Jongeren van politiek café houden enquête in Schiedam JII B JE EIGEN POLITIEKE IDEEEN Derde Havenloods-prestatieloop op zaterdag 7 maart Feestelijke tocht naar Den Harg99 Carnavalsfeest in gebouw Arcade99 KUNSTGEBITTEN DE HAVENLOODS 19e jaargang no. 14 donderdag 5 februari 1970 Weekblad voor Schiedam en Kethel. Directie: W. van der Giessen Hoofdredactie: A. Hoeksema Kantoor: Westblaak 25. Rotterdam: Postbus 1980, Telefoon 132170 (8 lijnen), postgiro 18344. Uitgave Stichting ,,De Jeugdhaven" f Velen zullen wel eens gehoord hebben van het politiek-café in Amster- dam. Een beroemd etablissement waar journalisten, bekende politici en politiek geïnteresseerde leken onder het genot van een biertje met elkaar kunnen praten over de politiek. Sinds twee maanden bestaat een derge lijk café ook in het Rijnmondgebied, namelijk in het gebouw Sursum Corda, Nieuwstraat 12 te Schiedam. Op het ogenblik zijn de oprichters van het politiek-café bezig met een enquête onder de jongeren. De eerste 700 formulieren zijn reeds uitgedeeld in de sociëteit van Martin Green. De rest van de formulieren moeten hun weg nog vinden op de Schiedamse scholen. Ook ouderen tot ongeveer 25 jaar kunnen een enquête-formulier aanvragen bij Lida de Koning, Singel 10 te Schiedam. Via deze enquête willen de oprichters wel eens weten wat er politiek leeft onder de Schiedamse jongeren. Enkele van de vragen luiden: Zou je politiek actief willen zijn? Heb je eigen politieke ideeën? Als je op dit moment zou mogen of moeten stemmen, op welke partij stem je dan. Het café is opgericht door een groep Schiedamse jonge mensen van politiek zeer verschillende huize, van PSP tot VVD. Hun doel is de jeugd in contact te brengen met politieke werkers zoals gemeenteraadsleden, afdelingsvoorzitters van politieke partijen en ouderen. Op deze wijze proberen de initiatiefnemers de jeugd te interesseren voor de politiek. De Schiedamse jongerensociëteit ..Quousque Tandem?" was bijzonder enthousiast over het plan en stelde spon taan haar dansruimte en bar ter beschikking. De Schiedamse afdeling van de PvdA stortte een tientje als beginkapitaal. Met deze rijkdom kon worden ge start. Discussie Om tijdens de openingsavond zoveel mogelijk publiek te trekken werd beslo ten een actueel en spectaculair onderwerp ter discussie te stellen. Dat werd: dienstplicht-dienstweigering. De plaatselijke pers werd daarover ingelicht en op de scholen werden affiches aangeplakt. Zestig zeer uiteenlopende bezoekers gemeenteraadsleden, voorzitters van de plaatselijke politieke partijen, jour nalisten en een groot aantal scholieren en werkende jeugd waren bij de ope ning op 18 december 1969 aanwezig. Er werd die avond veel gepraat en fel ge debatteerd en aan het eind van de avond ging iedereen enthousiast over dit po litiek-café naar huis. Een maand later werd het „zwartboek van de werkende jeugd" ter discussie gesteld. De opkomst was weer zeer groot en er gingen dan ook stemmen op om het politiek-café in het vervolg iedere donderdagavond vanaf 8 uur open te stel len voor bezoekers. Het voorstel werd met groot enthousiasme aangenomen. Belangstellenden kunnen dus iedere donderdagavond vanaf acht uur terecht in het politiek-eafé, gebouw Sursum Corda, Lange Nieuwstraat 12 te Schiedam. Om een indruk te krijgen van de sfeer daar, zijn wij op zo'n donderdagavond eens gaan kijken. 40 per week. Maar ik doe dat werk met plezier omdat ik op filmgebied stomweg een vakidioot wil worden, die dat hele vak na een aantal jaren volledig kan beheersen. Als ik die vakbeheersing eenmaal heb, wil ik als regisseur of als filmer de mensen din gen vertellen die ik belangrijk vind". Zijn grote voorbeelden zijn de Zweed se filmer Ingmar Bergmann en de Fransman Godard. Hij zegt: „Werken betekent niet voor mij een veertigurige werkweek, carrière en zoveel mogelijk geld ver dienen om zoveel mogelijk te consu meren. Zoiets wijs ik volledig af. Daarom ben ik ook uit deze consump tie-maatschappij gestapt. Mijn werk zal zijn een totale vakbeheersing van de film en van daaruit zal ik met alles wat ik als mens aan talent bezit met mijn films meehelpen de maatschap pij te ontwikkelen". Concert van Politie Muziek Gezelschap Op vrijdag 6 februari geeft het Schiedams Politie Muziek Gezelschap o.l.v. de heer M. Brilleman. een con cert. Het concert zal gegeven worden in gebouw Arcade, Lange Haven 71, Schiedam. Op deze avond zal ook optreden het cabaret „Polygonum Hydropiper", o.l.v. Victor Maria. De avond wordt besloten met een bal waar de muziek zal verzorgd wor den door „De Joema's". Voor deze avond is nog een beperkt aantal kaar ten verkrijgbaar. Landerig Een stevige noordenwind zorgt er voor dat de mensen thuis blijven bij de warme haard. Het is ook te mer ken aan het bezoekersaantal in het politiek-café te Schiedam. Een zestal jongens en twee meisjes zitten wat landerig op een klein podium met el kaar te kletsen over vrienden en be kenden. Met een half oor wordt ge luisterd naar de favoriete platen. Soms wordt het gesprek omgebogen naar een oplaaiende discussie over geboortebeperking, de pil en het mis dadig vinden dat een gezin meer dan twee kinderen heeft. Dan ebt het ge sprek weg en komt de landerige sfeer weer terug. Zelfs de barjuffrouw is verbaasd over het geringe aantal bezoekers. Ze zegt: „Zo stil is het nog nooit ge weest. Tot nu toe hebben we iedere avond dat het politiek-acfé open was een enorme belangstelling gehad. Schiedamse gemeenteraadsleden, af delingsvoorzitters van politieke partij en, scholieren, werkende jeugd en po litiek belangstellenden hebben hier met elkaar gediscussieerd over aller lei onderwerpen van dienstplicht/- dienstweigering tot de problemen van de werkende jeugd toe. Maar zo stil als vanavond is het werkelijk nooit geweest". Ze kijkt bij deze laatste woorden wat somber naar het groepje jongeren op het podium. Communicatie Toch had ze zo somber niet hoeven te zijn. In de loop van de avond drup pelen tientallen belangstellenden het politiek-café binnen. Wat onwennig contact zoekend, schuiven ze bij op de lange muurbank of nemen plaats op een barkruk voor de bar en bestellen koffie of een biertje. Voordat de com municatie tot stand is gebracht bekij ken ze het hippe interieur van rood gele en groene lampjes: het ruige vis net boven het kleine podium en genie ten ze van de warmte na de verkleu mende kou buiten. In een hoek hebben een tiental jon geren en volwassenen zich terug ge trokken tot een groep. Er wordt ge praat en fel gediscussieerd. Middel punt van de groep is een jongeman van achttien jaar. Het is een prettige vent met een ietwat dromerig gezicht. Met zachte, bijna niet verstaanbare stem spuit hij de ene slogan na de an dere in het gezicht van zijn toehoor ders zoals: iemand die auto rijdt, ver leert te lopen; de mens moet zich be perken anders gaat het absoluut mis; de wereld is één grote verdwazing ge worden door een dolgedraaide tech niek waarvan de mens afhankelijk is geworden. Eigen ideeën Het zijn losse flodders, uit verband gerukte zinnen uit sociologische stu dies. De achttienjarige is gelukkig niet pessimistisch. Hij zegt aan het eind van zijn betoog: „Je krijgt een groep die tot inzicht komt. dat zijn de intelli- genten. En de rest, de domme nullen, die zullen in paniek raken". Dat laat ste klinkt bijzonder hautain en krijgt dan ook felle reacties van zijn toe- it Hij wc dwongen zijn duidelijker uit te leggen. Losse flod ders en reclameteksten, die hij af en toe nog probeert te spuien, worden niet meer geaccepteerd. Langzaam maar zeker, na een uurlange discus sie, komt hij tot de ontdekking dat kletsen in de ruimte en het napraten van de één of andere socioloog geen zin heeft. Hij moet met zijn eigen ideeën en met zijn eigen gedachten komen. En die heeft hij. Niet zo we reldwijd als in het begin, maar voor de groep waarmee hij praat zijh ze belangrijk, omdat blijkt dat een aan tal jongeren die mee zitten te luiste ren dezelfde ideeën daarover hebben. Het blijkt dat hij zich buiten de con sumptie-maatschappij heeft gesteld. „Ik werk negentig uur per week. Dat Zeven dagen nadat Biafra zich had meer over Biafra, over twee miljoen is meer dan een normaal mens pres- overgegeven aan Nigeria, werden wes- mensen die verdwenen zijn. Over men- teert. Ik doe het vuilste werk bij de terse journalisten voor het eerst toege- sen als deze vrouw die een journalist film, dat je maar verzinnen kan voor laten tot het gebied. Elders in dit blad haar relaas vertelt Toen in januari 1968 ons blad met de Atletiekvereniging PAC het ini tiatief nam tot het organiseren van een prestatieloop had niemand kun nen vermoeden dat dit evenement in korte tijd zou uitgroeien tot een van de grootste op dit gebied in Nederland. Na de strandloop van AAC en de AVRO-cross is de Havenloods prestatieloop, die zaterdag 7 maart voor de derde maal op het fraaie parcours in het Kralingse Bos in Rotterdam wordt gehouden, momenteel qua aantal deelnemers de derde in Neder land. Waren er de eerste keer bijna duizend deelnemers, vorig jaar ver overden zelfs bijna tweeduizend liefhebbers de fraaie herinneringsme daille. Voor 7 maart heeft PAC de organisatie al volledig rond. Om het iedereen zo gemakkelijk mogelijk te maken is besloten de inschrijving reeds nu open te stellen. Evenals de voorgaande jaren kan men kiezen uit twee afstanden: vijf en zeven kilometer. De tijdslimiet voor beide lopen bedraagt ook nu weer vijfenveertig minuten. Iedereen die zijn afstand binnen drie kwartier loopt ontvangt weer een medaille. Omdat de organisatoren een ieder di rect na afloop in het bezit van de me daille willen stellen, is het noodzake lijk dat men zo veel mogelijk van te voren de startkaartjes afhaalt. De organisatie weet dan enigszins hoe veel medailles besteld moeten wor den. Evenals vorig jaar zal er voor ie dereen naast een medaille ook nog een aardige verrassing zijn. Dankzij de medewerking van de fir ma Delbana zal elke deelnemer zelf zijn tijd af kunnen lezen van een grote klok, die bij de finish staat. De in schrijving staat open voor iedereen vanaf acht jaar. Deelnemers beneden de vijftien jaar zullen echter alleen uit mogen komen op de loop over vijf kilometer. Voor degenen boven vijf tien jaar bestaat de mogelijkheid te kiezen uit de vijf of zeven kilometer. Het inschrijfgeld voor de lopers en loopsters onder vijftien jaar is f 1,50, De start ligt ook dit keer weer op het Kralingse Strandbad vlakbij, de Sintelbaan Lange Pad, waar een be perkte gelegenheid tot verkleden be staat. Het parcours loopt via het Strandbad door het Kralingse Bos naar de finish op de speelweide voor de Kralingse IJsclub. De deelnemers wordt verzocht hun naam en adres op de startkaartjes vooral duidelijk en volledig in te vul len. Het afgelopen jaar bleken enkele kaartjes volledig onleesbaar waar door het niet mogelijk was de medail le na te sturen. Voorkom dus teleur stelling en schrijf duidelijk en volle dig. De inschrijving staat vanaf heden open aan de volgende adressen: Kantoor De Havenloods, Westblaak 25, Rotterdam, VVV-Kantoor, Hoek van Holland, Witvliet, Arguspad 5, Rotterdam, telef. 225439, v. Hemert, Gijsinglaan 870, Rotterdam, telef. 370708, Oskam, Slinge 264, Rotterdam, telef. 177309, Verbeek, Tollensstraat 81, Rotterdam, telef. 241775, v. Abkou- de. Zwaanshals 133c, Rotterdam, telef. 281154, Van Hees, Hoekse Hilleweg 103, Hoek van Holland, tel. 01747-2077, Cantine Sintelbaan Lange Pad, Rot terdam. spotprijzen voor artikelen met lichte transportbeschadigingen, krasjes, deukjes enz. die u vele tientallen guldens voor deel geven: Palisander wandboekenrek vanaf f 49,— Bureaus nu reeds vanaf f 30,— Lage prijzen voor horloges en sieraden. Boeken voor minder dan de halve prijs. Verplaatsbare douches vanaf Mooie aluminium en stalen Radiogrammofoons vanaf Stereo grammofoons vanaf- Transistor radio's vanaf Grote transistor radio's met 5 golflengten reeds vanaf Grote salonradio's vanaf Bandrecorders vanaf Stofzuigers vanaf Elektrische radiators vanaf Iaardroogkappen vanaf 119,— 119,— f97,— f 79,— SPECIALE AANBIEDING VAN ENKE LE STUKS. (monsters) meubelen en kleinmeubelen. Ook op foto en filmgebied vele voordeel tjes zoals: Super 8 filmcamera's reeds voor f 49, Volautomatische fotocamera's voorf 49, Filmprojectors enz.enz. ÜOK SPECIALE AANBIEDINGEN IN AMERIKAANSE BOORTOLLEN EN HULPSTUKKEN. SPOTPRIJZEN. Profiteer van deze eenmalige vetkoop van deze restanten. Verkoop, uitsluitend te gen kontante betaling, alleen op vrijdag 6 februari 's avonds van half zeven f0t 9 uur en op zaterdag 7 februari van lu tot 4 uur. Bij KeurKoop, Paul Kriigorstraat hoek Hillcdijk Rotterdam-Zuid. 5 minuten lopen van Metrostation Rijnhaven. Het was een koude bedoening, de verhuizing van bejaarden uit het ge reformeerd rusthuis van de Nieuwe Haven naar het nieuwe gebouw aan het Hargaplein in Kethel. Een gure noord-ooster maakte de toch niet erg aantrekkelijk voor de bejaarden, waarvan de oudste 92 is. Men kan waardering hebben voor de leden van de chr. vereniging voor lichamelijke opvoeding Juliana", on der leiding van tamboer-maitre Anne ke Droger, die de in dit geval lange, koude mars door de snijdende wind niet alleen tot een goed einde brach ten, maar bovendien nog een interes sant stukje show weggaven voor het nieuwe tehuis ,,Den Harg". Het liep allemaal uitstekend en de genen voor wie dat alles werd ge daan, zaten in de verwarmde autobus, naar „het jonge goed" te kijken. Niet iedereen verhuisde met even veel en thousiasme; men was nu eenmaal tn het oude gebouw thuis geraakt. Voor zover dat mogelijk was, nam men een eigen stukje ,,van huis" mee; een plant, wat breekbaar spul. We zagen zelfs een gaste, die blijkbaar niet zo erg optimistisch was op de voedsel voorziening in Kethel, want zij torste een heel brood onder de arm. Geholpen soms door de kinderen, familieleden of anders wel door het personeel, werden de bejaarden in de kantine ontvangen, waar de directri ce, zuster L. Groenewegen een wel komstwoord sprak. Zij was gedurende negen jaar directrice van het tehuis aan de Nieuwe Haven. Ook de voorzit ter van het Stichtingsbestuur, de heer C. van Noordwijk sprak een wel komstwoord. In het nieuwe gebouw is plaats voor 88 bejaarden op kamers: er zijn twaalf flats in laagbouw, die al zijn bewoond. Iedere bejaarde beschikt over een zit-slaapkamer met toilet. Er is gelegenheid tot baden of dou chen op iedere etage. Op de eerste verdieping is de spreekkamer voor de huisarts en een ziekenzaaltje. Op de bovenverdieping is de woongelegen heid voor het personeel. De kosten van het gebouw bedragen ongeveer 2' f miljoen gulden. REDUCTIEBON VOOR FIESTA GITANA Deze bon geeft bij vertoon aan de kassa recht op re ductie van 1,50 voor een onbeperkt aantal plaats- kaarten in de twee ver schillende rangen. ANTI-PROPAGANDA VOOR SCHIEDAM Burgemeester H. Roelfsema heeft op uitnodiging van de afdeling Schie dam van de Ned. Ver. van Huisvrou wen een overzicht gegeven van de ge meentelijke huishouding. De burge meester constateerde, dat men in Schiedam in feite bezig is, een anti- propaganda te voeren, als gevolg van klachten over de luchtverontreiniging, de woongelegenheid enz. Dat geeft ruime publiciteit, waardoor het niet aantrekkelijk wordt zich in deze om geving te vestigen. Zowel gemeenten als bedrijven kunnen moeilijk perso neel aantrekken. De burgemeester uitte scherpe kri tiek op het feit, dat de burgerij zo weinig medewerking geeft om de stad schoon te houden. Ook over de situa tie, waarin de gemeente op financieel gebied terecht is gekomen, gaf de burgemeester een inzicht. Hij vond het jammer dat er nog steeds gebrek aan een behoorlijk ontmoetingscen trum in Schiedam bestaat. Er is geen grote concert- of schouwburgzaal no dig, maar wel een eenvoudig gebouw zowel voor de jeugd als voor de oude ren. Hieraan zal in de komende jaren aandacht moeten worden besteed. Erkentelijk was de burgemeester voor de activiteiten door de jeugd tot ontwikkeling gebracht, hoewel daar mee de problemen in de stad niet worden opgelost. Het onderwijs vraagt ook veel zorg van het gemeen tebestuur, mede door een tekort aan onderwijzend personeel. Voor de leden van Instuif Jong Schiedam wordt zaterdagavond 7 fe bruari een groot carnavalsfeest geor ganiseerd. Voor muziek zorgt „Jer ry's New Selection", afgewisseld door „De Meestampers", een orkestje van beneden de Moerdijk. Derde attractie is Johnny Goverde, bekend van de plaat Olé, Olé. In de foyer speelt tot 3 uur „The Swinging Harmonicans". Zaterdagavond dus carnavalsfeest in gebouw Arcade, aanvang 8 uur. (Bij de ingang zijn feestneuzen, kielen of petjes te koop). REPARATIES 1 e klas werk vanaf f 5,— per reparatie aats GOUDEN KROON f U kunt er op wachten INSTITUUT DENTILIA HOOGSTRAAT40, ROTTERDAM. TELEFOON 010-12.60.10. Te bereiken met tram 1, 3, 6, 8 en buslijn 32, 34, 38, 45, 49, 49a. Sleepzuiger Gateway aan het werk De sleepzuiger „W. D. Gateway", bij werf Gusto gebouwd in opdracht van de grootste baggerondernemer ter wereld, De Bos en Kalis - West minster Group of Dredging Compa nies is aar, het werk gegaan, voorlo pig bij Hoek van Holland cn straks in de Noordzee bij IJmuiaen, waar voor Amsterdam zand zal worden gezogen. Kapitein is de heer Poot. Eind vorig jaar was dn „W. D. Ga- teway" zover k'aar, dat proef kon worden gevaxen. Heiaas moest de technische proeftocht voortijdig wor den afgebroken, vanwege een manke ment aan de stuurmachine-installatie, waartoe het schip naar Smit Kinder dijk terugkeerde. Op 29 december koos het schip opnieuw zee om het be proevingsprogramma yf te werken. Een en ander bleek nu in orde, zo dat het schip kon worden overgedra gen. HET ADRES VOOR UW 'GASHAARDEN 'WASCOMBINATIES 'KOELKASTEN 'GASFORNUIZEN 'GASKOMFOREN ENZ. Rotterdam Centrum. Showroom: Halstraat 12a hoek Pannckoekstraat. Het adres met de lage prijzen. SLAAPBANKEN CENTRALE fabriekstoonzalen voor alle meubelen. Industriegebouw Goudse- singel 66, Rotterdam. Telefoon 010-13.80.18. Mammoetkraan Wilton woensdag iin bedrijf Op de werf van Wilton-Fijenoord te Schiedam wordt woensdag 11 februari om vier uur de voor eigen gebruik ge bouwde drijvende kraan „Mam moet", hefvermogen 200 ton officieel in gebruik gesteld.

De Havenloods | 1970 | | pagina 1