/ATEN WE L JfcWElfïZEN Opheffing statusverschil bracht geen nieuwe mentaliteit Met Andere Woorden o p Genezing Q Arbeider en beambte in één c.a.o. bij A.K.U. Examen algemene statistiek De Dode Zee (J Q Q Q Q O Q Q O O Q Q O O O Q 0 Q O O O DE HAVENLOODS-DONDERDAG 19 FEBRUARI 1970 nu... beduidend goedkoper Een belevenis, zo'n eerste ledi- kantje voor Uw kleine en U wilt natuurlijk het beste ko pen, wat er op dit gebied te krijgen is. In onze Baby-afdeling staan ze klaar, dubbelwandige ledikant- jes met gaatjesboard bodem, de randen rondom met plastic strip afgewerkt en met een echt leuk kinderdekor. Een zeer solide ledikantje met geschroefde panelen, dubbel- gelakte witte kinderledikantjes, nu met f.33.- voordeel voor nog géén vijf tientjes. Opgedrukt Niet erg 58 x 120 cm Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in het souterrain deze dubbelgelakte kinderledi kantjes, solide en keurig afge werkte ledikantjes, 58 x 120 cm, Elke vrijdagavond tot 9 Het door de Vereniging voor Statistiek in gestelde examen ALGEMENE STATIS TIEK wordt, onder toezicht van een ge committeerde van de Minister van Econo mische Zaken, afgenomen op WOENS DAG 20 mei 1970 in de Stadsgehoorzaal, Breestraat 60 te Leiden. Kandidaten voor dit examen kunnen zich aanmelden bij de secretaris van de Exa mencommissie Algemene Statistiek, de Heer J. Moeliker, Zeemanlaan 5 te Leiden. Gelijktijdig dient het examengeld ad f 40,- te worden gestort op postgiroreke ning No.202091 ten name van de Vereni ging voor Statistiek te Rotterdam. De ter mijn van inschrijving sluit uiterlijk op 25 april. nu... beduidend goedkoper In onze disco-hoek verkopen wij prachtige draagbare radio's die U minstens twee maal zo duur schat als hij nu kost. Deze kwaliteitsradio inklusief batterijen en oortelefoon koopt U nu voor nog géén vijf en twintig gulden. met 10 transistors royale afmetingen (front- breedte 22 cm, hoogte (zon der handvat) 1V/2 cm en diepte 6 cm) met komplete midden- en lange golf vermogen 250 mW grote concertluidspreker in chique zwarte kast en zil veren front en met stevig lichtmetalen handvat jaar garantie 1/2 jaar garantie Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in onze disco-hoek, souterrain, deze sublieme 10 transistor-radio in fraaie kast, met komplete midden- en lange golf, inklusief batte: rijen en oor telefoon Elke vrijdagavond tot 9 Al vaker hebben we ons verbaasd overeen commentaar in het Algemeen Dagblad. Deze week weer. We willen dit commen taar, dat onder de kop „Goede naam" maandagochtend op de voorpagina ver scheen, onze lezers niet onthouden: „Er wordt in ons land af en toe hardgron- dig gemopperd op onze lastige, opstan dige, langharige en wat-niet-al voor jeugd. Uit die jeugd komen dan toch maar jongens en meisjes voort, die topprestaties op sportgebied leveren. Die jongelui zijn daardoor in de gehele wereld ambassa deurs van ons land. Wat jonge mensen als Schenk, Bols, Verkerk, Verheijen, Van Dijk en vele anderen de laatste maanden hebben gedaan, bewijst opnieuw, dat Ne derland op sportgebied tot grote dingen in staat is. Mits - ja mits daar grote moeite voor wordt gedaan. Mits daar officiële aan dacht aan wordt besteed. Mits daar geld beschikbaar voor wordt gesteld. Een land als Nederland exporteert immers niet alleen zuivel en industrieprodukten. Het exporteert ook op andere wijze - via zijn sportlieden. We hebben beide soorten ex port broodnodig. De schaatssterren in Oslo verdienen alleen dank wegens het feit, dat ze ook mensen, die van sport niet zo veel weten, hier nog eens even met de neus bovenop hebben gedrukt". Ons enige commentaar: Houzee! Deze zomer gaan we - vreemde gedachte in deze sneeuwwitte wereld - weer lekker naar het strand. Heerlijk zonnen en zwem men. Gezondheid opdoen, zodat je er weer voor een hele week tegen kunt. Dat denken we dan. mej. Peeters, mede werkster van het Belgisch Instituut voor Natuurwetenschappen, zullen we echter niet badend in zee aantreffen. Zij weet wel beter en wat zij weet heeft zij deze week op een persconferentie verteld. Het Noor dzeewater, zo heeft zij gezegd, is al zo ver vuild, dat het huidaandoeningen kan veroorzaken. Als de oorzaken van die ver vuiling niet worden weggenomen, dan zal de Noordzee weldra dood water zijn zonder enig organisch leven. Over enkele tientallen jaren zullen bovendien dan alle zeeën volledig besmet zijn. Geen prettige gedachte dus, maar mej. Peeters, die met gez^g spreekt, heeft nog meer verteld. Voor de Belgische kust heeft men in bepaalde gebieden al gevaarlijke hoeveelheden schadelijke stoffen in het zeewater aangetroffen. Dat is dan te danken aan de lozing van rioolwater en van industrieel afvalwater, het storten van olie in zee en het begraven van radioac tieve afvalstoffen. Via het grondwater ko men deze stoffen ook in zee terecht. Men heeft proeven met sprot genomen en gebleken is, dat sommige van die visjes al erg radioactief waren. Mej. Zeegers voegt daar nog de waarschuwing aan toe, dat de wateren langs alle Europese kusten gewan trouwd moeten worden. Deze zomer gaan we dus bij mooi weer fijn naar het strand. Want misschien kunnen we er nog wel aan wennen. Wie zei daar iets over gezonde zeelucht? Stuitend Dale Martin, 22 jaar en wonende in de Ca nadese stad Vancouver, moet de komende drie jaar goed uitkijken. Want in die-tijd mag hij geen kind verwekken. Dat heeft de rechter beslist, toen Martin terecht moest staan, omdat hij tijdens een ruzie in een café met een mes had gestoken. Wat heeft dat steken met een mes nou met een kind verwekken te maken, zou men zeggen. He lemaal niets. Maar de rechter had zich ge stoten aan het feit, dat Dale Martin kort na elkaar drie buitenechtelijke kinderen had verwekt. Daar moet hij nu de komende drie jaar maar eens mee ophouden. Als hij in die tijd gaat trouwen, moet hij een schriftelijk verzoek indienen om bij zijn wettige vrouw kindertjes te krijgen. De Amerikanen zijn boos op de E.E.G., omdat die Gemeenschap naar de mening van de Amerikanen discriminerende han delsbepalingen heeift. Dit heeft Robert Schaetzel, de Amerikaanse vertegen woordiger bij de E.E.G. vorige week in Bonn gezegd. In Amerika, zo deelde hij mee, bestaat sterk de indruk, dat Europa ongevoelig is voor de Amerikaanse econo mische problemen en politieke en mili taire lasten. Door de bepalingen van de E.E.G. is de Amerikaanse export van land- bouwprodukten naar de E.E.G. landen sinds 1968 met zes procent teruggelopen. De Amerikanen zijn altijd sterk in tegen maatregelen. Daar heeft Robert Schaetzel nu ook voor gewaarschuwd. Als de E.E.G. zo doorgaat, zou Amerika zijn troepen verplichtingen aan de Navo wel eens kunnen beperken. Nou zijn er mensen, die dat helemaal niet erg vinden, want als dat zou kunnen.... Jammer, maar fijn Nog een bericht over discriminatie. In Zweden is een wetsontwerp ingediend, waarbij aan mensen, die aan rassendiscri minatie doen, geldboeten of een ge vangenisstraf van zes maanden kunnen worden opgelegd. Vooral zij, die hun res taurant of andere publieke gelegenheid ge sloten houden voor bepaalde personen op grond van huidskleur, ras, geloof, nationa liteit of etnische afkomst, worden met die straffen bedreigd. Ook werkgevers, die hun werknemers op grond daarvan op on gelijke wijze behandelen, kunnen een boete of gevangenisstraf krijgen. Jammer, dat die wet er moet komen, maar fijn dat hij er komt. Verwachting De eigen F.M. centrale regelkamer meldt: In het gehele Rijnmondgebied zijn water, bodem en lucht vandaag weer sterker ver ontreinigd dan gisteren. Verwachting voor de komende dagen: nog smeriger. nu... beduidend goedkoper Een heerlijk warme autobekle ding is in dit jaargetijde toch wel erg prettigheeft U nog géén plaidhoezen, kom dan eens kijken op onze 1 e etage. Daar verkopen wij prachtige plaidhoezen in uni of schotse ruit, ze zijn met polyaether gevoerd, kunnen niet glijden of schuiven en passen praktisch op alle europese wagens. 2 stuks voor nti-slip rug Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op onze eerste etage deze plaidhoezen met anti-slip rug, in uni of ruitdessin, ge schikt voor praktisch iedere europese wagen, per stuk 1 l 3 4 s t> 1 8 9 19 II V 11 li w 15 li 11 19 O 2t n a 23 25 li Als ik door de draaideuren van het grote, spiksplinternieuwe ziekenhuis naar buiten kom sta ik in een helder, bijna verblindend zonlicht. Het is koud en de zon staat laag. Binnen was het warm en hielden de kere's het zonlicht tegen. keren: ik ben gezond, als mijn lichaam gezond is Daar wilde ik 't eigenlijk even over hebben. Genezen verklaard! Wil dat zeggen dat een mens daarmee automatisch gezond is? We weten wel beter. We weten van ziekten die nie mand kan aantonen. Die stil hun ver woestend werk doen. Achter mij liggen de zieken, voor mij leven de gezonden. De mensen die het portier van hun auto dichtzwaaien en zij die hun fiets pakken om thuis te komen. Achter mij wordt geleden, pijn, ver driet, teleurstelling en ongeduld. Wordt gewacht op genezing. Gaan de dokto ren-door de zalen, in witte jassen en zusters met een stuk papier op een kar ton, en daarop de „gegevens". Maar wat gegeven wordt doet vaak pijn. Niet iedereen kan het verwerken, het gege- vene, en gerust zijn en geduld hebben Hij heeft zelf gesproken om te wachten... op genezing. Maar ik bedoel nog iets anders. Is genezing een niet veel wijder begrip? Ik heb lang een boek gehad: Jezus, de geneesheer van ons leven. Dorothée Sölle, bekend om haar opkomen voor de zg. anonie me christenen, zet die naam „genees heer" bij een rijtje namen die Jezus vroeger had. Is de naam niet meer rele vant? Genezing is hier het toverwoord. De dok ter heette vroeger de geneesheer. Het ziekenhuis durft zichzelf niet het gene zingshuis te noemen, want er is een ka mer, vanwaaruit niemand naar huis gaat. Of anders „naar huis". Maar het gaat om genezing. De curven aan het voeteneind van het bed en de drankjes in kleine glaasjes, steriel geserveerd, en de voorgeschreven rust en de eindeloze onderzoekingen en de ingrepen, groot of klein, de injecties en de puncties. Het gaat alles om genezing. Want we kun nen niet buiten ons lichaam. We zijn ons lichaam. Lijdt het lichaam, dan lij den wij zelf. Ik ben ziek, als mijn li chaam ziek is. Maar is dat ook om te zieken die de geneesmeester nodig hadden. Genezing van ons leven is een wijder begrip. Wie lijdt er niet? Zijn dat allen gezonden, die daar in hun auto of op hun fiets wegrijden of fier en recht naar huis lo pen? Of is er meer lijden dan gezien wordt? Lijden aan ons leven. Aan de vragen, aan de problemen. Aan de krachten in ons en om ons heen, aan de machten die we niet in de hand hebben. Verbor gen vaak. Onze ogen moeten ervoor open gaan. Geen mens kan zeggen: ik heb geen genezing nodig. Genezing in de diepe zin van herstel. Misschien na een ingreep of na diepe stilte om iets te horen van Hem. Medemens. Mevrouw H. van Meggelen, Newtonstraat 4a in Schiedam wint de prijs van f 5.-, want zij was er al spoedig achter: „Dor hout brandt het eerst". De oplossing van deze week weer op een briefkaartje en op sturen naar Puzzelredactie De Haven loods, Westblaak 25, Rotterdam. In de linkerbovenhoek vermelden: M.A.W.98. De oplossingen moeten uiterlijk dinsdag middag twaalf uur in ons bezit zijn. Op elke regel komen drie woorden van respectievelijk 4,5 en 9 letters. Elk woord van 9 letters is samengesteld uit de beide voorafgaande woorden van 4 en 5 letters. Voorbeeld: zou de omschrijving luiden „scheepstouw - al - verzet", dan moest worden ingevuld „want - reeds - weer stand". Bij juiste oplossing leest men in de cirkeltjes, van boven naar beneden, een zegswijze. 1 .Europ.hoofdstad - boom - onzichtbaar maken; 2.voorzetsel - tuinkiezel - eis; 3.kleur - schijnen - ten noorden van; 4.zandheuvel - lijzig spreken - uitstekend 5.taaie lekkernij - gissen - dulden; 6.oor sprong - lichaamsdeel - haar verven7 .zijde - plaats in Drente - gebrek; 8.verbond - godsdienstig - gewezen; 9.deel van voet - spierpijn - soort papier; 10.orgaan - dich terbij - grootste eiland; 11. tijdschrift of krant - krachtig - zee-o fficier-in-spe; 12.deel van voet - monster - helderheid; 13.ongesloten - voorgaand - vertoning (van toneelstuk); 14.haak - benul -richting in de kunst; 15.roofvogel - meisje - opstellen; 16-kraam - vis - aansteken17 .zeker - bene den - hemellichaam (Venus); 18.beest-la waai - verlokken; 19.verpakking - armoe dig - heil20.middag - ontspanning - derail leren; 21.soort club - familielid - schoen band; 22.vlek - plaats in Utrecht - als van een soldaat; 23.havenplaats aan Oostzee - begroten - kunstboter; 24.loot - pieus -te rugkeer; 25.dundoek - vervoermiddel - overzetting in andere spraak; 26.wortel - rondgang - neerleggen. Een aantal jaren geleden is de AKU begonnen de verschillen in status tussen arbeiders en beambten op te heffen. Is dit gelukt? De heer Sorgdrager, chef arbeidszaken van de AKZO (AKU en Koninklijke Zout Organon) zegt hierover: „Integratie in het bedrijf wordt niet bewerkstelligd door het wegnemen van formele belemmeringen tussen arbei ders en beambten. Mentaliteitsverschillen bestaan nog steeds. Wel is door het invoeren van een geïntegreerde C.A.O., een belemmering weggenomen, die de sfeer van wantrou wen ondersteunde". Oorspronkelijk kwamen de beambten uit de directiekamer, waren zij de rechtstreek se medewerkers en werden zij ook als zo danig beschouwd. De arbeiders werden ge zien als verlengstuk van de machines. Deze jarenlang en historisch gegroeide verschil len tussen arbeiders en beambten zijn thans uit de tijd. Enerzijds doordat de ar- beidersfunkties steeds veeleisender zijn ge worden, anderzijds doordat de beambten- funkties steeds meer een afgeleide van hun oorspronkelijke betekenis zijn geworden. Daarom is het onzinnig verschillen te handhaven. Verschillen als: tariefsyste men, wachtdagen bij ziekte, uurlonen en maandsalarissen, aanwezigheidscontrole (prikklok), aanspreken met Jij" en „u". Bij het invoeren van een C.A.O. die derge lijke verschillen opheft, moet niet alleen gedacht worden aan de voordelen, die dat voor de arbeiders brengt, maar ook aan de weerstanden die dit bij de beambten kan oproepen. Bij de AKU is men daarom ook tot geleidelijke invoering overgegaan. Eerst heeft men volledig geïntegreerde ar beidsvoorwaarden ingevoerd bij nieuwe bedrijven en daarna pas in Arnhem. Vol gende stap om de sfeer van wantrouwen weg te werken was het invoeren van het werkoverleg. Dit betekent dat men in de situatie die men zelf kan overzien, mee laat spreken over het eigen werk. Al met al is deze vernieuwing nu een jaar of vier geleden ingevoerd Een totaal ver schillende situatie is nog (altijd) niet be reikt. Dit wordt geweten aan het feit dat nog altijd betrekkelijk weinig mensen be seffen, wat de achtergrond van de ver nieuwde geïntegreerde arbeidsovereen komst was. Er bestaat nog steeds wantrou wen in de „goede bedoelingen" van de werkgever. leg met de vakbonden. Zij kunnen het standpunt het best aan hun leden duidelijk maken, omdat zij geacht worden de belan gen der leden te vertegenwoordigen. De werkgever daarentegen wordt nog altijd als vijand gezien. Hierbij moeten we wel bedenken dat het totale C.A.O.-personeel van de AKZO maar voor de helft georgani seerd is. Onderhandelingen met de bonden kunnen dus nog steeds bij een groot ge deelte van de werknemers ontevredenheid oproepen. Er vanuitgaande dat het invoeren van de geihtegreerde arbeidsovereenkomsten slechts de bedoeling had de arbeiders een meer positieve instelling ten opzichte van de onderneming mogelijk te maken, is van invloed op ander gebied nauwelijks spra ke. Er is geen invloed op de personeels structuur vanuit gegaan. Dit is wel gebeurd door de automatisering. Er komen meer en meer beambten. Ook in het personeelsverloop is geen ver andering opgetreden. Het verloop bij de AKU is nooit groot geweest. Wellicht is dit een verschijnsel dat bij alle grote bedrijven optreedt. Deze bedrijven hebben veelal de mogelijkheid betere secundaire arbeids voorwaarden te bieden. De vroeger bestaande scheidslijn was geen belemmering de arbeiders andere funkties te laten bekleden. Dit als gevolg van een „de juiste man op de juiste plaats"-beleid. Naast het nu ingevoerde werkoverleg be staat reeds vanaf de jaren '20 een perso- neelsvertegenwoordiger, die als voorzitter van de arbeiders volledig vrijgesteld van ar beid is. Hij is de centrale figuur in de perso neelsvertegenwoordiging, vangt zelf alle klachten op, komt met een eigen oordeel, heeft regelmatig contact met de vakbon den. Deze spelen de problemen door naar de chef-arbeidszaken. Door de aard van de werkzaamheden blijft er een onderscheid tussen arbeiders en be ambten bestaan. De grote belemmering die een positieve houding van de arbeidersin de weg staat is een historisch gegroeide houding van wan trouwen tussen arbeiders en werkgevers. Van en mentaliteitsverandering is nog geen sprake. Tot nog toe is men niet ge slaagd in het creëren van een meer positie ve houding. Dit wordt geweten aan het feit dat men sinds kort met de intregatie bezig is. Bij veel arbeiders is wel een verburgerlij king te constateren, maar zij zijn toch nog wel in beweging te krijgen, getuige enkele stakingen. Formeel ziet de werkgever de arbeider niet meer als „tweederangs werk nemer", in werkelijkheid is de arbeider nog steeds „underdog", weliswaar op een ander niveau, maar hij blijft het. IrisTacq. nubeduidend goedkoper Over smaak valt niet te twis ten, zegt een bekend spreek woordvoor de een gaat er nu eenmaal niets boven een echte wollen vloerbedekking, terwijl een ander 't liefst nylon of draion heeft. Tijdens deze aanbieding kun nen wij iedereen van dienst zijn. Wij verkopen een prach tige partij kamerbreed tapijt in diverse breedten, baanleng- ten, dessins en soorten w.o. 100% zuiver scheerwol, nylon, draion, enz. Endeze coupons kamer breed tapijt nu door kleine schoonheidsfoutjes (die niets aan de kwaliteit afdoen) voor bijna de helft van de prijs. COUPONS kamerbreed tapijt 100°/o zuiver scheerwol neemt U de maat van Uw kamers mee? Vanaf vrijdagmorgen 9 uur vindt U op onze 1e etage deze bijzondere aanbieding coupons kamerbreed tapijt in diverse soorten, dessins, breedten en baanlengten, nu voor bijna de helft van de prijs. Elke vrijdagavond tot 9 uur open Over 12 dagen De Havenloods objectief nieuws met een kleurtje!

De Havenloods | 1970 | | pagina 17