Het maakt een minuut en dus misschien een mensenleven uit Sfcott +totcr is kruisen Binnenkort twee „duikwagens" in dienst Bei dan direct de brandweer De munt. (De kruisjes zetunü, de munt krijgt u straks.) zo magisch als Amsterdam DE HAVENLOODS - DONDERDAG 5 FEBRUARI 1970 G.O.. nubeduidend goedkoper Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 1e etage de ze fraaie mahonie-kleurige bed- banken met geperforeerde hard board ondergrond en een aether matras in diverse i kleuren, 80 x 190 cm. in poly- Elke vrijdagavond tot 9 uur bedbank kompleet met 11 cm hoge polyaether matras Deze fijne bedbank, waar U b.v. een leuke deken of een gekleurde sprei over legt, maakt een tienerkamer helemaal af. Mahonie-kleurige bedbank met geperforeerde hardboard on dergrond, 4 uitschroefbare po ten, en 11 cm hoge polyaether matras (licht in gewicht, prima veerkrachtig, stofvrij) gaan wij nu met bijna dertig gulden voor deel verkopeneen komplete slaapplaats nu voor nog géén zeventig gulden. Het derde en tevens laatste gedeelte van de opleiding is eigenlijk al een klein examen tje", Van de Vusse bladert wat in zijn do- kumentatie, „de duikers moeten dan ge heel zelfstandig het water in - open water wel te verstaan - en soms is het wel eens angstig als zo'n man in de donkerte ver dwijnt, vooral omdat je bij deze apparaten geen luchtbellen omhoog ziet komen, waardoor je zou kunnen zien waar de man is. Na hun opleiding moeten de aspirant duikers een examen afleggen, dat gebeurt hier in Rotterdam onder auspiciën vanin- strukteurs buiten de gemeente Rotter dam". Van de Vusse sluit het gesprek af met te zeggen: „Als er na het in gebruik nemen van de 2 duikwagens verkeersongelukken zich voordoen laten de mensen dan direkt de brandweer bellen, het maakt 1 minuut verschil én dus misschien een mensenleven uit". Met dit zelfklevende plastic tovert U, zonder punaises, zon der lijm, weer fleur en kleur op verveloze planken, deuren, muran, dienbladen, prulleman- den, enz. Zelfklevend plastic, dat U in een wip kunt aanbrengen, waar U ook wilt, verkopen wij nu voor nog géén gulden per me ter. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de eerste etage dit zelfklevend plastic in di verse leuke dessins, 45 cm breed, in coupons van 2Vz meter, n per-meter Elke vrijdagavond tot 9 uur open De Rotterdamse brandweer gaat op korte termijn, zoals de zaken nu staan ongeveer eind juni, niet meer alleen het vuur maar ook het water doeltreffend bestrijden. Voor dit doel zijn er 2 Peugeot bestelwagens aangekocht, die omgebouwd tot „duikwagens" zullen worden bemand door Rotterdamse brandweerlieden welke hiervoor een duikopleiding hebben gekregen. In verband met deze gunstige uitbreiding van het materiaal hebben wij een gepsrek met adjunkt hoofd-brandmeester J. A. van de Vusse, instrukteur-düiker. De heer Van de Vusse is 7 jaar in dienst van de Rotterdamse brandweer na voorheen in dienst te zijn geweest bij de marine en koopvaardij. Hij heeft de leiding gehad bij diverse spektakulaire branden zoals de ontploffing en de brand bij Shell op 20 januari 1968 en de laatste, grote brand in het Groothandelsgebouw te Rotterdam. Door zijn werkzaamheden is hij vrij ambu lant wat hij echter niet als iets onplezierigs beschouwt. „Toen onze kommandant de heer Vosse- naar vorig jaar januari bij de Rotterdamse brandweer in dienst trad was al gauw be kend dat één van zijn wensen was, het aan schaffen van duikmateriaal omdat hij de brandweer niet alleen ziet als een instituut wat „fikkies" blust maar meer als een alge mene hulpverleningsdienst waarvan de be langrijkste taak is het redden van levens van mens en dier. Ik ben erg blij dat nu ook de Rotterdamse brandweer in het bezit is van 2 duikwa gens", zo verteld hoofd-brandmeester van de Vusse", in verband met het toenemen de wegverkeer komt het steeds vaker voor dat er auto's of andere weggebruikers te water raken. Maar al te vaak komt het voor dat als er een voertuig te water raakt de eventuele toeschouwers de politie alarme ren die dan op hun beurt weer de brand weer alarmeert, waardoor er al 1 kostbare minuut verloren gaat. Komen politie en brandweer dan ter plaatse en is het slacht offer al onder water verdwenen dan zit er vaak niets anders op dan gekleed te water te gaan. Nou, ik zal u zeggen dat dit vooral in de winter geen pretje is, nog afgezien van de gevolgen die zo'n duik in het koude water kan hebben. Ter bescherming van de manschappen én om doelmatiger in zulke gevallen te kun nen optreden is besloten tot de aankoop van deze wagens die de toepasselijke bena ming hebben gekregen van Duw 1 en Duw 2. Nu is het natuurlijk niet zo dat wij alleen maar te hulp komen bij verkeersongeluk ken. Ook eventueel bij ongelukken in de haven kan onze hulp worden ingeroepen, in het algemeen is het zo dat wij in de gevallen hulp bieden waarbij mensenle vens op het spel staan. De wagens zullen worden verdeeld over de stad, waarschijn lijk zal er één op zuid en één in het noorde lijk stadsdeel worden gestationeerd. Inrichting Toen wij de wagens hadden aangekocht moest er natuurüjk nog het één en ander mee gebeuren. Een duikwagen is namelijk een auto waar 2 duikers zich in kunnen verkleden, zuurstofflessen op de rug en zwemvliezen aan zodat, als zij bij het onge luk zijn aangekomen, ze zo snel mogelijk te water gaan. Wat de inrichting betreft", zo zegt Van de Vusse", daarin zijn wij vol ledig vrij gelaten door de heer Vossenaar. Komt er nu bij de brandweer een alarm binnen van een te water geraakt voertuig dan springen de dienstdoende brandweer mannen/duikers in de duikwagen waarna deze uitrukt. In de wagen verkleden de mannen zich en dat gebeurt razendsnel, binnen de twee minuten, waarbij ze gehol pen worden door een derde man omdat het aantrekken van zo'n duikpak echt niet zo'n eenvoudige zaak is. Op de plaats van het ongeluk kan dan di rekt hulp worden geboden. Ook bij ver drinkingen is het belangrijk de slachtoffers snel uit het water te halen óók ter gerust stelling van de nabestaanden". Tijdens het gesprek blijkt wel dat Van de Vusse erg enthousiast is over de brandweer in het algemeen en de duikwagens-in het bijzonder. Zwgre keuring „Het probleem ging nu spelen om de wa gens bemand te krijgen met duikers", zo verteld Van de Vusse, „en niet zomaar ge wone duikers, néé het moesten manschap pen zijn die aan de allerhoogste eisen vol doen. Om nu deze mensen op te leiden is een team samengesteld bestaande uit de heren J. Timmer, A. H. L. Wijnveld (sportinstrukteur), N. J. Priele (zwemin- strukteur) en ik in mijn funktie van duik- instrukteur. Voor deze opleiding zijn 40 manschappen uitgezocht, allen op vrijwillige basis. Na een zware keuring bij het Duikmedisch Er is een helper nodig om vlotin het pak te Haagse brandweerlieden in actie. stapt het water in waarna zich tussen de huid en het duikerspak een laagje water dringt. Met zijn lichaamswarmte verwarmt de duiker dit water wat natuurlijk vooral in de winter erg belangrijk is. Nu is het zo dat het water wel in het pak kan dringen maar er niet meer uit kan. Deze pakken bevallen ons het best omdat ze als het ware als een tweede huid om je heen sluiten. In dit gedeelte van de opleiding (deze op leiding is gestart in november 1969) moe ten de mannen ook met pak, snorkel, zwemvliezen, e.d. het water in, naar de bo dem zakken en daar hun gehele uitrusting, dus ook hun zuurstoffles, afleggen. Dan langzaam naar boven komen en de wal op en dan volgt het omgekeerde procédé, wa ter in, naar de bodem en uitrusting om. Het klinkt erg eenvoudig maar er komt heel wat beheersing voor kijken. Tot 18 meter Onze duikers kunnen duiken tot 12 meter, maar als het moet kunnen zij tot 18 meter gaan. Het is de bedoeling dat zij als duiker aktief blijven tot hun 40ste jaar in tegen stelling tot andere duikers die er op hun 30ste-35ste jaar al mee uitscheiden. Wij kunnen dit doen omdat onze mannen niet met zo'n grote frequentie hoeven te dui ken. piak- plastic centrum in Den Helder zijri wij in het Oostelijk zwembad in Rotterdam begon nen met de opleiding. De opleiding bestaat uit 3 gedeelten; in het eerste gedeelte wordt veel aandacht besteed aan zwem- proeven, het zwemmen met snorkel, zwemvliezen enz. In het tweede gedeelte van de opleiding", aldus Van dé Vusse, „gaan de mannen al te water in het pak. „Het pak" is in dit geval een nat duikerspak. Er zijn namelijk meer dere soorten duikerspakken waaronder natte en droge. Een. nat duikerspak is poreus, een duiker trekt zo'n pak aan, Londen is in: swinging city, decor voor „Blow up", centrum van het popgebeu- ren, mini-meisjes, maxi-meisjes, Soho en Westend, waar nog altijd „Hair" meer be langstelling trekt dan de traditioneel- onbeweeglijke schildwachten voor het pa leis, die je natuurlijk wel gezien moet heb ben. Waarom eigenlijk? Misschien wel, omdat toeristen bij uitstek mensen zijn, die niet kunnen leven zonder zekerheden alles wat bekend is moet gezien worden. Het museum, het park, de paarden en Luns in was. Maar Londen blijkt toch meer: stad om te leven, om in te zijn, om uit te zijn. Hoe ver is het helemaal? Een uurvliegen. Met een chartervliegtuig: British Air Ferries, niet zo gerieflijk als het gestroom lijnde comfort van grote maatschappijen. Maar wel goedkoper: aanmerkelijk. En wie een drie of vier daags weekend-arran gement neemt is er helemaal voor een prik. Respectievelijk f.195,- en f.225,- of nog goedkoper als men een iets eenvoudi ger hotel voor lief neemt: f. 175,— en f. 205,-. Vertrokken wordt van luchthaven Rotter dam. Aankomst op Southend. Een uur in de trein en dan ligt Londen aan uw voeten. Zondagavond of maandagavond terug. Drie dagen Londen, vier dagen Londen: helemaal er uit geweest. In een centrum, minstens zo magisch als Amsterdam.

De Havenloods | 1970 | | pagina 17