Progressieve pop: olitemuziek van de jaren zeventig? 'Fairport Convention' moost onderschatte Engelse 119.8° Mini, kort, midi, maxi alles mag dit jaar Individuele mode uit Parijs DE HAVENLOODS - DONDERDAG 19 MAART 1970 Wie op vrijdagavond 27 februari het Grand Gala op de buis heeft aanschouwd, moet beslist onder de indruk zijn gekomen van de wijze waarop ons vaderlandse muziek- orakel Willem Duys de Amerikaanse popgroep The Flock (de zeven joodse rasmu zikanten uit Chicago) uitluidde: „Ik kan u verzekeren, dames en heren, dat deze jongens allemaal een klassieke opleiding hebben gehad", en „In deze tijd van af schuwelijke berichten uit Vietnam en Biafra heeft de Flock de filosofie zo hard mogelijk te spelen Het waren wijze woorden en het in avondkleding gestoken publiek had er een extra applausje voor over. Dat de infernale klankenstroom die the Flock voortbracht, in deze omgeving op dirk sloeg, mocht de pret geenszins drukken. Het ziet er naar uit dat de tijd dat de Point, zijn muzikale opvatting nogal ge- oudere generatie pop uitsluitend voor wijzigd en gaat in december van dit jaar lawaai versleet, voorgoed voorbij is. De definitief met de Bluesbreakers stop- enorme aandacht die deze muziek in pen. Zónder nou een kwaad woord over radio en tv krijgt, de zwaarwichtige be- Mayall te willen zeggen, moet ons van schouwingen over pop die in elk zich zelf respecterende periodiek verschij nen, hebben ertoe geleid dat de amusementsmuziek van de teenagers (een woord dat je zelden meer hoort) het hart dat de Blues zijn beste tijd ge had heeft. Als we de verrichtingen be kijken van een groep als Savoy Brown, mogen we blij zijn dat deze tot het merg uitgebeende muziek een kalme dood te- uit de zestiger jaren, heden ten dage niet gemoet gaat. In de plaats daarvan zijn alleen geaccepteerd, maar ook gevestigd het groepen als Led Zeppelin en Jethru is. Tuil die in '70 ongetwijfeld de dienst Pop krijgt dit jaar zijn plaatsje in het Holland Festival en binnen afzienbare tijd zal het Concertgebouw Orkest wel werkjes van Frank Zappa ten gehore brengen. Voor degenen die lange tijd geen raad wisten met het popfenomeen, is het verlossende moment aangebro ken: het is kunst en dient als zodanig behandeld en gewaardeerd te worden. Als deze trend zich voortzet, mogen we in de jaren '70 uitzien naar de alterna tieve pop, een muziekvorm die zich af zet tegen de inmiddels tot elite-muziek verworden undergroundtoestanden. zullen uitmaken. Om nog even in Engeland te blijven: ook daar blijken de supergroepen niet te voldoen. Blind Faith ligt nu wel voor goed uit elkaar. Eric Clapton werkt v nenkort mee gaan ophouden. Het over lijden van de Mothers betekent overi gens niet dat de platenproduktie van deze unieke groep, onder leiding van Frank Zappa, stilstaat. Nagelaten mate riaal leverde onlangs de voortreffelijke elpee Burnt Weeny Sandwich op. Zappa zal, gezien zijn laatste werk met Ian Underwood en Captain Beefthart, wel voor de belangrijkste ontwikkelingen Popfestivals In feite is het interessantste in het huidi ge popgebeuren, de door honderddui zenden bezochte festivals. Monterey, Wight, Altamont, Hydepark en Wood stock zijn de plaatsen waar de laatste John Lennon in de Plastic Ono Band en jaren deze manifestaties werden georga- nn-'—niseerd en waar de popmentaliteit mani fest werd. Het zijn juist deze festivals, waar de jongere generatie experimen teert met alternatieve samenlevingsvor men; het zoeken naar een repressieloze maatschappij. Laten de vroede vaderen van Apeldoorn daar maar eens over na denken. Cees Groothout. De violist van The Flock" Soft Machine en the Band, om maar eens wat op te noemen, zal men niet in de top tien aantreffen. Ook de tijd dat Beatles en Stones de hitparade regelma tig bevolkten, schijnt voorbij te zijn. Be halve een voortreffelijke formatie als Creedance Clearwater Revival is er vrij wel geen groep van enige importantie die voor goed verkopend singlewerk kan zorgen. Nee, tegenwoordig moeten we het doen met religieuze errupties van D.C. Lewis, Gloria en de Edwin Hawkin Singers. Het is een enigszins spijtige ontwikke ling dat pop de aansluiting met werke lijke populaire muziek dreigt te verlie zen. Met weemoed denken we terug aan de tijd dat de Beach Boys, Animals, Ronettes, Small Faces, Ike Tina Turner, enz. zeer fraaie muziek maak ten, die bovendien nog werkelijk popu lair was. Maar goed, die tijden liggen achter ons en ook voor de oplettende luisteraars is er anno 1970 een hoop moois te beleven. Engeland Dit jaar zou in verschillende opzichten wel eens een interessant popjaar kunnen worden. In Engeland is de belangstelling voor de Britse blues tanende. John Mayall heeft sinds de L.P. The Turning De parijse haute couture, die de laatste jaren nogal eens onderwerp van discus sie is geweest als het ging om haar func tie in de maatschappij van vandaag, heeft met de voorjaarscollecties in elk geval duidelijk gemaakt nog wel degelijk mee te tellen. Eensgezinder dan we mis schien de laatste jaren gewend waren lanceerden de Parijse couturiers de lange rok. En het maxi en midi beperkte men niet alleen tot de mantel. Ook voor de japon en het kostuum kozen de Parij se louturiers veel lang. Voorkeur kreeg de midi (kuitlang) dat in elk geval in jurken én mantels het enkellange maxi altijd en belangrijk overtrof. Midi was de nieuwste boodschap uit Parijs, die bovendien zo hard overkwam dat men het kort, dat toch ook in veel salons werd gebracht, er bijna voor vergat. In alle collecties was verscheidenheid. De meer conservatieve modehuizen leg den daarbij de klemtoon meer op de mi di- modellen. Enkele progressieve ont werpers (Cóurrèges, Ungaro, Lapidus) bleven daarentegen de korte mode trouw, al strooiden ook zij wel wat kuit- en enkèllang door de collecties. Vooral in de mantels speelt de lengte een belangrijke rol. Parijs bracht ze weer in verschillende stijlen. Trenchcoats en redingotes blijven belangrijk. Daarnaast waren er ook mantels in blousson- en chemisier— stijl, deze laatste met mou wen met nauwsluitende manchetten. Ook mantels met aangerimpelde rok ken, mantels in cardigan- stijl en man tels zonder knoopsluiting met overslag en bindcentuur zijn voor deze zomer mogelijkheden. chemisiers Bij de japonnen die er ook heel wat op kuitlengte werden getoond, bezetten de chemisiers de eerste plaats. Ze zijn zeer vrouwelijk en we zien dan ook veel aan sluitende lijfjes met daaronder wijd swingende rokjes met veel plooien of plissé 's. Mouwen zijn weer belangrijk en zijn in de chemisiers vooral lang. Naast de swingende rokjes ook rechte slanke japonnen met lange splitten, voor, opzij of ook achter om de midi vrouw wel het lopen mogelijk te maken. Japonnen waarover dikwijls mantels van dezelfde stof worden gedragen, zijn vaak in twee kleuren uitgevoerd, zodat het bovenpand in een contrasterende kleur de blouse vervangt. Kostuums hadden zowel zeer korte als zeer lange jasjes en de rokken eronder varieerden van op de knie tot onder de kuit. Recht of lichtgérend, klokkend en wijd of met plooien die tot op heup hoogte zijn ingestikt, zijn hier de modi euze mogelijkheden. Pantalons zijn recht en nauw. Alleen Yves Saint Lau rent bracht broeken met heel wijde pij pen bij overigens slanke tailles. Kleuren Wit en voorts alle naturel-achtige kleu ren zijn „in", van écruen touwkleurvia caramel tot bruin oplopend. Daarnaast zachtrose, fuchsia en lila, groene tinten als jade en menthe, zachtgeel en voorts wat pittiger vermiljoenrood en marine blauw, dit Zowel donker als in een meer heldere, zomerse tint. Stoffen zijn bij voorkeur licht en soepel. Er waren veel kleine tweekleurige dessins. Daarnaast onder meer veel stoffen met stippen, grote zowel als kleine, bedrukt; met be drukte ruiten, kleinemozaiëkdessinsen tenslotte verschillende genres grote bloemdessins. Voor deze zomer dus mogelijkheden te over met vooral aandacht voor een vrou welijk silhouet met accent op de taille, aansluitende lijfjes en swingende rokjes. En niet te vergeten vier roklengtes (om de twaalf verschillende mogelijkheden maar in de hoofdzaken samen te vat ten): mini, kort, midi en maxi. De midi- lengte mag dan in veel collec ties overheersend zijn geweest, het bete kent beslist niet dat ieder die modieus gekleed wil zijn zich nu in het midi zou moeten hullen. Integendeel. In de Parij se salons is dit voorjaar niet alleen midi of maxi getoond, maar was er ook mini en kort. Veel mode-experts menen dan ook dat Parijs juist verscheidenheid heeft getoond om elke vrouw de gele genheid te geven zich naar eigen smaak en persoonlijk inzicht te kleden. De mi- dirok en ook de maxi is daarbij een soort extra mogelijkheid, een nieuwe toevoeging, die de vrouw (die hem al thans dragen kan) er in haar garderobe bij kan nemen. De voorjaarscollecties in Parijs laten volgens de deskundigen dan ook de keus aan de vrouw, waarmee de mogelijkheid is geopend voor een wer kelijk individuele mode. Dat is ook maar gelukkig. Aanpassen Lang niet elke vrouw zal midi goed staan. Wie er de volmaakte taille (of, nou ja, bijna volmaakte taille) voor heeft kan zich vol vertrouwen in midi of maxi hullen. De vrouw die op de taille echter beter niet al te veel accent kan leggen ziet er heel wat charmanter uit in een wat aangepaster model. En aange zien de stijl de lengte bepaalt zal dat voor die lengte gevolgen hebben. Er zal in zo'n geval wat af moeten, wil men er althans leuk bij blijven lopen. De ver wachting is dan ook dat de rokken on der de invloed van maxi—midi-mode hoogstwaarschijnlijk wel wat langer worden met rokzomen die gemiddeld iets onder, iets boven of precies op de knie vallen. En voor wie het hebben kan -en dat zal vooral de jeugd wel zijn- is er dan ook de midi en maxi lengte. Met aan niemand anders de keus dan aan u, mevrouw! Steffie Stokvis. trekt verder op met Bonnie Delaney. Drummer Ginger Baker formeerde met Graham Bond, Air Force (het Britse antwoord op Blood, Sweat Tears) en Stevie Winwood ten slotte begint weer vrolijk opnieuw met Traffic. Ook de Stones en de Who zullen dit jaar onge twijfeld van zich laten horen en wat de belangrijkste Britse popgroep van het ogenblik, the Soft Machine, betreft: Iedereen heeft onlangs op de vaderland se concertpodia óf op de t.v. kunnen zien tot welke fenomenale prestaties Rattledge, Hopper, Wyatt blazers in staat zijn. Engeland zal in 1970 onge twijfeld een grote inbreng hebben. Amerika De stroom z.g. Amerikaanse Under ground, die de laatste jaren de platen- markt teisterde, schijnt af te nemen. De irritante, geëxajteerde geluidsexplosies van MC5 en the Fugs zijn gelukkig ont maskerd als gratuite flauwekul. In the States is het de jazz-rock die vandaag in het middelpunt van de belangstelling staat. Deze muziek beoogt een brug te slaan tussen avant garde jazz en pop. Groepen als Blood, Sweat Tears, Chicago Transit Authority en the Flock houden zich er intensief mee bezig. Over het algemeen beschikken deze for maties over uiterst capabele solisten, maar het muzikale resultaat mist in de meeste gevallen de inventiviteit van de jazz en de vitaliteit van de pop. Spijtig dat deze jazz/rock op eigen pretenties dreigt stuk te lópen. Voornoemde Soft Machine bewijst dat jazz-invloeden best functioneel in de huidige pop kunnen worden gebruikt, zonder dat het nou een ratjetoe wordt. Sinds the Byrds enige jaren geleden met hun L.P. Sweathart of the Rodeo, de country westernmuziek in de pop in troduceerde, is er ten hausse gekomen van groepen die door deze muziek beïn vloed zijn. Gevoelige luisterliedjes waar bij het minimaal gebruik van elektrisch versterkte gitaren opvalt. In het „in vloedrijkste jeugdblad van Nederland", Aloha (nr. 22) verscheen een lijst van de tien beste pop-elpees, zoals die door tien vooraanstaande popscribenten werd samengesteld. Opmerkelijk is dat de door country western geïnfecteer de schijven, hoge ogen gooien: als num mer één staat vermeld de plaat A gilded place of sin van the Flying Burrito Brothers, als twee, Notorious Byrd Brothers (uiteraard van de Byrds) als drie, Retrospective van de the Buffalo Springfield en nummer vier is de tweede L.P. van the Band. Nu we toch bezig zijn, kunnen we het lijstje best helemaal vermelden: vijf staat Beggars Banquet (Rolling Stones), zes Uncle Meat (Mothers of Invention), zeven: le L.P. van Moby Grape, acht: The Phil Spector Sound (div. groepen), negen: Younger than yesterday (nog maals de Byrds) en ten slotte tienWe're only in it for the money (M others). Wie het lijstje nog eens over leest zal het opvallen dat de Beatles ontbreken. Ook Bob Dylan en Jefferson Airplane ko men niet aan bod, zodat de aanhef van Aloha: Hoe beperkt zijn onze popcriti ci? alleszins gerechtvaardigd lijkt. Dylan Terug naar Amerika. Bob Dylan zal dit najaar wel zijn contractueel verplichte elpee afleveren. Na de muzikale implo sie van Nashville Skyline, zijn we zeer benieuwd wat er nu gaat gebeuren. Jefferson Airplane is na het uiteenvallen van de Mothers weer de toonaangeven de groep van Amerikaanse pop-scene ge worden. Al sinds 1967 maken deze mensen ongelooflijk mooie muziek en het ziet er niet naar uit dat ze daar bin- Fairport Convention tijdens een optre den vorig jaar in het Amsterdamse Con certgebouw. <-Cj tri De „Fairport Convention" is waarschijnlijk wel de meest onderschatte groep van Engeland. In Nederland is in de- twee jaar dat de Fairport bestaat, ondanks een paar maal optreden in Amsterdam, eigenlijk maar erg weinig aandacht aan deze groep besteed.,Een groep, die met een productie van vier L.P. 's achter zich, een absoluut uniek geluid ontwik keld heeft, dat misschien nog het best met de (ook al Engelse) Pentangle vergeleken kan worden i.v.m. de grote invloed van Amerikaanse en vooral) Engelse volksmuziek op het repertoire. De Fairport kreeg voor het eerst enige internationale bekendheid op het mis lukte Popfestival .in Rome, dat in het voorjaar van 1968 werd gehouden. De groep viel nogal op, omdat er in die tijd in Engeland, wat de popmuziek betrof, bitter weinig te beleven viel. De bezet ting was toen als volgt: Ian Mc.Donald, zang; Judy Dyble, zang, autoharp; Richard Thompson, sologitaar; Simon Nicol, gitaar; viool, banjo; Tyger Hut- chings, basen Martin Lamble, drums. Kort na dit optreden verscheen de eerst L.P. „Fairport Convention" (Polydor 583-035). Een verrassend sterk debuut. De folk-invloeden waren al wel aan wezig maar de muziek was toch sterk geïnspireerd op wat groepen als The Ook dit komt uit Parijs. De avondmantels zijn van Lanvin. Ze zijn mouwloos en worden gedragen op deze gestippelde jumpsuits met lange ruime, bij de manchet weer ingeno men mouwen. De mantels zijn v:. Dicron met wol. Een origineel model van Cardin. De maxi-mantel is van wollen gabardine (kleuren: grijs, wit, blauw en zwart). On der de mantel wordt een bijpassende japon met lange mou wen gedragen. nu... beduidend goedkoper U zit uren onder de droogkap voor een mooi kapselU be steedt veel geld aan make-up.... heel belangrijk....maar Uw han den, kunt U daar eigenlijk wel mee voor de dag komen? (Ze zijn de hele dag in het zicht Het staat zo onverzorgd, die ruwe handen en 't belangrijkste is wel dat U er veel last van kunt hebben. Bovendien is het helemaal niet nodig Monique handenbalsum, een speciale crème tegen kloven en ruwe handen, koopt U nu in een royale flacon voor nog géén negen dubbeltjes. handenbalsem tegen kloven en ruwe handen Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre Mo nique handenbalsum, hét mid del tegen kloven en ruwe handen, per flacon Lovin' Spoonfull en The Byrds in Ame rika brachten. Waarschijnlijk mede doordat er nogal weinig verdiend werd wegens de geringe belangstelling voor deze muziek, verlie ten Judy Dyble en Ian Mc.Donald de groep. Zij werden vervangen door Ian M. Matthews en de voortreffelijke zan geres Sandy Denny. Er werd een tijdje geoefend en na een labelswitch (van Po lydor naar Island) kwam er een 2e L.P. uit:,, What we did on our holidays", (Island ILPS 9092). Deze plaat, najaar 1968 gemaakt, verscheen pas begin 1969 in Nederland. Op deze L.P. kwam de eigen stijl van de groep al wat meer naar voren, wat het best te horen is in het nummer „She moves through the Sandy Denny bleek een geweldige aan winst te zijn en schreef een van de beste nummers van de plaat: het op middel eeuwse muziek geïnspireerde „Fothe- ringay". Op „No man's land" doet een accordeon zijn intrede, die een grote rol speelt op hun enige hit het z.g. „cajun" nummer „Si du dois partir" (het Dylan nummer „If you gotta go, go now", dat een Franse bewerking kreeg met als be geleidende instrumenten viool en accor deon). Dit lied was van de L.P. „Unhalf- bricking" afgehaald, de derde lange die in de zomer van '69 verscheen (reeds besproken in deze krant onder het mot to agrarische pop). Ian Matthews had de groep inmiddels de rug toegekeerd (alleen aan het Dylan nummer Percey's song had hij nog mee gewerkt. Hij heeft ondertussen met een nieuwe groep een plaat gemaakt, die misschien binnenkort hier uitkomt). Opvallend op „Underhalfbricking" is het gitaarspel van Richard Thompson. Het is wel duidelijk dat hij met wat hij opddeze plaat (en trouwens ook op alle andere) presteert, alle „hard rock" gi- taarkleuners de loef afsteekt. Kort na de opnamen voor de L.P. veron gelukte drummer Martin Lamble bij een auto-ongeluk. Er heerste grote versla genheid en men besloot ermee te kap pen. Maar plotseling werd „Si du dois partir" een hit, mede doordat aan het ongeluk van Martin Lamble nogal wat aandacht in de kranten was besteed. Ze besloten door te gaan en kregen de steun van violist Dave Swarbrick, die uit de Ian Campbell Folkgroep kwam en al op enkele nummers van „Unhalf- bricking" had meegespeeld. Als drum mer werd de uit jazzkringen afkomstige Dave Mattacks aangetrokken. Opnieuw trokken ze de studio's binnen om met de L.P. „Liege Lief" (Island ILPS 9115) tewerschijnen, die begin van dit jaar in Nederland uitkwam. Zonder meer een uitstekende plaat, die de moeite van het aanschaffen waard is. De meeste nummers zijn bewerkingen van oude Engelse volksliedjes. Was er op de vorige platen veel samen zang te bewonderen, op deze nieuwe schijf wordt er alleen door Sandy Denny gezongen en dat gaat geen mo ment vervelen. De groep heeft zijn stijl aangepast aan het prachtige vioolwerk van Swarbrick die duidelijk zijn stempel op deze plaat drukt. (Er is o.a. een med ley van vier volksdansnummers te be luisteren, waarin zijn fiedelwerk er lek ker uitkom t). Zoals ook met alle andere Fairport platen het geval was werd de L.P. door producer Joe Boyd opgeno- Nu dachten we, dat we er waren. Het zou nu met de groep toch allemaal wel goed gaan. Maar Sandy Denny en bassist - Tyger Hutchings dachten er anders over. Zij verlieten de formatie. Iedereen verwachtte, dat de groep nu wel uiteen zou vallen, want waar haal je zo'n zange res als Sandy Denny zo gauw vandaan- Ook nu besloot de rest er toch maar mee door te gaan. Dave Swarbrick bleek plotseling heel aardig te kunnen zingen en voor Hutchings vond men vrij gemak kelijk een vervanger en wel de ook al uit de Ian Campbell Folkgroep afkomstige - bassist Dave Pegg. Naast Pegg en Swar brick zitten nu dus verder nog Richard Thompsen, Simon Nicol en Dave Mat- tacks in de formatie. De Fairport krijgt in Engeland nu wat meer bekendheid en het is te hopen, dat Nederland niet achter zal blijven. Ten slotte presteert niet iedere groep het om vier L.P.'s binnen twee jaar op de markt te brengen, die stuk voor stuk de moeite waard zjjn. Fred Piek. nu... beduidend goedkoper Die grote obstakels, zoals een 2-persoonsbed maken Uw ka mer zo overvolwat is een duo-kombinatie (2 slaapplaat sen op de ruimte van 1) dan een verbetering. Nu verkopen wij een duo-kom binatie bestaande uit 2 ledi kanten (waarvan 1 met wie len) van anthracietkleurig buis, versterkt spiraalnet en 2 poly- aether matrassen (zo licht in gewicht en stofvrij)alles tezamen voor nog géén hon derd twintig gulden. duo-kombinalle Kompleet met 2 polyaether matrassen van 11 cm hoog Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 1e etage deze duo-kombinaties, 2 anthraciet- kleurige ledikanten met 2 poly aether matrassen in de kleuren beige, rood, blauw, oranje en groen, de maten van 1 matras: 80 x 190 cm, de hele kombinatie

De Havenloods | 1970 | | pagina 9