Welke plaets gaat Schiedam innemen in Waterweggebied? DE HAVENLOODS E®" (öjö Dag en nacht zien wij deze foto" Schooltuinwerk begint weer Ops I HEREN V'SAVI KAPPERSACADEMIE mineur: speuren met de camera KUNSTGEBinEN De rel om de door fotograaf Dolf Kruger gemaakte foto van de luchtverontreini ging, veroorzaakt door de Hoogovens te Velsen, is nog niet afgelopen. Vorige week dinsdag noemde Rotterdams burgemeester Thomassen deze foto, die sterk vergroot werd vertoond tijdens een openbare vergadering van de wijkraad te Hoek van Hol land, een falsificatie. Het comité „Schone Randstad Zuid" neemt deze uitspraak hoog op. Men hoopt, dat burgemeester Thomassen zijn woorden zal intrekken. Wanneer hij dat niet doet, overweegt men hem een proces aan te doen. Bij de vele betuigingen van bijval, die het actiecomité na de gewraakte opmer king van Thomassen heeft ontvangen, bevond zich deze week ook een brief van de heer M. Cligge uit Velsen-Noord. De heer Cligge heeft nu al vijftien jaar hinder van de Hoogovens. Vertegen woordigers van dit bedrijf hebben her haaldelijk verklaard, dat zij uit de omge ving van Velsen zelden klachten krijgen. De brief van de heer Cligge, die wij hier onder laten volgen, laat wel iets anders Niet leefbaar „Onder grote verbazing las ik bijgaand artikel (over de foto en de uitspraak van Thomassen, red.) in ons streekblad Dag blad Kennemerland. Als inwoner van Velsen-Noord woon ik reeds 15 jaar on der de rook en smook van de Hoog ovens. De foto, die u aan de burgemees ter hebt laten zien, is zo eerlijk als goud. Nadat ik de foto heb gezien, kan ik dat bevestigen. Nacht en dag zien wij deze foto. Ik verzeker u, dat het niet leefbaar meer is. Als de wind uit het westen waait, dan stokt de adem in je keel. Het is onmogelijk ramen open te zetten, 's Zomers en 's winters slapen wij met ge sloten ramen en toch worden wij meer malen wakker door de vreselijke stank, die door de gesloten ramen naar binnen komt. Ik nodigde burgemeester uit eens bij ons te komen logeren. De ramen zul len we dan 's nachts open laten, wantje moet wat frisse lucht hebben! Ik zal hem de dakpannen laten zien. Die zijn pikzwart. Ook mag hij de waslijn afne men. Dan zal hij zien, dat er een lading roet af komt. Ook mag hij de dakgoot leeghalen. Daar zit elk jaar ongeveer 5 cm. vlieggas in (moeten wij ieder jaar doen). Alle sponningen van ramen en deuren moeten elke week schoonge maakt worden. Ik geef u de verzekering, dat de burgemeester bijzonder slecht is ingelicht of voorgelicht. Er is nu een ac tiecomité opgericht. Alsu meer wilt we ten over de luchtverontreiniging in de IJmond, het adres luidt: mevr. Elout, Zeecroft 15, Wijk aan Zee. Wij gaan hier een totale actie voeren. Volgens mij kan het bedrijf wel schoon, als men er maar geld tegenaan gooit. Metertjes plaatsen om de verontreiniging te meten heeft geen zin. Dacht u, dat als de meterover de rode streep komt, men dan gaat zeg gen: Hoogovens, stoppen Geld verspil len, anders niet! Als de regering niet ingrijpt, zullen we ons zelf vernietigen. Ik hoop, dat ik een klein steentje heb bijgedragen voor uw actie". Tot zover de (niet vervalste) brief van de heer Cligge. Ongetwijfeld zal deze klacht wel niet alleen staan, ondanks het feit, dat men steeds heeft ontkend, dat de bewoners van het IJmondgebied hinder ondervinden van de Hoogovens. Met dezelfde beslistheid waarop wordt ontkend, dat men in het Rijnmondge bied werkelijk last van deze vestiging zal krijgen. Deze hele rel is overigens type rend voor de manier r, waarop men van de zijde van de Rotterdamse over heid protesten tegen verontreiniging van lucht, bodem en water, afwimpelt. De mededeling, dat de betrokken foto een falsificatie is, hoe kwalijk een derge lijke opmerking, wanneer hij afkomstig is van een burgemeester, ook moge zijn, is echter niet het enige punt, waarmee Een dezer dagen ontvangen de Hoofden der scholen te Schiedam weer de jaar lijkse mededeling over deelname van kinderen van de 4e, 5e en 6e klasse van de lagere scholen aan het schooltuin- Dit werk verdient de belangstelling van alle betrokken ouders aangezien de kinderen daardoor beter bekend raken met „al wat groeit en bloeit". Twee keer per week kunnen zij op de schooltuinen tuinieren, waarvoor bij aanmelding in totaal f 4,50 moet wor den voldaan. Verdere kosten zijn aan deze gezonde en nuttige liefhebberij niet verbonden. Watergolf f. 1,60 Knippen GRATIS. ;s AVONDS NAAR OE KAPPER 19.30 uur an 19.45 uur. Ma, - Di Wo en Do-avond. Telefonisch afspreken (010) 123079- 131574. Oostzeedijk 232 - 242, Rotterdam te bereiken met traml. 18, 3; bus 48 V, Gogh; Twee Prov. burg imeester Thomassen zijn demago gische discussietrant heeft bewezen. Cocktail-effect Laten we bijvoorbeeld het cocktail-ef fect (dat wil zeggen de vermenging van de honderd ton vuil, die de Hoogovens straks per dag bij de 600 ton, die dage lijks in Rijnmond reeds de lucht wordt ingeslingerd, voegt) eens bekijken. Bur gemeester Thomassen was kwaad, om dat dit argument werd gebruikt. Hoek van Holland zal van dit cocktail-effect geen hinder ondervinden, zo betoogde hij, omdat deze plaats alleen bij zuiden wind last zal krijgen van de Hoogovens. Bij westenwind kan het effect optreden, maar daar heeft Hoek van Holland geen hindervan. Daarmee heeft de burgemeester niet aangetoond, dat het effect niet zal op treden. Hij heeft alleen gezegd, dat Hoek van Holland er geen last van heeft. Het protest van Hoek van Holland gaat echter het hele Rijnmondgebied aan en als zodanig is de vrees voor het cocktail effect wel zinnig. Het antwoord van de burgemeester was dat niet. Tenslottnog de opmerking van Thomas sen, dat men pas heel laat is gaan protes teren, hoewel men al twaalf jaar geleden wist, dat er plannen voor een staalbe drijf waren. Dit is een verwijt dat ner gens op slaat. Toen men in Rotterdam en omgeving begon te protesteren tegen een eventuele tweede startbaan op Zes tienhoven, zei het Rotterdamse ge meentebestuur, dat deze protesten on zin waren, omdat deze zaak maar in stu die was. Nu verwijt Thomassen de ver ontrusten, dat zij niet hebben geprotes teerd, toen het nog helemaal niet zeker was, dat er op de Maasvlakte een staal bedrijf zou komen. Ongetwijfeld zullen er mensen zijn ge weest, die vorige week op de vergade ring in Hoek van Holland waarde heb ben gehecht aan deze argumenten van de brugemeester. Zij zullen echter wel moeten bedenken, dat deze argumenten de kern van de zaak niet hebben ge raakt. Want er is nog steeds niemand ge weest, die heeft verklaard, dat de Hoog ovens geen vuil in de lucht zullen spui en. Integendeel. De door het actiecomi té aangedragen cijfers zijn alleen maar bevestigd. En over die cijfers ging het Jan Dijkstra Sneller dan voor mogelijk werd gehou den L de Studie Ontwikkeling Binnen stad Schiedam openbaar geworden. Een al vele jaren slepende zaak, is nu niet alleen aan het stadsbestuur voorgelegd, maar ook aan de burgerij. Het gaat hier immers om een buitengewoon belangrij ke aangelegenheid, het toekomstige centrum van de stad Schiedam. Uiter aard spelen de financiën ook hier een belangrijke rol, maar Schiedam kan zich het eenvoudig niet veroorloven, om in langere termijnen te denken. Er zal over de ongetwijfeld uitstekende studie, resulterend in drie alternatieven, heel wat gedacht en gesproken moeten wor den. Er zullen in de naaste toekomst zeer belangrijke beslissingen genomen moeten worden. Het woord is nu in eerste instantie aan de burgerij en vervolgens aan de gemeenteraad tot het uitspreken van een veto over één van de drie plannen. Een „zwevend" veto, want het allerlaat ste woord zal van hogere instanties moe ten komen voor het beschikbaar stellen van de financiën. Het laat zich nauwe lijks gissen, welke kapitalen met de reconstructie van de binnenstad zijn gemoeid. Het is begrijpelijk, dat het bureau voor Stedebouw en Architectuur Fledderus en Van Gent, geen keuze uit de drie mo gelijkheden voor de Schiedamse binnen stad heeft gedaan. De heer Van Gent ging tijdens de voorlichtingsavond zelfs zover, dat hij op een desbetreffende vraag weigerde te antwoorden, zij het dan met één uitzondering. Hij verklaar de over plan A. „in vervoering" te kun nen raken. Hij voegde er meteen als waarschuwing aan toe, dat dit royaler opgezette plan geen mogelijkheden geeft tot inkrimping. Inderdaad doet plan A fors aan. Zo fors, dat men al spoedig geneigd is, de vraag te stellen, of hierbij het doel niet voorbij wordt gestreefd. Zelfs bij een gedachte schaalvergroting van de plaats van Schiedam. In de studie wordt als tegen stelling de „schaalverkleining" gepre senteerd. In de opzet van het Structuurplan, heeft Schiedam min of meer al gekozen voor een eigen kleine city met een nieuw of vernieuwd modern winkelapparaat. De aangeboden studie maakt het er alle maal nog niet gemakkelijker op. Het gaat immers niet alleen om een keuze uit drie plannen, maar om een „toe- komstblik", een voorspelling, welke plaats Schiedam straks zal gaan inne men in de Waterweg-periferie. Alleen al over deze punten kunnen de meningen zeer ver uiteen lopen. In het Structuurplan is al min of meer een keu ze gemaakt, toch blijven er nog genoeg alternatieven, hoe de gedachten uitge werkt moeten worden. Moet Schiedam worden gezien als een soort j.bufferstad" tussen twee steden, waarvan één zich bezig is te ontwikke len? Om het duidelijk te stellen: Rotterdam en Vlaardingen. Het heeft geen zin om wat Vlaardingen betreft schuilevinkje te spelen. Bij belangrijke zaken als nu voor Schiedam aan de orde, In plan B. neemt de Passage een niet onbelangrijke plaats in. dient met de realiteit rekening te wor den gehouden, waarbij rivaliteitsge dachten overboord moeten worden gegooid! Realiteit is, dat Schiedam de slag met Vlaardingen zoal niet heeft verloren, maar dan toch in elk geval in het defen sief is gedrongen. Het heeft geen zin daarvan de oorzaken nog eens na te gaan. Een feit is dat Vlaardingen over een sterker „achterland" beschikt dan Schiedam, met als tweede welhaast doorslaggevende factor, dat die stad in veel mindere mate de zuigkracht van Rotterdam ondervindt. We hebben in ons blad al uitvoerig de kernen weergegeven van de drie moge lijkheden die in dg nu verschenen bin nenstadstudie worden aangegeven. Daar is de zogenaamde „grote omloop", de circuitvormige winkel „mail", gevormd door Hoogstraat, Broersvest, Broers- veld, Lange Kerkstraat, Markt en Korte Kerkstraat met de bekende uitlopers Rotterdamsedijk en Oranjestraat. In plan B. wordt uitgegaan van een ster ker geconcentreerd winkelcentrum, met mogelijkheden voor het uitbreiden en inkrimpen, waarbij b.v. de winkels in het Broersveld gaan verdwijnen, maar met mogelijkheden voor aansluiting op de Passage. Bovendien is er meer woon gelegenheid rond dit centrum ontwor pen, hetgeen aansluit op de voorkeur van het structuurplan. Er is ook woon bebouwing boven de winkels gedacht. De „stationsboulevard" blijft gehand haafd, maar uiteraard heeft deze beper king ook betekenis voor de verkeerssi tuatie, waarbij de metro over een viaduct wordt geleid. Tijdens de toelichtingsavond zijn weinig nieuwe gezichtspunten naar voren geko men, buiten die welke in de studie zijn gesteld. Het is de verdienste van de stu die, dat na de uiteraard zeer algemene beschouwingen in het Structuurplan, thans in meer concrete vorm het toe komstig stadsbeeld van Schiedam voor ogen wordt gesteld. In ieder geval hebben het stadsbestuur, de diverse gemeentelijke diensten, en de burgerij nu een stuk in handen, waar over te praten valt. Het is te waarderen, dat het college van B. en W. er direct op inhaken en op zo kort mogelijke termijn de burgerij in de gelegenheid stellen, mee te denken zodat in een zo ruim mogelijk overleg de zo belangrijke be slissingen genomen kunnen worden. Het zou ons niet verwonderen, indien daarbij de voorkeur uit zou gaan naar het tussenplan, waarbij de kans bestaat, dat Schiedam er zich niet aan gaat vertil- Alleen, er is spoed nodig. Al veel te lang liggen er de open, naargeestige gaten in het stadscentrum; niemand weet water mee moet worden gedaan of hoe de ga ten opgevuld moeten worden. Wanneer de beslissing zal zijn genomen, betekent dat helaas niet, dat met sloop en her bouw kan worden begonnen, tenzij door royale „burgerzinleningen" de be rooide gemeentekas wordt gevuld Leo 't Hart. de 32-jarige rotterdamse fotograaf alphons mineur treedt na jaren commercieel gewerkt te hebben (fotozaak, reclame-opdrach ten) thans naar buiten met wat met een afschuwelijk woord kunst foto's heten. „double prints" noemt hij een serie van 30 foto's, die met technisch conven tioneler werk, tot 17 maart in het stedelijk museum van schiedam hangen, double prints verwijst naar een techniek van foto's af drukken, die een resultaat ople vert van door elkaar geschoven beelden, voor mineur schijnt dan ook niet zijn model het onder werp van zijn foto's te zijn, maar de atmosfeer om het naakte lichaam heen; romantisch en poë tisch, opgeroepen vanuit de „ab stractie", die de vrouw voor mi neur vertegenwoordigt, zelf zegt de kunstenaar dat zijn fo to's te maken hebben met de mu ziek van bob dylan. de muziek van dy/an vertegenwoordigt hetgeen hem bezig hield in de periode, waarin hij deze geëxposeerde fo to's maakte, wat dat was kan de bezoeker zelf op het spoor komen bij het ondergaan van deze platen: heimwee naar een verloren gegaan contact, zoeken naar de kern van een mysterie, speuren met de ca mera, dat lijkt mineur te doen, risin' twice. zonder zich te laten afleiden door wat hier bijvoorbeeld voor de hand ligt, de erotiek, op speur tocht te gaan met de fotograaf is de boeiende kans die het schie damse museum de bezoeker biedt. SLAAPBANKEN CENTRALE fabriekstoonzalen voor aUe REPARATIES 1ste klas werk vanaf f 5,- per reparatie 20-karaats GOUDEN KROON f 17.50 U kunt er op wachten INSTITUUT UENTILIA HOOGSTRAAT 40, ROTTERDAM TELEFOON (010) 126010 Te bereiken met tram 1, 3, 6, 8 en met buslijn 32. 34, 38, 45, 49 en 49a MAASKANT BEHANGSEL vakkundige behangers 2i MIDDELLANDSTRAAT 2 - TEL 23.31.92 W01PHAERTS80CHT 236 - TEL. 27.41.25 WEEKBLAD VOOR ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM - VLAARDINGEN - KRIMPENERWAARD E.O. - HOOFDKANTOOR: WESTBLAAK 25, ROTTERDAM. TELEFOON 010-132170 - OPLAGE 255.000 Burg. Thomassen: Foto is falsificatie", Veisenaar zegt:

De Havenloods | 1970 | | pagina 1