DE HAVENLOODS 0 VLAGDISCRIMINATIE: verontwaardiging over koekjes van eigen deeg Scheepvaart en ontwikkelingslanden (1) Mej. Barendregt stelt zich op de hoogte van Schiedamse problemen KUNSTSEIIIIEM Mag jouw juf of meester met vakantie naar Italië O— BOiütSN fIRIS HOUTEN WAND CADEAU Dwarsgebakken lekker! GROEN 0O0 Fancy-fair in 't Anker Prijsvraag schoolkinderen donderdag, 26 maart 1970 19e jaargang, no. 21 SCHIEDAM WEEKBLAD VOOR ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM - VLAARDINGEN - KRIMPENERWAARD E.O. - HOOFDKANTOOR: WESTBLAAK 25, ROTTERDAM. TELEFOON 010-132170 - OPLAGE 255.000 - „Er is iets angstwekkends gebeurd", sprak reder P. de Vreede begin vorig jaar in de jaarvergadering van de Kon. Ned. Reedersvereeniging. Wat was er gebeurd? Brazilië had besloten dat voortaan de Braziliaanse schepen de helft van de Braziliaanse in- en uitvoer zelf zouden mogen vervoeren, terwijl de andere helft overbleef voor de buitenlandse rederijen, die tot dan toe het leeuwendeel van dat vervoer in handen hadden gehad. De heer De Vreede vreesde, dat de Braziliaanse maatregel gevolgd zou worden door andere ontwikkelingslanden, die ook zelf een flink deel van hun produkten naar de wereldmarkt willen brengen. De heer De Vreede had goed gezien. Het angstwekkende stak daarin dat voor de Nederlandse rederijen daarmee een einde ingeluid werd van het tijdperk waarin zij, sameip met de rederijen van andere rijke westerse landen, deze buit verdeelden. In West-Europa heeft de Braziliaanse maatregel dan ook felle reacties opge roepen: het betekende immers een aantasting van het economische prin cipe van „Vrijheid", waar wij als sterk ste partij het meeste van hadden en hebben. Immers: economische vrijheid betekent: het recht van de sterkste. Vandaar dat Nederland altijd een fervent voorstander is geweest van de „vrije zee" (die overigens nooit be staan heeft), die ons in staat zou stellen om ongehinderd overal lading voor onze schepen te bemachtigen. Wat Brazilië deed (en voordien en nadien andere landen deden) was een geval van „flagrante vlagdiscriminatie". Daarmee is het woord vlagdiscrimina tie gevallen. Men kan ook spreken van ladingprotectie, maar vlagdiscriminatie klinkt erger. Het houdt in dat een land op een of andere wijze de nationale handelsvloot een bevoorrechte concur rentiepositie verschaft. Dat kan gebeuren door overheidssubsi dies, belastingfaciliteiten e.d., of door dat, zoals in het Braziliaanse geval, een regering bepaalt dat de eigen schepen voortaan het recht hebben om een bepaald aandeel van de in— en uitvoer voor hun reken.ng te nemen. Over de eerstgenoemde twee vormen van vlag discriminatie maken de westerse lan den zich niet kwaad, want die passen ze zelf ook toe, en over de derde vorm maken ze zich alleen goed kwaad wanneer ontwikkelingslanden haar toe- Dan is er plotseling „iets angstwek kends gebeurd" en wordt om tegen- CENTRALE GOEDE MEUBELEN OPZ'N VOORDELIGST GROTE RAASSHOW OPEN 2e PAASDAG van 10 tot 5 uur en dagelijks van 9-5 uur. Rotterdam, IJsselmondselaan 175 (bij van Brienenoordbrug) Kijkavond: vrijdagavond van 7-10 uur. 6 UUR GEWEEST, BLOEMEN VERGETEN! bloemenkiosk STATIONSPLEIN (ingang STATION) GEOPEND Elke dag van 's morgens 8.00 tot 's avonds 9.00 uur. (OOK ZONDAGS). T.V DEFECT BEL RADIOACTIEF maatregelen geroepen. De Verenigde Staten en de communistische landen, die sinds jaar en dag deze laatste vorm van vlagdiscriminatie toepassen, wor den echter niet met represailles be- drel,d Rekening Juist in het geval van de ontwikkelings landen vergeten de reders een paar zaken, die voor een juist inzicht van het waarom van groot belang zijn, omdat ze namelijk aantonen dat de verontwaardiging hypocriet is, omdat hun nu wordt aangedaan wat zij, in iets andere vorm, al vele, vele jaren tegen de ontwikkelingslanden toepas sen. Daarvoor wordt nu de rekening gepresenteerd; het is een koekje van eigen deeg. Samen beschikken de westers georiën teerde landen over 83,4 procent van alle schepen. De ontwikkelingslanden komen aan 7,4 procent en de commu nistische landen aan 9,4 procent. Wan neer men kijkt naar het oorsprongs- land van de vervoerde goederen zien we een heel andere verdeling: het merendeel van de scheepslading blijkt dan uit ontwikkelingslanden te komen. Dat zijn voornamelijk grondstoffen (olie, ertsen, granen, koffie, cacao, suiker enz.) Het vervoer ervan is voor het grootste deel in handen van de rijke landen. Zij trekken dus profijt van de omstandig heid dat de arme landen bijna volledig op de grondstoffenproduktie zijn aan gewezen, zij maken op dat vervoer de winsten (die ondanks alle sombere berichten nog altijd de moeite waard zijn), zij strijken daarbij de deviezen op en zij bezetten de arbeidsplaatsen op de schépen, allemaal zaken, die de ontwikkelingslanden zelf bijzonder goed zouden kunnen gebruiken. Tolmuren Daar komt nog bij dat de ontwikke lingslanden niet zelf de positie van grondstoffehleverancier gekozen heb ben: die is hun opgedrongen door de kolonisatoren (dezelfde landen die nog altijd het vervoer beheersen). Door de UNCTAD- vergaderingen en ook door de rietsuikeraktie in ons land is inmid dels wel enigszins bekend, dat die positie niet benijdenswaard is, en be moeilijkt wordt door westerse ver vangingsmiddelen en hoge tolmuren. Die tariefmuren tegen goedkopere sui ker e.d. hebben natuurlijk niets met het principe van de economische vrij heid te maken, waar wij westerlingen de mond van vol hebben als het ons tenminste uitkomt. Terecht zouden de ontwikkelingslanden over de handels belemmeringen verontwaardigd kun nen uitroepen: dat is vlagdiscrimina- Clubjes Dat van een „vrije zee" geen sprake is moge blijken uit het volgende: De westerse reders hebben, om de onderlinge concurrentie uit te schake len voor de verschillende vaarroutes clubjes opgericht, zg. conferences, waarin beslist wordt over de prijzen die zij voor het vervoer zullen bereke nen, over het aandeel dat elke aange sloten reder mag vervoeren en over de toelating van nieuwe leden. Verschil lende rederijen van ontwikkelings landen zijn - noodgedwongen - door sommige conferences opgenomen, maar zij vormen er een uitzichtloos kleine minderheid in. Rederijen die niet in de conferences zitten wordt het leven zuur gemaakt. In de praktijk hebben de conferences bijna volledige monopolieposities, zodat van vrijheid van scheepvaart geen sprake is. Het is niet alleen in ontwikkelingslan den dat rederijen op een of andere manier door de overheid gesteund wor den. Ook do rederijen van de rijke landen worden soms op grote schaal geholpen. Heel sterk is dat in de VS, maar ook in Engeland, Duitsland en Frankrijk worden de rederijen gesubsi dieerd of door de belasting ontzien (om van de communistische staatsrede- rijen maar te zwijgen). Zelfs in Neder- GROTE ANTIEKMARKT GOUDA SOC. DE KUNSTMIN - BOELEKADE Op zaterdag en beide Paasdagen 28, 29 en 30 maart van 11 tot 19 uur. land, waar de rederijen niet erg scheu tig worden bedeeld, genieten ze een investeringsaftrek van tien procent. Kort geleden hebben de reders geza menlijk bij de regering aangeklopt met een uitgebreide verlanglijst voor finan ciële steun: rrente—subsidie, kredietga ranties, meer investeringsaftrek, gunsti gere afschrijvingen en een bijdrage voor research. Vlagdiscriminatie door subsidies en belastingontheffing is dus een algemeen verschijnsel. Ook vlagdiscriminatie bij het vervoer zelf is dat. Allereerst al door de machtspositie van de conferences te gen buitenstaanders Daar komt nog bij dat deze rederijengroepen in staat zijn grote hoeveelheden tegen lagere prijs te vervoeren. Aan grote klanten wordt dan ook een flinke korting verleend. Er worden contracten geslo ten waarbij importeurs en exporteurs met een conference afspreken dat zij al hun goederen - tegen gereduceerde prijs - door die conference zullen laten vervoeren: een aanfluiting van de Zeer geraffineerd is de westerse vlag discriminatie in de zg. verschepings condities. Het is namelijk gebruikelijk dat, wanneer produkten uit een ont wikkelingsland worden aangekocht, in de koopvoorwaarden wordt opge nomen dat de westerse koper voor het vervoer zorgt, en dus de rederij uit kiest. Wanneer er hiervandaan goede ren verkocht worden naar een ont wikkelingsland wordt in de contracten opgenomen dat de verkoper de ver voerder uitkiest. In beide gevallen wordt dus in het westen de keus van de rederij gemaakt en het zal duidelijk zijn, dat die keus meestal valt rp een westerse rederij, liefst een uit eigen land. De rederijen van de ontwikke lingslanden komen er niet aan te pas. Als dat geen vlagdiscriminatie is weten we het niet meer! Uit het bovenstaande moge blijken dat bij de huidige praktijd van de „vrije zee" er voor de ontwikkelingslanden weinig perspectieven zijn om een be hoorlijk deel van hun eigen produkten te kunnen vervoeren. Is het dan zo vreemd, datv een land als Brazilië het niet langer neemt en bepaalt dat de helft van de in- en uitvoer met eigen schepen moet plaatsvinden? We mo gen blij zijn dat we de andere helft nog mogen vervoeren! In het kader van haar taak in het districtswerk, heeft het lid van de Tweede Kamer voor de P.v.d.A., mej. N. G. Barendregt, maandag een bezoek gebracht aan Schiedam om zich op de hoogte te stellen van de plaatselijke toestanden. Zij werd ontvangen en rondgeleid door fractieleider Bosch- „Er zijn in Schiedam nog wel minder fraaie plekken", constateerde Mej. Barendregt. in houten wand, bevestigings-materiaalzoals spij kers en lijmt/m 31-3-70 Luxe wandplatengelakt en metV-groef. 244, 275, 305x122 Essen 52.50 59.50 69.50 49.50 62.50 72.- Paldao Teak 57.50 67.50 78.- 1 Am.Noten 55.- 72.50 79.50 A llnd. Pal. 58.50 77.50 82 - i 1 Wandschroten 244, 275, 305 cm Vurehout 1.85 2.05 2.25 1 T Paranapine 2 40 2.70 3.00 l r Carolinepine 3.15 3.45 3.80 Nog vele andere soorten zowel duurder, als goedkoper. Kom zelf kijken en uitzoeken Rotterdams grootst gesorteerde doe het zelf specialist, met de beste kwaliteiten. Iedere dag geopend. Nwe.Binnenweg 396 Tel.235605 i k Korenaarstraat 61-63 Tel.230803 I i Bergselaan 214 Tel.281167 f AGroothandel en kantoor: r Ruilstraat 99-103 Tol.252620 J Moeilijkheden bij de invi ling van uw BELASTINGAANGIFTE? Laat deze deskundig verzo gen. De kosten hoeven besli MAASKANT BEHANGSEL vraag staalboeken vakkundige behangers 2l MID0ELLRN1STRMT 2 - TEL. 23.31.12 WOLPHAENTSIDCMT 236 - TEL 27.41.21 man, de heer G. J. Tijsse, voorzitter van de Schiedamse P.v.d.A. en de heer A. Verlinden, het toekomstige nieuwe raadslid. Mej. Barendregt werd 's morgens ont vangen door burgemeester Roelfsema en de wethouders mevr. Verwey-de Graaff en de heer Eykenaar. Tijdens de besprekingen op het stadhuis werden tal van onderwerpen besproken. Dat betrof in de eerste plaats het probleem stadssanering en herbouw. Hoewel juist dezer dagen bekend is geworden, dat ook Schiedam zal profiteren van de zgn. „Verfijningsuitkering" als ge volg van de ongunstige bodemtoe stand, waardoor veel extra kosten ge maakt moeten worden, blijven de fi nanciën een voortdurende zorg en een belemmering voor de uitvoering van diverse belangrijke werken. In dit verband constateerde mej. Ba rendregt de noodzaak eerst overeen stemming te verkrijgen inzake de toe komstige ontwikkeling in Schiedam, waarna met groter aandrang bij de regering om de nodige gelden gevraagd moet worden. Ook onderwijszaken en in het bijzonder het tekort aan onder wijzend personeel, werd onder de aan dacht gebracht. Het op ruimer schaal verlenen van vrijstellingen van militaire dienst voor onderwijzers, moet als een van de maatregelen worden genoemd. Er is ook aandacht besteed aan de problemen van luchtverontreiniging en le recreatie-mogelijkheden van Mid- len-Delfland. Mej. Barendregt bracht vervolgens een bezoek aan diverse stadswijken van Schiedam en aan het bejaardencen trum Thurlede. Later op de dag heeft mej. Barendregt in een gesprek met de Schiedamse persvertegenwoordigers haar indrukken weergegeven. Zij er kende, dat de „wondeplekken" van de stad, gevolg van de sanering, de stad een weinig aantrekkelijk aanzien geeft. Ze bezocht de oude Brandersbuurt en constateerde, dat inderdaad een herstel van de Schiedamse binnenstad nood zaak is. De leefbaarheid is teveel ge broken. Over Groenoord bleek mej. Barendregt niet bepaald enthousiast te zijn, al stemde zij toe, dat de woningen zelf uitstekend zijn. Het ontbreken van een winkelcentrum, van een gemeenschaps huis en al wat een wijk leefbaar maakt, maakt het geheel minder aantrekke- .lijkOp zo snel mogelijke wijze moeten voorzieningen worden getroffen, ook in de oudere nog bestaande stadswij ken. Zij is van plan een vergadering by te wonen waarin de binnenstadplannen aan de orde komen. Mej. Barendregt, die aandacht besteedt aan een district rond Leiden, Delft, Schiedam enz. zei dat bezoeken in het gebied haar het werk in de Kamer vergemakkelijken. Voorbereidingen voor raadhuisbouw Het wordt wat gecompliceerd bij de uit voering van de plannen tot de bouw van het nieuwe Schiedamse raadhuis. Zoals bekend zal dat verrijzen op het terrein, wuar nu de brandweer en een oud gebouw van de HBS zijn gevestigd. Er kan nog geen begin ge maakt worden met de werkzaamheden, om dat de brandweerkazerne in de weg staat. In de omgeving van de Brandersbuurt zal de brandweerkazerne worden gebouwd, wordt een deel van de kazerne gesloopt en het materiaal ondergebracht in een tijdelijke kazerne, waarvan de kosten ongeveer f 270.000,- bedragen. REPARATIES U kunt er op wachten INSTITUUT DENTIUA HOOGSTRAAT 40, ROTTERDAM TELEFOON (010) 126010 Te bereiken met tram 1, 3, 6, 8 en met buslijn 32, 34, 38. 45, 49 en 49a De Schiedamse sociëteit 't Anker be kend door de dansavonden gaat het volgende week eens over een andere boeg gooien. Zij houdt nl. 1, 2, 3 en 4 april een grote fancy-fair in alle zalen van de Goede Havenkerk aan de West- frankelandsedijk - bij de Maasboule vard. Men kan zich vermaken bij de schiettent, ballegooientent, verfton- spuit en de grabbelton. Er zijn prachti ge prijzen te winnen voor degenen die een lot kopen voor het rad van avon tuur. In het Alice Restaurant kan men even bijkomen van de attrakties onder het genot van een kop koffie of een drankje. Alle opbrengsten zullen ten bate komen van de bouw van een nieuwe kerk in Schiedam-Kethel. Naast bovengenoemde attrakties heeft de Fa. van der Vlies in de Groenelaan een stand ingericht met wasautomaten en koelkasten waarvan speciaal voor deze fancy-fair een prijsje is gemaakt. In de kunstgallerij wordt werk ten toongesteld van Ad Otterloo en Jaap Tanis. Lezing over Wadden in Stedelijk Museum In het kader van de Boekenweek, zal vrijdagavond 3 aprü in de aula van het Stedelijk Museum Schiedam, de foto graaf Jan van der Kam een lezing houden over het Waddengebied. Hij zal de resultaten laten zien van zes jaar filmen en fotograferen. Van zijn hand is een boek verschenen over dit natuur gebied. De vijf samenwerkende Schie damse boekhandelaren, ILA, Van Leeuwen, Niemantsverdriet, Rebers en Roodbol, hebben de avond georgani seerd, waardoor de aandacht wordt gevestigd op het fraaie fotoboek „Op de grens van land en zee". Kaarten voor de avond zijn bij de boekhandela ren verkrijgbaar. Er is ook een fototen toonstelling ingericht, die tot 20 april geopend blijft. Het kantoor van De Haven loods, Westblaak 25, Rotter- damsis Goede Vrijdag, vanaf 12.30 uur gesloten. De direktie. Deze week beginnen in het Grand- theater aan de Nieuwe Binnenweg te Rotterdam de voorstellingen van de film „Goodbye, mr. Chips". Het is het verhaal van een schuchtere onder wijzer, die veel van zijn leerlingen houdt, maar die door diezelfde leer lingen niet erg wordt gewaardeerd. Tijdens een vakantiereis in Italië ont moet hij bij de opgravingen van Pompei de actrice Katherine Bridges, die verliefd op hem wordt. Mr. Chips is eigenlijk te verlegen, maar als zij hem na de vakantie opbelt om hem te herinneren aan een afspraak, gaat hij toch. Spoedig daarna trouwen ze en al heel gauw weet zij de harten van de leraren en de leerlingen van de kost school te veroveren. Tijdens de oorlog wordt Katherine door een bomscher) getroffen en Mr. Chips blijft eenzaam achter op zijn post als rector van de school. Deze film is voor ons blad, in samen werking met de Italiaanse luchtvaart maatschappij Alitalia-en het Italiaanse Verkeersbureau de aanleiding geweest voor het uitschrijven van een prijs vraag, waaraan twee aantrekkelijke prijzen zijn verbonden. Het gaat er om. dat kinderen van de lagere scholen in twintig regels schrijven hoe zij hun onderwijzer of hun onderwijzeres vin den en waarom zij vinden, dat hij of zij wel of niet met vakantie naar Italië zou moeten. Natuurlijk mogen de kin deren ook meedoen, wanneer zij hun meester of .juffrouw niet zo heel erg aardig vinden, maar dan moet er ook bijstaan waarom dat zo is. De korte opstellen moeten worden opgezonden naar ons adres in Rotter dam, Westblaak 25 en zij moeten uiterlijk op 27 april binnen zijn. Een jury, bestaande uit journalisten (de samenstelling zal later bekend worden gemaakt) zal de inzendingen beoorde len. De meester of de juffrouw, die het origineelst uit de bus komt, krijgt een reis aangeboden van veertien dagen nadr Italië. Het kind dat het leukste opstel heeft geschreven mag met zijn ouders een week naar dat land. Een aardig klusje dus voor de school kinderen om in de Paasvakantie over na te denken. Binnenhuiskunst DAM 20 Jan en Jeannette Bouwmeester Binnenhuis-architecten f 185,- Bij onze meubelshow welke wij op 2e paasdag van 11 -5 uur hou den (zie onze advertentiepag. 5), tonen wij onze gehele kollektie exclusieve verlichting. FRITES-SAUS van flG C7 voor mm

De Havenloods | 1970 | | pagina 1