D— D 7* roomreizen opruiming Het kan ook goedkoper Niet helemaal verzorgd opruiming Voordelen in voorseizoen opruiming fDE HAVENLOODS - 29 JANUARI 1970 G.O. mt U de maat Uw kamers meel gulden. Ga er maar eens aanstaan. Als u nu niet precies weet hoe en waarheen u dit jaar met vakantie zult gaan. Neem dan de moeite eens en loop alle reisbureau's af om daar het programma van dit jaar te halen. Ga dan thuis eens zitten achter de bijna on-overzienbare stapel en ga de droomreis eens uitzoeken. Tien tegen één, dat u tenslotte vermoeid de laatste gids opzij legt en dan nog niet weet wat u zult doen. Het pakket, dat de geza menlijke reisbureaus de reislustigen aanbieden, is zo enorm groot, dat er bijna niet meer uit is te komen. Geen enkel vervoermiddel is vergeten, tot zelfs de paarden en kamelen toe. Geen enkel land isvergeten, van het eigen land tot Indonesië, Japan en de Verenigde Staten. Geen enkele verblijfsmogelijkheid is overgeslagen, van tenten tot de meest lu xueuze hotels. En-de prijsschakeringen zijn al even veelvuldig, van - laten we zeggen - enkele tientjes tot enkele duizenden guldens. gulden ligt, kan men met de trein al tien dagen naar Tirol. Men logeert er dan wel in eenvoudige hotels en pensions, zonder luxe, maar er zijn ook veel mensen, die zich dan veel gelukkiger voelen dan wan neer ze in een luxueus hotel logeren, met alle eisen, die daaraan dan weer worden Nu zal het in de praktijk meestal wel wat gemakkelijker gaan. Men weet of men met de eigen auto wil of per vliegtuig. Men weet, dat men met de trein of de bus wil, omdat men toch een beetje rillerig wordt bij de gedachte aan een vliegtuig. Men weet of men in een hotel of in een tent wil en men wéét of men de zon wil opzoeken of het hoge noorden. Maar dan toch. zal het uit de veelheid niet meevallen om een keuze te doen. De tour-operators zijn er vorig jaar weer flink tegenaan gegaan. Ze hebben oude bestemmingen, die het nog steeds met succes doen, weer opgepoetst en ze hebben nieuwe bestemmingen ge vonden. Nieuwe bestemmingen, soms dicht bij huis, maar meestal nog verder met nog meer zon en met nog meer exot ische schakeringen. Toch heeft het wel degelijk zin om die reisgidsen eens naast elkaar te leggen. Men komt dan tot de ontdekking, dat men voor hetzelfde bedrag,.dat men per jaar bereid is uit te geven aan de vakantie, veel meer kanten uit kan dan datzelfde hotelletje aan de Costa Brava of op Mallorca of aan de Italiaanse Rivièra. Dat bijvoorbeeld Tunesië en Marokko en nu ook Algerije niet zo heel veel vérder zijn en ook niet zo heel erg veel meer kosten. De Noord- Afrikaanse zon voor de prijs van de Spaanse, zeggen enkele reisbureaus, en terecht. Om dan maar meteen met die Noord- Afrikaanse zon te beginnen. Tunesië begint bij de Nederlandse toeristen steeds meer „in" te raken. Dat is begrijpelijk, om dat het voor een eerste ontmoeting met een Arabisch land het meest geschikt' is, dank zij het feit, dat men daar meer Euro pese invloeden treft dan in de andere Noord-Afrikaanse landen, al zal men er al tijd rekening mee moeten blijven houden, dat de Arabische invloeden zeer sterk zijn, zeker in de kleinere plaatsjes. Voor zo'n zes- tot achthonderd gulden kan men daar m een luxueus hotel veertien dagen lang logeren. Men kan ook een week in dat ho tel blijven en daarna een week lang een rondreis door het land maken. Vrijwel elke reisgids geeft er voldoende informatie over. Marokko is het volgende land, dat door de Nederlandse toerist ontdekt begint te wor den. Hotelplan vliegt er zijn passagiers al voor omstreeks vijfhonderd gulden naar toe. Ze worden dan ondergebracht in bungalows. Wil men in een hotel logeren met complete verzorging, dan telt men voor die vijftien dagen enkele honderden guldens meer uit, maar de arrangementen blijven betaalbaar, al liggen ze natuurlijk wel wat hoger dan aan de Spaanse zonne- kusten. Eurotours biedt sportieve mensen de gelegenheid om voor een bedrag van 300 gulden - in het hoogseizoen iets meer n buiten Tanger op een camping te Het afgelopen sèizoen heeft' U kunnen profiterep van vele aan biedingen kamerbreed nylon ta pijtdat er restanten zijn ligt voor de handdie gaan wij nü verkopen. Restant rollen kamerbreed ny lon tapijt, er zijn diverse kwali teiten: met wafelrug of op jute- basis. Door kleine schoonheids foutjes gaat alles voor een voor delige prijs wegdoor elkaar per meter vüor nog géén vijf tientjes. kamerbreed nylon tapijt qn 380 cm breed 7 3. Vinaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 1e etage deze restant rollen kamerbreed ny lon tapijt, keuze uit diverse kwaliteiten, met wafel- of jute* rujj, breedte 380 cm, in de kleu rt rood, goud, groen, grijs erj blauw, door elkaar logeren. Dit laatste reisbureau komt dit jaar ook met aanbiedingen voor Algerije, een land, dat voor de Nederlandse toerist nog vrij nieuw is. De prijzen varieren van 525 gul den tot 1095, waarbij dan steeds alles is inbegrepen. Voor 165 gulden extra kan men dan ook nog een week lang een com pleet verzorgde rondreis maken door dit exotische land. Middellandse zee Het reisbureau B.B.I. brengt een reis van vijftien dagen naar het Griekse eiland Rhodos, waarin een dagexcursie per boot naar Turkije is opgenomen. De laagste prijs is 399 gulden, waarbij men er dan wel rekening mee moet houden, dat men al leen logies met ontbijt krijgt. Gasten, die het avontuur van het zoeken naar restau rants niet aandurven, betalen uiteraard meer. Overigens kan men ook twee weken voor een vierhonderd gulden op een cam ping in Turkije logeren, waarvoor Eurotours dan weer zorgt. Dit reisbureau biedt de vakantiegangers ook een gecom bineerde reis naar Roemenië en Turkije voor prijzen, die liggen tussen de zes- en zevenhonderd gulden. Interland biedt voor 879 gulden een reis van twintig dagen per touringcar via Praag door de Balkan naar Istanboel en via Italië terug. Uiteraard is daarmee het gebied rondom de Middellandse Zee nog lang niet uitge- put.Wanneer men de reisgidsen be studeert, wordt het heel duidelijk, dat de Spaanse en Italiaanse stranden de Neder landse toerist nog steeds trekken. De meeste reisgidsen besteden er dan ook vele pagina's aan en sommige zijn er zelfs hele maal op gespecialiseerd. Veel nieuws komt men op dat gebied echter niet tegen, al thans niet vergeleken bij vorig jaar. Het zijn over het algemeen steeds weer dezelf de hotels en appartementen, die worden aangeboden, waaruit dus wel blijkt, dat ze bij de toeristen in de smaak vallen. De prijzen zijn bijzonder aantrekkelijk en de toerist, die het al genoeg vindt, wanneer hij de zon maar voelt en ziet schijnen, zal tussen al die aanbiedingen yel iets kunnen vinden. De sombere voorgevoelens van hen, die enkele jaren geleden al vreesden, dat deze besten^ningen minder aantrek kelijk zouden worden, nu er zo veel nieuwe mogelijkheden werden geopend, zijn nog steeds niet uitgekomen. Rusland begint ook steeds meer een po ging te doen om op de Europese toeristen- markt een graantje mee te pikken. Het Russische verkeersbureau Intourist heeft een scala van reismogelijkheden naar dat land beschikbaar, die men slechts in enke le reisgidsen terug zal vinden, zoals in die van Vernu-reizen, Centouri en Tsjecho Travel Service. Voor 570 gulden worden tiendaagse rei zen aangeboden naar Moskou en Sotsji. Daarnaast zijn er nog vele andere bestem mingen, zoals een elfdaagse reis naar Moskou, de Kaukasus en Leningrad voor 756 gulden. Uiteraard worden er, in verband met de komende Expo in Osaka in Japan ook rei zen naar dat land aangeboden, die echter, vrijwel zonder uitzondering, zeer kostbaar zijn. Bovendien en waarschijnlijk om die reden zijn er maar weinig reisbureaus die deze aanbieding in hun reisgids doen. Intourist heeft echter een andere moge lijkheid geschapen, die wel wat meer tijd kost, maar die de helft goedkoper is en tevens als aantrekkelijkheid heeft, dat men een groot gedeelte van Rusland en Siberië ziet. Al voor 766 gulden kan men van Moskou naar Yokohama reizen, waarbij de tocht naar Nachodka, waar men op de boot naar Japan stapt, per trein of per vliegtuig (of een combinatie van beide) wordt gemaakt, al naar gelang men over tijd en geld be schikt. Daarbij moet men er wel rekening mee houden, dat de reis van Moskou per trein naar Nachodka negen dagen duurt en dat de bovengenoemde prijs een enkele reis inhoudt. De goedkoopste prijs van een retour is dan 1492 gulden. Daar komt dan nog een retour Amsterdam-Moskou bij. Bij het bekijken van deze, toch wel hoge bedragen, moet men er rekening mee houden, dat een arrangement voor Japan tijdens de wereldtentoonstelling, com pleet met hotel en excursies, vierduizend gulden en meer kost. Tot nu toe hebben we eigenlijk alleen de wat duurdere reizen, die dan meestal ook wat verder weg liggen, bekeken. Het kan allemaal ook nog heel veel goedkoper en dan hoeft men nog niet eens zo heel dicht bij huis te blijven. De voorwaarde is dan echter wel, dat men de zaak sportief opvat en geen luxe verwacht. Wanneer dat het geval is, kan men terecht bij de reisorga nisatie van Dirk van den Broek, die zijn reizigers per bus naar Italië brengt voor een bedrag, dat ligt tussen 125 en 200 gul den. De maaltijden moet men dan zelf betalen. Wil men vliegen, dan betaalt men voor een vijftiendaagse reis van 200 tot iets boven de 300 gulden, onder dezelfde voorwaarde. Hotelplan biedt ook bijzonder voordelige reizen, waarbij zelfs de maaltijden zijn in begrepen. Om één voorbeeld te geven: voor een bedrag, dat iets boven de 200 Een goedkope mogelijkheid voor mensen met kinderen, die erg veel plezier willen maken, zijn de Butlin Vakantieparken in Engeland, een land overigens, dat er maar erg bekaaid afkomt in de reisgidsen. Sunliner biedt deze vliegreizen aan voor in het hoogseizoen 173 gulden, wanneer men met een groep van zeven personen gaat, oplopend tot 299 gulden voor twee per sonen. Het zijn achtdaagse reizen, waarbij men in het Vakantiepark een appartement tot zijn beschikking krijgt. Het zijn vol ledig georganiseerde pretparken, waar de kinderen - eventueel onder toezicht - kunnen rolschaatsen, zwemmen, ezeltje rijden, een film bezoeken, met een mono rail of een kabelbaan gaan, enfin, alles doen waar ze maar plezier in hebben. Wanneer de ouderen 's avonds uit willen, wordt er voor oppas gezorgd Engeland komt er in de reisgidsen over het algemeen bekaaid af, stelden wij. Maat schappij Zeeland heeft enkele reizen op het programma staan, maar men kan ook op eigen gelegenheid dat land gaan ver kennen. De mogelijkheid bestaat namelijk om in Engeland volledig ingerichte kam- peerbussen te huren voor vier tot zelfs acht personen. Ze beschikken zelfs over een ijskast en ze staan klaar bij het vlieg veld of de haven, waar men aankomt. Hetzelfde kan men doen in Ierland, als men het tenminste niet aandurft er met een huifkar op uit te trekken. Centouri biedt een veertiendaagse reis met een huif kar (vliegen inbegrepen) aan voor 346 gul den per persoon, wanneer men met een groep van vijf gaat. De prijzen stijgen naar gelang de groep kleiner is. Interland is iets goedkoper. Daar kost één week huifkar met vijf personen f. 279,- per persoon en wanneer men een week wil verlengen, kost dat 45 gulden per persoon extra. Men kan ook een week per huifkar rondtrekken en één week in een hotel logeren, bij voorbeeld om van de gelegenheid gebruik te maken om op haaien te gaan vissen. Wanneer men een huifkarvakantie kiest, moet men echter wel wat ervaring hebben in de omgang met paarden. Langzamerhand komen we in de andere soorten vakantie, namelijk die, welke niet van hét begin tot het einde zijn verzorgd. Daaronder valt uiteraard ook de huur van een vakantiehuis. Ze zijn in heel Europa voorradig, luxueus en minder luxueus. Sommige reisbureaus bieden de vakantie-- huizen aan, compleet met de reis er naar toe en terug. De prijs ligt dan wel wat hoger, maar altijd toch nog minder hoog, wanneer men op eigen gelegenheid met hetzelfde vervoermiddel de tocht zou maken. Zo kan men bijvoorbeeld in Scan dinavië een reisdoel, dat overigens ook steeds meer wordt aangeboden vakan tiehuizen huren, waarbij men per boot - Fred Olson Lines, vanaf Amsterdam - naar een haven in Zweden of Noorwegen wordt vervoerd. Bij het Bureau Zweden kan men in dat land een zogenaamde vakantie-stuga huren voor 75 gulden per week, geschikt voor twee tot drie per sonen. Bestaat het gezelschap uit meer personen, dan kan men naast de stuga nog een tent opzetten. De reis er naar toe moet men dan zelf verzorgen. Een beschrijving van de mogelijkheden op .het gebied van het huren van huisjes is een onbegonnen werk. De meeste reisbureaus beschikken over hele boekwerken, waarin zij de aanbiedingen doen, zoals het al eer der genoemde Bureau Zweden, de B.B.I. Lissone Lindeman en Interland, om er maar enkele te noemen. Daarnaast hebben uiteraard alle reisbureaus hun aanbie dingen van appartementen, waarin men voor de eigen maaltijden moet zorgen. Niet n w, maar wel in aantal toenemend Tussen de „tentjes" waar men op de reis beurs iets kon eten of drinken Lord John Chichester-Constable, de 46ste Lord Para mount of the Seigniory of Holderness. en daarbij ook nieuwe mogelijkheden opend, zijn de cruises, vroeger alleen voor behouden aan de kapitaalkrachtige toe risten, maar nu wat de prijs betreft aan gepast aan de gemiddelde vakantieganger, die zich niet wil vermoeien, maar die toch wel wat meer wil dan alleen maar in de zon liggen. Om dicht bij huis te beginnen: de mogelijkheden op de Rijn zijn overbekend. Vanuit Rotterdam kan men al kiezen tussen luxueuze reizen met de Köln-Düsseldorfer en de veel goedkopere Wie morgen voor deze aanbie ding komt, kan met eigen ogen zien dat het hier gaat om prach tige onderjurken uit de duurde- Want wij houden een verkoop heel mooie damesonderjurken van nylon uit de series van f 6,95. Er zijn diverse modellen en uitvoeringen. Zoek er een uit voor nog géén drie en een halve Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze nylon damesonderjurken, in di verse modellen, uitvoeringen Elke vrijdagavond tot 9 uur open Duur van de opruimirip 15 januari tot 5 februari -- maar toch altijd nog goed verzorgde - reizen, zoals die bijvoorbeeld door de N.V. Rijnvakantie worden geboden. Vanuit Amsterdam vertrekt sinds kort de ..Chusan" van de Britse maatschappij P. en O. voor cruises naar Scandinavië en het zonnige zuiden, om die term maar weer eens te gebruiken. Ze zijn niet goedkoop, maar daarbij moet men er toch ook wel rekening mee houden, dat het schip ver voermiddel, luxueus hotel en recreatie mogelijkheid tegelijkertijd is. Vanuit Rotterdam kan men met de Nieuw-Amsterdam van de Holland Ameri ka Lijn ook cruises naar Scandinavië en de Middellandse Zee maken. Verschillende reisbureaus, zoals bijvoorbeeld Sunliner, bieden dan nog gecombineerde reizen, zo als het verblijf van een week in Italië, ge volgd of voorafgegaan door een cruise van zeven dagen op de Middellandse Zee. En dan zijn alle mogelijkheden nog niet eens uitgeput. Over Oostenrijk, Zwitser land, Duitsland en Frankrijk hebben we het nog niet of nauwelijks gehad. De mo gelijkheid om in het voorseizoen al voor 539 gulden een vakantie op de Canarische eilanden door te brengen (Hotelplan) is niet eens vermeld. Wel mag een speciale aanbieding van de Italiaanse Siosa Line, die wij vonden bij Railtour, niet ontbre ken. Voor de cruises op het m.s. „Caribia", dat speciaal voor jongere mensen zeven dagen lang rondvaart tussen Italië, Spanje en Tunesië, heeft men een speciaal arrange ment gemaakt voor jonge bruidjes. Wan neer men dertig dagen voor de afvaart van het schip tróuwt, krijgt de bruid in het voorseizoen, een reduktie op de prijs van f. 340,— en in het hoogseizoen zelfs van f. 405,-. Datzelfde geldt ook voor echt paren, die hun zilveren huwelijksfeest vie ren. En dat nog wel terwijl de prijzen aan boord, vergeleken bij andere cruises, beslist aan de lage kant zijn. Overigens kan men bij Railtour voor verschillende hotels in Wenen ook tien procent reductie krij gen voor de huwelijksreis. Verschillende malen is in dit overzicht het voorseizoen genoemd. Dat voorseizoen is dit jaar bijzonder belangrijk, omdat het door de veelheid van elkaar opeenvol gende feestdagen heel gemakkelijk is om met gebruik van slechts enkele vakantie dagen er al tien of veertien dagen op uit te trekken. De meeste reisbureaus hebben daar al rekening mee gehouden en voor die periode aantrekkelijke prijzen in hun reis gidsen vermeld. Vaak zijn ze een 25 gulden of meer voordeliger dan daarna. Het is dus zaak de aanbiedingen echt goed te bekij ken, wanneer men dit jaar van dat extra meevallertje wil profiteren. De mogelijk heid zou er dan wel eens inzitten om dit jaar twee keer met vakantie te gaan, een luxe, die nog veel te weinig mensen zich kunnen permitteren. In dit overzicht is ook weinig rekening ge houden met speciale reizen voor jongeren. Ze zijn er echter wel en sommige reis bureaus hebben er zelfs een speciale gids Vorige week werd in de Haagse Hout- rusthallen voor de eerste maal de Inter nationale consumenten-reisbeurs gehouden. Hoewel deze beurs een zeer goed initiatief is. was er van de kant van mogelijke standhouders nog niet veel be langstelling. Eigenlijk kwam het er vorige week op neer, dat men liet zien, dank zij de gegadigden, die er toch nog waren, hoe het de komende jaren moet worden. De verwachting is dan ook, dat er volgend jaar veel meer deelnemers zullen zijn, zodat men dan ook werkelijk alle informatie op het gebied van reizen kan verkrijgen. voor uitgegeven ot in hun gids er speciale ruimte voor gereserveerd. Zo heeft Euro tours zijn YET-club, reisbureau Broere besteedt bijna de helft van zijn gids aan speciale jongerenreizen, Fit is met een spe ciaal programma uitgekomen en men kan bovendien nog de gids van de Club 18/30 raadplegen. Wanneer een bepaald reisdoel of een be paalde prijs is genoemd en daarbij de naam van een reisbureau is vermeld, wil dat hele maal niet zeggen, dat dit reisbureau het alleenrecht van die bestemming heeft of dat de andere aanbiedingen minder goed of duurder zijn. Getracht is alleen een overzicht te geven van de vele mogelijk heden, waarbij het voorbehoud gemaakt moet worden, dat het vrijwel onmogelijk is al het gebodene of de Nederlandse toe- ristenmarkt tegen elkaar af te wegen. Inderdaad zijn sommige hierboven ge noemde bestemmingen of prijzen exclu sief voor het genoemde reisbureau, maar dat geldt niet voor alle. Daarom is het zaak altijd goed te informeren bij het reis bureau, waar men boekt, naar de mogelijk heden. Elk reisbureau en -agentschap zal zal altijd zoveel mogelijk informatie geven. Maar het is natuurlijk altijd goed om ook eens bij een ander te informeren. Ook op het gebied van het toerisme mogen we gerust wat meer prijs- en kwaliteitsbewust worden. En een vakantie kost elk jaar, hoe je het ook doet, een hoop geld en niemand zal het de vakantieganger kwalijk nemen, dat hij eerst eens alle mogelijkheden tegen elkaar afweegt, voordat hij het geld neer telt voor de vakantie, waar hij weer een heel jam lang op moet teren. Jan Dijkstra Het zijn vooral die kleine nood zakelijke aankopen waar U veel op kunt besparen, als U maar op 't juiste moment, tijdens zo'n voordelige aanbieding koopt. Plastic douchegordijnen in ex tra lang formaat, 120 x 225 cm, er zijn tientallen leuke kleuren en dessins (als U er vroeg bij bent heeft U natuur lijk de grootste keus) nu per gordijn nog géén twee gulden. douchegordijn extra Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver hopen wij op de 1e etage deze plastic douchegordijnen, in tientallen kleuren en dessins, 120x225 cm, per stuk Elke vrijdagavond tot 9 uur open 15 januari tot 5 febr Géén tel. of schrift, b

De Havenloods | 1970 | | pagina 9