DE HAVENLOODS ENIGE HOOP VOOR DUIZENDEN POLITIEKE GEVANGENEN vierentwintig Vrijheid voor gevangenen oe cle manometer van en <~\ÜUlem werd cjemaaht HOUTEN WAND FABELTJESKRANT IN DE DOELEN GROEN 0OO KUNSI6EBIITEN donderdag, 19 maart 1970 19e jaargang, no. 20 EDITIE SCHIEDAM WEEKBLAD VOOR ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM - VLAARDINGEN - KRIMPENERWAARD E.O. - HOOFDKANTOOR: WESTBLAAK 25, ROTTERDAM. TELEFOON 010-132170 - OPLABE 255.000 - gezet. De verraders kregen medailles ende patriotten werden in de gevangenis gegooid. (-) Mijn grootste zorg is dat nog 600 patriotten in de gevangenis den vastgehouden door de „democraten". Maar ik ergat dat deze verschijnselen in het leven twee kan ten hebben Ik ben vrij. Ik dank u voor alles wai u voor mijn vrijlating gedaan hebt. Ik ben nu 15 dagen vrij. Maar moeilijkheden hebben deze brief vertraagd. Zodra ik thuis kwam zag ik uw brieven en ik schrijf u meteen. Zij zijn van groot belang voor ons gezin. Maar ik moet toegeven dat Jannis niet heeft geantwoord. Hij heeft mij niets over uw correspondentie verteld. Ik ontving kaarten. Eén heb ik beantwoord, maar ik weet niet of u die heeft ontvangen. Omdat u mij alleen goede wensen zond, dacht ik dat u een religieuze orga nisatie was en niet wat u werkelijk bent. Als ik had geweten wie u was had ik u vanuit de gevangenis ge schreden verloochende. Omdat ik van mijn land houd. Maar ik stop hier omdat ik u niet droevig wil maken. Ik kan me voorstellen, dat u tranen in de ogen krijgt. Dat begreep ik uit uw brieven. Maaru moet niet huilen. Ik werd niet zo gemarteld als u denkt. Natuurlijk werd ik wel gemarteld, maar wanneer de martelingen worden begaan door je politieke tegenstanders maken ze je harder. Daar word je sterker van en je kunt alle me thoden verdragen die de vijand gebruikt. Met duivelse methoden breekt hij je centimeter na centimeter Zoals ik er jong in kwam en oud eruit, gezond er in en ziek er uit, zo heeft mijn vreugde over de vrijlating ook een andere kant, namelijk de zorgen die ik nu heb en al de nachtmerries over mijn kameraden die in de bunkers wegrotten. Ik hoop dat u niet in de put raakt U wilt waarschijnlijk weten wie ik ben. Ik ben een eenvoudige boer. Mijn vader was de armste van het dorp. Ik ging tot de vierde klas naar school. Maar dat weerhield me niet naar de bergen te gaan om tegen de Duitsers te vechten. Ik ging na de nederlaag invaller naar huis. Wat gebeurde? De verzetsbeweging patriottisch. De veiligheidstroepen collaboreer den met de invallers. De waarheid werd op zijn kop Ik wilde u de hele waarheid schrijven omdat ik denk dat u een sterke vrouw bent. Iets zegt mij dat ik voor u niets mag verbergen. Breng alstublieft mijn groeten over. Geef uw kinderen een kus van mij Ik wens ze een lang leven toe. Ik hoop spoedig horen Ik schrijf geen details over de gevangenis. Ik vertel u alleen maar, dat ik de gevangenis inging op mijn 28ste en dat ik nu 46 ben. Ik ging er gezond in en kwam er ziek uit. En waarom Omdat ik tegen de Duitsers heb gevochten. Obidat ik mijn politieke overtuiging niet T.V DEFECT BEL RADIO„ACTIEF'1 Moeilijkheden bi| de invu ling van uw BELASTINGAANGIFTE? deze deskundig De kosten hoeven j aankoop bevestigings-materiaal, zoals spij kers en liim Mm 31-3-70 Luxe wandplatengelakt en met V-groef. 244, 275, 305x122 BEL 15.18.95.- 35.02.12 HECO. Deensestr. 83a. 11' Over de gehele wereld zitten op dit ogenblik tienduizenden mensen gevangen. Politieke gevangenen. Slachtoffers van religieus fanatisme, politieke onverdraagzaamheid en rassendiscriminatie. Gewone mensen: boeren, arbeiders, studenten, toneelspelers, artsen, priesters, journa listen, politici, socialisten, communisten, katholieken, joden, liberalen. Ze zitten gevangen ondanks de Universele verklaring van de rechten van de mens. En ondanks het feit dat de regering van hun land die verklaring braaf heeft getekend. Portugal, Mexico, Paraguay, Spanje, Griekenland, Formosa, Turkije, Nepal, Iran, India, Rusland, Zuid Afrika, Polen, Tsje- choslowakije, Oost Duitsland: een aantal landen dat op grote schaal politieke tegenstanders gevangen zet. Dan hebben we het nog niet eens over Amerika waar Black Panthers ook politieke gevangenen zijn. Of Nederland, dat op Curasao Stanley Brown achter slot en grendel zette. Gevangenen over de hele wereld: Theodorakis, Daniël, Regis Debray, Boby Seale, Subandrio, Ben Bella: zij zijn de mannen, die door de wereld worden gekend, exponenten van een groep mensen, die een ding gemeen hebben: zij zijn frank en vrij voor hun mening uitgekomen. Anno 1970 is dat nog altijd een hals zaak. Overheden zijn uitermate gevoelig voor mensen die hun mening zeggen. Ze weten in de meeste gevallen niet beter te doen dan die mensen op te sluiten. Vaak kunnen zij dat ongestraft doen, omdat er geen haan is die er naar kraait. Sinds 1961 is die haan er welAmnesty Inter national, een internationale vereniging met groepen in 21 landen, met een to taal aantal leden van 15.000, waarvan 250 in Nederland. Amnesty International werkt even doel treffend als eenvoudig. Geciteerd uit de brochure van de vereniging: „Wanneer het onderzoekbureau in Londen van een arrestatie bericht ontvangt en de ge gevens gecontroleerd zijn wordt de ge vangene geadopteerd door een van de talrijke groepen die samen een wereld omvattend netwerk vormen. Er worden brieven geschreven aan regeringen, am bassades, aan kranten en aan gezinnen en vrienden van de gevangene. Als zware straffen verwacht worden wonen waar nemers de processen bij". Regering op de kast Deze internationale aandacht jaagt veel regeringen op de kast. Dictaturen blij ken uiterst gevoelig voor publiciteit in het buitenland. Het resultaat dat A.I. in de negen jaar van zijn bestaan boekte, mag dan ook gezien worden: van de 6000 geadopteerde gevangenen zijn er ruim 2200 vrijgekomen, waarvan het merendeel binnen een half jaar, nadat de post (meestal briefkaarten) aan en over de gevangene van start ging. Het lot van niet vrijgekomen gevangenen werd aanzienlijk verbeterd. A.I. stelt zich strikt onpartijdig op. Groepen kunnen dan ook niet één ge vangene adopteren, maar krijgen er drie toegewezen: één uit een communistisch land, één uit een westers land en één uit een niet-gebonden land. Niet voor Debray Er is een eis, die het werkterrein van A.I. beperkt: de gevangenen die geadop teerd worden mogen geen geweld heb ben gebruikt of gepropageerd. Dus geen hulp voor de Black Panthers (die ten slotte terugschieten als ze door de poli tie zijn geprovoceerd) en geen hulp voor Regis Debray, van wie gezegd kan wor den dat hij de revolutie heeft gepredikt. Het is vooral de vereniging in Zweden die deze eis wil verruimen, maar omdat dan het gevaar bestaat dat A.I. „ver dacht" wordt gemaakt zijn de andere landen hiervoor huiverig. Secretaris Nederland, drs. H E. Ruiten berg vertelt dat Spanje, Griekenland, Roemenië en de voormalige Engelse ko loniën in Afrika „de gevoeligste" landen zijn waar A.I. opereert. Zij hebben voor al belang bij een goede image naar bui ten. Landen waar het vrijwel onmoge lijk is iets te doen zijn Rusland en Zuid Dat „iets doen" slaat ook op de directe hulp die wordt geboden aan de gezinnen van de gevangenen. Omdat de gevange ne meestal kostwinner is verkeren vrouw en kinderen in zeer behoeftige omstandigheden. A.I. gaat na waar het meest behoefte aan is: voedsel, kleding, geld voor huur, brandstof en schoolbe- hoeften. Voor dit werk is maandelijks een ton nodig. De werkgroepen zamelen zoveel mogelijk geid in. Soms is er een grote gift. Zoals de 10.000 mark die de Duitser Mitscherlich aan A.I. beschik baar stelde; het was de Vredesprijs, die hij van de Duitse boekhandel had gekre gen. Het behoort niet direct tot het werk van A.I., maar het is natuurlijk niet toevallig dat juist bij leden van deze organisatie (politieke) vluchtelingen terecht ko men, zoals bijvoorbeeld deserteurs die niet in Angola willen vechten. Wordt lid Ruitenberg is dan ook van mening dat met de grootste spoed een politieke vluchtelingen organisatie in Nederland moet worden opgezet. In de A.I.-bro chure worden vier duidelijke wenken gegeven aan mensen die zich afvragen wat zij kunnen doen. 1. Wordt lid. -Leden ontvangen het blad met de dub belzinnige titel „Wordt Vervolgd". 2. Neem deel aan de kaartenactie. Deel nemers sturen elke maand drie speciale kaarten voor drie gevangenen, die dring end hulp nodig hebben. 3. Doe mee in een werkgroep. De werkgroepen zetten zich in voor de vrijlating van de gevangenen (drie) en voor hulp aan hun gezinnen. 4. Stuur geld. Amnesty International, Rotterdam, gi ro 489237. Inlichtingen H. E. Ruitenberg, Willem Beukelszoonplein 10, Den Haag, tele foon 070-552879. Contactadres voor Rotterdam: Ruth Breunis-Cohen, Spoorsingel 72. Tel. 010-28 82 35. singel 6 Telefoo i 010 - 13.80.18, Vijf mei 1945 werd Nederland bevrijd. Over anderhalve maand zullen we het feest vieren: 25 jaar vrijheid. Zoveel vrijheid is er niet op de wereld. Overal zitten gevangenissen vol mensen, wier politieke overtui ging, wier godsdienst, wier huidskleur niet aanvaardbaar is voor de machthebbers in hun land. Tienduizenden over de hele wereld. Het is een goede gedachte juist ter gelegenheid van het bevrijdingsfeest Dat wij gaan vieren het lot van een aantal van deze gevangenen te verzachten. Of door vrijlating te bewerkstelligen of door verbetering van de omstandig heden waaronder ze worden vastgehouden. Het kan. Amnesty Interna tional is een organisatie die binnen tien jaar tijd al meer dan 2200 politieke gevangenen overal in de wereld heeft losgekregen. Amnesty International heeft nu 24 gevangenen uitgezocht over wie in de maand mei duizenden brieven en kaarten zullen worden geschreven naar ambas sades en regeringen. Scholen, verenigingen, groepen en particulieren kunnen aan deze zinvolle actie meedoen. De 24 gevangenen worden in de volgende landen vast gehouden: Portugal2; Mexico 1; Paraguay 1: Spanje 2; Formosa 1; Turkije 1; Nepal 1; Iran 1; India 1; Rusland 2: Polen 1 ;Tsjechoslowakije 1en Oost Duitsland 1. Drie ex-politieke gevangenen, een Roemeen, een Poolse en een Maleisiër zullen de komende weken in ons land lezingen houden. REDUCTIEBON Tegen inlevering van deze reductiebon kunnen lezers van De Havenloods tegen gereduceerde prijzen toegangskaarten verkrijgen voor de voorstelling van „De Fabeltjeskrant" in De Doelen op 2 en 3 april. Deze bon is geldig voor maximaal vier plaatsbewijzen. Willem Bever, je weel Fabeltjeskrant, te praten in „Het Praathuis". Ze hadden er over, dat ze donderdag 2 en vrijdag 3 april naar de Rotterdamse Doelen moeten om hun nieuwe toneelstuk te komen spelen. „Alles goed en wel", zei Willem, „maar we moeten nog eerst effe een haastklussie afma - ken, en dan komen we Ed en Willem spelen niet alleen in dat stuk. Nee, Meneer de UiVkomt ook, en juffrouw Ooievaar, juf frouw Mier, Bor de Wolf, Lowieke de Vos, meneer de Raaf, Ome Gerrit de Postduif, Stoffel de Schildpad, Zoef de Haas en natuurlijk Momfer de Mol. Met z'n allen laten ze zien hoe de beroemde manometer gemaakt werd. Daarom heet dit toneelstuk: „Da fabelachtige uitvinding van Ed en Willem Bever". Het stuk speelt in „de grote open plek", in het Praat huis en in de werkplaats van de ge broeders Bever. Het leuke van deze nieuwe avonturen is, dat de kin deren actief mogen deelnemen en met de dieren mogen meespelen. We zullen niet teveel verklappen van de inhoud, maar wel willen we jullie even vertellen wat we in het Praat huis hebben gehoord. Juffrouw Ooievaar klaagt over het feit, dat er teveel onwaarheid wordt gesproken in het Grote Dierenbos. Daarom verzoekt ze de Gebroeders Bever een machine te maken, waardoor de leugenaar kan worden ontmaskerd. Voordat het echter zover is, ont staan er allerlei moeilijkheden. De dieren willen zich voor een poosje van juffrouw Ooievaar ontdoen. Dit plan wordt gesmeed in het Praat huis, waar Bor juist een nieuwe prik- pomp in werking stelt. Als Lowieke in een door hemzelf ge graven kuil valt en daarna ook nog de sigaren van Momfer wegpakt, is het tijd voorde pauze. Na de pauze wordt de leugenmachi ne in werking gesteld. Dit effect zorgt voor veel spannende momen ten. Tenslotte geeft juffrouw Oie- vaar Zoef de Haas opdracht de ma chine onklaar te maken. De span ning wordt ten top gedreven als Zoef de Haas wordt ontmaskerd en natuurlijk is het slot „eind goed al goed". De toegangsprijzen voor de voor stellingen die om half twee begin nen, zijn f 4,50, 3,50 en f2,75. Op vertoon van onderstaande re ductiebon betalen de lezers van de havenloods respectievelijk slechts f3,50, f2,50 en f2,- inclusiej plaatsbespreking. De kaartverkoop begint maandag 23 maart uitsluitend aan de kassa van De Doelen, dagelijks van 10-16 uur (zondags van 12-16 uur), ook per telefoon: nummer 132490 da gelijks van 12-16 uur. MAASKANT BEHANGSEL vraag staalboeken vakkundige behangers 2( MIDDEIUNDSTRAAT 2 - TIL 23.31.12 T 231 - TEL. 27.41.21 57.50 67.50 78.- 55.- 72.50 79.50 1 58.50 77.50 82 - f Wandschroten 244, 275, 305 cm 'Vurehout 1.85 2.05 2.25 1 Paranapine 2 40 2.70 3.00 1 Carolinepine 3.15 3.45 3.80 1 Nog vele andere soorten zo duurder, als goedkoper. Kom zelf kijken en uitzoeken dams grootst gesorteerde doe ilf specialist, met de beste ïiten. Iedere dag geopend. Nwe.Binnenweg 39E lal.235605 l Korenaarstraat 61-63 Tel.230803 J Bergselaan 214 Tel.281167j Groothandel en kantoor: U Ruilstraat 99-103 Tel.2526201 REPARATIES U kunt er op wachten INSTITUUT DENTIUA HOOGSTRAAT 40, ROTTERDAM TELEFOON (010) 126010 Te bereiken met tram 1, 3, 6, 8 en met buslijn 32, 34, 38, 45. 49 en 49a wilt u FOTOMODEL worden kom a.s. zaterdag tussen 9/6 uur even li voor proefopnamen wij zoeken mannel talent te^tisVgrehe"fkkt ,modellen- (E STUDIO: VAN OUDGAARDEN Bergweg 155, Rotterdam. Tel. 243132. onnebloem cadeau bij

De Havenloods | 1970 | | pagina 1