SANERING IN HET OUDE NOORDEN De grond waarop wonen DE HAVENLOODS DONDERDAG 5 FEBRUARI 1970 De saneringsnota 1969 voorziet in de komende 7 a 8 jaar in het Oude Noorden de sanering van een gebied, dat ongeveer begrensd wordt door de Almondèstraat, de Burgemeester Roosstraat, de Zwart Janstraat, de Jacob Catsstraat, de Snellemanstraat. het Zwaanshals, de Rotte en het terrein van de Ahoy-hal. Het 3.9. „Rotte kwartier is al voor het grootste deel gesloopt. Het deel dat nog niet aan de beurt is gekomen telt zeker 1500 2000 woningen en 5000 a 6000 inwoners. Het bovenomschreven gebied vormt in belangrijke mate het „hart" van het Oude Noorden. In zekere zin valt de sanering dus op te vatten als een harttransplantatie. Mislukt deze, dan sterft de patiënt, m.a.w. dan kan het Oude Noorden als wijk ^fgeschreven worden, tenminste als een wijk zoals de bewoners die kejnnen en waarderen, ondanks het grote aantal tekortkomingen, dat aart deze laat 19e, vroeg 20e eeuwse woongemeenschap kleeft. vard") hebben zich ontwikkeld tot een winkelpromenade waarvan de waarde ver uitgaat boven die van alleen maar een wijkwinkelcentrum. Door de gro te variatie in het winkelassortiment is de Noorder-boulevard inderdaad ,,het" grootste warenhuis van Rotter dam geworden. Gemeentelijke plannen (in zoverre bekend)! 1De sanering zeil. Welk gebied er de komende 7 8 jaar gesaneerd wordt is bekend, maar niet welke vorm deze sanering zal aannemen. Gaat de buurt als zodanig verdwijnen, of is de sanering alleen gericht op de echte krotten in het ge bied? Wat voor soort nieuwe bebou wing komt er? En wanneer? Het is griezelig, om in de Saneringsnota 1969 te lezen dat het bovenomschreven ge bied „krotvrij" gemaakt zal worden, maar zonder de garantie dat binnen 7 a 8 jaar al met de herbebouwing be gonnen zal zijn. 2) De Rotte zal in haar huidige toe stand verdwijnen. Hier zal een ver bindingsweg komen te lopen die de nieuwe Rondwëg om Rotterdam zal moeten verhindén met het Centrum. 3) „Ergens" 'ter hoogte van het Noordplein is een splitsing in dit Rot- te-tracé voorzien, met enerzijds aan sluiting op de doorgetrokken Heer Bo- kelweg, en anderzijds op de doorge trokken Vondelweg. Waar deze splitsiing precies gepro jecteerd is. wordt door de gemeente nog als een kostbaar geheim be waard. 4) Het Rotte-kwartier zal (en dit is al voor een belangrijk deel gebeurd) worden gesloopt 1) Langs de Noordsingel en op het Noordplein is nagenoeg de hele voor raad „openbaar groen" in het Oude Noorden geconcentreerd. 2) Tussen de' Noordmolenstraat en de Noordsingel en op de Noordsingel zelf is de bebouwing voor een belang rijk deel redelijk tot goed te noemen. Redelijk grote woningen, Vnet Soms wel wat gebreken, die echter met rela tief weinig kosten op te heffen zouden zijn. 3) Het stratenplan van de onder 2 genoemde buurt is voor het grootste deel nog ruim in staat het verkeer te verwerken. 4) De Noordsingel met aangrenzen de bebouwing vormt een interessant stedebouwkundig element. De waarde ervan wordt voor een belangrijk deel bepaald door het karakter van de hui-, dige bebouwing. 5) Het Noordplein zou als een stukje typisch vooroorlogs Rotterdam in feit te op de monumentenlijst moeten worden geplaatst. Nergens in Rotter dam is er een plein, dat met het Noordplein vergeleken zou kunnen worden. Enerzijds is dit een gevolg van de „bebossing" anderzijds, even als bij de Noordsingel van het karak ter van de aangrenzende bebouwing. 6) De Noordmolenstraat en de Zwart Janstraat („Noorderboule- SUB-CITY Het Liskwartier, Het Oude Noor den, Oud- en Nieuw Crooswijk, Ru- broek en delen van de wijk Weena kunnen stads-geografisch als een een heid worden gezien. Dit stadsdeel (la ten we het voor het gemak maar Noord-Oost noemen) telt nu 65.000 a 70.000 inwoners, dat is maar weinig minder dan het inwonertal van steden als Amersfoort of Den Bosch en nog heel wat meer dan b.v. dat van De venter of Zwolle. De Noorderboulevard en het Noord- plein vormen van het Noord-Oosten geografisch, maar ook in belangrijke mate „verzorgiingstechnisch" gezien het middelpunt. Zoals de binnenstad het verzorgingscentrum voor de hele stad is, de „city", zo kan men de Noorderboulevard e.o. als een „sub city" beschouwen, een verzorgings centrum voor een stadsdeel. Wat ligt er meer voor de hand. dan om dit ,,sub-oity"-karakter te versterken? Stadsdeel Noord-Oost mist tal van voorzieningen op het gebied van de sport, de recreatie, de cultuur. Dit zijn ruimte-eisende voorzieningen, waarvoor tot nu toe in het dichtbe volkte Noord-Oosten geen plaats ge vonden kon worden. In het kader van de sanering kan er nu ruimte vrij ko men voor dit doel. Hiervoor werd reeds gewezen op de kwaliteiten van het Noordplein als stedebouwkundig element. Deze kwa liteiten hangen in sterke mate samen met het feit, dat het plein grotendeels ingebouwd is, hetgeen een bepaalde intimiteit schept. Het gehak en ge sloop in det Rotte-kwartier betekent dat de gevelwanden aan de westzijde zullen verdwijnen. Nog even, en we kunnen vanaf het Noordplein het stad huis zien liggen. Dan is het: dag inti miteit, dag plein! SCHAAL i tsoo Er zullen in het Oude Noorden ongetwijfeld meer bewoners geïnteresseerd zijn in de sanering van hun wijk dan alleen de schrijver van nevenstaande bijdrage. Wellicht, dat het aanbe veling zou verdienen om deze kwestie, tenminste wat betreft het Oude Noorden, verder te bestuderen en indien hiertoe aanleiding bestaat bepaalde activiteiten te ondernemen, om het hele saneringsproces zo „pijnloos" mogelijk te doen verlo pen. Te denken valt aan een „Werkcommissie Sanering" in het kader van het Wijkcomité Het Oude Noorden. De verre van aangename gang van zaken in het „Rotte Kwartier" moge een waarschuwing zijn. Belangstellenden kunnen zich wenden tot de secretaris van het Wijkcomité J. H. Gordijn, le Pijnackerstraat 111/113, tel. 280491. neMSMTEtL M &EKAN6EIi"a;$ aijNDt 'ANCRINCf colpffXE/V Mo6ELij k E. AANjiuirifJj VUrtOlCUB- HESft fcokSLWES <J>p «©TrETRACtE nu... beduidend goedkoper Misschien herinnert U zich onze sensationele aanbieding heren schoenen nog we! waarbij alle modellen voor iets meer dan 5 rijksdaalders de deur uit gingen. Nu houden wij weer zo'n fan tastische verkoop van een grote kollektie mooie herenschoenen in diverse uitvoeringen, zoals instapmodellen en molières. Het zijn stuk voor stuk mo dellen uit de kollektie 1969- 1970, vervaardigd van materi alen als suèdeleder, rundleder, ledertin en een uitwasemend kunstleernu per paar voor nog géén veertien gulden. meer dan 5 modellen Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op onze schoenen afdeling een grote partij heren schoenen van diverse materia len zoals suède, rundleder, le- deivn en uitwasemend kunst leer, er zijn meer dan 5 vlotte modellen, kleuren schaduw- bruin en zwart, maten 39 t/m 46, door elkaar per paar Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift. NIEUWE BEBOUWING Het alternatief: er zal nieuwe be bouwing moeten komen, bebouwing die aansluit in karakter en schaal bij de gevelwanden aan de overkant. Dit is in belangrijke mate afhankelijk van de plaats waar het Rotte-tracé zich zal splitsen in Vondelweg en Heer Bo- kelweg. Als deze splitsing ter hoogte van het Noordplein gesitueerd wordt, dan kan het plein afgeschreven wor den. Zaak is het dus. om deze split sing zover mogelijk naar de binnen stad toe te schuiven, zoals op het bij gaande kaartje als mogelijkheid is aangegeven. Deze „opschuiving" zou betekenen, dat tussen de verlengde Heer Bokel- weg en het'Noordplein bijna een hec tare bouwgrond ter beschikking komt, bouwgrond die gebruikt kan worden voor voorzieningen die het Noord-Oos ten juist mist. Gedacht kan worden aan een zwemgelegenheid, aan een sporthal) etc. Het zou bijv. zeer de moeite waard teijn, om te kijken of hier niet iets verwezenlijkt kan wor den in de geest van „de Meerpaal" in Dronten, een „multifunctioneel" cen trum, waar' overdag markt gehouden wordt, waar 's avonds sportwedstrij den worden gehouden, waar een thea tertje gevestigd is, een café-restau rant en een tentoonstellingsruimte en dat alles öhdër eén dak. „Gaten" in de gevelwand zouden eventueel geslo ten kunnen worden met winkels. Voor het café-leven op het .Noordplein zou er dan een opleving ku'nnen komen en er zou niet meer gehengeld hoeven te worden naar „nachtvergunningen" om van het Noordplein feen uitgangs centrum a la Karei Doormanstraat te maken. Dergelijke centra horen niet thuis in dichtbevolkte woonbuurten. WOONFUNCTIE Enige tijd geleden zond een aantal wijkorganen een antwoord-noA op de sanerinigsnota 1969 aan de gemeente. Hierin werd aangedrongen op het handhaven van de woonfunctie van de aan de binnenstad grenzende wijken. Dit werd niet voor niets gedaan. Na de oorlog vestigden zich in de Rotter damse binnenstad steeds meer kanto ren en bedrijven. Toentertijd was daarvoor ruimte genoeg, maar nu is de binnenstad „volgelopen" en uit breiding van de „city" is nu alleen nog maar mogelijk indien de oude be bouwing rond het centrum wijkt, en met de bebouwing natuurlijk de bewo ners. Hoe minder bewoners, hoe ongezel liger een buurt. Het aantal inwoners van de „nieuwe" binnenstad is maar gering, dat de binnenstad ais ongezel lig wordt ervaren is dan ook geen wonder. Moet die binnenstad nu nog groter en nog ongezelliger worden? Natuurlijk is het voor een aantal be drijven en kantoren van belang, dat ze in de binnenstad gevestigd zijn. Voor een groot aantal is dit echter be slist, niet noodzakelijk. Daarom zou wat betreft de uitbreiding van de „city" over de oude woonwijken be slist niet zomaar toegegeven mogen worden. Voor het Oude Noorden is dit vraagstuk in een acuut stadium geko men. De „city" heeft de sprong over de Hofpleinspoorweg gemaakt, en de nieuwe verkeersaders over de Rotte en de Heer Bokelweg zouden de invals poorten van de „city" in het Oude Noorden kunnen betekenen. Dit zou het karakter van het Oude Noorden als woonwijk zo ernstig kunnen aan tasten dat het wijkcomité Het Oude Noorden zeker alle aandrang op de gemeente zou moeten uitoefenen om de Almondèstraat en het verlengde van de Heer Bokelweg als een soort „demarcatie lijn" te erkennen. Een grenslijn tussen „city" en woonwijk. TWEE DELEN Na deze lange, maar toch wel be langrijke. inleiding de sanering zelf. Het in 7 a 8 jaar te saneren gebied in het Oude Noorden valt duidelijk in twee delen uiteen. Enerzijds de buurt tussen Noordsingel en Noordmolen straat. anderzijds de buurt tussen Snellemanstraat en Noordmolen straat. Zoals reeds gezegd, bestaat in het eerste deel de bebouwing nog voor een belangrijk deel uit goede tot rede lijke woningen. Het zou dwaasheid zijn om deze bebouwing te slopen. Hier en daar zou dit misschien tot niet al. te lage verbouwingskosten aanleiding kunnen geven, maar, zoals een onderzoek van een team studen ten van de T.H. te Delft heeft aange toond. verbouwing is vaak toch te pre feren boven nieuwbouw, omdat dat nog veel meer kost. Het bovenstaande geldt ook voor de noordzijde van het Noordplein. De be bouwing is hier soms van een niet al te beste kwaliteit, maar het karakter van deze bebouwing is in belangrijke mate bepalend voor het karakter van het Noordplein. De Noordmolenstraat maakt een „goede" indruk, niet wei nig, door het nagenoeg gesloten en af wisselende winkelfront. Hier en daar is de situatie echter niet zo rooskleu rig. Aan de Westzijde b.v. komen heel wat „halve" woningen voor. Woning verbetering, en het combineren van „hele", zou een aanzienlijke verbete ring van de woonsituatie opleveren zonder dat het karakter van de Noordmolenstraat geschaad wordt. Uiteraard komen in de buurt ook woningen voor, die bouw- en woning- tecihmsch als „krot" gekwalificeerd kunnen worden. Het slopen biervan (maar dan ook alleen slopen als er werkelijk geen woningverbetering meer toegepast kan worden) zou de nodige ruimte vrij kunnen geven voor groen, speelgelegenheid en parkeer plaatsen. Het is overigens verbazing wekkend, hoe groot hier en daar de „binnenruimte" is van de blokken. Het slopen van een krot geeft daarom niet alleen de ruimte vrij, die ingeno men wordt door het grondvlak van de bebouwing, maar vaak kan hierdoor ook nog een aardig stuk „binnenruim te" voor openbaar gebruik worden vrijgegeven. Wat betreft de buurt tussen de Noordmolenstraat, Jacob Catsstraat Snellemansstraat en Zwaanshals, hier is de situatie heel wat slechter dan in de buurt aan de andere zijde van de Noordmolenstraat. Overigens is het een raadsel, waarom in de sanerings nota 1969 deze buurt als een geïso leerd gebied wordt beschouwd, terwijl het hele gebied tussen Noordmolen straat, le Pijnackerstraat, Zaagmo lenstraat en Zwaanshals dezelfde pro blemen toont: een stratenplan, dat „uit de tijd" is, en een belangrijk deel van de bebouwing, dat in slechte staat verkeert. BEJAARDENWONINGEN Een belangrijk percentage nieuw bouw in deze buurt zal wel niet te ver mijden zijn. Dit is ook wel aanvaard baar, mits de nieuwe bebouwing qua vorm en schaal aansluit bij de overi ge bebouwing. Dus geen torenflats of iets dergelijks. Toch staan ook in dit 'gebied nog heel wat panden, die in het kader van woningverbetering redelij ke tot goede woningen zouden kunnen opleveren. Misschien wel meer, dan men op het eerste gezicht zou zeggen. Gebrek aan ondterhoud, een euvel waaraan een groot deel van de bebou wing in het Oude Noorden lijdt, kon wel eens slechtere indruk geven dan de situatie in werkelijkheid is. Bij nieuwbouw zou meteen gedacht moeien worden aan bejaardenwonin gen. In deze buurt wonen nogal wat bejaarden, die aan de wijk gehecht zijn, er vaak hun hele leven gewoond hebben en zeker niet graag „weggesa neerd" willen worden. wing? Hst Oude Noorden wordt, wat er ook op aan te merken valt, door de meerderheid van de bewoners als een „gezellige" buurt beschouwd, een buurt met „sfeer" of hoe je dat ook wilt noemen. Hier zullem wel een groot aantal factoren aan meewerken, maar twee heel belangrijke factoren zijn toch wel De afwisseling in de bebouwing. De wijk in zijn geheel mag dan een wat eentonige „grauwe" indruk ma ken, maar toch, bekijk je de wijk buurt voor buurt, straat voor straat, dan valt het op, welk een afwisseling er bestaat. Zelfs de twee uiteinden van een straat kunnen qua het karak ter van de architectuur totaal ver schillen. De „vermenging van functies". In de nieuwbouwwijken wordt ge woond, het zijn letterlijke woon-wij- ken, maar ook niet meer. Maar wat tref je in het Oude Noorden? Wonin gen natuurlijk, maar daarnaast en tus sen de woningen in: winkels, opslag plaatsen, bedrijfjes, werkplaatsen enz. Soms wordt dit als storend erva ren, maar het zou nog veel storender zijn, als al die activiteiten die nu het Oude Noorden zo levendig maken ge mist zouden moeten worden. Het Oude Noorden biedt de kans een wijk te creëren, waar het „fijn" wonen is. Waar die voorzieningen, die de wijk nog mist „ingebouwd" zouden kunnen worden, maar waar datgene dat nu het Oude Noorden „maakt" datgene wat zo moeilijk te omschrij ven is. maar dat elke bewoner van de wijk wel in meer of mindere mate voelt en op prijs stelt, gehandhaafd kan worden. Als dat voor elkaar te krijgen is, Bewoner» krottenwijken hebben één machtsmiddel Geen bulldozers Drie Rotterdamse studenten willen een andere wijze van sa neren dan de voorgenomen ma nier: met de bulldozer erdoor. „Wij willen een proces van vernieuwing en verbetering dat geleidelijk is en dat blijft door gaan, zo dat de radicale metho de wordt voorkomen en de sfeer behouden blijft. Voor het Oude Noorden bijvoorbeeld is dit nog mogelijk (misschien voor ande re gebieden niet meer) als het proces van verpaupering (dat door de officiële saneringspoli- tiek in de hand wordt gewerkt) tenminste tijdig wordt omgebo gen in een positieve ontwikke ling. Vandaar dat wij u (in het bij zonder de Oudenoordenaren) vragen: denk na over wat u wilt? 1. Zou u in het Oude Noorden willen blijven wonen als uw wo ning goed was? 2. Waaruit bestaat voor u de sfeer van uw buurt en wat is die u waard? 3. Vindt u het best als u over 15 jaar weet-u-waar woont en er van uw buurt vermoedelijk niets meer over is? 4. Zo niet: voer actie in uw buurtvereniging, wijkcomité enz. Geef ons uw mening over de eerste twee vragen. Een kaartje naar Fabrieksstraat 29a of komt u eens langs; we hebben nog veel meer ideeën en plannen. Ben Vermeijden Maarten Ouwens Adel v. d. Meer nu... beduidend goedkoper Wie tegenwoordig een rokje wil kopen moet toch meestal reke nen op een uitgaaf van een paar tientjes..... maar het kan goed koper! Op onze mode-afdeling zoekt U een rok uit van een fantas tische trevira 70/30 kwaliteit, geheel gevoerd, met 2 plooien voor en leuk fantasiestiksel, nu voor een prijs waar U zelf am per een rokje voor kunt maken, voor nog géén vijftien gulden. dan is het niet meer nodig, dat zovele gezinnen de wijk uittrekken omdat óf hun woning zo slecht is, óf het woon- milieu hen niet bevalt óf omdat ze ge noeg hebben van beide zaken. Uit een wijk waar goede en niet te dure wo ningen beschikbaar zijn, waar vol doende ruimte is voor de kinderen om te kunnen spelen, waar de auto gepar keerd kan worden en waar je niet vanuit de voorkamer de overbuur vrouw een hand kan geven trekken de bewoners niet weg. M. BOSHART, 70/30 ni Rn zl.ÜU geheel gevoerd Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze elegante damesrokken van een geweldige trevira 70/30 kwali teit, het is een bijzonder leuk model met de 2 plooien voor en het fantasiestiksel. Een ge heel gevoerd rokje in de kleuren bruin, beige, grijs, marine en zwart, maten 40 t/m 50 Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift, best Een diepgaande studie i.z. alles wat samenhangt met de sanering en wederopbouw van onze stad heeft mij tot de overtuiging gebracht dat de toekomstige bestemming van Groot-Rotterdam (de nieuwste benaming voor het Rijnmondgebied) in hoge mate de toekomstige bebouwing van de saneringswijken bepaalt en niet de bevolking of het gemeentebestuur. Wel bestaan er bepaalde plannen, maar deze zijn gebaseerd op een aantal prognoses van economische en sociologische aard, opgesteld door plano logen in hoofdzaak ten dienste van de industriële ontwikkeling zodat ten slotte het al of niet uitkomen van deze prognoses de toekomst van onze stad moet bezegelen- GEZELLIGE BUURT Waarom de nadruk in deze discus sie-bijdrage op het zoveel mogelijk handhaven van de aanwezige bebou- Aangezien voornoemde planologen direct of indirect betaald worden door de industriële concerns is het begrij pelijk dat voor hen de economische factoren het zwaarst wegen bij het te gen elkaar afwegen van de sociologi sche en de economische factoren en hierin schuilt het kernpunt van wat ik zou willen aanduiden als de tragiek van Rotterdam. De tragiek nl. dat de Maas de grote trekpleister is geworden van de z.g. proces-industrie als gevolg waarvan de stad Rotterdam gedoemd is zich voor wat de toekomst betreft aan te passen aan de nog niet geheel te over- ziene gevolgen welke de ontwikkeling van deze gigantische industrieën met zich mee zal brengen. Indien de ontwikkeling zich zal voortzetten zoals wordt voorzien past een Rotterdam met een gemengde be volking en een hoog percentage be jaarden straks niet meer in het plano logische schema, in de eerste plaats omdat de dure voorzieningen tegen lucht en waterverontreiniging een on overkomelijke factor gaan worden, maar vooral ook omdat Rotterdam het grote centrum zal moeten worden waar alle draden van deze wereldcon cerns tezamen zullen komen. Het grote aantal voor de industrie' onbruikbare inwoners verstopt niet al leen dagelijks de noodzakelijke af- en aanvoerwegen naar dit centrum maar het belemmert in vele opzichten de natuurlijke expansie welke de indus trie nodig zal hebben, zodat het be grijpelijk is dat de planologen zich nu reeds afvragen of het wel zin heeft de stad voor de huidige bewoners weer aantrekkelijk te maken omdat dit zou betekenen dat de stad als zodanig in stand gehouden zou worden. Voor hulsvesting van vor de indus trie noodzakelijke werkkrachten ont werpen zij liever de eenvoudige woon gemeenschappen zoals b.v. Hoogvliet en Spijkenisse waarvan het aantal woningen beperkt blijft tot het hoogst noodzakelijke, terwijl bovendien de bevolking daarvan de hinder van de industrie gemakkelijker accepteert als behorend bij het bestaan. Voor wat de huidige situatie betreft wil ik hier eerst de aandacht vestigen op een lezenswaardig citaat uit een rapport van de Rijksplanologische dienst van 1968 waarin de volgende veelzeggende zinnen: De nabijheid van industrieën in een woongebied kan voor de bewoners een grote psychologische invloed hebben. Men kan zich voortdurend bedreigd voelen hetgeen een constante schade toebrengt aan de bewoonbaarheid. Het blijkt uit economische overwegin gen niet altijd mogelijk industrieën verder te beveiligen zonder de econo mie geweld aan te doen. In dat geval zal men de afstand van de industrieën 'en de woongebieden groter moeten maken dan tot dusver is gerealiseerd. En dat is dan nog slechts een nood oplossing! I Constante schade In het licht van deze veelzeggende woorden bezien is het ook te verkla ren waarom B. en W. van Rotterdam zich zo weinig mededeelzaam tonen als het gaat over de nodige informatie en waarom de wethouder voor wijk- aangelegenheden in zijn beleidsnota voor 1970 aan het slot vermeldt dat hij de tijd niet rijp acht voor een uiteen zetting omtrent de toekomstige orga nisatie van het wijkbestel zoals dat voor het hele gebied van Rotterdam moet worden geregeld. Inmiddels gaat het slopen van de oude stadsgedeelten door en worden nieuwe overeenkomsten ondertekend welke de vestiging van nog giganti- scher industrieën bevestigen zodat na niet al te lange tijd de bevolking wel rijp zal zijn om voor de voldongen fei ten, waaraan dan niet meer te ontko men is, te worden gesteld. De opmerking dat de bestuurders van Rotterdam hun oren maar eens open moeten zetten als Prof. Dr. E. F. Winters uit Weenen (zie Haven loods 22/1) verklaart dat de nieuwe steden worden gebouwd in het belang van de heersende groepen en niet in het belang van de meerderheid die er moet wonen, kan helaas aan de in middels aangerichte schade niets meer afdoen. Van veel meer betekenis op dit mo ment is dat eindelijk de bevolking de ogen opent voor wat er met onze stad gaat gebeuren en hoe er ook hier met de bevolking gemanipuleerd wordt. De ogen van de bestuurders van Rotterdam zullen ook na de lezing van de woorden van prof. Winters vermoedelijk even nietszeggend blij ven als op de vele hearings waar zij verschenen om hun welwillendheid tot het aanhoren van de talloze klachten en hun onvermogen er iets aan te doen te tonen, maar mogelijk lukt het de bevolking van de saneringsgebie- den hen de ogen te openen door van nu af aan iedere medewerking tot ont ruiming te weigeren zolang het ge meentebestuur in gebreke blijft de be volking volledig in te lichten over wat er met deze gebieden gaat gebeuren. Hoe vreemd het ook mag klinken, juist de bewoners van de krottenwij ken beschikken over een machtsmid del zolang zij daar nog wonen, want de grond waarop deze krotten staaii heeft de gemeente nodig voor het uit voeren van haar plannen, en zolang deze grond niet vrij is valt er niets uit te voeren. W.H. (Naam en adres op de redactie bekend).

De Havenloods | 1970 | | pagina 11