dantela dealtii L75 1. LEAO: onbekend gebied in onderwijs Ruim 4V2 miljoen auto's in 1980 „Ban de roest" is het parool van Renault Dubbel deksbus in Nederland Nieuwe Sunbeam's Het verschil tussen de schrijftafel en de uitvoering Rotterdam wèl, Den Haag geen fietspaden -r-botcr tip van de week: u - Kijk niet opeen kolommetje. 59 ve electrische lading van de oppervlakte uitoefent op de polaire moleculen van de toevoegingen in de tectyl. De aan trekkingskracht is sterker dan van water en daarom wordt water volkomen ver drongen. De verkoopprijs van Renault-automo- bielen werd door deze extra voorziening niet verhoogd. Een achteraf aange brachte ML-behandeling kost, afhanke lijk van het merk en type, tussen f 100,- en f 150,-. Aangeraden wordt om elk jaar te laten controleren of de bescherming nog goed is en zonodig een nieuwe beschermlaag te laten aanbren- DE HAVENLOODS DONDERDAG 5 MAART 1970 Het parool waarmee Renault het jaar 1 1970 is ingegaan, is: „Ban de roest". Vanaf 1 januari is elke in Nederland geimporteerde Renault automobiel van fabriekswege voorzien van een behande ling met een roestwerend product op oliebasis. Sinds enige jaren past Renault de'dom pelbadbehandeling van haar producten toe, waardoor al een veel betere roest- bescherming ontstond dan vroeger het geval was. Maar ook de beste lakbehan- deling kan niet voorkomen dat na enige tijd roestvorming optreedt. Pèkel, vocht en zwavel uit de lucht krijgen vat op plaatsen waar het materiaal gepuntlast is en zo zal vaak de roest onder de lak- lagen vandaan komen. In Zweden werd een aantal jaren gele den een roestbeschermingsmethode ontwikkeld door ingenieur Laurin. Op strategische plaatsen werd in autocar- rosseriën gaten geboord zodat de holle ruimten in kokerbalken, dubbele plaat- vormen van de carrosserie, achter de be kleding van portieren en dergelijke plaatsen een speciaal product werd inge spoten dat een sterk waterafstotende eigenschap heeft. De door Laurin gevonden manier is ook naar hem genoemd, de ML (methode Laurin) methode is inmiddels in de Noordelijke Landen een erkende pro tectie tegen het roestspook. Renault heeft als product Tectyl geko zen. Tectyl is een Amerikaans product dat uit een aantal roestwerende prepara ten, die rijk zijn aan paraffine-koolwa- terstoffen, bestaat. De hechting van Tectyl houdt verband met de aantrek kingskracht, die de positieve of negatie- Coenen N.V. samen met Wingard Grote gebeurtenissen werpen hun scha duw vooruit, aldus een gezegde en in dit geval betekent het dat de in te voeren verplichting om in nieuwe auto's auto gordels aan te brengen voor do grootste Nederlandse fabrikant van autogordels aanleiding is geweest om samenwerking te zoeken met andere fabrikanten van gordels. Als partner heeft Coenen één der be langrijkste Engelse fabrikante Wingard Ltd. Uit Chichester uitgekozen. Samen hebben zij een nieuwe Nederlandse N.V. gesticht die de naam zal voeren N.V. Coenen-Wingard Safety Corpora tion. De nieuwe N.V. zal de beschikking heb ben over alle patenten die de beide moe derfirma's in de loop van de jaren heb ben verkregen. Zij zullen zich uitslui tend bezig houden met de fabricage en verkoop van gordels voor eerste monta ge. Carrosseriefabriek Coenen N.V. zal de verkoop blijven verzorgen van Coenen autogordels welke niet voor eerste mon tage zijn bestemd en meetal via de acces- soirehandel hun weg naar de verbruiker vinden. De Nederlandse bezoeker aan Engeland zal zich niet gauw de kans laten ontglip pen om een tochtje met een dubbel dekker autotjus te maken. Liefst op de voorplaatsen bovenin gezeten heeft men goed uitzucht op weg en landschap en als men een stad wil bekijken dan is zo'n rit zijn geld ook dubbel en dwars waard. De dubbeldeksbus mocht in Nederland nooit worden gebruikt. De Rijksdienst van het Wegverkeer had een aantal be zwaren tegen deze voertuigen en de wet gever beperkte de maximale asdruk zo danig dat zo'n type bus in ons land niet rendabel te maken was. Voor het eerst is er nu een in Duitsland gebouwde dubbeldekker toegelaten tot het Nederlandse wagenpark. Het is een Neoplan bus die plaats biedt aan 79 pas sagiers. De wagen is een product van de carrosseriefabriek Auwarter K.G. uit Stuttgart. Als krachtbron dient een 235 SAE-pk sterke verticale dieselmotor die achterin de bus geplaatst is. Het is een Henschel motor waaraan een zesversnellingsbak is gemonteerd. De bus heeft een eigen ge wichtvan 12 1/2 ton en is goed vooreen topsnelheid van 110 km per uur. De bus heeft drie assen waarvan er één wordt aangedreven. Een extra breed verenspoor en luchtvering zorgen voor een goede stabiliteit en een hoog com fort. Bij de constructie werd op grote schaal gebruik gemaakt van zgn. silent- blocks om hinderlijke trillingen te voor komen. De bus heeft een lengte van 11,85 m. en een breedte van 2,45 m, afmetingen die bij autobussen wel vaker voorkomen. De hoogte is uiteraard wel sterk afwij kend, want die bedraagt 3,95 m. De bus is gekocht door het Rijswijkse reisbu reau B.A.B. en stond op de tentoonstel ling voor bedrijfsautomobielen in het RAI-gebouw te Amsterdam. nu... beduidend goedkoper Vader wil in zijn vrije tijd wel eens wat anders dragen dan een overhemd en dan 't liefst na tuurlijk aan soepele pullover. Koop nu voor hem en Uw zoon een sportieve helanca pullover in model met apart ingezette V-hals met turtle col in kon trasterende kleur. De pullover is er ook in effen kleurennu door elkaar pier stuk voor nog géén zeven gulden. turtle neck Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze vlotte herenpullovers van soepel helanca, kies uit een model met apart ingezette V-hals in kon trasterende kleur of uit diverse effen kleuren w.o. wit, bleu, groen en rood, in alle courante herenmaten, pullovers met turtle neck Elke vrijdagavond tot 9 De autotentoonstelling te Genève, wel ke 11 maart wordt geopend, zal ver schillende nieuwe automodellen onder haar dak hebben. Eén van de nieuwig heden vormen ongetwijfeld de nieuwe Rootes-modellen, die in Nederland als Sunbeam 1250. en 1500 zullen worden uitgebracht. De nieuwe Sunbeam is een vierdeurs wa gen die plaats biedt aan vijf personen. Bij het ontwerp is men uitgegaan van het drie-boxen principe, waardoor een veiljge carrosserie werd verkregen. Bijzonder veel aandacht werd besteed aan anti-corrosie behandelingen en voorzieningen. Zo wordt de carrosserie voordat enige lakbehandeling wordt toegepast, geheel gefosfateerd volgens een uit zeven etappen bestaand dompel- spray proces en eerst daarna wordt de grondverf aangebracht volgens de Elec- trophorese methode. De radiatorgrill is van plastic vervaar digd zodat dus geen roestvorming door steenslagbeschadigingen kan ontstaan. Kuipstoelen zullen de bestuurder en zijn passagier een comfortabele zit bie den en de achterbank heeft een steun gevende vorm van de rugleuning. De Sunbeam zal verkrijgbaar zijn als 1250 Standaard, als 1250 DE Luxe en 1500 Super. De 1250-motoren leveren een vermogen van 53 DIN-pk en kunnen de wagen een maximum snelheid van 135 km per uur geven. De 1500-motoren beschikken over 63 DIN-pk en zijn goed voor 145 km per uur. Beide motoren zijn voorin geplaatste viercilinder lijnmotoren die een vijfmaal gelagerde krukas hebben. De compres- sieverhouding bedraagt 9,2:1 en als car burateur dient een enkelvoudige Ze- nithh-Stromberg. De grotere cilinder inhoud van de 1500 werd verkregen door het vergroten van de boring. De wagen heeft onafhankelijke voorvering en een op vier plaatsen bevestigde starre achteras met schroefveren. DE prijs in Nederland is nog niet bekend. „Alle onderdelen van een stadswijk moeten voor alle mensen met de gebruikelijke verplaatsingsmiddelen bereikbaar zijn. Aangezien de specifieke eisen van verschil lende verkeerssoorten vaak niet met elkaar in overeenstemming zijn, moet een verkeerssysteem worden ontwikkeld, dat de wederzijdse hinder en met name de gevarenkans tot een minimum beperkt". Dit schrijft de directie van de Dienst Stadsontwikkeling van Rotterdam in het verslag over 1968. De verbetering van het openbaar vervoer (metro) zal geen invloed hebben op de ontwikkeling van het autobezit; wel zal het gebruik van de auto beinvloed worden, zodat meer particuliere auto's overdag in de woonomgeving geparkeerd blijven. Hieruit vloeit de eis voort voldoende parkeerruimte in de woon wijk te reserveren (1,5 plaats per woning). Wij kunnen het met het bovenstaande van harte eens zijn, wij vragen ons echter wél in gemoede af of deze mededeling alleen voor schrijftafelgebruik bestemd is of dat de Dienst Stadsontwikkeling inmiddels al begonnen is met de uitvoering van de idee. Naar onze mening zitten veel Rotterdammers op de uitvoering te wachten! Wie de aardbol een beetje kent weet dat wij in een klein land leven. Niet dat dit op zichzelf een vervelende aangelegen heid is, integendeel, want wij mogen dit land wel. Maar op verkeersgebied blij ken er toch nog grote verschillen van inzicht te bestaan zoalsbit een medede lingvan de Stichting WEG blijkt. De Gemeentelijke Verkeersdienst van Rotterdam wil, evenals die van Amster dam, een verdere scheiding van het auto- en overig verkeer doorvoeren. Wanneer de plannen dpor de Rotter damse Gemeenteraad Worden goedge keurd, zal vóór 1972circa lOkilometer fietspaden in het centrum van de Maas stad zijn aangelegd. Ook voor het twee- wielerverkeer in de buitenwijken be staan soortgelijke plannen. Met deze maatregel beoogt men een ver hoging van de verkeersveiligheid voor de grote groep tweewielergebruikers. Naar schatting rijden er dagelijks 50.000 fiet sers en bromfietsers door de Rotter damse binnenstad en het aantal ver keersslachtoffers onder hen is relatief In Den Haag daarentegen worden steeds meer fietspaden en stroken opgeheven. Als reden wordt aangevoerd, dat het tweewielerverkeer in verhouding tot het autoverkeer terrein verliest. De Stichting WEG pleit met nadruk voor een scheiding van de verkeers soorten. De aanleg van afzonderlijke brom- en fietspaden wordt toegejuicht, omdat ook de ervaringen in het buiten land hebben geleerd, dat hierdoor zowel de verkeersafwikkeling als de veiligheid van alle categorieën weggebruikers wordt bevorderd. Blijft de vraag of de Hagenaars zoveel geld verdienen dat de tweewieler daar definitief tot het verleden behoort. La ten wij het daar maar ophouden. De Alfa Romeo Montreal zal op de 40e Autosalon in Genève gepresenteerd worden. De motor is een 8-cilinder in V-vorm met een cilinderinhoud van 2593 cc.. De cilinderbanken staan on der een hoek van 90o. De motor is voor zien van 4 bovenliggende nokkenassen en heeft Alfa Romeo-Spica benzine inspuiting. Het carrosserie-ontwerp is van Bertone. Over tien jaar - in 1980 dus - zal het Ne- taar van de Stichting WEGeen enorme derlandse autopark ruimm 4 1/2 mif- uitdaging aan alle instanties die zich met joen personenauto's tellen, het dubbele de verkeersvoorzieningen binnen en van het huidige aantal. Het aantal perso- buiten de stad bezig houden, nenauto's per duizend inwoners zal stij- Met dit commentaar kunnen we het vol gen van 175 in 1969 tot 319 in 1980. ledig eens zijn, nü zijn de files zo af en Daarna gaat de groei wat langzamer tot 7 1/2 miljoen in het jaar 2000, d.w.z. 420 auto s per duizend inwoners. Aldus een nieuwe prognose van het Neder lands Economisch Instituut te Rotter dam. In het kader van de integrale verkeers- en vervoersstudie, welke in opdracht van het Ministerie van Verkeer en Wa terstaat wordt uitgevoerd, heeft het N.E.I. enkele „modellen" ontworpen voor de raming van het toekomstige autopark. Daarbij is een vergelijking gemaakt met Amerikaanse groeicijfers, waardoor on der meer effecten van inkomensgroei en-verdeling, de bevolkingssamenstel ling, kosten en zelfs de mogelijke gevol gen van verkeerscongesties in de bereke ningen zijn verwerkt. Men gaat er voor lopig van uit dat er te zijner tijd een verzadiging zal worden bereikt bij drie auto's per vijf Nederlanders. Verdubbe ling van het autopark in de komende tien jaar betekent, aldus een commen- Simca heeft op 4 februari in Frankrijk haar nieuwe 1000 Rallye gelanceerd. Een wagen die geconstrueerd is voor jonge mensen, die zich tot de autosport aangetrokken voelen en dromen van een wagen om hun debuut in de racewereld te kunnen maken, zij het dan op de derste treden. De populaire motor van de Simca 1000 Special is ook in de 1000 Rally e gemon teerd. Deze krachtbron - 53 DIN-pk bij 5800 tpm - zorgt voor een snelle accele ratie namelijk 37,8 seconden over 1 km met staande start. De wagen bereikt top van 150 km per uur. De 1000 Rallye is uitgerust met schijf remmen op de voorwielen en trommel- remmen achter. De introductie in Ne derland is nog niet bekend en oo de prijs kon nog geen mededeling wor den gedaan. dAnti-torn Het valt direkt op, een willekeurige leerling aan wie je in de hal van de Nassauschool vraagt waar de direkteur te vinden is, stuurt je niet naar boven, maar brengt je zes trappen hoog naar de kamer van de direkteur en kondigt je bezoek aan. „Ja, op onze school wordt gewerkt aan de menselijke kant van het bedrijfs leven. De persoonlijke omgang met mensen is bij ons van groot belang". De heer E. Bies is sinds mei 1968 direkteur de Nassauschool aan de Hillevliet 126. Al veel langer was hij aan de school verbonden als leraar. Hoewel het l.e.a.o. onderwijs nog zeer jong is (sinds aug. 1968) kan de heer Bies praten over een ervaring van ruim zeven jaar, aangezien de Nassauschool betrokken is geweest bij twee experimenten van elk drie jaar en vakdiploma's. Ook voor het volgen van interne bedrijfskursussen komen ze in aanmerking. Leerlingen die met suc ces de theoretische richting hebben ge volgd kunnen eventueel hun studie voortzetten bij het m.e.a.o. „Wat betreft de toelating van leerlingen zijn we echt wel een beetje kieskeurig. De speciale toelatingscommissie die we ingesteld hebben probeert op grond van het advies van het hoofd van de basis school, de rapporten van de zesde klas en de uitkomsten van de standaard len of een leerling wel of niet in het brugjaar kan worden toegelaten. Deze werkwijze heeft het aantal teleurstel lingen aan het eind van het brugjaar aan merkelijk verminderd. Dit is bijzonder verheugend. Immers wanneer van tevoren al met vrij grote T.S. r - - C1I UC UlllkUIIIMCIl Vdll UC hldilUddlU onder auspiciën van de pedagogische proefwerken zo goed mogelijk te bepa- centra. Hierdoor zijn al zo'n 250 leer- V - lingen met een l.e.a.o. diploma van school gegaan. Het eerste examen werd in 1965 afgenomen. De afkorting L.E.A.O betekent, lager economisch en administratief onder wijs. Het l.e.a.o. telt, inclusief het brng- wannccr vnn ICÏU1CI1 lllcl gIulc jaar, drie leerjaren. Vanaf het tweede zekerheid te constateren valt dat het jaar wordt beroepsgericht ^derwijs kind het het brugjaar niet zaj kunnen gegeven; in het tweede jaar algemeen bespaart men het kind door onenterend en in het derde jaar gedif- fc t tet een heleboe} eUende ferentieerd. Het derde leerjaar kent drie en verdriet" richtingen: a de economische of Ziehjer een'„ieuwe mogelijkheid van winkelrichting. b. de administratieve of overweging voor ouders wier kinderen kantoornchting en c. de theoretische dit jaar van de lagere school af komen, richting De theoretische richting is o a. De heer Bies js te allen tijde bereid ver_ bestemd voor leerlingen die na het beha- der in te jjcbten Het telefoonnummer van het l.e.a.o. diploma verder van de school is 010-276075 willen studeren aan een school voor middelbaar economisch en administra tief onderwijs (m.e.a.o.). Gezien het vakkenpakket bij het l.e.a.o. en de doorstromingsmogelijkheid naar het m.e.a.o., moeten de leerlingen op school vrjj veel theorie verwerken willen ze kans van slagen hebben. Leer lingen die net niet in aanmerking komen voor de mavo-opleiding zijn in het alge meen de aangewezen leerlingen voor het lager economisch en administratief on derwijs. Begrijpelijkerwijs spelen ijver en accuratesse een zeer belangrijke rol", aldus de heer Bies. ,Onze school heeft de beschikking >ver: een volledig ingericht kantoor lokaal: bureaus, tel- en rekenmachines, sorteersets, reproduktieapparatuur e.d., een volledig ingericht winkellokaal: ver- koopgondola, kassa en paktafel, achter wand met vitrines en vakken voor arti kelen e.d., een volledig ingericht lokaal voor machineschrijven. Verder zijn we er over bezig contacten te krijgen met winkels en bedrijven waar onze leerlingen ervaring op kunnen doen met uiteraard de nodige praktijk begeleiding. Volgende week gaan we met de winkelklas een hele dag naar de Bijenkorf, 's Morgens krijgen ze dan wat theorie te verwerken en 's middags krij gen ze een opdracht om een bepaalde afdeling te observeren". „Tot nu toe is het nog zo dat èen Ulo/ mavo diploma voor veel ouders en kin deren geldt als de voorbereiding voor het werken in de administratieve en eco nomische sector van het bedrijfsleven. Het bezwaar hiervan is echter dat dit in hoofdzaak een theoretische opleiding is zonder dat de leerlingen er praktisch en mentaal op worden voorbereid. Het l.e.a.o. kan door een theoretische aan pak, met vakken als Nederlands, Engels, Duits, boekhouden en bedrijfsrekenen op de Nassauschool op Mavo niveau ge geven worden en een praktische en men tale aanpak door vakken als bedrijfs- oriëntatie en kantoorpraktijk aan dit bezwaar tegemoet komen. Dit alles wordt dan nog eens aangevuld met vakken als tekenen, handvaardigheid, muziek en lichamelijke oefening. Voor deze drie facetten, theorie, prak tijk en expressie en beweging wordt het algemeen vormend karakter bij dit beroepsgericht onderwijs duidelijk onderstreept. Dit is de reden dat het bedrijfsleven bijzonder graag l.e.a.o. kandidaten aanneemt. Dat dit in adver tenties nog te weinig tot uiting komt vindt zijn oorzaak in het nog geringe aantal kandidaten met een l.e.a.o. di ploma. TOEKOMSTMOGELIJKHEDEN' Betreffende salariëring en studiemoge lijkheden liggen ervoor leerlingen die na het behalen van het l.e.a.o. diploma in de bedrijven gaan werken, dezelfde kan sen als voor Ulo/Mavo leerlingen. De school stimuleert het volgen van kur- sussen voor het behalen van praktijk- nu... beduidend goedkoper Wie de advertentiepagina's in de kranten van de laatste we ken heeft gelezen, zal het niet ontgaan zijn dat er zóveel voor panties wordt geadverteerd, dat het aardig op een panty-oorlog gaat lijken. Ook ter Meulen doet graag aan met de buispanties, maar met de normale gevormde panties in 3 maten en 2 kleuren. De prijs ligt zelfs lager als die van de buispanty. Koop ze nu deze panty nylons van mousse nylon, 't broekje is van steviger breisel, ze zijn naadloos en kosten per stuk nog géén een gulden zestig. naadloze mousse panty geheel gevormd in 3 maten en 2 kleuren eerste keus Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze geheel gevormde nylon panty kousen, in de modekleuren Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maendegmorgen open

De Havenloods | 1970 | | pagina 7