RAAD DISCUSSIEERT OVER OPENHEID COMMISSIES IRIS Hearing over Jeugdbeleid KUNSTGEBITTEN SLOOP BRANDERSBUURT MAANDAG BEGONNEN DE HAVENLOODS 19e jaargang no. 13 donderdag 29 januari 1970 Weekblad voor Schiedam en Kethel. Directie: W. van der Giessen Hoofdredactie: A. Hoeksema Kantoor: Westblaak 25. Rotterdam; Postbus 1980, Telefoon 132170 (8 lijnen), postgiro 18344. Uitgave Stichting „De Jeugdhaven" Het wilde maandagavond maar 1 niet vlotten met de Schiedamse raadsvergadering; allerlei pro bleempjes doemden op, waar ei genlijk niemand raad mee wist, terwijl ook de komende raadsver kiezingen de nodige schaduwen vooruit wierpen. Door twee juris prudenties over de vraag, wat nu eigenlijk onder een „amendement" moet worden beschouwd, heeft de raad er een mooi poosje zoek mee gebracht, om daarover een vonnis te kunnen vellen en toen die klip na veel moeite was omzeild, werd de vraag wat een „voorstel" is een nieuw twistpunt. Zelfs het college van b. en w. kon er niet uitkomen, f zodat een spoedoverleg nodig was. Moeten commissievergaderingen „dicht" of „open" een ander strui kelblok dat door het college moest worden opgeruimd. Het schrijven van enkele leerlingen en docenten van de „Liedewyde"- school (at. Lidu'ina) over hulpverle ning aan Biafra, deed de voorzitter verwijzen naar de nog verwarde si tuatie, waarbij vooral het tekort aan transportmiddelen een rol speelt. Het is ook niet bekend, of nu al adoptie mogelijkheden aanwezig zijn voor Biafraanse kinderen. Ten overvloede maakte de voorzitter nog melding van een schrijven van de Ver. van Ned. Gemeenten over deze aangelegenheid, waarbij erop wordt gewezen, dat de gemeentebesturen er zijn om gemeen tezaken te behartigen en niet voor in- ternationale hulpverlening. Dat is een I taak van de regering. Als gevolg van I dit alles, nam de raad dit schrijven k voor kennisgeving aan. Gift I De heer Bosman (PvdA) sprak na if mens alle raadsfracties zijn dank uit aan de directie van de Spaarbank K 1845, voor de gift, ten behoeve van de L restauratie van het carillon. De bur- F? gemeester stemde er mee in en ver- R. klaarde, dat de schenking ook voor r; het college een verheugende verras- sing betekende. F Mevr. Gerding-Eggink diende voor het „vragenhalfuurtje" de vraag in, 1 of het college van b. en w. bereid is f- een verzoek, gericht aan minister 2 Luns, ten stadhuize ter tekening te f leggen voor inwoners van Schiedam, f. Hierbij wordt minister Luns verzocht f binnen zeer korte tijd naar Nigeria te f' gaan om bij de Nigeriaanse regering I met kracht op te komen voor volle yt dige hulp aan het volk van Nigeria. f „Dit is geen vraag, maar een voor- stel", zo moest de voorzitter constate ren. Het is niet gebruikelijk brieven te schrijven aan de regering en dan ae gemeente als brievenbus te gebrui ken. Straks komen er mogelijk nog meer van dergelijke verzoeken en daar is het gemeentebestuur niet voor. Dit is duidelijk een politieke vraag", constateerde de burgemees ter. De raad giing er niet op in. Verwarming De raad raakte in een haast onont warbaar probleem, toen het voorstel van b. en w. aan de orde werd gesteld met betrekking tot het verlenen van medewerking tot aanbrengen van een gasverwarmingsinsta 11 atde in de Chr. schooi voor g.l.o. aan de Van Haaren- laan. Die medewerking zou voor slechts vijftig procent worden gege ven. De heer Kuiper (Prot.) vond dit onjuist. Hij was van mening, dat de ombouw van verwarming voor reke ning van de gemeente komt volgens artikel 72 van de L.O. wet en het schoolbestuur dus het volste recht heeft volledige vergoeding aan te vra gen. Het is een overschakelen van olieverwarming op gasverwarming, ook van betekenis tegen de luchtver ontreiniging. Hij diende op het voor stel een amendement in, waarbij wel volledige medewerking wordt toege zegd. Mevr. Taverne-Van Campen (KVP) deelde het standpunt van de heer Kui per; zij proefde uit het voorstel van b. en w. verwijten aan het schoolbe stuur, maar vond daar geen reden voor. Wel vroeg mevrouw Taverne zich af, waarom het zo lang had ge duurd voordat b. en w. een schrijven van het schoolbestuur had beant woord, zodat het bestuur inmiddels een andere installatie had moeten aanbrengen. Wat zou het college heb ben gedaan, indien hef een openbare school was geweest? Wethouder Verwey zei, dat inder- RECTIFICATIE In onze advertentie van j.l. donderdag in dit blad is abusievelijk een 'foutieve kopregel gepubliceerd. WILLEMS en ERNSTING Rotterdamsedijk 433 TELEFOON 26.96.76 26.99.70 365 dagen van het jaar bloemenkiosk STATIONSPLEIN (ingang STATION) GEOPEND Elke dag van 's morgens 8.00 tot 's avonds 9.00 uur (OOK ZONDAGS). REPARATIES 1 e klas werk vanaf f 5,— per reparatie 20-karaats GOUDEN KROON f 17,50. U kunt er op wachten INSTITUUT DENTILIA HOOGSTRAAT 40, ROTTERDAM. TELEFOON 010-12.60.10. Te bereiken met tram 1, 3, 6, 8 en buslijn 32,34,38,45, 49, 49a. De heer Kuiper: amendement of voorstel. daad het vooroverleg langdurig is ge weest. Hij ging hier uitvoerig op in. Door overgaan op gasinstallatie zijn meer kosten gemaakt dan bij verbete ringen van de oliestocfkinstallatic en dus komen die meerdere kosten voor rekening van het schoolbestuur. Het was niet nodig de hele installatie te vernieuwen, zoals nu is gebeurd. Te genover een openb. school zou eenzelf de houding door het college zijn aan genomen. De afschrijving was bere kend over 20 jaar en is nu plotseling tot 10 jaar teruggebracht. Het voor stel van b. en w. is overeenkomstig de jurisprudentie in dit soort zaken. De heer Kuiper wees erop, dat de beide schalen in Groenoord eveneens van gasinstallatie zijn voorzien; hoe kan men dan zeggen dat de eisen zijn overschreden? Mevr. Taverne kon zich de bezwaren van het college voorstellen. De heer Bastiaanse (PvdA) stelde zich de vraag, of hier wel sprake kan zijn van een amende ment, het is een geheel nieuw voor stel, nl, oni de vqlle medewerking te verlenen. Over dit punt ontstond een verschil van mening, waarbij ook werd geopperd, dat het college het voorstel zal terugnemen. De voorzit ter verklaarde, dat het college zich eerst zou moeten beraden over de vraag, of hier van een amendement of een voorstel sprake is en schorste daartoe de vergadering. Na heropening deelde de wethouder mee, dat het college van oordeel is, dat er sprake is van een amende ment, dat het college als zodanig wil aanvaarden, maar er niet mee ak koord kan gaan. Het schoolbestuur zou op deze wijze extra vergoeding ontvangen door de afschrijving ineens op 10 jaar terug te brengen. Het amendement in stemming gebracht, werd verworpen met 2013 stemmen, vóór de KVP, Prot. en de heer Roede (B.P.) Het voorstel van b. en w. werd met dezelfde stemmenverhou ding goedgekeurd. Muziek Het voorstel van b. en w. om f 12.700 te verlenen voor verbetering van de geluidsiisolerende voorzienin gen in de muziekschool, deed de heer Alijk de vraag stellen, of de vloer ver sleten is. Er dient geen verkapte sub sidie te worden verleend. De heer Si mons (PvdA) vroeg het college te overwegen tot verdere uitbouw van de muziekschool te komen tot een mu ziekcentrum. De wethouder zei, dat het in hoofdzaak gaat om verbetering van de geluidsisolatie. Het is mis schien wel gewenst het werk van de muziekschool uit te breiden tot meer creatieve activiteiten. Het college zal in elk geval een en ander in studie ne men. Het voorstel werd goedgekeurd. Advies Aan de raad werd voorgesteld over te gaan tot instellen van een vaste commissie van advies en bijstand voor algemene bestuurlijke zaken. De heer Simons (PvdA) stelde bij dit voorstel voor een wijziging aan te brengen, waarbij de vergaderingen openbaar worden gemaakt met moge lijkheid, deze in besloten vorm te hou den. De heer Simons wees op het stre ven tot meer openbaarheid, waarvoor hij als voorbeeld noemde de kwestie rond Zestienhoven. De heer Collé (CPN) kan zich aansluiten bij het openbaarmaken van de vergaderin gen. De voorzitter zei het een moeilijke Cabaretavond van wijkv&neniging Op zaterdag 31 januari zal de wijk- vereniging een cabaretavond organi seren in gebouw „De Rank" aan de Schiedamseweg. Optreden zal de Schiedamse jeugdcabaretgroep „Po- lygonum-Hydropiper" o.l.v. Victor Maris. Het zal voorlopig de laatste keer zijn dat deze enthousiaste groep in Schiedam optreedt wegens vele af spraken elders in het land. De avond begint om 8 uur, de toegangsprijs be draagt f 2,50. Kaarten worden ver kocht bij de heer G. C. Hagenaars, Valeriusstraat 68, en vanaf 19.00 uur aan de zaal. Op dinsdag 3 februari organiseert de open Werkgroep plaatselijk Jeugdbeleid Schiedam een hea ring", in gebouw ,,De Rank" te Kethel, waarin de Schiedamse jeugd gelegenheid krijgt wensen, adviezen, bezwaren en plannen kenbaar te maken aan het voorlo pig bestuur. Dat bestuur heeft een nota gereed, die in bespreking zal worden gegeven. In het geheel zijn naar schatting ongeveer 20.000 jon geren betrokken bij het Jeugdbe leid. Door middel van de .hea ring" is er gelegenheid aan de toe komstige ontwikkeling van het Schiedamse jeugdwerk mee te werken. Er zijn al veel blijken van belangstelling al is er uiteraard op alle punten nog geen overeen stemming bereikt. Maar daar valt over te praten. Uiteindelijk zal de gemeenteraad moeten beslissen over het beschikbaar stellen van f 6^.000. Al geruime tijd zijn besprekin gen gaande en worden voorberei dingen getroffen om te komen tot de oprichting van een Open Werk groep. Er is daarbij zoveel moge lijk rekening gehouden met bepaal de wensen die geuit werden. Er is echter een minderheidsgroep, die sneller van start wil gaan; het voorlopig bestuur wenst echter een en ander in fasen uit te voeren, waarbij 1970 als aanloop jaar" zon gelden. Het is de bedoeling een ste delijk orgaan te vormen, dat de be hoeften van de plaatselijke jeugd kan bespreken en zo mogelijk lei den en verzorgen, min of meer als overkoepelend orgaan van bestaan de verenigingen en organisaties. Aan de gesprekken in de voorbe reidingscommissie hebben deelge nomen: Mevr, G. D. Verweij-De Graaff, wethoiidér van jeugdzaken, de heren G. Rens, ambtenaar jeugdzaken, S. K. v.d. Berg (PvdA-raadslid) en S. J. Rosman (P. C. G.-raadslid), Anjo Beukers, Joop Adriaanse, Joop Hehemann, Aad Sprong, Jan Gerding, Han v.d. Horst, Carl van Meerendanck, Wim v.d. Knaap, Jos v.d. Lugt, Herman Noordegraaf, Lodewijk Bronsdijk, Clemens Verwey, Ton Heuchemer, C. v.d. Boon, M. J. P. Adriaanse, Henk Ravensbergen, Albert Engelsman, Aad Wiegman, C .Verlinden, Piet Jongepier, P. G. Bakker, Adriaan Stigter, Rosalie Rouw, Hans Krabbendam, Sonja Maaskant, J. Tempel, P. J. v.d. Heijden en D. Engel. Aanvankelijk werden de discus sies gevoerd aan de hand van een aantal door Hans Krabbendam op gestelde praatpunten. Na enkele vergaderingen werden door drie groepen, concept-notaatjes ge maakt. De eerste concept-nota werd samengesteld door: L. Brons- dijk, H. Krabbendam en S. Maas kant, deze nota werd samengesteld, door H. Krabbendam en S. Maas kant en in de vergadering van de voorbereidingscommissie van woensdag 21 januari 1970 vastge steld. Communicatie Eén van de taken van de open werkgroep en de staffunktionaris is het zorgen voor een goede commu nicatie met jongeren, jongeren groepen, instellingen en overheid. Werkgroepleden en staffunktiona ris zullen overal hun gezicht moe ten laten zien door het afleggen van bezoeken. Maar terwille van een goede communicatie is het ook nodig dat iedereen de staffunktio naris weet te vinden. Daarom zal de open werkgroep over een eigen huis moeten kunnen beschikken waar: de staffunktionaris zijn kan toor heeft: het stichtingsbestuur en de afzonderlijke werkgroepen kun nen vergaderen; een ontmoetings centrum of wel praathuis kan wor den ingericht; de administratieve kracht haar/zijn werkruimte heeft. De open werkgroep zou bijvoor beeld een van de leegstaande vier- kamer-flats kunnen huren in de flatgebouwen aan de Johan Braake- siekstraat, Louis Raemaekerstraat of 's-Gravelandseweg. Voor de vrijwillige medewerkers in de open werkgroep is het onmo gelijk de gestelde taken binnen een jaar uit te voeren. Vandaar dat het noodzakelijk wordt geacht vaste krachten aan te stellen. Deze zul len een nader onderzoek moeten in stellen naar behoeften, wensen en mogelijkheden van de Schiedamse jeugd. Zij zullen contacten tot stand moeten brengen en onder houden, informaties verschaffen, alles in samenwerking met een te vormen gemeentelijke stichting. Het ligt in het voornemen aandacht aan diverse onderwerpen te beste den, bijzonder ook wat betreft de plaatsen waar bijeenkomsten ge houden moeten worden. Verder is het gewenst een studie te maken van de leefwijze van de jeugd tus sen zes en dertig jaar, communica tieproblemen tussen jongeren en ouderen en contacten met de over heid. Mevr. Gerding: minister naar Ni geria.... Winkeliers leggen het bijltje er bij neer De ledenvergadering van de afde ling Schiedam van de PvdA heeft zich in hoofdzaak akkoord kunnen verkla ren met het Progressief Akkoord bij de komende Statenverkiezingen, hoe wel men zich daaraan niet te sterk wilde binden. Over de samenwerking bij de gemeenteraadsverkiezingen is dezer dagen nader overleg gepleegd. D.e afdeling Schiedam van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde zal donderdag 29 januari de jaarvergadering houden. Bij de be stuursverkiezingen heeft de heer Ba ron zich bereid verklaard de functie van voorzitter op zich te nemen. SLAAPBANKEN CENTRALE fabriekstoonzalen voor alle meubelen. Industriegebouw Goudse- •angel 66, Rotterdam. Telefoon 0X0-13.80.18. zaak te vinden. Want in het algemeen ging men wel met het ontwerp ak koord. Nu komt er ineens een voorstel tot principiële wijziging, door de ver gaderingen openbaar te doen zijn. Het college kan zich hierover nu niet uit spreken. Tot dusver was het juist ge wenst om de vergaderingen besloten te doen zijn, ook gezien de onderwer pen die vaak aan de orde komen. Ge zien de nieuwe vragen wil het college het voorstel aanhouden om zich er over te beraden. Mevr. Taverne-Van Campen (KVP) adviseerde omtrent dit voorstel van de voorzitter te stemmen. De heer Si mons vond het beter eerst te pauze ren, om intussen dit alsnog te bespre ken. „Laten we de knoop maar door hakken en eerst pauzeren", besliste de voorzitter. Na heropening van de vergadering verklaarde de heer Collé met het voorstel als geheel van b. en w. ak? koord te kunnen gaan. Het verwon derde hem dat het college zo snel be reid was het voorstel terug te nemen. Omtrent al of niet openbaar zijn van vergaderingen, kan de commissie la ter nog wel spreken. De heer Bosman (PvdA) kon wel met het voorstel van b. en w. akkoord gaan, gezien ook het standpunt van het seniorenconvent. Wel zou hij het op prijs stellen indien het college zich nader zou beraden over openbaarheid van de commissievergaderingen. De heer Houtman kon ook niet be grijpen waarom het college zo snel bereid was het voorstel terug te ne men. Hij kan zich met het oorspron kelijke voorstel verenigen en zag toch wel bezwaren tegen openbaar verga deren van de commissies. PvdA akkoord met PAK De voorzitter verklaarde dat het college bereid is, zich over de open baarheid nader te beraden, want dit is een plotselinge en principiële wijzi ging. Het voorstel van b. en w. werd aangenomen. De overige agendapun ten gaven geen aanleiding tot bespre king. De gevolgen van de invoering van de B.T.W. zullen stellig aan het mid den- en kleinbedrijf nog niet geheel bekend zijn, aangezien men nog geen juist beeld heeft van de financieel economische situatie over het afgelo pen jaar. De kleine winkeliers hebben het moeilijk; voor velen zal het Sane ringsfonds de oplossing betekenen. De winkelcentra in de buitenwijken zijn echter optimistischer dan de cen trum-winkeliers, hetgeen zich jaar in jaar uit sterker gaat aftekenen. De grote wens van de centrum-winkeliers is voldoende bekend: stadssanering. citv-vorming en parkeergelegenheid zullen als een injectie de gevestigde middenstand moeten dieneip Aan di verse punten werd door de gemeente reeds aandacht besteed. Zo is o.a. de verfraaiing van de Hoogstraat in een proefstadium. Veie winkeliers hebben reeds het bijltje er bij neergelegd, zij zullen de laatsten niet zijn, temeer wanneer men van gemeentewege zelf met de Maandag is men begonnen met net gedachte speelt of Schiedam nog wei slopen van de Br ander sbuurt. De moet gaan zien met koopmogelijkhe- lang? Protesten hebben niet ge- n Rotterdam of Vlaardingen". holpen! In het jaarverslag van de Kamer van koophandel voor Beneden-Maas wordt over de situatie van de Schié- damse middenstand het volgende op gemerkt: „De Schiedamse midden stand is tevreden over de behaalde re sultaten in het afgelopen jaar. Aan vankelijk door de invoering van de B.T.W. en de daarop volgende, duide lijk waarneembare kopersstaking, leek het alsof het jaar 1969 een zeer moeilijk jaar zou worden. Langza merhand herstelde de situatie zich, waarna, door de lange mooie zomer, de niveau-verschillen met 1968 oplos ten en aldus weer een normale situa tie merkbaar werd.

De Havenloods | 1970 | | pagina 1