:$s t 6P Kom in de Kring, deuren staan voor ieder wijd open Werken met hoofdhart en handen Ir. Wilton over 1969: MOEILIJK JAAR VOOR HORECABEDRIJVEN ■H opruiming Uitkeringen Bijstandswet opnieuw vastgesteld Burgemeester opende nieuw jeugdeentrum Maanrotsje in Rivièrahal BEN MALTHA DE HAVENLOODS DONDERDAG 29 JANUARI 1970 Leerlingen zijn op deze school op hun plaats als ze willen werken met hoofd, hart en.handen". Direc teur K. Roodenburg van de chr. lagere tuinbouwschool „De Kring" in Bleiswijk zegt'dit en hij heeft zelfs kans gezien dit thans in het schoolgebouw tot uitdrukking te brengen. Als men de voordeur binnenkomt liggen réchts de theo rielokalen (het hoofd), middenin de gang, helemaal gevuld met plan ten, keurig verzorgd (het hart) en links liggen de kas en het praktijk lokaal (de handen). Donderdag en vrijdag staan de deu ren van „De Kring" wijd open voor alle belangstellenden. Dan wordt in de school „K.O.M. in de Kring" ge houden, een Kunst- en Onderwijs Ma nifestatie in tuinbouwschool de Kring. Men kan dan kijken naar een exposi tie van Ietske Richters, schilderijen, Pojtterij Zaalberg uit Leiderdorp en Potterie Terra uit Milsbeek (Lim burg). Het tentoongestelde kan ook gekocht worden. Daarnaast zijn er demonstraties handweven, bloemschikken, elek trisch lassen, handvaardigheid en praktijkwerkzaamheden van een schoolklas. Men kan deskundigen raadplegen over verzorging van ka merplanten en over tuinaanleg. Ver der zijn er dia's en films. Opening donderdagmiddag 4 uur. Het is de tweede keer dat zo'n ma nifestatie wordt gehouden. Vorig jaar was de eerste en het was een overwel digend succes. Dit jaar verwacht men er nog meer van. De deuren van de school staan overigens niet alleen ten tijde van de manifestatie open voor iedereen. Men kan altijd terecht voor een praatje of een advies. ,,Ik probeer er wat meer van te ma ken dan alleen maar een onderwijsin stelling", zegt directeur Roodenburg. „De school staat open voor iedereen. Als men langs wil komen om een kijk je te nemen, dan kan dat gewoon. We laten graag zien wat we hier doen en we willen graag van dienst zijn als ie- - mand advies wil hebben over bloemen en planten. Je staat er soms versteld van wat een fquten iemand maakt die net zelf met een tuintje is begonnen. De mensen die hier in de nieuwbouw komen wonen, zijn vaak afkomstig uit de grote steden en staan voor het eerst voor de opgave een tuin aan te leggen. Nou, wij willen graag onze kennis ter beschikking stellen". BASISOPLEIDING De lagere tuinbouwschool betrekt zijn leerlingen niet alleen uit het tuin dersdorp Bleiswijk. Ze komen ook uit Bergschenhoek, Berkel, Zevenhuizen, Moerkapelle en Rotterdam. De oplei ding moet men zien als een basisop leiding die weer aansluiting geeft op de middelbare tuinbouwschool. Bo vendien kan men na de school ook al lerlei cursussen volgen die aansluiten. Roodenburg: „We hebben nu een opleiding van vier jaar die het eerste het „hart' In de vergadering van Kamer van Koophandel en fabrieken voor de Be neden-Maas, heeft de voorzitter, ir. B. Wilton, medegedeeld, dat de scheeps werven over het algemeen goed van orders zijn voorzien met bouwop drachten voor nieuwe schepen en re- paratiewerken. Men kampt nog steeds met een gebrek aan vaklieden. De ho recabedrijven hebben een moeilijk jaar achter de rug, hetgeen voor een deel wordt toegeschreven aan de B.T.W. Ir. Wilton zei verder: „De Schie- damse V.V.V. verwacht nauwelijks een iverdere toename van het vreem delingenverkeer, i.v.m. de weinige toeristische attracties die Schiedam heeft'. De middehstand is Verdeeld in haar mening over het afgelopen jaar. Zo is Schiedam tevreden over de be haalde fesultaten, Vlaardingen meldt, dat de omzetten met 5 10ó/o zijn ach tergebleven bij het voorgaande jaar. Het winkelcentrum Borodinlaan m Schiedam hoopt men in mei te kunnen openen; in Vlaardingen-Holy rekent men op eind april/begin mei voor de opening van het winkelcentrum De Loper en winkelcentrum Holierhoek. De vraag naar meer1 parkeergelegen heid in de binnenstad geldt voor eik van deze gemeenten. De afzet van gedistilleerde dranken in het binnenland nam in 1969 met ca. 12"/o toe, welke vergoeding echter niet. De winter is voor vele automo bilisten de tijd van de meeste startmoeilijkheden, de tijd. n de a j het n gevergd wordt. Daarom is een gelijkrichter beslist geen over bodige luxe. Volautomatische accugelijk- ri.chter geschikt voor 6-12 V met een oplaadvermogen van max. 4 Ampère. Een veilige accu-oplader met thermobevei- liging (doorbranden is uitgeslo ten), Kema gekeurd snoer, stek ker en laadklemmen, ingebouw de Ampèremeter, nu voor nog géén zevenentwintig gulden. accu gelijkrichter voor 6-12 V. oplaadvermogen max. 4 Amp. 35 Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in het souterrain de ze accugelijkrichter geschikt voor 6-12 V, oplaadvermogen jaar bestaat uit Algemeen Vormend Onderwijs en dan drie jaar vakge richt onderwijs. Dat gaat trouwens veranderen in twee jaar AVO en twee jaar vak-onderwijs. Die kant moet het ook veel meer uit. Onze opleiding moet af van het etiket beroepsonder wijs. Het moest veel meer zo zijn dat de leerlingen via onze school alsnog alle mogelijkheden binnen bereik heb ben. Nog te veel komen ze hier heen volgens het principe: „Hij kan niet le ren, dan maar naar een beroepsoplei ding". Dat is niet nodig en bovendien ligt het zo niet. Wie bij ons komt heeft wel degelijk zijn hoofd nodig om te le- De komgöde manifestatie omvat veel meer dan het programma van de school. Is dat een gevolg van uw stre ven de scHodl meer te laten zijn dan puur een onderwijsinstelling. Roodenburg: „Ik dacht het wel. Je kunt je natuurlijk beperken tot wat het leerprogramma voorschrijft en als je dat goed doet is dat toch al be hoorlijk veelomvattend, maar wij wil len toch meer openheid naar buiten. Ik pretendeer helemaal geen kunst kenner te zijn, maar ik vind het erg belangrijk dat de jongens en meisjes in aanraking komen met allerlei vor men van kunst. Vandaar dat op de manifestatie schilderijen, pottebak- kerswerk en een weefgetouw komen. Dingen die in feite niets met onze op leiding te maken hebben. HAKT VOOR DE ZAAK We krijgen vaak een complimentje over onze hal en gang die helemaal vol staan en hangen met planten. Dat is zomaar spontaan begonnen met een paar stekjes en nu is het een overwel digend gezicht. En daar doen alle jon gens en meisjes aan mee. Dat is zo belangrijk, dat ze hart voor de zaak hebben. Dat probeer ik altijd te sti muleren, een beetje liefde voor de na tuur, voor dingen die groeien en bloeien. Dat zijn dingen die toch al zo makkelijk vergeten worden. En juist op deze scholen kun je dat gevoel weer naar voren brengen". Is er een teruggang in het aantal leerlingen? De tuinbouw is nu een maal een sector die terrein verliest. Roodenburg: „De school bestaat nu twintig jaar en ik heb kunnen nagaan dat we een gemiddeld aantal leerlin gen van 72 hebben gehad. Dat is ongè- veer cónstant gebleven. Ook dit jaar. Wel is er een verschuiving van het milieu van de leerlihgen. Vroeger was 63"/o afkomstig uit gezinnen van tuin ders en landbouwers en slechts 11 u uit rilet-agrarisch milieu. Nu zijn die percentages resp. 54 en 33.Ik ben er wel blij mee, want het betekent dat onze opleiding voor meer basis biedt dan alleen maar de tuinbouwsector. Maar het belangrijkste is dat we leer lingen krijgen die hier werkelijk de juiste opleiding krijgen. Gelukkig zijn de keuzemogelijkheden tegenwoordig wat groter, zodat men bewuster voor een bepaalde opleiding kiest. Maar ik "blijf er bij, leerlingen die zich hier thuis willen voelen, moeten werken met hoofd, hart en handen". Wim de Lange Met ingang van 28 december 1969 zijn de uitkeringen krachtens de Alge mene Bijstandsweg in Rotterdam als volgt vastgesteld: het eerste bedrag geldt per week: hét tweede per maand 1. Basisnormen. Volledig ge zin (man en vrouw) ƒ89,75; ƒ388,90 1), Onvolledig gezin (mannelijk of vrouwelijk gezinshoofd) f 76,30; 330,65 1). Alleenstaande (zelfstandig wonend) 62,85; 272,35 1). Alleen staande koStg ange r/ka merbewoner) KANDIDATENLIJST VVD-SCHIEDAYI De afdeling Schiedam van de VVD heeft die kandidatenlijst voor de ko mende gemeenteraadsverkiezingen vastgesteld. De heer H. W. G. Hoek stelt zich niet meer herkiesbaar. In zijn plaats wordt de heer A. P. den Hon (36) als derde op de lijst ge plaatst. De heer Den Hon is verbon den aan Hoek's Zuurstoffabrieken, waarvan de heer Hoek president-di recteur is. Als nummer één komt weer op de lijst de heer J. Houtman, nummer twee de heer G. P. Verhulsdonk. Dit laatste is wel opmerkelijk, omdat werd verondersteld, dat de heer Ver hulsdonk, die na een meningsverschil uit de Schiedamse Handels- en Be- drijfsraad is getreden, als gevolg daarvan niet meer als de speciale man voor middenstandszaken in de gemeenteraad zou terugkeren. Op de vierde plaats staat de heer E. den Brabander, vijf de heer A. Unkel en zes de heer P. Hoogendijk. 75,65; 327,80 2). 1) vermeerderd met huur en ziekenfondspremie, 2) vermeerderd met ziekenfondspremie. 2. Zomer- en winteruitkering per jaar. Basisnorm volledig gezin 320,71, onvolledig gezin 1 272,60. Al leenstaand ƒ224,50. Basisnorm met één of meer kinderen, respectievelijk: 378,47 en 330,36. 3. Kindertoeslag (eerste bedrag per week; tweede hedrag per maand)le kind ƒ11,05; f 47,88, 2e kind ƒ12,16; 52,69; 3e kind 13,31; f 57,68, 4e kind ƒ14,41; f 62,44, 5e kind ƒ14,16: ƒ61,36, 6e kind ƒ15,66; ƒ67,86, 7e kind 15,66, 67,86, 8e en elk volgend kind 17,34; 75,14. 4. De toeslag ten behoeve van de pe riodieke noodzakelijke' kosten van het bestaan voor hen, die niet (meer) di rect of indirect bij het arbeidsbestel kunnen worden betrokken, is ongewij zigd gebleven, n.l.: Volledig gezin (man en vrouw) 7,30; 31,65,. Onvol ledig gezin (mannelijk of vrouwelijk gezinshoofd) 6,20; 26,90. Alleen staande (zelfstandig wonend) ƒ5,10; 22,10; idem (kostganger/kamerbe woner) 5,10; 22,10. Elks vrijdagflfond tot 9 uur open Duur van de opruiming 15 januari tot 5 februari Géén tel. of schrift, best. Reisbureauis ver einiiigcI Sinds kort hebben een aantal reis bureaus zich verenigd in de Cogpera- tieve Vereniging van Reisbureaus Toerkoop. Hoewel ieder kantoor onaf hankelijk is, stellen zij zich gezamen lijk ten doel de Nederlandse vakantie consument objectief en optimaal va kantievoorlichting te verschaffen. Alle reisbureaus uit deze groep zijn aangesloten bij de Algemene Neder landse Vereniging van reisbureaus. Doordat een groot aantal organisaties samenwerken zijn de mogelijkheden groot. Toerkoop reisbureaus zijn ge vestigd door heel Nederland. De geva rieerde reisgids is in Schiedam ver krijgbaar bij Passage en Reisbureau Duton N.V., Rotterdamsedijk 401b. Burgemeester W. Thomassen heeft donderdagochtend in de Rivièrahal in Diergaarde Blijdorp de tentoonstel- ling „Zie de maan...." geopend. Het opmerkelijkste element in de exposi tie is een stukje maanrots van 38 gram, dat door de bemanning van de Apollo XI mee naar de aarde is ge bracht. Het is de eerste keer dat de maanrots in Nederland wordt geëxpo seerd. Verdere tentoonstellingen bui ten Rotterdam liggen voorlopig niet in de bedoeling. Verder zullen vele attri buten die met de ruimtevaart te ma ken hebben in de Rivièrahal worden getoond, zoals een 13 meter lange ra ket van de Saturnus V, modellen van de Command Module en de Lunar Mo dule, de originele Gemini X capsule, een vraag- en antwoord-machine dp ruimtevaartgebied, de ruimtepakken van Shira en Glen, een hitteschild, stereokijkers op het maanoppervlak en' 200 kleurenfoto's met bijschriften. GELEGENHEIDS KLEDING jacquets, (grijs en zwart) colbert, smoking, overjas, hoge hoeden. Fonkelnieuwe moderne costuums Bontstola's maraboecapes Kledingverhuur „BROADWAY" Schiedamseweg 10 - Vlaardingen Geopend 9 tot 9 uur-Tel. 34 62 27 Het was een symbolische daad van burgemeester Roelfsema door met behulp van een bezem enkele varkens te verdrijven uit de voormalige boer derij ,,Landvreugd", die via kerkge bouw nu als jeugdcentrum is inge richt. Hefwas geen gemakkelijk kar- weitje voor de eerste burger van Schiedam: De boze geesten, waarvoor de varkens werden aangezien, waren weinig meegaand en lieten een onte vreden geknor horen. In zijn toespraak weidde de burge meester uit over de vroegere bestem mingen van „Landvreugd" en het veranderen van agrarische doelein den. Veehouder Zonneveld zal niet hebben kunnen vermoedenj dat zijn boerderij nog eens dienst zou doen als ontmoetingsplaats voor de Schiedam se jeugd; Het zal de beheerscommis sie niet. gemakkelijk val)en om dit' centrum volledig aan zijn doel te la ten beantwoorden, zo veronderstelde 1 de burgemeester, die de commissie daartoe wijsheid toewenste. De voorzitter van de commissie, de heer K. Vlug sprak zijn blijdschap uit Het eèhtpaar Zonneveld, toen de koeien nog in de stal stonden. De koeiestal is nu een modern jeugdcen trum geworden. over het feit, dat de jeugd van Groen- oord nu een ontmoetingscentrum heeft. De Rijnmondband zorgde voor muziek tijdens de feestelijke opening. Het centrum bestaat uit een socië teitsruimte met bar, twee zaaltjes die afgescheiden kunnen worden, een keuken, toiletten enz. Een in Schiedam-Zuid gehouden ac tie heeft een bedrag van rond f 700 op geleverd ten bate van hulp aan Biaf- ra. De muziekverenigingen St. Am- brosius en O.B.K. verleenden mede werking bij Het houden van de inza meling. In een zaal van de H. Hart- kerk was een tentoonstelling ingericht over Biafra, waarbij de jeugd tal van tekeningen had, vervaardigd. In totaal waren er plm. 500 tekeningen ingezon den, die het aaniien in het algemeen (royaal waard waren. uitsluitend ten goede kwam aan dé - Nederlandse industrie; ook de ver.-LT koop van buitenlandse merkartikelen"** nam toe, mede "door de scherpe pri zen. De export kwam met 45 a 46 mii-' joen gulden op een niet eerder bereikt.; niveau. Vervolgens denk ik aan de leefbaar^-- heid in ons district. Om onze steden- leefbaar te houden, moet menig pro" bleem worden opgelost. Want onze binnensteden bieden recreatiemoge lijkheid, wanneer ze aantrekkelijk:.: zijn voor b.v. het winkelen, hetgeeit; echter inhoudt, dat daarvoor kroto-- pruiming noodzakelijk is. Anderzijds-" moeten ze ook bereikbaar zijn voor" het tegenwoordige verkeer en dar ten we midden in het parkeerpro- bleem. Was het vroeger moeilijk om - een auto te bezitten, het is nu vaalC moeilijker om hem weer kwijt te ra ken. Parkeerschijven bieden soms enig soelaas, maar vaak is het slechts"'- een verplaatsing van de moeilijkhei'L den, zoals we dit in feite vrijwel dage": lijks voor ons eigen Kamergebouw kunnen constateren", aldus ir. Wilton. Laat Uw goede schoenen niet bederven in regen of sneeuw, want dan is 't de tijd om boo ties te dragen waar U boven dien heerlijk warme voeten in houdt. Op onze schoenen-afdeling vindt U oerdegelijke herenboo- ties met warme voering, sterke zool en ritssluiting (gemakke lijk aan- en uittrekken)nu door kleine schoonheidsfoutjes die niet van invloed zijn op de kwaliteit, per paar voor nog géén zeven gulden. José Niéto de Spaanse zanger uit Calafel is weer in Rotterdam. Net zoals verleden jaar is hij de winter maanden in Holland en zingt dan in zaken en sociëteiten met eigen gitaar begeleiding. José was de maanden no vember en december in 't Roefje en zingt deze weken in de Sherry-Bar Moby Dick aan de Meent. Ook in Scheveningeyi is hij geen on bekende want de eerste weken van dit jaar was hij daar in de Paddock Club. In Spanje is hij tamelijk bekend, komt regelmatig voor de radio en T.V. José Niéto heeft ook een grammo foonplaat gemaakt met het orkest van Richard Emmery speciaal voor zijn Hollandse vrienden. Hij treedt de komende maanden dp in: De eerst volgende weken van maandag t.m. vrijdag in Moby Dick, er tussendoor in de weekends op 1 febr. De Bougie, in Hillegersberg, 6 febr. AMVJ, Mau- ritsweg, 7 febr. Soc. Hades. Vondel- weg, 1 maart Nord '67, Hr. Kerstant- ver- Vanaf vrijdagmorgen 9 kopen wij op de schoenen afdelingdeze herenbooties, i warme voering, treksluiting en sterke zool, in zwart, maten 37 t/m 44 Elke vrijdagavond tot 9 uur open Duur van de opruiming - 15 januari tot 5 februari Géén tel. of schrift, best. BESPREKING OVER JEUGDBELEID IN POLITIEK CAFé Donderdag 12 februari zal'in het Po litiek Café aan de Nieuwstraat 12, ge bouw Sursum Cordg het programma worden besproken, zoals dat door de open werkgroep plaatselijk jeugdbe leid Schiedam is ontworpen. In het bijzonder zijn de leden van de ge meenteraad hierbij uitgenodigd. Bijzondere dienst in Opstmidingskerk Zondag 1 februari zal voor de eerste maal in de hervormde Opstandings- kerk, Burgm. Honnerl. Gretelaan een zendingsarts worden afgevaardigd naar zijn post in Bangwa in Kame roen. In deze dienst- die om tien uur begint, zal de predikatie worden ge houden door ds J. W. Zimmerman in zijn functie als voorzitter van de zen dingscommissie. Ds. H. J. J. Keijzer, prases van de Classis Schiedam, zal een toespraak houden. De uit te zenden arts dr. R. A. Weemhoff, heeft na zijn artsenstudie zijn verdere opleiding genoten aan de zendingshogeschool van de Ned. Herv. Kerk te Oegstgeest. 'ding specialist 115.- Onze sortering jassen kort en lang is enorm. Onze prjjzen tientallen guldens goedkoper. BEN MALTHA MEENT 80 - R'DAM

De Havenloods | 1970 | | pagina 3