Weekend aanbieding X Als we willen is er natuurlijk oplossing voor gastarbeiders t; 7Q80 REACTIES OP „20e EEUWSE SLAVENHALERS" KAMERBREEDTAPIJTCOUPONS Niet alleen bouwpolitie nv kuypers Ds. Schoch in opendeurdienst DE HAVENLOODS DONDERDAG 26 FEBRUARI 1970 Vorige week beschreven we de huisvestingsmisère van de buitenland se werknemers, die we rustig de slaven van de 20e eeuw kunnen noe men. Wij stelden, dat de bedrijven, én de overheid debet zijn aan de vaak zeer nare omstandigheden, waarin de gastarbeiders in Nederland verkeren. In onze verzorgingsstaat, waarin alles van de wieg tot het graf voor ons wordt geregeld, mag de buitenlandse werknemer alleen maar een arbeidsprestatie leveren. Als mens bestaat hij nauwelijks in ons land. Waarom zou de overheid in deze in gebreke moeten blijven? Is het zo'n onmogelijkheid voor buitenlandse werknemers te bouwen? De Delftse Kabelfabrieken heeft wel een woon oord in Waddinxveen kunnen neerzet ten voor haar Turkse werknemers. En kennen we behalve studentenflats ook geen z.g. studentenschepen, zoals bijvoorbeeld „The Seven Seas" in de Rotterdamse Parkhaven? Ook de Hoogovens huisvesten hun buitenland se werknemers op verbouwde passa giersschepen. Als het bedrijfsleven, eventueel samen met de overheid, een pool zou vormen, waarin per buiten landse arbeider een bedrag zou wor den gestort, zou hieruit de bouw van tehuizen gefinancierd kunnen worden. Op het thema ftats/woonoorden/- schepen zijn uiteraard vele varianten mogelijk. Ergens in Nederland heeft het ooit in de bedoeling gelegen te koop aangeboden kerken om te bou-\ wen tot tehuizen voor gastarbeiders. Misschien ligt hier zelfs een mogelijk heid voor samenwerking tussen over heid, kerken en bedrijfsleven. Voorlo pig zou de gastarbeider er echter reeds bij gebaat zijn, als de overheid de eigenaars van de zeer slechte loge menten zou verplichten hun kamer verhuurbedrijven op te knappen, grondig schoon te maken, flink wat bedden uit de kamers te verwijderen, voor behoorlijke kastruimte zorg te dragen en de huren drastisch te verla gen. Dit moet echter een tijdelijke op lossing blijven. De publicatie van de zwarte lijst heeft nogal wat reacties losgemaakt. Op verzoek van de logementhouders zijn enkele medewerkers van het Ak- tiekomité Pro Gastarbeiders opnieuw op enige adressen poolshoogte gaan nemen. Hun bevindingen waren onge veer gelijkluidend aan het eerste on derzoek. Zij hebben echter geconsta teerd, dat de eigenares van het pand Heemraadssingel 288 soms zo vrien delijk is daklozen een zekere tijd gra tis onderdak te verschaffen. Het adres Westkruiskade 29b moet wor den gewijzigd in Westkruiskade 29a. De zeer slechte logeerinrichting aan de Burgemeester Roosstraat 23 is in de lijst onvermeld gebleven en de slechte pandjes aan de rechterzijde van het hofje aan de Burg. Roosstraat bevinden zich op de nummers 8b en 9a. Nieuwe vitrages Een van de ellendige adressen, waar zo'n 35 a 40 „gasten" wonen, en dat op de gangen nu hier en daar een streekje verf krijgt, zou voor f 60.000,- inclusief de arbeiders, zijn aangebo den. In een ander logement heeft de publicatie van de zwarte lijst nieuwe vitrages tot gevolg gehad. Om nieuwsgierige blikken te weren? Ove rigens dient er wel op gewezen te worden, dat de met twee sterren ge merkte pensions niet tot de „mens onwaardige" gerekend worden, wel nu... beduidend goedkoper Wie kent niet het bekende Krommenie LinofeltU kunt het overal té koop zien voor f 10,90 per meter, maar wij gaan diezelfde vloerbedekking voor ónze prijs verkopen. Origineel Linofeit in fraai mo- zaiëk dessin en keuze uit liefst 7 kleuren. Dé vloerbedekking voor alle kamers in Uw huis nu voor nog géén vier gulden per krommenie linofeit 200 cm breed Neemt U de maat van Uw kamers mee? Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 1e etage het originele Krommenie Linofeit, in mozaïek dessin en keus uit 7 kleuren w.o. cognac, grijs, blauw, rood, geel, etc., breedte 200 cm, bij ons per m Elke vrijdagavond tot 9 uur open behoeven z(j grondige schoonmaak, verbouwing of prijsverlaging. Dikwijls één van deze factoren en niet alle drie tegelijk. Een positieve reaktie kwam van een Schiedamse makelaar, die zich bereid verklaarde buitenlanders, die zich met hun gezin hier willen vesti gen, wat meer dan voorheen ter wille te zijn. Ook zijn er enkele aanbiedin gen van goedwillende mensen ge weest, die na met ontsteltenis over de behuizing van onze gasten te hebben gelezen, bereid waren tegen een rede lijke prijs een kamer aan een buiten landse werknemer te verhuren. Sommige logementen zijn thans wat minder volgepropt, aangezien de Mo hammedaanse arbeiders bij voorkeur in de maand februari met vakantie gaan in verband met Islamitische feesten. Een controle in deze tijd kan daarom soms een onjuist beeld van de mensenpakhuizen geven. De gastarbeider ondergaat het vaak gelaten, maar het wordt voor hem een onverklaarbare zaak, als hij een vergunning voor een eigen woning aanvraagt. Want dan krijgt hij tot zijn verbazing te horen, dat men hem een huis toewijst naar gezinsgrootte: Er mogen niet te veel mensen in één kamer slapen, wordt hem dan uitge legd. Is het een wonder, dat hij er niets van begrijpt? Merkwaardig genoeg verkeerden B en W in Rotterdam blijkbaar in de veronderstelling, dat er in de Maas stad wat de behuizing van buitenland se werknemers betreft, geen vuiltje aan de lucht was. Voor het aan de gastarbeiders gewijde september nummer van „Maasmondig" had men veel waardering. Da zeven artikelen bevatten wel knusse verhalen over de gastarbeiders, maar zij getuigen te weinig van verontrusting over de be narde omstandigheden, waarin vele van deze mensen verkeren, en de psy chische druk, waaronder zij leven. Ds. C. van Nes, de directeur van de Stichting Hulp aan Buitenlandse Werknemers, liet na in zijn overigens lezenswaardig artikel het resultaat te vermelden van de met medewerking van de Stichting ingestelde enquêtes naar o.a. de huisvesting van de gast arbeiders in het Waterweggebied. Voor zover ons bekend, is ook later nooit iets over de resultaten van de verschillende enquêtes gepubliceerd. Hoe het ook zij, de Stichting heeft het nooit nodig geacht met betrekking tot de mensonwaardige huisvesting van de gastarbeiders de noodklok te lui den. Basisonderwijs B en W hebben bij monde van wet houder G. Z. de Vos thans sterk het accent op de huisvesting der gastar beiders gelegd, maar zij gaan voorbij aan andere belangrijke punten. In punt vier van de open brief van het aktiecomité wordt naar voren ge- man in behandeling worden genomen. De kleintjes tellen niet mee in onze maatschappij... De gelederen van het Aktiecomité Pro Gastarbeiders zijn inmiddels ver sterkt. Nieuwe leden, die wat willen doen, blijven echter welkom. Het gaat echter niet slechts om de nood van de buitenlandse werknemers in Rotter dam. Ons land telt op dit ogenblik zo'n 85.000 gastarbeiders. Aan het Gastarbeiders I Met grote bewondering en instem ming, willen wij u hierbij onze dank betuigen voor uw grandioze afleve ring van 19 februari j.l. over de slech te behuizing van onze buitenlandse gastarbeiders in de Maasstad. We ho pen maar dat het aanbieden van deze petitie aan B W enig resultaat op zal leveren. P. PORCU, ROTTERDAM-10. Gastarbeiders II Ik spreek en namens velen mijn waardering uit over uw artikel van 19 dezer „Wij zijn de slavenha lers van de 20ste eeuw". In geen en kele courant, van groot of klein for maat, is deze erbarmelijke toestand van de buitenlandse „Gastarbeiders" over huisvesting uit de doeken gedaan. Met deze publicatie heeft u een goed werk verricht. Als Rotterdammers zouden wij ons hierover moeten scha men. Maar toch verwacht ik niet, dat de publicering hierover, een pagina groot, er toe zal bijdragen hierin ver andering te brengen. Van burgemees ter en wethouders in casu wethouder De Vos is niets te verwachten. De re gering en vakbonden zijn hiervoor doof. De bedrijven die aan deze men sen werk verschaffen, zijn alleen maar op winst uit en verder zal het hun een zorg zijn. Ik ben benieuwd of een van de raadsleden hierom in de raad vragen zal stellen. Wat dan wel? De gastarbeiders zullen met hulp van fanatieke Rotterdammers, waaronder studenten, de hfinden uit de mouw moeten steken en een openbare ver gadering beleggen, b.v. in Odeon en voor vertalers moeten zorgen. Mas saal de straat op naar het stadhuis is ook een methode. Wij kunnen dan de monstreren voor de ontwikkelingsge bieden in Rotterdam, al zal het elders in ons land ook wel zo zijn. Zij die binnen eigen grenzen tot stand zouden kunnen brengen door de gastarbei ders de gelegenheid te bieden in hun vrije tijd basisonderwijs, vakscholing en lessen in de Nederlandse taal in een talenpracticum te volgen. De voorbereiding op de gast-arbeid in het thuisland, de opvang de regis tratie en de sociale en culturele be geleiding in ons land zou eveneens aanzienlijk moeten worden verbeterd. De gastarbeider is een rechteloos mens. Zijn situatie is in alle opzichten onzeker. Is het met de mondigheid van de Nederlandse onderdaan al mondjesmaat gesteld, de hier werkza me buitenlander is geheel onmondig. Wel belasting betalen, geen stemrecht (ook al werkt hij al 5 of 6 jaar hier) en bij dalende konjunktuur de kans het eerst op straat gezet te worden, enz. Vele gastarbeiders zijn dan ook angstige mensen. Het kost foto-jour nalisten soms de nodige moeite hen op een plaatje te krijgen. Ook de toe komst van de gastarbeider is onzeker. Lang niet alle buitenlanders slagen erin na een paar jaar werken in den vreemde in eigen land een bedrijfje op poten te zetten en draaiende te houden. Als het mislukt, moeten ze voor de tweede maal huis en haard verlaten. Opnieuw de pijnlijke schei ding van het gezin met alle gevolgen vandien. Een wrang voorbeeld hier van is de 4I-jarige Turk Tashi Kaya. Hij werkte vier jaar in Nederland, be gon daarna in Turkije een winkeltje. Het mislukte en enkele dagen geleden kwam hij hier terug, helaas zonder eerst in zijn vaderland een werkver gunning aangevraagd te hebben. Hij vond hier een baas, die hem graag wilde hebben, en die persoonlijk voor hem naar de vreemdelingenpolitie toog om te proberen zijn verblijfsver gunning in orde te maken. De vreemdelingenpolitie gaf hem hoop, dat Tashi Kaya mocht blijven, en verzekerde dat als werkgever en werknemer 's middags zouden terug komen, Tashi Kaya niet ingesloten zou worden en daarna uitgewezen. Vertrouwende op deze belofte togen beiden op 23 februari naar het politie bureau, maar alleen de Nederlander kwam er weer uit. De werkgever heeft nu een verzoek aan het Arbeids bureau gericht om juist deze arbeider terug te krijgen. Maar op het Gewes telijk Arbeidsbureau liet men zich uit de mond vallen, dat dit verzoek wel niet verder dan Den Haag zal komen, omdat alleen aanvragen voor 30 of 40 Rotterdamse Aktiecomité zijn geval len bekend van slechte logementen in Vlaardingen, Dordrecht, Den Briel en Schiedam. Het Rotterdamse Aktieco mité zal graag alle mogelijke inlich tingen verstrekken en samenwerking met andere comité's zeer toejuichen. Zij, die belangstelling hebben, worden verzocht zich in verbinding te stellen met het contactadres, Lemkenstraat 19c, Rotterdam-Overschie. hieraan mee willen doen schrijven naar De Havenloods. K. MEILER, ROTTERDAM. Gastarbeiders III Naar aanleiding van uw artikel over de huisvesting van gastarbeiders breng ik het volgende onder uw aan dacht. Voor er één gastarbeider bij mij kwam logeren is er voor 20.340 besteed aan brandvrije wanden, een vluchtweg, centrale verwarming, dou che, toiletten, chroomstalen aanrecht, koelkast, verniewing van alle electri- citeitsleidingen en ornamenten, bekle ding van de vloeren, betimmeringen van de wanden, NIEUWE bedden, la kens en dekens. U kunt zich indenken dat mijn adres Volmarijnstraat 61 door u aangemerkt met twee kruisjes voor mij een persoonlijke belediging inhoudt. Bovendien worden de pen- siongelden rechtstreeks door de werk gever betaald, boven het rechtsgel- dende loon van een gelijkwaardige Nederlandse werknemer. De bij mij vertoevende gastarbei ders zijn zeer tevreden over het on derhoud van mijn pension, dat TWEE MAAL per week schoon gehouden wordt, en hun persoonlijke vrijheid m.b.t. het aantrekken van nieuwe gasten wanneer anderen naar hun ge boorteland vertrekken. Neemt u er goede nota van dat geen enkele buitenlander verplicht is in Ne derland te werken, zodat er m.i. geen sprake is van slavenhandel. Gezien het feit dat ik er persoonlijk van overtuigd ben een goed onderko men te hebben gecreëerd, waarvan de eerste vier jaar nog geen revenuen zijn te verwachten, reken ik op een rehabilitatie in uw krant. G. VAN GENT, ROTTERDAM. Gastarbeiders IV Het is voor mij al jaren een waar heid als een koe: de gastarbeiders wonen bijzonder beroerd. Vele andere mensen weten dit ook, behalve blijk baar onze gemeentelijke overheid. De buitenlandse arbeiders moeten wel een vreemde indruk krijgen van onze veel geprezen democratie, waarin lo gementhouders, die soms tevens kop pelbaas zijn, het Turks, Spaans en Marokkaans werkvee rustig kunnen koeieneren. Wij tolereren deze toe standen blijkbaar, zoals wij onze wo ningnood, de onhoudbare situatie in sommige verzorgingstehuizen voor bejaarden en de luchtvervuiling dul den. Het is allemaal niet zo erg, heet het. De huidige gastarbeid is toch een ernstige vorm van parasitisme! A. LAMMERS, Rotterdam Gastarbeiders V Ondergetekende stelt het op prijs in verband met de onthullende' publika- tie in De Havenloods van 19 februari waarin enkele malen wordt gesproken over „eigenaars", die elke week hun geld komen halen etc. te verklaren, dat hij als eigenaar van het pand Ave nue Concordia 93c geen enkele be moeienis heeft met het daarin door zijn huurster mevr. M. J. Wittmann gedreven logement voor buitenlandse gastarbeiders, dus ook niet met de daarin heersende toestanden. Dit is ingericht buiten zijn medewerking en zelfs buiten zijn medeweten, in fla grante strijd met de voor de verhuur gevoerde besprekingen over de be stemming van het verhuurde. Slechts door herhaalde misleiding is hij ertoe gebracht huurster te accepteren. Voorts dat hij zich steeds gedurende 4 jaar heeft verzet tegen dit opbergen van mensen, doch dat hij hierin dient te berusten doordat zijn huurster hem zet na zet in een positie heeft gema noeuvreerd, waarin hij zich wellicht slechts recht zou kunnen verschaffen door voor hem onbetaalbaar hoge kos ten ter zake van processen en rechts kundige bijstand. Dat ook een poging om 't aantal van 30 tot 40 mensen in 8 kamers terug te brengen tot 15 is mis lukt en dat hij buiten een vergoeding van ongeveer 50 per maand of ong. IV» procent van huursters netto-winst voor extra slijtage geen enkel finan cieel voordeel geniet. Aldus opgesteld teneinde zich van elke mogelijke blaam ter zake van stilzwijgende me dewerking aan deze praktijken te zui veren. C. VERMEULEN, Rotterdam Honderden guldens korting op vele prachtige vloerbedekkingen, met De Klerk kwaliteit en garantie, zoals: Kroon 810 x 400 van ƒ1822,50 voor f 1295,' Parijs 755 x 366 van 1472,— voor f 1050,' Atlas 645 x 380 van f 574,voor f 400, Atlanta 515 x 380 van 409,43 voor f 295, Nylon-frisé 410 x 380 van 401,80 voor f 290, Parade Nylon 440 x 380 van 605,voor f 395, Jabo 390 x 380 van 140,— voor f 75, Desso Valencia 360 x 390 van 464,40 voor f O co co Engels Axminster 280 x 366 van 602,-- voor f 425, K.V.T. Locarno 220x390 van 321,20 voor f 170, Acryl-moquette 110 x 390 van 141,90 voor f 70, Let op! Wij hebben ook weer grote keuze in gordijncoupons. Lijnbaan/Binnenwegplein, Rotterdam, tel. 010-117700 COMPLETE WONINGINRICHTING In een perscommuniqué stelt het Aktiekomité Pro Gastarbeiders onder meer het volgende: „Via de pers heeft het Aktiekomité Pro Gastarbeiders vernomen, dat wethouder G. Z. de Vos van Sociale Zaken de bouwpolitie gaat inschake len bij een onderzoek van de adressen van logementen voor buitenlandse werknemers, welke op de zwarte lijst staan. Volgens wethouder De Vos zul len de logementen worden getoetst aan de normen van de logementsver ordening- Het Aktiecomité wil echter uitdrukkelijk stellen, dat de bouwpoli tie alleen maar gebreken aan de wo ning onderzoekt en niet bij voorbeeld de kwaliteit van bedden en bedde- goed, de hygiëne, meubilair, stoffe ring enz., noch de hoogte van de hu ren, welke laatste faktor van het grootste belang is. Het Aktiekomité acht de maatregel dan ook zeer onvol doende. Bovendien maakt het comité erop attent, dat de bouwpolitie hier voor zeer waarschijnlijk niet de tijd zal hebben, daar er in de Maasstad enige honderden logementen bestaan Een ander bezwaar is, dat controle het beste kan geschieden op tijden, dat de buitenlandse werknemers aan wezig zijn, want een rondleiding van de dienstdoende ambtenaar door ei genaar of beheerder zal niet bijdra gen tot een effectief onderzoek. Wat de opmerking van de wethou der betreft, dat het wel enige tijd kan duren, eer alle logementen zijn opge spoord, verwijst het Aktiekomité naar de vreemdelingenpolitie, die over de meeste adressen beschikt. Ook het Aktiekomité is im het bezit van talrij ke andere adressen, want de bezochte adressen zijn maar een greep uit het logementsbestand geweest. Tevens zijn de buitenlandse werknemers zelf op dit gebied een rijke inlichtingen bron". Zondag 1 maart is er weer de d: voor iedereen in gebouw Atriun rel Doormanstraat 143, aanvang uur. Vooraf wordt koffie gedr De toespraak getiteld: „Bent U wijs?" zal gehouden worden dooi J. C. de Moor. Hierna is er gelej. heid tot schriftelijk vragenstelle: na afloop van de dienst mogelijkh tot persoonlijk kontakt. Ook is er deze dienst een Nevendienst vertx den (zondagolub voor kinderen 3 jaar). En om 5 uur diezelfde zond is er weer de Welkomdienst in de tensingelkerk (Statensingel hor Dresselhuysstraat). Voorganger zijn dr. K. J. Kraan. Zijn toespraak getiteld: „Jezus draagt onze zie!' weg". Medewerking zal verleend wo den door de Ver. Zangers van Mi- sluis. In beide diensten is iederee welkom. Voor een spotprijsje gaan wij vanaf morgen prachtige nylon onderjurken verkopen, een aan bieding, waar wij ongetwijfeld velen een plezier mee doen. Damesonderjurken in diverse modellen van een mooie kwa liteit nylon, aap boven- en on derkant rijk afgewerkt met kant Deze elegante onderjurkjes nu voor nog géén twee gulden. Zondag 1 maart spreekt in de Open-Deurdienst ds. M. L. W. Schoch uit 's Gravenhaige over het onder werp: „Van de lucht kun je niet le ven". De dienst wordt gehouden in de Adventkerk aan de Abtsweig te Rot terdam en vangt aan om 19.00 uur. Medewerking wordt verleend door het Prinsekerkkoor o.l.v. de Cantororga nist Aad van der Hoeven. Het koor zal werken uitvoeren van H. Schütz, J. S. Bach en G. A. Homilius. Ds. Schoch zal spreken naar aanlei ding van Matth. 6:11: Geef ons heden ons dagelijks brood. Een ieder wordt ongeacht kerklid maatschap of leeftijd voor deze dienst uitgenodigd. Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook. i Géén tel. of schrift best Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze nylon damesonderjurken met kant afgezet, maten 38 t/m 48, in diverse kleuren en modellen Qp voor nu... beduidend goedkoper Ook In de meest belopen ruim te in huis, in de woonkamer, moet Uw tapijt langer mooi blijven dan alleen maar de eer ste dag. Koop daarom dit spe ciaal op intensief gebruik be rekende tapijt. Kamerbreed nylon tapijt met extra grote pietweerstand door de vaste en dichte poolnoppen. Eert tapijt dat langer mooi blijft, 400 cm breed, in diverse sprankelende kleuren, nu door kleine schoonheidsfoutjes (die aan de kwaliteit niets afdoen per meter voor nog géén acht kamerbreed nylon tapijt 400 cm breed Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de Ie etage dit kamerbreed nylon tapijt met grote pietweerstand, 400 cm breed, in diverse prachtige kleuren, Elka vrijdagavond tot 9 uur open

De Havenloods | 1970 | | pagina 11