4? 2** J# JLêllfjLV JU1I JuM UêJ Tijd staat niet s9 maar gaat wel langzaam in Hoge Tatra Zingen voor verzorging van 10 Biafraantjes fjc WT "jf De Havenloods in 2 gedeelten opruiming The Young Credo Singers in Doelen MALAGA 4.75 incl. fles „De Beurs van Schiedam" ji HI PFSt fnllfoll B VL Hb Bp^Lp )4i§ 111 ||i SB fit Si Weekblad De Havenloods verschijnt deze week in 2 f fl Wg H w. H Smg^k 1HB I wil jÉg M SB B üf wÊÊ te iBB u dit kleinste deel ontvangen hebt, U wilt natuurlijk alles tot in de puntjes klaar hebben als de klei ne zich aankondigtkoop daarom nu ineens alle luiers voor een extra lage prijs. Prima luiers in hydrophil en piqué, vanwege kleine foutjes ,nu extra voordelig, (u betaalt nu 77 cent minder) per luier voor precies drie kwartjes. Luiers Verder Is het stil om ons heen. 'Een half bevroren stroompje, waar we over heen moeten stappen. Is te zeer door de koude bêvangen om geluid voort te brengen. Het pad kronkelt zich steeds naar boven, soms met een spiegelgladde bocht, zodat men steun moet zoeken aan de stam van een denneboom. Dan ineens klinken er in het bos schoten. Er wordt vaag iets geroepen in het Slowaaks, dat we niet verstaan. Dan doemt tussen de sneeuw een blokhut op. Enige zigeu ners komen naar buiten met hun vio len en begroeten ons met hun wilde, hartstochtelijke muziek. We zijn in de Koliba, de rovershut. Een weldadige warmte van een groot houtskoolvuur, dat madden in de rovershut ligt te gloeien, slaat ons te gemoet.'Toch'krij'geh de dames in oris gezelschap, voor het geval ze het toch. nog koud hebben een scbapenlas met het boiit naar binnen gekeerd en de buitenk^t beschilderd met felle kleu ren. om zich'heen. Echt'nodig is'het niet, maar het geeft de toerist t.oeh dat e*xtra stukje folklore, waarvoor hij gekomen is. Terwijl de zigeuners onafgebroken hun onstuimige iriilziek laten horen, dragen jonge obers grote bladen met thee aan. Uit eik kopje slaat een blau we spiritusachtige vlam, dat aan het brouwsel een sfeer geeft van bovenna tuurlijke krachten, die ergens in de donkere wouden van de Tatra zijn op geroepen. Van het houtskoolvuur stij gen inmiddels de heerlijke geuren op van geroosterde forel, die, wanneer ze op tafel komt. ook lekkerder blijkt te zijn dan ik ooit eerder heb geproefd. Het tweede gerecht bestaat uit ge roosterd schapevlees, waarin veel paprika is verwerkt, zodat de wijn, die inmiddels op de tafel is versche nen meer nut blijkt te hebben dan het lessen van de dorst alleen. Een bezoek aan de Koliba is een van de vele verrassingen, die men er vaart wanneer men een paar dageri verblijft in het gebied van de Hoge Tatra, daar in de noord-oostelijke boek van Tsjecho-Slowakije, zo'n tien kilometer van de Poolse en iets meer dan horiderd kilometer van de Russi sche grens verwijderd. Het is slechts een betrekkelijk klein berggebied, maar wel van een grote schoonheid. Het toerisme is er nog niet Zo hee! erg lang geleden op gang gekomen en de hotels, die er staan, dateren veeiai nog uit de tijd, dat er eden ven vorstenhuizen kwamen logeren. Nu heeft men de statige pracht aange past aan de behoeften van de toerist. Enkele uren Tot voor kort was Stary Smokovec bijvoorbeeld nog vrij moeilijk bereik baar. Enige weken geleden is het vliegveld van Poprad aangepast aan de eisen van de huidige luchtvaart, zodat er bijvoorbeeld ook Caravels kunnen landen. Dat was vooral nood zakelijk in verband met de wereld kampioenschappen skiën, die in de Hoge Tatra in Strbské Pleso van 14 tot 22 februari zullen worden ge houden. Maar de toerist, die een Win tersportvakantie in de Hoge Tatra wil doorbrengen, kan er thans ruim schoots van profiteren. Van Schiphol af is het slechts enkele uren vliegen, waarna een bus de weinige kilometers naar het hotel in korte tijd atlegt. Een treinreis dwars door Tsjecho- Slowakije. van Praag naar Poprad, is op zichzelf reeds een ervaring, wan neer mentenminste bereid is enige ongemakken voor lief te nemen. Het is een afstand van zeshonderd kilome ter. waar de trein negen uur over moet doen. maar het tijdstip van ver trek is, evenals het moment van aan komst, zeer onzeker. In Praag ver trok de trein ruim anderhalf .uur te laat; later, toen we terug gingen, moesten we in Poprad meer dan drie uur wachten, voordat de trein, die uit Moskou moest komen, eindelijk aan kwam. Gedurende de treinreis en op de sta tions proeft men de sfeer van dr. Zji- vago. De mensen staan geduldig te wachten tot de trein eens zal vertrek ken. Niemand schijnt haast te hebben en niemand schijnt tijdens dat wach ten de kou en de sneeuw als ongemak ken aan te voelen. Maar het "land schap, waar men doorheen ri.jdt, maakt daar weer veel van goed. Het is een majestieus landschap, waarin de dennenbossen liggen te dromen in de sneeuw, waar een stilte heerst, die voor de bezoeker uit Nederland onge kend is. En de wetenschap, dat de trein toch te laat aankomt, maakt dat men meer van het landschap ban genieten, omdat de tijd een onbelang rijke factor is geworden. In de omgeving van Strbské Pleso een voor ons in het begin nauwelijks uit te spreken naam heerst grote activiteit in verband met de aanstaan de wereldkampioenscnappen skiën. Er wordt een nieuwe tandradbaan ge bouwd en vijf hotels. Daarnaast ver rees er een compleet wintersportcen trum met twee skischansen, tribunes voor commentatoren, tribunes voor het Stadion voor skispringen en skilo- pen. en wat al niet meer. De wegen door het gebergte worden verbreed om het vele verkeer enkele honder den auto's per dag vormen daar al een druk verkeer in goede banen te kunnen leiden. De wereldkampioen schappen skiën betekenen voor Slowa kije het stokpaardje van het jaar. Uiteraard is het toerisme in Tsje cho-Slowakije door de gebeurtenissen in 1967 teruggelopen. Er worden thans vele pogingen gedaan om het weer op gang te brengen en men probeert de toerist zo ver mogelijk van de politiek te houden. De Tsjecho-Slowaken zijn vriendelijke mensen, die de toerist uit het westen graag zien komen. Maar zodra die toerist over politiek begint te praten, ontstaat er een hiaat in het gesprek. Het is typerend voor een land, waarin men zich niet vrij voelt. Over politiek wordt niet gesproken, want niemand weet hoe een ander een bepaalde mening opvat en hoe een be paalde mening kan worden doorgege ven. Het Zuidwijks zangkoor „The Young Credo Singers" (180 leden) start te ongeveer 14 dagen geleden een actie om zingend geld bij elkaar te brengen voor de Biafraanse kinderen. Middels enkele speciaal hiertoe georganiseerde „uurtjes zingen met Arie Pronk" (de dirigent) werd tot nu toe een bedrag van ruim f 5.000,- bij elkaar gebracht. Het koór mikt hierbij speciaal op het veilig stellen van de medische verzorging en ver pleging gedurende een jaar van een 10 tal kinderen, waarvoor een be drag van ca. f 30.000 nodig is. De acties van het koor worden dan ook gevoerd in het kader van de activiteiten van de internationale orga nisatie voor hulp aan de in nood verkerende kinderen „Terre des Hom- De Young Credo Singers" hebben in het kader van hun actie een groot concert georganiseerd dat op 9 fe bruari in de grote concertzaal van de „Doelen" zal worden gegeven. Alle medewerkers aan dit concert verle nen geheel „pro - deo" hun medewer king; de zangeres Caroline van He- mert, de organist Jan van Weelden, de gospelgroep de „Freedom singers", leden van ht Radio Philharmonisch Orkest en uiteraard de ..Young Credo Singers". Behalve dit koor zal ook het Christ. Gemengd Zangkoor „Deo Can- temus" uit Rotterdam-Zuid aart dit concert meewerken. De concertzaal is geheel gratis door het college van B en W van Rotterdam ter beschikking gesteld. Het druk werk, toegangskaarten, programma's en raambiljetten. werd- eveneens gra tis door een Rotterdamse drukkerij veriorgd. (Moonen van Peltl. De toegangsprijs bedraagt f 10.-. Kaarten tegen bloedarmoede, eetlust opwekkend, versterkend, staalhoudend. WIJNHANDEL Schieweg 116 Rotterdam. Telefoon 24.29.71-24.25.52. Nu ook voor uw noten en buitenlandse kaas. zijn verkrijgbaar aan de navolgende adressen: Kassa van de „Doelen", Schouwburgplein, tel. 010-132490; Boekhandel Dankbaar, Meyenhage 206, tel. 010-274760; Muziekcentrum (H. Kunst!B. de Haanweg 34 010- 196497; Radio Modern. Winkelcen trum Groot IJsselmonde 010-321983; Muziekcentrum „Arie Pronk". Gebr. Meeldijk. Bareridregt. tel. 01806-2171 en Tijdschriftenkiosk Voskamp, Bin nenban 93. Hoogvliet. Gegadigden, die buiten de stad Rotterdam wonen, kun nen voor nadere informaties inzake de kaartverkoop de navolgende tele foonnummers bellen; 010 - 320424 en 010-175470. „HOMOFILIE" ONDERWERP IN METRO-DIENST De Metro-dienst van zondag 1 fe bruari is geheel gewijd aan het onder werp „Homofilie". Ds. J Irik zal hierover een korte toespraak houden en daarna zal er weer gelegenheid zijn vragen te stellen of kritiek te spuien. Dr. W. J. Sengerè, zenuwarts te Rotterdam, zal aanwezig zijn om eventuele vragen op medisch gebied te beantwoorden. Iedereen is om 10 uur welkom in de Groote Schouwburg. Muzikale medewerking wordt ver leend door het combo 4 maal A. CORRESPONDENTIE. Het Ierse meisje Ann Brennan zou graag willen corresponderen met een Nederlandse jongen, in de leeftijd van 20 tot 24 jaar. Haar adres is: miss Ann Bren nan, 124 Bunting Road, Waikinstown, Dublin 12, Ireland. Kleine sneeuwvlokjes .aaien nauwelijks merkbaar langs mijn gezicht. Soms laat de kruin van een van de dennebomen, die zich hoog boven mijn hoofd verheffen, een plof sneeuw vallen. De nacht is ingevallen in Stary Smokovec, het kleine plaatsje in de Hoge Tatra in Slowakijke, dat een onderdeel vormt van de Karpaten. Een nacht die, ook daar tussen de hoge dénnebomen. niet echt donker is, omdat de sneeuw, die hier ruim een halve meter hoog ligt. een sprookjesachtige witheid afgeeft. We lopen over een smal in de sneeuw uitgetreden pad, dat slechts plaats biedt aan één persoon tegelijk. Af en toe hoor ik voor of achter mij iemand onder drukt iets zeggen, wanneer hij uitglijdt en in een hoge stapel sneeuw te recht komt. Önze gidsen van Cedpk, het officiële Tsjochoslowaakse reis bureau, die zo min mogelijk leiding geven om de spanning niet te verbre ken, lachen zacht. Ik ben blij, dat ik van het hotel een paar skischoenen te leen-heb gekregen. Die behoeden mij voor uitglijden en voor het weg zinken in de hier en daar toch nog wel rulle sneeuw. Druk voelbaar Wel tekenend voor de situatie zijn de Russische militairen, dia men bij voorbeeld ook in Stary Smokovec ziet rondlopen. De officieren stappen doel-, bewust door de besneeuwde straten alsof ze zich in hun eigen land bevin den. Dé mensen kijken nauweljks naar hen. Ze gaan gewoon hun eigen gang, alsof militairen er niet ziin. Maar de drtqt blijfr bestaan, die is overal voelbaar, aljial men prooeren het de toerist niet prlaren merken. En bij een glas wodka of becfierovka kun je snel een heleboel dingen vergeten. Zo'n glas wordt dan ook al sne, aan geboden. wanneer het gesprek in een „verkeerde" richting dreigt te gaan en met het „nasdravia" probeert men het dan op een luchtiger toer >te gooien. Maar in de nachtclubs van de hotels en bij de zigeunerorkesten hoort men vaak het thema uit de film Dr. Zjivago, een verlangende melo die, die uitstekend pas in de sfeer. Wanneer je je daardoor laat mee slepen, wanneer je .de onvrijheid van de mensen kunt vergeten indien dat al mogelijk is is Ts.iecho-Slowa- kijke een heerlijk land. Men eet er goéd eö ovepviopdig en men drinkt, en Foto boven: mooie hotels in fraaie omgeving Foto onder: heerlijk skijfn in de Tatra zirtgt er graag. In de kleine dorpjes in de Hoge Tatra lijkt de tijd te hebben stilgestaan, poeren rijden met sleeën dwars door het Tand. ove?" de' be sneeuwde hellingen en de enkele au to, die soms voorbij komt. lijkt een indringer te zijn. In de huizen heeft men nog de grote kachel, die 's nachts dienst doet als slaapplaats en de mensen dragen er nog veelal de jassen van schapevellen. die 's nachts ook gebruikt worden als degens. En wanneer twee boeren.'die met bun sleeën op weg zijn, elkaar tegen komen, blijft men rustig naast elkaar staan om een praatje te maken en ze gaan Slerfhts schoorvoetend' oprij om een auto door te laten. Wqpt da-ar.in die dorpjes in de Hoge Tatra lijkt het of de tijd daar langzamer gaat, alsof ze 's winters ook bevangen is van de koude. Alleen de westerse toerist heeft haast. Omdatertzo veel te Zien en te beleven valt. T Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in het souterrain deze luiers in hydrophil en piqué, nu voor een prijs om stapelsluiers tegelijk te kopen, in wit. per stuk Elke vrijdagwond tot 9 uur open Duur van da opruiming 15 Januari tot 5 februari Israël I De heer J. Engels stelt het in zijn artikel over Israël en de Palestijnen voor alsof daar een voetbal- of rugby- match gaande is. Maar het is voor Is raël een strijd op leven en dood, op zijn of niet-zijn. In 1963 was ik voor de eerste maal in Israël en zag toen in een etalage een televisie-toestel aan staan. en zag daar hoe president Nas ser zijn volk toesprak. Naast mij stond een jongeman en hij vertelde mij dat Nasser zijn volk tot de strijd opriep om heel Israël de zee in te drij ven en dat zij dit al dikwijls van hem gehoord hadden. Toen ik hem vroeg of de Israëliërs niet zenuwach tig werden als zij dit alsmaar moes ten aanhoren, antwoordde hij dat dit wel meeviel maar dat, als Nasser zou komen, hij een tik op zijn neus zou krijgen die hem heugen zou. In 1967 is dat 'gebeurd. Israël heeft toen ziin grenzen veilig gesteld. Maar de strijd duurt voort en de situatie is nog steeds zo, dat zij met de rug te gen de muur staan, in dit geval de zee. Wat de heer Engels een over spannen nationalisme noemt is nog al tijd een strijd op leven en dood. De geschiedenis heeft voldoende beyvezen wat de joden te wachten staat als zij zich niet op eigen grond bevinden en in eigen land. In dit geval het land, waar zij de oudste rechten op hebben. Bovendien -c- hun vijanden zijn niet al leen de arabieren, maar ook Rusland met zijn satellieten en ook Frankrijk. Dat Israël zich herhaaldelijk niet aan afspraken heeft gehouden en de resoluties van de V.N. naast zich heeft neergelegd kan men ook zeggen van de arabieren. Israël weet zeer wel dat zij zelf moet beslissen; vech ten of ondergaan. G. BOUWMEESTER Rotterdam Israël II het Nederlandse orkestwezen in het algemeen en van het Philharmonisch in het bijzonder, zijn waarborgen voor de grootst mogelijke representativi teit. Daartegenover staat het gebrek aan inzicht en het gebrek aan ervaring van de eenling, de ongeorganiseerde heer Ruysenaar. Het is belachelijk ten aanzien van deze kandidatuur over de waarborg van de grootst mo gelijke representativiteit te spreken. In „Ouverture" van januari 1970 is een onderhoud weergegeven met de heer Ruysenaar. Deze doet zich daar in kennen als een tegenstander van de vakbeweging en beweert dat de vak bonden nooit de progressieve groepen hebben benaderd. De beweegreden van het bestuur van het RPhO B. en W. het advies te geven de heer Ruysenaar te benoe men is toch wel heel duidelijk. De heer Ruysenaar was de tegenkandi daat van de door de Nederlandse Toonkunstenaarsbond en de Algeme ne Bond van Kunstenaars opgestelde kandidaat mevrouw Göbel. Staande de vergadering werd hij plotseling tot kandidaat gebombardeerd. Heeft het bestuur van het RPhO deze feiten aan het gemeentebestuur medegedeeld of heeft ze deze verzwe gen? Willen B. en W. ontkennen dat de opvattingen en onkunde van de heer Ruysenaar, waardoor hij geen tegenspeler van het bestuur zou kun nen zijn, van invloed waren öp het standpunt van het bestuur? Dient dit besluit niet als zijnde in strijd met de rechten van de mens en in strijd wrt de belangen van de musici te worden opgeheven? F. W. E. KRIEGER, Rotterdam. Geachte heer Engels, N.a.v. Uw artikel „Israël en de Pa lestijnen"-moeten mij 4ftr-£É|giÉtei wóórden, vari nef TiarT 1enTïïer het hoofti"W Is uw artikel niet „typical Enge is Piieht or wrong. Israel is a country. Ij géén literatuur!yst. J. TIGGELAAR, Vlaarcfingen Ondemocratisch Tn .een contra-rapport heb ik het rapport behandeld dat '4e commissie Bartels. de Boon,' Poslavsky heeft uit gebracht over de moeilijkheden bij liet Rotterdams Philharmonisch Or kest. In dit cöntra-rapport heb ik ook het ondemocratische beleid van het gemeentebestuur aan de orde gesteld. Het laatste voorbeeld van een derge lijk beleid is het besluit van burge meester en wethouders af te wijken van de voordracht mevrouw Göbel te benoemen in het bestuur van het Phil harmonisch. Het is een der vele voor vallen die symptomatisch zijn voor de ongezonde toestand. De kritiek die mijn contra-rapport bevat, geef ik hieronder weer. „Het besluit van B. en W. is in strijd met de spelregels der democra tie: 1. Het maakt inbreuk op het meer derheidsbeginsel. Mevrouw Göbe! was door de leden va n het RPhO met meerderheid van stemmen gekozen tot nummer 1 van de voordracht van twee kandidaten. 2. Het schendt het beginsel van ge lijke rechten: Ieder lid van het RPhO heeft qua verkiesbaarheid dezelfde rechten. 3. Het is in strijd met het beginsel van onpartijdigheid. Het college heeft niet de plicht betracht een-.striktë on partijdigheid te handhaven. Navpvér- leg en op advies van het bestuur van' het RPhO nam het zijp'beslissing, zonder de organisaties of mevrouw' Göbel te horen. 4. Burgemeester eri wethouders zijn niet bevoegd het gescirikthéidscrjte- rium te hanteren. Zij missen d.e "ken nis, de kunde en het inzicht in de om standigheden om tot een objectief oor deel te kunnen geraken. De verkie zing van mevrouw Göbel verliep ge- heel volgens de gestelde regelsi Om standigheden die aan de leden van het orkest ten tijde van de verkiezing niet bekend waren, heeft de wethouder van de kunstzaken niet te berde kun nen brengen. 5. De selectie is een autonoom in tern proces van meningsvorming. t>it overheidsingrijpen is meer dan.alleen maar manipulatie. Dit dirigisme is een kenmerk van een totalitaire ge- zagsópvatting die de onaantastbaar heid van de rechten van burgers niét erkent en deze opoffert aan zijn be grip van overheidsdoelmatigheid. 6. Deze voogdij maakt de medezeg genschap tot een schijnmedezeggen- schap. Ze vernietigt de waarborg van de grootst mogelijk representativiteit, waarover de commissie zulke kroko- dilletranen stort. De musici moeten in vrijheid dit doel kunnen nastreven. Mevrouw Göbel is sinds vele jaren be stuurslid van de Nederlandse Toon kunstenaarsbond. Haar kennis van maatschappelijke vraagstukken, van Ais U een handtasje zoekt waar U toch wat kleine spulletjes in mê» moet-kunnen nemen (b.v. 't twaalfuurtje) dan is zo'n royaal koffermodelletje iets voor U. Modern koffertasje in lak uit voering, met leuk koperbeslag, sierringen en stevige ritseen vlot tasje voor nog géén twee rijksdaalders. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze lak koffertasjes, een 'modern en handzaam tasje in blauwen zwart, Elke vrijdagavond tot 9 uur open Duur van de opruiming 15 Januari tot 5 februari dén tei. Of schrift, best. Trainingsweekend Belgische Evangelische Zending De Belgische Evangelische Zending houdt een trainingsweekend op 14 en 15 februari ln 't Brandpunt te Doorn. Men wil ruime aan dacht besteden aan informatie en instructie voor de komende evangelisatie-campagnes die in de volgende plaatsen worden gehou den: te Herentals van 4 juli—26 juli. te Gistel van 25 juli—9 aug, te Gent van 25 juli—9 pug te St. Truiden van 8 aug 30 aug.. te Genk van 5 sept.—13 sept. Voor aanmeldingen of nadere Inlichtingen: Belg. Ev. Zend. t.a.v. J. ürandse. Staatsblad- straat 7. B1000 Brussel, België.

De Havenloods | 1970 | | pagina 31