Mm JLWEl Met Andere Woorden Automobielprijzen in beweging Mogelijk Objecten Mens DE HAVENLOODS Menselijke moeilijkheden opruiming Maansteen in Rivièrahal 'n w w m m mi Vreemde nacht munHRRDrs IT Schaaksimultaan bij TH in Delft IVOPQL DE HAVENLOODS - 29 JANUARI 1970 We gebruiken er met ons allen heel wat van. Van dat toiletpapier. Twee kilo per persoon per jaar. Dat betekende vorig jaar ongeveer 25 duizend ton toiletpapier. Dat komt het me»est van onze eigen fabrieken, omdat de Nederlanders kennelijk geen buitenlands toiletpapier willen gebruiken. We voeren het wel uit, bijvoorbeeld naar België en Duitsland. Dat is dan per jaar zo'n 20.000 ton, waartegenover een in- v»er staat van 3500 ton. Daarmee zijn alle wetenswaardigheden over dit aparte soort papier nog niet uitgeput. Want, zo lezen we in een verslagje op de financiële pagina van een onzer dagbladen hierover: Er zijn twee soorten toiletpapier. Het gecrepte (traditionele) papier en de tissue kwaliteit. De vraag naar het laatste soort stijgt sterker dan die naar het gewone pa pier. Ook in ons kleinste kamertje dus meer luxe. Binding rechts: net linkseabaret. Je houdt het niet voor mogelijk. Wist u waar bejaarden ook voor kunnen dienen? Voor een soort vulling van de treinen buiten de spitsuren. Dat heeft een woordvoerder van de Nederlandse Spoor wegen aan een verslaggever van de Volks krant verteld, toen de 50.000ste 65-plusser zich kwam melden bij het sta tion Holland Spoor in Den Haag voor een speciaal bejaardenkaartje. De woord voerdervan de Spoorwegen wilde daarmee aantonen, dat deze actie voor de bejaarden wel degelijk een commerciële opzet heeft en dat het met sociaal werkniets te maken heeft. Het Rotterdamse feest C'70 kan wel aar dig worden als mr. Ton Frenken, die voor dit festijn voor de beeldende kunst moet zorgen, zijn zin krijgt. Er zijn verschillende objecten, die zo op het eerste gezicht wat vreemd lijken, maar die bij wat nadenken toch typerend voor Rotterdam zijn. Hier onder laten we er enkele volgen. Enkele grote kubussen van geperst hooi op het Schouwburgplein. Een gigantische plastic zak met poetskatoen op het Schouwburgplein. Een kolossale overall aan een lijntje boven het plein. Op diverse plaatsen pijlen, die naar een niet bestaand museum wijzen. Geluiden van plassen en schrobben onder een trottoir. Gekleurde stoom uit de luchtkokers van de parkeer garage. Dolf Welling van het Rotterdamsch Nieuwsblad, die bovenstaand lijstje ook publiceert, heeft zich opgeworpen als ver dediger daarvan en deelt tevens enkele tik ken uit aan de organisatie van C'70. Om dat het een plezierige gedachte is, dat wij niet de enigen zijn, citeren we graag enkele passages uit het artikel, dat deze week in zijn krant verscheen. „De plannen voor C'70, voorzover die niet de presentatie betreffen van haven, indus trie en bouwnijverheid, zijn in een niet- Rotterdams blad samengevat met de con statering: „Er komt een soort pretpark". Dat kan denigrerend bedoeld zijn, maar aangesloten bij de N.H.H.P., wordt elke donderdag huis aan huis be zorgd in: 8 STADSEDITIES ROT TERDAM, Rotterdam rechter Maasoever - Capelle a. d. IJssel - Bergschenhoek - Bleiswijk - Berkel en Rodenrijs - Nieuwerkerk a. d. IJssel. Oplage 172.500 ex. EDITIE SCHIEDAM Schiedam - Kethel. Oplage 30.000 ex. EDITIE VLAARDINGEN Vlaardingen - Maassluis - Maasland Maasdijk - Hoek v. Holland. Oplage 37.000 ex. EDITIE KRlMPENERWAARD Krimpen a/d IJssel - Ouderkerk a/d IJssel - Krimpen a/d Lek - Lek- kerkerk - Schoonhoven - Stolwijk Bergambacht - Ammerstol - Ber- kenwoude. Oplage 15.500 ex. TOTALE OPLAGE 255.000 EXEMPLAREN ADVERTENTIES: tot woensdag 10.00 uur v.m. Hoofdkantoor Rot terdam. Vlaardingen: vert. M. Poot, Park weg 132. Telefoon 351620. Schiedam: vert. N. v. Zetten, Die selstraat 10. Telefoon 370244. Krimpenerwaard: A. Maat, Gr. Hendr. v. Nassaustraat 36, Ouder- Kerx a/d IJssel. Telefoon 01808-469. REDAKTIE: Hoofdkantoor Westblaak 25, Rot terdam. Telefoon 010-13 21 70. Schiedam: L. 't Hart, Bachplein 97. Telefoon 35 38 47. Vlaardingen: mevr. I. van Deur- sen, Philips Willemstraat 12, Vlaardingen (Holy). Telefoon 345324. Sportredaktie Waterweggebied. B. van Haren, Koekoekstraat 7, Vlaardingen (Holy). Telefoon 345872. LEZERS-SERVICEDIENST Mocht men De Havenloods niet ontvangen hebben, dan gelieve men vóór vrijdagmiddag 12.00 uur te bellen 13 21 70 (voor de Vlaar- dingse editie 34 43 49), waai krant alsnog wordt bezorgd. wat we aan C'70 straks zullen overhouden voor de dagelijkse werkelijkheid, dat ligt volgens de plannen wel duidelijk in de ho reca-en V.V.V.sfeer. Overigens is Dolf Welling het niet eens met een commentaar in zijn eigen blad, dat de kunstenaars tegen de plannenmakers van C'70 zouden protesteren uit afgunst. „In feite is dat stelsel in het geding, maar niet omdat het bouwen van fabrieken iets on eerbaars zou zijn. Soms is het dat zeer be slist - gelukkig begint dat besef door te dringen", schrijft hij om tenslotte te be sluiten met: „Tot nu toe hebben ont moetingen tussen stad en mens de mens veranderd. Het wordt steeds duidelijker hoezeer zich dat wreekt. We zullen C'70 pas werkelijk geslaagd kunnen noemen, wanneer deze ontmoeting de stad ver andert - naar de mens toe". Een aantal auto-importeurs heeft bekend gemaakt dat hun prijzen zijn verhoogd. De eerste die er mee moest beginnen was Volkswagen, maar al spoedig kwamen bekende merken als Audi, BMWOpel en dergelijke eveneens met nieuwe prijzen. Inmiddels heeft ook DAF bekend ge maakt dat de prijzen met 5,1 procent moe ten worden verhoogd. Als motivering geeft men o.a. de revaluatie van de Duitse MarkDAF betrekt verschillende onderde len uit Duitsland. Verder zouden de ver- Mini pullovers en getailleerde truitjes, fijne boetiekmodellen zitten er tussen deze enorme fabriekspartij, die wij in deze opruiming aanbieden voor een bespottelijk laag prijsje. Een greep uit de geweldige gro te kollektie: grove truien met kabels en fantasie patroon, keu ze uit diverse modellen en kleu renfantasie pullovers, iets getailleerd, met knoopgarnering en in veel hypermoderne kleu- Al deze fijne damespullovers gaan nu de deur uit voor nog n gulden per stuk. grote partij moderne damespullovers uit de series van -21.50~ tot -22.50" BAYER Draion hoogde productiekosten ook een rol spe len bij het vaststellen van de nieuwe prij zen. Een dezer dagen maakte Ford bekend dat ook daar de prijzen per 12 januari worden verhoogd. De verhoging is afhankelijk van het type en beweegt zich tussen de 5,4en 9,5 procent. Voor de Capri 1700GTishet zelfs bijna 10 procent prijsverhoging. De prijsverhoging geldt voornamelijk voor de Duitse Ford-modellen en de Ford Escort. Louwman en Parqui, de importeurs van Toyota-automobielen, hebben bekend ge maakt dat de prijzen van de Corolla iets moesten worden verhoogd, omdat de wa gen nu technisch beter is uitgerust. Zo heeft elk model nu schijfremmen. Daaren tegen is Voor de Crown-serie een grote prijsverlaging aangekondigd en komt de semi-luxe uitvoering juist beneden de 10 mille. Voor andere modellen uit de Crown-serie werden prijsverlagingen be kend gemaakt tussen f 500,- en f 700,-. Het is haast niet te verwachten dat andere importeurs spoedig zullen volgen. Van 29 januari tot en met 1 februari zal in de Rivièrahal van de Koninklijke Diergaar de „Blijdorp" in Rotterdam een ruimte vaarttentoonstelling worden gehouden, waarop onder meer een originele maan steen te zien zal zijn. De voor een viertal dagen te exposeren steen werd door de bemanning van de Apollo-11 meegebracht. De steen weegt 34,1 gram een heeft oorspronkelijk deel uitgemaakt van een stuk rots van 975 gram. De overblijvende delen worden ge bruikt voor wetenschappelijk onderzoek.» 2 3 9 r- 6 7 a 9 10 II 12 13 19 15 16 s 9 13 l 6 10 19 3 7 II 15 f 8 u 16 WW 1? ia 19 ZO *i iz 13 29 25 26 27 23 29 30 31 32 U l\ 25 29 18 21 26 30 19 23 27 31 29 18 32 WW 33 39 35 36 3? 33 39 HO 91 92 93 99 95 96 9? VS 33 37 Hl 9 S 31 38 92 96 35 39 93 97 3 6 90 99 HS ivir 19 50 SI Si 53 59 55 56 5? SS 59 60 61 62 63 69 19 53 57 61 SO 59 ia 62 51 55 59 63 SI 56 60 6H Niet helemaal passend in deze tijd van groepssex - hoewel sommigen instem mend zullen knikken - luidde de oplos sing van vorige week „Het bedgordijn dient dicht te zijn". Het leverde geen moeilijkheden op voor L. Burghart, Delft- sevaart 25d, Rotterdam. Voor de volgende puzzel volstaat weer een briefkaartje naar Puzzelredactie De Havenloods, Westblaak 25, Rotterdam. In de linkerbovenhoek vermelden: M.A.W. 95 en denk er aan, de oplossingen moeten uiterlijk twaalf uur dinsdagmiddag in ons bezit zijn. In de 16 vierkanten moeten horizontaal en verticaal dezelfde woorden (alle van 6 let ters) worden ingevuld. Bij juiste oplossing vormen de eerste letters van de 16 vierkan ten, achter gelezen, de naam van een be kende instelling. 1 deel van Gelderland; 2harden;3 glijden; 4 rangtelwoord; 5 naarstig; 6 gekwetst; 7 soort spot; 8 koortswerend middel; 9 schrobben; 10 paard; 11 vreemde taal; 12 meelmengsel; 13 voetbalploeg; 14 eerste schop; 15 heester; 16 met zeis werken; 17 kansspel; 18 gappen; 19 vroeger; 20 raar; 21 echtgenoot (van vorst); 22 smederij23 Europese hoofdstad; 24 speelbank; 25 zoogdier; 26 waanwijs; 27 onbeschreven; 28 soort tangetje; 29 bijbelboek; 30 aan doening; 31 dadelijk32 somber; 33 ramp 34 apostel; 35 stalling; 36 sof; 37 in ge bruik stellen; 38 lawaai; 39 gevat; 40 goddeloos mens; 41 provoceren; 42 be moediging; 43 hinderen; 44 vreemde munt; 45 muziekstuk; 46 vogelbek; 47 sluimerend; 48 klagen, jammeren; 49 deel van Amerika; 50 binnenkomst; 51 vloer bedekking; 52 denkbeeldig; 53 ganse schepping; 54 soort psalm; 55 grote uitge strektheid; 56 roofdier; 57 na; 58 wijn soort; 59 aanstonds; 60 gevangenis; 61 ze dig; 62 diepte meten; 63 munt;64aldoor. HOOFDPIJN poeders werken verrassend 't Was een idee van mijn vrouw. Goed, ik ben ermee akkoord gegaan, maar ik was er niet op gekomen, zo zou ik 't willen stellen. Zij kwam ermee voor de dag: als we Paco eens vannacht bij ons op de slaapkamer namen. Paco, voorzover u 't zich niet herinnert, is onze camel- kleurige herfstkater. Voordat wij hem van een bevriende relatie cadeau kregen hadden we last van muizen. Na zijn komst in ons huis bleven de muizen weg. We hoorden niets meer, geen piep je. Maar eergisteren was het ineens weer raak. Achter ons bed hoorden we een serieus geknaag dat deed denken aan een groot opgezet plan om onze verdieping van de muur los te zagen of zoiets. Ik hoor de het nauwelijks, maar mijn vrouw is dan meteen klaar wakker, zit rechtop en schudt net zo lang aan iets van mij totdat ik ook weer levend ben. „Een muis", riep ze. Of liever, ze fluisterde, want de angst benam haar de stem. Een muis en of ik die hoorde. Meestal moeten we dan even wachten, want ook de muis is geschrokken en moet op verhaal komen, vooral als er intussen licht opgedaan is. Daar moeten die klei ne knagertjes niets van hebben. Maar goed, 't duurde niet lang of ik hoorde inderdaad het zagen wiedewiedewagen. Zou je, opperde ze toen al, Paco maar niet naar boven halen? Maar daar zag ik toen niet veel in. Dan moet je andere maatregelen nemen, zei ik. Ik wist nog niet zo gauw wat, maar hoopte daarmee in bed te kunnen blijven. Bovendien hield ik haar de con sequenties van mijn naar beneden gaan voor. Ze zou dan, zij het even, alleen moeten zijn met de muis. En daar deinsde ze dan ook, zoals te verwach ten was, voor terug. Ik suste haar, het licht was nu op en ik zei, ik ga wel eens even wat lezen, dan let ik wel op die muis. Dat stelde haar gerust en ze is toen gaan slapen. Maar gisteravond kwam ze erop terug.. Zouden we Paco maar niet meteen mee naar boven nemen? Ik kon daar nu niet zoveel tegen inbrengen. We hadden hem tenslotte aangenomen om ons van Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze fantastische fabriekspartij da mespullovers, er zijn vele n dellen (ook mini tru' kleuren, in de maten 36 t/m 46, per stuk truitjes) en w Elke vrijdagavond tot 9 uur open Duur van de opruiming 15 januari tot 5 februari Géén tel. of schrift, best. VOOR BABY'S HUIDJE dit ongedierte te bevrijden, hij moest dus nu zijn kunnen in dat opzicht be wijzen. Zo gezegd, zo gedaan. Mijn vrouw met de mand en ik met Paco naar boven. Ook het rode kussen werd niet vergeten. Om de een of andere reden slaapt meneer namelijk in zijn mand niet anders dan met een extra verwarmend kussen op zijn kleine bast. Hij nestelde zich daar alsof het zo hoorde. Wij lagen nog wat te lezen en daar begon het. Paco rekte zich uit en verdween onder het bed. Verdrietig keken we naar z'n mandje. Hij voegde zich slecht naar onze plan nen. Maar we namen het, als meneer dan liever onder het bed sliep, ook goed. Af en toe veroorloofde hij zich nog eens even een wandeling, maar keerde daar na toch steevast terug naar de donker te. Enfin, we deden het licht uit en vie len in slaap. Het moet weinig later ge weest zijn toen mijn vrouw mij aan stootte. Inderdaad, daar was het zaag- geluid achter ons. Het ging spannend worden. Het ging zelfs bijzonder goed, want Paco was op z'n qui vive, ik hoor de hem naast mij rond het nachtkastje scharrelen. Er kwam zelfs iets uit zijn keel dat als een soort gebrom uitgelegd zou kunnen worden. Maar helaas, daar bleef het bij. Het gezaag bleef verder achterwege en wij deden het licht weer uit. En toen begon het eigenlijk. Ik lag nauwelijks weer of een doffe slag kondigde aan dat Paco op het bed gesprongen was. Even later liep hij dwars over mijn hoofd met een poot zowat in m'n oog. Bewoog ik mijn teen dan sprong hij daar op af en pro beerde daar in de dekens te graven. Ik vond^ 't bovendien wat benauwd wor den. 't Was net of ik hem rook, want we hadden de veranda-deuren voor deze gelegenheid dicht gehouden. Ik dus maar weer m'n bed uit, want als je je eenmaal verbeeldt iets te ruiken in de nacht dan kan je toch maar 't best met een radicale maatregelen nemen. Ik deed de deur open en floep, daar roets- te hij langs mijn pyama heen naar bui ten. Maar aangezien hij daar niet veel kan uithalen was hij ook weer snel te rug. Weer over onze benen en hoofden heen. Met doffe ploffen op de grond en het bed. En toen zijn we maar gaan sla pen. En hij ook. 's Morgens was hij bij na niet wakker te krijgen. Een vreemde nacht. Voor hem en voor ons. Medemens Dinsdag 3 februari zal in de aula van de Technische Hogeschool, Mekelweg 1 te Delft het Open Prometheus Schaaksimul taan 1970 worden gehouden. De groot meesters Larsen, Denemarken;Taimanov, Sowjet-Unie; Kavalek, Tsjechoslowakije; Donner, Nederland en de Nederlandse meesters Bouwmeester, Langeweg en Orbaan zullen 250 tot 300 „kleine en gro te" schakers waarschijnlijk een onvergete lijke avond bezorgen. Opgave voor deelname kan men zenden naar: Prometheus-schaaksimultaan, 1970, Aula Technische Hogeschool, Mekelweg 1, Delft of telefonisch 01720-33222, toe stel 5233,6078 of 6051 na 18 uur 23368, 23912, 01736-2400. Deelnemerskosten zijnf. 2,-.totenmet 16jarigenf. 1,-. Behoud van Uw tanden 11-7

De Havenloods | 1970 | | pagina 19