vrouwen Steeds meer bij metaalindustrie 79. Ook emoties hebben opvoedingnodig Schilderen met Oriëntatie Baby -sitten, auto's wassen en concerten geven voor ontwikkelingslanden Leclanché knelpunten Bedrijfstak met grootste 'ct Kontaktadres 65-plussers DE HAVENLOODS DONDERDAG 19 FEBRUARI 1970 beduidend goedkoper In 10 minuten een fraai gol vend kapsel, zonder Uw haar nat te maken, zonder dat U een droogkap nodig heeft..... dat zijn de voordelen van warm- tekrullers. Op onze. parfumerie-afdeling koopt U nu 5 prima kwaliteit warmtekrullers met klemmen en duidelijke gebruiksaanwij zingvoor nog géén acht dubbel tjes. Het gehele Rijnmondgebied wordt gekenmerkt door een zeer grote krapte op de arbeidsmarkt; dat wil zeggen de behoefte aan arbeidskrach ten is veel groter dan het beschikbare aanbod. Een karakteristiek beeld hiervan geven de grote aantallen buitenlandse werknemers, die hier te werk gesteld zijn en de moeite die wordt gedaan om inkomende pendel te bevorderen. Bovendien verschillen deze vraag en aanbodsverhoudin gen nog per economische sector, beroep en beroepsniveau. Aldus is er niet alleen sprake van een kwantitatief, maar ook van een kwalitatief probleem. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre de ideale krullers, warmtekrullers met klemmen om in een wip een keurig verzorgd kapsel te hebben, 5 stuks Elke vrijdagavond tot 9 uur open Géén tel. of schrift, bi In Rotterdam komen de grootste knelpunten in de metaalindustrie voor. Hier was een aanbod van 384 mannen en een vraag van 4207 man nen gedurende de maand januari, al dus gegevens van het Gewestelijk Ar beidsbureau Rotterdam. Onder deze 384 mannen zit natuurlijk wel een aan tal friktie-werklozen, dat wil zeggen mensen die door toevallige omstan digheden op de dag van de telling stonden ingeschreven. Ook moet een aantal minder geschikten in de cijfers berekend worden. De vraag naar ar beid ligt in de metaal in alle beroe pen, zowel de geschoolde als de onge schoolde. De bulk van de vraag ligt bij de scheepswerven, die honderden buitenlanders in dienst genomen heb ben. Bij hen bestaat behoefte aan aanbouwers, ijzerwerkers, plaatwer kers, draaiers, frezers en noem maar op. De procesindustrie heeft daar entegen veel minder moeite met het aantrekken van personeel. Dit zouden we voornamelijk willen verklaren uit de aard van de werkzaamheden, uit het feit dat aan het werk minder in- conveniënten verbonden zijn en uit de aantrekkingskracht van het nieuwe. In de metaalindustrie zijn welis waar alle opleidingen aanwezig, maar het scala van beroepen dat in deze sector is ontstaan is niet meer te overzien. Al met al vragen nogal wat knelpunten de aandacht in de metaal industrie. Wat kan het G.A.B. hieraan doen? Volgens adjunct-directeur Schuma cher staan het G.A.B. verschillende mogelijkheden ten dienste. Zo zal de klemtoon gelegd worden op verande ringen in het produktieproces, waar bij minder arbeidskrachten noodzake lijk zijn, aandacht moet besteed wor den aan scholing, herscholing en om scholing, vrouwen moeten ook in de metaal ingeschakeld worden, er zul len nog meer buitenlandse arbeids krachten aangetrokken moeten wor den en de mogelijkheid tot het deelne men aan migratieregelingen moet worden uitgebreid. Speciale cursus De laatste tijd wordt vooral de aan dacht gericht op het inschakelen van vrouwen in de metaalindustrie. Hier voor is een speciale scholingscursus gecreëerd bij het Centrum Voor Vak opleidingen. Deze cursus is over het algemeen sneller dan de bestaande cursus en het fysiek zware is er uitge haald. De bedrijven hebben, volgens zeggen van het G.A.B., over het alge meen zeer goede ervaringen met deze vrouwelijke draaiers, frezers en an dere „verspanende" metaalbewerk sters. Ook voor oudere werknemers (boven de 65) is in de industrie de mo gelijkheid weer aan het werk te gaan. Een goed metaalbewerker wordt met open armen binnen gehaald. Bij de soholingsmogelijkheden wordt een meer individuele benade ring toegepast. Voor iedere man die ingeschreven staat wordt een arbeids bemiddelingsplan gemaakt en wordt nagekeken hoe zijn bekwaamheden het best kunnen worden aangewend. Indien het voor iemand niet mogelijk is op grond van bestaande vaardighe den en ervaringen wederom in het ar beidsproces te worden opgenomen, kan hij via een cursus bij het Cen trum Voor Vakopleiding, een studie kostenregeling of een trainingstoeslag- regeling, weer een plaats in het ar beidsproces innemen. Hieruit blijkt dat het niet alleen de aantallen zijn die de aandacht van het G.A.B. vra gen, maar dat ook bewust wordt ge streefd naar dë verbetering van de kwaliteit der werknemers. NOTEN BUITENLANDSE KAAS SPECIALITÉS EN WIJNEN „DE GASTROVIN" DE NIEUWE AFDELING VAN WIJNHANDEL „De Beurs van Schiedam" Kijkdag bij politie Bij de Rotterdamse politie staat een groot aantal rijwielen en bromfietsen, waarvan de eigenaar niet bekend is. Zij die hun vervoermiddel missen, kunnen op zaterdag 21 februari tussen negen en tien uur op het hoofdbureau van politie, afdeling rijwielcontrole komen kijken of hun rijwiel of brom mer erbij is. De stichting Oriëntatie stelt zich voor een „cursus" schilde ren te geven onder leiding van Joop van Meel. Het is de bedoe ling dat gedurende 13 weken, te beginnen in maart, op woens dagavond van 19.30 tot 22 uur. te laten plaatsvinden. De werkplaats is in de Ossewei- straat 34 (achter de Binnenweg) Inschrijfgeld bedraagt 25 een cursusgeld van 3 per avond (meteriaal inbegrepen). Men kan zich opgeven bij me vrouw C. Bosch-Stokman, Mas- kerbloemstraat 15a, Rotter- dam-12, tel. 189211. Automatisering Omtrent de toekomstige arbeids plaatsen vindt de heer Schumacher het moeilijk een uitspraak te doen, omdat dit geheel afhankelijk is van de ontwikkeling van Botlek en Maasvlak te. Dienaangaande verstrekken de bedrijven te weinig informaties. Om dat het nog steeds niet mogelijk is su per-tankers in Limburg te bouwen is wel een concentratie van de grote vraag in dit gebied te voorzien. De met deze industriële ontwikkeling ge paard gaande vergroting van handel en dienstensector biedt voorlopig geen perspektief voor een meer ontspannen markt. Misschien biedt een verder gaande automatisering uitkomst, of zal door goede verbindingswegen een verschil tussen woon- en werkomge ving mogelijk worden. Bij het plannen Voor velen is de kunstenaar een heel apart menselijk wezen. Nog steeds. Hij wordt dan ook ofwel mateloos bewonderd ofwel voor min of meer abnormaal versleten. Is hij musicus of schrijver dan ^,iiim geldt dat nog het minst. Wellicht keerdheid omdat zij ogenschijnlijk het verst niet onbekend van het dagelijkse leven staan. De beeldhouwer en schilder treft dit lot het sterkst, althans naar hun verwantschap met „gewone" mensen en vragen zich af of opzette lijk kunst vervaardigen mogelijk is en allerlei andere mensen ervaren bij zichzelf mogelijkheden tot schepping van dingen, die niet louter en alleen nuttig zijn. De schilderkunst in al zijn gescha- terrein, dat velen Op dat terrein waagt men zich wel eens. Toch maar schijn, dat de problemen die zich op dat terrein voor kunnen doen, zoveel eenvoudiger zouden zijn dan op zowel planologisch, als sociaal-eco- horen kan uit de mond der goege- 0p andere terreinen van kunst. In -«U nnKinrl hot T"lOH7QIrpllik t-, 1 A I rtnliilrïnrr oohtor mof V»Q+ Tirnrlz Aksief'-groep wan Mam ix-HA VO „Een weekje actief betrokken zijn bij een probleem, is niet vol doende; wij, de aktiegroepmensen, gaan door". Dit is de aanhef van een stencil dat enige tijd geleden verspreid werd op de Havo-afde ling van de Marnix Scholenge meenschap aan de Essenburgsingel in Rotterdam. De actiegroep, ofwel de groep Josje Bos, ontstond vorig jaar oktober. Een groep meisjes uit de derde en vierde klas nam het initiatief. Zij wilden iets gaan doen. Bezig zijn met de problemen van de ontwikkelingslanden- nomisch gebied blijft het noodzakelijk de mogelijkheden van de toekomstige beroepsbevolking onder ogen te zien. Zij zijn van mening dat de die leven in de technisch-economisch hoog ontwikkelde landen van de we reld zich het lot moeten aantrekken van de mensen die allerlei leed onder gaan als gevolg van de onderontwik keldheid en steeds verder achter ra kende ontwikkeling van hun land. Als project werd India uitgekozen. De eerste activiteit van de groep was het organiseren van een Indiaweek, die begin van dit jaar werd gehouden. Er werden contacten gelegd met de NOVIB en met allerlei andere instan ties om voorlichting te verkrijgen over India. In een stencil aan de docenten van de school, zegt de wis- en natuurkun de leraar Lengkeek, die de groep be geleidt: „Binnen de „rijke" landen moet o.a. aan de volgende voorwaar den zijn voldaan om te komen tot ont wikkelingssamenwerking i.p.v. con currentie met de „arme" landen. Er moet zoveel mogelijk bekendheid zijn bij de mensen met de aard en om vang van de problemen van de ont wikkelingslanden. Er moet een men taliteit van internationale solidariteit ontstaan op grond waarvan men be reid is zich in te zetten voor het heil van de wereld als geheel. De voor waarden liggen op het gebied van kennisoverdracht en opvoeding. Daar om kan de school niet buiten schot blijven als er aan de school een actie wordt gevoerd voor ontwikkelingssa menwerking met India". Tijdens die week besteedden alle docenten één les aan de ontwikke lingsproblematiek of aan India. Er werden lezingen georganiseerd, films vertoond en er was een show van kle ren uit India. Eén van de meisjes van de actiegroep: „De resultaten van die week, waren per klas heel verschillend. Maar het belangrijkste was, dat we met het project bezig wa ren, er over konden praten. We hebben die week zelf een India se maaltijd verzorgd, de rijst was een beetje te nat, maar verder smaakte het heerlijk. In die week viel ook een concert in het Museum voor Land en Volkenkunde van Indiase muziek. Fi nancieel bracht de week nog niet zo veel op. Maar het was het begin nog maar. We hebben nu allerlei andere acties voorbereid." De groep heeft een programma sa mengesteld voor de komende maan den, waarbij de leerlingen geld kun nen verdienen voor het waterboorpro- ject in India. Er zijn verschillende groepen gevormd, die allemaal op pad gaan om geld bij elkaar te bren gen. Zo is er een groep die gaat baby sitten, een groep die auto's wast, een andere die foldertjes rondbrengt en het schoolorkest gaat optreden in zie kenhuizen, bejaardentehuizen, voor verenigingen enz. Een van de actiegroepmeisjes: „Het probleem is echter dat we nog niet voldoende adressen hebben voor onze plannen. We kunnen nog massa's adressen gebruiken. Het babysitten loopt al een beetje, maar de andere groepen hebben nog niet zo veel te doen gehad. Laten de mensen ons maar bellen: voor het schoolorkest is dat Bernadette Lengkeek, tel. 286814, auto's wassen, Wil van Roon, tel. 154418 en Marga Fabrie, tel. 154018, mensen die een babysit nodig hebben kunnen terecht bij Els de Goede, tel. 282013 en bij Catrien Ketting, telefoon 234220. Wat betreft het foldertjes rond brengen: Driekske Bakker, tel. 371751, zorgt dat het voor elkaar komt. Tele foontjes liefst na 4 uur". Als afsluiting van de actie wordt I *-ga- - -ii ook Op verzoek van de Stichting Ideële Reclame, die de actie 65+ heeft ge- lanceerdt treedt het Dienstencentrum Walenburg vanaf nu op als contacta dres voor Rotterdam. Alle 65-plussers, die nog wat om handen willen hebben worden ver zocht zich schriftelijk te wenden tot het Dienstencentrum Walenburg aan de Walenburgerweg 31 te Rotterdam. In de brief gelieve te vermelden: naam, adres, woonplaats, geboorte datum, eventuele opleiding(en), laat ste werkkring en laatste functie. Ook dient te worden vermeld hoeveel uur per week de 65-plusser actief wil zijn. Misschien willen gegadigden links bo ven op de enveloppe vermelden: 65 Belangstellenden kunnen ook ge bruik van telefoonnummer 246999 ma ken. Van maandag tot en met vrijdag, uitsluitend van 9.00-11.00 uur. meente. Een en ander moet wel- gelijking echter met het werk licht worden toegeschreven aan de ^ser^ kunstenaarr'd^Vv^r onuitgesproken mening van die- stracter bezig zijn, zijn we wel een zelfde goegemeente, dat kunste- voudiger. naars iets hebben wat zij niet hebben. Nu is dat in zekere zin wel waar. De kunstenaar heeft bepaalde gaven. Maar, en dit vergeten veel mensen, hij heeft bepaalde aanleg in sterkere mate dan zij zelf. Dat wil zeggen, dat ook veel „gewone" mensen beschik ken over dezelfde aanleg, maar in veel minder sterke graad. Ook komt het voor, dat mensen die aanleg wel in hoge mate bezitten maar dat zij nooit in de gelegenheid waren om iets aan de ontwikkeling ervan te doen. Op het ogenblik wordt het hier en daar duidelijk dat er geen principieel verschil bestaat tussen het talent van de kunstenaar en de aanleg van de gemiddelde mens. Dit gebeurt van twee kanten: kunstenaars ontdekken Batterijen 5 gaan een eeuwigheid mee. ONVOLDAANHEID Voor veel mensen is het belangrijk dat ze hun eigen mogelijkheden op het gebied van de kunst leren kennen en ontwikkelen. Niet om de officiële titel kunstenaar te kunnen gaan voeren, maar gewoon omdat het voor hen zelf belangrijk is. Dikwijls is hun schoolopleiding zeer eenzijdig gericht geweest op een maatschappelijke functie. Zij voelen een grote onvol daanheid. Zij zijn nooit in de gelegen heid, door de aard van hun werk, een werkstuk af te leveren dat geheel door hun toedoen tot stand kwam. Het is goed als zij hun eigen moge lijkheden leren kennen buiten de „produktieve" sfeer van hun dage lijks werk. Enerzijds, omdat zij daar mee zichzelf een dienst bewijzen, an derzijds omdat zij door een vollediger ontplooiing van zichzelf kritiek leve ren op de nu te verrichten arbeid. In wijder verband betekent dat kritiek op een maatschappij die niet inge richt is op het samenleven van har monisch ontwikkelde mensen die zich bewust zijn van hun menselijke moge lijkheden. Het is zaak dat niet alleen kun stenaars en intellectuelen, studenten en scholieren zich teweer stellen te gen de dagelijkse beledigingen die hun menszijn worden aangedaan d.m.v. gewelddadige structuren, maar dat iedereen dat doet, met name zij die zich tot de „gewone" mensen rekenen en die dat „gewone" dikwijls gebruiken als een verontschuldiging om zich overal buiten te houden. het Marnix-HAVO die aan de ONTWIKKELING Hoe meer een mens zichzelf wordt, hoe duidelijker hij ervaart dat de gro tere verbanden waarin hij leeft hem onvoldoende recht doen. Het is daar om goed dat iedereen elke kans aan grijpt zichzelf te ontwikkelen. En dat niet alleen op het gebied van de ken nis, maar vooral ook op het terrein van de emoties, de gevoelens. Want als er ene gebied is dat in ons aller op voeding en onderwijs zwaar tekort ge komen is, dan is het wel ons gevoels leven. Ook gevoelens, emoties, hebben opvoeding nodig, of zo men wil ont wikkeling. Voor wie dat inziet en constateert hoe gebrekkig dat is geschied bij hem- of haarzelf en laat niemand zich schamen, wij kunnen elkaar wat dit betreft allemaal een hand geven die vraagt zich af of daar nog iets aan te doen valt. Het antwoord is natuur lijk ja, want het betreft slechts enkele uitzonderlijke gevallen (mensen) bij wie dit niet meer mogelijk is. Zeer toepasselijk is hier het gezegde: zo lang er leven is, is er hoop. Een mens kan altijd nog ontwikkelen, verande ren. Een volgende vraag luidt: hoe kan men dat doen? Wel, één van de moge lijkheden om zich gevoelens, emotie bewust te worden en ze daardoor te ontwikkelen is het bezig zijn met de materie. Oermaterie is natuurlijk de aarde, de grond. Een mens tracht zichzelf daarin uit te drukken. Hij bouwt bijvoorbeeld. Hij tracht ook in kleiner bestek, op een stuk linnen, karton of hout met behulp van stoffen uit die aarde, verf, water, vet, krijt, hout zichzelf te worden, door zich uit te drukken. Wie zou durven beweren dat zijn ei gen emotionele en creatieve ontwikke ling een volmaakte is geweest? Heden ten dage wordt in het onderwijs aan dit aspect meer aandacht geschonken, maar nog bij lange na niet zoveel als nodig is. Het is duidelijk, dat velen, die hun schooltijd al geruime tijd ach ter de rug hebben van deze meerdere aandacht beslist niet geprofiteerd hebben. Toch is het zaak, dat ieder een die maar even de behoefte heeft om bezig te zijn op linnen, papier enz. dit ook werkelijk doet. JOOP VAN MEEL Joop van Meel nu is een van die mensen, die niet alleen aanleg hadden en hebben tot schilderen in al zijn ge varieerdheid, maar talent. Hij heeft dit al bij diverse tentoonstellingen ge toond en er zijn hem dan ook verschil lende prijzen ten deel gevallen. Wat velen niet weten is, dat hij een tijdje les heeft gegeven aan kinderen die door een of andere oorzaak een stoor nis hadden opgelopen in hun ontwik keling. Eén van de middelen om tot communicatie en dus tot verdere ont wikkeling te komen met deze kinde ren, was het bezig zijn op het gebied van de schilderkunstige expressie. Van Meel ontdekte toen, dat hij een zeker vermogen bezat om deze kinde ren te stimuleren, om er uit te halen wat er in zat. En wat meer zegt: hij doet het ook graag. Van Meel geeft op het ogenblik ook les aan volwassenen en is bereid dit nog een avond te doen voor de stich ting Oriëntatie. Hij vindt echter wel, dat wil men iets bereiken, dat wil zeg gen: ervaren dat men voor zichzelf verder is gekomen, per week min stens één avond gewerkt zal moeten worden. Wie weet hoe revolutionair het een voudig en plezierig schilderen; teke nen enz. kan zijn door de mogelijkhe den die dat biedt tot zelfverwerkelij king en bewustwording. Want de eer lijk van zichzelf bewuste mens staat altijd dwars op de gevestigde orde, die er slechts op uit is hem rustig, dat wil zeggen, een radertje in het pro duktieproces, te laten zijn. R. KROOSWIJK Er gaat over 12 iets gebeuren met De Havenloods!

De Havenloods | 1970 | | pagina 6