Saneren is niet slopen, maar „gezond maken" 29.80 In oude westen spelen ratten krijgertje... Voorzichtig met de bulldozer Opportuun Veertig jaar zweefvliegen in Nederland 18-10. „Sanering eist een gedifferentieerde aanpak: het beleid voor een bepaalde wijk is niet alleen vanuit deze wijk zelf te construeren, maar moet tevens bepaald worden vanuit het totale organisme van de complexe stad. Er zijn geen kant- en klaar oplossingen, zoals bijvoorbeeld een „ideaal plan". „Het gaat om het vaststellen van de mentaliteit en de uitgangspunten voor een nieuw beleid". De wezenlijke prioriteiten zijn: 1. eerbied voor de waardevolle aspecten van het gegroeide in maatschappij en gebouwde omgéving. 2. stadsvernieuwing is een proces en geen eenmalige daad. 3. het wonen in en nabij een binnenstad is noodzakelijk. Stellingen en uitgangspunten, zoals ze zijn geformuleerd door één van de drie werkgroepen van de BNA (Bond Neder landse Architecten), die een studiesane ringsplan hebben gemaakt voor het Gouvernekwartier. Het hier besproken plan is van werkgroep 1, waarin zitting hadden A. J. ter Braak, W. Eijkelen- boom, P. P. Hammei, A. Middelhoek, N. Witstok en prof. W. G. Quist. Het is een bijzonder belangwekkend plan omdat het zich op het standpunt stelt, dat de bij sanering gehanteerde bulldozer een uiterst gevaarlijk wapen is. De werkgroep stelt zich kennelijk op het standpunt dat als saneren slopen be tekent er dan niet gesaneerd moet wor- Het alternatief, dat wordt aangeboden is even eenvoudig als bruikbaar en van verdere reikwijdte dan het Gouverne kwartier. Het komt neer op buurtver- betering. „Inplaats van sanering dient men bij ou de binnensteden aan regeneratie te den ken. Inplaats van een (door de gemeen telijke diensten opgelegd) sanerings plan, een beleid dat erop gericht is de ontwikkeling de juiste kant uit te stu ren: decentralisatie van alle centrale functies in de stad als geheel, stimule ring van de voor oude stadsdelen ge schikte activiteiten, verbetering van het woningbestand (zonder vermindering van de bebouwingsdichtheid) enz. De meeste oude binnensteden vormen een uitstekende basis voor regeneratie van de stad als geheel". Onrechtvaardig nu... beduidend goedkoper nodig, want U neeml camping-kombinatie i Een prachtig 3-poc verstelbaar hoofdeinde met 2 patent scharnieren en 4-delige polyaether matras in leuke des sins en kleuren. Een komplete kombinatie voor de verwende kampeerder voor nog géén dertig gulden. kompleet met pol/aether matras Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op onze camping afdeling, 2e etage, deze bijzon der komfortabele kombinatie, een 3-poots bed met verstelbaar hoofdeinde en een 4-delige po lyaether matras overtrokken met cretonne in diverse kleu ren, 60 x 180 cm Elke vrijdagavond tot 9 uur open dagmorgen open Het is een gedachtengang die voortkomt uit de overtuiging dat saneren een in we zen sociaal onrechtvaardige daad is. Wie eenmaal in een als saneringsgebied aan gewezen buurt woont, leeft in een wijk, die alleen nog maar achteruit kan gaan. •Niemand zal het in zijn hoofd halen duur geld uit te geven aan verbeteringen in de wetenschap dat de buurt gedoemd is te verdwijnen. (Saneren moet dan ook zijn, wat het woord aangeeft gezond maken. In deze redenering past het dat men erin de toe komst voor zou moeten zorgen dat er helemaal niet meer - of op uiterst be perkte schaal - gesloopt hoeft te wor den, door preventief te werk te gaan. Je 'zou dan nu bijvoorbe'eld in Ommoord moeten beginnen. De gemeente heeft er blijk van gegeven oog te hebben voor deze zaak door een architect en twee beeldende kunstenaars de opdracht te geven een plan tot wijkverbetering te maken. Dit plan wordt binnenkort in gediend). Gezond maken, dat is wat de werkgroep bedoelt in zijn studie van het Gouverne kwartier. De uitwerking van de gestelde prioriteiten leidt tot deze conclusies: Het is onverantwoord waardevolle, gegroeide en steeds schaarser wordende elementen verloren te laten gaan. (Een bulldozer is een gevaarlijk instrument). Onze generatie heeft het recht niet het in eeuwen gegroeide te niet te doen door rigoreus slopen. Waar nog een enigszins waardevolle omgeving aanwezig is, mag men deze niet aantasten dan voor de verbetering van de woonstandaard noodzakelijk is. In alle wijken van de stad dient een continu regeneratieproces plaats te vin- Met de sanering van het Gouverne kwartier moet en kan terstond worden begonnen niet bijvoorbeeld na vijftien jaar). Wonen in en nabij de binnenstad is noodzakelijk: het geeft een wezenlijke bijdrage aan de vitaliteit van de kem. Spelregels Ten aanzien van het Gouvernekwartier houdt de werkgroep zich aan de wette lijke spelregels. „De wet op de ruimtelij ke ordening, de aangepaste onteige ningsregeling en de huidige woningwet geven realisatiemogelijkheden voor wat wij willen: een continue proces van af breken wat totaal verkrot is, een onjuis te schaal heeft en voor de nodige ruim tevorming, herstel en nieuwbouw. Dit proces zal zich moeten voltrekken in een stedebouwkundig kader met be leidsafspraken, die de stedelijke proces sen zo min mogelijk hinderen of - nog beter - deze stimuleren. Het belangrijkste uitgangspunt hierbij is zo weinig mogelijk vast te leggen, zodat het leven gelegenheid krijgt zich op na tuurlijke wijze te ontplooien. Voor de rechtszekerheid is nodig een bestem mingsplan met minimale condities, dat bijvoorbeeld 15 a 20 jaar van toepassing is; daarna wordt het plan herzien over eenkomstig de dan geldende inzichten en mogelijkheden". Tenslotte ontwik kelt het plan zich door de tijd van een plan met minimale condities tot een plan met maximale mogelijkheden". (Een enkele fase is op deze pagina in tekening gebracht als illustratie van hoe het kan). De werkgroep beroept zich op een kern achtige uitspraak van prof. Hulsman: „wees zuinig op uw krotten", die hij deed in een discussie over de financiële consequenties van sanering. „Wij menen dat grondig onderzocht dient te worden, welke mogelijkheden er liggen bij een regeneratieproces, waarbij de onteigening beperkt blijft tot stedebouwkundige correcties van be perkte omvang". Een mening die reliëf krijgt in het licht van wat de econoom prof. Lambers heeft opgemerkt over het grote pro bleem van de financiering van de ver werving in deze tijd van schaarse geld middelen en hoge rentestanden! De werkgroep waarschuwt: „Men kieze niet de gemakkelijkste (dit is de bull dozer), maar de juiste weg, die nog wel eens de meest economische zou kunnen „De methodiek van saneren, die ons voor ogen staat, kan in ander opzicht kostenbesparend zijn. Door een beperkt aantal maatregelen op ruimtelijk tech nisch gebied, die het karakter hebben van een „injectie" - kan het economisch Slimme Arie Lems, aanvoerder van alle lijstén die thans in de Rotter damse afdeling van de Partij van de Arbeid circuleren, heeft het college van B. en W. vragen gesteld naar aan leiding van een artikel in het Rotter dams Nieuwsblad, waarin sprake was van een onvoldoende overleg tussen Stadsontwikkeling en de Sociale Af deling over problemen die rijzen bij het verplaatsen van gezinnen uit de te saneren wijken. Met de verkiezingen zo pal voor de deur zijn vragen over een dergelijke zaak natuurlijk uiterst opportuun. Maar slimme Arie heeft zich kennelijk niet gerealiseerd dat er toch een luchtje aan zit. Over welke verplaatsing heeft hij het en over welke sanering Juist, over die uit het verleden en die reeds aan de gang zijn. Maar over wel ke sanering handelde het artikel Juist, in hoofdzaak over de komende sanering. Slimme Arie springt op de bres voor de toekomstige te verplaat sen gezinnen. Met andere woorden: hij gaat ervan uit dat die gezinnen straks ook inder daad verplaatst zullen worden. Of wel: dat saneren slopen betekent. Er is alles voor te zeggen, dat mensen die uit oude buurten verhuizen een optimale begeleiding krijgen. Er is echter weinig voor te zeggen op dit moment vragen te stellen die er a pri ori vanuit gaan dat de door de ge meente voor de sloop aangewezen wijken ook inderdaad zullen verdwij nen. Daarover vragen stellen was po litiek heel wat zindelijker geweest, hoewel niet zo opportuun. leven in de wijk gestimuleerd worden". Een enquête in de Jordaan in Amster dam heeft geleerd dat zowel huurders als huiseigenaren bereid zijn verbete ringen aan woningen aan te brengen als dergelijke „injecties" worden gegeven. Het uitvoeren van verbeteringen werkt zeer stimulerend op de bewoners van De werkgroep noemt enkele mogelijk heden, die een dergelijk effect kunnen opleveren in het Gouvernekwartier. wegnemen van rotte plekken e.d. het creëren, zoveel mogelijk in samen hang niet het vorige, van een aantrek kelijk, verruimend, afwisselend mid dengebied. het creëren van doorsteken naar de omgevende randstraten, met name naar de Westersingel, de 's Graven- dijkwal en de Mathenesserlaan. het entameren van enkele bouwpro jecten op sociaal-cultureel gebied langs het verruimde middengebied. „De nieuwbouw van huizen zal moeten starten op plaatsen waar ruimte ont staat door het wegnemen van bovenge noemde rotte plekken. De nieuwbouw wordt bezet door bewoners uit een vol gende serie krotten; door dit continue proces kunnen de bewoners grotendeels in de wijk blijven wonen. Wij stellen ons voor dat voor de nieuwbouw zich in de vele te saneren stadswijken een spe ciaal type bouwindustrie ontwikkelt". Het rapport stelt: Verbetering van huizen kan zijn opknappen van de woning, afhanke lijk van de ruimtelijke, technische en hygiënische situatie. een profielwijziging, waardoor meer mogelijkheden ontstaan voor binnen treden van licht en lucht. Het Gouver nekwartier heeft op het ogenblik na melijk een aantal voor wonen onaan vaardbaar smalle straatprofielen. In het plan is een gevarieerd voet gangersdomein gemaakt, dat in principe vrij is van autoverkeer. De straten krij gen één-richtingsverkeer, waardoor het aantal straten waardoor men de wijk kan binnenrijden sterk verminderd is. Er is voor aanmerkelijke parkeerruimte Nieuw bjpleid De werkgroep sluit zijn rapport af met een beschouwing over een nieuw be leid" van saneren. Een beschouwing, waarmee wij van harte instemmen. We laten haar hier volgen: 1 „In de eerstvolgende decenfiia zal een grote operatie plaatsvinden. Voor tien tallen miljarden guldens zal moeten worden geinvesteerd in sanering. Thans wordt voornamelijk en veelal als axioma nog gedacht in termen van slopen, ge volgd door nieuwbouw. Wij staan een ombuiging in deze wijze van denken voor. Een nieuw denken dat gericht is op de ontwikkeling van stedelijke pro cessen vanuit de waardevolle aspecten van het bestaande, zal noodzakelijk zijn ten bate van de bewoners en het gehele leefmilieu. De hieruit voortvloeiende werkwijze eist veel aandacht. Elke straat moet bijvoorbeeld apart be keken worden op kleine, maar belang rijke mogelijkheden; van lantaarnpaal tot kinderspeelplaats. De vormgevers van het milieu zullen deze verhoogde aandacht veel meer dan zij tot nu toe gewend waren, con amore (met liefde) moeten opbrengen. Het totaalbeeld van het Gouverne kwartier na het ontwikkelingsproces is nog niet te bepalen. Het kan zijn, dat oud en nieuw organisch tot een geheel zijn gegroeid. Het kan ook zijn, dat toch tenslotte een geheel nieuwe wijk is ont staan; echter zal dan ook aan deze nieuwe wijk afleesbaar zijn, dat er een oude basis was, waaruit ze integraal ge groeid is". Niets staat vast. Kern van de studie is dat een groeiproces in beweging wordt gezet. Het verloop van dit proces wordt voor het belangrijkste deel bepaald door de bewoners van de buurt. De aantrek kelijkste kant van het plan is dat het ruimte biedt aan de creativiteit van elke bewoner. De uitkomst ervan is dat er geen uitkomst is: de wijk blijft in bewe ging, de wijk zal niet verworden tot een opbergplaats, waarin het leven is ge stold. Jan Hein de Groot. Perspectief van een verbeterde buurt. Zo ziet het Gouvernekwartier eruit na de verbetering door de BNA-werkgroep. Er is een gevarieerd voetgangersdomein gecreëerd in het opengelegde midden gebied. In de straten, waaraan woningen zijn gelegen, waarvan het profiel wordt gewijzigd, zijn beganegronds gelegen ga lerijen geprojecteerd. Er is ook een mo gelijkheid galerijen te projecteren ter hoogte van de eerste verdieping. In de woonblokken, die op het ogenblik lang zijn en de communicatie frusteren, zijn een minimum aantal doorsteken ge maakt. Door de wijk heen zijn mogelijk- Er kan worden geparkeerd op de lang werpige pleinachtige ruimten grenzend aan het open middengebied. In de stra ten waar profielwijziging van de woning heeft plaats gevonden is ruimte ont staan om de auto voor de deur te zetten .Het gebied wordt begrensd door links de 's-Gravendijkwal en rechts de Wester singel, aan de noordzijde door de West kruiskade en aan de zuidzijde door de Nieuwe Binnenweg. UU 1 Een actie -groep van buurtbewoners heeft zich ingezet om het Oude Westen verbeterd te krijgen. Hiervoor wil zij aandringen op verantwoor de sanering van de buurt. Het aanbrengen van voorzieningen die het samenleven-dichtbij-huis mogelijk maken staat voorop. Zo wordt ver langend uitgekeken naar speelplaatsen, pleintjes, een zwembad, groen voorziening, verbetering van de woonhuizen en bestrating. De actie groep, die spreekt namens vele duizenden buurtbewoners, wenst vervol gens een parkeerregeiing die het reinigen van straten mogelijk maakt en tevens de gelegenheid geeft rustig over straat te lopen. Ook moet er aandacht besteed worden aan het brandalarm. Een openbare buurt bijeenkomst over deze problematiek zal gehouden worden op 11 maart in de Lantaarn (8 uur). Buurtbewoner van Duijn schreef op 29 augustus 1968 aan de direkteur van ge meentewerken het dringende verzoek de straten een opknapbeurt te geven. Volgens de heer Van Dujjn was het 23 jaar geleden dat er voor het laatst iets aan de straten was gedaan. Eerst 17 januari 1969 kreeg hij antwoord van de heer Tillema, hoofddirekteur van ge meentewerken. Hierin wordt vermeld dat pas in 1970 de verbetering van de straten ter hand genomen zal worden, maar met zekerheid kon de heer Tillema dat niet beloven. Enkele weken geleden verklaarde wet houder Van de Ploeg dat het schema van gemeentewerken zeker 10 jaar achter ligt. „Kijk dan weten we dat we nog wel een tijdje kunnen wachten op de verbe teringen. Weet je, ze laten de boel hier expres verrotten. Dan kunnen ze later zonder gewetenswroeging de bulldozer laten komen om de buurt met de grond gelijk te maken. Nou, dat nooit", is de reactie van een huisvrouw, lid van de actiegroep. Stellig gelooft men dat het programma van C-70 zoveel geld en werk opslokt dat gemeentewerken een nog grotere achterstand oploopt om werkelijk iets In de wijk te doen. „Daarom gaan wjj de bezoekers van C'70 opvangen om ze naar onze buurt te leiden. Die mensen móeten een objectieve indruk krijgen van de stad Rotterdam. Ze moeten we ten dat er in zo'n moderne stad nog zul ke rotte plekken zitten". Ratten De buurtbewoners vinden dat er hoog nodig iets aan het parkeerprobleem ge daan moet worden. Allereerst willen zij dat er slechts aan een kant van de straat geparkeerd wordt. Vervolgens moet het onmogelijk zijn dat vrachtauto's voor de woonhuizen blijven staan als ze niet gebruikt worden. Tevens eist men stren ger toezicht zodat auto's niet op het trottoir worden gezet. „Kijk, dan is het ook weer mogelijk voor de stadreini- gingsdienst de straten beter schoon te houden, want nu is het een smerige troep omdat de straatveger nergens bij kan, Daarom kunnen ratten welig tie ren; ja, die spelen krijgertje tussen de auto's. Maatje kinderen moetje binnen houden". Als er wat meer ruimte voor de kinderen wordt gecreëerd waar ze kunnen spelen, gelooft men dat de baldadigheid, die vaak zeer agressieve vormen aanneemt, zal afnemen. Hiervoor zouden mis schien wat krotten kunnen worden af- gebroken, om op die vrije plaatsen watv pleintjes en groenvoorzieningen te ma-f ken. „Kinderen kunnen nergam rol schaatsen. Dat is een grote achterstel ling ten opzichte van kinderen in andere wijken. Dat is ook met schoolzwemmen zo. Omdat we hier zo ver van een zwem bad zitten, wordt er geen geld uitgetrok ken om ergens te kunnen zwemmen. Op een van de open plekken moet dus een zwembad komen". Als de toestand van de huizen ter sprake AUTOMOBIELVERZEKERING ZEER VOORDELIGE TARIEVEN HOGE NO CLAIM KORTING VELE MOGELIJKHEDEN b.v.: GEEN EXTRA EIGEN RISICO ONDER 23 JAAR SNELLE EN COULANTE SCHADEREGELING H.M. SCHOP ASSURANTIËN 5) komt breken ruim vijftien monden te- gelijkopen. „Als ik naar bed ga moet ik mij aan de tafelpoot vasthouden anders rol ik mijn bed uit". Ook de soep kan .niet naar behoren worden genuttigd en 'thee kan niet anders dan op bepaalde plaatsen gedronken worden". „En de huisbazen doen er niets aan. Die verho gen wel telkens de huur. Ook de bouw- politie laat zich niet meer zien", meldt een van de buurtbewoners. Veel ergernis dusom zaken die door het anders stellen van de 'prioriteiten' weg genomen kan worden. Om een slagvaar dig beleid op te stellen wordt een open bare buurtbijeenkomst in de Lantaarn gehouden op 11 maart. Thom. Holterman. Ter gelegenheid van het feit, dat het bin nenkort veertig jaar geleden zal zijn, dat de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart hier te lande de zweef- vliegsport introduceerde, wordt van Teriet naar Noordwijkerhout - de plaats van de eerste vlucht op 6 april 1930 - een postvlucht per zweefvlieg tuig gemaakt. Bij deze gelegenheid zullen 2400 brie ven motorloos door de lucht worden vervoerd waarvan de opbrengst ten goe de zal komen aan de uitzending van een Nederlands team naar de wereldkampi oenschappen zweefvliegen, die dit jaar te Marfa in Texas worden gehouden. Philatelisten kunnen de herdenkings enveloppen, die van speciale stempels worden voorzien en gefrankeerd zullen worden met de destijds door de P.T.T. uitgegeven gouden KNVvL jubileum zegel, tot 20 maart f 5,- per stuk bij de KNVvL in Den Haag (giro 17 96 18) bestellen. nu... beduidend goedkoper Met dit zelfklevende plastic tovert U, zonder punaises, zon der lijm, weer fleur en kleur op verveloze planken, deuren, muren, dienbladen, prulleman- den, enz. Zelfklevend pi* dat U in een wip kunt gen waar U ook wilt nu plak- plastic Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de eerste etage dit zelfklevend plastic in di verse leuke dessins, 45 cm breed, in coupons Elke vrijdagavond

De Havenloods | 1970 | | pagina 13