L JL IEL MEZEN Met Andere Woorden .ifL Éljl 2; Bmgrai „Spiegel der Historie" over atlas van Stolk "'69.80 Nog zoiets nobels 98 Ontroerend DE HAVENLOODS Meiden Post Stelling Jongeren exposeren in de Burgerhal Uitverkoren 0 Q o 0 Q DK HAVENLOODS - DONDERDAG 5 FEBRUARI 1970 Een van de eerste dingen die ons treft op de tentoonstelling „Zie de maan" in de Rivièrahal is, een ruimtehelm van John Glenn, rustend op een pilaartje en omge ven door glas. Het bijliggende kaartje ver telt ons, dat deze ruimtehelm door John Glenn werd gedragen op een of andere oefenvlucht. Als je zoiets leest gaat er iets door je heen. Je ziet een crèmekleurige bol met een glasachtige voorzijde en daaraan een snoertje met zo'n modern pick-up- stekkertje, met vijf of zes van die metalen .pennetjes erin. Het is werkelijk ontroe rend. Je voelt je klein worden en denkt: „gunst, is dat nou de ruimtehelm die John Glenn op een oefenvlucht droeg En dan kijk je naar boven en je ziet een in wit ketelpak geklede etalagepop met een steriele glimlach aan het plafond hangen. In het midden van de hal staat een raket Modern of klassiek' ingericht, een kamer moet in de eerste plaats gezel lig sfeervol zijn en.... dat hangt af van die kleine de tails als een mooi kleed op de tafel. Doe Uw huisgenoten eens een plezier met zo'n fraai draion tafelkleed, er zijn diverse mooie dessins en afmetingen. Boven dien is draion gemakkelijk te wassen en zo droogde prij zen? Daar hoeft U het niet voor te laten! Draion tafelkleden 100 x 100 cm 130x130 cm 130x160 cm Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 1e etage prach tige draion tafelkleden in diver se dessins en kleurstellingen, keuze uit de maten 100 x 100, 130 x 130 en 130 x 160 cm. Elke vrijdagavond tot 9 uur open aangesloten bij de N.H.H.P., wordt elke donderdag huis aan huis be zorgd in: 8 STADSEDITIES ROT TERDAM, Rotterdam rechter Maasoever - Capelle a. d. IJssel - Bergschenhoek - Bleiswijk - Berkel en Rodenrijs - Nieuwgrkerk a. d. IJssel. Oplage 172.500 ex. EDITIE SCHIEDAM Schiedam - Kethel. Oplage 30.000 ex. EDITIE VLAARDINGEN Vlaardingen - Maassluis - Maasland Maasdijk - Hoek v. Holland. Oplage 37.000 ex. EDITIE KRlMPENERWAARD Krimpen a/d IJssel - Quderkerk a/d IJssel - Krimpen a/d Lek - Lek- kerkerk - Schoonhoven - Stolwijk Bergambacht - Ammerstol - Ber- kertwoude. Oplage 15.500 ex. TOTALE OPLAGE 255.000 EXEMPLAREN ADVERTENTIES: tot woensdag 10.00 uur v.m. Hoofdkantoor Rot terdam. Vlaardingen: vert. M. Poot, Park weg 132. Telefoon 351620. Schiedam: vert. N. v. Zetten, Die selstraat 10. Telefoon 370244. Krimpenerwaard: A. Maat, Gr. Hendr. v. Nassaustraat 36, Ouder- xerx a/d IJssel. Telefoon 01808-469. REDAKTIE: Hoofdkantoor Westblaak 25, Rot terdam. Telefoon 010-13 21 70. Schiedam: L. 't Hart, Bachplein 97. Telefoon 35 38 47. Vlaardingen: mevr. I. van Deur- sen, Philips Willemstraat 12, Vlaardingen (Holy). Telefoon 345324. Sportredaktie Waterweggebied. B. van Haren, Koekoekstraat 7, Vlaardingen (Holy). Telefoon 345872. LEZERS-SERVICEDIENST Mocht men De Havenloods niet ontvangen hebben, dan gelieve men vóór vrijdagmiddag 12.00 uur te bellen 13 21 70 (voor de Vlaar- een zeer kleine maar kennelijk toch nog te groot, want men heeft van een bestaand gat in het plafond gebruik moeten maken om de neuskegel kwijt te kunnen. En wat te zeggen van al die kleurenfoto's op keuri ge panelen; foto's die je weliswaar al tach tig keer hebt gezien, maar nooit op een dergelijk formaat. Er staat een in plastic verpakte ruimtecabine ook al voorzien van een etalagepop met een gezicht waar vrou wen op vallen. Het klapstuk van de show is een stukje maansteen. Om dat te zien moet je het podium op langs een grote schutting waar in een groot aantal viewertjes is aange bracht. Daar die er duidelijk niet voor niets zitten, kijk je erdoor. Een uitermate boeiende bezigheid: door de eerste viewer zie je een driedimensionale kleurenfoto van de maanbodem in mooie bruin- en grijs tinten. De tweede viewer toont ons dezelfde maanbodem een meter verder. De derde weer een meter verder. Het kun nen ook twee of desnoods tien meter zijn geweest, maar je ziet zo heel wat maan. Achter de schutting is een soort chapelle ardente ingericht, maar in plaats van Handei's Largo weerklinkt science fiction- achtige hoorspelmuziek. Er branden ook geen kaarsen maar er is een sterke spot light gericht op een langzaam ronddraaien de, overdreven grote kaasstolp en daar onder ligt dan het kroonjuweel, ontroe rend in zijn grijze brokkelige schoonheid. Een prachtig stuk. Het is net graniet en dat is al zo mooi. Kun je nagaan hoe mooi die maansteen is. prestatie. Vier bij de eerste zés". Een mannenstem antwoordde: „Ja, het is heel mooi. Maar ze hebben gewoon pech gehad". De damesstem: „Nou, nee hoor. Het zijn tenslotte geen jongens. Het zijn maar mei den". De post, die wij ontvangen, is vaak beslist de moeite waard. Zo kregen wij deze week onderstaande oproep op ons bureau. „C'70? K'70! Ludiek onderdruk ten van de hele stad! Verenigt u! Wat alternatief program? Nix alternatief pro gram! Laat ze barsten met hun 25 mil joen! Grijp naar de wapens van het ludiek kreatief Vrije Vogels Verzet! Het pamflet De wit- en verfkwast De verfspuitbus Het spreekkoor De simboliese handeling. Leve de burgerij! Weg met de dirigis tische regententerreur. Saboteer de holle voze verneukratieve statuszoekerij van re genten en industriëlen. Laat ze barsten met hun 25 miljoen! Meld u voor aktie! Ludiek kreatief sabotaasjesentrum Cool- sestraat 94, tel. 122035-116575-257442. nu... beduidend goedkoper Als U de prijzen'van tapijt een beetje kent, weet U, dat deze tapijtadvertentie een ritje stad dubbel en dwars waard is. Kamerbreed nylon tapijt van een extra zware kwaliteit, ide aal gezinstapijt voor Uw huis kamer. Dit liefst 400 cm brede tapijt met rubber wafelrug (geen ondertapijt nodig), keus uit 6 fraaie interieurkleuren, nu door kleine schoonheids foutjes (die de kontroleur toch nog ontdekte) voor nog géén zeven tientjes per meter. kamerbreed nyion tapijt met rubber wafelrug 400 cm breed „Bijbelgenootschap" was de oplossing van de puzzel van vorige week. De prijs van f 5,— gaat naarN. A. Kats, Harmoniestraat 20b, Hoek van Holland. De puzzel van de ze week moet weer voor dinsdagmiddag 12 uur in ons bezit zijn, in de linkerboven hoek vermelden M.A.W. 96. De oplossin gen moeten opgestuurd worden naar puzzelredactie De Havenloods, Westblaak 25, Rotterdam. Het was druk'in de trein, die zondagavond van Heerenveen naar het westen reed. Uiteraard werd er gepraat over het schaat sen. De stem van een onzichtbare dame verklaarde luid: „Ik vind het een prachtige Ja, hoe kom je aan zulke woorden? Ze vielen me op in een wat ouder Tirade- nummer. Daarin schrijft K.A.Mayer „Herinneringen aan J. van Ouds hoorn". Van Oudshoorn is een schrij ver die in 1951 in Den Haag overleed. Zijn eigenlijkenaam was J.K. Feijlbrief en een belangrijk deel van zijn leven heeft hij in Berlijn gewoond, waar hij kanselier van het Nederlands gezant schap was. Zijn herinneringen daaraan zijn te lezen in „Het onuitsprekelijke" een uitgave van Van Oorschot in de Stoa-reeks. Daar naast schreef hij romans waarin hij ver telde van mensen die streden met hun vaak destructieve aanleg. Een boeiend oeuvre, dat ik enkele jaren geleden bij na achter elkaar uitlas. Hij betekent wat voor mij. 't Is misschien nog te vroeg om te zeggen wat. Aan die herinneringen heeft Mayer, die hem nog kende uit zijn Berlijnse tijd, een aantal brieffragmenten toege voegd. In één van die fragmenten lees ik::,.In de gelegenheid te zijn om veel te lezen, heb ik steeds als voorrecht be schouwd. Ook boeken echter ver moeien mij thans te spoedig. Deux Hommes van Duhamel laatst vond ik wel een gevoelig werk. Het herrinnerde mij een mijn eerste jeugd, waarin vriendschap nog zo iets nobels was." Dit schrijft Van Oudshoorn een paar maanden voor zijn dood in 1951. Een man die zich iets herinnert van vriend schap. In zijn romans is er soms iets van terug te vinden. Toch schrijft Mayer: „Eigenlijk is het leven van Van Ouds hoorn, ondanks zijn huwelijk, zijn be roep en enkele vrienden het leven van een eenzame geweest". Een eenzaam mens die bij het lezen van vriendschap dat woord nog eens op de tong neemt en het proeft en terugdenkt aan zijn „eer ste jeugd" en dan schrijft: zo iets nobels. Als ik mij niet vergis betekenen de hand over hand toenemende invloed van de communicatiemiddelen geen steun voor het ontstaan van vriend schappen. De titel „Twee mannen" roept bij velen al een soort argwaan op. Zover zijn we gekomen. We beleven beroepsmatige kontakten, zoals dat heet, die meestal los van aard zijn en op een bepaald fa cet van ons leven betrekking hebben. Maar werkelijk wezenlijke, tot de kern van de zaak doordringende vriend schap, zo iets nobels, is dat er nog? Je komt het soms ineens te kort. Onze een zaamheid heeft wijdere aspecten dan we denken. We moeten oppassen dat we niet allemaal eenzaam worden, ven sterloze monaden (alleendingen), zoals Leibniz ze noemde. Medemens. Van 13 tot en met 18 april is er weer gelegenheid voor de Goudse jongeren te exposeren in de Burgerhal van het stad huis. Een grote verscheidenheid van in zendingen op het gebied van schilder- en tekenwerk, fotografie, artistieke vor men in hout, steen of klei, beschilderde of met de naald bewerkte doeken, zelf gebouwde schepen, treinen, auto's en zweefvliegtuigen, moeten deze tentoon stelling aantrekkelijk maken. Opgaven van deelname aan deze exposi tie worden verwacht aan het bureau CJP en jeugdzaken, Stadhuis, Markt 31 in Gouda. Dr. E. J. Ruitenburg heeft een proef schrift geschreven, getiteld: „Anisakiasis, Pathogenesis, serodiagnosis and preven tion". U merkt het wel, een geleerd werk je. Aan het slot poneerde hij onder meer de stelling: „Het Nederlandse toeristen verkeer naar Spanje ondervindt geen hin der van het feit dat de Zeeuwse Staten hebben geweigerd het Munsterse vredes verdrag te ratificeren". Wij hebben het nagegaan: dr. Ruitenburg heeft gelijk. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de eerste etage dit extra zware kamerbreed nylon tapijt met rubber wafel rug, in de kleuren groen, cog nac, beige, goud, geel, enz., 400 cm breed, Elke vrijdagavond tot 9 uur open 0 Ook maandagmorgen open letters. I ste woord zijn de eerste twee letters van het tweede woord en de laatste twee let ters van het tweede woord zijn de eerste twee letters van het derde woord. Voor beeld: zou de omschrijving luiden „be diende - afloop - gedeeltelijk", dan zou moeten worden ingevuld „lakeindeels" is lakei - einde - deels. Bij juiste oplossing leest men in de cirkeltjes, van boven naar beneden, een zegswijze. 1duivel - gebergte in Z.-Amerika - stad in W.-Duitsland; 2. precies - kortschrift - hoogstaand; 3. Engelse munt - modern weefsel - schande; 4. trein - sterrenbeeld - kletskoek; 5. waterdamp - Griekse letter - geeuwen; 6. fijn of plezierig (pop.) - rang telwoord - bedgerei; 7. werpstrik - ver derfelijke stad (bijb.) - verkoop; 8. trap - op elkaar - kortom; 9. hersens - plotselinge binnenkomst - op deze manier; 10. religi euze bepaling - muziekgebouw - twee dracht 11Russ. rivier - schoof - godin van liefde en schoonheid; 12. bedvulling-dier uit Centraal-Afrika - circus; 13. dans - soort jute - jonkheid14. huishouden - lijst of register - uitspatting; 15. rang-meisjes- naam - ontelbaar; 16. taaloefening - kant strook - melding; 17. tussenvoeging-kort ademigheid - eiland in Middell. Zee; 18. Duits gokspel - praalgraf - bezig; 19. hage disachtig dier - rijtuig - Russ. keizer; 20. ten eerste - krachtbron - muziekinstru ment; 21. verfbord - verdovende stof - muze van het minnedicht; 22. scheur - smal straatje - land bewerken; 23. leuze - Q A 1 Q 4 0 S V i A V A 4 9 A i» /•"N 0 11 O it IS A Ié 0 IT 0 IS '9 2i 11 O U O 11 A 11 A IS A - li O fc> Indiaanse paal - soort glazuur; 24. uitroep van schildwacht - jongensnaam (bijb.)-af god 25bijna, spoed - onderdeel van auto - zaniken; 26.. peilstift - riviermonding - soort verbod. Sportverslaggever Koomen is nogal iri het nieuws geweest. Men had nogal wat kritiek op zijn wilde manier van verslaggeven. Nu moet ons van het hart dat een beetje enthousiast gebral, vergissingen met na men e.d. ons niet zo erg raken. Vooruit met de geit, het is nu eenmaal feest. Aper te stommiteiten zijn natuurlijk wat an ders. En als NOS-sport-presenatator Terlingen zegt: „En dan nu weer - en wat ons betreft graag - het woord aan Theo Koomen", dan ben je toch geneigd om te denken„Sakkerloot, sakkerloot". Koomen mag dan voor de radio door zijn enthousiasme weten te verdoezelen dat hij bepaalde dingen gewoon niet ziet, voor de televisie is dat wel even anders, want dan zitten er toch wel een paar mensen mee te kijken. Een paar voorbeelden. Bij de Euro pese kampioenschappen dames maakte za terdag op de 1500 meter Rienek Demming Het januarinummer van het tijdschrift „Spiegel der Historie" is geheel gewijd aan de Atlas van Stolkeen in de loop der jaren zeer uitgebreide collectie historische pren ten waarvoor in de jaren dertig van de vo rige eèuw de grondslag werd gelegd door Abraham van Stolk Cz. houthandelaar te duidelijk een misslag wat haar zeker van Rotterdam. In s ie der Historie" verlichting voor donkere hoeken. Auto- r. f matische instelling op de dikte van het ta- wordt een ëroot aantal van deze Prenten pijt. afgedrukt en in de inleiding schrijft mejuf- èchte zware frouw W. A. H. Crol, conservatrice van de Stichting Atlas van Stolk, het een en ander over het ontstaan en de groei van deze in binnen- en buitenlandse vakkringen ver maarde collectie. „Wat verstaat men nu precies onder histo rieprenten? Welke functie vervulden zij in hun eigen tijd en in hoeverre zijn zij thans van belang voor onze kennis van het verle den? Onder historieprenten verstaan wij zowel de historieprent in engere zin, na melijk afbeeldingen van veldslagen, bele geringen, intochten, huwelijken of begra fenissen van vorstelijke personen, als ook de spot en zinneprenten, welke meer een stemming dan een feit uitbeelden en een bepaalde strekking hebben. Daarnaast zijn er dan nog talloze prenten, welke het dagelijks leven onzer voorou ders uitbeelden en ons een duidelijk in zicht in hun zeden en gewoonten geven. Ook kaarten en portretten vallen onder het algemene begrip historieprenten; de kaarten geven bijzonderheden omtrent de vroegere geografische gesteldheid van be paalde gebieden en de portretten leren ons niet alleen iets over de afgebeelde persoon, doch vormen tevens een bron van informa tie voor onze kennis omtrent het kos tuum. De historieprenten in de meest uitgebreide zin kan men beschouwen als de voorlopers van onze geïllustreerde bladen. De prenten met afbeelding van militaire en politieke gebeurtenissen hielden het publiek op de hoogte van de stand van zaken in de oorlo gen tegen Spanje, Engeland en Frankrijk: de politieke prenten waren dikwijls zinne prenten met een duidelijke propagandis tische bedoeling." De Atlas van Stolk, die de gemeente Rot terdam in bruikleen heeft, is onderge bracht in het pand Groene Wetering 11. In „Spiegel der Historie" hoofdzakelijk nog niet eerder gepubliceerde prenten uit de verzameling afgedrukt en hoewel dit aan tal in verhouding tot de collectie beperkt is, maakt dit het januarinummer tot een bijzonder nummer, zeker waar de collectie niet permanent kan worden tentoonge steld en een bezoek het liefst in groeps verband - van te voren moet worden aan gekondigd. De prijs van deze aflevering van „Spiegel der Historie" bedraagt f. 17,50. Een jaar abonnement kost f. 62,40. Losse num mers f. 7,50 (behalve wanneer zij dikker zijn dan 40 pagina's). „Spiegel der Histo rie" is een uitgave van de Europese Biblio theek Gasthuisstraat 12 te ZaltbommeL T.H. nu... beduidend goedkoper U kent 'm vast wel die leuke "foetsjie"-afvalbak met daft handige tuimeldekselop on ze afdeling huishoud-artikelen verkopen wij 'm nu voor een speciale aanbiedingsprijs. "Foetsjie"-afvalbak (natuurlijk ook voor andere doeleinden te gebruiken, zoals wasmand), ge heel uitgevoerd in plastic en met afneembaar deksel, dus ge makkelijk te reinigenU koopt 'm nu voor nog géén drie gulden. HBT MONSTER, f f W> PRoBffiRT ONS_.. (re BAS AFTE SIAUPE?!// WAAR BET ZAU HEM S, op pit zeefde o^ewbuk vaart eew CooR+tET MOM5TER... HET VERSrAftr Efd UMMkELT--/ Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in het souterrain praktische "foetsjie"-afvalbak- ken met tuimeldeksel, afme tingen 26 x 26 x 50 cm, in de kleuren oranje en rood, (in verband met expeditie- drukte zelf mee- i nemen) Elke vrijdagavond tot 9 uur open 0 Ook maandagmorgen open tel. of schrift, best.

De Havenloods | 1970 | | pagina 21