L 4.s DE WERELD SCHARRELT MET GETALLEN OVER BIAFRA: WE WILLEN GEWOON NIET ONTWAKEN MALAGA 4.75 „De Beurs van Schiedam* „DE BIAFRANEN HADDEN RECHT OP HUN 98 DE HAVENLOODS DONDERDAG 5 FEBRUARI 1970 Maar waar lijn dia 2 miljoen? Vorige week zijn ongeveer twee miljoen men sen verdwenen uit wat de week tevoren nog Bia- fra was. De dag na de ineenstorting van Biafra (11 januari) waren de mensen, die daar hulp verleenden eensgezind over hun mening omtrent de ernst van de situatie. Ludvig Geissel, een van de directeuren van de samenwerkende kerken (die de luchtbrug naar Biafra organiseerden red.), sprak in Stuttgart over de noodzaak van een hulpprogramma aan de „miljoenen on gewapende (burgers, die gevaar liepen van de honger te sterven". Volgens de medische staf 4 van de samenwerkende kerken, is „de lichame lijke weerstand van de bevolking in het bedreigde gebied zo laag, dat een groot gedeelte van de bevolking het niet zou overleven, wanneer de voed- selvluchten zelfs voor minder dan een week zou den ophouden." Vier weken geleden stortte Biafra in een. De federale troepen zwermden over het land, dat eens Biafra was. Duizenden en duizenden mensen vluchtten. Mensen, die honger had den. Mensen ook. die nog maar en kele dagen te leven hadden. Tenzij er weer een vliegtuig kwam, dat voedsel bracht. Maar dat vliegtuig kwam niet. De luchtbrug van de sa menwerkende kerken, een van de meest prachtige hulpverleningen van onze tijd met duizenden tonnen voedsel in voorraad, moest worden gestaakt. De Nigeriaanse regering wilde het „bloedgeld" niet meer. Het Nigeriaanse Bode Kruis zou zelf voor de hulpverlening zorgen. Dat was vier weken geleden. Mensen, die in het land waren geweest voor de hulpverlening, verklaarden, dat elke dag, waarop geen voedsel het land binnen zou worden gebracht, het leven van duizenden mensen zou kosten. Tijdens de luchtbrug stier ven er al tweeduizend mensen per dag. Zonder de luchtbrug zouden het er nog veel meer zijn. Evenals andere regeringen verklaar de ooik onze regering, dat men uit Dagos gunstige berichten had ont vangen- Het was allemaal niet zo erg als de mensen dachten. Volgens Lagos kon het Nigeriaanse Rode Kruis het allemaal wel aan. Er la gen tenslotte tonnen voedsel te wachten. Het enige probleem was een oplossing voor vinden. En met een oplossdngvoor vinden. En met deze woorden vertrok minister Luns naar Roemenië in plaats van naar Lagos, zoals hem was gevraagd- Op deze pagina drukken wij hiernaast een artikel af, dat wij hebben ver taald uit het weekblad „Peace News"(Vredesnieuws). een blad, dat zich elke week weer opnieuw opwerpt tegen de nood en het on recht, dat door de oorlog in het al gemeen en door het Nigeriaans- Biafraanse conflict in het bijzon der, wordt veroorzaakt. In een nuchter artikel wordt aangegeven, dat aan de gehanteerde getallen twee miljoen Biafranen ontbreken. Waar zijn zij? Gevreesd moet wor den dat ze zijn omgekomen van de honger. Dit artikel werd een week geleden ge publiceerd. Kort daarvoor werd door de Nigeriaanse regering een Nederlander het land uitgewezen. Hij wilde zijn naam niet in de krant hebben, maar hij wilde, na lang aandringen, wel iets vertellen over wat hij heeft meegemaakt en wat hij heeft gezien. Veertien dagen ge leden stierven in Biafra nog mensen langs de kant van de weg. Van de honger. Sindsdien is er nog niets gebeurd. De wereld heeft nog steeds geen pro test laten horen. In de laatste we reldoorlog werden zes miljoen joden vermoord. Dat duikt nog steeds in onze gesprekken op. Terecht. We praten echter niet over de miljoe nen Biafranen, die nu ook systema tisch worden uitgemoord. Waar schijnlijk even berekend als de dood van de joden. Toen was het gas- Nu is het gebrek aan voedsel. En de wereld protesteert niet. Sterker nog: de wereld schaamt zich niet eens. In Nederland praten we over cupwed strijden, over een paar duizend hui zen die niet klaar zijn, over vakan tietoeslag voor AOW-ers en niet te vergeten het weer. Het is alsof we in een droomwereld leven, gespeend van alle realiteit. We willen niet ontwaken- We zijn als de dood. REDACTIE. i bloedarmoede, e ikkend, verster loudend. WIJNHANDEL Schieweg 116 - Rotterdam. Telefoon 24.29.71-24.25.52. Nu ook voor uw noten en buitenlandse kaas. Dominee Moüeruip, eveneens lid van de samenwerikeiDde keilken. voor spelde dat zo'n drie mliljioen mensen binnen enikedie dagen gevaar liepen te sterven, wanneer de hulp vluchten zouden stoppen. Op 14 januari ver klaarde Nicholas Frank, onderdirec teur van Ga rit as, dat ais ar mensen binnen het omsingelde gebied een paar dagen lang geen voedsel krijgen, er zich een sterfte zou voordoen, die erger zou zijn dan zich daar ooit had voorgedaan. Honderdduizenden men sen zouden in een paar dagen kunnen sterven". Unicef deed een beroep op de „drie grote Westerse mogendheden" om vrachtwagens dloor de lucht naar het gebied te brengen om een „massale hongersdood te voorkomen". Het is waar, dat in het begin van de wee'k deze vrees werd bestreden en niet alleen door Lagos. Henrik Beer, se cretaris-generaal van het Internatio nale Rode Kruis, zei op 15 januari in Lagos, dat hij „ervan overtuigd was, dat het Nigeriaanse Rode Kruis in staat was om hulp te bieden". Zijn or ganisatie was de eerste organisatie van buiten af, die door de Nigeriaanse regering was uitgenodigd om te hel pen bij de hulpverlening. Op 12 januari had het ministerie van buitenlandse zaken in Ottawa ook verklaard, dat de toestand „niet zo erg was als de mensen dachten". Maar gedurende die week luidden de organisaties en de mensen, die be trokken waren bij de hulpverlening aan Biafra de alarmklok. Hun schat tingen van de aantallen mensen, die gevaar liepen van de honger te ster ven, waren gebaseerd op de getallen van de mensen, die voedsel kregen in de distributiecentra, de ziekenhuizen, de hospitalen, de klinieken, de wees huizen en de vluchtelingenkampen in het begin van dit jaar. Het aantal voor wat betreft Cari tas en de Wereldraad van Kerken was 5.297.145. Zelfs wanneer men rekening houdt met verkeerde tellin gen, met sterfgevallen onder de be volking en met dnbbeWelllngen, kan het nauwelijks minder zijn dan 4.500.000. Drie welken later was het beeld-, zoals dat door de pers en door pre mier Wilson in het Britse parlement werd gepresenteerd, geheel anders. Hoewel dr. Somtmenvile van de We reldraad, die de week tevoren was te ruggekeerd uit Biafra, nadat hij daar toezicht had gehouden op een gedeelte van het hulpprogramma, een schat ting gaf van „tussen vier en vijf mil joen mensen". die in een gebied van vijftig vierkante mijlen een wanhopig gebrek leden, verleende de pers hem geen aandacht. In het parlement probeerde Hugh Eraser duidelijk te miaken, dat „onge veer vier miljOen mensen" hulp nodig hadden, maar hij werd gene geerd. Maurice Foley die juist was te ruggekeerd uit Lagos gaf een nieuwe schatting van twee tot drie miljoen mensen, die onder het programma van het Nlilgeriaanse Rode Kruis voed sel nodig hadden- Waar waren dan die bijna twee miHjben mensen in het tlijldlslbestek van een week .gebleven? VOLKSVERHUIZING Er zijn twee mogelijke verklarin gen. In de eerste pttiaats kunnen zij nooit in Biafra zijn geweest of lie ver gezegd, zijn ze er gedurende de afgelopen drie weken niet geweest. Met andere woorden (en zonder de cijfers van de samenwerkende kerken te negeren) zouden we kunnen stellen, dat sinds het einde van 1969 honderd duizenden mensen achter de linies van de federale troepen zijn gekomen, waardoor de bevolking van het omsin gelde gebied werd verminderd. En dat zij, nadat de oorlog voorbij was, zijn teruggekeerd naar huis. Maar om te bewijzen, dat dit alles is gebeurd moeten we een massale toename in het voedsel-hulpprogram- ma van de federale regering kunnen aantonen, gecombineerd met een enorme volksverhuizing. De cijfers van de samenwerkende kerken (vol gens het kantoor in de Verenigde Sta ten) bevatten ook een derde van de bevolking met gebrek aan proteïne, die na enkele dagen niet meer te red den zou zijn plus ongeveer een half miljoen mensen, die zonder speciale hulp geen 48 uur meer zouden kunnen leven. Aangezien men van weinig van deze mensen kan verwachtten, dat ze naar nieuiwe gebieden, waar voedsel was, konden lopen, moeten we daarom an derhalf miljoen mensen toevoegen aan het hulpprogramma van het Nige riaanse Rode Kruis. Volgens de laat ste cijfers (van' 19 januari) zouden 700.000 mensen van het Nigeriaanse Rode Kruis nu regelmatig voedsel ontvangen. Hieronder moeten ook de meer dan 400.000 Nigerianen vallen, die aan het einde van het vorige jaar onder het hulpprogramma van het Nigeriaanse Rode Kruis vielen. Dit betekent, dat de nieuwe hulpverlening van het Nigeriaanse Rode Kruis zich tot niet meer dan 300.000 mensen zou uitstrekken. GEEN HULP Daarom is het, zelfs wanneer we aannemen, dat alle wanhopig honger lijdende mensen zich thans bevinden in het gebied, dat door de federale re gering is bezet, aan de hand van de cijfers van het Nigeriaanse Rode Kruis duidelijk, dat meer dan een miljoen mensen meer dan een week lang geen enkele hulp heeft ontvan gen. Maar het is ook duidelijk, dat het getal van een miljoen een enorme on derschatting is wanneer we ons reali seren, dat het Nigeriaanse Rode Kruis zelf toegeeft, dat zij Orlu slechts een paar dagen geleden heeft bereikt, dat zij tegen het einde van vorige week slechts 140 ton voedsel naar dat punt heeft gebracht en dat zij pas afgelopen donderdag een mo biel hoofdkwartier van Port Harcourt naar Aba heeft gebracht. Wanneer we ons realiseren, dat vele werkelijk wanhopige mensen, zoals hun gewoonte is- gevlucht zijn naar onbereikbare gedeelten van de bush, lijkt het aantal van twee miljoen men sen „dat diicht bij de dood is" realis tisch. We zouden ons kunnen voorstel len, dat de schattingen van de samen werkende kerken om de een of an dere buitengewone reden een of twee miljoen aan de verkeerde kant is. In dat geval moeten we ons wen den tot de cijfers van. de volkstellin gen in dat gebied. Valigerus het Nigeriaanse Jaarboek 1969 bevatten de 4 gedeelten die het Biafraanse gebied teigen het einde van vorig jaar omvatten Owerri, Orlu, Okiigwi en Oniitsha 3.100.000 mensen. (Volgens de volksteHing van 1963. de laatste, diie tot onze beschik king staat.)- Van dat aantal moeten we de bevolking van de steden Onit- sha en Okigwi (laten we zeggen: 700.000) aftrekken, omdat ze enige tijd achter de linies van de federale troepen hebben gelegen. Maar we moeten er een getal bijvoegen, want van de bevolking van Umuahia Ekpene is het bekend, dat ze vorig jaar naar het omsingelde gebied zijn gevlucht- Ook moeten we een aantal vluchtelingen uit het noorden) uit het gebied van Nsukka) er bij voegen die naar het zuiden zijn gevlucht en nog een aantal voor de bevolking van Aba, dat nu nagenoeg verlaten is. Volgens een voorzichtigie schatting van deze gebieden komen we op 2 mliljioen mensen. Uit de Nigeriaanse volkstellingen kunnen we dius opma ken, dlat op het moment van de over gave van Biafra, ongeveer vier-en- een-half miljoen mensen zich nog in de enclave bevonden (dlat wil zeggen: 3.100.000 plus ifcwee miljoen min 700.000). Alleen als we willen aanne men, dat er in dit gebied als gevolg van de oorlog twee-en-een-half mil joen mensen aan beide kanten zijn gesneuveld (en diat is een zesde van het aantal mensen in het totale oostelijke gebied), kloppen deze cij fers met die, welke Maurice Foley deze week heeft gegeven (in elk ge val geven ze dan nog niet de natuur lijke bevolkingsaanwas weer van 1963 tolt 1966). - ilfil GESTORVEN De tweede mogelijke verklaring voor de verdwijning van die twee mlil jioen Biafranen is- dat zij zijn gestor ven, of zo goed ails dkxxd zijn met andere woorden: niet meer geholpen kunnen worden tegen de tijd, dat met deze voortgang de hulp hen be reikt. Hoewel de Britse regering gedurende de laatste twee jaar bereid is geweest honderdduizenden levens in Biafra en Nigeria op te offeren, lijkt het nauwe lijks geloofwaardig, dat dit bet werke lijke motief zou zijn om nu valse cij fers te produceren. De meest voor de hand liggende verklaring is, dat zij met blind vertrouwen, angst en de daarbij behorende onwetendheid, een voudigweg de Nigeriaanse schattin gen heeft aanvaard als de weg van de minste weerstand. De regering moet wel bang zijn voor beschuldigingen van verraad en het meten met twee maten om het neo-imperalisme niet eens te noe men van de zijde van de Fedèrale regering, wanneer zij zou pogen zich te mengen in „de interne zaken van Nigeria". Het waren tenslotte de Brit se wapenen, die de overwinning van deze federale militaire staat hebben 1 verzekerd. (Misschien is bet veelfoetiekieineind, dat op donderdag 15 januari de Britse pers ptotseüilrag de Biafraanse tragedie leek te geringschatten, de daig, waar op de federale regering juist de groot ste uitbarsting van de wereldkritiek had doorstaan vanwege de kreet van Gowon„laat ze hun bloedgeld maar houden". (Op die dag vertrok Lord Hunt naar Lagos). Men zegt, dat cijfers alles bewijzen. Maar of men de hierboven genoemde schattingen aanvaardt of niet en tot nu toe is geen enkele vertegen woordiger van de Engelse regering en geen enkele medewerker van het Ni geriaanse Rode Kruis in staat ge weest ze met andere cijfers, geba seerd op schattingen met betrekking tot de bevolkingsaantallen, die gehol- Wij wendden ons tot liet foto-archief van het dagblad „De Rotterdammerom een foto te lenen ter illustratie van bijgaand relaas. Op onze vraag: „Heeft u misschien een foto van vluchtende Biafranen, na de ineenstorting kregen wij als antwoord: „Ik zou maar eens ophouden over Biafra. Daar heb je al veel te veel over geschreven „We gaan het toch nog een keertje doen", was ons ant woord, en de man beloofde naar de foto te zoeken. Een paar minuten later, was hij weer aan de hoorn. „We hebben geen foto van vluchtende Biafranen", zei hij, „wel van juichende Biafranen, maar dat is zeker niet de bedoe ling. Het zal wel weer bloedig en hongerig moeten wezen. Nou, geloof er maar niks van, 't is allemaal larie". Hij zit voor me in een hotel in Rot terdam. Een bejaarde man, die veer tien dagen geleden door de regering van Nigeria werd uitgewezen, nadat hij vele, vele jaren lang een bedrijf en een school heeft gehad in Biafra. Zijn bedrijf is hem afgenomen en hij maakt zich geen enkele illusie meer. hij zijn naam niet noemen en wil hij ook liever niet over politiek praten. Wel zegt hij: „De Biafranen waren fijne mensen. Ze werken hard en het waren zakenmensen. De Nigerianen haten de Ibo's. Ze zullen ze uithonge ren tot de laatste man". Hij zegt: „Veertien dagen geleden was er niet voldoende voedsel in Biaf ra. Ik heb mensen langs de weg zien liggen, die dood gegaan waren van de honger. Vele Ibo's zijn de bush in ge vlucht om daar het einde af te wach ten. Ik heb er geen enkel vertrouwen in, dat het spoedig beter zal worden. Als de Nigerianen zeggen, dat ze geen volkerenmoord zullen plegen, is dat niet waar. Ze doen het op deze manier „uit laten hongeren". Reeds in 1966 maakte deze man de wreedheden mee. Hij zag hoe in een dorp 800 mannen werden vermoord. „Niet doodgeschoten. Afgeslacht. Hun oren werden afgesneden en er werden andere wreedheden gepleegd. De vrouwen moesten de graven delven. Ik heb ook gezien, hoe de Nigerianen vrouwen en meisjes opensneden. Vrouwen ook, die in verwachting wa ren. Toen ook heb ik een vrouw ge zien, die vluchtte. In haar hand hield ze het hoofd van haar kind. Dat was pen moeten worden, te weerleggen het is aan geen twijfel onderhevig, dat vele mensen zijn gestorven, die in de afgelopen week gered hadden kun nen worden. De luchtbrug, die door de Nigeriaanse regering werd vernield en die tot nu toe nog niet vervangen mocht worden, was de enige methode, waarvan men wist, dat de bevolking in de enclave in het leven kon worden gehouden. Zelfs toen was het dagelijk se dodencijfer gestegen tot tweedui zend- Alleen wanneer helpers en waarne mers van buitenaf de bush binnen twintig mijl van Uli zullen binnendrin gen, zullen we weten hoevelen er zijn gestorven, die nog gered hadden kun nen worden. door de Nigerianen afgekapt. Meisjes van twaalf tot vijftien jaar, afkomstig van een school, werden naar een me laatsenkolonie gestuurd. U begrijpt wel waaryoor. U begrijpt ook wel wat de Nigerianen met de vrouwen en meisjes hebben gedaan in de dorpen en steden, die ze veroverden". Hij zegt: „De Biafranen hadden recht op hun vrijheid. Ik weet het, want ik heb jaren lang onder hen ge leefd. Engeland heeft een vuil spel ge speeld. Zij hebben de wapens gele verd, waarmee Nigeria de oorlog kon winnen. En de oliemaatschappijen. De Shell?" Hij lacht even bitter. „Nee, dat heet daar B.P. De Shell is begonnen met de olieboringen, maar heeft het overgedaan aan de B.P. Dat is in feite hetzelfde. Ik weet het niet, maar ik heb daar wel vernomen, dat het de oliemaatschappijen miljoenen heeft gekost om de Nigerianen te la ten winnen". Hij wil niet veel zeggen. Niet over zijn gevangenneming, niet over zijn veroordeling door de Nigerianen en niet over zijn tijd in het kamp en de gevangenis. Ook niet over zijn uitwij zing. Tijdens de gevechtshandelingen raakte hij zijn pas kwijt. De Nigeria nen beschuldigden hem er van, dat hij zonder geldige papieren in het land was gekomen en gebleven. Na zoveel jaar. Dan verontschuldigd hij zich: „Ik heb niet alles gezien. Maar er is honger. Nog steeds. De Nigerianen moorden de Ibo's uit. Door ze honger te laten lijden. Ze hebben geroofd en gemoord. Toen ze mijn radio stalen, heb ik geprotesteerd, maar ik kreeg een geweerloop tegen mijn borst". Hij is een teleurgestelde, bejaarde man. Hij laat enkele foto's zien, ge maakt in een betere tijd. Hij pakt de foto's bij elkaar en gaat terug naar zijn hotelkamer. Hij leeft nog, die an deren waarschijnlijk niet meer... Jan Dijkstra Sportief en heerlijk warm zijn deze flannel ruitshirts, ideaal om in deze wintertijd te dragen, zowel in de vrije tijd als tijdens het werk. Flannel ruitshirts, in diverse frisse kleurstellingen en in een prima passend model. Komfor tabel in het dragen en gemakke lijk in het onderhoud. Nu koopt U deze shirts voor Uw man en zoons, in alle cou rante maten voor' nog géén vijf gulden WEEKENDDIENST TANDARTSEN: zater dag en zondag van 11—12 en van 17—48 uur zijn aanwezig de tandartsen R. W. Ierschot, Schieweg 159d en N. Mol, Oosterhage 112. REGELING VAN DE ZATERDAG-, ZON DAG-, AVOND EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN TE ROTTERDAM. Gedurende de tijden waarop de apotheken gesloten zijn, kan men zich uitsluitend voor spoedgevallen wenden tot: Berg en Vos, Statenweg llld, tel. 245487; Doorne, Beukelsdijk 132a, tel. 232027: Hoek-Geill, Oudedijk 40, tel. 122782; Lansberg en Zn., Pijnackerplein 3. tel. 243465; Schravesande, Engelsestraat,72, 155519; Span- hoff, Goudseslngel 59. tel. 124431; Vuylsteke, Schledamseweg 5, theek, Nw. Blnnenw Teldersweg 1S1, tel. 4 Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre dezè flannel ruitshirts, in diverse vlotte kleurstellingen en in alle courante maten (a/s U er vlug bij bent, heeft U i de grootste keus) Elke vrijdagavond tot 9 uur open vormd Evangelisatiekoor „Delfshaven". BEJAARDEN SOCIëTEIT BERGSINGEL- kerk, houdt dinsdag 10 februari een cultu rele ochtend ln de grote zaal van de Bergsin- gelkerk, Bergsingel 150. Aanvang 10 uur. Ie dereen IÉ welkom. nu... beduidend goedkoper De echte "Telemini" van de Knirps fabriek verkopen wij voor een aantrekkelijke prijs op onze nouveauté-afdeling. Opvouwbare damesparaplu met stalen binnenwerk (waarop wij gezien de kwaliteit onbeperkte garantie kunnen geven), 100% nylon bespanning en foudraal. Opgevouwen is de 'Telemini" slechts 28 cm lang en past in bijna elke handtas, geopend echter een volwaardige paraplu, U koopt 'm voor nog géén tientje. 100 nylon produkt van de Knirpsfabriek Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre da bekende 'Telemini" een op vouwbare paraplu van de Knirps fabrieken, met prima stalen bin nenwerk en 100% nylon be spanning, met foudraal, in da kleuren rood, beige, groen, bordeaux Elke vrijdagavond tot 9 uur open

De Havenloods | 1970 | | pagina 15