Zes golden voor lniden van de brandklok ■81 Rekeningen uit vorige eeuw: Gebedsdienst in Grote Kerk 95 79? DE HAVENLOODS - DONDERDAG 5 MAART 1970 Bij de inventarisatië van het gemeente archief Schiedam, vond de gemeente archivaris, de heer G. v.d. Feijsto.a. een aantal oude rekeningen. Hij vertelt daar over in het gemeenteblad „Het Stadhuis Meldt". Bij de rekeningen is een nota uit het jaar 1867, afkomstig van de heer A. van Woerkom, Stadsklokkenluider. „Geluidt voor den Brand met de Brand klok voor het pakhuis van den Heer F. H. Rozenstraten in de kinderbuurt, f 6,-". Volgens oud gebruik luidde de klok van de grote kerk bij het uitbreken van een brand. De brandklok fungeerde als oproep aan brandweer, politie en ste delijke autoriteiten, te vergelijken met de tegenwoordige brandmelding. Zo op het eerste gezicht is niet herkenbaar, dat het een zeergrote brand betrof. Van de brand, die op 14 maart 1867 's avonds om half elf uitbrak, staat in de Schiedamsche Courant van 18 maart een levendig verslag: „Jl. donderdag avond, omstreeks half elf ure is een felle brand uitgebarsten in de kelder- en kis- tenmakerij van J. A. Verweerde, gele gen aan de Kinderbuurt, op den hoek van het Spinhuispad. Niettegenstaande de ijverige inspanning van de brandweer is het pand, dat zoowel beneden als bo ven met zeer brandbare stoffen was op gevuld en waar het vuur gelijktijdig woedde, schier geheel uitgebrand, doch zijn de belendende gebouwen zoo goed als ongedeerd gebleven. De verschillende autoriteiten, schutterij en politie waren in zeer korten tijd ter plaatse en is het aan hunne doeltreffen de maatregelen te danken, dat de orde geen oogenbük werd verstoord, dat geen enkel ongeval te betreuren is. De burgemeester en de commissaris van politie, het allereerst op de plaats aan wezig, hebben met geweld de deur doen openen en zijn het brandende gebouw binnen gegaan; weinige oogenblikken daarna vernam men reeds dat de huur der van het pand in verzekerde bewaring was genomen, zoodat hieruit moet wor den afgeleid, dat het ingestelde onder zoek ongunstige vermoedens heeft doen rijzen. Hetpakhuisbehoort aan den heer F. H. Rozestraten, van wien fusten op den zolder geborgen waren. Zoowel het gebouw als die goederen en ook de kis- tenmakerij waren bij verschillende maatschappijen tegen brandschade ver zekerd. Heden zijn, naar wij vernemen, bovengemelde huurder en diens schoon broeder M. H. Verhoeckx, die bij hem werkzaam was, gevankelijk naar Rotter dam overgebragt". Het verslag van de gemeente over het jaar 1867 geeft nog enkele aanvullende gegevens, zoals het gebruik van zes brandspuiten. Burgemeester was toen P. J. van Dijk van Mathenesse, comman dant van de schutterij was H. W. Roelants (Luitennat Kolonel), com mandant van de brandweer was J. Dijk- mans Gz. (Opper-Brandmeester) en commissaris van politie was C. Kok. De kistenmakerij bestond nog niet zo lang. In 1862 werd een bedrijf gevestigd in samenwerking met G. Lub en C. A. H. van Bijlevelt, in 1863 één met G. Lub. Wat er verder is gebeurd met de nu... beduidend goedkoper Zelfs al zou U niet direkt een nachthemd nodig hebben, dan laat U nog zo'n spotkoopje vast niet lopen. Want nu verkopen wij een par tij mooie brushed nylon nacht hemden uit de duurdere series. Er zijn diverse modellen, te veel om allemaal op te noemen, daarom een voorbeeld uit onze sortering. Elegant brushed nachthemd met pasje in nopjes nylon, lange mouwen en rijke garnering. Alle modellen verkopen wij door elkaar per stuk voor nog géén vier gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze partij brushed nylon nachthem den uit de duurdere series, er zijn diverse modellen en kleu ren, maten S, M, L (38 t/m 48) door elkaar, Perstuk A 98 WÈÊÊÊÊÊÊ Elke vrijdagavond, tot 9 Ook maandagmorgen opart heren Verweerde en Verhoeckx is niet bekend, daar de couranten er niets over vermelden en de stukken van een pro ces, als het hiertoe gekomen is, zich niet in Schiedam bevinden, omdat de zaak onder de rechtbank te Rotterdam viel. Twee werksters hebben in 15 dagen voor dertig gulden het gehele stadhuis gereinigd. Wat in 1867 kon, zou nu niet meer mogelijk zijn. Apart wordt ver meld de kantoorruimte en boekenka mervan D. Koning. Bedoeld zal hier zijn van De Koning, en wel E. de Koning, „wijkmeester, belast met het bijhouden van het Bevolkings-Register" (Jaar boekje Schiedam 1867). Bij het schoon maken van zijn boeken assisteerde de concierge, P. Stolk. Het schoonhouden van het stadhuis is niet iets om lang bij stil te staan, maar wel de vermelding van de „wijkmees ter". Nu de afdeling Bevolking gaat ver huizen naar een nieuw gebouw, is er een geschikte aanleiding iets over de bevol kingsboekhouding te vertellen. Het instituut van wijkmeesters dateert in Schiedam van 1784. Op 8 maart van dat jaar vaardigde het stadsbestuur een ordonnantie uit, waarbij de stad in ze ven wijken werd verdeeld. Aan het hoofd van elk werd een wijkmeester aangesteld. Zij hadden de opdracht om te vervaardigen „exacte en pertinente lysten van alle de Persoonen en Fami- lien" in hun wijken woonachtig, en daarin aan te tekenen alle veranderin gen, zowel van vertrokken als ingeko men personen. We hebben hier te ma ken met een voorloper van de latere, nu nog bestaande bevolkingsregisters (niet te verwarren met de registers van de) Burgerlijke Stand! In 1826 vaardigde het stadsbestuur een nieuwe „Ordonnantie op hetWykmees- terschap" uit. In de aanhef is sprake van het vervallen „door veranderde tijden en omstandigheden van de bevorens zoo nuttige instelling van Wijkmeesters". Het nieuwe college van acht personen werd belast met het aanleggen en bij houden van een register, waarin moest worden aangetekend: 1. al de huizen binnen de stad, wijks- en nummersge- wijs; 2. de namen van de bewoners; 3. hun beroep. De registers, voortvloeien de uit deze verordening, zijn bewaard gebleven en vormen, verdeeld in vier series, een doorlopend geheel, tot met het jaar 1862. Met de registers van 1826 was Schiedam de officiële wetgeving enige jaren voor uit, want eerst in 1849 werd bjj Konin klijk Besluit van 22 december bepaald, dat zulke registers moesten worden bij gehouden en wel per 1 januari 1850. De basis vormden de registers van de volks telling van 1849. De datum 1 januari 1850 is te beschouwen als de officiële geboortedatum van de bevolkingsregis- Als gevolg van genoemd K.B. vaardigde het stadsbestuur op 10 mei 1850 een derde reglement of verordening voor de wijkmeesters uit. Deze bleven belast met het aanleggen en bijhouden van de registers, maar nu onder supervisie en bevel van de Ambtenaar van de Burger lijke Stand „als speciaal belast met de zorg voor het bijhouden der Bevol- kings-Registers". Bij raadsbesluit van 31 oktober 1860 werd het college van wijkmeesters opge heven „als beantwoordende niet aan het doel" en de werkzaamheden opgedra gen aan de voormalige secretaris van dat college, die nu de titel voert van „Wijk meester, belast met de bijhouding van het Bevolkingsregister der Gemeente" Dan is er een andere nota voor het schoonmaken van het stadhuis. Daarin staat dat op 24 september de verkiezing van 17 personen plaatsvond bij A. Bennink, die voor consumpties en zaal- huur ruim 62 gulden in rekening brengt. Zijn nota is wat kort en bevat enige duis terheden als „brand" en „g", maar wan neer we lezen „brandewijn" en „gla zen" worden ze begrijpelijker. De stem ming vond plaats in Musis Sacrum, waar Arend Bennink, 45 jaar, „sociëteitshou der" was. In de Schiedamsche Courant van 24 sep tember verscheen deze mededeling: „Wij herinneren onze lezers aan de ver kiezing van zeventien leden eener com missie uit de ingezetenen, buiten de le den van den raad, bedoeld bij art. 131 der gemeentewet, ter zalce der voorge dragen opheffing van de gemeente Oud nu beduidend goedkoper Dat dit klasse tapijten zijn valt meteen op, de dubbele onder laag met de verankerde pool wijst er ook duidelijk op. Omdat er bij de strenge fa- briekskontrole kleine schoon heidsfoutjes werden ontdekt, kunt U alleen nu zulk kamer breed nylon tapijt van een be kend merk zo voordelig kopen. kamerbreed nylon tapijt P/J 370 cm breed OOa= in diverse kleuren kamerbreed IfMK nylon tapijt 400 cm breed CQ80I met hoog-laag pool Qjj, in diverse kleuren per mete kamerbreed j29r nylon tapijt 400 cm. breed extrazware /O 80 kwaliteit in diverse kleuren en Nieuw Mathenesse en de wijziging der grenzen van de gemeente Schiedam, welke verkiezing zal plaats hebben op Maandag e.k., 24 dezer, van 9 tot 5 ure, in het gebouw Musis Sacrum, aan de Lange Haven". Het artikel in de gemeentewet van 1851 schreef voor, dat een ontwerp van ver eniging van gemeenten, resp. opheffing, voorgelegd moest worden aan de ge meenteraad en aan een gelijk aantal door de kiezers uit de ingezetenen per sonen. De raad van Schiedam telde toen 17 leden, vandaar de verkiezing van nog eens 17 personen. Bij het gemeentebestuur was een schrij ven van Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland binnengekomen, waarin dit college kennis gaf van het besluit om de gemeente Mathenesse op te heffen en bij Schiedam te voegen. Daar G.S. vóór 1 oktober het oordeel van Schiedam wenste te kennen, was haast geboden. De stemming vond plaats en wij lezen daarover in de cou rant: „Schiedam, 25 september 1866. Heden heeft plaats gehad de opening der stembriefjes, ingeleverd ten behoeve der keuzen van zeventien leden der nissie uit de ingezetenen, buiten de leden van de raad, bedoeld bij art. 131 der gemeentewet. Tot leden der com missie zijn benoemd de heeren: mr. K. A. Poortman, dr. A. Maas, mr. A. J. Beukers, P. C. A. Prins, G. Poort, L. Knappert, L. W. Jansen, H. Cool, J. S. M. de Groot, C. J. P. van der Schalk, H. A. M. Roelants, mr. A. J. Hazenberg, dr. P. J. Jansen, A. Rijnbende, A. Knappert Lz., dr. L. J. DelBaere en J. Dijkmans Gz.". In de courant van 28 september staat het pro- ces-verbaal van de opening der stem briefjes, waaruit wij vernemen, dat het stembureau heeft bestaan uit Joannes Balthasar Nolet, wethouder en voorzit ter, Joannes Andreas Nolet Wz. en Theodorus Zoetmulder, leden van de gemeenteraad en stemopnemers. Wat de verkiezing betreft, deze vond niet door iedere ingezetene plaats, maar alleen door hen, die op de zogenaamde kiezerslijst voorkwamen. De bijdrage in de rijks directe belastingen was hiervoor beslissend. In Schiedam was voldoende een aanslag van f30,-. Van de 556 stemgerechtigde ingezetenen versche nen in Musis Sacrum 185 personen, zo dat niet bepaald van een grote opkomst kan worden gesproken. Van de werkzaamheden van deze com missie is niets teruggevonden. Uit het verslag van de raadsvergadering van 14 december 1866 weten we echter, dat zij „geene bezwaren tegen de voorgestelde vereeniging" heeft gemaakt. Het is wel jammer, dat we zo niet weten, of er tegenstand in de commissie was en wie de opposanten tegen de vereniging van Mathenesse met Schiedam waren. Anders ligt dit bij de besluitvorming in de gemeenteraad, waar uitvoerige ver slagen van over zijn. Het einde van de geschiedenis was, dat op 22 december 1867 de Koning zijn goedkeuring hecht te aan de vereniging van beide gemeen ten, met toevoeging van een deel van de gemeente Kethel en Spaland (het deel gelegen ten zuiden van de Oude Dijk, ongeveer het voormalige Nieuwland, Kortland en 's Graveland). Per 1 januari 1868 was de vereniging een feit. Jammer, dat Schiedam de visie van bur gemeester P. Dijk van Mathensse niet heeft gedeeld en daardoor weinig met het nieuw verworven grondgebied heeft gedaan, ten gevolge waarvan de stad het belangrijkste deel in 1909 aan Rotter dam kwijtraakte. Het deel namelijk, waar nu de Merwehaven is. nu... beduidend goedkoper Op onze schoenen-afdeling staan 2e voor U klaar, deze echt suède lederen schoenen (en wat beschermt beter tegen de kou dan dit natuurpro- dukt?) Suède lederen damesmolière, een ideale gemaksschoen, keu rig afgewerkt, met ijzersterke zool en prima pasvorm, per paar voor nog géén negen gulden. Op 6 maart zullen weer vele vrouwen van alle gezindten over de gehele wereld samen ko men in een korte gebedsdienst. Dit jaar is het thema voor de liturgie; „Houd moed". De liturgie is samengesteld door vrou wen uit vijf verschillende landen: een maatschappelijk werkster uit Guyana werkend in de negerwijken van New York: een blanke Amerikaanse;een lcraresuit India; een Egyptische huisvrouw; een jonge theolo ge uit de Philippijnen. De dienst Wordt gehouden in de Grote Kerk op de Markt. Het Schiedams Vrouwenkoor zal medewerking verlenen. Aanvang: 20.00 In Kethel-Groenoord zal op 6 maart een ge bedsdienst worden gehouden in de Dorpskerk. Aanvang: 20.00 uur. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de schoenen-afde ling deze suède lederen dames molières met oerdegelijke zool, in de maten 36 t/m 41 en de kleuren groen, bruin en beige per paar Elke vrijdagavond tot 9 uur open I Ook maandagmorgen open I Gijn tal, of schrift, best. Ontwikkelingshulp discussie in Politiek Kaffee Er waren vee) belangstellenden in het Schie- damse Politiek Kaffee, waar gesproken werd over de ontwikkelingssamenwerking met ar me landen. Sprekers waren de heren mr. C. A. Bos, lid van de Tweede Kamer voor de CHU en de heer B. Schijf. Laatstgenoemde voerde bezwaren aan tegen het tot dusver gevolgde programma en bekritiseerde het standpunt van de CHU. Hierop werd door mr. Bos gerea geerd met een nadere uiteenzetting. Men was het wel eens over een noodzakelijke wijziging in de hulpverlening, maar het probleem is op welke wijze de hulpverlening moet plaats vin den. Het rapport Hoffman, waarin op ver schillende zwakke punten in het tot dusver toegepaste systeem worden behandeld, kwam Reparatie schepen bij Wilton Fijenoord In dok 5 bij Wilton Feijenoord is opge nomen de bulkcarrier „Theologos" van M. J. Lemos Co. Ltd. te Londen. Het schip heeft aanzienlijke bodemschade opgelopen. De bodem en tankdop met alle inwendige delen moeten vernieuwd worden. Voor deze omvangrijke repara ties, worden nieuwbouw secties vervaar digd, die dan later door de nieuwe drij vende kraan Mammoet op hun plaats worden gebracht. Verder is een nieuwe sectie aangebracht in de „Sinoutskerk" van de V.N.S. Het schip is hierdoor ongeveer 20 meter ver lengd. Er worden gelijktijdig reparaties uitgevoerd aan de motoren. De „Si noutskerk" is het tweede schip in een serie van de zgn. S-kerkschepen van de V.N.S., die door Wilton Feijenoord ver lengd zullen worden. Ziekenhuisbarak wordt wijkgebouw Bijdorp De wijkvereniging Bijdorp krijgt een ei gen wijkgebouw, doordat de gemeente een barak van het oude ziekenhuis be schikbaar heeft gesteld. De barak wordt geplaatst op het terrein van de speeltuin aan de Schietbaanstraat. De vereniging zal 10 april in het gebouw 't Raadhuis de jaarvergadering houden. Als bestuursleden zijn aftredend de he ren Blaauw en van Dooren, respectieve lijk secretaris en 2e penningmeester. Zij, stellen zich herkiesbaar. De Schiedamse Muziekvereniging „Oefening Baart Kunst", viert dezer dagen het zeventig jarig bestaan. In verband hiermee wordt zater dag 14 maart van 16.00-17.30 uur door het bestuur in gebouw Tivoli aan de Nieuwe Haven, een receptie gehouden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 1e etage dit kamerbreed nylon tapijt met dubbele onderlaag, dus met ver ankerde pool, keuze uit drie kwaliteiten, voor prijzen die U niet gauw voor een tweede keer Binnenstad - plannen in Stedelijk Museum Van zaterdag 7 maart tot en met vrijdag 15 mei zal in het Stedelijk Museum op de Hoog straat een expositie zijn ingericht van de plan nen voor de sanering en herbouw van de bin nenstad. Op de expositie zijn ook alle maquettes te zien. Voor inzage van de plan nen is het museum gratis toegankelijk, gedu rende de normale openingstijden, op zondag van 12-17 uur, overige dagen van 10-17 uur. De ontwerper van de plannen, de heer B. C. van Gent, zal de plannen toelichten en vragen beantwoorden op de volgende avonden: vrij dag 6 en 13 maart, dinsdag 17 en 24 maart, vrijdag 10 april en 15 mei. De bijeenkomst op 6 maart die om 21 uur begint, is gereserveerd voor organisaties uit het plaatselijk bedrijfsle ven. De overige bijeenkomsten, die allen om 20 uur beginnen, zijn voor iedereen toeganke lijk. De gratis toegangskaarten voor de voorlich tingsavonden zijn verkrijgbaar met ingang 9 maart bij de afdeling openbare werken van het stadhuis, ingang Oude Kerkhof. Kaarten kunnen ook telefonisch worden besteld: tele foon 269051, toestel 49. Er zijn plannen om te komen tot de uitgav Met enige verwondering zullen de Schie dammers kennis hebben genomen van de sloop van het pand op de hoek van de Singel en deHoflaan, waar jarenlang een apotheek gevestigd was. De apotheek was al enkele jaren verdwenen en nu dus ook het pand. Op deze plaats zal het nieuwe stadhuis gebouwd worden. Ook de brandweerkazerne zal hiervoor on der de slopershamer verdwijnen. Deze sloop betekent het begin van de plannen voor de „Stationsboulevard", zoals die is ontworpen in de plannen voor de bin nenstad. Niet helemaal gesloopt, maar wel een grondige vernieuwing heeft het oude gebouw van deRijks-HBS ondergaan. In het gebouw, waarin eerst de jeugd en daarna de „echte slopers" aan het werk zijn geweest, zullen binnenkort enkele afdelingen van de Schiedamse gemeen- tesecr^tan^wordenmj^rgebracht^ T-'. Eiken Windsor wandmeubel praktische indeling lengte 200 cm Nu nog voor ggg geisoleerd en gepan

De Havenloods | 1970 | | pagina 3