Massaal verzet tegen komst Hoogovens ns Verkeerscommissie moet problemen in oud-Kethel gaan oplossen ^vsssn^immss aws T: <777715 KAPPERSACADEMIE Nieuwe rijksregeling verbetering woningen Dwarsgebakken lekker! KUNSTGEBITTEN SE HAVENLOODS 19e jaargang no. 17 donderdag 26 februari 1970 Weekblad voor Schiedam en Kethel. Directie: W. van der Giessen Hoofdredactie: A. Hoeksema Kantoor: Westblaak 25, Rotterdam; Postbus 1980, Telefoon 132170 (8 lijnen), postgiro 18344. Uitgave Stichting „De Jeugdhaven" „Als u de welzijnsnota, die in mei zal uitkomen, leest, zult u zien dat het baarlijke onzin is, wanneer u zegt, dat de Rotterdammer zo weinig recreatiegebied heeft". Dit was een van de weinige emotionele uitvallen van burgemeester W. Thomassen dinsdagavond in het zaaltje van de gereformeerde kerk te Hoek van Holland. Onder grote belangstelling werd daar een open bare vergadering van de Wijkraad gehouden, waarbij uiteraard weer de vestiging van de Hoogovens ter sprake kwam. De belangstelling voor de vergadering was overwel digend en vele mensen hadden zelfs geen kaart kunnen bemachti gen. Buiten demonstreerde een groot aantal jongeren, tegen vuile lucht, maar voor een eigen jeugd- gebouw. Tijdens de vergadering overhandigden zij de burgemees ter een rol met 278 handtekenin gen om het verzoek kracht bij te zetten, Burgemeester Thomassen zette er ook zijn handtekening bij en beloofde, dat de zaak zal wor den besproken. Voor de rest was de avond gewijd aan de Hoogovens. Wijkraadsvoorzi- ter L. van der Houwen zei aan het be gin, dat de verontrusting in Hoek van Holland steeds meer toeneemt. Men heeft het gevoel te zitten in de hoek waar de slagen vallen. De gevolgen van de vestiging van de Hoogovens zullen luchtverontreiniging en het ver dwijnen van het strand zijn. De gege vens, die door de Hoogovens zijn ver strekt, namelijk, dat men op den duur honderd ton vuil per dag de lucht in zal spuien, doen het ergste vrezen. Daarna kwam er een reeks veront rusten aan het woord: leden van de wijkraad, leden van de „Actiegroep Schone Randstad Zuid" en „gewone" burgers van Hoek van Holland, die al len min of meer gefundeerd l»un be zwaren tegen de vestiging van de Hoogovens uitten. Een van hen con stateerde, dat Rotterdam gewoon ho peloos verliefd was op de Hoogovens, maar dat liefde blind maakt. Toen ie mand theatraal uitriep: „Wat zal straks de jeugd die hier opgroeit, moeten zeggen?" klonk er uit de zaal gekuch. En tijdens deze reeks van klachten en beschuldigingen, kwam een deputatie van kampeerders de zaal binnen, gekleed in stofjassen en Zie verder pagina 7 GASHAARDEN Serie 1970 VAKKUNDIGE PLAATSING VAKKUNDIGE VOORLICHTING EIGEN SERVICE DIENST NU 20% KORTING (ZIE ONZE AANBIEDING ELDERS IN DIT BLAD) BEL NU 145224. OF BEZOEK ONZE SHOWROOM HALSTRAAT 12A. HOEK PANNEKOEKSTRAAT ROTTERDAM-CENTRUM Jaarvergadering van Herv. Evangelisatie Woensdagavond 4 maart zal in zaal Irene de jaarvergadering worden ge houden van de afdeling Schiedam van de Herv. (Gereformeerde) Evangeli satie. In deze bijeenkomsten worden me dedelingen gedaan over de besprekin gen die zijn gevoerd met de Centrale Kerkeraad. Deze bespreking was van veel belang voor de Evangelisatie, in verband met verkiezen van ambtsdra gers. Tot onze spijt vermeldden wij in onze uitgave van 19-2-1970 de uit gave van KES- en Schiedamzegels. Dit is echter per ingang van 1 ja nuari 1970 komen te vervallen. Woninginrichting VEMAX Mgr. Nolenslaan 774-776 Tel. 26.55.00 REORGANISATIE BIBLIOTHEKEN De bibliotheken in Schiedam hebben een reorganisatie ondergaan. Per 3 maart zullen de bibliotheekactivitei- ten als polgt hervat worden: De bi- dan uitsluitend verricht worden in het bliotheekdienst voor volwassenen zal gebouw van de gemeentebibliotheek. Lange Haven 131. Dit geldt zowel voor de lezers van de gemeentebibliotheek als voor de lezers van de R.K. Open bare bibliotheek. De centrale jeugdbibliotheek, zowel van de gemeente, als van de R.K Openbare bibliotheek, zal dan geves tigd zijn in het gebouw van de R.K. Openbare bibliotheek, Dam 8. Da jeugdbibliotheek in de Westmolen straat wordt opgeheven. De openings- - tijden van de centrale jeugdbiblio theek zijn met ingang van 3 maart als volgt vastgesteld: Maandag 15.3017 u.; woensdag 13.3017 u.; vrijdag 15.30—17.30 en 18.30—20.30 u.; zaterdag 9.30—12.30 u. .KWANSELEN" IN ST. JORIS DOELE Het blijkt een goede gedachte te zijn geweest van de directeur van de St. Joris Doele Schiedam, om een „jeugd- ruiltiek" te openen, waar gelegen heid wordt gegeven om wat in school- kinderentaal heet te kwanselen". Dat is dan ook naar hartelust gedaan zaterdagmiddagTal van voorwerpen, verwisselden van eigenaar of eigena res en iedereen was gelukkig, al kost te het kwanselensoms veel moeite en langdurig onderhandelen. Een falsificatie noemde burgemees ter Thomassen deze foto, die dinsdag avond sterk vergroot werd vertoond tijdens de openbare vergadering van de wijkraad van Hoek van Holland. De foto toont de mate van luchtver ontreiniging bij Velsen, afkomstig van de Hoogovens. Wij hebben foto graaf Dolf Kruger gevraagd naar zijn commentaar op de opmerking van de burgemeester. ,,lk heb de foto onge veer twee weken geleden gemaakt" zo zei hij, „en ik kan u verzekeren, dat er van een falsificatie geert spra ke is. Meneer Thomassen mag het ne gatief komen bekijken. Het is een nor male situatie, maar het is wel zo, dat het niet altijd zo duidelijk te zien is. De Hoogovens leggen een soort rook gordijn en dat is alleen maar goed te zien bij helder en vrijwel windstil weer en zulke dagen komen niet zo erg veel voor." Wij hebben hem gevraagd of hij boos was over de opmerking van de burgemeester. „Och nee, boos ben ik niet", antwoordde hij, „maa'r ik vind het wel dom van een burgemeester om een dergelijke opmerking te ma ken. Bovendien heeft hij het twee keer gezegd. Dus was het geen opwel ling. Maar ik vind het veel erger, dat hij bij zijn industrialistiepolitiek voor bij gaat aan de belangen van de inwo ners van het gebied." Fotograaf Dolf Kruger woont in Zaandam en men mag dus veronder stellen, dat hij ten aanzien van de luchtvervuiling van de Hoogovens weet waar hij over spreekt. I en I HEREN Watergolf f. 1,60 Knippen GRATIS. AVONDS NAAR DE KAPPER 19.30 uur en 19.45 uur. Ma, - Di Wo en Do-avond. Telefonisch afspreken (010) 123079- 131574. Oostzeedïjk 232-242,Rotterdam te bereiken met traml. 18,3; bus 48 V, Goah;Twee Prov,. Het gemeentebestuur van Schiedam vestigt de aandacht op nieuwe moge lijkheden voor het aanbrengen van verbeteringen aan woningen en woon buurten ten gevolge van een gewijzig de rijksregeling. Voor bepaalde en veel voorkomende voorzieningen in oude woningen, zoals douches, toilet ten, keukeninrichting enz. is eveneens een bijdrage mogelijk. De nieuwe re geling maakt het niet alleen mogelijk om afzonderlijke woningen te verbete ren, maar ook complexen. Niemand zal ontkennen, dat dat in Schiedam overbodig is! Door het rijk kan aan de gemeente tuatie ontstaan. De heer Verhulsdonk handhaafde zijn bezwaar. Het voor stel van b. en w. werd goedgekeurd. Een voorstel waarmee dik twee miljoen gulden was gemoeid, het bouwrijpmaken van een terrein in Kethel-Groenoord, ging tijdens de raadsvergadering vlot onder de voorzittershamer door. Een voorstel, dat 10.000 kostte bracht een uitvoerige discussie op gang en een aantal ver wijten aan het college van b. en w. Een fors uur werd besteed aan de be sprekingen over de verkeersproblemen in het oude dorp Kethel, waar mee de Verkeerscommissie zich zal gaan bemoeien. Niemand had be zwaar tegen het krediet van 22.000 voor de aanleg van een kinderspeel plaats bij de Buys Ballotsingel. Het voorstel voor subsidie voor het jeugdwerk had de instemming van de heer Verlinden (PvdA), al had hij bedenkingen tegen de voortdurende stijging van de subsidie. Hij vond 2500 voor de ongeorganiseerde jeugd aan de lage kant en in geen ver houding staan tot hetgeen de georganiseerde jeugd krijgt. De heer Metaal (KVP) was even eens ingenomen met het voorstel en informeerde of de St. Joris Doele nu huur zal gaan betalen. Wethouder Verwey zegde toe te onderzoeken of de subsidie voor de ongeorganiseerde jeugd verhoogd moet worden. Vervol gens werden enkele aan vullingen van de Politieverordening voorgesteld, in het bijzonder wat betreft het parkeren van grote vrachtwagens gedurende de weekeinden. Er werden enkele par keerplaatsen zoals bijvoorbeeld de Westerkade aangewezen. De heer Van Katwijk stelde de vraag waar cara- vahs moeten blijven, waarvoor geen Stalling is te vinden. De voorzitter constateerde, dat het aantal cara vans op straat zodanig toeneemt, dat maatregelen moeten worden geno men. Er is een regeling om rechten te heffen, waardoor is bereikt dat. veel caravans naar een winterstalling zijn gebracht. Het voorstel van b. en w. werd goedgekeurd. Subsidie Inhabé tentoonstelling in Sporthal Margriet Ook dit jaar zal weer de Inhabé, de industrie- en handelstentoonstelling in de Sporthal Margriet worden gehou den. De opening van de Inhabé zal plaats vinden of> zaterdag 11 'april. Hieraan zal medewerking worden verleend door de Rijnmondband. In verband met wijzigingen, die plaats vinden bij de Stichting Culture le Raad Schiedam, moeten de statu ten van de Schiedamse Gemeenschap worden aangepast. De heer Verhulsdonk vond het be zwaarlijk dat personen bij het berei ken van de 65-jarige leeftijd niet meer in aanmerking komen Voor herbenoe ming. Er zou juist een beroep gedaan moeten worden op deze mensen, die tijd en ervaring hebben. De heer Ver hulsdonk had verder bezwaar tegen de bepaling, dat aan een lid tussen tijds ontslag kan worden verleend, in dien dat lid geen vertrouwen meer van de raad bezit. Hierdoor krijgt de raad een te grote invloed op de benoe- Wethouder Verwey verklaarde dat het eerstgenoemde is bepaald om te voorkomen dat te veel bejaarden in het bestuur zitting krijgen. Wat het tweede punt aangaat: indien het lid niet het vertrouwen meer zou hebben van de raad, kan een ongewenste si- Voorgésteld werd de subsidie voor het Gewestelijk Orkest Zuid-Holland van 11.000 met 15 procent te verho gen. De heer Van Katwijk (Prot.) had alle waardering voor de Stichting, maar hij had wel bezwaar tegen de zogenaamde „koppel-subsidie", ter wijl ook de animo tot het verwerven van inkomsten wordt weggenomen. Ieder jaar wordt de subsidie zwaar der. Er is een gemis aan juiste verhou ding tussen eigen inkomsten en subsi die, die respectievelijk 160.000 en 750.000 bedragen. Welke vooruitzich ten ziet het college een vaste bodem voor het orkest te verkrijgen. Men is van plan de zgn. „stille tijd" op te vullen door schoolconcerten. Mevrouw Drukker (PvdA) kon met het voorstel akkoord gaan; het orkest en honore ring musici dient redelijk te zijn. Het college acht het voortbestaan van het orkest van zoveel betekenis, dat het verlenen van deze subsidie juist is. In mei-juni zullen ih onze gemeente acht jeugdconcerten worden gegeven, later wordt ook medewérking verleend voor begeleiding van een zangavond. Verkeer Na tweemaaal over het onderwerp vragen te hebben gesteld, waarop het college antwoord had gegeven, vroeg de heer Beekman (KVP) verlof een interpellatie te houden over de ver keersmoeilijkheden in de S-bocht van de Schiedamseweg in Kethel. De heer Beekman gaf opnieuw een uiteenzetting over de situatie, omdat naar zijn mening het college de situa tie niet duidelijk had gesteld. Aan de hand van een schetskaartje van de huidige toestand en die zoals de heer Beekman die zich voorstelde, ging hij uitvoerig op een en ander in. Hij wees De heer Beekman: interpellatie. op de moeilijkheden ook voor wande laars, omdat er geen trottoirs aanwe zig zijn en bepleitte invoering van een éénrichtingsverkeer via de Laan van Spaland, Lindeijerstraat en het Noord einde. De heer Lansbergen (KVP) betoog de dat de problemen opgelost zouden zijn, indien de Churchilllaan doorge trokken kon worden, maar door ge brek aan kapitaal is dat voorlopig niet mogelijk. Overigens was de heer Lansbergen van oordeel, dat het ad vies van de heer Beekman, de situatie zou verminderen. De 'heer Hoek vond het merkwaardig, dat deze kwestie nu pas „onder druk" in de verkeerscom missie aan de orde komt. De heer Col- lé was van mening, dat éénrichtings verkeer wel een verbetering van de situatie zou geven, totdat de omrin gende wegen gereed zullen zijn. De heer Bosman stelde vast, dat de toe stand op de Schiedamseweg ongunstig is, maar er zijn meer van dergelijke plaatsen in de stad, zoals aan de St.- Liduinastraat. De voorzitter deelde mee, dat de af werking van de Churchilllaan moet wachten op het kapitaal voor de aan leg van het diepriool in die weg. Het is gevaarlijk in het verkeer mPt proefnemingen te beginnen; dan ko men er weer nieuwe moeilijkheden. De voorzitter zette uiteen, dat naar aanleiding van de vragen door de heer Beekman gesteld, het college en kele malen de situatie in studie heeft genomen. Dat een keer een vrachtau to door de wielen zakte, komt op ver schillende punten van de stad voor. Inderdaad is het in Kethel geen ideale verkeerssituatie. In de laatste 14 maanden hebben er tien verkeerson gevallen plaats gevonden, waarbij zes lichte aanrijdingen. Bij een verkeerstelling werd vastge steld, dat tussen 7 uur 's morgens en 4.30 uur 's middags, er 30 voertuigen per halfuur passeerden, dus één voer tuig per minuut en in het spitsuur twee per minuut. Dat is niet veront rustend; er zijn drukkere punten in de etad! De Dorpsstraat moet als één geheel voor het verkeer worden gezien en verleggen van het verkeer zou niet zo veel verbetering geven als wel wordt verondersteld. Het verkeer zou dan ook rond moeten rijden bij éénrich ting. Wel zou overwogen kunnen wor den een stopverbod te maken aan bei de zijden van de Dorpsstraat en ook aan de Schiedamse weg b.v. verkeers- strepen aan te brengen. Als gevolg van kapitaalgebrek kunnen de gewen ste verbeteringen niet worden aange bracht. In overleg met de Verkeers commissie kan een en ander worden bestudeerd. MAASKANT BEHANGSEL vraag staalboeken vakkundige behangers een bijdrage worden toegekend voor het treffen van voorzieningen als bij voorbeeld het opknappen van binnen terreinen, het wijzigen van straatpro fielen en het aanleggen van parkeer- mogelijkheden. Vooral in oudere buurten is het wo- ningbezit vaak zeer versnipper. Tot nu toe kwam het zelden voor, dat de eigenaren ongeveer tegelijkertijd voorzieningen treffen om het woon comfort van de verouderde woningen te verbeteren. Toch is het voor het be houd van de buurt als zodanig van be lang, dat de verbetering van een groot deel van de woningen én van de woonomgeving binnen betrekkelijk korte tijd plaats vindt. Eerst dan zal een resultaat kunnen worden bereikt, dat de totale investeringen wettigt. Een incidentele verbetering in een overigens steeds verder achteruit gaande buurt zal alleen al daarom vaak niet economisch verantwoord lij ken. Tein einde het tot stand komen van zulke projecten van collectieve verbe teringen te bevorderen, voorziet de regeling in de mogelijkheid om aan gemeenten een bijdrage toe te kennen voor kosten, die gemaakt zijn om zulk een geïntegreerde aanpak tot stand te brengen. Ten aanzien van de subsidiëring van de woningverbetering zelf zal de nieuwe regeling - in tegenstelling tot de huidige - ook de mogelijkheid bie den tot het toekennen van bijzondere steun, wanneer het gaat om het tref fen van specifieke voorzieningen voor bejaarden en voor lichamelijk gehan dicapten. SLAAPBANKEN CENTRALE fabriekstoonzalen voor alle Industriegebouw Goudse- singel 66, Rotterdam. Telefoon 010-13.80.18. GEZONDHEIDS/,0K0 IN KETHEL De vereniging voor gezondheidszorg Kethel en omstreken heeft een actio ontplooid om het werk van de vereni ging meer bekendheid te geven. Do vereniging is een samenvoeging van het Wit-Gele Kruis en het Groene- Kruis en werd op 15 oktober van het vorig jaar opgericht. Het werk omvat zowel wijkverpleging als gezinszorg en bejaardenhulp. Verder zijn er di verse verplegingsartikelen beschik baar. De contributie is bepaald op J 10 per jaar bij een inkomen beneden 550 per maand, daarboven 18 per maand. IvINDERCRèCHE IN „LANDVREUGD" Dinsdag 17 maart zal in boerderij Landvreugd een kindercrèche worden geopend voorkleuters van 24 jaar, die daar van 's morgens acht tot 's middags twee uur kunnen blijven. Veel belangstelling voor „Social Inn" De „Social Inn' die is opgericht, blijkt veel belangstelling te hebben getrokken; de eerste bijeenkomst werd een succes. Burgemeester Roelfsema sprak een openingswoord en deelde mee, dat het in de bedoeling ligt, iedere eerste en derde vrijdag van de maand te vergaderen om di verse onderwerpen op sociaal ter rein te bespreken. Het initiatief voor de „Social Inn" is uitgegaan van dr. C. J. Vlootman en pater Pietersen. Aanwezig waren o.a. artsen, geestelijken, wijkverpleeg sters, politiemensen en sociaal wer kers. De burgemeester sprak de wens uit, dat door het leggen van de onder linge contacten een vruchtbare sa menwerking zal ontstaan. REPARATIES 1ste klas werk vanaf f 5,— per reparatie 20-karaats GOUDEN KROON f 17.50 U kunt er op wachten INSTITUUT DENTILIA HOOGSTRAAT 40, ROTTERDAM TELEFOON (010) 126010 Te bereiken met tram 1, 3, 6, 8 en met buslijn 32, 34, 38, 45, 49 e- 49a

De Havenloods | 1970 | | pagina 1