T\T? UMfrUTAAM NETTE OF NIET-NETTE METHODE Maatregelen gevraagd betere woonsituatie voor gastarbeiders IRIS Er moeten kleinere klassen komen 800.000 handtekeningen de kast in „Social Inn" in Schiedam V KAPPERSACADEMIE 365 dagen van jriüicTCÏaïrTËül REPARATIES INSTITUUT DENTILIA mm m» mm mi mb mmmeam mm mm ammI MM 19e jaargang no. 16 dondredag 19 februari 1970 fl 9 EPÜ MJÊk lÈm 9^ ffegl mi M j|g| H Hoofdredactie: A. Hoeksema n iW 9 m BB nS &m*^^Ëk «SSh flfe Ij| ^H| uE JfÊf «H ÜPl UB Wm fe THb Kantoor: Westblaak 25. Rotterdam; Postbus 1980, j^H Uitgave Stichting „De Jeugdhaven" Automobieiverzekeriifg ZEER VOORDELIGE TARIEVEN SHOGE NO CLAIM KORTING. VELE MOGELIJKHEDEN B.V.: GEEN EXTRA EIGEN RISICO ONDER 23 JAAR. SNELLE EN COULANTE SCHADEREGELING. H. M. SCHOP /r\ ASSURANTIëN Q) DAMES en I HEREN Watergolf f1,60 Knippen GRATIS. JS AVONDS NAAR DE KAPPER 19.30 uur en 19.45 uur. Ma, - Di Wo -, en Do-avond. Telefonisch afspreken (010) 123079- 131574. Oostzeedijk 232 - 242, Rotterdam te bereiken met traml1.8,3; bus 48 V, Gogh; Twee Prov. Ruim driehonderd ouders bezochten de protestvergadering in de Rivièra- hal. i met uitgebrachte rapporten en vernieuwingsplannen van experts op onderwijsgebied, hebben regering en volksvertegenwoordiging aan zich zelf te danken, gezien hun laks optre den in het verleden. Mochten er dus vaders, moeders en leden van het on derwijzend personeel zijn die de doel einden van het „Aktie-Comité Kleine re Klassen" onderschrijven dan kun nen ze lid worden door een briefkaar tje te schrijven aan de secretaresse van het actie-comité, mevr. M. J. Krabbendam, Moddermanstraat 112 te Rotterdam, telefoon 189855. MARIAN ANDIEK f, het jaar bloemenkiosk STATIONSPLEIN (ingang STATION) GEOPEND Elke dag van 's morgens 8.00 tot 's avonds 9.00 uur (OOK ZONDAGS). Alles weer bedekt met sneeuw, en net nou de lente in de lucht scheen te zitten. We schikken ons maar weer in het witte lot; iets anders zit er toch niet op. Foto: M. Zarrade Het Aktiecomité Pro Gastarbeiders heeft een open brief gericht aan het college van B. en W. van Rotterdam, leden van de gemeenteraad, Swthting Hulp aan Buitenlandse Werknemers en andere organisaties die zich bezig houden of zouden moeten houden met de gastarbeiders. Een werkgroep van het Aktiecomité houdt zich reeds geruime tijd bezig met de positie van de buitenlandse werknemer in de Maasstad. Deze werk groep heeft zijn onderzoek vooral met betrekking tot de woonsituatie een dezer dagen afgesloten. Elders in dit blad meer over het onderzoek en de zwarte lijst van pensions. Men vraagt nu de gemeenteraad en in het bij zonder het College van B. en W. zich op de volgende punten duidelijk uit te spreken en op zeer korte termijn tot maatregelen over te gaan: 1Sluiting van de logeerinrichtin- gen, die op de zwarte lijst met 3 krui sen zijn gemerkt: verbetering van de beide andere categorieën logementen; grondige controle van alle logementen hier ter stede. 2. Een scherpe controle met sanc ties inzake huisvesting en prijzen zal paa resultaat opleveren, indien de Verordening op Logeerinrichtingen wordt gewijzigd. De logeerverorde- ning dateert uit 1961. De hierin aange houden normen zijn echter ongeschikt voor de huisvesting van gastarbei ders, die in het arbeidsproces vaak de vuile karweitjes moeten opknappen. In de nieuwe verordening moeten voorschriften worden opgenomen, die waarborgen: voldoende douches en wasgelegenheid, kastruimte, verwar ming, verlichting, grootte van de dag verblijven, vloeroppervlakte per per soon, goed ingerichte keukens, onder houd, enz. Het lijkt ons dienstig de controle op te dragen aan een aparte commissie, de Logeméntencontrole- commissie. 3. In de afgelopen 8 jaren is geble ken, dat Rotterdam niet in staat is de buitenlandse werknemers redelijk on derdak te verlenen. Het is te vrezep, dat de Stichting Huisvesting Migran ten zeker de eerste jaren de zeer tal rijke slecht behuisde gastarbeiders geen behoorlijke accommodatie kan verschaffen. Zo lang de gemeente niet kan garanderen, dat de toekomstige immigrant een menswaardige behui zing wacht, zal Rotterdam de stroom gastarbeiders drastisch moeten af remmen. Mocht het bedrijfsleven toch in groten getale buitenlandse werkne mers willen aantrekken, dan dient de overheid erop toe te zien, dat er eerst tehuizen voor hen worden gebouwd. 4. Gemeente en bedrijfsleven zou den een brok ontwikkelingssamenwer king binnen eigen grenzen tot stand kunnen brengen door de gastarbei ders de gelegenheid te bieden in hun vrije tijd basisonderwijs, vakscholing en lessen in de Nederlandse taal in 'n talenprakticum tevolgen. Voor de vpk- scholing en de lessen Nederlands sug gereren wij gebruik te maken van de 's avnds en op zaterdagen leegstaan de technische scholen en talenprak- tika van de scholengemeenschappen. Dat er een kloof bestaat tussen de oude en jonge generatie is zo langza merhand iedereen bekend. Maar dat er zelfs een kloof bestaat tussen één en dezelfde generatie, in dit geval tussen twintigers en dertigers kwam duidelijk aan het licht op de protestvergadering van het „Aktie Comité Kleinere Klassen" in de Rivièrahal te Rotterdam. Ongeveer 350 ouders, onderwijzers en onderwijzeressen kwamen daar vorige week bijeen om te protesteren tegen de te grote klassen en het on nodig zittenblijven bij het basis-onderwijs. De dertigers waren de oprich ters van het comité en de organisatoren van de protestvergadering. Ze zaten tijdens de protestavond samen met de sprekers en vertegenwoordi gers van de diverse onderwijzersbonden achter de groene tafel. Het wa ren onderwijzers, moeders en vaders die met beide benen in de maat schappij staan en de handen waarschijnlijk vol zullen hebben aan gezin en het uitoefenen van hun beroepen. Dat ze tot een groep samengebun deld zijn en als groep een protestver gadering hebben belegd komt door hun gezamenlijke verontrusting over de veel te grote klassen (wij signa leerden al eens een klas van 67 in Delfshaven - red.) in het kleuter-on derwijs en in het basisonderwijs (la gere school) Daar willen ze iets aan doen. Ze willen de stampvolle klassen, waardoor het kind geen afzonderlijke aandacht kan krijgen, uit de wereld helpen. Ze willen het zittenblijven, dat onnodig zittenblijven, van de lagere schoolleerlingen opheffen. Geleerden hebben berekend dat dit zittenblijven de Nederlandse staat jaarlijks 400 miljoen gulden kost. Een lief bedrag dat inderdaad jaarlijks binnen het on derwijs beter gebruikt zou kunnen worden als het doubleren werd opge heven. Het zittenblijven is voor het kind dat dit treft trouwens een gruwel. Het zal de hele leerstof van één jaar weer over moeten doen. Ook de leerstof die het goed onder de knie had. Om een voorbeeld te geven: een leerling van de tweede klas beheerst wel de Ne derlandse taal en de leesstof die voor deze klas vereist is, maar heeft grote moeilijkheden met rekenen omdat hij d^ vermenigvuldigingseafels niet onder de knie heeft. Toch zal de leer ling deze tafels op zijn duimpje moe ten kennen om over te kunnen gaan naar de derde klas waar men nu eenmaal eist dat de tafels er geheid inzitten om een stapje verder te kun nen gaan met rekenen. Is deze kennis van de tafels echter onvoldoende dan blijft het kind zitten, ondanks het feit dat het waarschijn lijk binnen drie maanden de reken- achterstand had kunnen inhalen. Deze leerling, gescheiden van zijn vriend jes en leeftijdgenoten, zal nu in de zelfde klas en met jongere kinderen, de leerstof van een heel jaar over moeten doen. Ook de leerstof waar voor het een voldoende of ruim vol doende had. Resultaat: de leerling verveelt zich, krijgt een hekel aan het schoolgaan en voelt zich een dom merd omdat hij is blijven zitten. Vol gens één van de sprekers op deze pro testvergadering, de heer Th. Knippen, voorzitter Algemene Nederlandse On derwijzers Federatie, treft dit zitten blijven jaarlijks 10 °/n van de lagere schooljeugd. Nationale schande Dr. J. Buitkamp, voorzitter van de afdeling Rotterdam van de Vereni ging voor Openbaar Onderwijs, noem de op deze protest-avond: klassen met 40 kleuters of klassen bij het basis-on derwijs met 45 kinderen eenvoudig weg een nationale schande. Daarop kwam daverend applaus van zijn toe hoorders. Dr. Buitkamp toonde aan hoe remmend dergelijke grote klas sen kunnen werken op zowel de onder wijzer als de leerling die niet hele maal mee kan komen. Zo is gebleken dat kinderen uit handarbeidersgezin nen of lagere milieus een taalachter stand hebben die op de kleuterschool al merkbaar is. Toch kan de kleuter onderwijzeres haar kleine leerlingen daarbij niet helpen, (bijvoorbeeld in de vorm van het laten vertellen van verhaaltjes waardoor de kleuterleid ster in staat zou zijn op speelse wijze het taalgebruik van het kind te corri geren). Daarvoor zijn de kleuterklas sen veel te vol. Gevolg: het kind komt met een nog grotere taai-achterstand op de lagere school. En daar neemt die achterstand nog meer toe omdat ook het onderwijzend personeel door de te grote klassen gewoon niet in staat is daaraan de nodige aandacht te besteden. En daarom, aldus de heer Buitkamp, zijn klassen met 40 45 kinderen een nationale schande! Volgens een andere spreker doen 1ste kias werk vanaf f 5,— per reparatie 20-karaats GOUDEN KROON f 17.50 U kunt er op wachten HOOGSTRAAT 40, ROTTERDAM TELEFOON (010) 126010 Te bereiken met tram 1, 3, 6, 8 en met buslijn 32. 34. 38, 45, 49 en 49a onze zuiderburen, de Belgen, het be ter. Zij hebben nu, in 1970, een leerlin- genschaal van 25 leerlingen per klas. En naar dat aantal van 25 leerlingen per klas streeft ook het Aktie Comité Kleinere Klassen". In haar resolutie, voorgelezen aan het eind van de pro testvergadering en met algemene stemmen aangenomen, staat dan ook o.a.: „Wij eisen van de regering: opstel ling van een 5-jarenplan voor basis- en kleuteronderwijs dat uitkomt op 25 kinderen per klas in 1975 èn dat reeds in 1970 duidelijke stappen daartoe worden ondernomen en duidelijke toe zeggingen worden gedaan, met name in de Troonrede van september 1970". Hoe? De grote, steeds weerkerende vraag op deze protestvergadering was: hoe bereikt men als actie-comité dat doel. Hoe moeten we optreden om de Ka merleden en de regering te dwingen aan deze eisen aandacht te besteden en uit te voeren. Hoe dwingen we ze meer geld voor het onderwijs beschik baar te stellen, een meerjarenplan voor het onderwijs op te stellen, extra schoollokalen te bouwen en te komen tot een herziening van het aanvangs salaris voor kleuterleidsters en onder wijzend personeel? Bij de beantwoording van deze vraag werd duidelijk dat er zelfs een kloof bestaat tussen een en dezelfde generatie. Tussen de twintigers, in de zaal, die een harde methode van ak- tievoering voorstaan en de dertigers achter de groene tafel. De dertigers willen het protest netjes houden, het spelen volgens democratische spelre gels. „Wordt lid van ons actie-comi té", zeggen ze, „of wordt lid van één der onderwijsbonden. Blijf als onder wijzer, vader of moeder niet aan de kant staan. Slechts een massaal, ge bundeld protest kan druk uitoefenen op de regering en Kamerleden. Steun daarom de onderwijsbonden en steunt dit Aktie-Comité Kleinere Klassen, ook financieel". Aan het eind van de avond, wan neer de toehoorders uit de zaal gele genheid krijgen ook iets in de micro foon te zeggen en een stuk of vijf, zes jongemannen zich in de sprekersrij opstellen, blijkt hoe weinig vertrou wen deze, meest jonge onderwijzers, nog hebben in de democratische spel regels voor het protest. Eén van hen vertolkte dat wel zeer duidelijk. Hij zegt: ,We hebben het geprobeerd met de nette methode". Kladpapier „In december 1968 hebben we 800.000 volwassen Nederlanders hun handte kening laten zetten onder een petition nement voor kleinere klassen. Deze handtekeningen gingen als kladpa pier de kast in. Geen geld, zei de mi nister. Maar in diezelfde maand werd het tienvoudige van wat wij gevraagd hadden, extra uitgegeven aan defen sie, n.l. 250 miljoen gulden". „Verleden jaar had ik een klas van 48 leerlingen. Nu heb ik een kias van 22, maar dat is vriendelijkheid van de baas en als 'n soort rustkuur be doeld." En de onderwijsbonden? Die hou den ons zoet. Zeggen vermanend: we houden de vinger aan de pols. Ik zou ze willen aanraden eindelijk eens op te houden met dat kleffe gestreel van de pols. Ik ben zo langzamerhand voor een niet-nette-methode. Dat schijnt te helpen. Als het werkelijk een kwestie van geld is, laten we de boel dan eens veertien dagen plat leg gen. Dan zal je eens wat zien. De ou ders zullen gaan „koeren" dat ze da gelijks Jantje of Marietje thuis heb ben. Het zai zo'n verschrikkelijke dei ning geven, dat de regering ingaat op onze eisen van: kleinere klassen, meer schoollokalen en al die verlan gens die we nog meer hebben voor de herziening van het lagere- en kleuter onderwijs". De zaal begroet deze speech met gelach, gebrul en daverend applaus. Een andere, jonge onderwijzer raadt de ouders aan het recht in eigen hand te nemen door over te gaan tot bezet* ting van de scholen. In ieder geval nette, of niet nette methode, het wordt inderdaad tijd dat er eindelijk eens door de regering en Kamerleden grondig wordt gesleuteld aan het kleuter- en basis-onderwjjs. Dat de ouders en het onderwijzend personeel zich daarbij moeten vereni gen tot een pressiegroep en gaan lijke sociale instanties, als dienst van sociale zaken, kinderpolitie enz. De eerste bedoeling is, dat de vele mensen, die in de stad voor het ge meenschappelijk welzijn werkzaam zijn, elkaar leren kennen. En boven dien zou bij een intensiever persoon lijk contact, betere en snellere hulp kunnen worden gegeven in de proble men van hen die wij allen trachten te helpen- Ten slotte is het ook de bedoe ling, om vragen en wensen, die er in de groep leven ter sprake te brengen. Om aan deze behoefte van groeiend contact te voldoen zal daarom aan staande vrijdag 20 februari de eerste bijeenkomst zijn van de „Social-Inn". Deze eerste bijeenkomst zal worden geopend door burgemeester H. Roelf- sema. De plaats van bijeenkomst 's de eerste keer Dr. Wibautplein 129: Wijkcentrum Nieuwland, later ver moedelijk elders, en vanaf 16.30 uur - 18 uur is de „Social-In" geopend. UIT DE SCHIEDAMSE RAADSAGENDA 0 Maandagavond 23 februari om acht uur zal de gemeenteraad van Schie dam vergaderen. m Bij het gemeentelijk elektriciteits bedrijf bestaat sinds lange tijd drin gend behoefte aan meer kantoorruim- te. Er is gelegenheid tot aankoop van een voormalige directiekeet, met op pervlakte van 75 m2 tegen de prijs van 6000. Voor aansluiting van gas, water etc. is dan nog 4000 nodig, zo dat een krediet van f 10.000 wordt ge vraagd. 0 Omdat de verordening tot invorde ring van kadegeld uit 1961 dateert, stellen B. en W. de raad voor deze aan te passen bij de Rotterdamse ver ordening. Een vaste ligplaats aan 'n kademuur wordt dan gebracht van 10 per strekkende meter per jaar tot f 18.75, en aan een steenglooiing van 4 of 7.50 per strekkende meter. 0 Voor aanleg van gas, water en elek triciteit op bouwrijpe grond in Kethri wordt een krediet gevraagd van 2.118.300. 0 B. en W. stellen de raad voor over te gaan tot aanschaf van eer. offsetapparatuur, ter vervanging van een stencilmachine, voor het verme nigvuldigen van gemeentelijke stuk ken. Hierdoor zal ook de presentatie van de stu'kken verbeteren. De kos ten bedragen f 24.500. Na aanvaarding van de Cultuurno ta door de raad, zijn de ontwerpstatu ten van de Schiedamse Gemeenschap hierbij aangepast aan gebleken wen sen en noodzakelijkheden. Er is o.a bepaald, dat voor opheffen van de stichting die nu is gevormd, de ge meenteraad toestemming moet verle nen. Voor het gemeentebestuur is een toezichthoudende taak weggelegd. 0 In verband met de wenselijkheid een zekere eenheid te verkrijgen in de wetgeving met betrekkig tot het ha venwezen, stellen B. en W. aan de raad enkele wijzigingen van de veror dening voor, aangepast bij die van Rotterdam. Hierbij wordt in het bij zonder aandacht besteed aan schepen, die gevaarlijke lading bezitten, waar voor speciale voorschriften zullen gel den. Ten behoeve van de o.l.s. aan het Frans Halsplein worden enkele verbe teringen aangevraagd, o.a. aanbren gen van zonweringen, met een kosten van 12.800, afsluiten speelterrein van de openbare weg 6500 0 Het is noodzakelijk een nieuw ter rein in Kethel-Centrum bouwrijp te maken. Dit werk omvat ophoging van nog niet opgespoten terrein, aanleg riolering, wegen en openbaar groen. De kosten voor aanleg van de Zwa luwlaan kan uit reeds eerder verleen de kredieten worden bestreden. Er is in totaal f 2.118.300 nodig. BELONING VOOR OPSPORING BRANDSTICHTER In overleg met de assuradeuren, is door de directie van „Winespirit" een beloning uitgeloofd van f 2000 voor het versohaffen van inlichtingen, waardoor de dader opgespoord wordt van de brandstichting in de gebouwen aan de Raam, in de nacht van 7 fe bruari. KINDERSPEELPLAATS IN SCHIEDAM-00ST Het gaat er nu toch van komen B. en W. stellen de raad voor een bedrag van f 22.000 te verlenen voor het in richten van een kinderspeelplaats in Schiedam-Oost. Het binnenterrein van het huizen blok Boerhaavelaan-Buys Ballotsin- gel-Edisonstraat, achter de Prinses Beatrixschool, is door ligging en af metingen daarvoor geschikt. De woorden „Communicatie" en „contact" komt men de laatste tijd overal tegen. Het blijken sleutelbe grippen te zijn in onze samenleving. Zeker om in een snel evoluerende maatschappij de juiste wegen te vin den. Daarom is er in Schiedam door en kele artsen, maatschappelijk werk sters en zielzorgers het initiatief geno men om tot een soort ontmoetingscen trum te komen in de sfeer van een So- ciëteit-„Social-Inn" waar mensen die in de medische en sociale sector werkzaam zijn elkaar regelmatig kunnen ontmoeten. Elke eerste en derde vrijdag van de maand zet de „Social-Inn" zijn deuren open. Wie er welkom zijn? In principe ie der, die in de eerste linie van het wel- zijnsfront in de stad werkzaam is. Daarom zijn er uitnodigingen gegaan naar: artsen, specialisten, verloskun digen, wijkverpleegsters, maatschap pelijke werkers en werksters, predi kanten en geestelijken, fisiotherapeu- ten, buitengewoon onderwijs enz. maar niet te vergeten, de gemeente-

De Havenloods | 1970 | | pagina 1