeenkomst in het Al geruime tijd maakte Hans 'Zonneveld zich ernstig be zorgd over het gebrek aan li- chaamshygiëne bij het meren deel van de Nederlandse man nen en wel speciaal waar het de hoofd-hygiëne betreft. Hans Zonneveld kan het weten, want hij exploiteert een kapsa lon voor heren in Rijswijk ZH. Zijn bezorgdheid strekte zich zover dat hij het noodzakelijk achtte diverse rapporten en an dere gegevens door te nemen. Zijn bezorgdheid bleek ge rechtvaardigd, nl. éénmaal in de 2 a 3 weken wast de Neder landse man zijn haar en Hans besloot hier iets aan te doen, zoals hij zelf zegt, in het belang van de volkshygiëne. Sinds maandag nu kan men bij Hans terecht om onder het ge not van een kop koffie en het lezen van het dagelijks nieuws te genieten van een Turks hoofdstoombad. Dit stoom bad of sauna zoals Hans het noemt, biedt vele voordelen. Komt U van een drukke be spreking met een hoofd vol be siommeringen, na een bezoek van ongeveer 30 minuten aan de kapsalon van Zonneveld komt U met gedroogd en in model gekamd haar weer als herboren naar buiten. De prijs hoeft geen bezwaar te zijn: de ze varieert van f. 2,50 tot f. 18,50. Naast het releksen heeft deze L-V gebouw Stationsplein 12. de rol van de N.A.T.O. en van de Verenigde Staten ten aanzien van Griekenland worden belicht. Mr. M. van der Stoel zal op deze avond spreken naar aanleiding van het doorhem aan de Raad van Europa uitgebrachte rap port. Prof. G. Vegleris, voormalig rector magnificus van de Universiteit van Athe ne, zal de rol van de N.A.T.O. en van de Verenigde Staten aan de orde stellen en spreken over de interne ontwikkelingen in Demonstratie De Griekenlandweek, waarvan een gedeel te zal worden uitgezonden door de A.V.R.O.-televisie, wordt op zaterdag 7 februari besloten met een aan het Griekse verzet gewijde dag. Vertegenwoordigers van de voornaamste drie verzetsorganisa ties P.A.M., P.A.K. en Delta Alpha komen naar Nederland om het politieke programma van hun organisatie toe te lich ten. Op de om elf uur beginnende bijeen komst in het gebouw Stationsplein 12 zul len ook onderwerpen als toerisme en cül- tuurbeleid aan de orde worden gesteld en zal het laatste nieuws uit Griekenland wor den bekendgemaakt. Voor de P.A.M. zal het woord worden gevoerd door de heren Leloudas en A. Brillakis, voor de socialisti sche studentenbeweging Rigas Ferraios door de heer Manolakos, voor de P.A.K. door de heer G. N. Yannopoulos, hoofdre dacteur van The Greek Observer, en voor Delta Alpha door de heer S. Mercouri, een broer van Melina Mercouri, en prof. G. Vegleris. In aansluiting aan de bijeenkomst over het verzet, dat wil zeggen om ongeveer drie uur, wordt een demonstratieve optocht voor vrijheid in Griekenland gehouden. Bij de Griekenlandweek van de S.S.R.L. worden ook scholieren betrokken. In het kader van een vanaf de derde week van januari te voeren scholenactie wordt op de scholen voor middelbaar en voorberei dend hoger onderwijs in Leiden een film over Griekenland vertoond en worden spe ciale Griekenlandmappen ter beschikking gesteld. Voor nadere inlichtingen kan men terecht bij de heer Ari Wesseling, Hoggewoerd 108, telefoon 20900. Wetenswaardigheden als deze en nog vele andere zijn te horen en te zien op de ten toonstelling over inheemse en antieke kra len die door het museum voor Land en Volkenkunde is uitgeleend aan de afdeling Kunst voor de Jeugd van de gemeente, die er op haar beurt weer voor zorgt dat de tentoonstelling in diverse wijken van Rot terdam te zien zal zijn voor buurtbe woners en schooljeugd. Om alvast wat in de sfeer te komen volgen hier wat interessante gegevens over kralen en hun geschiedenis. Een man uit de Kikoedoestam uit Kenya is zeer vinding rijk in het versieren van zijn lichaam, om zijn hals draagt hij met nog diverse kralen snoeren een wieldop van een auto, terwijl hij aan zijn oren lege batterijen heeft han gen. Zelfs gebruikte flitslampjes worden door vrouwen in het haar of aan de oren gehangen. Het begrip kraal is oneindig en letterlijk alles kan als kraal dienst doen. Het meest gebruikelijk zijn de glaskralen die door de oude Egyptenaren al gebruikt werden om de kostbare kralen van half edelstenen na te maken. Ten tijde van het Romeinse Rijk (le-5e eeuw na Chr.) was Alexandrië een belang rijke leverancier van glaskralen, die via de handelsroutes over de grote delen van het Nabije Oosten verspreid werden. Natuurlijk werd ook veel gebruikgemaakt van natuurkralen, waar onder verstaan wordt: zaden, vruchtenpitten, schelpen, tanden van tijgers, honden en varkens, kortom allerlei dieren. Sieraden van deze materialen vertegenwoordigen uiteraard geen enkele waarde, aangezien ze onbe perkt uit de natuur verkrijgbaar zijn Niet helemaal het geval is dit bij de tijger tanden, omdat men nu eenmaal niet iedere dag een tijger vangt, en hondentanden waren ook al niet gemakkelijk te bemach tigen, daar honden absoluut niet gedood mochten worden, zodat ze alleen van ziek te of ouderdom stierven en dan waren er vele liefhebbers, evenals bij varkens die al leen tijdens bijzondere feesten werden ge slacht. Boze geesten Behalve om de schoonheid van het li chaam te verhogen hadden sieraden de functie om boze geesten af te weren. Tibetaanse priesters dragen bij bepaalde plechtigheden schorten die bestaan uit kralen van mensqnbot. Door zichzelf zo veel mogelijk te confronteren met akelige en huiveringwekkende zaken hoopt men angst te overwinnen. Dit voorkomt dat men in het hiernamaals niet in handen valt van hellegeesten. Dat kralen een belangrijk ruilmiddel ge weest zijn is niet verwonderlijk, aangezien ze dezelfde eigenschappen bezitten als muntstukken, ze zijn klein, gemakkelijk te vervoeren en ze hebben een lange levens- bruikten de Spanjaarden kralen om goud en slaven te kopen in Afrika. Ook in Amsterdam waren in het begin van de zeventiende eeuw kralenfabriekjes. Hollandse kooplui dreven met deze ruil handel in Noord-Amerika, Canada, de Kongo en via de Verenigde Oost Indische Compagnie in Indië. Dankzij de betere handelsverbindingen, werden scheepsla dingen vol zeer kleine kraaltjes geëxpor teerd. Zinvol onderwijs stoombehandeling nog een an der belangrijk doel. Na af loop is het haar volgens Hans Zonneveld precies zoals het moet zijn, nl. gezond, veer krachtig en buigzaam, hoewel Zonneveld het releksen ook een zeer belangrijk punt vindt. „De man die bij mij in de zaak zo'n behandeling krijgt relekst volkomen", aldus Hans, „het is wonderbaarlijk wat zo'n be handeling kan doen. De klant krijgt als het ware een kick. De klanten moeten bij mij de deur uitgaan met het idee van, „zo jongens ik vreet weer een oli fant op, ik kan er weer tegen." Ook het medisch aspekt wordt niet vergeten, een verstopte neus, verkoudheid of hoofd pijn: een stoombehandeling aangevuld met menthol op al- koholbasis doen de heren deze onaangenaamheden des levens weer vergeten. „WIJ EN DE VRIJHEID" is de titel van een boekje dat voor de hoogste klassen van de lagere school is geschreven door drs. A. H. Paape van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie. Het werkje, voor zien van een opdracht van dr. L. de Jong, directeur van dit instituut bestaat uit drie hoofdstukken, waarin drs. Paape in grote lijnen en in zeer begrijpelijke bewoording en de gebeurtenissen van de Tweede Wereldoorlog naar voren brengt. Elk hoofdstuk wordt afgesloten met een achttal discussievragen zoals „Hoe zou je het vinden als je vader en moeder (en dus jij ook) negers waren? „Zou je het pret tig vinden als je buurman een neger of een Door de grote hoeveelheden konden de vaak zeer kleine kraaltjes niet meer als be taalmiddel dienst doen, maar toch vonden ze hun weg. Ze waren immers zeer ge schikt om verwerkt te worden op kleding stukken of om sieraden van te vlechten of te weven. Eigen lai Om nog even naar ons eigen land tem keren, aan de Zeeuwse en Volend.; klederdrachten ontbraken nooit de snoeren bloedkralen. In de tijd dat er geen spaarbanken bestonden belegde rn. zijn geld in lapd, in vee of in sieraden voor de vrouw, die dan tevens op zondag wanneer zij naar de kerk ging de rijkdom kon tonen. Sieraden, met kralen versierde gebruiks voorwerpen en kledingstukken, houtsnij werk en maskers van volkeren over de hele wereld zijn tot en met donderdag 29 janu ari te zien in het Dienstencentrum, Grote Hagen 22 te IJsselmonde. Het is de bedoeling dat scholen (lagere, mavo, huishoud- en technische scholen) zich opgeven voor een explicatie en diaver toning die een uur duurt. Na 29 januari verhuist de hele expositie naar de Goede Herderkerk, Kastanjelaan 10 in Schie- broek, waar hij zal blijven tot en met 12 februari. Onderwijzers die interesse hebben met hun klas deze tentoonstelling te bezoeken kunnen zich wenden tot de heer v.d. Lely, tel. 147744, toestel nummer 424. De tentoonstelling zal verder nog komen van 18 februari tot en met 26 februari in Charlois in het Clemenshuis, Gruttostraat 9van 4 maart tot en met 12 maart in het Gemeentehuis in Hellevoetsluis;envan 18 maart tot en met 26 maart in Katendrecht in het Volkshuis, Tolhuisstraat 27. T.S. chinees was? „Zou je later met een negermeisje (of een negerjongen) willen trouwen? „Wat is er nodig om de men sen in een land veel vrijheid te doen heb ben? „Vind je al die vrijheden noodzake lijk om gelukkig te zijn? „Hoe zou je later kunnen meehelpen de wereld wat be ter te maken dan hij nu is? „Denk je dat het belangrijk is als jij (je bent maar één mens) je daarvoor inspant? De titel van het boekje en de discussievra gen maken duidelijk, dat het de bedoeling is een discussie over het begrip „vrijheid" op gang te brengen. Om een goede tegen stelling te creëren heeft drs. Paape de ge schiedenis van de bezettingsjaren weerge geven. Dit werkje, verschenen bij uitgeversmaat schappij J. H. Kok N.V. te Kampen (prijs f. 2,45), mag gezien worden piet alleen als een waardevolle bijdrage tot het kritisch - leren - denken over de maatschappelijke problemen van deze tijd, maar ook tot zin vol geschiedenisonderwijs; namelijk de ge beurtenissen in het verleden toetsen aan die van vandaag. T.H. Heeft U een lastige openslaande deur, die veel ruimte inneemt en het meubilair beschadigt een stoffig gordijn voor die rommelhoek in de gangkom dan eens naar deze aanbieding vouwdeuren kijken. Het staat bijzonder dekoratief deze vouwdeur van geweven bamboe in de originele naturel kleur en het bespaart enorm ruimteU koopt zo'n vouw deur met een elegante hand greep en bevestigingsmateriaal voor nog géén twee tientjes. dekoratieve vouwdeur van geweven bamboe 85 x 203 Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 1e etage deze vouwdeuren van geweven bam boe, zo'n vouwdeur neemt bij zonder weinig plaats in en staat heel dekoratief, in natu rel, met handgreep en be vestigingsmateriaal. m Géén tel. of schrift.

De Havenloods | 1970 | | pagina 11