MIEN WE l JLWELiEZEN 59.75 danieta de'altii Met Andere Woorden 27^ k Maar Brielle was voor een ramp behoed VERHALEN VAN EEN VER VERLEDEN ÜJ God als trend Lang en kort I S F I I I I 1 I !V I I I I LECLANCHÉ Herdenkingssluitzegel DE HAVENLOODS - DONDERDAG 2 APRIL 1970 22-110 door André de Jong nu... beduidend goedkoper Niet alleen thuis maar ook ffp de camping of in de tuin heeft ieder toch graag een gemak stoel, Relax fauteuil met uitklapbare voetsteun, gelakte beukenhou ten armleggers, in diverse stan den te verstellen, geheel inklap baar en op schuim gestoffeerde loper (geeft veel zitkomfort) nuvoor nog géén drie geheel inklapbaar gepolsterde loper SÉ» Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op onze camping afdeling, 2e etage, deze relax fauteuils mei voetsteun, geheel inklapbaar, met gelakte beu kenhouten armleggers en op schuim gestoffeerde loper, er zijn diverse frisse bloemdessins, 1600 HONDEN IN AHOY'-HAL Op 11 en 12 april zal door de Kynolo- genclub „Rotterdam" een internatio nale hondententoonstelling worden ge organiseerd in de Ahoy-Hal te Rotter dam, waar zowel nationale gis interna tionale kampioenschappen kunnen worden verkregen. De tentoonstelling is een voorloper op de Manifestatie C'70. In samenwerking met C'70 zal op vrijdag 10 april een honden-corso door Rottérdamse straten trekken van de zes Hollandse rassen, t.w. staby en wetterhounen, drentse patrijs, scha pendoes, kooikerhondje, hollandse herder; de parade zal worden vooraf gegaan door een muziekcorps en majo- retten. 1600 honden zullen hun op wachting komen maken op de ten toonstelling. Tijdens de ere-keuringen, die zaterdag- en zondagmiddag worden gehouden zullen „gehoorzaamheids- proeven" worden gedaan met afge richte honden. Tot slot zullen op beide dagen de drie beste honden van die dag, alsitiede op de tweede dag de „beste" van de hele show op een ere-podium, badend in licht en bloe men hun „allerbeste beentje" komen voorzetten. nu... beduidend goedkoper U kunt 't er zelf niet voor gaan knopenwant het mooiste Smyrna tafelkleed ligt op onze afdeling voor U klaar voor nog géén zes tientjes. Smyrna wollen tafelkleden, in fraaie dessins en diverse mooie kleurstellingen. U kunt kiezen uit een rond (doorsnede 135 cm) en een rechthoekig (135 x 165 cm) model. tafelkleden Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 1e etage deze prachtige Smyrna tafelkleden, in diverse kleurstellingen, het ronde model heeft een door snede van 135 cm, het recht hoekige kleed is 165 cm lang en 135 cm breed, door elkaar per stuk Elke vrijdagavond tc „God verkoopt uitstekend" en „we doen goeie zaken met God", aldus enkele kopstukken uit de wereld van de grammofoonplatenbusiness. Wie weet hoe hoog nummers als b.v. „Mijn gebed" en ..Our father" op de hit ladders genoteerd staan, kan dit moei lijk ontkennen. Niemand schijnt er zich overigens het hoofd over te bre ken hoe je met een nog maar kort geleden doodverklaarde God goed za ken kunt doen. Een verslaggever^ van de Volkskrant had een gesprekje met Karei Hille (25) van het Bovema-platenhuis, die op de vraag waar hij die herleefde belangstel ling voor de religie aan toeschreef, antwoordde: „Nou, ik geloof dat het komt omdat we allemaal onze buik vol hebben van deze samenleving. We wil len iets anders. En dan zoekt de een het in hasjiesj en de ander in God. Een soort vlucht uit de werkelijkheid zou je kunnen zeggen". Hille constateert ook: „Deze nieuwe trend kan de grootste shit opleveren. Maar ik geloof dat het publiek vol doende onderscheidingsvermogen heeft om echt van onecht te onder scheiden". Of „het publiek" werkelijk onderschei dingsvermogen heeft, zullen we maar laten rusten. Hille om te beginnen al vast niet. Als God in die tophits namelijk fungeert als „vlucht uit de werkelijkheid", dan moeten die plaat jes gewoon allemaal shit zijn. Dat heb je nou uitgerekend alleen met God: Hij is werkelijkheid voor je of Hij is een (uit)vlucht en dén is Hij shit. En dientengevolge die plaatjes over Hem ook. Wie aio mocht denken, dat al onze landelijke dagbladen in ieder geval zakelijk onafhankelijk van politieke partijen opereren, vergist zich deerlijk. In Vrij Nederland werd vorige week aan de hand van twee gereproduceerde brieven aangetoond, dat het NDU- concern (d.w.z. N.R.C., Algemeen Dagblad, Algemeen Handelsblad en Het Vaderland) een regelrechte propa gandist is voor de VVD. Haya van Someren streek directeur Pluygers namelijk eens onder de kin en dat had tot gevolg, dat de VVD de negen dagen voor de verkiezingen 12.500 mm advertentieruimte cadeau kreeg! Dat zou een andere partij zo'n kleine twee ton hebben gekost. t Is n ir dat u 't (zeker) weet. Er zijn van die dingen die meer bezig houden, dan de gevaarlijk ste politieke of moorddadigste mili taire gebeurtenissen. Amerika b.v. was in rep eü roer, dat mevrouw Pompidou zich nagenoeg overal ver toonde in lonquette-look, d.w.z. haar kleding reikte tot op zo'n 15 cm van de grond. Want één van de kwellendste vragen waaronder de Amerikaanse na tie thans gebukt gaat is wel: nog korter of weer langer. En toen kwam die Francaise daar even een perfecte show weggeven ten gerieve van de nationale industrieën Dior, Cardin, Chanel, La- roche enz. Omgekeerd baarde het uiterlijk van een Amerikaanse weer enig opzien in Parijs. Dat was Jackie Onassis, die op het exclusieve afscheidsfeestje van de Amerikaanse ambassadeur Shriver kwam. (Zij behoort tot die mensen die hun bestaansrecht aan zulke gelegenhe den ontlenen). In haar kielzog sleepte zij ditmaal haar echtgenoot, de Griekse scheepsmagnaat Aristoteles mee. En dato was me een gebeurtenis! Volgens Time riep een jongedame met een royaal ontwikkelde boeg na haar ont moeting met Ari uit: „Mijn hemel, wat is hij klein. Hij staart regelrecht in mijn bezen,". VjeZe |i|ms Er zijn echter ook dames in Amerika die pal staan. Dat zijn de dirty-movies ladies, oftewel de vieze-film-vrouwtjes. De staat Maryland heeft drie middel bare huismoeders in dienst die films censureren. Vorig jaar keurden ze er 687, in 14 werd geknipt en 59 werden zonder meer afgekeurd. De dames zijn vertrouwd met de meest sensuele, masochistische of sadistische scènes. Kleren worden van het lijf gescheurd, electroden op borsten geplaatst of messen in weke onderlijven gedreven. Het doet er niet zoveel toe, de dames vragen zich tochsteeds af wat nou eigenlijk de bedoeling van zo'n film is. Soms puzzelen ze over land van her komst, want men begrijpt dat bij bovengenoemde inspannende bezig heden weinig of niet gesproken wordt. Dan ziet opeens een van de dames een paar schoenen. Italiaans, beslist ze. „Sommige meisjes hebben prachtig on dergoed en beha's aan", zegt een ander van het trio, „het lijkt wel of deze films gemaakt zijn door ondergoedfa brikanten". Nummer drie noteert een bepaalde scène: die testikels moeten ..We krijgen hoofdpijn van al die troep, zeggen de dames. Maar voor 4000 dollar per jaar hou je 't lang vol nu... beduidend goedkoper Om de koude dagen van de lente te overbruggen, verkopen wij deze geweldige kollektie pullovers uit de prijsserie van 10 tot 13 gulden. Pullovers in vele modellen en kleuren, met lange en met kor te mouw, in vrije tijds en in gekleed model, de één nog mooier dan de andere. U be grijpt wel, U kunt beter zelf komen kijken, want afbeelden kunnen we ze niet allemaal. Eén greep willen we wel doen: Crylor damespullovers, geheel fantasie gebreid, met effen kraagje, afgezet met kontrast- randje gesloten met Optilon ritssluiting, nu evenals alle an dere modellen, voor nog géén zeven gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre een grote kollektie damespullovers in vele modellen, vrijetijds en geklede pullovers, afkomstig uit de serie van 10 tot 13 gul den, er zijn vele kleuren maten 38 t/m 46 Men kan lopen op: sandaal, slof, muil, baggerlaars, molière, opank, macassin, spikes. Mevrouw J. Steenbrink, Tatti- straat 28 in Rotterdam was er ook achter en wint daarmee f 5,-. Deze week de oplossing weer op een brief kaart naar De Havenloods, Westblaak 25, Rotterdam. De oplossingen moe ten uiterlijk dinsdagmiddag twaalf uur in ons bezit zijn en in de linker bovenhoek moet staan: M.A.W. 104. Indien achter de omschrijving een nummer tussen haakjes staat, moet de eerste letter van het in te vullen woord tevens worden geplaatst in een vakje van het dikomlijnde middenstuk. Voorbeeld: zou de omschrijving luiden „vader of moeder (16)", dan moest worden ingevuld „ouder", waarvan de eerste letter, de o dus, tevens moest worden geplaatst in vakje 16 van het dikomlijnde middenstuk. Bij juiste op lossing leest men in het middenstuk een zegswijze. HORIZONTAAL: 1 paradijsfiguur; 4 prikkeling; 12 gebruik; 16 maand (afk.)(9); 17 vreemde munt; 19 voor dat (30); 20 kever (25); 21 aan boord klampen (4); 23 dier uit Afrika of India (16); 25 Ierland; 26 soort voor stel; 29 plank (37); 30 optisch artikel; 31 slot; 33 deel van gebit; 35 overtrek; 36 geweidragend dier; 37 hardop (6); 39 spie; 41 telwoord (14); 42 schor; 43 scheepsbouwgrond; 45 bedorven (33); 46 Frans voegwoord (19); 47 deel van pijp; 48 glasraam; 50 Duits pers. v.n. woord; 51 terug; 52 beklag indienen; 53 bezitt. v.n. woord; 54 dierengeluid; 55 paardrijder; 58 zee macht (34); 60 niet deelbaar door twee (afk.); 61 tijdperk (22); 63 hulp, winst (13); 64 geograf. term (afk.); 65 vordering (38); 67 aardig; 69 onbe groeid; 70 schaap (35); 71 stuk choco lade; 73 begin; 75 heilige (20); 76 garant; 77 gebogen; 79 reeks dagblad artikelen; 81 schrijfgerei; 83 voorzetsel (10); 85 vogel; 86 metaal; 88 valse verklaring; 91 bep. aank. v.n. woord; 93 groet (11); 94 jachtgodin; 96 vlei naam (5); 98 nauw verbonden (27); 99 moeite, vracht; 100 soort vlag; 101 verpakking voor vloeistof 17). VERTICAAL: 1 lucht (32); 2 boom; 3 toneel spelen (7); 4 telwoord (18); 5 zijrivier v.d. Donau (1); 6 voorzetsel (28); 7 bemoediging (21); 8 wankel; 9 ter plaatse (afk.); 10 nieuw (voorvoeg sel) (31); 11 ruilmiddel; 13 beroep (36); 14 Russ. rivier; 15 delfstof; 17 gestold vleesnat; 19 vork (23); 22 godin der tweedracht; 24 fout (24); 26 muziekstuk (26); geheel de uwe (afk.); 28 tijdperk; 30 geldstraf; 31 maal; 32 muziekinstrument; 34 slechte; 35 fa milielid (geestelijke); 36 manspersoon (3); 38 uitgave; 40 onhandig; 42 stuk gereedschap; 44 bijkantoor; 47 traject; 49 fjjn baksel; 56 enig; 57 deel van schip; 58 makker; 59 kompasstreek (2); 62 zacht; 63 zitplaats; 66 huishou delijke set; 68 flink; 69 kledingstuk; 70 mening; 72 vis; 74 pepervreter (vogel); 75 middagrust (Spaans); 76 erepoort; 78 dapperheid; 80 nummer (afk.)( 12); 81 inventaris; 82 nauw; 84 tocht; 86 zangstuk (15); 87 gedicht (29); 89 paradijsfiguur; 90 aanw. v.n. woord; 91 droog; 92 ontkenning (8); 95 voorzetsel; 97 rondhout. 2 3 1 6 9 IQ 12 19 IS 16 1? li 19 28 21 U 23 29 25 26 21 28 31 32 3i 39 35 31 38 39 90 tl Hl 2 V" 9» w 9i li 1! f 1 8 8 98 99 50 SI 10 12 ii 19 15 16 52 Si it 19 20 U k SS 56 51 23 iH 25 26 21 28 29 SB 59 60 61 So 31 32 33 39 63 69 és 66 68 35 36 37 9 ia 71 12 V 38 75 f? TT 18 b 81 81 Si Af SS 86 8? 88 #T| 90 91 91 33 31 95 Si 91 98 99 M R> geheel fantasie gebreid vele andere modellen Al valt dan niet meer na te gaan hoe een van de twee Brielse korenmolens in vlammen opging, men weet wel, dat molenaar Willem Burgh en vele Briele- naren hun leven in de waagschaal stelden door het kruit uit het kruithuis te slepen, dat door de vonkenregen werd bedreigd en zo Den Briel voor een ramp te behoeden. Deze gebeurte nis speelde zich af in de herfst van het jaar 1759. De avond was over Den Briel gevallen; de dagtaak was gedaan en molenaar Burgh was een wandeling gaan maken. Dat deed hij vaker zo 's avonds na het werk. Langzaam liep hij de Voorstraat uit en genoot van de heerlijke avond, hoewel er een frisse wind stond. Met de handen op de rug liep molenaar Burgh langs de Geuzen- kerk, waarvan de gevel was gesierd met het opschrift „Si Deus pro nobis quis nos? Lang heeft het geduurd voor Burgh erachter kwam wat dat beteken de, totdat hij het aan de predikant vroeg en deze hem vertelde, dat er stond: „Zo God voor ons is, wie zal tegen ons zijn? Met een geleerd gezicht keek de mole naar ook nu weer naar de Latijnse tekst, maar hij kon de woorden er niet uithalen. Verder lopend bemerkte hij, dat de wind was aangewakkerd. Hij ging maar weer op huis aan. Plotseling stond Burgh stü. Hij meende een brandlucht te ruiken. Hij snoof diep; er was geen twijfel mogelijk, er was brand! Omhoog kijkend zag hij rook wolken, voortgejaagd door de wind. Angst kwam in zijn ogen bij de ge dachte aan vuur dat meestal zo moei lijk te blussen viel. Hij ging sneller lopen toen de kreet „brand" weer klonk. Het onheilspellende woord werd spoedig door velen overgenomen. „Brand Brand Men rende de straat op. Nu werd ook de zware klok van de Sint Catharijne geluid: „Brand! De wind nam nog in kracht toe. Zwarte rookwolken dreven als boze geesten boven de stad. Spoe dig wist iedereen, dat de molen van Burgh in lichterlaaie stond. Uit alle hoeken van de stad kwamen de Briele- naren toegestroomd. Hoe de brand was ontstaan wist niemand. Het vuur greep razendsnel om zich heen. Loeiend en C'êxi\\". fantu* de Vet.naerdë Hor-en iDELTscRre-notarr der^ot "Rottr-riL knetterend blakerden de vlammen langs de romp van de trotse molen. Er was geen blussen aan Op de dijk stond molenaar Burgh bleek en machteloos toe te zien hoe zijn bezit, zijn broodwinning, zijn mo len waarop hij zo trots was, door het helse vuur werd vernietigd. De molen brandde als een toorts en het hoge ronde molenlichaam werkte zelf als een schoorsteen. Plotseling ging een langgerekte schreeuw door de menigte; verbaasd en ontzet staarde men naar de molen waarvan nu de wieken be gonnen te draaien. Het was een spook achtig angstaanjagend gezicht; een reusachtige duivel die met zijn malen de armen vuur op de aarde liet rege nen. Burgh keek verbeten naar het helse spektakel. Hij realiseerde zich met een schok, dat er vonken op het kruithuis vielen en wilde de blussers op het gevaar opmerkzaam maken. Als het kruit tot ontploffing kwam zou de halve stad worden weggevaagd. Maar zijn tong was dik van angst. Kruitgevaar Ineens gilde Burgh het uit. Men draai-, de zich medelijdend in zijn richting; de molenaar was kennelijk krankzinnig geworden nu hij zijn molen zag bran den De arme man Weer gilde hij boven het geloei der vlammen uit cAnti-torn •heurrnop de naad van het broekji tegengai zaklamp, batterijen beter muziek, beter Ucht, „Ossenokke," riep tante Eureka, „Barretje en Wappe, ik ben blij dat jullie er zijn. Ik begon wel een klein beetje bang te worden dat ik hier de hele nacht had moeten blijven. Ossenokke nog aan toe. Ik was rabarberwier aan het verzamelen. Dat had ik nodig voor een nieuw wasmiddel begrijp je, en toen moet ik even ingedut zijn. Toen ik wakker werd zat ik op deze zandbank en kon niet meer terug." „Niet gek," zei Barretje, „kom maar gauw in de boot, dan brengen we je wel even naar huis toe." „Dat is aardig van jullie," antwoordde tante Eureka. Met een kwiek sprongetje was het witte wiefje in de boot. „Roeien jongens, dan krijgen jullie bij mij thuis een lekker glaasje bubbelsap". Barretje en Wappe roeiden stevig door zodat ze gauw bij het strand waren. „Jongens, ik ga vast," zei vrouw Eureka, „tot zo! Ze sprong kwiek overboord en verdween in de duisternis. Barretje en Wappe trokken samen de boot op het strand. „Zo, dat is weer gebeurd," zei Wappe. „Niet gek," zei Barretje, „kom op Wappe, we gaan bubbelsap drinken, we hebben het wel verdiend." „Even mijn baard oprollen," zei Wappe. Op dat moment klonk er in de verte vaag een kreet. „Wat nu weer," zei Wappe, „het komt uit de richting van vrouw Eureka's huisje. Kom Barretje, erheen." Ter gelegenheid van het feit dat het dit jaar 25 jaar geleden is dat Nederland voor een belangrijk deel door Canadese militairen werd bevrijd, heeft de Vere niging Nederland-Canada een speciale aan Canada gewijde herdenkingssluit zegel uitgegeven. De zegel is ontworpen door de heer S. L. Hartz. De kleurstelling is rood, wit en blauw. De inscriptie is: Neder land, Canada, 1945, en het woord „Liberation" in hoofdletters. Bestellin gen van de sluitzegels kunnen worden opgegeven bij de Vereniging Neder land-Canada. Prinses Beatrixlaan 7, Den Haag, postrekening 518204, t.n.v. Nederlands-Canadese Kamer van Koophandel, Den Haag. De prijs be draagt f 0,10 per stuk, verkrijgbaar in vellen van 25 stuks. Het batig saldo van de sluitzegelactie wordt ter be schikking gesteld van het Nederlands Oorlogsgraven comité. ^fANADA On/edl/klan d HONDENdoen hu" bgfr plaats, dan is dat zeer hinderlijk, behoefte od dezelfde Dlaat: Voork Helaas hadden we geen afbeelding van een van de Brielse molens, maar om toch een indruk te geven van een achttiende-eeuwse stadskorenmolen is hier een prent van de molen die in die jaren de Vest in Rotterdam sierde. en brulde dat er geen huis zou heel blijven als het kruithuis zou ontplof fen. Nu drong het ook tot de anderen door en de waarschuwing bracht even zo'n paniek teweeg, dat verscheidene vrouwen schreeuwend wegrenden om hun huisraad in veiligheid te brengen. De brandende molen was nu bijzaak; het kruit dat de stad in groot gevaar bracht, moest worden weggesleept. En kele mannen drongen door de menigte en hepen met knikkende knieën naar het kruithuis. Meer mannen volgden en in razend tempo begon men nu de vaatjes kruit naar buiten te dragen, waar anderen ze overnamen en in het water wierpen. Weer anderen vormden een ketting om met emmers water het kruithuis nat te houden. Elke vonk die in de buurt viel werd met een plens water gedoofd. Onvermoeibaar, in bijna panische angst haast zwoegde men om het buskruit veilig te stellen. De mannen gingen er zelfs niet vandoor toen de kap van de molen en de wieken met een krakende slag neerkwamen en onder angstge schreeuw van de toekijkers een fontein van vonken voortbrachten. De brand nam nu gelukkig in felheid af. Er kwamen meer waterdragers die de nog brandende resten doofden. Het kruit lag onbruikbaar, maar veilig in het water. Men keek elkaar opgelucht aan, inwendig rillend bij de gedachte aan wat er had kunnen gebeuren. Molenaar Burgh vond met zijn gezin voorlopig onderdak bij familieleden. Die avond nog schoot hem weer de tekst te binnen die op de Geuzenkerk prijkte: „Zo God voor ons is, wie zal tegen ons zijn? Zijn molen was ver woest en hij was nu zo arm als Job, maar Den Briel was voor een ramp behoed. En wat zijn molen betreft, die zou hij weer opbouwen, mooier en sterker dan ooit Die gedachte werd echter niet bewaar heid. Op de plaats waar de molen van Burgh had gestaan is nooit meer een molen gebouwd, maar de gebeurtenis is voor altijd geboekstaafd in de anna len van Den Briel. nu... beduidend goedkoper U filmt nu onder alle licht omstandigheden, ook binnens huis't kan allemaal dankzij deze filmlamp. Halogeen filmlamp, 1000 Watt (220 V, 34.000 lumen), ge schikt voor alle filmcamera's, terwijl U automatische came ra's niet apart hoeft in te stel len. Deze onmisbare filmlamp met ong. 15 branduren, koopt U nu kompleet met lamp en bevesti gingsbeugel voor nog géén vier tientjes. halogeen filmlamp 1000 watt 34.000 lumen Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in het souterrain deze halogeen filmlamp (1000 Watt, ong. 15 branduren), ge schikt voor alle filmcamera's, kompleet met lamp en bevestigings beugel Elke vrijdagavond

De Havenloods | 1970 | | pagina 15