V 3: 3. Who"' en 't fenomeen van pop opera Fiesta Gitana: rauw en wild HERINNERINGEN VAN JAN LEMA De souffleur 98 48 Tommy opnieuw in Nederland Binnenhuis '70 mm Concerten in Mathenesserkerk nv kuypers DE HAVENLOODS DONDERDAG 5 FEBRUARI 1970 ?5 De Who trok in Nederland voor het eerst belangstelling met hun single MY GENERA TION Dat was in 1965. Het was voor die tijd een hoogst opmerkelijk plaatje. Behalve een uiterst ongegeneerd gebruik van elektrisch ver sterkte gitaren, die de groeven tot berstens toe met geluid vulden, zong Roger Daltrey de tekst van dit nummer op een nogal incoherente, stot terende manier. Degenen die dachten dat er iets loos was met het spraakcentrum van bo- vongenoemde heer, hadden het echter mis. Het wa^ een uitgekiend effect dat uitstekend in de muziek van de Who paste. Het ndmmer werd een redelijk succes, maar voor de rest was de wereld nog niet rijp voor deze agres sievelingen uit Londen. Het viertal haalde dan ook wel rare toeren uit. Behalve de luidruchtige, gedis ciplineerde elektronische" rockmuziek die de jon gens voorttor a cihten, hadden ze de gewoonte om aan het einde van hun optreden gitaren in elkaar te rammen en met rookbommen te gaan smijten. De informele leider van de Who, Peter Townsh end, noemde hun show pop-art, een begrip dat in die dagen uitsluitend op bezigheden van mensen als Oldenbufig en Liechtenstein kon slaan. Dat pop muziek en Ipop-art in eikaars verlengde liggen, realiseerden fcich nog weinigen. Wie de film Mon terey Pop heelt gezien, kreeg een aardiig beeld hoe de Who omstreeks 1967 hun show brachten Er bleven regelmatig uitstekende en vooral origi nele platen van de Who verschijnen, zoals The Wlio Sell Out en de verzamel-elpee Best of The Who, maar een internationale doorbraak was tot 'het vo^ rage jaar nog niet aan de orde. Vooral in Amerika kwam deze heavy rock niet zo best over. Die door braak kwam dan toch in 1969 met iets wat niemand had verwacht: Een pbpopera. Of liever gezegd em rockopera. Op een door Polydor uitgebrachte dubbel elpee gestoken m een prachtige-hoes, wordt het trieste relaas van Tommy bezongen. Het jongetje dat op jeugdige leeftijd blind en. doofstom wordt. Het stak kertje wordt getreiterd jïoor een sadistisch neefje en misbruikt door een homoseksuele oom maar vindt later een „escape" in het bespelen van de in Engeland zo populaire gokautomaten (Pin Ball). Roger Daltrey de meeat vitale popdrummere, een reputatie die hij in Tommy volledig waarmaakt, Deze dubbeialpee koet liefst f 30,80, maar voor dat geld haalt men een juweeltje van de heden daagse popmuziek in zijn huls, Tommy is daar geweldig goed in en hij wordt zelfs kampioen. Nadat hij op miraculeuze wijze is gene- zen, wordt hij een soort gebedsgenezer die een hele horde fanatici achter zich krijgt. Helaas vergooit Tommy zich aan de commercie en aan het einde van het verhaal staat hij weer helemaal alleen. Een nogal sick en pretentieus gegeven, mag men wel zeggen, maar wat de Who ervan maakt is zon der meer voortreffelijk. Alle rollen in deze pop opera worden indringend gezongen door Roger Dai- trey, af en toe bijgestaan door de stemmen van bassist John Entwisthie en Pete Townshend, die op de plaat naast elektrische- en akoestische gitaar ook piano speelt. Townshend schreef overigens alle teksten en componeerde op drie nummers na alle melodaeen. Keith Moon staat bekend als een van Na het uitkomen van de plaat was het wachten op een live-optreden van de Who met hun opera, die overigens door het Engelse muaiekweekblad Melody Maker een oratorium genoemd werd van wege het imponerende vocale werk. Tommy beleefde zijn wereldpremière op 29 sep tember van het vorige jaar in het Amsterdamse Concertgebouw. Ruim twee maanden later volgde de eerste opvoering in Engeland en dereacties waren unaniem enthousiast. Afgelopen vrijdag nacht kwamen Townshend en zijn secondanten op nieuw naar Amsterdam om in het uitverkochte Concertgebouw een ruim twee uur durend program' ma te verzorgen, waarvan Tommy het belangrijk ste onderdeel vormde. De groep die over een fabelachtige elektronische apparatuur beschikt, leverde een enorm vitale show af. Zanger Roger Daltrey, gestoken in een soort woudloperskostuum, bassist John Entwisthie, die een gezicht trok of hij er helemaal niet bijhoor- de, Pete Townshend, hoog opspringend en zijn arm zwaaiend als een molenwiek, en niet te vergeten drummer Keith Moon, diebekken-trekkend achter zijn ketelwerk zat, zijn drumstokjes de zaal in smeet en bovendien voortreffelijk drumde; het was zeer de moeite wdard om dit te aanschouwen. Wat bjj de Who opvalt is het ogenschijnlijke ge mak waarmee Townshend en Entwisthie hun gita ren hanteren, terwijl de muziek die zij produceren, zeer virtuoos en hecht is te noemen. Na vooraf nummers als Substitute en Happy Jack te hebben gespeeld, werd een enigszins verkorte versie van Tommy opgevoerd. Zo ontbraken Underture en Cousin Kevin, wat overigens geen afbreuk deed aan het geheel. Natuurlijk zorgde Townshend voor een waardig sluitstuk en demonstreerde in My Generation wat je niet voor geluiden uit een elektrische gitaar kunt krijgen. De Who is een van de zeldzame popgroepen die in feite live beter zijn dan op de plaat. Townshend heeft dat vaak zelf verkondigd en iedereen die dit spektakel zelf heeft meegemaakt moet dit, met sui zende oren. toegeven. CEES GROOTHOUT. Het dertiende Fiesta Gitana is inderdaad een feest om te zien en te horen. De doelstelling van de heer A. J. Da Silva, eveneens de organisator van de twaalf voor gaande Fiesta's, is, de kunst van de Flamenco zo zuiver mogelijk te houden. Voor de dertien zigeuner artiesten, allen solisten, genoeg re den om zich bij Fiesta Gitana aan te sluiten. De klassieke flamenco loopt overi gens ernstig gevaar de volgende gene ratie practisch niet meer te bestaan. Oorzaak daarvan is het steeds toene mend aantal toeristen dat in Spanje een geciviliseerd optreden, op de smaak van het publiek afgestemd, krijgt voorgeschoteld. Het individuele aspect, de improvisatie en de gecom pliceerde vormen van deze interes sante kunst raken hierbij steeds meer op de achtergrond. Grote veranderin gen in de Spaanse samenleving be dreigen de flamenco evenzeer. De vrije zigeuner heeft nooit enige beperking voor zijn individualiteit ge kend. Nooit heeft hij zich willen en hoeven aanpassen aan de burger maatschappij. Hun soms ongediscipli neerd gedrag in het buitenland doet de Spaanse regering thans overwegen met name de analfabeet-artiest geen paspoort meer te verstrekken, omdat hij geen goede propaganda voor het land zou maken. Een overweging, die moet worden betreurd, want juist deze wilde ele menten zijn de steunpilaren van de flamenco, juist zij weten bij het pu bliek iets los te weken van een lang geleden vergeten gevoel, juist zij sle pen het publiek mee met ongebonden CAFÉ-RESTAURANT ALHENA verhuur van ZALEN Voor bruiloften, recepties en partijen van 25 tot 225 personen. Mathernesserweg 211. Tel. 37.34.54. VOOR NOTEN BUITENLANDSE KAAS SPECSAUTÉ'S WIJNEN JE MOOT DE BimmEAfDELifltó VAM JBe fcs $33 SttbflT Ttiiflteani .73 24.&.Z2 eezinnp irerir ïw GEMEENSCHAP, dere z DE VRIJE GEDACHTE. Rotterdam, belegt H gesprejcsochtend. Deze dereen toegankelijk en :al Vondelweg 22. Aan- bljeenkomst is vo wordt gehouden vapg 10.30 uur. Geen zongen meer als l|w baby slaaptook al is hij nog zo'n woelwater, met dit trappelde kentje kan hij zich niet meer bloot woelen. Een leuk keperflanel|eh trap peldekentje waarmee Üw baby altijd "warm onder de wol ligt". Vu. trekt het bovenste deel ge woon als jasje aan en legt met de stevige banden het deken- tj^ onder de matras vast. Dit absoluut veilige trappeldeken tje in een royale kinderledi- kantmaat, koopt U nu voor nog géén vier gulden. Deze fijne bedbank, waar U b.v. een leuke deken of een gekleurde sprei over legt, maakt een tienerkamer helemaal af. Mahonie-kleurige bedbank met geperforeerde hardboard on dergrond, 4 uitschroefbare po ten, en 11 cm hoge polyaether matras (licht in gewicht, prima veerkrachtig, stofvrij) gaan wij nu met bijna dertig gulden voor deel verkopeneen komplete slaapplaats nu voor nog géén zeventig gulden. h 4 Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in het souterrain de ze absoluut veilige trappèlde- kentjes van een prima kwaliteit keperflanel, in diverse leuke kinderdessins Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 1e etage de ze fraaie mahonie-kleurige bed- banken met geperforeerde hard board ondergrond en een poly aether matras in diverse uni kleuren, 10x190 cm, Elke vrijdagavond tot 9 uur open Voor de vierde maal zal in de Ahoy'-hal te Rotterdam de tentoon stelling Binnenhuis '70 worden gehou den en wel van 6 tot en met 15 februa ri. Deze beurs, die overdag geopend is van 11 tot 5 uur en 's avonds van 7 tot 10.30 uur, zal weer een beeld geven van alles wat er op dit gebied op de markt is. Daartoe behoren de meubi lering, maar ook dé wand- en vloerbe dekking, de uitmonstering van de keu ken, de technische voorzieningen en de recreatieve mogelijkheden. Ritman verstond zijn vak tot in de puntjes en daarom was het zo jam mer dat hij zijn souf fleursbaantje minder waardig achtte. Hij vond dat hij niet in het hok thuis hoorde, maar dat hij een van de rollen moest spelen die hij souf fleerde. Dat kon hij min stens zo goed als „die broekjes van tegenwoor dig", dacht hij. Ritman vond zichzelf een acteur en daarom wilde hij spe len en niet alleen maar souffleren. En Ritman kreeg zijn Sin. In het stuk „De bloednacht van Venetië" kreeg hij een rol. De man die hij moest spelen had niet veel te zeggen, dus kon men hem die rol wel toevertrouwen. In een ge vecht werd hij getroffen en hij stierf. Al stervende moest hij zeggen: „Ik zal gewroken worden". Dan zakte het doek. Nu had Ritman een hoge piepende stem en hij dronk ook graag een flinke borrel. Dat was de reden dat op een keer Ritman in de sterfscène niet veel meer dan wat onverstaanbare klanken murmelde. Geluk kig liet de regisseur snel het doek zakken. Maar toen het voordoek weer openging voor het applaus richtte de beschonken Ritman zich half op en riep: „Ik ben wel dood, maar ik zal me wre ken". Een paar jaar later was hij bij het gezelschap van Herman Heijermans. Daar heeft hij nog heel andere dingen uitgehaald. Heijer mans kon veel van hem verdragen, hij lachte graag en hij kon zich kostelijk seconden later aan de deur ge- riëp Heijer- Herman Heyermans amuseren met de bijgelovi ge eigenaardigheden van veel toneelspelers: Fluiten op het toneel geeft een sof. Dames, die haken of breien op de repetitie, dat geeft een sof. Applaudisseren op de re petitie geeft een sof. Een rol die ongemerkt uit iemands hand valt dat geeft succes! Een omgevallen poeder doos geeft een nieuw enga gement. Een spiegel die breekt voorspelt de dood van een goede bekende. Heijermans lachte na tuurlijk om al die onzin en vooral om Ritman kon hij brullen. Op een keer kwam de souffleur 's morgens op h.et directiekantoor. Hij zag er uit als een gekreukelde krant. Hij verspreidde dam pen als een benzinemotor. 'tWas geen benzine, wel alcohol. „Meneer Ritman", zei Heijermans afkeurend, „u hebt weer gedronken! „Een sloot jenever, me neer" .antwoordde Ritman. „Dat kan ik in mijn zaak niet hebben, u kunt zo niet op de repetitie komen. Ga naar de boekhouder, haal uw salaris en verdwijn. Ik heb u dikwijls genoeg ge waarschuwd. U bent ontsla gen". Ritman salueerde tegen de rand van zijn hoed, maakte stram rechtsom keert en ging heen. Twee werd e; klopt. „Binnen" mans. En binnen kwam, heel schuchter en onderworpen, Ritman met zijn verfom faaide hoed in zijn hand. Hij zei, overdreven beleefd „Meneer, ik heb zo juist gehoord dat u uw souffleur ontslagen heeft. Nu kom ik u mijn diensten aanbie den". Heijermans brulde van het lachen en probeerde hem zelfs een schop onder z'n achterste te geven „Vooruit, zei hij, donder op, naar de repetitie, je bent al te laat". En Ritman bleef. Zaterdagsmiddags waren er de zogenaamde literaire matinées. De offers, die Heijermans zich voor dit culturele werk getroostte, waren groot en de waarde ring ervoor was gering. Onze vriend Ritman be greep van dit streven niets. Hij kankerde er lustig op los. Comediespelen om geld te verliezen, dat was ge woonweg te krankzinnig. Daar gaat de zaak mee op de fles. Geef mij maar een goed gezellig blijspel, waar mee de mensen zich een avond amuseren. Je gaat toch niet naar de schouw burg om hoofdpijn te krij gen! Er was juist een voor stelling geweest van een nieuw stuk van Israel Que- rido. „De oude wereld", heette het. Er kwamen eni ge lauwerkransen in dat stuk voor en die lagen na afloop nog op het toneel. „Meneer Ritman", vroeg een van de changeerders, waar moeten die kransen naar toe?" „Naar Zorgvliet". (Een bekende Amsterdamse be graafplaats). „Naar Zorg vliet stuk, rollen en schrijver komen later", was het bitse antwoord van Ritman. muziek en dans, zodat de zaal tenslot te even enthousiast stampt en klapt als de artiesten. Dit jaar is het accent op de indivi duele dans gelegd. In de kunst der fla menco kcmt de zang op de eerste plaats, daarna de muziek, en tenslotte de dans. Grote kracht Twee artiesten treden in dit der tiende Fiesta Gitana bijzondér op de i voorgrond. De eerste is Curro Velez, een formidabel danser, die het hele scala van Ingewikkelde flamenco-dan sen, op onnavolgbare wijze beheerst. De romp ver naar achteren gebogen oefent hij met heupen en voeten grote kracht uit, op de planken van het Lan taren-toneel. De meest opvallende figuur in dit gezelschap is echter El Toro, de stier, zo genoemd om zijn wilde natuur en om het feit, dat hij aanvankelijk nie mand kon verstaan en niemand hem ■Jtton verstaan, omdat hij een taal sprak, die slechts zijn familieleden onderling spraken... Zijn kunst is eer der zigeuner dan flamenco en zijn op treden is individueler dan dat van de andere overigens even voortreffelijke artiesten. Bij hem is het een combina tie van zang en dans, rauw en wild, aan geen enkele'regel gebonden. Helaas zal in de toekorpst deze volkskunst, die grotendeels van de zi geuners is, steeds meer terrein prijs moeten geven aan de geciviliseerde j maatschappij, die dit soort sentimen ten steeds meer verdringt en er slechts tijdens een Fiesta Gitana met een gevoel van heimwee op terug- 1 grijpt. P. G. De Deutsche Manner Gesangver- - ein uit Bleifeld bestaande uit 85 leden, dirigent dr. L. Becher wordt op 28 mei verwacht in de „Mathenesser- j kerk" en op 30 mei voor een concertin j de „Immanuelkerk" te Maassluis. Medewerkenden Koos Bons, orgel, en de alt Reinata Heemskerk. Op donderdag 12 februari aanvang 20.15 uur een concert in de Mathenes- ;J serkerk m.m.v. leerligen en oud-leer lingen van de zang-pedagoge Jo Bolle- kamp. Medewerkenden zijn o.a. Nelly v.d. Spek, Truudi Koelemans. Reina ta Heemskerk, Henry Blackmon.' Koos Bons orgel. Toegang vrij OECUMENISCHE DIENST. Zondag, 15 februari, 19.00 uur, is er in de kerk van het Steiger, Hang 18,, een niet eucharistische dienst spe ciaal ten behoeve van gehuwden, die niet samen met hun levenspartner lid zijn van eenzelfde kerk. Na de dienst is er ruimschoots gelegenheid voor I ontmoeting en gesprek. De dienst zal 1 worden voorgegaan door dr. W. J. M. van Haaren, r.k, priester. Ook op 15 piaart, 19 april en 24 mei zal er een gelijksoortige dienst worden gehou- den, in samenwerking met dr. B. J. ii Blauwendraad, hervormd predikant. nu... beduidend goedkoper Als U reeds" wasgoedverzachter gebruikte, hoeven wij U niets meer te vertellen over 't genot en 't gemakal Uw wasgoed zoveel zachter en een enorme besparing op het strijkwerk. Maar over de prijs kunnen wij wel iets zeggen. U koopt 3 liter van onze bekende eerste kwa liteit Shiny wasgoedverzachter, in handige tankverpakking voor nog géén drie en een halve gul den. 3 liter 1e kwaliteit Shlny wasgoedverzachter Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in het souterrain de bekende Shiny wasgoedver zachter, 3 liter, om steeds weer een donzig zachte was te hebben, in plastic draagtank Elk« vrijdagavond tot 9 uur open Géén tof. of schrift

De Havenloods | 1970 | | pagina 9