DE HAVENLOODS m Wie het scheepvaartspel niet meespeelt moet maar voelen i Want de kunst is opgeheven Definitief en onherroepelijk Stadionmuziek slecht betaald SCHEEPVAART EN ONTWIKKELINGSLANDEN(II) Extra uitkering voor gemeente KUNSTGEBITTEN Aktiviteiten in Bijdorp donderdag, 2 april 1970 19e jaargang, no. 22 EDITIE SCHIEDAM WEEKBLAD VOOR ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM - VLAARDINGEN - KRIMPENERWAARD E.O. - HOOFDKANTOOR: WESTBLAAK 25, ROTTERDAM. TELEFOON 010-132170OPLAGE m het grote wereldscheepvaartspel spelen grote en sinds kort ook kleine jongens. De knikkers zijn van de kleine jongens, maar de groten hebben de spelregels gemaakt. Als de kleine jongens dat niet nemen en hun knikkers vragen kunnen ze van de groten een pak slaag krijgen. Dat is simpel gezegd, de situatie van vandaag de dag. De Nederlandse reders (grote jongens) hebben onze regering ertoe gebracht een wetsontwerp op te stellen dat het mogelijk maakt om tegenmaatregelen te treffen wanneer de ontwikkelingslanden (kleine jongens) zelf een deel van hun in- en uitvoer willen gaan vervoeren (de knikkers). Het wetsontwerp heet Retorsiewet Zeescheepvaart. De straf komt er op neer, dat schepen van een land dat aan „vlagdiscriminatie" doet (zie vorig arti kel) geen Nederlandse havens mogen binnenvaren (behalve als ze hier willen repareren of brandstof en voeding in slaan! Verder mag geen enkele Ne derlander zo'n rederij inschakelen als hij wat te vervoeren heeft en mogen er geen Nederlandse schepen aan zulke rederijen verhuurd worden. Aangezien onze buurlanden (op aan dringen van hün reders) ook zulke wetten hebben of nog krijgen betekent dat, dat zo'n „stout" ontwikxelings- land met zijn schepen geen lading meer naar of uit West-Europa kan vervoe ren. Dat lijkt een afdoende manier om de ontwikkelingslanden ervan af te houden, ons uit te sluiten van het vervoer van een deel van hun produk- ten, zodat hen niets anders overblijft dan mee te blijven spelen in het internationale scheepsvaartspel, dat met hun knikkers gespeeld wordt. Goede raad? De grote jongens weten het best wat voor de kleinen goed is: „Het spel is veel te gevaarlijk"; „Help liever je moeder thuis"; of zelfs: „Graaf liever voor ons knikkerpot- jes, zodat we nog beter met je knikkers kunnen spelen Vertaald in de werkelijkheid beteke nen deze goede raadgevingen het vol- f,HET SPEL IS VEEL TE GEVAAR LIJK": De aanschaf van moderne sche pen is duur en er is veel concurrentie. Bovendien beschikken de ontwikke lingslanden niet altijd over de kennis en kunde om een rederij efficiënt te kunnen leiden. „HELP LIEVER JE MOEDER THUIS":.De ontwikkelingslanden zou den volgens de westerse reders het geld dat voor oprichting van een rederij nodig is beter kunnen besteden voor noden in eigen land dan voor zo'n „prestige-object", dat voor het westen lastig is. Minister Leber van West- Duitsland heeft zelfs gezegd, dat lan den die het onze schepen lastig maken, iets anders dan een vrachtverlaging. Dat modernisatie niet vanzelf tot lage re vrachten leidt blijkt trouwens wel bij het containervervoer. De straf Om op de „straf" terug te komen: Vier Nederlandse ministers hebben op 30 januari de „Retorsiewet Zeescheep vaart" ingediend, die de ontwikkelings landen weer in het gareel moet terug brengen. De wet is alleen bedoeld tegen nieuwe gevallen van vlagdiscrimi natie, en zal dus niet tegen de VS of het oostblok worden toegepast, maar alleen tegen verdere maatregelen van ontwikkelingslanden. Wanneer de Kamerleden straks alleen luisteren naar de argumenten van de Nederlandse belanghebbenden (en dat zit er dik in omdat reeds enkele jaren toenemend stemming gemaakt wordt tegen de scheepvaartpolitiek van de arme landen) dan zal Nederland ertoe gaan bijdragen dat de ontwikkelings landen belemmerd worden in de ont- grijpen niet van zichzelf: de Verenigde Beent ontwikkelingshulp meer zouden 2. JP moeten krneen. Bn het ..helö ie moe- Staten (de z.g. kampioen van het vrije ondernemerschap) doet dit al lang. Toen na de oorlog veel goederen in het kader van de Marshall-hulp naar Euro pa vervoerd werden mochten de Euro pese landen die op de been geholpen moesten worden, zelf niet meedoen aan het vervoer ervan. Nog steeds houdt de VS alle vervoer van „rege ringslading" (ontwikkelingshulp en mi litaire aanvoer b.v.) in eigen hand. Hiertegen hebben de West-Europese reders betrekklijk zwak geprotesteerd. Het is zelfs zo, dat in de internationale „Vrije-scheepvaart-afspraak" (liberali- seringscodex) een duidelijke uitzonde ring gemaakt is voor de „regeringsla ding" van de VS. De communistische landen gaan - even eens zonder dat er tegenmaatregelen zijn toegepast - nog een stapje verder: in die landen krijgen de „kapitalis tische" reders alleen lading, wanneer er zo gauw geen communistisch schip bij de hand is. Zelfs de Duits Bondsrepubliek, die fel tekeer gaat tegen de vlagdiscriminatie van de ontwikkelingslanden, heeft vo rig jaar nog geprobeerd om precies hetzelfde te doen: het ging om goede ren, die als ontwikkelingshulp naar Afrika vervoerd moesten worden. De Bondsrepubliek wilde dit vervoer voor zijn eigen schepen reserveren, zodat ook de schepen van de landen, waar voor de ontwikkelingshulp bestemd was, het niet mochten vervoeren. De Westduitse verontwaardiging over de vlagdiscriminatie van anderen komt hierdoor in een vreemd daglicht te staan, maat tevens doet het twijfel ontstaan aan de bedoelingen die achter die „ontwikkelingsgoederen" staken, omdat men zich gaat afvragen, voor de ontwikkeling waarvan die goederen dan wel bedoeld zouden zijn. Als de Europese Commissie er geen stokje voor gestoken had zou het vermoede lijk alles bij elkaar een zeer lucratief stukje „ontwikkelingshulp" voor de Duitsers geworden zijn! moeten krijgen. Bij het „help je moe- der"-argument wordt vergeten dat de ..~v arme landen nooit uit het slop zullen Êuro- raken sis ze 8een functies gaan over nemen, die nu nog door de rijke buitenlanders worden uitgevoerd, en wat is meer voor de hand liggend, dan dat je begint met zelf je goederen naar de markt te brengen? „GRAAF LIEVER EEN KNIKKER- PUTJE VOOR ONS": De ontwikke lingslanden wordt ook wel aangeraden dat ze beter het geld kunnen uitgeven aan verbetering van hun ouderwetse havens in plaats van schepen te kopen. Dan kunnen de (westerse) schepen sneller geladen en gelost worden, zodat die rederijen hun vrachttarieven kun nen verlagen! Behalve dat de ware reden voor deze goede raad wel erg doorzichtig is dient te worden ver meld, dat de in het vooruitzicht gestel de vrachtverlaging onwaarschijnlijk is. Voor „langzame" havens worden na melijk toeslagen op de vervoersprijs berekend. Hoogstens zouden die toe slagen komen te vervallen, en dat is De gemeente Schiedam zal uit het zgn. „Verfijningsfonds", waaruit de rege ring extra uitkeringen doet in aanslui ting op het Gemeentefonds, ruim een miljoen gulden voor het jaar 1970 ontvangen. De uitkering bedraagt f 11,50 per inwoner. De uitkering wordt gedaan, in verband met de slechte bodemgesteldheid van sommige gemeenten, waardoor hogere uitgaven gedaan moeten worden voor onder houd van straten. Als de verwachting werkelijkheid wordt, is hiermee het over 1970 gestelde tekort in de ge meentebegroting 1970 vrijwel geheel weggewerkt. Er kan ook nog over de jaren 1968 en 1969 een uitkering tegemoet worden gezien, die echter iets lager zal zijn dan het thans gestelde bedrag. Dierenbescherming vraagt oud papier Dit jaar zal de stand van de Nederland se Vereniging tot Bescherming van Dieren, afd. Schiedam, niet op de INHABE '70 staan, omdat op zeer korte termijn via het Hoofdbestuur van de vereniging een landelijke leden werf-actie wordt begonnen. Een actie die voor de plaatselijke afdelingen nog al een financiële aderlating zal bete kenen i.v.m. de verspreiding van fol ders e.d. De afd. Schiedam loopt al enkele jaren met het plan rond een nieuw asyl te bouwen. Als het asyl er komt zal het waar schijnlijk aan de Anthony Fokker- straat in de 's-Gravelandsepolder ge bouwd worden. Voorzichtige, maar tegelijkertijd ruwe schattingen ramen de kosten van dit asyl op f250.000,-! Een enorm bedrag dat nog lang niet op tafel gelegd kan worden. Dat is dan ook de reden dat de afd. Schiedam al geruime tijd een oud papier-actie voert, die gunstig ver loopt. Toch staan er nog dikwijls stapels oude kranten en tijdschriften bij de vuilnisvaten. Dat papier bete kent voor de Dierenbescherming goud! Geef daarom oud papier aan de vereniging. Een telefoontje naar het asyl - 010 - 266266 - of een briefkaart je aan het asyl Sint Anna Zusterstraat 47, is voldoende. SLAAPBANKEN- CENTRALE fabriekstoonzalen voor alle MAASKANT BEHANGSEL vakkundige behangers 2i MIDDEUANDSTRAAT 2 - TEL. 2S.31.I2 WSIPNAEITSIOCHT 23C - TEL 27.41.21 REPARATIES 1ste klas werk vanaf f 5,- per reparatie 20-karaats GOUDEN KROON f 17.50 U kunt er op wachten INSTITUUT DENTIUA HOOGSTRAAT 40. ROTTERDAM TELEFOON (010) 126010 Te bereiken met tram 1, 3, 6, 8 en met buslijn 32, 34. 38. 45. 49 en 49a plooiing van wéér een bedrijfstak. Aan neming van de wet zou een stap terug betekenen in ons „progressieve ont wikkelingsbeleid". Wij zouden dan zelfs achteraan lopen, want Duitse reders zijn nu al jaloers op onze mooie waterdichte scheepvaartstrafwetBo vendien is het op initiatief van onze staatssecretaris Keyzer, dat over enige maanden een Westeuropees topberaad over gezamenlijke maatregelen zal wor den gehouden! Besprekingen En dat terwijl voor april aanstaande een UNCTAD-vergadering over de zee vaart op het programma staat, waarin de vlagdiscriminatie het voornaamste onderwerp zal zijn. Nederland zou er goed aan doen om in die vergadering een realistisch standpunt in te nemen, dat niet alleen door de reders bepaald wordt, en zich niet in te laten met een verkrampte p ging om de ontwikke lingslanden onder de duim te houden. De grote Nederlandse reder mr. J. J. Oyevaar bepleitte in zijn - reeds klas siek geworden - rapport over de Neder landse koopvaardij reeds dat „de wes terse landen hun min of meer nega tieve instelling in de UNCTAD verwis selen voor een realistische benadering, die de mogelijkheid inhoudt, dat deze groep het initiatief herwint". Dat zou moeten leiden tot een synthese van de eigen scheepvaartbelangen en die van de jonge naties, aldus mr. Oyevaar. Het is beslist niet zo, dat afwijzing van de Retorsiewet betekent, dat Neder land zijn schepen wel kan opdoeken, al was het alleen maar omdat de eisen van de arme landen niet hoger gaan dan een aandeel van 50 proc. in hun aan- en afvoer. Besprekingen, waarin begrip wordt ge toond voor gerechtvaardigde of op Zijn minst begrijpelijke verlangens van ont wikkelingslanden zullen op de lange duur óók in het voordeel van de Nederlandse scheepvaartkringen blij ken te zijn. Barwoutswaarder, 27 maart, 11,45 uur. De KUNST wordt definitief en onher roepelijk opgeheven. Met een plons is zij verdwenen in het koude, groezelijke wa ter van de Oude Rijn, verpakt in een met losse schroeven verzwaarde melkfles, voorzien van een door de critici Cor Blok (Groene Amsterdammer) en Jan Donia (Havenloods) getekend graf schrift, waarvan de volgende alinea het doorgeven waard is. .^Aangezien geen Kunstwerk (zelfsgeen Aardwerk) ooit merkbaar tot de vrucht baarheid van vee en gronden heeft bijge dragen, noch zon of regen opgeroepen, aardbevingen voorspeld, stormvloeden gekeerd, kan de opvatting als zou de Na tuur in het Kunstwerk eerst haar hoog ste openbaring vinden als niet ter zake doend worden beschouwd. Evenmin kan staande worden gehouden dat de Kunst de medemenselijkheid bevordert, daar zij integendeel tweedracht zaait en onder het mom van Ludieke Revoluties het beeld van Kapitalistische resp. Soci alistische Stelsels door uitwendige ver siering vertroebelt. Hierdoor verschaft zij een onderkomen aan een grote groep van Personen wier opstelling ten aanzien van het geheel der samenleving verre van duidelijk is en die door middel van de gemelde infiltraties en concepties, de frustaties aan haar marginale positie eigen, op de maat schappij tracht te projecteren door haar Nood tot een Deugd te verheffen waar op zij zich laat voorstaan. Veeleer dan haarzelf en anderen van de onmisbaar heid van deze groep te overtuigen, doet het optreden van deze Deus ex Machina de zogenaamde Creativiteit, echter den ken aan het onbevoegd uitoefenen van sociopsychiatrie en verouderde magi sche praktijken". Een grafschrift of een trap na? Wie zal het een zorg zijn? Slechts geldt dat de Kunst definitief en onherroepelijk is op geheven en dat de 27-ste maart jaarlijks zal worden herdacht (en niet ge vierd! als een Dag van Opluchting en Bevrijding. Opluchting en Bevrijding bestormden dan ook de weinige getuigen ter plekke, omdat in weerwil van de „gedragen" stemming de indruk overheerste getuige te zijn bij een te waterlating. Hetgeen het in strikte zin natuurlijk ook was, al gold het dan een zeemansgraf. Tevens maakte zich een tergende onze kerheid van de aanwezigen meester: nie mand heeft de fles zien zinken. Had Donia al niet in een helder moment ge sproken over het mogelijk optreden van een Deus ex Machina, die de opheffing van de Kunst dan niet meer in de weg kon staan, maar wel het definitieve tot zinken brengen? En het ontbreken van Jan Donia op het Beslissende Ogenblik was toch ook een teken aan de wand. Het maandenlange voorbereidende werk kreeg voor hem geen afronding in de Daad zelf, omdat hij door Frits Becht op even eenvoudige als doeltreffende wijze werd ontvoerd. Nog een geluk dat Cor Blok de fles bij zich had, zodatsBecht tenslotte toch te vergeefs ingreep. Zijn trip naar het na bijgelegen Montfoort leverde dan wel een aantal aardige Polaroid-kiekjes op van een zich als een ontvoerde paus ge dragende Donia, de ontvoering kon de opheffing van de Kunst niet verhinde ren, swaardoor zijn indrukwekkende col lectie moderne kunst op slag waar deloos werd. Maar ook hierover geen definitieve ze kerheid. Werd een uur later niet onder brandewijn met suiker en chocolade melk met rum in het „Wapen van Woer den" het gerucht sterker en sterker dat Becht de door een Barwoutswaarderaar uit het water opgeviste fles had gekocht voor de fabelachtige prijs van f 35.000,-, waardoor de fles zelf werd verheven tot Kunst? Een fles is een fles, maar een fles met losse schroeven, niet de proclamatie tot opheffing van de Kunst en afgesloten met een reproduk- tie van Van Gogh is tenslotte een Kunst werk op losse schroeven, dat een ere plaats verdient in de verzameling van de ze collectioneur. De dag van Opluchting en Bevrijding werd meer en meer een dag van Tergen de Onzekerheid, van Grote Twijfel. Maar omdat twijfel tenslotte de grond slag voor alle wijsheid is, waren Blok en Donia ten lange leste toch buitenge woon tevreden, beloofden zij elkaar plechtig het woord Kunst niet meer te gebruiken en hun aandacht alleen nog te wijden aan die verschijnselen, die recht streeks verband houden met het leven en het lot der mensen. Donia, gevraagd naar wat hij dan zou doen in onze kolommen, kondigde aan bijvoorbeeld een bespreking te geven van het weer. Het Post Barwoyts -Waarder Tijd-Perk is begonnen. Tot on genoegen van velen overigens, die in de marge van de welvaartstaat net „lekker bezig zijn, weet je wel" en die niets wil len weten van welke opheffing dan ook, die hen slechts kan achterlaten in het zeer doorzichtige hemd van het mate riële belang. Daar staan zij nu, overbo dig geworden, niet eens in aanmerking komend voor een functie in het Eethuis „De Verborgen Schat", dat degoedwil- lenden nog een onderdak biedt en een inkomen. Zij staan met lege handen, want de Kunst is opgeheven, definitief en onherroepelijk. Jan Hein de Groot. In „De Kolbak", het blad van de Schiedamse Rijnmond Band, wordt aandacht besteed aan de betaling voor een optreden van bands tijdens voet balwedstrijden in stadions. Een zaak die de aandacht ten volle waard is en DE vereniging, die deze muzikalebal aan het rollen bracht is „Apollo" uit Goor. Deze vereniging wilde wel eens in het Olympisch Stadion in Amster dam spelen bij een voetbalinterland. Na hierover contact opgenomen te hebben kreeg men een briefje van de administrateur van het Stadion, waarin staat dat het stadion niet meer dan f150,- betaalt voor een optreden hoewel de kosten geraamd worden op f 800,- voor vervoer er een eenvoudi ge maaltijd. Apollo krijgt voor 100 man een ver goeding van f 150,— dat is f 1,50 per muzikant. De investering van een aktieve muzikant is echter f 600,— Het totale risico is dus f 60.000,— Deze zaak heeft in de omgeving van Goor in de muziekwereld nogal wat stof doen opwaaien. De administrateur van het Olympisch Stadion vindt het maar een vreemde zaak hoe men reageert op de uitlating van Apollo over de betaling van een vergoeding voor het spelen van enkele nummers tijdens een voetbalwedstrijd. De meeste muziekverenigingen vragen zelf om te mogen spelen. De muzikan ten vinden het een eer om zich daar te presenteren. Zij krijgen een gratis plaats voor een bedrag van ca. f 15,— per persoon. Dat bedrag van f 150,— is niet vast, er wordt naar omstandighe den en mogelijkheden gehandeld. „In Rotterdam krijgen ze nog geen vijf cent voor hun optreden" zei de heer J. Jansen, administrateur van het Feijenoordstadion. Hij heeft een lijst met 200 a 300 muziekkorpsen die graag komen. Diverse korpsen hebben naam gemaakt in het stadion. Voor muziekkorpsen die van verre komen is het minder aantrekkelijk. Het wordt dan meestal te laat en de kosten te hoog. Wij kunnen de stadiondirekties niet verwijten dat ze geen hoge bedragen willen uitkeren aan muziekverenigin gen, zolang er nog zoveel zijn die „gratis voor niets" willen optreden. Indertijd is er al eens een voorstel gedaan door een muziekkorps de koppen bij elkaar te steken en dan een minimum bedrag, dat betaald zal moeten worden, vast te stellen. Wat dan wel van belang is, dat iedereen meedoet aan deze afspraak en zich er ook aan houdt. Maar wat kan men er aan doen, wanneer korpsen zijn die onder de afspraken door duiken en toch voor niets spelen? De wijkvereniging Bijdorp zal vrijdag avond 10 april in 't Raadhuis in Kethel de jaarvergadering houden. Aftredend zijn de heren Blaauw en Van Dooren, beide herkiesbaar. De penningmeester, de heer Roeling, is niet herkiesbaar, voorgesteld wordt de heer J. Schaap te benoemen. De wijkverenjging heeft bevrijdings feesten georganiseerd, die op 29 april beginnen met een lampionoptocht; 30 april kinderspelen in Kethel, 5 mei diverse feestelijkheden, op 9 april is er een openluchtbal op het feestterrein Bijdorp met muziek van de Waterpoor ter. Er is voorts een begin gemaakt met het opbouwen van de barak, die door bemiddeling van de gemeente is verkre gen en die nu als wjjklokaal zal worden ingericht. Jaarvergadering van Evangelische Unie In het kerkgebouw aan de Westvest, wordt donderdagavond 16 april de jaarvergadering gehouden van de afde ling Schiedam van de Ned. Prot. Bond. De jaarverslagen worden uitgebracht. Als bestuursleden zijn aftredend mej. Th. Vis en de heer M.' Dirkzwager, beide herkiesbaar. Verder worden de besprekingen gevoerd over het nieuwe jeugdhuis.

De Havenloods | 1970 | | pagina 1