Schneiders eersteling: acteurstoneel van het zuiverste water HOU Nel Barendregt vraagt minister om actie voor behoud Staelduin $kutêen Uitstekende rol van Josephine van Gasteren [„Met Elkaar" verhuisd m li m S[ fffl b Weekagenda Schiedam 198 1)1, HAVI-NLOODS DONDERDAG 5 MAART 1970 18-120 Eric Schneider heeft met „Theodoor, een total loss" een zeer Hollands toneelstuk geschreven. Herkenbaar in zijn situatie, deel zijn als men zich dan ook van ande- herkenbaar in zijn personages, herkenbaar in zijn humor. Een toneelstuk bovendien dat een aantal uiterst speelbare rollen bevat, re poeha onthoudt ^duidelijk die bijvoorbeeld Josephine van Gasterem de kans bood tot beslist een indrukwekkende prestatie te komen. Acteurtoneel van het 'g'mokenwaar men met het gezelschao zuiverste water. Schneider stelt aan getuigend toneel geen boodschap te hebben. Voor hem bestaat alleen acteurstoneel. Dat wil heen wil. „Waarheen John van de zeggen: er moet lekker geacteerd kunnen worden. Het is verheugend, dat hij daarin is geslaagd voor wat betreft de rol van Rest? vroeg Piet van derMeulen eens. mevrouw Van Gasteren overtuigend, voor de rol van Lies Franken in voldoende mate, voor de rol van Enny Meunier niet en voor Hij wacht nog steeds op antwoord. de rol van Liesbeth Struppért nauwelijks. Het is minder ver heugend dat de 35-jarige acteur/ auteur met zijn staat van dienst in feite slechts is blijven stilstaan bij de vorm van zijn stuk en de in houd ervan niet aan een kritischer J onderzoek heeft onderworpen. Een toneelschrij ver wordt name lijk pas dan in teressant als zijn werk zowel naa: vorm als naar in houd iets te zeg gen heeft. „Theodoor, een 0<">ooö0° total loss" is dan ook een soort vuur werk, dat, afgeschoten met een knalef fect, de directe bewondering van de bij- eengestroomde schare oogst, maar daar na onmiddelijk vergeten wordt Naar de inhoud gemeten zijn daarom de meeste vraagtekens te zetten bij dit eerste stuk van Schneider. Wat heeft hij willen zeggen? En terwijl Tennessee Williams, Tsje- chov, Albee en Heijermans goedkeu rend meeknikken kom je tot de slotsom dat het stuk over menselijke eenzaam heid handelt, voortkomend uit een van huis uit meegekregen levensangst. Geen van de ten tonele gevoerde dames durft het leven aan; als enig houvast hebben zij elkaar en dan zit je al gauw in de frustraties, de ruzies, de scheldkanona- des en - als schrijver in het melodra ma. Want dat is het meest bedenkelijke van het stuk, dat het verzandt in een onvervalst melodramadat hopelijk niet het ware gezicht van de schrijver toont de tijd zal het leren. Ah en oh Wat dus overblijft is het theatrale vuur werk dat Schneider heeft opgebouwd en dat vooral door het instinct van Jose phine van Gasteren met succes is ontsto ken. Ik heb haar nog nooit zo goed ge zien. De eerste drie kwartier als zij sa men met Lies Franken het toneel be heerst ben je voortdurend geneigd ah en oh te roepen, ook al weet je dat elke afgeschoten vuurpijl in principe precies eender is als de vorige. Maar toch, het duiddijke theatertalent dat zich hier manifesteert is meeslepend genoeg om de voorstelling de moeite van het zien .waard te maken. Het is geen wijs besluit van de schrijver geweest zijn eigen stuk te regisseren. Al werkende zal hij hebben gemerkt dat zijn stuk het voornamelijk moest heb- Die grote obstakels, zoals een 2-persoonsbed maken Uw ka mer zo overvolwat is een duo-kombinatie (2 slaapplaat sen op de ruimte van 1) dan een verbetering. Nu verkopen wij een duo-kom- binatie bestaande uit 2 ledi kanten (waarvan 1 verrijdbaar) met versterkt spiraalnet. anthra- cietklegrig buis en 2 doorge- nopte matrassen met solide sta len interieur, prima verend en overtrokken met fraaie da- kompleet met 2 matrassen Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de Ie etage deze duo-kambinaties, 2 antraciet kleurige ledikanten met ver sterkt spiraalnet, 2 prima ma trassen, doorgenopt, met solide stalen interieur en het damast in diverse kleuren, de i ben van sterk gespeelde rollen, zodat den is (John van de Rest is nu tot qrtis- het accent in de regie dan ook uitdruk- tiek directeur benoemd, terwijl hij een kelijk daarop kwam te liggen Het ge- half jaar geleden nog vehelde dat een volg hiervan is, dat de voorstelling tegen modern gezelschap geen .deidèr" nodig het eind reacties oproept, die de schrij- heeft, maar behoefte aan een team van ver niet kan hebben bedoeld, maar die mensen die richting geven), ligt het inde de regisseur heeft uitgelokt. Bovendien lijn der verwachtingen dat het NRT de heef* Schneider dramatisch geen ge bruik weten te maken van het ruimtelij ke decor dat Frank Raven hem aanbod. (In navolging van het toneelbeeld dat Svoboda maakte voor de voorstelling van „Drie zusters" van het Praagse thea ter Achter de poort, dat hier enkele maanden geleden te zien is geweest! In deze ruimte had meer moeten gebeu ren dan de conventionele afwikkeling van een stuk binnenhuis-tragiek. Als theater is „Theodoor, een total loss" incompleet; wat er goed aan was geeft hoopt op de ontwikkeling van een schrijver, die meer pijlen op zijn boog heeft. Voor deze voorstelling geldt eigenlijk precies hetzelfde als wat voor de stukken van Chiem van Houweninge gold: ze miste het „rijpingsproces",dat bijvoorbeeld in een echt laboratorium- theater kan plaats vinden. Daardoor moet ze het teveel hebben van de wel willendheid, waarop het eerste werk van een Nederlands schrijver mag rekenen. Vernieuwing De Nederlandse Comedie heeft een aan tal voorstellen gedaan, die bij realisatie het gezelschap uit het artistieke slop moeten halen, waar het. reeds jaren in zit. De voorstellen komen hierop neer. Stukken spelen met.actuele problema tiek; Stimuleren Nederlands repertoire; Streven naar groter professionalisme Betere voorbereiding van stukken; Meer aandacht voor lichamelijke en vocale vaardigheden; Geen boulevardstukken meer; Meer aandacht voor voorlichting en publiciteit. Je weet niet wat je leestbestonden die zaken dan allfemaal niet? Nee; die be stonden niet. Een paar tomaten en een rookbom hebben ze aan het licht ge bracht. Het valt te prijzen in de Neder landse Comedie ('s lands eerëtè gezel schap; weet u wel) dat ze „de schoten voor de boeg" van de actie Tomaat se rieus heeft genomen en de hand in eigen boezem heeft gestoken. (Bij het Nieuw Rotterdams Toneel zijn ze nog lang zo ver niet: op de eerste openbare bijeen komst in de Schouwburg werd voor januari een tweede aangekondigd. We leven nu begin maart en we hebben er nog steeds niets van vernomen). We moeten natuurlijk wel afwachten wat het bij de Comedie allemaal gaat opleveren. Want aan de eerst noodzake lijke eis m.i. is namelijk niet voldaan: het vertrek van Guus Oster. Het is opval lend dat de mede door hem geformu leerde voorstellen hem niet op het idee hebben gebracht, dat hij het er in de loop der jaren aardig bij heeft laten zit ten. Onaardig eigenlijk. Het lijkt ér dan ook verdacht veel op dat de ver nieuwingsvoorstellen ter tafel komen dé vloed van vernieuwingsdrift-, die rondom hem kolkt en waarin ongetwij feld.een aantal van zijn meest getrouwe medestanders in het gezelschap het hoofd niet boven water zullen kunpen houden. Voor vele oudere acteurs en actrices houden de voorstallen onmoge lijke eisen in: groter professionalisme, grotere lichamelijke en vocale vaardig-, heden. Reken ermaarvastop.dat er een aantal bij de Nederlandse Comedie zul len vertrekken. Als tpen zich tenminste stringent aan de regels houdt. We zullen ze dan misschien weer zien opduiken bij de Haagse Comedie (die tenslotte niet minder Nederlands is), want hoewel Paul Steenbergen heeft aangekondigd zijn directeursfunctie neer te leggen, heeft zijn opvolger, Carl van der Plas al beloofd dat er niets zal veranderen. Al leen zal er nog beter gespeeld gaan wor den. Bemoedigend zo'n start! Het is niet waarschijnlijk dat we de ouwetjes uit Amsterdam bij het NRT zullen terugzien. Hoewel het er hier in Rotterdam niet duidelijker op gewor- De rubriek Met Elkaar, waarin Je- I j zers gevqnden en verloren Voor- werpen, vermiste en aangetroffen j dierén konden opgeven, is met in- gang van deze week uit de redac- tionele kolommen verdwenen, j „Met Elkaar" is verhuisd en zal voortaan Voorkomen onder de advertentie-rubriek Loodsboot- jes. Er staat nu boven. „Gratis, als I service aan onze lezers". Getrouw aan de jarenlange gewoonte kun- nen onze; lezers hie/van gratis ge- j bruik blijven maken. Bovendien kan men voortaan de opgaven doen. tot woensdagdchtend 10 Amsterdamse uitgangspunten tot de zij ne zal maken zonder dat dit zo nadruk-, kelijk wotdt gesteld. Dat kan een voor- tOEN RUBBEI IOTTERDAM* TEL. 238446 - 236T49 Ie Middellandstraat 40 A. René René Solleveld, eertijds enthousiast in spirator van het Rotterdams Studenten toneel (SARST), bekend als hoofdrol speler in Jan Cremers „The late, late shpw" (hij zager niet tegenop liefst in kleinere plaatsen - in het heetst van de strijd ook"zijn onderbroek uit te trek ken), actief tornatengooier in de Rotter damse Schouwburg („De eenzame weg"), weerloos slachtoffer van de drif tige vuisten van zich voor de kunst op werpende acteurs (Pim Dikkers, Max Croiset), ijverig bewerker en vurig ver dediger van de vrije produktie („Hair") is tenslotte terecht gekomen op het vei lige luchtkussen van de gesubsidieerde orde: hij is aangesteld als bedrijfsleider van het HOT, het Haagse Piccolo-thea ter, waarvan de Haagse Comedie de vas te bespeler is en waar hef voorzichtige experiment - nou ja, experiment een kans krijgt. Jan Hein de Groot Die oude verveloze keukenstoel die al jaren Uw keuken ontsiert, laat U.toch niét staan nu er zo'n voordelig en praktisch stoeltje in onze huishoud-afdeling te koop is. Nloderng keukenstoel, geheel verchroomd, met anti-slipdop- pen aan de poten. De zitting en rugleuning zijn bekleed met skai, wat reuze handig Is in de keuken en ',t zit bijzondér pret tig. Dit fijne stoeltje, licht ii wicht, koopt U nu voor géén dertien gulden. ge- Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in het souterrain deze verchroomde keukenstoel, de zitting en rugleuning over trokken met skai in rood of zwart, (in verband met expeditiedrukte s. v.p. zelf meenemen), Elke vrijdagavond tot 9 Gastarbeiders VI Het grote artikel inniw krant van 19 fe bruari over de buitenlandse arbeiders is mij uit het hart gegrepen. Er wordt een stuk „schreeuwend" onrecht in be schreven. Jammer genoeg schreeuwen de slachtoffers van dit onrecht - de gast-arbeiders - evenmin als de slacht offers van de woningnood. De gastarbei ders kreperen hier dl zo'n jaar of zes, zeven, maar dit jaar zullen er weer en kele duizenden krotten bijkomen. Offi cieel telt ons land nu 400.000 krotten, maar inmiddels zal dit aantal wel zijn toegekomen. En hoeveel mensen wonen er in halve krotten? Terecht heeft prof. Speijer, hoogleraar in de sociale-psychi- atrie in Leiden, de woningnood een ziekte, nog erger dan kanker, genoemd. De woningnood vreet aan je, heel lang zaam, al jaren en je kent het einde: gees telijke dood. Ik yoon in een heel slecht en bouwvallig huis. Ik heb er veel aan opgeknapt, maar het zijn parelen voor de zwijnen (de huisbazen). Ik zal de wegen wel onvol doende kennen om aan een redelijke woning, ergens, te komen. Een huur van f 200,- kan ik niet betalen. Wat doe je dan? Blijven zitten, nu nog met de pest in je body, maar, als het voortduurt, ge slagen en gelaten. Je kunt wel vloeken tegen een ambte naar van volkshuisvesting, maar die man kan er natuurlijk ook niets aan doen. We zullen moeten laten merken dat volks vijand no. 1 doeltreffend moet worden bestreden, óók door de burgers die wel goed wonen. We denken misschien dat slechts de studenten kunnen proteste ren. De anderen zullen hun mond moe ten open doen, anders vieren we in 1995 de gouden bruiloft vah de woningellen- dè. H,et aktiecomité voor de gastarbei ders strijdt voor een goede zaak. De MAASSLUIS - In het afgelopen week einde is het in Staelduin drukker gewor den dan de werkgroep „Behoud Staelduinsebos" had verwacht. Vele honderden uit de gehele regio zorgden voor een levendige markering van de bosloop, die werd georganiseerd door de Sfaelduinklitt.ers van de heer Abbas uit .Maassluis.. Dit sportieve gebeuren diende ter onderstreping van de actie voor het behoud van het Staelduinsebos vóór open-recreatie. De overwinning van de lange afstandloper Hans Steen- kist kreeg zodoende in het gedrang wat minder aandacht doch het moet een. troost voor hem en de organisatoren zijn dat de aanmoedigingen langs het parcours, de spandoeken, de sandwich- borden en de honderden handtekenin gen ook gericht waren tegen mogelijke sluiting van het bos voor open recreatie. terwijl er anderzijds honderden miljoe- met vele andere mogelijkhejden in de na- nen worden uitgegeven om kunstmatige bije omgeving. Pegemeente Rotterdam recreaticgelegenheden te creëren. Ook wil haar evenwel kwijt, denkt daarbij de heer De Waaij (PSP) lid van de Pro- louter .plaatselijk en heeft er geen be- vinciale Staten van Zuid-Holland, on- zwaar tegen Staelduin als alternatief aan derstéunde de protesthouding. te wijzen; een stukje gebied dat voor de 'Later in de middag'verscheen mej'uf- regio's Rijnmond en Westland belang- fropw Nel Barendregt, P.v.d.A-verte- rijk is en nog belangrijker kan worden genwqordigstej- in de Tweede Kamer, als dit bos geheel vrij is en duidelijk op de plaats van actie. Zij sprak met aan- WOrdt afgestemd op een optimale recre- wezigen en .organisatoren om zich van atieve functie, de stand van. zaken op de hoogte te stel- Activiteiten in die richting zijn tot nu Jen. Zij heeft maandag (2 maart) schrif- toe uitgebleven, doch zullen zeker in de telijke vragert gestuurd aan minister toekomst, als de zaak voor het publiek Schut van Volkshuisvestingen Ruimte- positief uitpakt,de'nodige aandacht lijke Ordening.' Hierin vraagt zjj om krijgen. Rotterdam zal óf de deur voor actie voor. het behoud van de open de golfclub open moeten houden, óf recreatie van 'het bos, alsmede een vrij- 3Cn ander alternatief moeten aanwijzen, making door defensie Van het nu nog Eeri andere mogelijkheid kan bijvoor- gesloten gedeelte van het bos voor vrije beeld zijn een terrein aangrenzend aan recreatie. Het artikel in ons blad van 12 februari heeft noga) wat in beweging ge bracht. Hoewel het een zaak betrof, die reeds - jaren slepende was, en bij ongunstig het bos, waar nog vele glooiende weilan den liggen en dat ook bezit van de ervan Van Rijckevorsel is. Immers bij het ge ven van toestemming inzake de boswet, heeft het Staatsbosbeheer voorzien in „tij" reeds lang beslist zou zijn, blijkf het verlies van de bosstrook door de een belangrijk deel der bevolking (geme ten naar recties binnen gekomen op het secretariaat van de werkgroep, zowel mondeling als schriftelijk) verontrust te zijn en bereid mee te.docn met de actie. In vrijwel alle bestuurslagen (órganen) •blijkt men in principe reeds alle mede werking te hebben gegeven om.de vesti ging van een golfclub in het bos te kun-, nen laten doorgaan. Wettelijk staat de golfclub op dit moment niets in de weg, alleen beschikte men tot nu toe nog niet. over voldoende financiën om het mil joenenproject ter hand te nemen. Ondanks deze feiten blijkt men op ver- Schillend bestuursniveau ingenomen met de actie van de werkgroep en komt Bij de verontrusten sloot zich in een korte toespraak ook burgemeester Bouwman van De Lier aan, als vertegen woordiger van het Westland-overleg (zeven Westlandse gemeenten). „Ldatu geen oor aan naaien, door de opmerkin gen dat er overal bossen zijn, maar laten we aanspraak maken op dit bos;dat het er nu en altijd blijft". Wethouder J. Smit van MaasSluis, noemde het een schandaal, dat het bos particulier bezit was en stemde helemaal in met de actie .zoals deze is ondernomen. Hij moedigde aan hiermee door te gaan en adviseerde, het protest te laten doorklinken to.t Rijnmond en de Provincie. De heer Swart van de Stichting Recre atie kwam ook Zijn sympathie betuigen en sprak er zijn 'verbazing over uit, dat een stukje recreatiegebied als Stncidui- nen prijs gégeven zou. kunnen Worden, De feiten zijn op het moment, dat het bos. nog niet is -veranderd in een golf- park, met daaromheen fiets-en wandel paden en wat bankjes. Voorts moet ge steld worden dgt de Rotterdamse Golfclub (liever in Rotterdam zou blij ven,'want daar zit men dicht bij huis, toestemmingen is gedacht aan het algemeen belang. m GflANQ I GAIA CHJ QISOUE POPUIAIFE JAMES LAST ONDER MOEDERS PARAPLU JOSE FELICIANO AT THE LONDON PALLADIUM Malaguena - No Oog» A SERGIO MENDES BRASIL '66 EDWIN HAWKINSSINGERS Blowin' Jn -tha wind' 13,90 COGLSIMOEL aanleg van een ander bos, wat echter ja ren zal vergen en bovendien nooit een vervanging zal kunnen zijn voor het hui- Voór de komende tijd heeft de Werk groep Behoud Staelduin zich het vol gende gesteld: „Een adres richten aan het bestuurscol lege van de gemeente 's Gravenzande met het.verzoek een bestemmingsplan te maken en in te dienen, dat er op ge richt is het Staelduinse bos de bestem ming te geven van open recreatiegebied. Dit zodanig verpakt, dat het aantasten van het historisch duinbos onmogelijk wordt gemaakt. Het zou de vestiging van een golfclub uitsluiten. Het insturen van een vast omlijnd b.esfemmjngsplan, biedt in dejongste wet op de ruimtelijke ordening de mogelijkheid tot een ontei geningsprocedure; indien de eigenaar van de bestemming zou afwijken. Als het ministerie van de heer Schut een dergelijk plan wil onderstrepen en de wet zou gehanteerd moeten worden, dan zal dit de eerste maal zijn, dat de wet functioneel is. Voorshands ts het ge- veek v i S t/m I e 18. uur Typecursus Schcid- r Verg. HAV-Bank, Pol. enkomst, Wijkc. Nieuw- Verg. P.v.d.A., Wijkc. jr Bijeenkomst Jehova's egger, Irene 9.30 i café 20.00 uur Bi land 20.00 uur Nieuwland 20.00 getuigen, Wijkc. Ni inn, Wijkc. Nieuwland 20.00 uur Hengel sportver., Arcade 19.30 uur Klaverjasver. Ons Genoegen West, Chr. Soc. Bel. 20.00 uur Oef. B.B., Chr. Soc. Bel. 20.00 uur Rhetorica: spreken in 't openbaar, Chr. Soc. Bel. 20.00 uur Wilton Feijenoörd koor. 20.00 uur S.B.L.O. Alf. verg.. Arcade 20.00 uur Bridge Schiedam 'S9, Chr'. Soc. Bel. 20.00 uur Klaverjasclub O.S.V., Chr. Soc. Bel. 20.00 uur Oef. B.B., Chr. Soc. Bel. 19.00 uur Catechcsatie. 10 maart. Chr. Soc. Bel. 20.00 uur Verg. Sporthal Margriet, Arcade 20.00 uur Bond van Vogelliefhebbers, Arcade 20.00 uur KSM Orpheus, Arcade 20.00 uur Cursus K.H.B.O., Arcade 19.30 uur Sint Kloy, Chr. Soc. Be' 10.00 uur Huisvrouwengyr lel. 13. ■ienden ring, Chr. 6 maart. Irene 20.00 uur Soc. Bel. 20,00 uur V N.F C.. Chr. 20.l>0 uui Schied. Reddingsbrigade (instructie-avond), Chr. Sgc.jlfei. 20.00 uur P.S.P., Chr. Soc. Bel. 2ÖjO uur Klaverjasclub Klaver 4. ir To< .tiek, Chr. Soc. iub Schiedam, Chr. kunstkinderkoor, inkunstkoor. 7 maart. Irene 20.00 uur Feestavond S.V.V. Schied. Boys' m.m.v. de Marotta's, Irene 14.00 uur Zangmiddag De Trekvogels, Wijkc. Nieuwland 20.00 uur feestavond Gerepatri- Tentoonstellingen eerden, Wijkc. Nieuwland 14.30en 16.30uur Stedelijk Museum: Bijeenkomst Jehoya's getuigen. Arcade 20.'00 Brown, realisatie var Sportfondsenbad 18.50 11 maart. Wijkc. Nieuwland 20.00 uur N.I.V.O.N., Geref. Jeugdhuis 20,00 uur Bid stond v. Oud-geref. gemeente. Arcade 19.30 uur Bijeenkomst Studievrienden, Chr. So<^ Bel. 14.00 uur BejaardenkoofSenectute. ir Diplor 9 maart. Wijkc. NieuWJand.20.00 uut club Wijkver. Nieuwland, Wijkc. Niet 20.00 uur Mei. Bew. Bond, Wijkc. Nie 20.00 uur Alg. Bedr. Centrale, Chr. Si e ptojekten, 3 maar tot 16 maart Leo Mineur, fotomontages, t maart ttrt 16jnaart Jeugdexpressie Schiedam 7 maart tot 6 april Rob Figee.speelobjekten Galerie De Graaff: tot 12 maart Ab Knupkei rellen. bruik van deze wet geen populaire zaak b(j de volksvertegenwoordiging. Hier naast zal de golfclub worden benaderd met het verzoek af te zien van de koop van het gebied. De verkoper, De erven Van Rijckevorsel, zal worden verzocht het voornemen tot verkoop aan de golf club te laten vallen en het bos aan de overheitl te koop aan te hieden. Het Pro vinciaal bestuur wordt benaderd met het verzoek een concurrerend bod te. doen op het bós. Naar de' Rijksoverheid gaat het verzoek, te willen bevorderen, dat het Staelduin sebos in overheidshanden komt, door het over te nemen uit het particulier be zit. Indien de zaak, zoals deze thans ligt. onverhoopt verder wordt afgewikkeld, dreigt het bos onttrokken te worden aan het algemeen gebruik en verliezen •het Westland en het Rijnmondgebied een uniek stukje recreatieterrein. De particuliere bezitter mag met zijn eigen dom, doen wat hij wil. De onderhande lingen bevinden zich in een beslissend stadium en bij onwil van welke zijde dan ook is strijd voor het behoud van het bos niet meer nodig. De commissie zal zich daarom met kracht beijveren, de betrokken partijen te overtuigen van het grote belang van het behoud, van het bos voor iedereen. In dit streven weet de commissie zich gesteund door de pu blieke opinie, de gemeenten in de omge ving en verschillende overheidsinstan- Als U een handtasje zoekt waar U toch wét kleine spulletjes in mee moet kunnen nemen (b.v. 't twaalfuurtje) dan is zo'n royaal koffermodel iet je iéts voor U. Modern' koffertasje in lak uit voering, met leuk koperbeslag, sierringen en stevige rits..... een vlot tasje voor nog géén twee rijksdaalders. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze lak koffertasjes, een modern en handzaam tasje in zwart, bruin, rood Elke vrijdagavond maandagmorgen open n tckepin Passage The: seven", 18 jaar. Zundagi in hinderlaag", 14 jaar. meeste buitenlandse arbeiders spreken- geen Nederlands. De krotbewoners moeten echter voor hun eigen belangen opkomen. Wat gaan we DOEN? E. van Dijk Rotterdam Gastarbeiders VII De artikelen in „De Havenloods" van'l 9 en 26 februari over de buitenlandse at- beiders hebben me erg beziggehouden. U moet weten dat ik op mijn wérk veel met dit soort mensen te maken heb; Ik zit in de -bouw en daar werken.ook Turken. Die.mfensen werken hard. Mijn maats kunnen er niet tegen dat diéTur- ken zich zo „uitsloven"; Als ik bij een ruzie de partij van de Turken kies, krijg ik het met mijn maats aan de stok. De Turken eten ook vaak knoflook. Daar door komen we ook bij voorkeur niet te dicht bij ze. Het is een vervelende zaak, waar ik de laatste dagen zo af en toe aan moet denken. Maar wat moet ik er aan doen? P. Boot Rotterdam Gastarbeiders VIII De ingezonden brief van één van de lo gementhouders, de heer G. van Gent, geeft ons aanleiding op te merken, hoe weinig deze logementhouders van hun „gasten" afweten. Het is namelijk hele maal niet zo, dat de verblijfsvergoeding, die sommige buitenlanders van hun werkgever krijgen, wordt betaald boven het loon van een Nederlandse werk nemer. Er zijn twee wijzen, waarop de buitenlander in dienst van een Neder lands bedrijf kan zijn. De eerste is op „arbeidskontrakt", d.w.z. werkgever en werknemer gaan een kontrakt aan van 1 jaar. In dit geval verdient de buiten lander minder dan een gelijkwaardige Nederlandse werknemer, maar daaren tegen ontvangt hij van zijn werkgever een gedeeltelijke verblijfsvergoeding (welke per bedrijf verschillend kan zijn), de heen- en terugreis naar zijn thuisland wordt voor hem betaald en bovendien krijgt hij enkele extra vakan tiedagen, z.g. reisdagen. De tweede ma nier is de z.g. Hollandse voorwaarde, d.w.z. de buitenlander verdient hetzelf de loon als een gelijkwaardige Neder landse werknemer en krijgt niets extra's betaald, noch z.g. reisdagen. Natuurlijk is geen enkele buitenlander verplicht hier te komen werken, maar de mensen komen uit bittere nood. In hun eigen land is er gewoon werk, of zeer slecht betaald werk, waarvan zij zichzelf en hun gezin niet of nauwelijks kunnen onderhouden. Dat is de achter grond van hun drama. Zo bezien kan men nauwelijks van „vrijwilligheid" spreken, wanneer een gastarbeider in éen van de westeuropese welvaartstaten zijn heil komt zoeken. De'keerzijde van de medaille is, dat Ne derland evenmin verplicht is om de bui tenlandse werknemers hier binnen te halen, maar het wordt gedaan, omdat onze welvaart mede afhankelijk is van deze vreemde arbeidskrachten. Vele Ne derlanders hebben n.l. geen zin meer in de vuile karweitjes, het zware werk en het gevaarlijke werk, en juist voor dit soort werk, dat gedaan moet wórden-, qmdat anders ons hele produktieproces stil komt te liggen, trekt men gast arbeiders aan. Wij zijn ervan op de hoogte, dat het pand in de Vol ma rijnstra at is omge bouwd tot pension, maar ook, dat dé kamers er overvol zijn, waardoor de gas ten er helemaal niet zo tevreden zijn, als de heer Van Gent zou wensen. Inder daad zullen er voor het ombouwen van het adres tot pension wel de nodige kos ten zijn gemaakt, maar altijd gaat nog Je kost de baat vooruit en de huizen n de Volmarijnstraai behoren nu niet beslist tot de duurste in onze stad. Dé twee-adressen, die de toets der kri tiek konden doorstaan, waren ook loge menten, die met winst werkten. Op het ene adres, had elke gastarbeider een ka mér van ca. 3x2 1/2 m. Óp zijn kamer had hij een wastafel met warm en koud water, een kast, een tafel en twee stoe len, met een tweepersoonsbed, zodat in geval zijn vrouw zóu overkomen, ook zij' onderdak had. Ei was een dagverblijf en een grote keuken en het hele logement was kraakhelder. Prijs f 25;- per week. Op het andere goede adres slapen slechts twee mensen in grote kamers. Prijs f 75,- per maand. Bovendien wa ren beide logementen gevestigd in bete re huizen dan die in de Volmarijnstraat. Aktiecomité Pro Gastarbeiders Rotterdam. Mannenkoor Orpheus Het Koninklijk Schiedams Mannenkoor Orpheus gaat een druk seizoen tege moet. 11 April zingt het koor tn hoi Kurhaus te Scheveningeti a.K gast van het Mocrwijks Opera-koor uit Den Haag; 5 en 7 mei werkt Orpheus mee aan bevrjjdings-concerten in Gouda en Schiedam. Van 17 t/m 19 mei trekken de Schiedamsc zangers naar Menden in Duitsland, waar zij de gasten zullen zijn van de Manner Gesang Verein 1859. In Menden zullen beide koren concerte ren, waarbij Orpheus een nieuw Japans werk ten gehore zal brengen en drie songs uit de opera van George Gershwin Porgy and Bess. 6 Juni wordt een opera-concert gegeven in Moordrecht. Direct na de zomervakantie is de buiten landse jeugd, die in augustus in Schie dam zal verblijven, weer de gast van Orpheus, waarbij traditiegetrouw door de zangers een mini-concert zal worden aangeboden. Daarna wordt eind september geconcerteerd in Vlaardin- gen en zal op 20 november het najaars concert worden gehouden. Nieuwe leden zijn van harte welkom op de repetitie dinsdagavond in,gebouw Arcade, Lange Haven 71, terwijl secre taris B. Stouthandel, Langè Haven 84b, tel.: 268704, gaarne alle verdere inlich tingen wilgeven.

De Havenloods | 1970 | | pagina 9